Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, shonke said:

Ako vakcina ne radi to što treba da uradi (da reši pandemjju) život je gotov. Ne život kakav smo znali nego život itself. Životarenje između dva lockdown-a je besmisleno, mere ne garantuju izbegavanje zarazavanja (videti Akrio et al. studiju emoji1.png) onda izvinite ali to je sranje. Dakle, preostaje samo kineski model plus obavezna vakcinacija istovremeno svih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Pa onda sta da se radi? Ti si završila odgovarajući fax (medicinu) reci nam tvoj predlog (nije ovo prozivka, zaista me zanima tvoje mišljenje sa tim obrazovnim background-om). Plus si prošla kroz infekciju, imaš neko iskustvo zarade iz prve ruke.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Bold: nisam medicinu, jesam farmaceutsku hemiju

 

Carobnog leka (jos uveka) nema, zivecemo do daljnjeg uz vakcine, infekcije, lockdown-e...kako koja drzava resi

Link to comment
Share on other sites

@urosg3

Pa čekaj, išli su u muzej, bioskop, na utakmicu, na planinu, more, po gradovima evrope, na koncert, sedeli su u kafani i uživali u društvu, tamburašima, kafi...

Gde i kad? I kad ih zakači opet?

Hoće li se sve zatvarati ponovo ili će sve biti pušteno? Ako ovo drugo, ko će da ode kafanu u kojoj kelner širi koronu? Ko će da radi u pogonu neke fabrike kad se 20-30% ljudi razboli?

Ko će da ode na koncert ako će posle toga da leži 2-3-4 nedelje (ako ne umre)?

Ko će da obilazi roditelje, babe, dede ako postoji mogućnost da ih ubije svojim dolaskom?

 

Gde je to normalnosti?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Francuzi su napravili statistiku medju zarazenim delta sojem poslednjih mesec dana, ispostavilo se da je medju zarazenim 6% "skroz" vakcinisanih sa obe doze, 14 posto zarazenih su oni koji su primili ili jednu dozu ili i drugu ali pre nego sto prodju dve nedelje od druge, 80 posto su nevakcinisani. Ova cifra od 14% "poluvakcinisanih" koji su se zarazila izgleda poveca, misle da je objasnjenje da su to oni koji su se naglo opustili posle primanja prve doze i prestali da obracaju paznju na bilo sta a jos nemaju imunitet. Znaci sve u svemu ipak velika vecina vakcinisanih su zasticeni - postajemo sve skromniji u ocekivanjima

Inace kazu da delta soj nije opasan, broj ljudi u bolnicama i slicno ne raste nego cak pada i dalje, ali se strepi od toga sta bi moglo da bude sledeca mutacija, samo prisustvo virusa plasi mada je delta po svoj prilici nivo blazeg gripa

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, shonke said:

@urosg3

Pa čekaj, išli su u muzej, bioskop, na utakmicu, na planinu, more, po gradovima evrope, na koncert, sedeli su u kafani i uživali u društvu, tamburašima, kafi...

Gde i kad? I kad ih zakači opet?

Hoće li se sve zatvarati ponovo ili će sve biti pušteno? Ako ovo drugo, ko će da ode kafanu u kojoj kelner širi koronu? Ko će da radi u pogonu neke fabrike kad se 20-30% ljudi razboli?

Ko će da ode na koncert ako će posle toga da leži 2-3-4 nedelje (ako ne umre)?

Ko će da obilazi roditelje, babe, dede ako postoji mogućnost da ih ubije svojim dolaskom?

 

Gde je to normalnosti?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Ovako je vec bilo jesenas i zimus kod nas u fabrikama ( Calcedonia i Norma )

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, shonke said:

@urosg3

Pa čekaj, išli su u muzej, bioskop, na utakmicu, na planinu, more, po gradovima evrope, na koncert, sedeli su u kafani i uživali u društvu, tamburašima, kafi...

Gde i kad? I kad ih zakači opet?

