Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Muž je rekao da je u bolnici (valjda dok je on bio u karantinu 3.7. u Japanu). Sve je z brda z dola na našim portalima.
Ako je bila u bolnici, meni nije normalno da dve - tri nedelje kasnije ide na OI.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O naučnicima:

 

dešava se velikim umovima da se u staro doba posvete intenzivno posvete pogrešnim idejama.

Tesla je relevantan do prvih godina 20og veka. Umro je 1943. Proveo je ceo taj deo života pokušavajući da prenese energiju bežično, a ne samo signal. To se (do sada) ispostavilo kao neizvodljivo, a sudeći po današnjem nivou znanja nije ni moguće.

 

Ajnštajn je svoje radove objavio do ranih 1920tih.

Do kraja života 1950 i neke negirao je mogućnost da je kvantna fizika nedeterministička, koja se razvijala od kraja 1920tih postoji (čuvena izjava "Bog ne baca kockice"). Još za njegovog života je bilo jasno da je pogrešio.

 

Imao je i Njutn svojih fix-ideja, ali ne sećam se napamet.

 

Naravno, ovo ne znači da je pomenuti matora budala  ali opet - ne bi bio prvi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Ne vidim sta je razlicito? sem da njen muz kaze da je ona zavrsila u bolnici. Mozda je i bila u bolnici da se sto pre oporavi da ode do Tokija? Niko ne kaze da je zavrsila na respiratoru. 

 

To je cista manipulacija, to "zavrsio u bolnici". Nasi mediji to obilato koriste da seju strah. U medjuvremenu drze se razni mitinzi po Srbiji, i posle im narod kriv opet.

 

Nisam pratio nesto u zadnje vreme. Kako se pokazuje ovaj delta soj, ja nesto nacuo da je infektivniji ali daleko manje opasan po zdravlje i zivot?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darko said:

Kad smo već kod njega - šta je tom liku?!

Pa zar naučni metod nije postavljanje hipoteze koja se proverava na sve moguće načine i stalno? Konsenzus nije odlučujući argument u ovom slučaju. Da se internet pojavio pre 50 godina tviter i fejsbuk bi cenzurisali hipoteze da homoseksualnost nije mentalni poremećaj jer je to onda bio konsenzus. Doktoru iz Budimpešte koji je predložio dezinfekciju ruku lekara pre porođaja su se smejali jer je konsenzus bio drugačiji u to vreme. po stoti put "konsenzus" je bio i oko lab leak teorije.

 

Raekcija postavljača hipoteze ako je dokazi obaraju je već druga stvar. 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Cyrus Smith said:

Pa zar naučni metod nije postavljanje hipoteze koja se proverava na sve moguće načine i stalno? Konsenzus nije odlučujući argument u ovom slučaju. Da se internet pojavio pre 50 godina tviter i fejsbuk bi cenzurisali hipoteze da homoseksualnost nije mentalni poremećaj jer je to onda bio konsenzus. Doktoru iz Budimpešte koji je predložio dezinfekciju ruku lekara pre porođaja su se smejali jer je konsenzus bio drugačiji u to vreme. po stoti put "konsenzus" je bio i oko lab leak teorije.

 

Raekcija postavljača hipoteze ako je dokazi obaraju je već druga stvar. 

 

Je si pročitao ostatak posta? Problem nije toliko ni koncenzus, nego ono što on priča se kosi sa podacima, onome što se dešava na terenu. Ljudi koji su vakcinisani ne imaju lošiju kliničku sliku kod drugih sojeva i to je fakat - jedino ako svi sada izmišljaju podatke, a to je teorija zavere koja je bukvalno neizvodljiva. 

Link to comment
Share on other sites

Je si pročitao ostatak posta? Problem nije toliko ni koncenzus, nego ono što on priča se kosi sa podacima, onome što se dešava na terenu. Ljudi koji su vakcinisani ne imaju lošiju kliničku sliku kod drugih sojeva i to je fakat - jedino ako svi sada izmišljaju podatke, a to je teorija zavere koja je bukvalno neizvodljiva. 

