Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

On 7/16/2021 at 7:45 AM, handys said:

https://www.theguardian.com/science/2021/jul/16/huge-study-supporting-ivermectin-as-covid-treatment-withdrawn-over-ethical-concerns

 

Lazirana jedna od studija koje su isle u prilog efikasnosti Ivermektina. Problemi studije su gotovo komicni, ali rezultati su usli u metaanalize i zbog svoje izrazite naklonjenosti Ivermektinu uticali su i na te studije. Stavise:

 

Ivermectin has gained momentum throughout Latin America and India, largely based on evidence from preprint studies. 

 

Sto me navodi na sledece. Prvo, ima razloga zasto postoji peer review. Drugo, racunati preprint kao uspesan rad je jednako ishrani sirovom ribom. Mozda bi ono 'pre-' trebalo da bude hint ljudima da ne citiraju preprintove kao objavljene radove.

 

 

Prva rečenica članka i odmah politizacija:

 

Quote

The efficacy of a drug being promoted by rightwing figures worldwide for treating Covid-19 is in serious doubt after a major study suggesting the treatment is effective against the virus was withdrawn due to “ethical concerns”

 

Tvrdnje da je ivermektin pokazao dobre rezultate u podedinim indijskim državama gde je uveden i kao preventivna mera i kao lek se pobijaju uz obrazloženje da nije izvršena analiza ostalih mogućih faktora. OK, ali vremenom bi trebalo da se pokaže kolika je, ako je ima, uloga baš tog leka. 

 

Kakogod, svako ko pretenduje da ozbiljno piše o nauci i činjenicama sa onakvom prvom rečenicom je neozbiljan izvor u startu.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

 

Sama cinjenica da nije proglasena obavezna vakcinacija je najjaci argument antivaksera koji slusam vec nekoliko meseci. Hoce oni vakcinu al kad bude obavezna, ergo, kad drzava stane iza nje. Pa,  sto ne stane? 

 

Jedna ispravka, ne moze neko biti anti-vaxer ako bi primio vakcinu ako je obavezna, to je generalno u suprotnosti jedno s drugim. Anti-vaxeri ne primaju vakcine ili se protiv njih bore i kad su obavezne. Mislim svi ste se malo zaneli pa vam je sad svako ko nece da primi ovu vakcinu anti-vaxer. Ako neko ocekuje da drzava stane iza vakcine, to nije anti-vaxer ljudi. Ne zivimo mi u crno-belom svetu, ali svi pokusavaju da ga pretvore u tako podeljen, cim kazes nesto sto neko smatra da se ne slazes sa njim - pretvore te u neprijatelja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Malo sam razmišljao o onoj izjavi dok sam šetao kuče, i ipak se slažem. Jbg, ogromna većina naprasno oslobođenih,  posle ukidanja mera (tamo gde one nešto znace, divljaci su nebitni) svakako ne bi ako su propali neki biznisi isl, ne bi krenula da smišlja "kako da izvučemo preduzeće iz ova go*na" , tj neki drugi biznis primeren novim uslovima, pa da se time bavi. Ne, to bi im bila poslednja rupa na svirali. 

 

Prvo što bi uradili, i što će uraditi, biće da se okupljaju u lokalnim opijalištima da tamo loču, đipaju, deru se i rade ostale stvari koje takvi vole da rade više od svega, i to je ono što im najviše fali za vreme pandemije i zbog čega najviše kukaju. Na to je ovaj mislio sa onim primitivnim nagonima, i u pravu je, šta. 

 

A nema on nikakav uticaj na političare, pa da mu se zamera na izjavi. Kad su pa to naučnici imali uticaj na političare. To nije bilo ni u starom veku, nije sad, i neće ni biti.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Meni je jako neprijatno kad čitam komentare na ovu njegovu objavu... Doživljavam težak transfer blama.

