Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Opet ima ljudi, a? 

 

Elem, jedno lenjo pitanje. Sta kazu vesti iz sveta, jel vakcina definitivno smanjuje tezinu bolesti i smrtnost ili je potrebna booster doza. Pre neki dan sam procitao da WHO kaze da booster nije neophodna za sada.

 

Ja kad sam video da ona zena sa Oksforda svojim cerkama dala AZ, u meni vise nije bilo sumnje. To pljuvanje je politika. Vakcina je odlicna. Mislim rame uz rame sa Pfizerom.

 

(vrlo, vrlo laički): Najbolje bi bilo da se baš sad, dok je leto, nekako "blago" zaraziš: vakcina + blagi kovid19, trebalo bi da je dobra kombinacija za imuni sistem pred naredne sojeve.

 

AZ je neuporedivo bolja vakcina zbog cene i načina čuvanja. Ništa nama neće vredeti što ćemo da se "bustujemo" trećom, četvrtom (itd) dozom, sve dok odnegde stalno stižu novi sojevi, a stizaće sve dok se, recimo, Indija ili Indonezija masovno ne izvakcinišu. Ili da se strpljivo sačeka da kovid19 natenane nekoliko puta obrne planetu, dok se ne upozna sa svima nama, a sa nekima koji mu se sviđaju (nevakcinisani) uspostavi dublju vezu.

 

Mislim, jedino unedogled da živimo sa svim "novonormalnim" stvarima. Nemam ništa protiv maski, korisna stvarčica; nemam ništa protiv "kovid pasoša", s obzirom da idiokratija postaje poželjno društveno uređenje.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, urosg3 said:

Pravac u Covid ambulantu bez obzira na izabranog lekara. Na opštini gde živi pacijent.

 

Moram da te ispravim 😛

 

Pozvao ja jutros za svaki slučaj da proverim i rekoše mi tamo gde ima otvoren karton.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hugo Punch said:

Ja kad sam video da ona zena sa Oksforda svojim cerkama dala AZ, u meni vise nije bilo sumnje. To pljuvanje je politika. Vakcina je odlicna. Mislim rame uz rame sa Pfizerom.

Sarah Gilbert, pretpostavljam 🙂

 

ni ja nemam dilemu kad sam video da je Angela Merkel primila prvu dozu AZ a drugu Modernu.

 

inace I Milanko Sekler je primio booster, posle dva sinofarma primio je sputnjik. Obecao je da ce objaviti javno kako mu organizam stvara AT I kako se oseca 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Je l' savetuju/preporucuju/pitaju koju si pre primio i sta sad zelis?

 

Planiram da mamu "pfizerisem" nakon Kineza, pa me zanima moze li.

 

"Prokleta mogucnost izbora mora da postoji...."

Mene su samo pitali koju vakcinu želim. Može posle kineza da se primi Pfizer bez problema.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, djole said:

 

Moram da te ispravim 😛

 

Pozvao ja jutros za svaki slučaj da proverim i rekoše mi tamo gde ima otvoren karton.

To nije po protokolu, a ni po praksi, makar u većim opštinama. tamo gde mi je karton, npr nema covid ambulante uopšte. Izgleda da je protokol rastegljiv 🙂
Malopre prošao pored Covid ambulante u V Stepe, nema mnogo nekoliko ljudi napolju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

.

 

Nisam ulazio dugo na forum, vidim i drago mi je ste svi tu...

 

Sto se tice trece vakcine, mozda ne bi trebalo bas sve da ide po kalupu kao sad, posle 6 meseci, ili posle 8, nevazno...Imunitet je prilicno individualna stvar, naravno da je zvanicnim organima lakse da sve stave u ove kalupe...Ipak odgovorni ljudi, prema samim sebi , trebalo bi da provere nivo antitela pre trece doze...