Hoće li se sve zatvarati ponovo ili će sve biti pušteno? Ako ovo drugo, ko će da ode kafanu u kojoj kelner širi koronu? Ko će da radi u pogonu neke fabrike kad se 20-30% ljudi razboli?

Ko će da ode na koncert ako će posle toga da leži 2-3-4 nedelje (ako ne umre)?

Ko će da obilazi roditelje, babe, dede ako postoji mogućnost da ih ubije svojim dolaskom?

 

Gde je to normalnosti?

Ta normalnost dosta zavisi od životne faze, ovi moji su porodični ljudi sa porodičnim i poslovnim obavezama. 
I niko od ljudi koje znam nije bolovao 3 ili 4 nedelje. 
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Polako ali sigurno prelazim na stranu mišljenja da sve ovo nije bilo moguće zbog histerije, ne zbog korone. Nisam baš skroz prešao u taj tabor, ali blizu je.
Iz moje okoline preboleli vode normalne živote, bez posledica. Svi.

 

Imam dva primera, iz porodice. Ujak 72 godine zarazio se i imao koronu pre dolaska vakcina kod nas. I to se zarazio negde na početku, u martu prošle godine.

 

Ležao je kod kuće, sada ima problem sa krvnom slikom. 

 

Sestra i zet koji žive u selu, ležali kod kuće, ali ovih dana posećuju privatno kardiologe, imaju po 60+ godina. Zarazili se pre vakcinisanja.

 

Moj zet se spremao za vakcinaciju jer celo to taxi Udruženje je u obavezi da se vakciniše. Zarazio se u aprilu. Ležao kao i ovi, kod kuće, sada ima konstantni umor, zadiše se dok se penje stepenicama. Ima 51 godinu.

Planira da ide privatno kod nekoliko specijalista ( kardiolog na prvom mestu ).

 

U kovid ambulanti gde se još vodi kao pacijent ? valjda zbog tih post kovid simptoma rekli su mu da ne treba još da se vakciniše, da će mu reći kada i preporučili su Fajzer.

 

Sestričina vodi normalan život.

 

Znači, sve je individualno, neko nastavlja sa normalnim životom, neko drugi mora da leči posledice korone. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, shonke said:

@NMX
Pročitao sam ceo niz.
Ne može to da funkcioniše (to da se pusti sve a da se vakcinom zaštite životi itd). Prvo, vakcine kao što izgleda, mogu u roku mesec dana postanu potpuno neefikasne. Kako su za 4-5 meseci ugasile epidemiju u nekim zemljama, tako su za mesec dana postale sredstvo da se od novog soja ne umire, a za 6 meseci biće na nivou šećerne vodice kad postane neki novi soj dominantan.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Koja je to vakcina postala neefikasna posle mesec dana do sada? Ja ne vidim ni jednu, ali vidim histeriju, kao da se deo pre svega strucne javnosti nada da ce do te situacije doci, da bi rekli I told you so....

 

Eto u Francuskoj od svih zarazenih 6% je vakcinisano, sto je dobra brojka i pokazuje da vakcine deluju protiv ovog, kao i protiv buducih sojeva.

 

Jos bitna infomracija je da nema rezarazavanja, sto znaci da ko prelezi covid prilicno je zasticen za buducnost.

 

Ja mislim da tok pandemije pokazuje da odredjenog prirodnog prokuzavanja mora da bude, koliko god to riskantno zvucalo. Na kraju ce najzasticeniji biti oni koji su prelezali covid.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, ciao said:

Francuzi su napravili statistiku medju zarazenim delta sojem poslednjih mesec dana, ispostavilo se da je medju zarazenim 6% "skroz" vakcinisanih sa obe doze, 14 posto zarazenih su oni koji su primili ili jednu dozu ili i drugu ali pre nego sto prodju dve nedelje od druge, 80 posto su nevakcinisani. Ova cifra od 14% "poluvakcinisanih" koji su se zarazila izgleda poveca, misle da je objasnjenje da su to oni koji su se naglo opustili posle primanja prve doze i prestali da obracaju paznju na bilo sta a jos nemaju imunitet. Znaci sve u svemu ipak velika vecina vakcinisanih su zasticeni - postajemo sve skromniji u ocekivanjima

Inace kazu da delta soj nije opasan, broj ljudi u bolnicama i slicno ne raste nego cak pada i dalje, ali se strepi od toga sta bi moglo da bude sledeca mutacija, samo prisustvo virusa plasi mada je delta po svoj prilici nivo blazeg gripa

 

Ako je 50% vakcinisanih, i ako su procenti među zaraženima onakvi kakvi je @ciao navela, onda vakcine rade (ono što im je svrha).