 

Ima nečeg u kredibilitetu, često čitam Šeklera na FB i kod Šeklera su daleko normalniji komentari. Istina FB je opasna divljina na svaku temu, ali ima i do ličnosti i kredibiliteta nešto.
Čak i kod onog klovna Lauca su pitomiji od Kona. Uostalom sam originalni Konov post je besmislen, apeluje na obaveznu vakcinaciju medicinara na FB, ok, lepo, nemam ništa protiv - čak i ne samo za medicinare mislim na opštu populaciju i šta još ima u postu osim floskula?
Ceo profil uvaženog Kona na FB je floskula do floskule i nema da nađeš ni naznaku od plana, ideje, strategije, izlazne politike. A emocionalnih ucena, upozorenja, pretnji, svega ostalog ima.

Ponavljam nije samo do komentatora ima i do kredibiliteta, ko mu je kriv kad je ekspert nivoa Darije, ona žena bar scensku šminku praktikuje stalo joj je do vizuelnog ako ne suštinskog. Ovaj je potpuno prazan.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vilhelmina said:

 

Potpuno podrzavam stav da drzave treba da preuzmu odgovornost i stanu iza zahteva za obaveznom vakcinacijom. Jasno mi je i da tako (ne) postupaju iz cisto populistickih razloga.

Ali dok je tako, ne mogu i ja da stanem na stranu onih koji razumeju samo jezik naredbi i zabrana. Ne moram i ja da podilazim ljudskoj gluposti i primitivizmu, pa da pravdam svaku budaletinu koja se poziva na sopstvenu slobodu, dok istovremeno ogranicava moju. Zadrzavam sebi pravo da zovem pravim imenom one koji odbijaju da se vakcinisu iako imaju tu mogucnost. To definitivno nisu borci za slobodu izbora, nego supljoglavi primitivci koji (vidi gore) nisu u stanju da kontrolisu sopstvene nagone i donose racionalne odluke. Nije njima drzava kriva sto su takvi. Kriva je meni sto me ne stiti od njih.

Zvanican razlog u francuskoj na pitanje zbog cega vakcinacija nije obavezna je da ne moze da bude obavezna jer je jos uvek u trecoj fazi tj zvanicno nije dovoljno ispitana. Naravno da ne mozes da obavezes sve ljude da se vakcinisu dok nije dovoljno ispitana. E sad zasto posle tolikog ogromnog broja ljudi koji su primili vakcinu se smatra da je nedovoljno ispitana nisam nasla odgovor, pretpostavljam da ne mogu nista da kazu povodom dugorocnijih eventualnih posledica, tj sta ako pet godina posle primanja vakcine pocnu neki problemi, pu pu pu ali otkad znas. Ne znam koliko je vremenski period potreban da prodje da bi se stvarno overila neka vakcina, mislim nekih desetak godina

 

Ako sam dobro shvatila, postoji mogucnost da se ona proglasi da je obavezna i bez tog zavrsenog ispitivanja ako za to postoje uslovi da je potencijalna bolest izuzetno riskantna i opasna, postoje cifre kolika smrtnost i sl ali to nije slucaj sa koronom, ona nema tu smrtnost. Mozda @Sunshine State zna nesto konkretnije o tome

Edited by ciao
  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ciao said:

Zvanican razlog u francuskoj na pitanje zbog cega vakcinacija nije obavezna je da ne moze da bude obavezna jer je jos uvek u trecoj fazi tj zvanicno nije dovoljno ispitana. Naravno da ne mozes da obavezes sve ljude da se vakcinisu dok nije dovoljno ispitana.

E sad zvanicnici kazu ovo, i to je dobro objasnjenje. Medjutim kad ljudi koji nece da prime vakcinu kazu isto to - oni su anti-vaxeri? 

Te procedure za odobravanje vakcina (i kad mogu biti obavezne) su tu da zastite nas. FDA ocekuje u US da to bude u Januaru. Ocekujem da cemo videti da mnogo vise ljudi u tom slucaju prihvataju vakcinaciju.

