Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, Darth Bane said:

Pa to je to , nemaju Bill of Rights i zato mogu preko noci da donose zakone poput neke autoritarne zemlje. Eto - i to je Australija.

Sta im se moze desiti? Pa da izgube reputaciju koju su do sada imali. Mislim da ce u buducnosti ipak platiti neku cenu ovakvog ponasanja- ako nista drugo mnogi skill migrants oko kojih se mnoge zemlje otimaju ce verovatno dva-tri puta razmisliti pre nego se odluce za Australiju. A njima ce mnogi kadrovi nedostajati. 

Verovatno da ce platiti cenu, i treba da plate cenu. 

Jedan od faktora koje sam ja uzela u obzir u izboru zemlje u koju zelim da emigriram, je upravo bilo i kako su prava i slobode njihovih gradjana zasticeni, i kako se te zemlje odnose prema svojim gradjanima u trenutku kada je pomoc potrebna. Recimo nisam ovo znala o AUS u to vreme, i nikad mi ne bi palo na pamet da mogu tako nesto da urade, pa sam neprijatno iznenadjena. 

Recimo da sam ja na mestu ovih 9,000 sad bi ih tuzila to Strazbura, posto se radi o ogromnom krsenju ljudskih prava 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukoliko dugoročne posledice kovida19, kod onih koji su preležali budu (pre)velike i ukoliko Oziji izvakcinišu većinu stanovništva (jedino oni i Kinezi imaju knjišku situaciju za vakcinisanje - vakcinišu se zdravi, dok su svi zdravi da se bolest ne bi ni desila), ja ne mogu da im nađem zamerku.

 

Jbg, moraš da pustiš AO i holivudske glumce, ali to su samo izuzeci.

 

Ljudska prava su najbitnija, ali ako je cena da se ona ostvare novčano prevelika (troškovi kasnijeg lečenja zbog ovoga ili onoga što će tek da naiđe kao dugoročna posledica kovida19, bolovanja, propušteno obrazovanje, OGROMNI GUBICI na dnevnom nivou zbog potpunog nestanka, da ga tako nazovem, biznisa koji se zasniva na gužvi (da ne spominjem potencijalno umrle), onda će to dovesti da i ukupni prihodi cele zemlje, nacije budu drastično smanjeni (a ovoliki dani života na kredit, ljudi ne rade, države dotiraju primanja) u jednom trenutku moraju da dođu na naplatu.

 

A kad je malo para, onda nema ljudskih prava, jer su ona privilegija samo "bogatih" zemalja.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, stray_cat said:

Ukoliko dugoročne posledice kovida19, kod onih koji su preležali budu (pre)velike i ukoliko Oziji izvakcinišu većinu stanovništva (jedino oni i Kinezi imaju knjišku situaciju za vakcinisanje - vakcinišu se zdravi, dok su svi zdravi da se bolest ne bi ni desila), ja ne mogu da im nađem zamerku.

 

Jbg, moraš da pustiš AO i holivudske glumce, ali to su samo izuzeci.

 

Ljudska prava su najbitnija, ali ako je cena da se ona ostvare novčano prevelika (troškovi kasnijeg lečenja zbog ovoga ili onoga što će tek da naiđe kao dugoročna posledica kovida19, bolovanja, propušteno obrazovanje, OGROMNI GUBICI na dnevnom nivou zbog potpunog nestanka, da ga tako nazovem, biznisa koji se zasniva na gužvi (da ne spominjem potencijalno umrle), onda će to dovesti da i ukupni prihodi cele zemlje, nacije budu drastično smanjeni (a ovoliki dani života na kredit, ljudi ne rade, države dotiraju primanja) u jednom trenutku moraju da dođu na naplatu.

 

A kad je malo para, onda nema ljudskih prava, jer su ona privilegija samo "bogatih" zemalja.

Da ali ti treba da uzmes u obzir da je oko 30% populacije u Australiji rodjeno vani, a preko 50% ima bliske rodbinske veze u drugim zemljama. Zemlja imigranata, a ti im zabranjujes kretanje. Vrlo "inconvenient ". 

