Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Vielen dank!!

 

"The Commission proposes to allow entry to the EU for non-essential reasons not only for all persons coming from countries with a good epidemiological situation but also all people who have received the last recommended dose of an EU-authorised vaccine."

 

Coronavirus: Commission proposes to ease restrictions on non-essential travel to the EU while addressing variants through new ‘emergency brake' mechanism

 

"Komisija danas predlaže državama članicama da ublaže trenutna ograničenja za nebitna putovanja u EU kako bi uzela u obzir napredak kampanja vakcinacije i razvoj epidemiološke situacije širom sveta.

Komisija predlaže da se dozvoli ulazak u EU iz nebitnih razloga ne samo svim osobama koje dolaze iz zemalja sa dobrom epidemiološkom situacijom, već i svim ljudima koji su primili poslednju preporučenu dozu vakcine koju je odobrila EU. Ovo bi se moglo proširiti i na vakcine koje su završile postupak popisa SZO za hitnu upotrebu."

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Darth Bane said:

Nije to bas tako jednostavno. Ima zaista i srceparajucih prica. Recimo: muz i zena se nisu videli godinu dana; zena trudna pred porodjajema muz ne moze da dodje; roditelj na samrti a deca ih ne mogu posetiti ....

A poenta je u tome sto vecina zemalja nema dovoljno efikasan i organizovan zdravstveni sistem koji se moze izboriti sa uslovima pandemije. Ajde za zemlje poput Indije i nije cudo, ali isto vazi i za razvijene zemlje, za koje bi vecina do juce stavila ruku u vatru da funkcionisu kao svajcarski sat! Nemaju dovoljno kapaciteta.

A ljudi su godinama uplacivali masne pare i u drzavne i u privatne zdravstvene fondove? I sad se postavlja pitanje - a gde odlaze moje pare i zasta? Da bih mogao jednom mesecno da idem kod svog GP lekara???? 

Lockdown je po meni bio OK u pocetnoj fazi pandemije, kada se jos nije znalo s cime se ljudska vrsta susrece. Medjutim, do sada su vec trebali biti izgradjeni dovoljno efikasni sustemi- osim vakcina, da se izbori sa ovom posasti. Jedan od njih je trebao biti i contact tracing. Ali to je jednostavno puklo. 

Cuj zena trudna a nije se vidjela sa muzem godinu dana. Hm.

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

@Kronostime

 

Sta se cerekas?

 

Ja, ustvari, ne znam ni zasto vise pratim ovo sve oko korone? 

Mogu da putujem gde i inace putujem, vakcinisala se, moji svi vakcinisani, nisam izgubila posao.... i sad treba da se jedim sto neki Asutralijanac ne moze kuci, jer mu njegova drzava ne da?!

 

Boze, koja budala sam....

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

@Kronostime

 

Sta se cerekas?

 

Ja, ustvari, ne znam ni zasto vise pratim ovo sve oko korone? 

Mogu da putujem gde i inace putujem, vakcinisala se, moji svi vakcinisani, nisam izgubila posao.... i sad treba da se jedim sto neki Asutralijanac ne moze kuci, jer mu njegova drzava ne da?!

 

Boze, koja budala sam....

L18Wtgp6EdpoCBYxNrSwqrCFBmn6whTA5WhFnm-K

Ma ja to onako.....:whistling:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Kako rekose stari: Zdravlje na usta ulazi!

Nece virus na holesterol, vec na ove sto broje kalorije.:s_d:

Da ne spominjem paradoks "prase"

Koje je najslađe kad je lepo slano 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Da ne spominjem paradoks "prase"

Koje je najslađe kad je lepo slano 😉

Jos kad ga opajas pivom i uljem dok se vrti na raznju, a cuje se skripa bagremovog raznja o raklje i pucketanje zara ispod, a ti u sorcu i majici kvasis s`vremena na vreme grlo zidarskim `ladnim k`o tastin pogled.......

 

:classic_biggrin:

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim da komentarišete stanje u Australiji. Poznato je da tamo imam rođake.

 

Za vreme trajanja lockdowna moj ujak nije mogao da se vrati iz Južnog Velsa u Viktoriju kada je dobio unuku. I...ništa..nije dizao paniku zbog toga..čuo se sa ćerkom putem Skajpa, video bebu..kada su granice otvorene vratio se u Melburn.

 

Pre 10tak dana, možda malo više čula sam se sa baba tetkom i bila je srećna što su im popustile mere..nisu morali da nose maske na otvorenom, i valjda u zatvorenim prostorima.

 

@Darko ima bolje informacije od mene..da li je i dalje na snazi ta odluka vezana za maske.

 

A što se tiče zabrana ulaska u Australiju, moja rodbina i njihovi prijatelji podržavaju tu odluku - "Taman smo se rešili virusa, i zašto bi sada migranti ugrozili epidemiološko stanje koje je povoljno? "- tako mi kažu..

 

Ali..da se vratim na naše područje 🙂  Šta mislite o ovim podacima o novom broju obolelih kod nas? Ja i dalje ne verujem da se broj drastično smanjio..

