Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

I ono sto smo videli je bilo strasno, mogu zamisliti kako je zaista bilo.

Ali, i kod njih brojevi padaju (pricamo o trendu).... A bila sam tamo i ne mogu zamisliti mere distanciranja, malih grupa, itd. (tipa mera u EU ili US) da se tamo sprovode striktno.

 

Sta god da je, vazno da se brojevi smanjuju, tako da i ti zarazniji sojevi, ipak, mogu da se "sputaju"

 

 

 

6 minutes ago, Sunshine State said:

Evo i Holandjani o delta varijanti - ne panice, za sad, nesto preterano:

 

"Delta varijanta će biti odgovorna za polovinu svih infekcija u Holandiji u roku od tri nedelje, prema PP prezentaciji Jaapa van Dissela, glavnog virologa RIVM-a, koju je video urednik TV NOS. Van Dissel će u utorak popodne održati prezentaciju poslanicima o najnovijoj situaciji u vezi sa koronavirusom u Holandiji. NOS kaže da Van Dissel ne očekuje da će varijanta imati značajnog uticaja u kratkom roku i da će prijem u bolnice i dalje opadati. To je zbog programa vakcinacije i sezonskih faktora."

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/06/coronavirus-infections-fall-36-but-the-delta-variant-is-on-the-rise/

Vrci se, Soso, dok je lepo vreme za rostiljanje na Fruskoj Gori.

Hebo zemlju gde je Vin Dizel virolog. :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

I ono sto smo videli je bilo strasno, mogu zamisliti kako je zaista bilo.

Ali, i kod njih brojevi padaju (pricamo o trendu).... A bila sam tamo i ne mogu zamisliti mere distanciranja, malih grupa, itd. (tipa mera u EU ili US) da se tamo sprovode striktno.

 

Sta god da je, vazno da se brojevi smanjuju, tako da i ti zarazniji sojevi, ipak, mogu da se "sputaju"

 

 

 

Ja kapiram da nije pitanje da li ce moci da se sputaju, nego sta ce se desiti pre sputavanja 😄

 

Ali ja sam optimista, po svemu sto se dosad vidi vakcine rade sasvim solidno protiv delte. Tako da verujem da ce uz povecane napore vakcinacije to biti ok i da nece vise biti velikih talasa i skokova u broju zarazenih kaonu najgorim momentima zime.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Da li su ljudi stvarno postovali to ili je bilo "pas laje, karavan prolazi"? Ne pratim politiku u SR, ali cini mi se da bi za njih bilo bolje da su rekli da je vakcina obavezna.

To ne znaci da to podrzavam, posto ja preferiram da se postuju procedure koje smo uspostavili, jer presedan vodi obicno u zloupotrebu.

 

Inace smatram da ljudi koji su u kontaktu sa velikim brojem ljudi, kao sto su bolnice, i sl, bi trebali sami da odluce da se vakcinisu. To mi deluje najodgovornije.

Pisalo je pre nešto više o godinu dana o tome, tj. tokom proleća, ali jeste bilo tako. Evo i slike:

w_55976043.jpg?resize=920,630

 

Eto kako bejaše u II svetskom ratu: uveli policijski čas, SS trupe na ulicama, igrali se četnici i partizani, a onda je Veliki Vođa pobedio koronu.

 

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

Ajd jos jednom, od skupljanja virusa do smrtnog ishoda u proseku prolazi 17 dana, niko jos uvek nije umro za 7 dana.

 

Sto se tice zarazenih a vakcinisanih, pre neki dan sam kacio statistiku iz UK koja kaze da je 10% vakcinisanih medju zarazenim bas indijskom varijantom.

 

Inace je UK prestigao Izrael po broju vakcinisanih, a od kad je poceo ovaj novi talas u UK dnevno svoj termin za vakcinaciju bukira oko 1M ljudi, uglavnom mladih.

 

Imaju 49 pacijenata u bolnicama, nema porasta.

 

Sto se tice Britanije , koliko od you 10% ima ozbiljne simptome, to je pravo pitanje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NMX said:

 

Prelepo

 

Ja sam se barem nadao da ćemo biti mirni do septembra/oktobra. Ovde kad nam grune ovo čudo, najebaćemo već za metar dana, kao i ostatak Evrope...

Pa nećemo mi vakcinisani, nego oni, ovi mudraci što neće vakcine. To tako i treba, jer sami su tražili :wicked:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ja kapiram da nije pitanje da li ce moci da se sputaju, nego sta ce se desiti pre sputavanja [emoji1]
 
Ali ja sam optimista, po svemu sto se dosad vidi vakcine rade sasvim solidno protiv delte. Tako da verujem da ce uz povecane napore vakcinacije to biti ok i da nece vise biti velikih talasa i skokova u broju zarazenih kaonu najgorim momentima zime.
Na osnovu čega imaš takav stav, da vakcine rade posao protiv indijca/delta soja? Meni sve izgleda da delta ima daleko veći potencijal za izbegavanje imuniteta koji daju vakcine od bilo kog drugog soja. I to pričamo o ovim vakcinama koje su date u velikom broju u dve države, astra u UK i Pfizer u Izraelu (kod ovih su još premali brojevi ali i 1/3 od 100 obolelih a da su vakcinisani je priličan procenat).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, shonke said:

Na osnovu čega imaš takav stav, da vakcine rade posao protiv indijca/delta soja? Meni sve izgleda da delta ima daleko veći potencijal za izbegavanje imuniteta koji daju vakcine od bilo kog drugog soja. I to pričamo o ovim vakcinama koje su date u velikom broju u dve države, astra u UK i Pfizer u Izraelu (kod ovih su još premali brojevi ali i 1/3 od 100 obolelih a da su vakcinisani je priličan procenat).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

I sta sad s tim?

