Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, urosg3 said:

Pre neki dan prolazio kamiončić Banjicom i prska, baš mi bilo čudno što lik koji  prska ima masku, sad je sve jasno!

 

Slatko me nasmeja 🙂 

 

Juče kamiončić prolazio kroz naselje, naravno, niko ih nije dirao, ali....Komaraca i dalje ima, pa se pitam da li je to čime prskaju slabije nego proteklih godina?

 

Obično se ranije osećao smrad, zatvarala sam prozore, sada ništa. Komarci napadaju i mira ne daju 🙂 

 

Nisam se iznanadila reakcijama antivaksera@antimaskera, ali mi je žao što napadaju radnike, ni krive ni dužne.   

Link to comment
Share on other sites

Mene u celoj priči zanimaju dve stvari, i to ne samo kod nas, već i u svetu:

- Zašto kreteni na vlasti ne propišu obaveznu vakcinaciju za sve one koji su u kontaktu sa velikim brojem ljudi ili naprosto moraju da budu u kolektivu? Ovde mislim na populacije kao što su đaci, studenti, zaposleni u velikim fabrikama, kompanijama i na sve poslove koje podrazumevaju kontakt sa velikim brojem ljudi.

- Zašto kreteni na vlasti (koji usput upravljaju i finansijama) ne urade nešto na razvoju individualnih zaštitnih sredstava uz fokus na zaštitu najugroženijih grupa? Ovde ne mislim na veliki napredak u proizvodnji maski, na kojima može da piše šta god hoće, već i na svim mogućim pomagalima koja bi omogućila da izloženost bilo kojoj vrsti respiratornih infekcija bude smanjena, bilo da su u pitanju farmaceutski proizvodi, bilo oni koji fizički sprečavaju zarazu. Ako je za relativno kratko vreme razvijeno više vrsta vakcina, moglo bi se nešto poraditi i na ovom polju.

 

Edit: uz izvinjenje što citiram ovaj otpadak, izgleda da je filipinski ludak u ovom slučaju pametan: Ko se ne vakciniše ide u zatvor

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

Mene u celoj priči zanimaju dve stvari, i to ne samo kod nas, već i u svetu:

- Zašto kreteni na vlasti ne propišu obaveznu vakcinaciju za sve one koji su u kontaktu sa velikim brojem ljudi ili naprosto moraju da budu u kolektivu? Ovde mislim na populacije kao što su đaci, studenti, zaposleni u velikim fabrikama, kompanijama i na sve poslove koje podrazumevaju kontakt sa velikim brojem ljudi.

- Zašto kreteni na vlasti (koji usput upravljaju i finansijama) ne urade nešto na razvoju individualnih zaštitnih sredstava uz fokus na zaštitu najugroženijih grupa? Ovde ne mislim na veliki napredak u proizvodnji maski, na kojima može da piše šta god hoće, već i na svim mogućim pomagalima koja bi omogućila da izloženost bilo kojoj vrsti respiratornih infekcija bude smanjena, bilo da su u pitanju farmaceutski proizvodi, bilo oni koji fizički sprečavaju zarazu. Ako je za relativno kratko vreme razvijeno više vrsta vakcina, moglo bi se nešto poraditi i na ovom polju.

Odavno se zalažem za obaveznu vakcinaciju, naprosto da sve dobije smisleni logički okvir

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Odavno se zalažem za obaveznu vakcinaciju, naprosto da sve dobije smisleni logički okvir

 

Ćut' bre, valjaču po blatu, roštiljaču sa kosmajskih obronaka i kaljaču lika i dela velikog DrKon(j)a. 😄

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ćut' bre, valjaču po blatu, roštiljaču sa kosmajskih obronaka i kaljaču lika i dela velikog DrKon(j)a. 😄

Sunce ti žareno stra` me kako bih prošao da nisam podržao tvoju premisu 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Mene u celoj priči zanimaju dve stvari, i to ne samo kod nas, već i u svetu:

- Zašto kreteni na vlasti ne propišu obaveznu vakcinaciju za sve one koji su u kontaktu sa velikim brojem ljudi ili naprosto moraju da budu u kolektivu? Ovde mislim na populacije kao što su đaci, studenti, zaposleni u velikim fabrikama, kompanijama i na sve poslove koje podrazumevaju kontakt sa velikim brojem ljudi.

