Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Australija: ukoliko ne žele da uđu u neograničenu izolaciju i dvo(tro, četvoro)nedeljne karantine ko god bude hteo da uđe, podhitno moraju da se izvakcinišu svi, uz prisilu i obavezu. Po mom laičkom mišljenju, svako odlaganje i protok vremena dovodi do toga da novije mutacije kovida19 (koje su bezopasnije za pučanstvo kroz koje je već prošao alfa, beta, gama soj i 50+% vakcinacija) budu vrlo opasne, jer ne postoji ni delić tzv "kolektivnog imuniteta (istorijski primer: Španci i Portugalci su osvojili Južnu Ameriku, ne oružjem, već virusima u sebi; domoroci nisu imali nikakva antitela, jer te bolesti tamo nisu ni postojale).

 

Velika Britanija: podržavam strategiju, otkucah odavno, savremeni kapitalizam ne može da funkcioniše bez biznisa koji se zasniva na gužvi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Anegdotski, upravo pricala sa prijateljem koji je trenutno Mid-West, dobio Covid, vakcinisan u Aprilu. Blagi simptomi, kaze posle vakcine je odjednom poceo da dobija alergije, iako kaze mozda je samo koincidencija, tako da nije odmah ni primetio. Tek kad mu je dva dana za redom receno kako ne oseca miris u nekim situacijama otisao da se testira. Najverovatnije kaze da je dobio od devojke, koja nije vakcinisana i koja je pozitivna. Ali oboje su ok.

Link to comment
Share on other sites

Anegdotski, upravo pricala sa prijateljem koji je trenutno Mid-West, dobio Covid, vakcinisan u Aprilu. Blagi simptomi, kaze posle vakcine je odjednom poceo da dobija alergije, iako kaze mozda je samo koincidencija, tako da nije odmah ni primetio. Tek kad mu je dva dana za redom receno kako ne oseca miris u nekim situacijama otisao da se testira. Najverovatnije kaze da je dobio od devojke, koja nije vakcinisana i koja je pozitivna. Ali oboje su ok.

Znaci maske nista [emoji23]
Link to comment
Share on other sites

Kad pomenu…..od vakcinacije sam vec 3 puta bolestan za 3 meseca od kako sam vakcinisan. Prvi put mesec dana posle druge doze. Temp, osecaj kao grip da imam. 3 dana trajalo. Naravno otisao sam da se testiram za svaki slucaj iako sam vakcinisan. Negativno. Posle toga opet posle 20 dana. Simtpmi jake alergije (ja jesam alergican na korov i cvetanje trave) ali ovo je previse kasno za tu alergiju. Opet sam se testirao, opet negativno. I opet pre jedno 10 dana. Temp jedan dan. I tada sam uradio test. Zena takodje. Ne isti dan kada i ja ali i ona je 3-4 puta imala temp. Naravno svaki put smo proverili testiranjem.

U zadnjih 15 godina bio sam bolestan JEDNOM.

 

I jos jedna stvar, od vakcinacije, primetio sam da posekotine prilikom brijanja krvare duze. Ako se zeznem pa posecem, papiric i dok zavrsim drugu stranu lica gotovo. Ranica vec ok. Sad…..pa ne bas. Bas treba sacekam. To je stvar koja me vec brine i cim se vratim sa godisnjeg imam termin kod lekara da to proverim.

 

Supruga takodje ima nekih “nerazjasnjenih” stvari koje su pocele od kako je vakcinisana.

 

Ne kazem, mozda nas samo zeza godina proizvodnje, provericemo sve, samo ne verujem toliko u slucajnosti.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Darko said:

Pa, plan je da se vakciniše 70-80% populacije i doviđenja zaključavanje. Tu su se političari zajebali gadno, sporo ide zbog logistike.

 

Darko, zanima me nešto.. Baba tetka ima 75+ a deda teča 80 godina. Žive u Melburnu. Kada smo se čuli pre dve-tri nedelje pitala sam je za vakcinaciju.

 

I ona mi kaže da su oboje, i ona i deda išli kod lekara i da im je on rekao da treba da se vakcinišu, ali u isto vreme kada su se prošle godine vakcinisali protiv gripa, ni pre a ni kasnije. Pa su se valjda do sada već vakcinisali ili još čekaju taj datum od prošle godine.

 

I još mi baba kaže da Indijci rade u fabrici AZ vakcina koja se nalazi u Melburnu, i da će se verovatno tom vakcinom vakcinisati. 