Antitela mogu da pocinju da se gube vec posle dva meseca, ili posle deset, i to zavisi od mnogo faktora, sad vec znamo neki nivo potreban za odbranu od delte...Mozda je neko bezsimptomno posle druge doze vec pokupio covid i boostovao se prirodnim putem ..zasto tad i vakcina preko toga ...Kad bi imali u krvi toliko antitela za sve prelezane bolesti ona bi bila kao zelatin...Ovo su stvari koji ce vam reci verovatni svaki imunolog virusolog , ali u privatnom razgovoru..

 

Ja sam zavrsio vakcinaciju proslog decembra..nisam proveravao antitela, kod mene je boostovanje pocelo jos u maju..Sad kad krene skola , ako nivo antitela ne bude dovoljan planiram trecu..

 

.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

To nije po protokolu, a ni po praksi, makar u većim opštinama. tamo gde mi je karton, npr nema covid ambulante uopšte. Izgleda da je protokol rastegljiv 🙂
Malopre prošao pored Covid ambulante u V Stepe, nema mnogo nekoliko ljudi napolju.

Na putu ka Kosmaju odradi pit-stop u Domu Zdravlja Mudendorf i nema kasnjenja. :s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 
Je l' savetuju/preporucuju/pitaju koju si pre primio i sta sad zelis?
 
Planiram da mamu "pfizerisem" nakon Kineza, pa me zanima moze li.
 
"Prokleta mogucnost izbora mora da postoji...."
Pitaju šta želiš....nema preporuke...pitaju šta si primio.
Meni su greškom hteli da bustuju Fajzerom, pa sam sačekao da isprave...sve u svemu, brzo ide i ako ima dosta penzosa...i ja medju njima [emoji847]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Stigao SMS da mi je vreme za III dozu....ne pise ni kad ni gde da se javim....ja najradije ne bih, imam cudan odnos prema virusu i vakcinama i svega mi je dosta, deo mene  se pravi kao da nista od toga ne postoji....verovatno mi se cela tema smucila. Po mojoj deci, trebalo je vec da sam sama otisla po booster dozu, nervira me kad se apostrofira moje zivotno doba i kad pocnu da potezu argument da sa rizicna grupa. Misalim, sine, ja sam vec 70 godina u rizicnoj grupi po raznim osnovama. U redu, ici cu u sredu i poslusacu ljubi ga majka doktora da primim Pfajzera, eto, bocnuce me sa RNK vakcinom a u januaru sam odabrala SInofarm bas zato da se ne petljam sa tom vrstom vakcine. 

Tako  mi treba kad nisam emigrirala u Mongoliju kad je bilo vreme....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

 

 

 

AZ je neuporedivo bolja vakcina zbog cene i načina čuvanja.

Da podsetimo da AZ nije jeftina jer je jeftino odradjena nego je jeftina jer Oxsford University koji je nju napravio insistira da na vakcini ne treba da se zaradjuje nego su troskovi vakcine onoliko koliko ona kosta. Za razliku od Pfizera i Moderne koji se fatiraju lovom beskonacno ...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, attolini said:

 

.

 

Nisam ulazio dugo na forum, vidim i drago mi je ste svi tu...

 

Sto se tice trece vakcine, mozda ne bi trebalo bas sve da ide po kalupu kao sad, posle 6 meseci, ili posle 8, nevazno...Imunitet je prilicno individualna stvar, naravno da je zvanicnim organima lakse da sve stave u ove kalupe...Ipak odgovorni ljudi, prema samim sebi , trebalo bi da provere nivo antitela pre trece doze...

Antitela mogu da pocinju da se gube vec posle dva meseca, ili posle deset, i to zavisi od mnogo faktora, sad vec znamo neki nivo potreban za odbranu od delte...Mozda je neko bezsimptomno posle druge doze vec pokupio covid i boostovao se prirodnim putem ..zasto tad i vakcina preko toga ...Kad bi imali u krvi toliko antitela za sve prelezane bolesti ona bi bila kao zelatin...Ovo su stvari koji ce vam reci verovatni svaki imunolog virusolog , ali u privatnom razgovoru..

