Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

27 minutes ago, Dzoni_m said:


Ja ne razumem i dalje sta se ti dusebriznici pitaju. Kada ima vakcina za sve, nema vise razgovora. Dizes zabrane, ko se nije vakcinisao sa pao sam se ubio.

Pa ne pitaju se nista.

Da se pitaju, kao sto bi trebalo, cela ova nocna mora bi bila proslost.

Ali to sto se ne pitaju ne znaci da nemaju prava da kazu kako stoje stvari, iako ogromna vecina ljudi to niti hoce da cuje, niti da razume, sve I da ima intelektualni kapacitet.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno ja krivu za UK ne razumem. ponaša se kao da vakcinacija ne postoji, i to lagano baca senku. Da, znam, ima relativizijućih argumenata mnogo, ali kriva se ponaša kao bilo koji talas do sada.
Pa onda imamo dve mogucnosti:
1. Vakcine ne rade
2. Da bi vakcinom + imunitetom nakon infekcije prekinuli epidemiju/pandemjju potrebno je bar 90% da ima antitela koja reaguju na aktuelni soj.

Sad biraj.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pa ne pitaju se nista.
Da se pitaju, kao sto bi trebalo, cela ova nocna mora bi bila proslost.
Ali to sto se ne pitaju ne znaci da nemaju prava da kazu kako stoje stvari, iako ogromna vecina ljudi to niti hoce da cuje, niti da razume, sve I da ima intelektualni kapacitet.

Proslavili su se. Potpuni debakl.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, shonke said:

Pa onda imamo dve mogucnosti:
1. Vakcine ne rade
2. Da bi vakcinom + imunitetom nakon infekcije prekinuli epidemiju/pandemjju potrebno je bar 90% da ima antitela koja reaguju na aktuelni soj.

Sad biraj.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Sve to stoji, niko ne priča o "prekinuti" jasno mi je šta je potrebno za prekidanje, pričamo o ovom sivom prostoru između prekidanja i slobodnog širenja epidemije.

UK ima značajan procenat vakcinisanih, ima značajne restriktvne mere na snazi, i ima epidemijsku krivu koja izgleda isto kao i u vreme kada su imali značajne epidemijske mere. U najmanju ruku ne razumem kako se ne vidi efekat, a očekivao sam ga. Ponovljam - kriva izgleda identično.
Nema ni pod #1 ni pod #2 odgovora na moje pitanje.

@djura.net je na boljem tragu,, verovatno da su se think thank eksperti zaista pitali i imali uticaj sve ovo bi drugačije izgledalo, zadržavam pravo da mi se ne sviđa kako bi izgledalo,

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Dobro de linkovao sam ceo članak, ali leglo na volej 🙂

 

Pa jesi ga procitao do kraja?

 

1 hour ago, urosg3 said:

Iskreno ja krivu za UK ne razumem. ponaša se kao da vakcinacija ne postoji, i to lagano baca senku. Da, znam, ima relativizijućih argumenata mnogo, ali kriva se ponaša kao bilo koji talas do sada.

 

Mutacija. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, urosg3 said:


@djura.net je na boljem tragu,, verovatno da su se think thank eksperti zaista pitali i imali uticaj sve ovo bi drugačije izgledalo, zadržavam pravo da mi se ne sviđa kako bi izgledalo,

ne sumnjam da se tebi ne bi svidjalo da je ovo sve davna proslost, to smo svi odavno shvatili?

 

vakcinacija u UK i sta je donela?

evo grafikona koje sam vec kacio

_119464559_microsoftteams-image.png

_119464560_microsoftteams-image2.png

 

mislim da je vrlo jasno svakom ko zeli da mu bude jasno.

 

a moje je misljenje da u UK idu na imunitet krda kroz vakcinaciju i prokuzavanje,
vrlo nategnuta teorija, ali moguce da je bas to zelja epidemiologa, dakle potpuno jedinstven pristup na svetu, verujem da svi veoma pazljivo prate sta ce se tamo desavati.

ako sam dobro ispratio, neka pretpostavka da ce biti u stanju da nekoliko nedelja izdrze sa priblizno dnevno 100k zarazenih. posle toga bi morali da ponovo krenu u zakljucavanja.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Pa jesi ga procitao do kraja?