A za oklevanje toliko ljudi krivi su politicari i "struka" za zbunjujuce poruke vise od godinu dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste da je blic ali da se nadovezem...

https://zena.blic.rs/zdravlje/voditeljka-zarazena-korona-virusom/hx6bjrr

Ako se ispostavi da krećemo praktično od nule (a sa mnogo zaraznijom verzijom) voleo bih da čujem ideje kako da se ovo reši?
Jer ovako ne može da se funkcioniše. Mislim na život između talasa jer vakcinacija nije obavezna, jer ćemo svi propasti ako nema okupljanja itd.
Pa evo vam leto koje je propalo, opet. Nije stvar u preprekama za putovanje, vakcinisani mogu da putuju ali VEĆINA NEĆE više ni da putuje u ovakvim uslovima. Ne znaš kad ce se promeniti uslovi, ne možeš da planiraš ništa itd.
I da, osobe koje su prebolela nemaju nikakvu zaštitu (veću) protiv delta soja u odnosu na osobe koje su primile vakcinu.
Dakle, novi krug kreće.
Kad već pričam o banalnim aktivnostima poput turizma, eco već vidim jesen i zimu. Nema putovanja, ski centri propali, muzeji ćao, restorani isto.
Preliva se radna snaga u druge grane privrede, plate odoše dole...

Eto. Ajde predložite plan. Ja ovde nisam pročitao ni jedan predlog (nebitno da li je ovo kreiranje bajtova u prazno, samo razmena mišljenja je u pitanju) šta uraditi da se ovo reši. Samo kritika ovog, onog političara, doktora, insistucije...
A na formu ima i dr. i inženjera i novinara i...
Ja bih voleo da pročitam predlog, koliko god glupo delovao.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, shonke said:

Jeste da je Blic, lepo rečeno, al` valjda umeju da prevode. Dakle vakcinisana + nosila masku i eto. 
Valjda su dobro preveli.
Elem ukoliko je to tačno, ukoliko NIŠTA nije rešenje, onda i ne postoji rešenje osim unaprediti lečenje, fokus na lečenje, pojačavanje kapaciteta i to je to. Ukoliko je dokazano da nema profilakse. 
Meni se opet čini da je clickbait, da nije tako crno i da je vakcina + imunitet krda rešenje. Lepo kažu knjige pandemija traje dve godine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

" Ne zaboravite da pandemija može trajati od dve do pet godina po svojoj definiciji, stoga, nije teško zaključiti da sve zaista zavisi od nas i našeg ponašanja - zaključila je doktorka. "

 

Preneto sa https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3362613-dr-adzic-imamo-teskih-pacijenata-plasi-nas-delta-soj-epidemija-moze-trajati-od-2-do-5-godina

 

Našla sam ovu izjavu na portalu Telegraf, bilo ih je i na drugim portalima, ovaj link sam prvo pronašla.

 

Ako računamo da je epidemija zvanično počela krajem 2019.godine u Kini, mogla bi da se završi krajem ove godine ili da potraje još..Pišem na osnovu izjave dr Tatjane Adžić Vučićević.

 

@shonke Što se tiče rešenja..možda ga treba tražiti u novim vakcinama. Da li se sećaš da je ovde neko pre 6 ili više meseci delio ( ne mogu da se setim ko ) video klip sa online tribine Udruženja epidemiologa Srbije.

 

Sećam se da je na početku klipa rečeno da se širom sveta, do tog datuma kada je održana tribina, pravi više od 263 vakcine koje su sada u različitim fazama.

 

Bilo je to pre nekoliko meseci. Mislim da se sada pravi još vakcina zbog novih sojeva virusa.

 

Vezano za ovu britansku novinarku koja je revakcinisana, niko nije ni rekao da vakcinisani neće dobiti virus. Ona je kod kuće. Nije  u bolnici na respiratoru. 

 

A cilj dosadašnjih vakcina je da nas zaštite da u slučaju zaraze ne idemo u bolnicu.. 

Link to comment
Share on other sites

Jeste da je blic ali da se nadovezem...

https://zena.blic.rs/zdravlje/voditeljka-zarazena-korona-virusom/hx6bjrr

Ako se ispostavi da krećemo praktično od nule (a sa mnogo zaraznijom verzijom) voleo bih da čujem ideje kako da se ovo reši?
Jer ovako ne može da se funkcioniše. Mislim na život između talasa jer vakcinacija nije obavezna, jer ćemo svi propasti ako nema okupljanja itd.
Pa evo vam leto koje je propalo, opet. Nije stvar u preprekama za putovanje, vakcinisani mogu da putuju ali VEĆINA NEĆE više ni da putuje u ovakvim uslovima. Ne znaš kad ce se promeniti uslovi, ne možeš da planiraš ništa itd.
I da, osobe koje su prebolela nemaju nikakvu zaštitu (veću) protiv delta soja u odnosu na osobe koje su primile vakcinu.
Dakle, novi krug kreće.
Kad već pričam o banalnim aktivnostima poput turizma, eco već vidim jesen i zimu. Nema putovanja, ski centri propali, muzeji ćao, restorani isto.
Preliva se radna snaga u druge grane privrede, plate odoše dole...