- Zašto kreteni na vlasti (koji usput upravljaju i finansijama) ne urade nešto na razvoju individualnih zaštitnih sredstava uz fokus na zaštitu najugroženijih grupa? Ovde ne mislim na veliki napredak u proizvodnji maski, na kojima može da piše šta god hoće, već i na svim mogućim pomagalima koja bi omogućila da izloženost bilo kojoj vrsti respiratornih infekcija bude smanjena, bilo da su u pitanju farmaceutski proizvodi, bilo oni koji fizički sprečavaju zarazu. Ako je za relativno kratko vreme razvijeno više vrsta vakcina, moglo bi se nešto poraditi i na ovom polju.

 

Edit: uz izvinjenje što citiram ovaj otpadak, izgleda da je filipinski ludak u ovom slučaju pametan: Ko se ne vakciniše ide u zatvor

 

u svetu je do sada oko 22% ljudi primilo bar jednu dozu vakcine,

u Evropi 38%,

u EU 47%,

u Africi 2,5%,

u Aziji 22% (bilo 7% dok nisu dodali podatke za Kinu 10.6.),

u Juznoj Americi 25%,

u Severnoj Americi 41%,

u Australiji 22%.

 

Potpuno vakcinisanih ima u svetu oko 10%,

u Evropi 24%,

u EU 28%,

u Africi 1%,

u Aziji 8% (bilo 2,4% do 10.6. kad su dodali podatke za Kinu),

u Juznoj Americi 11%,

u Severnoj Americi 30%,

u Australiji 3,5%.

 

Vakcine jos uvek nisu dostupne svima koji HOCE da se vakcinisu.

 

Posebna je prica Srbija. A verovatno ima i jos po neka zemlja poput Srbije koja ima dovoljno vakcina, ali ne i ljudi koji hoce da je prime (USA?).

Sto ce reci: resenja se moraju traziti na nivou drzava, gde svaka drzava mora da se pozabavi sopstvenim specificnostima (da li su to antivakseri ili nesto drugo - sami treba da rese).

 

Takodje, prakicno nema vakcina koje su odobrene za decu. Tacnije, samo je P&B odobrena za decu preko 12 godina. Za mladje ni ona.

Koju vakcinu onda predlazes da se da deci/djacima?

 

Jos ce dosta vremena proteci dok se ne otarasimo virusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, wwww said:

 

...

 

 

 

Generalno se slažem, a naročito sa konstatacijom da svaka država treba da ima određeni pristup u skladu sa resursima i situacijom. Ako zemlja trećeg sveta ima raspali zdravstveni sistem i raspalu privredu, a poklanja vakcine šakom i kapom, ne vidim problem da se zaštiti obaveznom vakcinacijom za određene kategorije stanovništva. Što se tiče dece, odgovor daješ upravo ti. Ako je bilo koja vakcina dozvoljena za decu od 12 godina pa naviše, to pokriva veliki broj đaka plus studente, a koji su prenosioci. Nije isto biti student, zaposleni na šalteru, prodavac i slično ako se poredi sa čobaninom koji vidi ljudsko biće jednom u mesec dana. Ako smanjiš potencijal za zarazu, smanjiš time i velike brojke zaraženih, nije to neka velika nauka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

 

- Zašto kreteni na vlasti ne propišu obaveznu vakcinaciju za sve one koji su u kontaktu sa velikim brojem ljudi ili naprosto moraju da budu u kolektivu? Ovde mislim na populacije kao što su đaci, studenti, zaposleni u velikim fabrikama, kompanijama i na sve poslove koje podrazumevaju kontakt sa velikim brojem ljudi.

 

Mislim da smo to vec diskutovali, da u demokratijama ne mozes da nateras nekog da prihvati da mu ubrizgas nesto u telo, sto nije proslo godine posmatranja i testova, postoji procedura za to. Jedna bolnica je ovde vec tuzena, oni su u prvoj instanci dobili, zato sto su bolnica. Univerziteti su mislim tuzeni koji su zahtevali vakcinaciju.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Generalno se slažem, a naročito sa konstatacijom da svaka država treba da ima određeni pristup u skladu sa resursima i situacijom. Ako zemlja trećeg sveta ima raspali zdravstveni sistem i raspalu privredu, a poklanja vakcine šakom i kapom, ne vidim problem da se zaštiti obaveznom vakcinacijom za određene kategorije stanovništva. Što se tiče dece, odgovor daješ upravo ti. Ako je bilo koja vakcina dozvoljena za decu od 12 godina pa naviše, to pokriva veliki broj đaka plus studente, a koji su prenosioci. Nije isto biti student, zaposleni na šalteru, prodavac i slično ako se poredi sa čobaninom koji vidi ljudsko biće jednom u mesec dana. Ako smanjiš potencijal za zarazu, smanjiš time i velike brojke zaraženih, nije to neka velika nauka.

problem je sto generalno nema dovoljno vakcina, drzave moraju da odrede redosled vakcinisanja prema nekim kriterijumima. deca preko 12 godina jos nisu na redu.

npr. u Nemackoj jos uvek nisu svi koji imaju povecani rizik dobili vakcine (ljudi s bolestima ili koji rade na poslovima gde je kontakt s ljudima cest, kao npr. po prodavnicama itd.). Do sad je oko 50% populacije primilo bar jednu dozu, oko 32% je potpuno vakcinisano.