 

Da li je ovo tačno, da stariji moraju da čekaju da bi se vakcinisali tog dana kada su se vakcinisali protiv gripa.

 

Btw, ne žive u domu penzionera, imaju svoju kuću, što verovatno znači da nisu na listi prioriteta ili.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dzoni_m said:

Kad pomenu…..od vakcinacije sam vec 3 puta bolestan za 3 meseca od kako sam vakcinisan. Prvi put mesec dana posle druge doze. Temp, osecaj kao grip da imam. 3 dana trajalo. Naravno otisao sam da se testiram za svaki slucaj iako sam vakcinisan. Negativno. Posle toga opet posle 20 dana. Simtpmi jake alergije (ja jesam alergican na korov i cvetanje trave) ali ovo je previse kasno za tu alergiju. Opet sam se testirao, opet negativno. I opet pre jedno 10 dana. Temp jedan dan. I tada sam uradio test. Zena takodje. Ne isti dan kada i ja ali i ona je 3-4 puta imala temp. Naravno svaki put smo proverili testiranjem.

U zadnjih 15 godina bio sam bolestan JEDNOM.

 

I jos jedna stvar, od vakcinacije, primetio sam da posekotine prilikom brijanja krvare duze. Ako se zeznem pa posecem, papiric i dok zavrsim drugu stranu lica gotovo. Ranica vec ok. Sad…..pa ne bas. Bas treba sacekam. To je stvar koja me vec brine i cim se vratim sa godisnjeg imam termin kod lekara da to proverim.

 

Supruga takodje ima nekih “nerazjasnjenih” stvari koje su pocele od kako je vakcinisana.

 

Ne kazem, mozda nas samo zeza godina proizvodnje, provericemo sve, samo ne verujem toliko u slucajnosti.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tako je druže i mene sve napalo posle AZ, a pre toga mi  godinama ništa nije falilo.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Darko said:

Baš tako. Mada, imaju milijardu i ko zna koliko miliona stanovnika, tako da ta donja brojka predstavlja tek negde oko 0.25% populacije. 

Bas zato i kažem. Kad gledas samo puke brojke iz ugla Indije onda se zavaras malo, to to “ništa”, ali kad pogledaš iz drugog ugla onda vidiš da je i to ništa ozbiljna brojka, npr polovina jedne populacije
 

 

Link to comment
Share on other sites

Koja vakcina @Dzoni_m?

 

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li je ovo tačno, da stariji moraju da čekaju da bi se vakcinisali tog dana kada su se vakcinisali protiv gripa

To mi zvuči čudno. Koliko znam, vaksinisanje protiv gripa i korone ne ide u isto vreme (na primer, mene su pitali da li sam primio još neku vakcinu pre pelcovanja sa Fajzerom). Mada iskreno, ne znam.

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Tomiprunet said:


Znaci maske nista emoji23.png

Nisam pitala tako explicitno, ali utisak je bio da u krevetu ne nose maske ...redovno. koliko sam razumela ona je bila prva koja je testirana I nije htela da se izoluje sama...neki ljudi se stvarno zrtvuju za ljubav 😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Koja vakcina @Dzoni_m?

 

To mi zvuči čudno. Koliko znam, vaksinisanje protiv gripa i korone ne ide u isto vreme (na primer, mene su pitali da li sam primio još neku vakcinu pre pelcovanja sa Fajzerom). Mada iskreno, ne znam.

Zapravo ne ide ni jedna vakcinacija zajedno sa koronom, bas iz razloga jer nisu sigurni kakva ce biti reakcija. Ja sam poceo tretman za alergije, koji ukljucuje dve injekcije nedeljno i svaki put me pitaju da li sam primio covid vakcinu poslednjih 30 dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam morala da odložim Shingrix drugu dozu zbog Pfizer-a, ali pošto je prozor za drugu od 2 do 6 meseci nakon prve, uspela sam da je uguram. To je ujedno bila jedina vakcina koja me je oborila sa simptomima od par dana. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Anegdotski, upravo pricala sa prijateljem koji je trenutno Mid-West, dobio Covid, vakcinisan u Aprilu. Blagi simptomi, kaze posle vakcine je odjednom poceo da dobija alergije, iako kaze mozda je samo koincidencija, tako da nije odmah ni primetio. Tek kad mu je dva dana za redom receno kako ne oseca miris u nekim situacijama otisao da se testira. Najverovatnije kaze da je dobio od devojke, koja nije vakcinisana i koja je pozitivna. Ali oboje su ok.