Eto. Ajde predložite plan. Ja ovde nisam pročitao ni jedan predlog (nebitno da li je ovo kreiranje bajtova u prazno, samo razmena mišljenja je u pitanju) šta uraditi da se ovo reši. Samo kritika ovog, onog političara, doktora, insistucije...
A na formu ima i dr. i inženjera i novinara i...
Ja bih voleo da pročitam predlog, koliko god glupo delovao.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



Resenje je bilo jasno jos 2020 kada je krenulo sve ovo. Svako ko zeli da gleda u podatke, vidi gde je problem: ugorzeni (tacno se zna ko i zasto) i kapaciteti. Ovo drugo je iskljucivo do politicara, sada posle godinu i i po, jasni su porotokoli lecenja. Ogromni kapaciteti za smestaj, lekari koji monitorisu pacijente a ne idu od jednog do drugog, to rade tehnicari cak moze i obuceni volonteri/ad hok zaposleni. To su mogli i morali napraviti. Onda pomoc ugrozenoj grupi.
Nas pustiti. Vakcine koje koliko -toliko deluju dati, ko zeli, ko ne zeli neka se pazi ako hoce. Ako nece, opet njegov problem. Nema druge i na kraju cemo videti da ce tako morati. Prosto ce morati. I prosle godine u ovo vreme krenuo je talas po Evropi i ista prica, mogo manje prijema, manje umrlih, samo slucajevi itd a onda je dosao Oktobar-Novembar. Ako se ponovi isto ovde godine, moracemo da priznamo poraz.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ciao said:

Zvanican razlog u francuskoj na pitanje zbog cega vakcinacija nije obavezna je da ne moze da bude obavezna jer je jos uvek u trecoj fazi tj zvanicno nije dovoljno ispitana. Naravno da ne mozes da obavezes sve ljude da se vakcinisu dok nije dovoljno ispitana. E sad zasto posle tolikog ogromnog broja ljudi koji su primili vakcinu se smatra da je nedovoljno ispitana nisam nasla odgovor, pretpostavljam da ne mogu nista da kazu povodom dugorocnijih eventualnih posledica, tj sta ako pet godina posle primanja vakcine pocnu neki problemi, pu pu pu ali otkad znas. Ne znam koliko je vremenski period potreban da prodje da bi se stvarno overila neka vakcina, mislim nekih desetak godina

 

Ako sam dobro shvatila, postoji mogucnost da se ona proglasi da je obavezna i bez tog zavrsenog ispitivanja ako za to postoje uslovi da je potencijalna bolest izuzetno riskantna i opasna, postoje cifre kolika smrtnost i sl ali to nije slucaj sa koronom, ona nema tu smrtnost. Mozda @Sunshine State zna nesto konkretnije o tome

 

 

"Full approval could also make it easier for employers, school districts and others to mandate vaccination."

 

Znaci, nije nemoguce uvesti da je vakcinacija obavezna i sad sa ovim emergency autorizacijama, ali je relativno lakse s onim koje su zvanicno odobrene.

 

Ovde dolazimo do sledeceg, potencijalnog, problema - novi sojevi. Ukoliko se, recimo, Pfizer vakcina "update"-uje za neki novi soj, opet krece cycle testiranja i faza, opet emergency approval, pa tri bele godine do full approval.

 

Jer, Comirnaty (Pfizer) je testirana sa tacno prijavljenim sastavom i kao takva dobila hitno odobrenje. Ako se bilo sta menja u sastavu, znaci da krecemo (skoro pa) ispocetka.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
"Full approval could also make it easier for employers, school districts and others to mandate vaccination."
 
