Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Knipex Slažem se sa tobom.

 

Jedino zbunjuju informacije koje daju epidemiolozi i KrŠ. Svi predviđaju skori kraj korone kod nas ( čitala sam i izjave epidemiologa i naučnika iz USA npr )- do kraja ove ili tokom sledeće godine.

 

Da li se kod nas ipak očekuje veći broj obolelih tokom jeseni i zime uprkos vakcinaciji? 

 

Mene to plaši..a bolnice..da treba da se grade, a mogli bi konačno, posle epidemije korone kod nas da srede Infektivnu kliniku.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Jaca je reakcija za drugu dozu, ali svakako je individualno. Za iglu nisam siguran.

 

53 minutes ago, urosg3 said:

Kratka igla malecka, od reakcija boli ruka neznatno, oba puta. Inače ništa kao cukervaser 🙂

 

38 minutes ago, Angelia said:

Imas razlicite reakcije, ja sam recimo reakciju imala nakon dan ipo. Moji roditelji nista.

Kod nas je igla bila dugacka.

 

@urosg3Moram da te nasmejem, vozila i cujem na radiju da NJ guverner sad nudi u maju za svakog ko primi prvu vakcinu vaucer za besplatno pivo :lol_2:

Hvala na odgovorima.

Znaci slabija tj nikakva reakcija na Fajzer u odnosu na Sputnik npr. Prijatelj je primio dve doze sputnik i oba puta imao jaku temperaturu, ali do ujutro sve ok.

 

U vezi igle pitam jer su ovi rekli da je igla kratka, a na TV svuda igla je dugacka. ( pa je to mozda i razlog da se mnogi plase vakcine)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, urosg3 said:

Ja ti kažem, malo nagovaranja neće da škodi, ma idi, free beer, mmmm...

A neko mi je preneo i glasinu da se pominje ukidanje maski kompletno za vakcinisane. Iako ovi moji idioti u PA jos uvek guraju mandat, kao cekaju da se vakcinise 70%, pa to nece da se desi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

A neko mi je preneo i glasinu da se pominje ukidanje maski kompletno za vakcinisane. Iako ovi moji idioti u PA jos uvek guraju mandat, kao cekaju da se vakcinise 70%, pa to nece da se desi.

Pa nisu neandertalci, još da imaju brojke da potkrepe tu tezu bilo bi sve potaman, ovako moramo na reč da im verujemo da nije strogih mera, maski, distanci, pranja ruku - bio bi pomor...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, urosg3 said:

pranja ruku

 

Od samog početka pandemije do danas i dalje, ovaj savet- mera mi deluje...Kao da mama i tata savetuju deci "Perite ruke".

 

Ne mogu da izbrojim koliko puta u toku dana operem ruke. I pre korone nosila sam sa sobom uvek vlažne maramice sa alkoholom i brisala ruke posle izlaska iz nekog prevoza.

 

Pranje ruku, pranje zuba, tuširanje su osnove higijene. Uz to dolazi i čist stan-kuća.  

 

A moram da primetim da je preporuka nošenja rukavica trajala kratko- niko ih više ne spominje. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2021 at 1:10 AM, Sunshine State said:

 

Niko ne kaze da drzave treba da dozvole da im se sloborno usetas, ali mere ne zavise od avio kompanije, vec od mera u drzavi u kojoj letis.

Ja u subotu letim za US, americki sam drzavljanin, i ne ocekujem da me puste samo tako (kao pre pandemije) - traze test, ja cu ga uraditi, ako sam pozitivna ne mogu leteti, ako sam negativna bice "Welcome home" na aerodromu.

Po onom sto pise za AUS, oni uopste ne dozvoljavaju tu mogucnost (test, pa karantin) za svoje drzavljanje - oni im kompletno zabranjuju dolazak ako su bili u Indiji....

 

"Oni će dobiti novčanu kaznu ili kaznu zatvora ako se vrate u zemlju, javili su mediji."

 

 

Ja sam juce gledao na BBC-u da oni samo nedozvoljavaju povratak u zemlju onima koji su poslednjih 14 dana boravili u Indiji. Znaci ako se izolujes negde u Indoneziji 14 dana i imas negativan test mozes da se vratis. To je barem moje razumevanje tih mera.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Ja sam juce gledao na BBC-u da oni samo nedozvoljavaju povratak u zemlju onima koji su poslednjih 14 dana boravili u Indiji. Znaci ako se izolujes negde u Indoneziji 14 dana i imas negativan test mozes da se vratis. To je barem moje razumevanje tih mera.

