Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, urosg3 said:

E sad čekamo 9.8. do tad bi morali da znamo posledice, prozor je 21. dan

Mislim da bukvalno ceo svet gleda na ovo. Mislim da će biti problema, jer čak i ako je AstraZeneca vakcina 80% efektivna protiv hospitalizacije - za 20% nije. Takođe, 10% uopšte nije vakcinisano a jedna trećina je primila samo jedno dozu. Zato pretpostavljam da će biti belaja, pitanje je - koliki i da li će zdravsteni sistem "pući"?

 

Veliki je ovo eksperiment. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

Mislim da bukvalno ceo svet gleda na ovo. Mislim da će biti problema, jer čak i ako je AstraZeneca vakcina 80% efektivna protiv hospitalizacije - za 20% nije. Takođe, 10% uopšte nije vakcinisano a jedna trećina je primila samo jedno dozu. Zato pretpostavljam da će biti belaja, pitanje je - koliki i da li će zdravsteni sistem "pući"?

 

Veliki je ovo eksperiment. 

Jeste baš veliki eksperiment, imam u vidu usput da je ostalo na volju građanima kako da se štite, tako da neće maske volšebno nestati. Pretpostavljam da će biti i indoor prostora koji će zahtevati (sa punim pravom) da ko uđe kod njih nosi masku. Nikad ništa nije "sve" i "uvek".
Reflektovaće sigurno i tu će biti pravi  test  - test  državne regulacije i moći uopšteno. Koliko je država u stanju da nam mekim merama menja ponašanje, utemeljeno u tradiciji, navikama pa i koliko je uopšte društvo socijalno razvijeno.
Do sada svaki građanin Engleske zna manje više sve o virusu, zna manje više svaki argument, vidi svojim očima rezultat, kako će se postaviti i kako će menadžerisati rizik je do njega lično, i to je mislim dobra ideja. Ja to, sebično možda, po svom primeru - ne mora Vučić da mi naredi imam svoj život i vodim ga za sebe najbolje kako znam.
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

To je ključna reč - vakcinisanih. Sada shvatam šta je @ciaomislila. Izvinite, malo sam osetljiv na istovećivanje gripa sa kovidom, jer jedan je mnogo smrtonosniji od drugog. Takođe, to poređenje koriste mnogi sledbenici raznih teorija zavere i koji ne žele da se vakcinišu, jer "kovid je samo grip". 

 

Kad smo već kod vakcina i prokužavanja - šta ti @Sunshine State i @Eddard mislite o ADE (antibody-dependent enhancement)? I ako je ADE problem za jedno (prokužavanje), da li bi isto bio problem za drugo (vakcine)? Za laike - AED dovodi do toga da je re-infekcija kovida gora od originalne infekcije. Koliko sam video, za sada nema dokaza za tako nešto ali me zanima vaše mišljenje pošto ste vi ipak u farmakologiji/medicini. 

 

Hvala!

 

Vrlo zanimljiv subject! Bas nedavno, kad sam ovde pisala o RSV koji se pojavio kod beba u Roterdamu, citala sam i o AED - zanimljiv "fenomen", javlja se kada antitela generisana tokom imunološkog odgovora prepoznaju i vežu se za patogen, ali nisu u stanju da spreče infekciju, vec deluju kao „trojanski konj“, omogućavajući patogenu da uđe u ćelije i pogorša imuni odgovor.

 

Ono sto sam ja, na brzinu, mogla da nadjem u literature search za covid i AED je umirujuce - bar za/do sad, ni COVID-19 ni COVID-19 vakcine nisu pokazale  da uzrokuju AED. Ljudi zaraženi SARS-CoV-2, virusom koji uzrokuje COVID-19, nisu verovatno razvili AED nakon ponovljene izloženosti. To važi i za druge koronaviruse. Slično tome, studije vakcina u laboratoriji sa životinjama ili u kliničkim ispitivanjima na ljudima nisu pronašle dokaze o AED.