Znaci, nije nemoguce uvesti da je vakcinacija obavezna i sad sa ovim emergency autorizacijama, ali je relativno lakse s onim koje su zvanicno odobrene.
 
Ovde dolazimo do sledeceg, potencijalnog, problema - novi sojevi. Ukoliko se, recimo, Pfizer vakcina "update"-uje za neki novi soj, opet krece cycle testiranja i faza, opet emergency approval, pa tri bele godine do full approval.
 
Jer, Comirnaty (Pfizer) je testirana sa tacno prijavljenim sastavom i kao takva dobila hitno odobrenje. Ako se bilo sta menja u sastavu, znaci da krecemo (skoro pa) ispocetka.
 
 

Ne bih rekao. mRNA je specifcina. Sastav ce ostati isti. Ja bih rekao da ce to biti jos prostije za mRNA, ali licno vidim problem logistike. Ti ako ne mozes da vakcinises ljude za 2 meseca jer imas 3 mesecne cikluse i mutacije, onda jbg nema bas mnogo nade. Moze da bude obavezna do sutra, ako ne radi.

Opet, Izrael i UK za sada imaju ohrabrujuce rezultate, ali takvi su i bili prosle godine cim je krenulo, onda se desila jesen. Znacemo tada. Za sada se nadamo


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djura.net said:

ovo je IG nalog voditeljke, ne bih rekao da je clickbite

 

https://www.instagram.com/p/CRRwAl_DkG4/

 

https://www.thecattwalk.com/new-blog/2021/7/15/my-case-of-covid-an-update

 

Link je za njen blog, gde pojasnjava situaciju.

 

Vec smo sto puta i ovde "drobili" da nijedna vakcina ne stiti 100 %....plus, simptomi koje ona opisuje nisu serious - ne u smislu da je morala u bolnicu.

To sto se oseca bolesnom - jebesga, nijedna vakcina ni za to nije dala garanciju.

 Uvek postoji ono cuveno pitanje - a kakve bi simptome imala da se nije vakcinisala?

 

Ako sve ovo prodje kuci, uz simptome koje opisuje, treba da se smatra relativno srecnom....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

Jeste da je blic ali da se nadovezem...

https://zena.blic.rs/zdravlje/voditeljka-zarazena-korona-virusom/hx6bjrr

Ako se ispostavi da krećemo praktično od nule (a sa mnogo zaraznijom verzijom) voleo bih da čujem ideje kako da se ovo reši?
Jer ovako ne može da se funkcioniše. Mislim na život između talasa jer vakcinacija nije obavezna, jer ćemo svi propasti ako nema okupljanja itd.
Pa evo vam leto koje je propalo, opet. Nije stvar u preprekama za putovanje, vakcinisani mogu da putuju ali VEĆINA NEĆE više ni da putuje u ovakvim uslovima. Ne znaš kad ce se promeniti uslovi, ne možeš da planiraš ništa itd.
I da, osobe koje su prebolela nemaju nikakvu zaštitu (veću) protiv delta soja u odnosu na osobe koje su primile vakcinu.
Dakle, novi krug kreće.
Kad već pričam o banalnim aktivnostima poput turizma, eco već vidim jesen i zimu. Nema putovanja, ski centri propali, muzeji ćao, restorani isto.
Preliva se radna snaga u druge grane privrede, plate odoše dole...

Eto. Ajde predložite plan. Ja ovde nisam pročitao ni jedan predlog (nebitno da li je ovo kreiranje bajtova u prazno, samo razmena mišljenja je u pitanju) šta uraditi da se ovo reši. Samo kritika ovog, onog političara, doktora, insistucije...
A na formu ima i dr. i inženjera i novinara i...
Ja bih voleo da pročitam predlog, koliko god glupo delovao.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ja rekoh, kao Čajnezi, svet u lock na mesec dana i that would be all, posle još 2 meseca karantina po ulasku u zemlju, za svaki slučaj i mislim da je problem rešen .

Link to comment
Share on other sites

Ja bih da se veci akcenat stavi na lecenje tj lekove, sve imam utisak da se taj deo zanemaruje, vakcina naravno ko god hoce pomaze ali da se uloze silne pare i napor i na trazenje lekova kao sto se ulaze na vakcine

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...