 

Znaci treba da nadjes trecu zemlju koja prima putnike iz Indije a iz te zemlje da nadjes let za Australiju?! 

Kao neko ko radi u avijaciji, mogu ti reci da je od tog scenarija realnije da gumenim camcem odveslaju kuci. 

 

40k gradjana Australije je i posle godinu dana zaglavljeno u svetu i ne mogu da se vrate. Toliko o brizi prema sopstvenim gradjanima. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DJORDJE said:

Ja sam juce gledao na BBC-u da oni samo nedozvoljavaju povratak u zemlju onima koji su poslednjih 14 dana boravili u Indiji. Znaci ako se izolujes negde u Indoneziji 14 dana i imas negativan test mozes da se vratis. To je barem moje razumevanje tih mera.

I ja sam tako razumela ali sve mislim mora da sam pogresno razumela - znaci ti Ozi bi trebalo da  dodju iz indije u neku zemlju - evo naprimer Srbiju, provedu tu 15 dana i onda mogu u Australiju - a zasto bi naprimer Srbija trebala da primi Ozije iz indije koje njihova zemlja ne zeli da primi?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
Znaci treba da nadjes trecu zemlju koja prima putnike iz Indije a iz te zemlje da nadjes let za Australiju?! 
Kao neko ko radi u avijaciji, mogu ti reci da je od tog scenarija realnije da gumenim camcem odveslaju kuci. 
 
40k gradjana Australije je i posle godinu dana zaglavljeno u svetu i ne mogu da se vrate. Toliko o brizi prema sopstvenim gradjanima. 
Mogu preko srbije, mi primamo putnike iz indije.
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

 

 

Hvala na odgovorima.

Znaci slabija tj nikakva reakcija na Fajzer u odnosu na Sputnik npr. Prijatelj je primio dve doze sputnik i oba puta imao jaku temperaturu, ali do ujutro sve ok.

 

U vezi igle pitam jer su ovi rekli da je igla kratka, a na TV svuda igla je dugacka. ( pa je to mozda i razlog da se mnogi plase vakcine)

Meni bukvalno ništa posle prve doze Sputnika, možda blagi pritisak na mestu uboda ali nisam opterecivao tu ruku 2-3 dana pa ni bol nisam osećao. Vakcinu sam primio u cetvrtak, već u subotu sam trenirao (doktorka mu je rekla da to izbegavanje fizičkog napora koje mi je preporučila se ustvari odnosi na ruku i zbog ruke).

Videćemo posle druge doze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, todorovic said:
55 minutes ago, ras kass said:
 
Znaci treba da nadjes trecu zemlju koja prima putnike iz Indije a iz te zemlje da nadjes let za Australiju?! 
Kao neko ko radi u avijaciji, mogu ti reci da je od tog scenarija realnije da gumenim camcem odveslaju kuci. 
 
40k gradjana Australije je i posle godinu dana zaglavljeno u svetu i ne mogu da se vrate. Toliko o brizi prema sopstvenim gradjanima. 

Mogu preko srbije, mi primamo putnike iz indije.

 

Treba naci let iz Indije za Srbiju a onda iz Srbije do Australije. 

Ako i nadjes mesto, karte su preskupe jer avioni lete sa 5% popunjenosti. I onda da platis hotelski karantin od par hiljada dolara. 

Link to comment
Share on other sites

Za praznike se video sa bližom rodbinom, priča mi snaja, koja još doji da je bila prosle nedelje na zakazanom terminu za vakcinaciju (stavila sve vakcine), i kad su je ispitivali:

Dojite? Vratite se kući, trudnice i dojilje primaju samo Fajzer, podnesite novu prijavu, stavite samo Fajzer i cekajte novi poziv.

 

Beograd je u pitanju. Ja ovo nigde  nisam cuo da je zvanicno? Ovo bi znacilo da za svaki punkt vakcinacije obezbede fajzer za trudnice ili da se na prijavi omoguci opcija da se stiklira trudnica/dojilja pa da pozovu prijavljene žene na neki najbliži Fajzer punkt ili slično.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...