 

 Ne znam koliko ce vise biti bitno koliko njih je kihnulo i koliko njih je imalo 37.6 temperaturu. Ako tako krenemo, ceo zivot cemo se testirati, biti u karantinima, etc...

 

Jedino sto je bitno (bi trebalo da bude bitno) je broj hospitalizovanih (i onih u ICU) i broj umrlih.

 

Vakcine ce se "update"-ovati prema potrebi / ozbiljnosti i rasirenosti novih sojeva, nama ostaje da se vakcinisemo (mi koji hocemo), pazimo se koliko mozemo i zivimo...pa kako ko i dokle!

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, todorovic said:
1 hour ago, ras kass said:
 
Imaju 49 pacijenata u bolnicama, nema porasta.
 
Sto se tice Britanije , koliko od you 10% ima ozbiljne simptome, to je pravo pitanje.

Od svih mrtvih 30% je full vakcinisano.

 

Mi kad pricamo o full vakcinisanim zamisljamo neke nadljude!

 

Full vakcinisan moze biti i neki starac Foco, koji svakako nije bas  trebalo da zivi doveka.

I full vakcinisani ljudi su ljudi razlicitih zdravstvenih stanja, pa nije im vakcina garantovala da ce ziveti 200 godina.

I nijedna ne stiti 100 % od smrti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Na osnovu čega imaš takav stav, da vakcine rade posao protiv indijca/delta soja? Meni sve izgleda da delta ima daleko veći potencijal za izbegavanje imuniteta koji daju vakcine od bilo kog drugog soja. I to pričamo o ovim vakcinama koje su date u velikom broju u dve države, astra u UK i Pfizer u Izraelu (kod ovih su još premali brojevi ali i 1/3 od 100 obolelih a da su vakcinisani je priličan procenat).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Na osnovu podataka koje imamo. U UK pretežno oboljevaju mladji i nevakcinisani. Ima i starijih, ali tu treba imati u vidu da su prakticno svi stariji vakcinisani. I treba uporediti koliki je njihov udeo u broju pozitivnih u odnosu na udeo u opstoj populaciji.

 

U Izraelu su jos uvek premali brojevi da bi bilo kakvi konkretni zaključci mogli da se izvlace. Ali isto, tamo.je punoletno stanovistvo vecinski vakcinisano, pa tu trecinu u udelu pozirivnih treba uporediti sa ukupnim udelom punoletnog stanovnistva u opstoj populaciji.

 

Ali ponavljam, naredne dve nedelje su kljucne 😄 da vidimo sta ce biti u UK. To nam je bukvalno model sta mozemo  ocekivati i u ostalim drzavama. UK predvodi sto se tice vakcinacije, ali istovremeno su i prvi se susreli sa Deltom u Evropi. Ostali taman imaju malo vremena jos da nadoknade razliku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scott Morrison urges Qld to have compassion over Mark Kilian quarantine case

 

Ukratko - australijsko ministarstvo zdravlja izdalo odobrenje americkom paru da dodju u Australiju da se oproste s umirucim ocem (muskarcev otac), medjutim vlasti Kvinsanda ne dozvoljavaju izuzece od karantina.

Par je vakcinisan (obe doze), imaju negativne testove, trazili da nose kompletnu zastitu, ali nema milosti....osim ako  neka vladina ustanova NSW moze da organizuje da ih safely prebaci iz Sidneja.

 

O uzasa....dodjes da vidis oca na samrti i smeste te u karantin 14 dana!! Btw,  karantin od 14 dana je prestao jos pre godinu dana u vecini normalnih drzava.

 

Razumem ja njihove strahove, ali ovo je uzasno na individualnom nivou 😞

  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Nesretna Srbija sa svojim nikakvim merama danas stotinjak slucajeva, a Australija sa svim svojim rigoroznim merama danas 14. 

 

Ono, nisu me bas impresionirali.

 

Ustvari, mene bilo kakva rigidnost jako nervira - za cega god to da je vezano...valjda me zato taj australijski stav toliko nervira.

Izignorisite me, slobodno 😄

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

Nesretna Srbija sa svojim nikakvim merama danas stotinjak slucajeva, a Australija sa svim svojim rigoroznim merama danas 14. 

 

Ono, nisu me bas impresionirali.

 

Ustvari, mene bilo kakva rigidnost jako nervira - za cega god to da je vezano...valjda me zato taj australijski stav toliko nervira.