 

 

Mutacija. 

Jesam pročitao. Do kraja. I uopšte ne vidim potrebu za izborom sintagme "najniži ljudski porivi" Svaka čast pažljivom čitaocu koji razume potrebu za ovakvim izborom reči.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

ne sumnjam da se tebi ne bi svidjalo da je ovo sve davna proslost, to smo svi odavno shvatili?


Mora da je uzbudljivo pisati u ime svih, šteta što ne umem tako da prepoznam šta "svi" misle, pretpostavljaju i prepoznaju, kad smo kod moje malenkosti ja nisam "svi" nego - ja.
Sasvim mi je dovoljno da sam u svoje ime mislim nemaran hoće li se svi složiti ili ne, u tom i jeste lepota, nedajbože da svi misle kao ja odmah bih pomislio da nešto nije u redu kod mene.
Nego kad smo oko uzajmnog razumevanja nešto nam štuca prepoznavanje motiva, interesovanja, želja i namera, ali hej - lepota je u oku posmatrača.

Just now, Baby said:

 

Sta je po tebi pobeda najgorih ljudskih poriva? 

Jao svašta, ali svakako nije ukidanje državne regulacije epidemioloških mera. Kraće da ti napišem šta nije.
Dakle odluka da se 19.7. ukinu mere nije pobeda najnižinih ljudskih poriva, kao što odluka Teksasa nije "neandertalsko mišljenje" To su ti samo dva primera neadekvatne javne reči, neprimerene situaciji.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

 

Jao svašta, ali svakako nije ukidanje državne regulacije epidemioloških mera. Kraće da ti napišem šta nije.
Dakle odluka da se 19.7. ukinu mere nije pobeda najnižinih ljudskih poriva, kao što odluka Teksasa nije "neandertalsko mišljenje" To su ti samo dva primera neadekvatne javne reči, neprimerene situaciji.

 

Ljudski nagoni (porivi) su tacno sta po tebi? Ne odgovaras mi konkretno. Batali mere... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Ljudski nagoni (porivi) su tacno sta po tebi? Ne odgovaras mi konkretno. Batali mere... 

Što je bitno? Pišem o think thank ekspertu koji je upotrebio te reči u kontekstu. Šta ja mislim šta su nagoni, zar stvarno treba ovde da elaboriram? Čemu?
Nisam ja to izjavio - on je. Ja mislim da je preterao i mislim da je najbolje da se rasprava zadrži na njegovoj izjavi i posledicama. Šta ja mislim nije relevantno.
Ali hajde, kad smo već tu - najniži poriv mi je alavost, među nama.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Što je bitno? Pišem o think thank ekspertu koji je upotrebio te reči u kontekstu. Šta ja mislim šta su nagoni, zar stvarno treba ovde da elaboriram? Čemu?
Nisam ja to izjavio - on je. Ja mislim da je preterao i mislim da je najbolje da se rasprava zadrži na njegovoj izjavi i posledicama. Šta ja mislim nije relevantno.
Ali hajde, kad smo već tu - najniži poriv mi je alavost, među nama.

 

Pa upotrebio je adekvatnu rec. Ne vidim dramu oko jedne reci. 

 

Covek rece da ce nagoni prevladati razum sa otvaranjem. Rece da se ponasamo kao zivotinje.

 

Razumeo si pogresno i upotrebio rec koja ti se ucinila pogodnom za sopstvenu agendu. Posledice totalnog popustanja mera ce verovatno voditi u novi krug koji ce ponovo poceti da se siri planetom i zaustavicemo ga... nikad ili ce se samo ovo zatvaranje produziti.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

Posledice totalnog popustanja mera ce verovatno voditi u novi krug koji ce ponovo poceti da se siri planetom i zaustavicemo ga... nikad ili ce se samo ovo zatvaranje produziti.

