Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kada je Izrael počeo vakcinaciju, ne mogu da se setim kog meseca i koliko je meseci prošlo?

 

I da li ima korone tamo ili samo običnih prehlada?

 

Pitam, jer to bi bio neki pokazatelj posle koliko vremena treba da se ponovi vakcinacija Fajzerom.   

ma nije korona, postoje i druge bolesti, aman..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kada je Izrael počeo vakcinaciju, ne mogu da se setim kog meseca i koliko je meseci prošlo?

 

I da li ima korone tamo ili samo običnih prehlada?

 

Pitam, jer to bi bio neki pokazatelj posle koliko vremena treba da se ponovi vakcinacija Fajzerom.   

Nije corona obicna prehlada, provereno - kao sto rekoh, ljudima opao imunitet. Znaci nema veze sa ponovnom vakcinacijom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kada je Izrael počeo vakcinaciju, ne mogu da se setim kog meseca i koliko je meseci prošlo?

 

I da li ima korone tamo ili samo običnih prehlada?

 

Pitam, jer to bi bio neki pokazatelj posle koliko vremena treba da se ponovi vakcinacija Fajzerom.   

19.12. prošle godine. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Za to vreme:

 

"Premijer Mark Rutte i ministar zdravlja Hugo de Jonge održaće u petak uveče možda jednu od poslednjih zvaničnih konferencija za štampu o koronavirusu, tokom koje će najaviti dalje ublažavanje mera - uključujući maske o kojima se govori da neće morati da se nose, osim u javnom prevozu i na aerodromima. Nove promene stupiće na snagu 26. juna i omogućiće otvaranje kafića i barova do ponoći, veće grupe u bioskopima i pozorištima, a prema nekim izveštajima ukinuće se i rad od kuće u kompanijam u kojima se može držati udaljenost od 1,5 metara. . Pravila se mogu ublažiti zbog uticaja programa vakcinacije. Do sada je dato nekih 13 miliona doza vakcine..."

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/06/most-coronavirus-rules-set-to-go-but-1-5-metre-rule-will-stay-to-august/

 

Najvaznija mera, koje ce se poslednje odreci, je drzanje distance od 1.5 m

Pa ta mjera je najefikasnija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, koca popovic said:

Pa ta mjera je najefikasnija.

 

To im je do jeseni prosle godine bila jedina (najvaznija) mera - NL je obavezno nosenje maski uvela dosta kasno.

 

Protiv te mere (odstojanje) nemam nista protiv, podrzavam  🙂

Maske mi ne smetaju u zatvorenim prostorima. Napolju, na otvorenom, ne vidim i dalje nikakav smisao

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

 

To im je do jeseni prosle godine bila jedina (najvaznija) mera - NL je obavezno nosenje maski uvela dosta kasno.

 

Protiv te mere (odstojanje) nemam nista protiv, podrzavam  🙂

Maske mi ne smetaju u zatvorenim prostorima. Napolju, na otvorenom, ne vidim i dalje nikakav smisao

 

 

Suncice, ovo oko odstojanja sam rekao iz mog iskustva. Kao sto sam rekao, vozim autobus. Niti ja ili moje kolege, nismo imali koronu. Ama niko. I jos nesto niko nije koristio masku. E sad, da li smo imali srecu, ne znam. 15 mjeseci i nista. A da zaboravio sam, da je svaki buss imao aparat za dezinfekciju. U dodatku imamo i jednu litersku flasu alkohola za brisanje bussa iznutra. Moj zakljucak je pranje ruku i drzanje odstojanja. Na otvorenom je tek nevidjena glupost. Kad vidim da ljudi nose maske u prirodi  ili na konferanciji za stampu gdje se niko ne vidi u blizini , jbte to su mi cisti moroni i idioti. Cak i ovde je napravljena histerija oko maski itd,itd...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Napolju, na otvorenom, ne vidim i dalje nikakav smisao

 

OK, ja sam prva za to da se maske ne nose na otvorenom, pogotovo sada kada dolazi leto.

 

Na pešačkom prelazu da čekam malo dalje da veća grupa ljudi pređe ulicu ili da prelazim i ja, mada tu baš ne može da distanca bude 1,5 m.

 

Mene samo to muči. Što se prodavnice, apoteke i sl i gradskog prevoza tiče, nemam problem da imam masku. Videla sam juče dosta njih i u prevozu bez maske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

OK, ja sam prva za to da se maske ne nose na otvorenom, pogotovo sada kada dolazi leto.

 

Na pešačkom prelazu da čekam malo dalje da veća grupa ljudi pređe ulicu ili da prelazim i ja, mada tu baš ne može da distanca bude 1,5 m.

 

Mene samo to muči. Što se prodavnice, apoteke i sl i gradskog prevoza tiče, nemam problem da imam masku. Videla sam juče dosta njih i u prevozu bez maske.

 

Pa ne mogu ti kratki susreti da dovedu do zarazavanja.

 

Prema CDC radi se o ".... close contact (within 6 feet for a total of 15 minutes or more)"

 

Ne prelazi se pesacki 15 min, vecina mimoilazenja na ulici je par sekundi...