Tu su u pitanju principi i tzv sistem vrednosti. Australija ovim potezom salje poruku da njeni gradjani nisu slobodni kako se to do nedavno mislilo. Jer, sutra se moze desiti nesto drugo recimo terrorist attack- i sta ce onda doneti? Da te skidaju do gole koze na aerodromima???? Jer i ta mera ce moci da prodje kao legitimna!!!?! 

Pre mi se cini da nije toliko u pitanju briga za zdravlje gradjana koliko sakrivanje nekompetentnosti njihovih organa i drzavnih institucija, kao i zdravstvenog sistema. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

 

ja sam razumela da postoje neke specificne promene na plucima koje su karakteristicne za covid, te bi onda trebalo da je moguce da se na osnovu snimka pluca otkrije da je to u pitanju.

ako se vec virus spustio do pluca onda nema smisla raditi ni pcr ni brzi antigenski test (pacijent vise i nije infektivan). Infekcija bi se  mogla dokazati preko antitela, samo treba pogoditi kad i koja testirati:

https://www.nature.com/articles/s41415-020-2228-9#Fig1

8wFCaudrGgd6HeowHHcgYorONu6iqh4DR2TOWs3S

LCxx_Grafik-Covid.png

 

druga opcija je valjda uzorak iz rektuma (kineska metoda :classic_biggrin: ) jer bi genetski materijal virusa tu trebalo da moze da se detektuje duze nego u grlu.

Hvala legendo :23: 

Link to comment
Share on other sites

Glede ovog razgovora o Australiji, sve se svodi na jedno - dobrobit pojedinca ne može biti veća od dobrobiti zajednice.

 

Procenjeno je od strane vlasti (opravdano) da bi u ovom trenutku povratak tih 9k ljudi bio neprihvaljiv rizik. Neprihvatljiv u doslovnom smislu reči. Pametne države UČE iz svojih grešaka. Jednom su se opekli, drugi puta neće. Tokom čitave ljudske istorije pojedinci su se žrtvovali (svojevoljno ili ne) u ime interesa zajednice.

 

Bilo i biće. Jednsotavno tako svet i život funkcioniše.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Laki21 said:

Glede ovog razgovora o Australiji, sve se svodi na jedno - dobrobit pojedinca ne može biti veća od dobrobiti zajednice.

 

Procenjeno je od strane vlasti (opravdano) da bi u ovom trenutku povratak tih 9k ljudi bio neprihvaljiv rizik. Neprihvatljiv u doslovnom smislu reči. Pametne države UČE iz svojih grešaka. Jednom su se opekli, drugi puta neće. Tokom čitave ljudske istorije pojedinci su se žrtvovali (svojevoljno ili ne) u ime interesa zajednice.

 

Bilo i biće. Jednsotavno tako svet i život funkcioniše.

A nije moglo to bez zrtvovanja? Pa to je onda nesposobna zajednica - pricamo o istoj AUS koja je zaustavila ulazak ilegalaca smestajuci ih na ostrvo.

I oni nisu mogli da smisle kako da dovedu 9k ljudi u zemlju i da ih bezbedno smeste u karantin na 14 dana? Pa to je onda nesposobna vlast. I neodgovorna prema svojim gradjanima.

Ti bi bio u pravu da pricamo o tome da si inficirani alienom, pa da razumem. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U najgoroj opciji mogu kao u Kini sto su u početku zavarivali vrata.

Ako nemaju hotele gde da ih smeste mogu u krajnjem slučaju u ličnim domovima da ih izoluju i zaključaju.

Iz mog ugla u ovom slučaju globalna priča o ljudskim pravima uopšte nije bitna, primer koji sam naveo sa zavarivanjem vrata bas i ne brine o tim pravima, nego koj će mi moj (kad moram tako da se izrazim) država koja me osudjuje i čini kriminalcem a nisam napravio prekrsaj, ako su već izlasci iz države zabranjeni bez opravdanog razloga i dozvole?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ras kass said:

Evropa i S. Amerika su sada u daleko boljoj poziciji nego Australije, Novi Zelandi i ostali jer se bar vidi svetlo na kraju tunela. 