 

Ako je kovid19 sistemska bolest, onda uvek treba imati na umu da osim kratkoročnih (blaži grip) postoje i dugoročne posledice na organizam, koje će se otkrivati kako vreme bude prolazilo.

 

I dalje mi nije jasno (osim političkog problema (re)izbora), kako vakcinacija nije obaveznija nego što je sad: profit i mnogi građani trpe ogromne gubitke, kao i budžeti.

Trebalo bi da su mnogo manji izdaci kao obeštećenja zbog mogućih odšteta usled loših dejstava vakcina (ako sudovi krenu s takvom praksom).

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stray_cat said:

6% zaraženih deltom, pa nek' je 20

 

Ako je 50% vakcinisanih, i ako su procenti među zaraženima onakvi kakvi je @ciao navela, onda vakcine rade (ono što im je svrha).

 

Ako je kovid19 sistemska bolest, onda uvek treba imati na umu da osim kratkoročnih (blaži grip) postoje i dugoročne posledice na organizam, koje će se otkrivati kako vreme bude prolazilo.

 

I dalje mi nije jasno (osim političkog problema (re)izbora), kako vakcinacija nije obaveznija nego što je sad: profit i mnogi građani trpe ogromne gubitke, kao i budžeti.

Trebalo bi da su mnogo manji izdaci kao obeštećenja zbog mogućih odšteta usled loših dejstava vakcina (ako sudovi krenu s takvom praksom).

To je vrlo ozbiljno radjena statistika od strane strucnjaka, prva te vrste ovde bas kako vakcina deluje na delta soj, i zakljucak je bas optimistican, evo link za detaljnije ko hoce da pogleda, zaboravih da ga stavim

 

https://www.leparisien.fr/societe/sante/covid-19-et-variant-delta-ce-que-dit-la-premiere-etude-sur-le-statut-vaccinal-des-personnes-infectees-en-france-15-07-2021-ZDSPSMJQ45HH3MTXUY2DCCED74.php

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ciao said:

mada je delta po svoj prilici nivo blazeg gripa

:classic_blink: Blaži grip?! Videli smo šta je taj blaži grip uradio u Indiji, a sada i u Indoneziji. 

 

Inače, imam utisak da se ovde dosta mrači. Vakcine itekako pomažu, što se vidi po brojkama u UK. U suprotnom, sada bi imali mnoštvo mrtvih i ljudi bi umirali po kućama bez kiseonika. Ne možemo biti zatvoreni do beskonačnosti, pre ili kasnije će se ceo svet otvoriti - ali kovid kao virus neće nestati. Zato su vakcine (i revakcinisanje) važne, da se smanji broj razbolelih i hospitalizovanih.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

:classic_blink: Blaži grip?! Videli smo šta je taj blaži grip uradio u Indiji, a sada i u Indoneziji. 

 

Inače, imam utisak da se ovde dosta mrači. Vakcine itekako pomažu, što se vidi po brojkama u UK. U suprotnom, sada bi imali mnoštvo mrtvih i ljudi bi umirali po kućama bez kiseonika. Ne možemo biti zatvoreni do beskonačnosti, pre ili kasnije će se ceo svet otvoriti - ali kovid kao virus neće nestati. Zato su vakcine (i revakcinisanje) važne, da se smanji broj razbolelih i hospitalizovanih.