 

Ja sam zavrsio vakcinaciju proslog decembra..nisam proveravao antitela, kod mene je boostovanje pocelo jos u maju..Sad kad krene skola , ako nivo antitela ne bude dovoljan planiram trecu..

 

.

 

Možda grešim, ali koiiko sam upoznata sa US zdravstvenim sistemom, ovde se takvi testovi naplaćuju posebno i moraš da imaš dobar razlog da tražiš da ti ga odrade. Čitam ovu temu jer je zaista interesantno kako se stvari odvijaju u različitim državama, gradovima....ako grešim, ispravite me vi iz Srbije, ali izgleda da vam je lakše da samo odete u laboratoriju i upitate da vam urade testove po vašoj želji. Mi ne možemo to bez uputa primarnog, a da bude pokriveno i zdravstvenim. Kad su ovde svi pisali o antitelima i kačili rezultate, a meni baš tada bio godišnji pregled i radili mi krvnu sliku i pitam ja da li odrade i taj test ako može, platiću. I doktorka kaže, pa vakcinisala si se pre mesec dva, nije potrebno. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ControlFreak said:

 

Možda grešim, ali koiiko sam upoznata sa US zdravstvenim sistemom, ovde se takvi testovi naplaćuju posebno i moraš da imaš dobar razlog da tražiš da ti ga odrade. Čitam ovu temu jer je zaista interesantno kako se stvari odvijaju u različitim državama, gradovima....ako grešim, ispravite me vi iz Srbije, ali izgleda da vam je lakše da samo odete u laboratoriju i upitate da vam urade testove po vašoj želji. Mi ne možemo to bez uputa primarnog, a da bude pokriveno i zdravstvenim. Kad su ovde svi pisali o antitelima i kačili rezultate, a meni baš tada bio godišnji pregled i radili mi krvnu sliku i pitam ja da li odrade i taj test ako može, platiću. I doktorka kaže, pa vakcinisala si se pre mesec dva, nije potrebno. 

 

.

 

Mozda sam trebao da prvo napisem da pisem iz Moskve)

 

Ovde je kod prve vakcinacije u pocetku bio obavezan test na antitela, besplatan...I sad su skoro svi  testovi besplatni , dovoljno je da se zapises kroz ruski fazon e-uprave u (mislim da se tako zove to u Srbiji) u svoju polikliniku na prvi slobodni termin, verovatno vec sutradan..

Besplatni su cak i neki testovi na s-protein u zavisnosti od proizvodjaca...Naravno sve to mozes da uradis i platno u privatnim poliklinikama na svakom cosku (oko 20evra) ili besplatno ako imas rasireno osiguranje...

 

Smisao mog posta je da treca vakcina ipak treba da bude individualna stvar, zasto da primim sad ako imam dovoljno antitela, ili jos vaznije, zasto ne ranije 6 meseci ako se uopste nisu razvila antitela ...verovatno ce uslediti novi talas nova mutacija virusa, nemam nameru svaka dva meseca da razmisljam o vakcinama...

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Mozda sam trebao da prvo napisem da pisem iz Moskve)

 

Ovde je kod prve vakcinacije u pocetku bio obavezan test na antitela, besplatan...I sad su skoro svi  testovi besplatni , dovoljno je da se zapises kroz ruski fazon e-uprave u (mislim da se tako zove to u Srbiji) u svoju polikliniku na prvi slobodni termin, verovatno vec sutradan..

Besplatni su cak i neki testovi na s-protein u zavisnosti od proizvodjaca...Naravno sve to mozes da uradis i platno u privatnim poliklinikama na svakom cosku (oko 20evra) ili besplatno ako imas rasireno osiguranje...

 

Smisao mog posta je da treca vakcina ipak treba da bude individualna stvar, zasto da primim sad ako imam dovoljno antitela, ili jos vaznije, zasto ne ranije 6 meseci ako se uopste nisu razvila antitela ...verovatno ce uslediti novi talas nova mutacija virusa, nemam nameru svaka dva meseca da razmisljam o vakcinama...

 

.

