Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Evo cujem da se zaukava okolo 😞

Sad se i jedan komsija (55 god) javio da je pozitivan, isao danas na pregled, zadrzao se skoro 5 sati, kaze da je guzva i da je vecina na pregledu pozitivna. On je vakcinisan Sinopharmom u aprilu.

 

U komsiluku, Rumi, danas uvedena vanredna situacija zbog broja pozitivnih  

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Sunshine State said:

Evo cujem da se zaukava okolo 😞

Sad se i jedan komsija (55 god) javio da je pozitivan, isao danas na pregled, zadrzao se skoro 5 sati, kaze da je guzva i da je vecina na pregledu pozitivna. On je vakcinisan Sinopharmom u aprilu.

 

U komsiluku, Rumi, danas uvedena vanredna situacija zbog broja pozitivnih  

 

Pa nek' se zahuktava, još je leto. Što više njih sad sad preleži deltu, to će ih manje biti kad zahladni. Ako vakcine, koje god, rade (a rade), delta će biti odličan buster za sve vaksere.

 

Za one druge, sve više i više gubim empatiju.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stray_cat said:

 

Pa nek' se zahuktava, još je leto. Što više njih sad sad preleži deltu, to će ih manje biti kad zahladni. Ako vakcine, koje god, rade (a rade), delta će biti odličan buster za sve vaksere.

 

Za one druge, sve više i više gubim empatiju.

nije samo problem što nevakcinisani najebu. Problem je što se bolnice napune, uđu u kovid sistem i onda se ne radi ništa drugo. Tad najebu svi kojima bolnica treba iz raznih razloga.

 

Ja tako mali broj vakcinisanih u Srbiji ne mogu da razumem. Ljudima su vakcine bukvalno na klik, ili čak i bez zakazivanja.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nema šta da te čudi od anticivilizacijskih elemenata koji se ponašaju kao sumanuti pa odbijaju da se integrišu u okruženje i da se ugledaju na bolje od sebe pa da se promene i uljude, što sve nije normalno. Dobro je što ih ima skoro milion ipo manje nego pre 20ak godina, sto je prosecna starost stanovnistva sve blize 50oj godini, i sto teze simptome razvijaju skoro samo nevakcinisani, a takve ko be.

 

Ne treba ni da ih primaju u bolnice, kao u Nemackoj. Oni su rogata marva bez premca, ne moze im niko nista, jaci su od sudbine, pa kad je vec tako, onda bar neka budu toliko pristojni da idu u svoje cumeze da tamo smrde, a nemoj da zauzimaju mesto u bolnicama onima koji su stvarno bolesni, a nisu se razboleli zbog izivljavanja. Ne mogu ljudi ni zube da poprave mesecima zbog tog ološa.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maharaja said:

nije samo problem što nevakcinisani najebu. Problem je što se bolnice napune, uđu u kovid sistem i onda se ne radi ništa drugo. Tad najebu svi kojima bolnica treba iz raznih razloga.

 

Ja tako mali broj vakcinisanih u Srbiji ne mogu da razumem. Ljudima su vakcine bukvalno na klik, ili čak i bez zakazivanja.

 

Pa nije tako mali broj - u svim medijima pise da je preko 50% i to su se penzioneri najvise vakcinisali.

 

On 8/25/2021 at 2:01 PM, DJ_Vasa said:

 

Ni ozbiljne države ne bi mogle da sprovedu kolektivnu vakcinaciju tako jednostavno usled mnogih logističkih problema, a ne vidim gde sam spomenuo državna preduzeća. Lepo sam napisao da bi obaveznu vakcinaciju trebalo sprovesti među kategorijama zaposlenih koji rade sa velikim brojem ljudi i u velikim kolektivima, za šta sam primere već dao.