 

Mislim da je ras hteo da kaze to isto sto i ti, ali ovde svi skacu kao opareni na pomen gripa 😄

 

I ti si rekao:"U suprotnom, sada bi imali mnoštvo mrtvih i ljudi bi umirali po kućama bez kiseonika"

 

Znaci da ipak nije smrtonosan kao originalni soj - za vecinu vakcinisanih predstavlja neku blazu varijantu - a na to se i ide, u nemogucnosti potpunog iskorenjivanja.

 

Juce pricam s kumom, koji je lekar  US, komentarisemo trenutnu situaciju, pa i ovo u UK (popustanje mera) - kaze:"Ovi sto prate kazu da ce ga pustiti da prodje kroz nevakcinisane, pa kom opanci, kom obojci. Samo da ne napravi novi soj na tom putu"

Kaze da je imao pre neki dan nekog pozitivnog, koji je bio vakcinisan s obe doze Pfizera, ali je imao blage simptome. Mislim da je @ras kass na to mislio (nek me ispravi) kad je rekao da ce  u nekom trenutku i covid biti "blazi grip".

 

Mi smo sad kao Paja Cutura kad je stigao pred njivu od dede - njivu da gazi ne sme, a drugog puta nema....  plati, pa kako sta kosta da kosta!

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim po izvestajima koje pratim, za nevakcinisane je delta varijanta skoro isto sto I originalna varijanta, cak se po nekim izvestajima pominje da je I patogenija, dakle nema nista od blaze prehlade, naprotiv.

Cesto se gubi iz vida da je delta nastala negde kad je u Indiji vec bio pik prolecnog talasa I da tamo nije bio odgovoran ni za polovinu slucajeva.

Teoretski, ovo sto UK radi, vakcina+priridno zarazavanje bi trebalo da ustvari napravi najbolji otpor coronavirusu, cak I daljim mutacijama. Medjutim, druge mutacije koje tu nastanu, pa dodju u sredinu gde nema toliko vakcinisanih+prirodno prokuzenih mogu da naprave ozbiljan pomor I haos. Da ponovim, sve je ovo teoretski, a ovaj virus je toliko puta iznenadio tako da je svaka teorija vrlo 'klimava'.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

Koliko vidim po izvestajima koje pratim, za nevakcinisane je delta varijanta skoro isto sto I originalna varijanta, cak se po nekim izvestajima pominje da je I patogenija, dakle nema nista od blaze prehlade, naprotiv.

Cesto se gubi iz vida da je delta nastala negde kad je u Indiji vec bio pik prolecnog talasa I da tamo nije bio odgovoran ni za polovinu slucajeva.

Teoretski, ovo sto UK radi, vakcina+priridno zarazavanje bi trebalo da ustvari napravi najbolji otpor coronavirusu, cak I daljim mutacijama. Medjutim, druge mutacije koje tu nastanu, pa dodju u sredinu gde nema toliko vakcinisanih+prirodno prokuzenih mogu da naprave ozbiljan pomor I haos. Da ponovim, sve je ovo teoretski, a ovaj virus je toliko puta iznenadio tako da je svaka teorija vrlo 'klimava'.

 

Je l' se ovde prica sam sa sobom, ili se komentarisu upisi?

Ako si mislio na moj post - ja cak i bold-ovalat:

"....za vecinu vakcinisanih predstavlja neku blazu varijantu ..."

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sad kad UK sprovela Freedom day, počinje da otkucava sat da vidimo posledice. Hoće li ih biti?
Ali prethodno da ne zaboravimo par činjenica:

1. Trenutno, imaju 50k slučajeva dnevno, to su im mere koje su ukinuli donele, argument je "da nije mera bilo bi više"
2. I dalje imaju aktivnu aplikaciju i samoizolaciju Freedom day ne važi za to.
3. Sva moguća opozicija je profilaktički tabor

E sad čekamo 9.8. do tad bi morali da znamo posledice, prozor je 21. dan
Intuicija mi govori da Freedom day neće imati nikakav uticaj, hajde da vidimo da li me laže.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darko said:

:classic_blink: Blaži grip?! Videli smo šta je taj blaži grip uradio u Indiji, a sada i u Indoneziji. 