 

I oni plakati u bilbordi "Pobedili smo koronu" su čudni...ako smo "pobedili"- šta će nam nova kovid bolnica u Novom Sadu?  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

zašto bi sada migranti ugrozili

 

Eto, sad postadosmo i migranti 😞

 

Dijaspora, gastarbajteri, migranti.... what is next?

 

Ne znam shvatate li da su to drzavljani Australije, isto kao sto je i tvoj ujak i baba-tetka? 

 

p.s. secam se prvog leta kad sam iz US isla na odmor za Srbiju - u US bila tek 10 meseci, imala Green Card... doletela u Srbiju, sva srecna, carinica na aerodromu kao da je nema, samo uzela pasos, pogledala i vratila nazad, bez ijedne reci.

 

Vracam se s tog odmora u US (nisam drzavljanin US jos bila, kao sto rekoh imala samo zelenu kartu) i na aerodromu JFK carinik, kad sam mu dala SRJ pasos i Green Card, kaze:"Welcome home!"

 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bio u Australiji jednom i nemam nameru vise!

  • Kengur je prezilav za bilo kakvo spremanje.
  • Kajman - zasticen, e jeb`ga.
  • Ostale zivuljke tu i tamo

Mada, taj take it easy mentalitet ima svoje prednosti, ali ima i dosta budaletina sa ovih podrucja koje vode svoje ratove od pre x godina.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Pa o vakcinaciji i pricam. Do leta ce vecina gradjana evrope primiti barem jednu dozu, dok u Australiji i Novom Zelandu jedva zapoceli. Cak je i vakcina odobrena tri meseca kasnije, uz neki arogantan stav ne zuri nam se nigde. A iza svega se krije nespobonost kadrova, nepoverenje u zdravstvo. I sad i stariji ljudi nece da prime astrazeneku, jer sta ce im kad ih je vec drzava sacuvala od virusa. Zato i sami priznaju da nece uspeti do kraja godine da vakcinisiu celu populaciju.

 

Ok, razumem šta si hteo da kažeš sada. Pa sad, nije baš tako kao što kažeš a da su zasrali to jesu, kao što sam i objasnio u mom postu. Nesposobnost je glavni krivac.

 

2 hours ago, ras kass said:

I uopste prica da se zivi normalno, a svake nedelje preti novi lockdown zbog 5 ili 10 slucajeva, zatvaraju se aerodromi....Posle godinu dana prosecan Ozi moze samo do Novog Zelanda a i to je pod ? jer im cuveni travle bubble s vremena na vreme puca. Hvala ali neka hvala.

Opet, nije baš tako, Sidnej ti je primer. Ali slažem se da je problem, nisu se pripremili kako valja. Da imaju efektivno praćenje kontakata (što podrazumeva prave sisteme/ljude/trening i plan), lockdown ne bi bio ni potreban, sem možda nekih veoma lokalizovanih. Pošto nemaju, lockdown im je jedina opcija. Sranje ali ipak bolje od ovoga što se dešavalo u ostatku sveta izuzev Azije. Na primer, prošle nedelje sam bio na latin night, salsa/bachata ples, krcato ljudima. To trenutno može da se sanja u velikom delu sveta. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kronostime said:

Bio u Australiji jednom i nemam nameru vise!

  • Kengur je prezilav za bilo kakvo spremanje.
  • Kajman - zasticen, e jeb`ga.
  • Ostale zivuljke tu i tamo

Mada, taj take it easy mentalitet ima svoje prednosti, ali ima i dosta budaletina sa ovih podrucja koje vode svoje ratove od pre x godina.

Pa dobro, ne možeš da metneš kengura na ražanj u sred komšiluka tek tako. Treba ti dozvola :s_d:

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Darko ima bolje informacije od mene..da li je i dalje na snazi ta odluka vezana za maske.

 

A što se tiče zabrana ulaska u Australiju, moja rodbina i njihovi prijatelji podržavaju tu odluku - "Taman smo se rešili virusa, i zašto bi sada migranti ugrozili epidemiološko stanje koje je povoljno? "- tako mi kažu.

Maske se ne nose (bar u Sidneju), @urosg3 bi plakao od sreće :wink2: 

 

Za ovo drugo - to nisu migranti, to su državljani Australije koji su ostavljeni na cedilu. Malčice drukčija situacija.

Edited by Darko
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kronostime said:

Bio u Australiji jednom i nemam nameru vise!

  • Kengur je prezilav za bilo kakvo spremanje.
  • Kajman - zasticen, e jeb`ga.
  • Ostale zivuljke tu i tamo

Mada, taj take it easy mentalitet ima svoje prednosti, ali ima i dosta budaletina sa ovih podrucja koje vode svoje ratove od pre x godina.

Ovo za kengurovinu nisi u pravu tj samo delimicno..treba je znati spremiti da meso ne bi bilo zilavo. Kao i svaka divljac uostalom. 

Sto se Australije tice, prednost zivota tamo je sto ima puno posla. Rad je dobro placen. Premda se od rintanja covek ne moze obogatiti. Ali posla uvek ima. Mozes cak i da biras. Trziste rada je veoma fleksibilno i dinamicno.