 

On 8/25/2021 at 2:49 PM, Cyber said:

 

Funkcinisanje drustva je vrlo zavisno od funkcionisanja tzv. drustveno vaznih delatnosti. Te delatnosti se odnose na aktivnosti, usluge ili infrastrukturu koje održavaju ili osiguravaju društvene funkcije koje su neophodne za osnovne potrebe društva kao sto su zastita i sigurnost. Neki od drustveno vaznh sektora su policija, zdravstvo, skolstvo, nega starih i sl. Zaposleni u tim delatnostima bi trebalo da budu vakcinisani. Njihovi klijenti uglavnom ne mogu da ih zaobidju kao sto mogu da [izaberu da] zaobidju nekog nevakcinisanog poznanika ili potencijalno riskantno mesto za zarazu.

 

Izrael je vakcinisao preko 80% stanovnistva.

 

Iskreno, meni je mnogo vaznije da radnik u kiosku ili maloj radnjici gde kupujem vodu i novine bude vakcinisan, nego policajci i vojnici. Vojnike ni ne srecem, a ni policajce u poslednje vreme.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

COVID-19 may have infected more Americans in 2020 than previously believed, a new study finds.

Researchers from the Columbia University Mailman School of Public Health simulated transmission of the virus across the country, and found that 31 percent of the country's population had contracted the virus at some point last year.

This means that there could have been around 100 million cases in the U.S. last year compared to the official count of 34.4 million - an undercount of nearly 66 percent.

In some areas, more than 60 percent of the population was infected. 

The team says its simulation also found that nearly 80 percent of cases may have gone undetected. 

For the study, published in Nature, researchers built a model that included all 3,142 counties in the U.S.

Using population, case data and mobility between counties, they estimated how the virus would transmit across the country.

In areas of the Midwest and the Mississippi Valley - states around the Mississippi River that includes Kentucky, Missouri and Tennessee - more than 60 percent of residents were infected with COVID-19.

Los Angeles was struck particularly hard as well, according to the simulation, with more than 52 percent people contracting the virus.

In other major cities, a large percentage of residents fell ill including 42 percent of residents in Chicago, 42 percent in Miami and 44 percent in New York City.

....

This is not the first times that researchers have found cases in the U.S. could have been undercounted last year. 

A University of Washington study from last month found that cases were undercounted by 60 percent, and the true case count could be as high as 86 million. 

 

Ako su ovi u pravu, vecina nije ni znala da imaju virus. Sto onda smrtnost i hospitalizaciju spusta na jos nizi nivo (ako smrtnost uzmemo kao prijavljenu a znamo da je niza, jer su u COVID smrti trpali i one koji nisu umrli od virusa)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maharaja said:

nije samo problem što nevakcinisani najebu. Problem je što se bolnice napune, uđu u kovid sistem i onda se ne radi ništa drugo. Tad najebu svi kojima bolnica treba iz raznih razloga.

 

Ja tako mali broj vakcinisanih u Srbiji ne mogu da razumem. Ljudima su vakcine bukvalno na klik, ili čak i bez zakazivanja.

 

Tačno, ali šta da se radi, to se u ovoj državi ne može izbeći, tj neizbežno je, ne može se sprečiti: jedino možeš pasivno da posmatraš i konstatuješ.

 

Sa, za svakog, dostupnim vakcinama (sa naglaskom na množinu), ne vidim drugu realnost osim "prokužavanja" pučanstva pa ko živ, ko mrtav, ko s longkovidom, živeće ovaj narod itditd.

 

Mislim, iz ličnog okolnog anegdotalnog iskustva, jedino što deluje, jedino što uplaši i natera ih da se vakcinišu je kad im neko koga dobro znaju umre.

 

Takođe, sad već u glavi mogu da izbrojim dvocifren broj osoba koje znam i imaju stav vakcina samo ako bude obavezno (jer onda se mora, a dok se ne mora jok).

11 minutes ago, Angelia said:

Ako su ovi u pravu, vecina nije ni znala da imaju virus. Sto onda smrtnost i hospitalizaciju spusta na jos nizi nivo (ako smrtnost uzmemo kao prijavljenu a znamo da je niza, jer su u COVID smrti trpali i one koji nisu umrli od virusa)

 

U realnosti je nebitno što je procenat smrtnosti i hospitalizacije manji ako zdravstveni sistem ne može da podnese i taj, realno manji procenat hospitalizovanih.