 

Inače, imam utisak da se ovde dosta mrači. Vakcine itekako pomažu, što se vidi po brojkama u UK. U suprotnom, sada bi imali mnoštvo mrtvih i ljudi bi umirali po kućama bez kiseonika. Ne možemo biti zatvoreni do beskonačnosti, pre ili kasnije će se ceo svet otvoriti - ali kovid kao virus neće nestati. Zato su vakcine (i revakcinisanje) važne, da se smanji broj razbolelih i hospitalizovanih.

U pravu si, rec grip nije ustvari dobar prevod sa francuskog, tj koliko znam u srpskom je grip=prehlada a francuzi kad kazu grip misle na virus koji je otisao na pluca, bolji je prevod upala pluca nego prehlada. Od "gripa" u francuskoj tipicno umire oko 30 000 ljudi godisnje - (to pre korone ).

Znaci trebalo je da napisem da je po francuzima delta soj otprilike blazi oblik upale pluca (u smislu da u principu ne zahteva hospitalizaciju niti uzrokuje smrt) umesto sto sam napisala da je delta soj blazi oblik gripa - to je ispravnije na srpskom jeziku

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ciao said:

U pravu si, rec grip nije ustvari dobar prevod sa francuskog, tj koliko znam u srpskom je grip=prehlada a francuzi kad kazu grip misle na virus koji je otisao na pluca, bolji je prevod upala pluca nego prehlada. Od "gripa" u francuskoj tipicno umire oko 30 000 ljudi godisnje - (to pre korone ).

Znaci trebalo je da napisem da je po francuzima delta soj otprilike blazi oblik upale pluca (u smislu da u principu ne zahteva hospitalizaciju niti uzrokuje smrt) umesto sto sam napisala da je delta soj blazi oblik gripa - to je ispravnije na srpskom jeziku

 

Hajde se svi dogovorimo/razumemo da upotrebljavamo "grip" u odredjenom kontekstu, iako znamo da je covid kompleksniji, ali kad govorimo o poredjenju s nekim drugim virusima, grip se ovde koristi kao "najslicniji" (ako nista, ono zbog te respiratorne komponente bolesti (vaskularnu i ine komponente podrazumevamo kao specifican deo covida)

Link to comment
Share on other sites

Grip je grip, influenza, to je jedan uzročnik respiratornih bolesti koje se razvijaju uglavnom u gornjim respiratornim putevima ali mogu dovesti i do upale pluća pa i smrti.

 

Prehlada je po srpski nazeb ili kijavica odnosno isto repiratorna bolest koja se takođe obično (još češće nego grip) zardži na gornjim respiratornim putevima. Uzoročnici su razni rinovirusi, koronavirusi (ne SARS corona virusi) i slični. Retko se spuštaju na pluća (uglavnom kod imunokompromitovanih osoba itd).

 

I jedno i drugo prolaze za 5-7 dana, uglavnom.

 

To što kod nas i u drugim zemljama te razne prehlade i slične bolesti nazivaju prehladom/gripom i slično je isto kao što ovde svi kremove za mazanje, od čokolade i lešnika, nazivaju eurokrem ili nutela a proizvođača milion.

 

Dakle, prehlada nije isto što i grip i ni jedno ni drugo nije isto što i covid-19.

 

Upala pluća je proces u kome dolazi do zapaljenske reakcije na strani patogen koji je sišao u niže respiratorne organe. Kod gripa i prehlade se to relativno retko dešava jer imuni sistem "reši" uljeza pre nego se raširi dalje. Nije svaka infekcija gripom ili virusom prehlade ili SARS-COV2 predodređena da se razvije u upalu pluća ali svaka infekcija ima određeni potencijal da se tako nešto desi.

Prehlada < grip < SARS-COV2

 

Poenta priče, slažem se sa @Sunshine State, dajte da uniformišemo termine.

 

GRIP je jedan virus, CORONA drugo, a prehlada nešto treće što ima milion uzročnika.