 

Jedna od retkih vakcina koje mogu uzrokovati AED je vakcina za virus denga.

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Je l' se ovde prica sam sa sobom, ili se komentarisu upisi?

Ako si mislio na moj post - ja cak i bold-ovalat:

"....za vecinu vakcinisanih predstavlja neku blazu varijantu ..."

 

 

naravno da nisam mislio na tvoj post, nego na nekoliko postova pre tvog,
ako je stvarno potrebno pojasnjavanje... da sam mislio konkretno na tvoj post, citirao bih ga, kao sto radim sada.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

naravno da nisam mislio na tvoj post, nego na nekoliko postova pre tvog,
ako je stvarno potrebno pojasnjavanje... da sam mislio konkretno na tvoj post, citirao bih ga, kao sto radim sada.

 

Hvala, a i ja sam pojasnila u par postova kasnije vezano za "grip"

 

Sumnjam (nadam se) da iko ovde na topicu smatra da je covid = grip 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Taktika im je skroz podbacila, jer su hteli da svedu brojke na 0, da se  hvale uspehom i sad im se obilo o glavu.

koliko vidim, taktika im prilicno prati predvidjanja, 

pratim od pocetka sta se tamo dogadja i sasvim su ocekivali porast broja slucajeva posle opustanja mera.

slazem se da im su im ocekivane brojke bile ipak dosta nize, mada su skoro bacili neko predvidjanje od 100k slucajeva dnevno na vrhu ovog talasa. zelja im je da brojke pocnu drasticno da padaju do polaska dece u skolu i dolaska svezijih dana kad su ljudi vise u zatvorenim prostorima.

Link to comment
Share on other sites

Gledam situaciju u NL poslednjih par nedelja - mere su popustili 26. juna (taj dan imali 552 slucaja), da bi onog dana kad sam krenula iz NL, petak, 9. jul imali skoro 7000 slucajeva dnevno.

Od tad, za tih 11 dana,  imaju 105 533 zarazena i  16 umrlih

 

 

Ne cini se da su se preterano uplasili, jer kazu:"Ne očekuje se da će uskoro biti objavljena dodatna ograničenja, Vlada je odlučila na osnovu saveta tima za upravljanje epidemijama. Najnovija ograničenja koja su u zemlju uvedena pre nešto više od nedelju dana uključuju zatvaranje svih noćnih klubova, prisiljavanje ugostiteljskih preduzeća da se zatvore u ponoć, otkazivanje višednevnih festivala koji uključuju nocenje i ograničenja nivoa posećenosti događaja."

Ministar zdravlja Hugo de Jonge umanjio je znacaj nedavnog porasta, rekavši u ponedeljak, "Srećom [veliki broj infekcija koronavirusom] još uvek nije doveo do većeg povećanja u bolnicama. Neka tako i ostane."

 

Maske u zatvorenom vise nisu obavezne,  nisu to vratili kao jednu od mera.

Link to comment
Share on other sites

17 meseci ovog topika. Sto rece moderator u zaglavlju: "ovakve situacije su ogledalo svih nas". 

 

Ja sam zbog corone morala da provedem u izolaciji 16 meseci u kontinuitetu. Nije mi palo na pamet da nesto kenjkam, nego sam gledala sta mi je ciniti a da ima nekog smisla. I tako, iskrsla prilika da sprovodim svoj moto: nije vazno sta se desava, nego kako se hendluje to sto se desava, sta se iz toga nauci i kako se to posle nosi dalje. Za to vreme sam uradila i dozivela puno sustinskih stvari, koje u redovnim okolnostima verovatno ne bih. Stigla sammnogo dalje nego sto sam pomisliti mogla. To me je ispunilo, nadahnulo i ojacalo. Neocekivana prilika da se desi puno toga. Hocu reci, nije izolacija sve sto tako izgleda na prvi pogled! A ni (sustinska) Sloboda. 