 

 

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, stray_cat said:

 

 

U realnosti je nebitno što je procenat smrtnosti i hospitalizacije manji ako zdravstveni sistem ne može da podnese i taj, realno manji procenat hospitalizovanih.

 

 

Naravno. Pricam o statistici a ne kapacitetima.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maharaja said:

nije samo problem što nevakcinisani najebu. Problem je što se bolnice napune, uđu u kovid sistem i onda se ne radi ništa drugo. Tad najebu svi kojima bolnica treba iz raznih razloga.

 

Ja tako mali broj vakcinisanih u Srbiji ne mogu da razumem. Ljudima su vakcine bukvalno na klik, ili čak i bez zakazivanja.

Zapravo pitanje je koliki je realan broj stanovnika u Srbiji? Kazu zvanicno oko 6.9 miliona, medjutim, koliko je ljudi napustilo zemlju, moze biti i za par stotina hiljada manji. U tom slucaju je trenutni % vakcinisanih solidan?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Darth Bane said:

Zapravo pitanje je koliki je realan broj stanovnika u Srbiji? Kazu zvanicno oko 6.9 miliona, medjutim, koliko je ljudi napustilo zemlju, moze biti i za par stotina hiljada manji. U tom slucaju je trenutni % vakcinisanih solidan?

realno oko 6,5 milion

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, djura.net said:

sto bi pizdio? ocigledno je drustveni konsenzus da virus i misljenja  strucnjaka treba maksimalno ignorisati.

Ako si mislio na estradne stručnjake, imamo problem. Ne znam koje od suprotstavljenih mišljenja stručnjaka da ignorišem koje ne 😉
 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

Iskreno, meni je mnogo vaznije da radnik u kiosku ili maloj radnjici gde kupujem vodu i novine bude vakcinisan, nego policajci i vojnici. Vojnike ni ne srecem, a ni policajce u poslednje vreme.

Spomenuo sam da su u pitanju kategorije zaposlenih koji rade sa velikim brojem ljudi, tako da se i prodavci tu uklapaju. Što se tiče vojske i policije, one funkcionišu kao kolektivi (= idealno mesto za zarazu), plus što su građani upućeni da idu u policiju kako bi vadili lična dokumenta i regulisali druge stvari koje veze nemaju sa hapšenjem i sličnim. Nemam ni ja kontakte sa vojskom ili policijom, ali i oni odlaze u prodavnice, koriste javna mesta koja koristimo i svi mi, a i lako im je narediti šta god treba.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Cyrus Smith said:

Ajde neka je i tako, da li su mnogo bolji od drugih po brojkama? Plus, ja ne vidim kako to može da se sprovede u Srbiji danas. 

 

Sve je to OK dok su pendrek i sila na našj strani. Što se mene tiče hvala ali ne. Nije disciplinovana Grčka toliko bolja od nas po brojkama niti je pobedila epidemiju. 

 

Nepouzdanost podataka koje svaka država objavljuje na svoj način da ne spominjem.

Ne pratim da li su bolji od drugih, ali su svakako bolji od nas. Danas su Grci imali 3,538 novootkrivenih slučajeva zaraze među testiranima a na 103,260 testiranih osoba. To je 3,43% novozaraženih slučajeva. Do maks. 4% se računa kao podnošljivo. Mi smo imali 2,454 novootkrivenih/novozaraženih slučajeva na 14,270 testiranih osoba  što čini poražavajućih 17,19%. Prekjuče su Grci imali 3,2% a naši 12,87%. Grci imaju rast od otprilke 0,2% a mi otprilike 4,3%.  Naravno, naši podatak o procentu novozaraženih ne objavljuju jer im ne ide u prilog već samo iznose apsolutni broj. A to, što smo bedna mala prćija i jedva testiramo, se zanemaruje. Sa bednih 12-14.000 testova i to prevashodno na osnovu simptoma uvek ćemo imati u apsolutu bolju brojku. Najbolje još da poredimo naš apsolutni broj sa apsolutnim brojem u USA pa da tvrdimo da smo svetski šampioni u borbi sa Covidom. Naravno, glupanderi iz Vučićevog biračkog tela neće uhvatiti digitron da izračunaju prosek već će se držati onoga đta im on servira.