To je inace lepa ideja da se tako radi. Ali kod nas ne vidim da ce to raditi. Mislim da su u West Virginia odlucili da testiraju "ugrozene" na takav nacin pa da daju booster, ali posto tu vec zalazimo u pare - pogotovo recimo koliko ce Pfizer uzeti ovim, sigurna sam da su lobirali po fazonu aj svi po vakcinu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ControlFreak said:

@attolini Zahvaljujem. Nisam pretpostavljala da pišete iz moje države, nego sam htela da naglasim da se procesi razlikuju od države do države i kako je to iz mog ugla. Čak i ne smatram da neki drugi forumaš odavde, preko okeana ima ista iskustva.

 

.

 

Nisam ni pomislio da ste to pretpostavljali..vec mi se ucinilo da vama i nekom drugom mozda moze da bude interesantno kako se neke stvari i procesi odvijaju u ovom delu planete...

 

.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Angelia said:

To je inace lepa ideja da se tako radi. Ali kod nas ne vidim da ce to raditi. Mislim da su u West Virginia odlucili da testiraju "ugrozene" na takav nacin pa da daju booster, ali posto tu vec zalazimo u pare - pogotovo recimo koliko ce Pfizer uzeti ovim, sigurna sam da su lobirali po fazonu aj svi po vakcinu.

 

.

 

O zdravstvenom sistemu kod vas znam samo to sto sam saznao zahvaljujuci tebi na ovom i proslom forumu))...

 

Mislim da je dobro da makar "ugrozene" testiraju...Stvar je u tome da "ugrozeni" mogu da budu ugrozeni vec posle mesec ili dva...i zato bi ljudi na sebe trebali da preuzmu tu odgovornost..I kad smo vec kod trece booster doze i ovde je vecina naucnika saglasna da ona treba da bude ne ista kao prve dve, iako je u Rusiji treca doza Sputnik Light , sto je u stvari prva doza samo sa promenjenom etiketom..

 

.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Meni je od svega posebno interesantno..taj stvoreni negativan odnos prema AZ i Sputniku (posebno), vakcine koje rade na istom principu a i koliko znam znatno jeftinije od Pf/Bion. 

Misljenja sam da je svaka bolja od nikakve ali nikako da se otmem utisku da je marketing (a bome i politika) odigrao opasnu ulogu. 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Objasni prosečnom čoveku to, eto opet da pomenem mog tasta na ovoj temi (Još nije dobio koronu jbg), on čita te gluposti o AZ a ima jedno 20 poznanika koji su je primili i koji su i dan danas živi i zdravi ali dobro "videću ja za jedno 5 godina".

Edited by Haklberi
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ControlFreak said:

 

Možda grešim, ali koiiko sam upoznata sa US zdravstvenim sistemom, ovde se takvi testovi naplaćuju posebno i moraš da imaš dobar razlog da tražiš da ti ga odrade. Čitam ovu temu jer je zaista interesantno kako se stvari odvijaju u različitim državama, gradovima....ako grešim, ispravite me vi iz Srbije, ali izgleda da vam je lakše da samo odete u laboratoriju i upitate da vam urade testove po vašoj želji. Mi ne možemo to bez uputa primarnog, a da bude pokriveno i zdravstvenim. Kad su ovde svi pisali o antitelima i kačili rezultate, a meni baš tada bio godišnji pregled i radili mi krvnu sliku i pitam ja da li odrade i taj test ako može, platiću. I doktorka kaže, pa vakcinisala si se pre mesec dva, nije potrebno. 

Ovo sto ti pises je identicno kao u Francuskoj, ja treba da imam razlog da bi me izabrani lekar poslao na neke analize i slicno; Letos sam bila u Beogradu i imala neke problemcice i otisla u privatnu laboratoriju samoinicijativno (po savetu druga lekara) na razne analize nisam mogla da verujem kako sve moze da se uradi brzo, jednostavno i dobro i (za nas) pojeftino za nekih 20 eura odradis sta god hoces.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...