Neće biti tako jednostavno, evo par slika gore Đura lepo postavio grafikon. kako ide sa merama i vakcinacijom. Prilično se zanemaruje da je grafikon sa vakcinama i merama manje više što se novozaraženih čini isti kao prethodni.
Ono što čini razliku je drugi grafikon, tu već izgleda mnogo bolje, sa vakcinom nego bez vakcine. Što se posledica tiče to je pretpostavka, ok, ti misliš da će biti tako zbog popuštanja mera. Razumem.
Verovatno znaš da mislim da je prirodni tok epidemije - prirodni tok, i da mi prvi Đurin grafikon dosta liči na prirodni tok, ne samo na prvi pogled nego matematički i statitistički. A mere nisu još popuštene
Sa druge strane @Babyzašto tvojoj agendi odgovaraju teške reči? 
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Neće biti tako jednostavno, evo par slika gore Đura lepo postavio grafikon. kako ide sa merama i vakcinacijom. Prilično se zanemaruje da je grafikon sa vakcinama i merama manje više što se novozaraženih čini isti kao prethodni.
Ono što čini razliku je drugi grafikon, tu već izgleda mnogo bolje, sa vakcinom nego bez vakcine. Što se posledica tiče to je pretpostavka, ok, ti misliš da će biti tako zbog popuštanja mera. Razumem.
Verovatno znaš da mislim da je prirodni tok epidemije - prirodni tok, i da mi prvi Đurin grafikon dosta liči na prirodni tok, ne samo na prvi pogled nego matematički i statitistički. A mere nisu još popuštene
Sa druge strane @Babyzašto tvojoj agendi odgovaraju teške reči? 
 

 

Koje teske reci Uki? 

 

Mislim da treba da se popustaju mere zbog ekonomije, ali pazljivo da se ne izazove nova kataklizma. Engleska ima mutacije na koje postojece vakcine ne reaguju (ili bar nije dokazano da reaguju). Mere nikom ne odgovaraju, ali svakim novim prenosenjem dolazi do novih mutacija i zato to treba obuzdati. To mislim, a nisam baba vanga da znam sta ce biti, ali valjda logika namece da slobodnim kretanjem svaga i svakog dolazi do brzeg prenosenja i progresivnog rasta. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Koje teske reci Uki? 

 

Mislim da treba da se popustaju mere zbog ekonomije, ali pazljivo da se ne izazove nova kataklizma. Engleska ima mutacije na koje postojece vakcine ne reaguju (ili bar nije dokazano da reaguju). Mere nikom ne odgovaraju, ali svakim novim prenosenjem dolazi do novih mutacija i zato to treba obuzdati. To mislim, a nisam baba vanga da znam sta ce biti, ali valjda logika namece da slobodnim kretanjem svaga i svakog dolazi do brzeg prenosenja i progresivnog rasta. 

e tu smo nastradali jer je prva žrtva kovida - logika. Posle je sve moguće. Logika tvrdi da je tako, videćemo. Neće biti prvi put da su događaji nelogični. Onaj moj poslovični Teksas i Misisipi sećaš se? Nema logike. BiH danas - nema logike. Ta Bosna ako ima 5% vakcinisanih uvrh glave, nema nikakvih mera i ima Bosne a nema logike.
Vraćanje normalnom životu nije pobeda najnižnih nagona kad god se desila, neće biti. Niti su ljudi željni života pre podlegli najnižim nagonima, pa majkumu. Ovo nije normalno ono je normalno, kad na to dodam jasne porke "vakciniši se da bi se vratili normalnom životu" to zvuči mnogo bolje nego "vakciniši se da podlegneš najnižim nagonima"

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angelia said:

Vrtimo se u krug, poenta je da vakcina nije obavezna. Zakonski uslovi za to sto govoris ne postoje. Kad naprave zakonske uslove, onda mozemo da pricamo. 

Ali nijedna drzava to ne radi, mislim cak ni Vucko to nije probao. Mozda se to promeni, ali imaju oni razloge zasto.

 

Odgovorna vlast u demokratskim zemljama ne sme da stane na konstataciji, nema zakonske obaveze, ne možemo ništa učiniti, zakoni se menjaju u slučaju potrebe. Mislim da sve zemlje imaju mehanizam da u slučaju opasnosti širih razmera mogu uvoditi obaveze, ograničenja uvođenjem vanrednog stanja ili direktnim, obavezujućim, odlukama, uputstvima, preporukama nadležnih organa, ministarstava, ad-hoc tela, štabova i sl.