 

Ali, avaj, relevantniji je procenat novozaraženih među testiranima nego apsolutni broj novozaraženih. Grci testiraju dnevno nešto preko 100.000 ljudi i to ne samo na osnovu simptoma već po raznoraznim kriterijumima, između ostalog da upecaju asimptomatične. Šta je bolje - "slobodarskih" 17,19% ili "fašističkih" 3,43? Kažeš, nije disciplinovana Grčka bolja od nas? Veruj šta hoćeš, relevantne brojke govore drugačije. Uzmi neku drugu slobodarsku prćiju pa poredi brojeve. Mada, takvu kao našu ćeš retko naći. Mismo narod sa visokim procentom debila, kojima vlast povlašćuje.

 

Ne znam za pouzdanost podataka, ali glede medijskih laži i manipulacija, mogu samo da ponovim što sam ranije nekim tvojim istomišljenicima ponavljao, mali broj zemalja ima apsolutnog diktatora koji ima maltene potpunu kontrolu nad medijskom scenom kao Vučić. U Grčkoj postoji veoma jaka opozicija, koja ima pristup svim medijima. U kriznom štabu ne sede Mitsotakisovi ljudi, već njihovi najizvikaniji stručnjaci, nezavisno od političke orijentacije, isto tako na svim mestima u operativi (ministarstvo zdravlja, etc) imaš opozicije, koliko hoćeš. Jedini način da se lažiraju podaci je da se sve stranke dogovore što nema šanse da se desi). Greška eventualno može da leži u tome da su od 100k+ testova preko 80% brzi antigenski a tek ispod 20% PCR. Moguće da su brzi testovi preosetljivi ili nedovoljno osetljivi, ne bih znao.

 

Ne može da se sprovede u Srbiji jer Vučić neguje posebno "jači smo od sudbine" turbo debilanu što zbog izbora, što zbog kreativnog performansa po krovovima, što zbog izleta sa džipovima na izborna mesta kako bi se vršio pritisak na kolebljive.

 

I rest my case.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma ko jos veruje u sve te brojke??? Meni je i tih 14k testiranih u Srbiji malo sumnjivo: gde i koga i ko to testira toliko??? 100k testiranih u zemlji velicine 10-ak miliona- pa tu bi morali biti redovi non- stop? 

Drugo, sada kada imamo vakcine relevatniji su brojevi umrlih, hospitalizovanih i na respiratoru. Asimptomatski slucajevi postaju irelevantni. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, zoe Bg said:

2454/14270/7

 

Na respiratoru 58

 

U bolnicama 1057


Za nedelju dana duplirace se broj ljudi na respiratoru

 

 

4 hours ago, goldberg said:

Izrael je vakcinisao preko 80% stanovnistva.


Ovde na forumu je poslednjih dana više puta pisano da je taj procenat niži, negde 60ak %, odakle sad > 80%?

Link to comment
Share on other sites

I kad smo već kod Grka, evo još par zanimljivih podataka:

 

- Za period 1. januar 2021 do 22. avgust 2021:

5,2% potpuno vakcinisanih građana se zarazilo

3% potpuno vakcinisanih građana je izgubilo život zbog Covida.

U tom periodu se 8,230 vakcinisanih građana zarazilo, 52 ih je završilo na intubaciji i 182 je preminulo. 

U Grčkoj su koristili uglavnom Pfizer i Astru. Valjda i nešto Moderne, ali mrzi me da kopam. 

Naši naravno nikada neće izneti takve podatke za Sinofarm, ali bilo bi zanimljivo da se čuju procenti.

 

- Starosne grupe trenutno intubiranih:

0-17  :   1

18-39: 12

40-64: 155

65+  : 168

 

Seniori i dalje vode, ali su im se opasno približili oni "u najboljim godinama".

 

- Medijana aktuelno novozaraženih  je 39 godina (u rasponu od 0,2 do 106 godina) a medijana preminulih 78 godina (u rasponu od 0,2 do 106 godina).