 

Kad bacim pogled na neke zdrave, prave i neizolovane – ali konstantno kivne – digitalno virilne, koji se kuckajuci bore protiv (epidemioloskih) vetrenjaca, sireci obilato dedukcije iz kucne radinosti, vidim da se tim digitalnim bundzijama za to vreme nista drugo sustinski nije desilo osim corone. Ni makac dalje. To baca sasvim novo svetlo na apstraktnu imenicu ”izolacija”! A i na (sustinsku) Slobodicu.

 

A kad jednog dana prodju svi ovi sojevi, oni ce da se kolektivno izoluju u nekom novom zaludnom digitalnom kolu, gde ce opet da cupkaju sa sebi slicnima i da se kuckajuci neumorno bore protiv nekih drugih vetrenjaca grimasirajuci svoju neutemeljenost. Sve jedan do drugog, Jack of all trades, master of none. Ples oko supljeg jezgra. Panem et circenses! Gomila pocetaka, nikad kraja. Vecita nedovrsenost koja se stalno vrti u svom zacaranom krugu. Valjda je to ta sloboda za koju se bore? Daktilografi novog doba. Digitalizacija je, vaistinu, olaksala kuc(k)anje i sirenje neutemeljenosti, jer svaka rec moze da se (o)lako lansira i brzo zaboravi u moru drugih lansiranih floskula. Na delu je anegdotalno zapisivanje, tipkanje reci bez tezine i smisla sto je u stvari susta suprotnost Pisanju. Janusovo lice digitalizacije. Ali, i iz toga ima sta da se nauci i ponese dalje.

Edited by Cyber
  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

@Cyber
Sve je do ličnosti, prihvatanje i mirenje, protest i pobuna jesu odlike ličnosti. Sa druge strane postoje čitave kulture koje su usavršile pokoravanje okolnostima i autoritetima da se ta praksa čak smatra i vrlinom.
Čestitam na uspehu od srca!

p.s. možda je malko rano za svođenje računa, kad dođe vreme i moj će, kako saldima i dolikuje, biti - napisan.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

@Cyber
Sve je do ličnosti, prihvatanje i mirenje, protest i pobuna jesu odlike ličnosti. 
Sa druge strane postoje čitave kulture koje su usavršile pokoravanje okolnostima i autoritetima da se ta praksa čak smatra i vrlinom.

 

Naravno, presudan deo je uvek licnost. Moja Nemezis je tamo gde corona udara, ali ja se nisam predala ni njoj, a kamoli ne corona-okolnostima. Pa mene ni ona nije pokorila i dovela do rezignacije. Dapace! To sve ima veze sa  sustinskim zivljenjem a ne sa nekakvim prihvatanjem i mirenjem. Ja sam samo pronasla nacin da smisleno, kreativno i produktivno prodjem kroz te iglene usi bez glumatanja uloge zrtve i upiranja prstom u spoljne okolnosti, trazenjem krivaca, bez banalizovanja i degradacije sebe same To bi bilo samodestruktivno. Pitanje licnog razvoja, investiranje u sebe i svoj zivot dok traje. To sve nema veze ni sa citavim kulturama, ni sa vrlinama, a ni sa - doslednosti radi - manama, ali vidim da ti to ne razumes. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

Naravno, presudan deo je uvek licnost. Moja Nemezis je tamo gde corona udara, ali ja se nisam predala ni njoj, a kamoli ne corona-okolnostima. Pa mene ni ona nije pokorila i dovela do rezignacije. Dapace! To sve ima veze sa  sustinsko zivljenjem a ne sa nekakvim prihvatanjem i mirenjem. Ja sam samo pronasla nacin da smisleno, kreativno i produktivno prodjem kroz te iglene usi. Pitanje licnog razvoja, investiranje u sebe i svoj zivot dok traje. To sve nema veze ni sa citavim kulturama, ni sa vrlinama, ni sa - doslednosti radi - manama, ali vidim da ti to ne razumes. 