 

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/php/public-health-recommendations.html

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nema porasta ali već neko vreme brojke novozaraženih stagniraju i vrte se u istom opsegu. S obzirom na sve veću opuštenost iz dana u dan, a mogu da kažem i razuzdanost, i sve manjeg interesovanja za vakcinaciju samo je pitanje kad će opet da krenu skokovi

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Suncice, ovo oko odstojanja sam rekao iz mog iskustva. Kao sto sam rekao, vozim autobus. Niti ja ili moje kolege, nismo imali koronu. Ama niko. I jos nesto niko nije koristio masku. E sad, da li smo imali srecu, ne znam. 15 mjeseci i nista. A da zaboravio sam, da je svaki buss imao aparat za dezinfekciju. U dodatku imamo i jednu litersku flasu alkohola za brisanje bussa iznutra. Moj zakljucak je pranje ruku i drzanje odstojanja. Na otvorenom je tek nevidjena glupost. Kad vidim da ljudi nose maske u prirodi  ili na konferanciji za stampu gdje se niko ne vidi u blizini , jbte to su mi cisti moroni i idioti. Cak i ovde je napravljena histerija oko maski itd,itd...

Maske su uglavnom najmanje efektivne. Rade samo ako ih neko simptomatican nosi, da dele manje virusa, i u duzem izlaganju (ako kijaju, smrcu i kaslju, iako ako su tako bolesni, sta rade u javnosti nemam pojma). Pogotovo napolju ne rade nista, da ne pominjemo maske od materijala koje svi koriste, mislim osim ako ne nosis N95.... Provetrene prostrorije sa dobrom cirkulacijom vazduha, i drzanje odstojanja, to je to. Iskreno receno i cela prica sa dezinfekcijom deluje kad pogledamo unazad, besmisleno.

 

Mozda sam i ja samo srecna, ali eto osim onih prvih 6 nedelja, uglavnom sam se vodila tom logikom (osim gde su me primoravali da nosim). Danas bila u banci, pise maske obavezne, vrucina ubila...sednem sa bankarkom, ona iza onog plasticnog panela skide masku... pitam jel mogu i ja, ona kaze ja sam vakcinisana, ohhh reko super nas obe, mozemo da disemo.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sunshine State said:

 

 

Remecenje bilo kakvog balansa u prirodi, mora da ima i neke negativne posledice.

Kao neko ko je farmaceutski hemicar i radi u farmaceutskoj industriji, ja licno sam protiv  svakodnevnog 100 % dezinficiranja svega is svacega, konstantne upotrebe dezinfekcionih sredstava u domacinstvu i za licnu upotrebu, stalno brisanje svih povrsina s kojima smo u dodiru (u kuci, recimo)...

Kad sam na putu, javnom prevozu, itd - da, ali kucu ne dezinfikujem svaki cas (sorry Akiro!)

Zdravim ljudima nisu potrebne sterilne sredine. Zna se za koga u bolnici su takve prostorije rezervisane.

 

Ovo sve ne znaci da treba da zivimo u brlogu, jelte!

 

 

 

Izgleda da je ovo sasvim tacno: jos od nesrece u Chernobilu imam potrebu da sve sto udje u kucu dezinfikujem, ne moze meni flasa kisele vode u frizider a da prethodno nije oprana, na primer. Svo voce i povrce se potapa u rastvor sode bikarbone i sirceta, zeolita, limuntusa, bilo sta od toga sto mi je pri ruci i tek nakon toga moze da se koristi. Jedino jaja ne dezinfikujem da salmonela ne bi prodrla u unutrasnjost ali zato perem ruke nakan svake upotrebe ma i jednog jajeta. I? Izgleda da nemam dobru zeludacno crevnu mikrofloru i da zato imam problem sa zeludcem, bice da sam zatukla sve sto mikro mrda u utroblju. I tako, sad vezbam da je pranje obicnom vodom dovoljno i zaobilazim sve vesti o opasnostima koje vrebaju iz glavice zelene salate. 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Of 806 people infected with the Delta variant who ended up hospital in England between 1 February and 14 June 2021:

527 (65%) people were unvaccinated

135 (17%) were more than 21 days after their first dose of vaccine

84 (10%) were more than 14 days after their second dose

As of 14 June, there have been 73 deaths in England of people who were confirmed as having the Delta variant and who died within 28 days of a positive test, and of these:

34 (47%) were unvaccinated

10 (14%) were more than 21 days after their first dose of vaccine

26 (36%) were more than 14 days after their second dose

 


izvor BBC

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, djura.net said:

and who died within 28 days of a positive test, and of these:

34 (47%) were unvaccinated

10 (14%) were more than 21 days after their first dose of vaccine

26 (36%) were more than 14 days after their second dose

 

 36 % umrlih su bili kompletno vakcinisani!!

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

 36 % umrlih su bili kompletno vakcinisani!!

da, bas uznemirujuca informacija, to je vise od trecine.

trazim opravdanje u tome da je rec o vrlo staroj populaciji koja ima previse pridruzenih bolesti, ljudi kao Vlasta Velisavljevic. nema podataka o godinama i strukturi, pa eto nagadjam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U svim tim statistikama se postavlja pitanje - ko je umro?

Možda bi ljude odneo i običan soj. A kontam da starcima u lošem stanju ne igra previše da li su vakcinisani.

 

1.7. izlazi publikacija o vitalnim događajima za 2020. Imaćemo prilike da zvanično vidimo kojih su godina i pola onih 14 hiljada umrlih više nego 2019.

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gistro Bančo said:

Nego..je l’ istina da je bilo napada na radnike koji zaprasuju komarce…u smislu da u stvari “prskaju koronu” a ne komarce? Juce sam negdje procitao a i gledao izjavu nekoga a ne mogu da nadjem ponovo. 

 

Istina je.

 

https://direktno.rs/beograd/357725/korona-komarci-zaprasivanje-radnici-napad.html

 

http://www.politika.rs/sr/clanak/481565/Gadaju-ih-kamenjem-prskaju-vodom-pljuju-grebu

  • Like 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...