Jel dobio kovid u Aprilu (otprilike kada je vakcinisan) ili pokupio sada?

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ControlFreak said:

Ja sam morala da odložim Shingrix drugu dozu zbog Pfizer-a, ali pošto je prozor za drugu od 2 do 6 meseci nakon prve, uspela sam da je uguram. To je ujedno bila jedina vakcina koja me je oborila sa simptomima od par dana. 

Ispricala na onoj drugoj temi kako jurim dokaze imunizacije za klinca. Nasli su da mu fali jedna vakcina za meningitis iz 2015te. Nemam pojma kako fali, lekari sad proveravaju, da li je samo dokumentacija pogresna. Ali koledz insistira da u naredne dve nedelje primi tu vakcinu, srecom smo covid zavrsili pre dva meseca.

 

I uopste mi nije jasno, ako je neki lekar propusto tu vakcinu pre 6 godina (a proverili su sve za 20 godina) koji je smisao da je primi sada? Mozda je glupo pitanje, ne razumem se u meningitis vakcine..

11 minutes ago, Darko said:

Jel dobio kovid u Aprilu (otprilike kada je vakcinisan) ili pokupio sada?

Ne, vakcinisan u Aprilu, sad dobio covid. Pre dva dana. Nisam pitala koja vakcina, ali mogu da predpostavim ili Pfizer ili Moderna ili J&j. To se ovde daje. Najmanje J&j

 

Edit: da pojasnim, par je totalno LA tip, to sto su u Mid-west trenutno, nista ne govori o njihovim stavovima. Totalno Holivudski tip. Nisam pitala zasto devojka nije vakcinisana, ne poznajem je pa nije pristojno, predpostavljam da postoji razlog. On mi je prijatelj, zbog pandemije nju nisam upoznala

Edited by Angelia
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Angelia Ne znam, Andjo. Moraćeš da vidiš s doktorom. Ja sam mislila da se vakcina za meningitis daje pred polazak na koledz. Prva u 11, 12 godina, booster u 16. Čudi me da nemaju upisano u školskom kartonu. Iskreno, to je teško upratiti obzirom na sve vakcine koje primimo u toku života.  Raspitaj se da li je problem da sada primi.  Inače mu neće dozvoliti da pohadja časove ako je obavezna. Kod nas ne može bez MMR. Druge su poželjne. 
Meningococcal Meningitis ACWY (one dose after age 16) and B (2 doses before age 24)
Meningitis is a potentially fatal or devastating illness and the risk is higher for college students living in residence halls than for 18–23 year old persons not in college.

Link to comment
Share on other sites

Koja vakcina [mention=336]Dzoni_m[/mention]?
 
To mi zvuči čudno. Koliko znam, vaksinisanje protiv gripa i korone ne ide u isto vreme (na primer, mene su pitali da li sam primio još neku vakcinu pre pelcovanja sa Fajzerom). Mada iskreno, ne znam.

Fajzer.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/two-doses-pfizer-astrazeneca-shots-effective-against-delta-variant-study-finds-2021-07-21/

 

Zanimljivo kako jedni u jednoj studiji tvrde ovo gore (ukratko: da su Pfizer i AZ gotovo jednako efikasne protiv delta kao i protiv alpha soja) a Izraelci (doduše ne znam kakva je studijau pitanju ili onako na prvu loptu ocena) da je Pfizer za 30% manje efikasan protiv delta soja.

 

Uzdajmo se u ovu prvu varijantu...

Link to comment
Share on other sites

 

Gledaj ove, totalno se pogubili. Javno targetiranje ljudi, fali samo rulja da ih lincuje jer imaju covid. I nije im prvi puta da ovo rade, medjiski linc zarazenih. Naravno niko od politicara nije kriv, to su mesije koje ih stite.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ras kass said:

 

Gledaj ove, totalno se pogubili. Javno targetiranje ljudi, fali samo rulja da ih lincuje jer imaju covid. I nije im prvi puta da ovo rade, medjiski linc zarazenih. Naravno niko od politicara nije kriv, to su mesije koje ih stite.