 

inace, kod nas je bilo problema i kad su hteli da uvedu obavezno testiranje dece na pocetku skolskog dana: neki roditelji nisu hteli da dozvole da im testiraju decu. sta bi tek bilo da se uvede obavezna corona vakcinacija za decu?

 

verovatno ce se u neko doba i doci do toga da vakcinacija postane obavezna ako se dobrovoljno ne vakcinise dovoljno ljudi, ali pre toga moraju da se iscrpe sve ostale opcije. trenutno je "pokretacka sila" za vakcinaciju: odlazak na letovanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

da u demokratijama ne mozes da nateras nekog da prihvati da mu ubrizgas nesto u telo, sto nije proslo godine posmatranja i testova

 

Procenjuje se da samo 10% medicinskih tretmana koji se prepisuju ima utemeljenje u metodoloski solidnim studijama. To ukljucuje terapije, operativne zahvate, itd. Posto ne postoji objektivno merilo kad je dosta ispitivanja, a i ovo sto je kao ispitano u velikoj meri zapravo nije, sto ne spasiti par zivota obaveznom vakcinom?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

E4dx6M5WEAExVmn?format=png&name=small

:classic_biggrin:

Sad dal` je buva ili istina, ili ma nije ni bitno dva klinca cigančići ne puste ih u Aman tamo na Čukaričkoj padini, nemaju maske. Malo se promuvaju klinci okolo, nađu dve maske na ulici bačene, stave na njušku - puste ih u Aman.
Snađe se čovek čak je nedajbože takva hitnoća.
Pozdrav svima iz Titograda ovi moji hoće da majkaju ja uživam na 40 stepeni 🙂
Volim leto baš!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Primetih da se vlast više ne hvali da smo lideri u vakcinisanju pa reko aj da vidim statistiku. Trenutno smo 18. u Evropi s tim da su iza nas još država koje će nas sigurno preteći kao na primer Holandija, Švajcarska, Francuska .... Pride mi vakcinišemo koga stignemo, kad bi imali statistiku samo za naše državljane verovatno bismo već bili u donjem delu tabele.

 

Wr0kpb1.jpg

 

Levo je tabela top 18 u evropi po broju datih vakcina na 100 stanovnika. Dakle tu bi trebalo još da smanjimo naš rezultat jer mi vakcinišemo sve okolne zemlje. a desno je tabela za ceo svet sa procentom ljudi koji su dobili pune doze vakcina. Tu smo na 40. mestu ali tu ima i nekih teritorija koje nisu države. Čisto da vidimo ko je oko nas na tabeli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Mislim da smo to vec diskutovali, da u demokratijama ne mozes da nateras nekog da prihvati da mu ubrizgas nesto u telo, sto nije proslo godine posmatranja i testova, postoji procedura za to. Jedna bolnica je ovde vec tuzena, oni su u prvoj instanci dobili, zato sto su bolnica. Univerziteti su mislim tuzeni koji su zahtevali vakcinaciju.

Mislio sam prvenstveno na zemlje trećeg sveta, kao što je ona u kojoj žive mnogu forumaši, odnosno iz koje potiču, a @wwww lepo kaže da svaka država treba da ima specifičan pristup u skladu sa situacijom, pa k'o velim da se iskoristi kad se može. Ovde ako tužiš državu, možeš samo da dobiješ papir na kome piše da od toga nema 'leba, i to kada peti sudija koji radi na tužbi umre prirodnom smrću u dubokoj starosti. Ima i nekoliko EU-stana gde bi se to moglo iskoristiti, pa računam da bi bilo neke vajdice. Neki nemaju dovoljno vakcina i preklinju da ih bocnu, a neki imaju, pa ih poklanjaju. Šteta je to ne iskoristiti.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kronostime said:

Prolazio  kod mene kamioncic:

Kuce sam uterao u kucu pre vremena

Zene nastavile da divane u dnevnoj sobi

Ja ih razjurio u gluvo doba

Komarci, opet tu ujutro

Pa , pizda vam materina  - dizite onu partizansku espadrllu da zaprasuje

 

Kruži netom ova pričica oko zaprašivanja, već jedno 16 puta sam naleteo na nju:

 

Quote

Prskanje komaraca prošlog vikenda dalo je određene rezultate, tako da sada komaraca ima još više. Plus su još bešnji. Podjebali su ih sa nekim jeftinim sranjem, pa su podigli i one mamurne, koji nisu imali u planui da izađu ovog vikenda. Sad ujedaju kao terijeri.