Sve je ipak do ličnosti to sam čak i ja razumeo 🙂 Ostatak oko kojeg se ne razumemo je da je možda  malčice prerano da insistiramo na razumevanju - prerano je. Okolnosti, životne faze, pa zašto da ne i životni ciljevi su tema za sebe, ne bi smelo da imaju veze sa pandemijskim okolnostima, osim u jednoj generaciji koja je u posebno osetljivom dobu, kada ih pogodilo ovo baš u vreme kada definišu svoje ciljeve. Za tebe i za mene to nije slučaj, me nećemo upasti u zamku da vrednujemo kvalitativno osobine ličnosti.

Link to comment
Share on other sites

To što Englezi rade je sasvim ok. Onog trenutka kada je zaštita omogućena svima i na vreme nema više razloga za sprovođenje kolektivne zaštite. Jedini koji će tu stradati su ljudi koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da se vakcinišu ali verovatno su procenili da će ih to manje koštati nego da produžavaju razno razne restrikcije koje utiču na ekonomiju.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

 

Vrlo zanimljiv subject! Bas nedavno, kad sam ovde pisala o RSV koji se pojavio kod beba u Roterdamu, citala sam i o AED - zanimljiv "fenomen", javlja se kada antitela generisana tokom imunološkog odgovora prepoznaju i vežu se za patogen, ali nisu u stanju da spreče infekciju, vec deluju kao „trojanski konj“, omogućavajući patogenu da uđe u ćelije i pogorša imuni odgovor.

 

Ono sto sam ja, na brzinu, mogla da nadjem u literature search za covid i AED je umirujuce - bar za/do sad, ni COVID-19 ni COVID-19 vakcine nisu pokazale  da uzrokuju AED. Ljudi zaraženi SARS-CoV-2, virusom koji uzrokuje COVID-19, nisu verovatno razvili AED nakon ponovljene izloženosti. To važi i za druge koronaviruse. Slično tome, studije vakcina u laboratoriji sa životinjama ili u kliničkim ispitivanjima na ljudima nisu pronašle dokaze o AED.

 

Jedna od retkih vakcina koje mogu uzrokovati AED je vakcina za virus denga.

Hvala na detaljnom odgovoru! I ja sam isto pročitao, što je stvarno dobra vest. Što se tiče AED, infekcija isto može da ga uzrokuje, kao i vakcina?

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nema na cemu 🙂

 

Da, naravno, moze

Hvala još jednom. Htedoh baš to da objasnim nekome ko je antivakser i ko slepo veruje onom kontroverznom nobelovcu Montagnier-u, koji je rekao da vakcine prave nove soveje i uzrokuju AED - što je suprotno od naučnog koncenzusa i od onoga što se dešava. Kad smo već kod njega - šta je tom liku?!

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Hvala još jednom. Htedoh baš to da objasnim nekome ko je antivakser i ko slepo veruje onom kontroverznom nobelovcu Montagnier-u, koji je rekao da vakcine prave nove soveje i uzrokuju AED - što je suprotno od naučnog koncenzusa i od onoga što se dešava. Kad smo već kod njega - šta je tom liku?!

Ja se sa likom koji je dobio Nobelovu nagradu za otkrivanje virusa HIV i bio trideset godina na celu Instituta Paster nikad ne bih sprdala pa makar imao i 150 godina jer on ce i tada o virusima znati mnogo vise nego ja. Daleko od toga da mislim da je kompletno u pravu uvek ostavljam mogucnost da je bar za nesto u pravu. On je odmah na pocetku rekao i da je ovaj virus manipulisan u laboratoriji (i da misli da je slucajno pobegao a ne da je namerno napravljen) upljuvali su ga svi onoliko a sada se vec ta teorija smatra vrlo mogucom.