Pa ne znamo kakvu bi sliku imali da su se zarazili pre vakcinacije onim prvim sojem. Vecina koji su se vakcinisali se nisu zarazili pre vakcinacije.
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

O naučnicima:

 

dešava se velikim umovima da se u staro doba posvete intenzivno posvete pogrešnim idejama.

Tesla je relevantan do prvih godina 20og veka. Umro je 1943. Proveo je ceo taj deo života pokušavajući da prenese energiju bežično, a ne samo signal. To se (do sada) ispostavilo kao neizvodljivo, a sudeći po današnjem nivou znanja nije ni moguće.

 

Ajnštajn je sv:classic_laugh:oje radove objavio do ranih 1920tih.

Do kraja života 1950 i neke negirao je mogućnost da je kvantna fizika nedeterministička, koja se razvijala od kraja 1920tih postoji (čuvena izjava "Bog ne baca kockice"). Još za njegovog života je bilo jasno da je pogrešio.

 

Imao je i Njutn svojih fix-ideja, ali ne sećam se napamet.

 

Naravno, ovo ne znači da je pomenuti matora budala  ali opet - ne bi bio prvi.

ma naravno, zato sam i ja napisala ko zna sta njemu prolazi kroz glavu u njegovim 90 tim godinama .

Sto se Njutna tice urbana legenda kaze da je imao dve macke jednu veliku i jednu malu i da je na ulaznim vratima od kuce bio napravio veliku rupu da moze velika macka da udje bez otvaranja vrata i malu rupu da moze mala macka - mogucnost da mala macka moze da udje takodje kroz veliku rupu nije bila pala na pamet jednom geniju kao sto je on bio, tako da :wink2::classic_laugh: a to je bilo jos dok je bio mlad :roflmao:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sve vise zemalja belezi dane bez smrtnih slucajeva, a kad pratis medije imas osecaj da ljudi padaju kao u decembru. 

 

Bolnice nikad praznije od pocetka pandemije. 

 

U Nemackoj npr stopa zaraze 60+na populacije 2 na oko 100000 stanovnika. Znaci ide se u pravim smeru. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ras kass said:

Sve vise zemalja belezi dane bez smrtnih slucajeva, a kad pratis medije imas osecaj da ljudi padaju kao u decembru. 

 

Bolnice nikad praznije od pocetka pandemije. 

 

U Nemackoj npr stopa zaraze 60+na populacije 2 na oko 100000 stanovnika. Znaci ide se u pravim smeru. 

 

To se i meni cini ali kad gledam one krive novih zarazavanja ledeni strah me hvata koliko krecu naglo na gore, krive novih u bolnicama i umrlih su i dalje na "dnu" nadajmo se da nece poceti da rastu ali teorijski mogle bi da kasne za krivom zarazavanja pa da i one krenu na gore :classic_huh:; wait and see.

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Tomiprunet said:


Pa ne znamo kakvu bi sliku imali da su se zarazili pre vakcinacije onim prvim sojem. Vecina koji su se vakcinisali se nisu zarazili pre vakcinacije.

Imamo brojke kakvo je stanje bilo pre vakcinacije. Takođe, da je AED problem sa ovim drugim sojevima bilo bi još više umrlih, ali to za sada nije slučaj. 

 

Pogledajmo UK na primer, imaju ogroman broj zaraženih (Delta) a relativno mali broj umrlih i u bolnicama. Isto važi za Izrael i ostale zemlje koje imaju mnoštvo vakcinisanih. Da nemaju vakcinisih, bolnice bi bile prepune. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:


Ne bih snao šta da ti odgovorim jer ne pratim više toliko detaljno.

 

U svakom slučaju, to što je neko autoritet zbog otkrivanja HIV-a pre 30 godina ga ne čini autoritetom za coronavirus. 

Kao što @ciao kaže, čovek zna o virusima i ako išta drugo, ima autoritet. Ako je još među prvima ukazivao na lab leak, kod nekih ima još više kredita. Ali je bukvalno jedini Nobelovac antivakser i zbog te nagrade, njegov autoritet ipak nešto znači i znam antivaksere koji mu veruju jer je Nobelovac. Možda je i on jedan od velikih razloga zašto Francuzi neće da se pelcaju. 