 

- U grčkoj policiji stepen kompletirane vakcinacije (dva shota) je svega 58%. Pretpostavljam da će oni kao i lekari biti pod posebnim pritiskom. 

 

- Starešina jedne crkve u Heraklionu na Kritu je odlučio da crkva služi kao centar za vakcinaciju. Posle odluke vrhuške grčke crkve da aktivno podržava i promoviše vakcinaciju, evo i jedan konkretan korak preko verbalno podrške i promovisanja vakcinacije. Nadam se da će što više slediti. Tah potez je tim pre značajan što je veliki procenat antivaxera vezan za crkvu, vernike i sveštenstvo (mada, navodno apsolutna većina sveštenstva prati odluku vrha crkve). Bravo za grčku crkvu, ipak nisu baš toliko zadrigli konzervativci kao naši.

 

- Grčka ksenofobija na delu: U Kalamati na Peloponezu je grupa uglavnom nemačkih i francuskih muslimana na svom putovanju kroz Grčku išla u tradicionalnim muslimanskim odorama u obilazak. Odmah su se na socijalnim mrežama pojavile fotke i natpisi "Talibani u Kalamati" te je policija tih 13 muslimnskih turista ekspresno privela na detaljnu kontrolu dokumenata.

Ova slika je bila povod svega. islamophobiaGR-660x330.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Akiro said:

Kažeš, nije disciplinovana Grčka bolja od nas?

Kažem da ako je nošenje maski toliko efikasno da zaslužuje pendrek i oštro kažnjavanje (što ne znam ko bi u Srbiji sproveo) to treba da može lako da se prepozna komparacijom država koje su uvodile obavezno maskiranje i praćenjem broja zaraženih od tog trenutka. Mislio sam i ja slično tebi dok se nije pokazalo da je sve to mnogo komplikovanije, naprimer ovo:

 

mask-cases-4-us-states-1.jpg

 

izvor

 

Po ovoj komparaciji ispada da obavezno maskiranje nema neki odlučujući uticaj na broj slučajeva. Ako je tako onda ni grčki pendrek ne pomaže ništa što se kovida tiče već samo psihološki, onima koji vole pendrečenje. 

 

Već je napisao drug Uroš, previše varijabli, previše šuma, teško je izvući bilo šta smisleno. U takvoj situaciji ostaje da svako po svom nahođenju tumači podatke. Najbolja šansa da se porede kako je koja država prošla je statistički praćenjem povećanja broja umrlih. Sve ostalo su forumska prepucavanja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Cyrus Smith said:

Već je napisao drug Uroš, previše varijabli, previše šuma, teško je izvući bilo šta smisleno. U takvoj situaciji ostaje da svako po svom nahođenju tumači podatke. Najbolja šansa da se porede kako je koja država prošla je statistički praćenjem povećanja broja umrlih. Sve ostalo su forumska prepucavanja. 

Agree to disagree, svako ima svoje viđenje. BTW, pendrek sam koristio figurativno citirajući neki prastari nastup Škripca u Dadovu. Ali da, sa visokim novčanim kaznama i suspenzijom antivaksera iz određenih životnih sfera se potpuno slažem. Pošto je u Grčkoj 3% potpuno vakcinisanih preminulo (a tamo nije bilo kineskih vakcina) na žalost ni vakcina nije potpuna garancija da neko mimo svoje volje neće sresti tvorca pre vremena, a da možda čak i nije vernik, dok neki preažurni vernici antivakseri rado primaju i prenose Covid. Niko nije dužan da zbog nečijeg fanatizma i gluposti završi pod zemljom. Kod nas još gora situacija, neko ni kriv ni dužan treba da završi pod zemljom zbog Vučićevih vašljivih kratkoošišanih narodnjačkih "jači smo od sudbine" majmunčina niskog čela i kratkog debelog volovskog vrata sa kajlom. ili zbog takvih "filozofa" kao što je Nestorović. More svima njima mrš u tri lepe.

 

BTW, povećanje broja umrlih uglavnom ide u paketu i sa povećanjem broja zaraženih. Sem u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...