 

Edited by shonke
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moj komentar se odnosio na to da kad neko ovde napise grip dok prica o covidu, ja razumem da ne prica o klasicnom gripu, vec o jacini/tezini/ozbiljnosti simptoma covida koji bi bili pandan gripu

 

Nemojmo odmah skakati kad neko napise grip, do sad smo apsolvirali da covid nije ni prehlada , ni klasicni grip, ni iskljucivo respiratorni virus..... 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Sad kad UK sprovela Freedom day, počinje da otkucava sat da vidimo posledice. Hoće li ih biti?
Ali prethodno da ne zaboravimo par činjenica:

1. Trenutno, imaju 50k slučajeva dnevno, to su im mere koje su ukinuli donele, argument je "da nije mera bilo bi više"
2. I dalje imaju aktivnu aplikaciju i samoizolaciju Freedom day ne važi za to.
3. Sva moguća opozicija je profilaktički tabor

E sad čekamo 9.8. do tad bi morali da znamo posledice, prozor je 21. dan
Intuicija mi govori da Freedom day neće imati nikakav uticaj, hajde da vidimo da li me laže.

 

Nije to ni blizu freedom day, jer i dalje imaju velike restrikcije na putovanja, tj. vise ih imaju nego nemaju. Taktika im je skroz podbacila, jer su hteli da svedu brojke na 0, da se  hvale uspehom i sad im se obilo o glavu.

 

Tkz. freedom day dolazi kao posledica cinjenice da ne mogu vise ekonomski da izdrze zatvaranje.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ras kass said:

 

Nije to ni blizu freedom day, jer i dalje imaju velike restrikcije na putovanja, tj. vise ih imaju nego nemaju. Taktika im je skroz podbacila, jer su hteli da svedu brojke na 0, da se  hvale uspehom i sad im se obilo o glavu.

 

Tkz. freedom day dolazi kao posledica cinjenice da ne mogu vise ekonomski da izdrze zatvaranje.

Jasno nego je kolokvijalno ime pa ga koristim. Zasad HNS aplikacija stvara velike probleme, pinguje k`o terminal server 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Mislim da je ras hteo da kaze to isto sto i ti, ali ovde svi skacu kao opareni na pomen gripa 😄

 

I ti si rekao:"U suprotnom, sada bi imali mnoštvo mrtvih i ljudi bi umirali po kućama bez kiseonika"

 

Znaci da ipak nije smrtonosan kao originalni soj - za vecinu vakcinisanih predstavlja neku blazu varijantu - a na to se i ide, u nemogucnosti potpunog iskorenjivanja.

 

Juce pricam s kumom, koji je lekar  US, komentarisemo trenutnu situaciju, pa i ovo u UK (popustanje mera) - kaze:"Ovi sto prate kazu da ce ga pustiti da prodje kroz nevakcinisane, pa kom opanci, kom obojci. Samo da ne napravi novi soj na tom putu"

Kaze da je imao pre neki dan nekog pozitivnog, koji je bio vakcinisan s obe doze Pfizera, ali je imao blage simptome. Mislim da je @ras kass na to mislio (nek me ispravi) kad je rekao da ce  u nekom trenutku i covid biti "blazi grip".

 

Mi smo sad kao Paja Cutura kad je stigao pred njivu od dede - njivu da gazi ne sme, a drugog puta nema....  plati, pa kako sta kosta da kosta!

To je ključna reč - vakcinisanih. Sada shvatam šta je @ciaomislila. Izvinite, malo sam osetljiv na istovećivanje gripa sa kovidom, jer jedan je mnogo smrtonosniji od drugog. Takođe, to poređenje koriste mnogi sledbenici raznih teorija zavere i koji ne žele da se vakcinišu, jer "kovid je samo grip". 

 

Kad smo već kod vakcina i prokužavanja - šta ti @Sunshine State i @Eddard mislite o ADE (antibody-dependent enhancement)? I ako je ADE problem za jedno (prokužavanje), da li bi isto bio problem za drugo (vakcine)? Za laike - AED dovodi do toga da je re-infekcija kovida gora od originalne infekcije. Koliko sam video, za sada nema dokaza za tako nešto ali me zanima vaše mišljenje pošto ste vi ipak u farmakologiji/medicini. 

 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...