 

E sada, naučnik sa kim deli nagradu o otkrivenju HIV ne misli isto, a i nijedan drugi Nobelovac i imunolog/virolog. I na kraju - brojke ga demantuju. Da je AED problem sa vakcinama, sada bi bilo mnoštvo umrlih u UK na ovakvim brojkama. Zato kažem da mi nije jasan. Pokušao sam da pogledam ono što lik kaže sa "open mind", bez predrasuda, ali ono što je rekao za sada ne da nema smisla, nego je pogrešno (većina vakcinisanih ili se ne razboljeva ili ne završava u bolnicama).

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, stray_cat said:

@Darko kako je u Australiji (otkucaj ako i kad budeš imao vremena)?

Pa, mnogo nas je trenutno zaključano - Melbourne, Sydney, Adelaide. I sve zahvaljujući Sidneju i zakasnelom zaključavanju. Delta soj je počeo u Sidneju i doveden je u Melbourne i Adelaide preko trojice removalists, koji su pomagali u iselenju porodica iz NSW. Bili su bolesni i išli na posao i tako preneli drugima. A onda je jedan od novozaraženih u Melburnu otišao na utakmicu u stadion (kriket valjda), i preneo na dosta drugih. U Adelaide-u i Sidnej-u, uglavnom prenosi idu preko restorana, zabava, i radnih mesta. I naravno porodica i prijatelja koji se posećuju. Pretpostavljam da će Melburn i Adelaide brže da izađu iz zaključavanja, 

 

Pretpostavljam da znaš da je u Australiji izabran pristup 0 prenosa u zajednici (community transmission) u svim državama, osim u NSW-u. I to je baš dobro radilo u Sidneju. Za razliku od drugih država koje su se zatvarale čak i ako je bio samo JEDAN slučaj prenosa u zajednici, Sidnej je ostajao otvoren i oslonio se na svoj sistem praćenja kontakata koji je (najverovatnije) bio bolji od drugih država. Jedino zatvaranje koje je Sidnej imao je Northern Sydney, kada je britanski soj ušao u Australiju i bilo je dosta prenosa u zajednici - znači lokalizovano zatvaranje. I svaki put je situacija bila pod kontrolom. 

 

A onda je stigao Delta soj. Ohrabrena zbog uspeha u prošlosti, vlada NSW je odlučila da nastavi po starom. Znači, nema zatvaranja zbog malog broja prenosa. Na žalost, delta soj je MNOGO infektivniji od bilo kog drugog soja - spominjao se R faktor od čak 7. I posle 7 i nešto dana, počelo je zatvaranje - ali samo lokalizovano, istočna naselja (Bondi etc). Ali virus se već proširio izvan tog okruga, i dva dana kasnije zatvoren je i ceo Sidnej. Za to vreme, virus se već poprilično proširio i sada smo u situaciji kakvoj jesmo. Pošto vakcinacija itekako sporo teče (ogroman zajeb vlade), nemamo izbora nego da stignemo do 0 prenosa u zajednici. Koliko će to da traje - ne znam. U suprotnom, ne gine nam Indijski i Indonezijski scenario. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, da li je nekoko pomenuo, ali u Nišu trenutno cveta "Covid turizam"... ne možeš da prodješ gradom, a da ne naletiš na grupicu od 5-6 Indijaca. Navodno su u karantinu 14 dana da bi nastavili dalje ka Evropi. Od karantina nema ni K....korzira to po gradu, samo tako. Kad god ih tako sretnem očekujem da ugledam medju njima Pitera Selersa...ali ništa. [emoji40]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Like 2
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

Kod nas manje vise se sve vraca u normalu, sve manje ljudi vidim sa maskama, nigde osim u zdravstvenim ustanovama I bas nekim drzavnim kancelarijama je obavezno. Sad ljudi ulaze I zajedno u liftove, onako pogledaju se jel ok, I to je to. Ne naguraju se u grupama kao pre, ali ono sto vidim je da ljudi jedva cekaju da se vrate u normalu.

Nisu prihvatili novo normalno.