A ovih 95 ni krivi ni dužni zabodu koronu iako poštuju sve mere, maske, distanciranje pranje ruku. To je taj narativ 🙂

Link to comment
Share on other sites

Singapore wants to stop counting Covid cases. Its roadmap could be a model for other countries

 

"Dok zemlje oko azijsko-pacifičkog regiona ponovo pooštravaju ograničenja kako bi suzbile potencijalne provale varijante Delta koronavirusa, Singapur je izneo novu viziju da se život vrati u normalu.
Mapa puta, koju su predložila tri člana singapurske operativne grupe Covid-19, ukinula bi zaključavanja i traženje masovnih kontakata i omogućila povratak na putovanja bez karantina i obnavljanje velikih skupova. Čak bi prestalo da broji dnevne slučajeve Covid.

Predlog predstavlja radikalno odstupanje od takozvanog modela „nultog prenosa“ koji je usvojilo nekoliko zemalja i teritorija - uključujući rivalsko azijsko poslovno središte Hong Kong - koji su se do sada pokazali uspešnim u izbegavanju velikih izbijanja.

Ali ovaj model „nultog prenosa“, koji zahteva stroge mere, često  karantin, biće gotovo nemoguće održati kako se šire nove varijante, a dugoročno jednostavno nije održivo, tvrde članovi radne grupe. Umesto toga, kažu da se može živeti sa Covidom.
"Loša vest je da Covid-19 možda nikada neće nestati. Dobra vest je da je s Covidom moguće normalno živeti", rekli su singapurski ministar trgovine Gan Kim Iong, ministar finansija Lavrence Vong i ministar zdravlja Ong Ie Kung , u izdanju Straits Times-a prošle nedelje.
„Pandemiju možemo pretvoriti u nešto mnogo manje preteće, poput gripa, ili vodenih kozica, i nastaviti svoj život
.“

 

Kako će to učiniti
Ključ za lakši pristup pandemiji? Visoke stope vakcinacije."

Singapur promeniti i način praćenja svakodnevnih novih infekcija kako sve veći broj ljudi bude vakcinisan, te navodi da će to nadziranje biti slično onom za nadziranje i brojenje slučajeva gripe. 

Singapur će kontrolisati samo one koji budu ozbiljno bolesni ili koji završe na odeljenjima intenzivne njege. 

 

 

Pre ili kasnije, svi cemo ovako... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prvo laičko pitanje: kako će da vakcinišu ogroman procenat stanovništva, svake godine. Kada, u koje doba godine, ciklično ili kako kome padne na pamet? Šta ako neko zakači koronu sa težim posledicama, mesec/dva pred termin za novu dozu a ponašao se normalno, putovao jer su ku tako rekli da je u redu i da ga vakcina štiti.
Kojim redosledom, kako će da prate slojeve i da prilagođavaju vakcine?
Ako se upoređuje sa gripom (opet), koliko se ljudi vakciniše protiv gripa a koliko treba protiv corone?
Kad je poslednji put vakcinisano dve milijarde ljudi za 6-7 meseci (kao do sada za koronu) i kako misle da to urade za bar 5 milijardi godišnje?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ControlFreak said:

@Angelia Ne znam, Andjo. Moraćeš da vidiš s doktorom. Ja sam mislila da se vakcina za meningitis daje pred polazak na koledz. Prva u 11, 12 godina, booster u 16. Čudi me da nemaju upisano u školskom kartonu. Iskreno, to je teško upratiti obzirom na sve vakcine koje primimo u toku života.  Raspitaj se da li je problem da sada primi.  Inače mu neće dozvoliti da pohadja časove ako je obavezna. Kod nas ne može bez MMR. Druge su poželjne. 
Meningococcal Meningitis ACWY (one dose after age 16) and B (2 doses before age 24)
Meningitis is a potentially fatal or devastating illness and the risk is higher for college students living in residence halls than for 18–23 year old persons not in college.

Kazu fali mu ona sa 16. Ako moze druga doza do 24 onda nije problem. Kako su propustili to, nemam pojma, ali ja sam redovno radila sve vakcinacije. Samo nisam ja naravno pratila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://rs.n1info.com/posts/izrael-ponovo-uvodi-propusnice-za-vakcinisane-zbog-rasta-broja-novozarazenih

Obratite pažnju na poslednji pasus.

Od svih zaraženih juče, 52% je potpuno vakcinisanih, 38% deca do 18 godina.
Dakle samo 10% su nevakcinisani (ili nepotpuno vakcinisani) odrasli.
Da predupredim @Sunshine State i njen odgovor, da, znam da od vakcina očekujemo da omoguće da se ne riknjava od korone.
Ipak, od vakcine koja je spustila skoro na nulu epidemiju u Izraelu, očekivao sam više kad je u pitanju delta soj i aktivnost virusa u tom društvu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...