Nema svrhe nabrajati ovde kojim smo sve obavezama i ograničenjima izloženi, bez obzira u kojoj zemlji živimo, i time je naša sloboda umanjena radi šireg interesa. 

Najjednostavnije, plaćanje poreza je ograničenje raspolaganja ličnom imovinom, mogu ja da mislim o tome šta hoću, ali porez moram da platim.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:

e tu smo nastradali jer je prva žrtva kovida - logika. Posle je sve moguće. Logika tvrdi da je tako, videćemo. Neće biti prvi put da su događaji nelogični. Onaj moj poslovični Teksas i Misisipi sećaš se? Nema logike. BiH danas - nema logike. Ta Bosna ako ima 5% vakcinisanih uvrh glave, nema nikakvih mera i ima Bosne a nema logike.
Vraćanje normalnom životu nije pobeda najnižnih nagona kad god se desila, neće biti. Niti su ljudi željni života pre podlegli najnižim nagonima, pa majkumu. Ovo nije normalno ono je normalno, kad na to dodam jasne porke "vakciniši se da bi se vratili normalnom životu" to zvuči mnogo bolje nego "vakciniši se da podlegneš najnižim nagonima"

 

Uki, ovo za vakcinaciju bi imalo smisla da se svuda vakcinise vecina, gde mislim veliki procenat stanovnistva u celom svetu, ali nije tako iz raznih razloga. U medjuvremenu dok se snebivaju da se vakcinisu virus vitla i menja oblike imune na vakcinu. Zacarani krug. Moze da izmutira u totalno bezopasni tipa gripa, a moze da bude smrtonosniji, cista lutrija, kako mu se zalomi genetski kod... 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Odgovorna vlast u demokratskim zemljama ne sme da stane na konstataciji, nema zakonske obaveze, ne možemo ništa učiniti, zakoni se menjaju u slučaju potrebe. Mislim da sve zemlje imaju mehanizam da u slučaju opasnosti širih razmera mogu uvoditi obaveze, ograničenja uvođenjem vanrednog stanja ili direktnim, obavezujućim, odlukama, uputstvima, preporukama nadležnih organa, ministarstava, ad-hoc tela, štabova i sl.

Nema svrhe nabrajati ovde kojim smo sve obavezama i ograničenjima izloženi, bez obzira u kojoj zemlji živimo, i time je naša sloboda umanjena radi šireg interesa. 

Najjednostavnije, plaćanje poreza je ograničenje raspolaganja ličnom imovinom, mogu ja da mislim o tome šta hoću, ali porez moram da platim.

 

Ma sve mi mozemo da se slozimo, ja recimo sam 50-50 na obaveznu vakcinaciju (u ovom slucaju, inace podrzavam), a najbitniji razlog je - zasto nisu proglasili vakcinaciju obaveznom. Neki su mogli, recimo AV, ili u US postoji zakonski okvir za to....Ali niko nije. Zasto?

Mozemo da pominjemo populizam ali to samo znaci da ne postoji koncenzus. Ili se plase posledica, da li vakcina ili podrske. I sve dok se izabrane vlasti ne postave tako, nema smisla napadati ljude koji koriste zakonski izbor koji imaju.

Mislim da je krajnje pogresno tu odgovornost prebaciti na firme, zasto se to radi? Necu da mi privatnik viri u medicinske informacije, I da me diskriminise arbitratrarno. Oni nemaju odgovornost. Hocu da mi demokratski izabrane vlasti kazu da prihvataju odgovornost.

 

 

Edit: PS bukvalno hocu da znam ko mi je kriv ako je odluka donesena zbog politike. Nista ono farmaceutske kuce ne mozes da tuzis, politicari nisu rekli da je obavezno...Ono Mir, Mir, niko nije kriv...trenutno smo svi mi individualno krivi, ukljucujuci da su nas optuzivali za idiotluk, iako sam ja godinu dana sedela u kuci. Hocu da znam na osnovu cega I ko je, na osnovu kojih dokaza donosio odluke.