Izignorisite me, slobodno 😄

Nikad!

Bre, u Sirmiumu i na plazi bodu, a Oziji se opustili.

Pa stvarno... :classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

O uzasa....dodjes da vidis oca na samrti i smeste te u karantin 14 dana!! Btw,  karantin od 14 dana je prestao jos pre godinu dana u vecini normalnih drzava.

 

Sad mi baš priča kolega koji se nedavno vratio iz Indije sa svojom mladom da nisu mogli na Maldive za medeni mesec. Njihovi prijatelji, takodje mladi par, otišli tamo i kad su ih testirali pred let za povratak, ona testira pozitivno, 14 dana karantin u hotelu obavezan, kolega kaže hiljadarka na dan. Onda ponovo testiranje da odu kući, on pozitivan, još 14 dana...Ovaj se naravno uplašio i vratili ovde. Kad ono, žena mu se razbolela nakon 5 dana, oboje vakcinisani. On je negativan.  Takodje danas saznajem da je koleginicin brat umro pre neki dan u Mayo klinici ovde, 47 godina, otac petoro dece. 

Edited by ControlFreak
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Sad mi baš priča kolega koji se nedavno vratio iz Indije sa svojom mladom da nisu mogli na Maldive za medeni mesec. Njihovi prijatelji, takodje mladi par, otišli tamo i kad su ih testirali pred let za povratak, ona testira pozitivno, 14 dana karantin u hotelu obavezan, kolega kaže hiljadarka na dan. Onda ponovo testiranje da odu kući, on pozitivan, još 14 dana...Ovaj se naravno uplašio i vratili ovde. Kad ono, žena mu se razbolela nakon 5 dana, oboje vakcinisani. On je negativan.  Takodje danas saznajem da je koleginicin brat umro pre neki dan u Mayo klinici ovde, 47 godina, otac petoro dece. 

 

Tuznih prica ima, svakako 😞

 

Sto se karantina tice, vise verujem  "nasem" CDC-u:

"If you don’t get tested, stay home and self-quarantine for 10 days after travel."

 

 

 

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Tuznih prica ima, svakako 😞

 

Sto se karantina tice, vise verujem  "nasem" CDC-u:

"If you don’t get tested, stay home and self-quarantine for 10 days after travel."

 

 

 

 

Pa kolega prijavio svom šefu za svoju suprugu da je pozitivna i upitao za protokol za povratak na posao. Ovaj ga poslao na employee wellness i pitali ga da li je bolestan, ima simptome, on im rekao ne. Ona mu rekla, ok, možeš onda na posao, ne mora karantin. Ovaj joj uzvrati nešto u smislu, ali supruga mi je pozitivna i bolesna...pa, ona odgovara da pravila kažu može na posao.

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ControlFreak said:

Pa kolega prijavio svom šefu za svoju suprugu da je pozitivna i upitao za protokol za povratak na posao. Ovaj ga poslao na employee wellness i pitali ga da li je bolestan, ima simptome, on im rekao ne. Ona mu rekla, ok, možeš onda na posao, ne mora karantin. Ovaj joj uzvrati nešto u smislu, ali supruga mi je pozitivna i bolesna...pa, ona odgovara da pravila kažu može na posao.

To je kao i u slucaju Australije, birokrate. Ako je neko tako napisao - tako radimo, a niko ne pita da li je to razumno. On moze biti asimptomatican, ili sutra moze biti i simptomatican. Po meni to je za samoizolaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

To je kao i u slucaju Australije, birokrate. Ako je neko tako napisao - tako radimo, a niko ne pita da li je to razumno. On moze biti asimptomatican, ili sutra moze biti i simptomatican. Po meni to je za samoizolaciju.

 

Naravno da jeste za samoizolaciju, nece firma propasti bez njega 10 dana, a zastitice druge zaposlene.

 

Razumem ja postojanje pravila, ne moze se bez njih u ovim vremenima, ali nisu sad horde ljudi krenule u Australiju da se oprastaju s nekim na samrti. Takvih slucajeva ima na prste jedne ruke da izbrojis, pa u tim slucajevima moze ca se bude i malo humaniji - uz sve mere predostroznosti.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

To je kao i u slucaju Australije, birokrate. Ako je neko tako napisao - tako radimo, a niko ne pita da li je to razumno. 

 

E, to je nalicje uredjenosti razvijenog drustva - za sve postoje regulative i ako ih slepo pratis uvek imas alibi ukoliko nesto krene po zlu. Ako mislis svojom glavom onda mozes i da - figurativno - platis glavom. Mi zivimo u svetu gde se svi vrsioci raznih duznosti kriju iza utvrdjenih shablona za vrsenje istih, a sto ih stiti i oslobadja odgovornosti kad se nesto nezeljeno desi - samo prebace loptu na pravila sluzbe koje su ispostovali, sve regularno prema vazecem policy. Postmoderna varijanta onog "ni po babu, ni po stricevima" (razumno) koje se tu i tamo obije o nekog nesretnika ko nije ni luk jeo ni luk mirisao (nerazuman epilog). 

Edited by Cyber
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...