Sve u svemu neke ljude i neka velika znanja treba postovati sto ne znaci da treba slepo verovati svakoj njihovoj reci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

Ja se sa likom koji je dobio Nobelovu nagradu za otkrivanje virusa HIV i bio trideset godina na celu Instituta Paster nikad ne bih sprdala pa makar imao i 150 godina jer on ce i tada o virusima znati mnogo vise nego ja.

Nisam se sprdao, ozbiljno pitam šta mu je. Osuđivan je od strane mnoštva drugih Nobelovaca za ono što radi (još od daleke 2012-e). Takođe, naučnik sa kim deli Nobelovu nagradu ne deli njegovo mišljenje. Ali najvažnije - Montagnier tvrdi nešto što očigledno nije slučaj (bar za sada). Da je ADE problem sa vakcinama, novi sojevi bi prouzrokovali više mrtvih među vakcinisanima, što nije slučaj. 

 

Bas me zanima šta @Sunshine State i @Eddard imaju da kažu o njemu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

Nisam se sprdao, ozbiljno pitam šta mu je. Osuđivan je od strane mnoštva drugih Nobelovaca za ono što radi (još od daleke 2012-e). Takođe, naučnik sa kim deli Nobelovu nagradu ne deli njegovo mišljenje. Ali najvažnije - Montagnier tvrdi nešto što očigledno nije slučaj (bar za sada). Da je ADE problem sa vakcinama, novi sojevi bi prouzrokovali više mrtvih među vakcinisanima, što nije slučaj. 

 

Bas me zanima šta @Sunshine State i @Eddard imaju da kažu o njemu.


Ne bih snao šta da ti odgovorim jer ne pratim više toliko detaljno.

 

U svakom slučaju, to što je neko autoritet zbog otkrivanja HIV-a pre 30 godina ga ne čini autoritetom za coronavirus. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Eddard said:


Ne bih snao šta da ti odgovorim jer ne pratim više toliko detaljno.

 

U svakom slučaju, to što je neko autoritet zbog otkrivanja HIV-a pre 30 godina ga ne čini autoritetom za coronavirus. 

Niko nije autoritet za corona virus u ovom momentu, to je nauka koja pravi korake napred, jos uvek se ne zna, nije jednostavno napraviti neki veliki korak napred. Znacemo mozda kroz izvestan broj godina da li je "nas" covid rezultat modifikacije genoma virusa u pokusaju da se napravi vakcina (to tvrdi Montagnier) ili je spontano preslo sa zivotinja. Nama preostaje da verujemo u ovo sto nam kazu ljudi koji su "glavni" ko god bio, jednostavno nemamo izbor, ako treba naprimer da se vakcinisemo svakih sest meseci vakcinisacemo se, nemamo bolji izbor ali to su jos uvek stvari u ispitivanju, jednostavno pravu istinu nauka jos nije utvrdila sto se svih detalja tice mada je vec poprilicno uznapredovala

8 minutes ago, ciao said:

 

Edit : imati u vidu da lek za rak jos nije pronadjen a onoliko se radi na tome ali se vec leci bitno bolje nego ranije, HIV takodje, vakcine nema i dalje jer virus suvise mutira ali i to je bolest pod kontrolom. jednostavno, to trazi vreme.

A sto se tice Montagner on covek ima 90 godina ko zna sta mu se sve muva po glavi a takodje izmedju onoga sto on kaze i sto se posle prica po antivax krugovima i sl moze da ima velike razlike

8 minutes ago, ciao said:

 

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

Mlad par, vakcinisani oboje, njemu ništa (kađe jedan dan temp) ona završila u bolnici. Pri tome, pre 15ak-20 dana je bila MVP prvenstva u košarci.

 

https://www.b92.net/sport/tokyo2020/olimpizam/vesti.php?nav_id=1892958

 

B92 više ne verujem (da parafraziram Njegoša) "mlijeko je da reče bijelo."

 

Ista košarkašica, drugi sajt:

https://rs.n1info.com/sport-klub/kosarka/sonja-nadam-se-da-ce-se-srpska-zastava-visoko-vijoriti/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...