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sve to stoji, niko ne priča o "prekinuti" jasno mi je šta je potrebno za prekidanje, pričamo o ovom sivom prostoru između prekidanja i slobodnog širenja epidemije.

UK ima značajan procenat vakcinisanih, ima značajne restriktvne mere na snazi, i ima epidemijsku krivu koja izgleda isto kao i u vreme kada su imali značajne epidemijske mere. U najmanju ruku ne razumem kako se ne vidi efekat, a očekivao sam ga. Ponovljam - kriva izgleda identično.
Nema ni pod #1 ni pod #2 odgovora na moje pitanje.

[mention=897]djura.net[/mention] je na boljem tragu,, verovatno da su se think thank eksperti zaista pitali i imali uticaj sve ovo bi drugačije izgledalo, zadržavam pravo da mi se ne sviđa kako bi izgledalo,
Kakve crne restriktivne mere? Wimbledon, euro 2020, F1, sve pune tribine, krcato kao 2019.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

 Hocu da mi demokratski izabrane vlasti kazu da prihvataju odgovornost.

I to se dogadja, da se slazem sa Angelijom 100%. 

Kad drzava hoce malo da ratuje, proglasi obaveznu mobilizaciju, niko ne postavlja pitanje prava da odlucuje o svome telu mada je svima jasno da nema vece opasnosti po pomenuto telo od ucesca u ratnim okrsajima. Ko nece uniformu, ide u zatvor jer je dezerter. Cist racun i verovatna duga ljubav drzave i gradjana jer inace ne bi bilo ratova. 

Stvarno je apsurd da u ovako poremecenoj situaciji kakvu je u svetu izazvao ovaj virus bilo ko ocekuje sigurna resenja, garancije da ce problem svetskih razmerra biti resen bez kolateralnih steta. Placamo naucnike da istrazuju - istrazili su i ponudili vakcine. Placamo drzavnike da odlucuju u nase ime - oni se neckaju kao da imaju nekakav izbor a nemaju ga, virus je tu, opasan je po sisteme koji nas odrzavaju u zivotu, vec je naparavio skor umrlih veci od jednog pristojnog rata i u cemu je problem da se predje na drasticne mere pa kom opanci, kom obojci?

Sama cinjenica da nije proglasena obavezna vakcinacija je najjaci argument antivaksera koji slusam vec nekoliko meseci. Hoce oni vakcinu al kad bude obavezna, ergo, kad drzava stane iza nje. Pa,  sto ne stane? 

 

 

 

 

  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pletilja said:

I to se dogadja, da se slazem sa Angelijom 100%. 

Kad drzava hoce malo da ratuje, proglasi obaveznu mobilizaciju, niko ne postavlja pitanje prava da odlucuje o svome telu mada je svima jasno da nema vece opasnosti po pomenuto telo od ucesca u ratnim okrsajima. Ko nece uniformu, ide u zatvor jer je dezerter. Cist racun i verovatna duga ljubav drzave i gradjana jer inace ne bi bilo ratova. 

Stvarno je apsurd da u ovako poremecenoj situaciji kakvu je u svetu izazvao ovaj virus bilo ko ocekuje sigurna resenja, garancije da ce problem svetskih razmerra biti resen bez kolateralnih steta. Placamo naucnike da istrazuju - istrazili su i ponudili vakcine. Placamo drzavnike da odlucuju u nase ime - oni se neckaju kao da imaju nekakav izbor a nemaju ga, virus je tu, opasan je po sisteme koji nas odrzavaju u zivotu, vec je naparavio skor umrlih veci od jednog pristojnog rata i u cemu je problem da se predje na drasticne mere pa kom opanci, kom obojci?

Sama cinjenica da nije proglasena obavezna vakcinacija je najjaci argument antivaksera koji slusam vec nekoliko meseci. Hoce oni vakcinu al kad bude obavezna, ergo, kad drzava stane iza nje. Pa,  sto ne stane? 

 

 

 

 

6VQy4Ls.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Pletilja said:

I to se dogadja, da se slazem sa Angelijom 100%. 