Za vreme Tita, kad sam ja bio klinac, preleti onaj avion iz Drugog svetskog rata, sav u rupama, obarali ga i Nemci i Rusi i lovci iz okolnih sela jer im tera divljač. U njemu budženi motor od Lade Samare, a kad pusti onaj “trag” iz krila, druže, ono je bio neki bugarski suzavac pomešan sa wc sanitarom i nekim zaplenjenim švapskim bojnim otrovom.

Mi, deca, odma’ ‘vatamo maglu brzinom Bolta, jer ako ti ta špecija padne na glavu, odmašćuje kosu, ubiva vaške i perut i izvlači ti pramenove.


 Ovi manje iskusni koji pogledaju gore, imaju kokošije slepilo do kraja raspusta.

Posle par dana otpadaju ti trepavice i počinješ da ih nalaziš obrve u tanjiru.

Taj majstor, pilot, se spusti u brišući let, dva metra iznad bandera, jasno ga vidimo da je izbacio lakat kroz prozor, dere Zrenjaninsko pivo i čujemo ga da peva hitove Radeta Jorovića.

 
On nadleće, za par sekundi padaju komarci, muve, zolje, izvrću se miševi, pacovi, živina, sitna stoka i ostala nejač. U povratku pusti još jedan mlaz da očisti kerove i mačke od krpelja i buva.

Tako dva puta u toku leta i odma’ je potamanio i viruse. To nam je ujedno bila i vakcinacija protiv gripa, lepre, kuge, šuge i crvenog vetra.

Posle toga, par dana oporavljamo pluća i ostale delove tela.

Vrapci se navarili. Istripovali da su belorepi orlovi. Napadaju koze i mačke iz vazduha. Golubovi mjauču dok lete.

Deca svetle u mraku.

Baba se dva dana mačuje sa saobraćajnim znakom ispred kuće.

Tako da, jes’ bilo malo zajebano, al’ jebi ga nema komaraca!

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Gledam UK brojeve, pa čitam razna objašnjenja, ima od relativizacije do distopije ceo spektar popunjen. Ima i ozbiljne nauke rekao bih, ama jedna stvar nedostaje...

Ima još neko da misli da je tužno što epidemiologija, virusologija ne može da se podiči naučnikom integriteta Valery Legasov-a?

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, handys said:

 

Procenjuje se da samo 10% medicinskih tretmana koji se prepisuju ima utemeljenje u metodoloski solidnim studijama. To ukljucuje terapije, operativne zahvate, itd. Posto ne postoji objektivno merilo kad je dosta ispitivanja, a i ovo sto je kao ispitano u velikoj meri zapravo nije, sto ne spasiti par zivota obaveznom vakcinom?

Pa zato sto izuzetak potvrdjuje pravilo. Ne bi ni ja da preskacu procedure, tako smo se dogovorili da se postujemo.

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Mislio sam prvenstveno na zemlje trećeg sveta, kao što je ona u kojoj žive mnogu forumaši, odnosno iz koje potiču, a @wwww lepo kaže da svaka država treba da ima specifičan pristup u skladu sa situacijom, pa k'o velim da se iskoristi kad se može. Ovde ako tužiš državu, možeš samo da dobiješ papir na kome piše da od toga nema 'leba, i to kada peti sudija koji radi na tužbi umre prirodnom smrću u dubokoj starosti. Ima i nekoliko EU-stana gde bi se to moglo iskoristiti, pa računam da bi bilo neke vajdice. Neki nemaju dovoljno vakcina i preklinju da ih bocnu, a neki imaju, pa ih poklanjaju. Šteta je to ne iskoristiti.

Pa one bi lako mogle, nemam pojma sta je recimo sprecilo AV da kaze 'obavezna vakcina" i gotovo. Osim ako otpor prema vakcini ne bi kreirao politicki problem za njega.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

Gledam UK brojeve, pa čitam razna objašnjenja, ima od relativizacije do distopije ceo spektar popunjen. Ima i ozbiljne nauke rekao bih, ama jedna stvar nedostaje...

Ima još neko da misli da je tužno što epidemiologija, virusologija ne može da se podiči naučnikom integriteta Valery Legasov-a?

 

primercic socijalnog distanciranja u Londonu:

 

E4LrfieXMBEKvzh?format=jpg&name=medium


 

Spoiler



 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...