Za 4 juli zabelezen je rekordni broj putnika na aerodromima zbog praznika, veci nego 4 juli 2019.

Cak je i NYC rekao da nece uvoditi nove mere I maske. Samo je LA probao, vidim u vestima da nije dobro primljeno ali neko iz lokala moze da kaze da li se primenjuje.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, stray_cat said:

Jedino izolaciju na neodređeno vidim kao nekakvo, neverovatno loše rešenje.

Pa, plan je da se vakciniše 70-80% populacije i doviđenja zaključavanje. Tu su se političari zajebali gadno, sporo ide zbog logistike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darko said:

Pa, plan je da se vakciniše 70-80% populacije i doviđenja zaključavanje. Tu su se političari zajebali gadno, sporo ide zbog logistike.

Taj plan je imala I UK ali izgleda da su odustali, ko se vakcinisao fine, ostali herd immunity. Posto novi soj ne ubija mnogo, I ne trpa ih u bolnice oni pustaju da prodje kroz nevakcinisanu populaciju.

Tako mi deluje.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Taj plan je imala I UK ali izgleda da su odustali, ko se vakcinisao fine, ostali herd immunity. Posto novi soj ne ubija mnogo, I ne trpa ih u bolnice oni pustaju da prodje kroz nevakcinisanu populaciju.

Tako mi deluje.

U Australiji je trenutni problem supply, ne demand. Bilo je neko ispitivanje pre neki dan i sada je 89% spremno da primi vakcinu, za razliku od 70% u Maju. U svakom slučaju, ako vaccine hesitancy bude problem, mislim da se će ići blažom verzijom Britanskog plana. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ciao said:

Niko nije autoritet za corona virus u ovom momentu, to je nauka koja pravi korake napred, jos uvek se ne zna, nije jednostavno napraviti neki veliki korak napred. Znacemo mozda kroz izvestan broj godina da li je "nas" covid rezultat modifikacije genoma virusa u pokusaju da se napravi vakcina (to tvrdi Montagnier) ili je spontano preslo sa zivotinja. Nama preostaje da verujemo u ovo sto nam kazu ljudi koji su "glavni" ko god bio, jednostavno nemamo izbor, ako treba naprimer da se vakcinisemo svakih sest meseci vakcinisacemo se, nemamo bolji izbor ali to su jos uvek stvari u ispitivanju, jednostavno pravu istinu nauka jos nije utvrdila sto se svih detalja tice mada je vec poprilicno uznapredovala

Edit : imati u vidu da lek za rak jos nije pronadjen a onoliko se radi na tome ali se vec leci bitno bolje nego ranije, HIV takodje, vakcine nema i dalje jer virus suvise mutira ali i to je bolest pod kontrolom. jednostavno, to trazi vreme.

A sto se tice Montagner on covek ima 90 godina ko zna sta mu se sve muva po glavi a takodje izmedju onoga sto on kaze i sto se posle prica po antivax krugovima i sl moze da ima velike razlike

 

Nema nam druge osim da verujemo vakcinama i kupimo vreme za buduce generacije. Secam se pojave pticijeg gripa, bese to 2012? Sin lekar mi je tada objasnio mehanizam tog prelaska virusa sa zivotinje na coveka i dobro pamtim zebnju koju sam danima osecala i brigu jer ce moji potomci ziveti uz taj rizik. Ko je tada razumeo sta se dogadja, nema pravo da bude iznenadjen pojavom ovog corona virusa. Lose iskustvo sa vakcinom protiv velikih boginja me nije preveo u tabor antivaksera bas zato sto alternative nema (ima, ali se tice naseg nacina zivota na planeti, dakle - nema) pa sam progutala knedlu i otkrila rame za Sinofarm koji sam sama izabrala shodno tadasnjem saznanju i o virusu i o vakcinama. A to je bilo pre samo 6 meseci. Danas znam da mozda nisam zasticena i cekam nauku da kaze sta dalje. To je sve sto mogu da uradim za sebe i svoje potomke i cini mi se da i nije tako mala stvar, biti deo onog dela covecanstva koje trazi resenje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...