Kad drzava hoce malo da ratuje, proglasi obaveznu mobilizaciju, niko ne postavlja pitanje prava da odlucuje o svome telu mada je svima jasno da nema vece opasnosti po pomenuto telo od ucesca u ratnim okrsajima. Ko nece uniformu, ide u zatvor jer je dezerter. Cist racun i verovatna duga ljubav drzave i gradjana jer inace ne bi bilo ratova. 

Stvarno je apsurd da u ovako poremecenoj situaciji kakvu je u svetu izazvao ovaj virus bilo ko ocekuje sigurna resenja, garancije da ce problem svetskih razmerra biti resen bez kolateralnih steta. Placamo naucnike da istrazuju - istrazili su i ponudili vakcine. Placamo drzavnike da odlucuju u nase ime - oni se neckaju kao da imaju nekakav izbor a nemaju ga, virus je tu, opasan je po sisteme koji nas odrzavaju u zivotu, vec je naparavio skor umrlih veci od jednog pristojnog rata i u cemu je problem da se predje na drasticne mere pa kom opanci, kom obojci?

Sama cinjenica da nije proglasena obavezna vakcinacija je najjaci argument antivaksera koji slusam vec nekoliko meseci. Hoce oni vakcinu al kad bude obavezna, ergo, kad drzava stane iza nje. Pa,  sto ne stane? 

 

 

 

 

 

Potpuno podrzavam stav da drzave treba da preuzmu odgovornost i stanu iza zahteva za obaveznom vakcinacijom. Jasno mi je i da tako (ne) postupaju iz cisto populistickih razloga.

Ali dok je tako, ne mogu i ja da stanem na stranu onih koji razumeju samo jezik naredbi i zabrana. Ne moram i ja da podilazim ljudskoj gluposti i primitivizmu, pa da pravdam svaku budaletinu koja se poziva na sopstvenu slobodu, dok istovremeno ogranicava moju. Zadrzavam sebi pravo da zovem pravim imenom one koji odbijaju da se vakcinisu iako imaju tu mogucnost. To definitivno nisu borci za slobodu izbora, nego supljoglavi primitivci koji (vidi gore) nisu u stanju da kontrolisu sopstvene nagone i donose racionalne odluke. Nije njima drzava kriva sto su takvi. Kriva je meni sto me ne stiti od njih.

Edited by vilhelmina
  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

FDA radi na trajnim dozvolama za vakcine, koje ce da zamene ove hitne dozvole koje su dobile Pfizer, Moderna, j&j I nadamo se uskoro Novavax, I evo zasto je ta dozvola bitna

 

Full approval could have an impact on vaccine mandates -- several schools and business have suggested they would consider mandating Covid-19 vaccines once they are approved. It may also help sway skeptics hesitant to get the vaccines now.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, vilhelmina said:

Ali dok je tako, ne mogu i ja da stanem na stranu onih koji razumeju samo jezik naredbi i zabrana. Ne moram i ja da podilazim ljudskoj gluposti i primitivizmu, pa da pravdam svaku budaletinu koja se poziva na sopstvenu slobodu, dok istovremeno ogranicava moju. Zadrzavam sebi pravo da zovem pravim imenom one koji odbijaju da se vakcinisu iako imaju tu mogucnost. To definitivno nisu borci za slobodu izbora, nego supljoglavi primitivci koji (vidi gore) nisu u stanju da kontrolisu sopstvene nagone i donose racionalne odluke. Nije njima drzava kriva sto su takvi. Kriva je meni sto me ne stiti od njih.


6VQy4Ls.gif
 

😁

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa hajde da se stavimo malo u kozu prosecnog stanovnika koji je sludjen sa 1000 razlicitih informacija koje dobija dnevno, i to ne od antivaxera, nego od tkz. strucnjaka i vlastodrzaca.

 

Samo za taj delta soj imamo 50 razlicitih objava dnevno, svaka zemlja koja uradi neku proveru dobija razlicite rezultate. Pa Pera kaze da je vakcina efikasna kao i kod drugih mutacija, a premijer Izraela da je efikanost znatno manja.  Ali zato njih niko ne poziva na odgovornost, jer oni imaju mesijnasku ulogu.

 

Hajde da vidimo koliko zarazenih deltom komplet vakcinisano ? Ima li gde takav podatak ili samo brzo se siri ???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...