Ali ljudima jesu isprani mozgovi sa ovim lockdownom i zatvaranjem granica. Vecina razmislja tako kao sto je svoje rodjake opisala Devojka Luke Razica. Ipak mislim da dobar deo populacije nije zadovoljno, Australijanci vole da putuju. Mnogi bi makar do Balija ili u Phuket. Sigurno da mnogima nedostaju ta putovanja. 

Drugo, mnogi su ovo podrzavali jer im je drzava davala jaku finansijsku pomoc. Na Jobkeeper programu po 3000 AUD mesecno za sedenje kuci! Ali to je proslo. Od kraja marta toga vise nema. 

Drugo, u Australiji svake godine emigrira reda velicine 300 000 ljudi! 

Ovo je vec druga godina kako tih ljudi nema - zbog zatvorenih granica. To je 600 000 ljudi manje. 600k skilled workforce! To ce se sigurno osetiti u vrlo bliskoj buducnosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Ovo za kengurovinu nisi u pravu tj samo delimicno..treba je znati spremiti da meso ne bi bilo zilavo. Kao i svaka divljac uostalom. 

Sto se Australije tice, prednost zivota tamo je sto ima puno posla. Rad je dobro placen. Premda se od rintanja covek ne moze obogatiti. Ali posla uvek ima. Mozes cak i da biras. Trziste rada je veoma fleksibilno i dinamicno.

Ali ljudima jesu isprani mozgovi sa ovim lockdownom i zatvaranjem granica. Vecina razmislja tako kao sto je svoje rodjake opisala Devojka Luke Razica. Ipak mislim da dobar deo populacije nije zadovoljno, Australijanci vole da putuju. Mnogi bi makar do Balija ili u Phuket. Sigurno da mnogima nedostaju ta putovanja. 

Drugo, mnogi su ovo podrzavali jer im je drzava davala jaku finansijsku pomoc. Na Jobkeeper programu po 3000 AUD mesecno za sedenje kuci! Ali to je proslo. Od kraja marta toga vise nema. 

Drugo, u Australiji svake godine emigrira reda velicine 300 000 ljudi! 

Ovo je vec druga godina kako tih ljudi nema - zbog zatvorenih granica. To je 600 000 ljudi manje. 600k skilled workforce! To ce se sigurno osetiti u vrlo bliskoj buducnosti.

2 stvari koje je nemoguce napraviti:

  1. Meku kengurovinu - zile su precvrste
  2. Hrskavu kozicu na kajmanu - predebela.

Nije da nisam probao.....:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

2 stvari koje je nemoguce napraviti:

  1. Meku kengurovinu - zile su precvrste
  2. Hrskavu kozicu na kajmanu - predebela.

Nije da nisam probao.....:default_coffee:

Tebi su garant dali šut kartu zbog zlostavljanja lokalne flore i faune :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Hvala, detaljno si opisao sve probleme vlasti, i njihove organizacije, koje su odlucili da rese tako sto ce da prebace odgovornost na gradjane.

Uz to ovo ulazenje onih koji nisu gradjani i tretman koji dobijaju, da recimo mogu da rade kucni karantin, je stvarno odvratno kad se uzme u obzir kako se tretiraju obicni gradjani.

 

I uostalom, sta je sa zemljama koje zahtevaju da gradjani koji se vracaju plate karantin za sebe, po potpuno arbitrarnim cenama? Em sto tako odbijaju da gradjani krenu na vreme, em sto ostavljaju utisak da hoce da zarade na pandemiji i nesreci tih expats. 

 

I zato me nervira sto su odma svi bili proglaseni za neke bahate yoga letace.

 

Kao gradjani placamo poreze za odrzavanje drzavnih administracija, da bi nam pruzili uslugu. Ovo sa AUS mi lici na situaciju kad drzavni cinovnici zaborave ko ih placa i tretiraju gradjane kao da su buve koje otrses kad su neudobne.

 

Da "gradjani" nije = krdo umobolnika, drzava ne bi morala nista da radi. Ne bi morala da im zavaruje vrata, ne bi morali da ih cuvaju zatvorski cuvari, koji opet imaju seks sa karantiniranima i onda prosire virus po populaciji.


Stvari bi bile mnogo proste.

 

Ali posto nisu proste, svaka vrsta represije i surovog kaznjavanja je dobrodosla i trebalo je da nastupi na samom pocetku, mnogo pre kineskog zavarivanja vrata, sto bi rezultiralo da 90% tog krda umobolnika se danas i ne seca kako se bese zove onaj lazni virus iz 2020, a usput bi se spasilo i nekoliko stotina hiljada zivota, sitnica.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kronostime said:

2 stvari koje je nemoguce napraviti:

  1. Meku kengurovinu - zile su precvrste
  2. Hrskavu kozicu na kajmanu - predebela.

Nije da nisam probao.....:default_coffee:

Jesi li probao kangaroo stew? To mu dodje nesto kao nas paprikas samo je meso kengurovina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...