Ovde si lupio i ostao živ. Ne mora ovaj jebeni virus da prođe kroz celu populaciju da bi se "videlo svetlo na kraju tunela". Ovde je plan da se populacija vakciniše i onda otvore granice. Vakcinacija je to svetlo na kraju tunela, ne zaražavanje cele populacije bez imuniteta i pomor starih i onih sa slabim imunitetom. 

 

13 hours ago, wwww said:

Koliko ja znam u Australiji postoje specijalno za to namenjeni hoteli u kojima su oni koji dolaze u Australiju izolovani 14 dana. Cuvaju ih bukvalno zatvorski cuvari. U takvim hotelima su bili smesteni i gore pomenuti teniseri.

Ocigledno postoji nekakav ulazak u Australiju iz spoljasnjeg sveta.

Ko i obično, u pravu si. Moram isto da pohvalim @Darth Bane-a koji je još detaljnije opisao. E sada, postoje veliki problemi sa tim karantinom i koliko se ljudi vraća iz inostranstva u Australiju. U suštini, nije ni približno onoliko ljudi koliko je obećano. Scott Morrison (premijer Australije) je obećao da će se svi Australijski državljani vratiti kući do Bozića 2020-e. To se naravno nije desilo. 

 

Takođe, hoću nešto da naglasim ovde. Drago mi je da postoji karantin za internacionalne dolaske u Australiji. Pustiti virus u opticaj je suludo, i za zdravlje nacije i za ekonomiju, to ide jedno uz drugo. Ali takođe, ovde moram da se složim (donekle) sa Urošem/Rass Kass/Angelijom/Sunčicom - zemlja bi trebala da poštuje pravo na povratak svojih građanina, kao što je i @Eddard lepo naglasio. E sada, to ne podrazumeva navalu svih bez neke vrste karantina kao što neki zalažu, ali takođe ne podrazumeva totalno zatvaranje granica kako se zalaže u dijametralno suprotnom taboru. Valjda bi trebalo da postoji neka sredina. Ide se iz jedne krajnosti (Australijska vlada je ovo fantastično organizovala, sve naj naj) do druge (Australijska vlada se ponaša ko neka komunistička država itd itd), a istina je tamo negde u sredini. Pošto ovde živim, dozvolite mi da ostavim svoje utiske. 

 

Kao što rekoh - drago mi je da postoji karantin. Problem je način na koji je implementiran i kako se građani Australije (ne) vraćaju nazad u zemlju. Da bi se sada vratio u Australiju, moraš da platiš dvonedeljni karantin pod svom trošku i naravno avio kartu. E sada, pošto postoje limiti koliko ljudi treba da bude u avionu, cene karate su astronomsko skupe. Čak i ako ih platiš, let ti nije garantovan - znam ženu kojoj je let iz Portugala u Australiju bio otkazan šest puta. Užaš. 

 

Drugi problem je kapacitet karantina. Pošto ne dozvoljavaju kućni karantin i nema specijalnih ustanova za toliki broj ljudi, koriste se hoteli, a za one koji tu rade treba specijalni trening, znanje, a i vakcinacija (koja veoma sporo teče). Takođe, oko kvote povratnika se države svađaju između sebe i savezne vlade - neke države nisu primale povratnike dugo vremena, nego su se oslanjale na karantih drugih država. Na primer, Viktorija nije primala nijednog povratnika u vreme kada je virus bio izvan kontrole, dok su Western Australia i Queensland primali manji broj. Tu je New South Wales uradio najveći deo posla, procentualno su primili najveći broj povratnika. Bilo je tu dosta političkih igara na uštrb građana. 

 

Treće, praćenje kontakata je loše implementirano, sem u New South Wales-u. Kada se neko ko radi u tom hotelskom karantinu razboli i počne da prenosi virus u zajednici, konkatki se promaše ili se ne kontaktiraju na vreme. To je bio problem u Viktoriji na primer. Zato došta država koristi totalno zatvaranje, jer nemaju poverenje u svoje kapacitete (Sidnej i New South Wales je izuzetak). Naravno, to ne kažu svojim glasačima, nego im mažu oči kako su njihove lockdown odluke spasile živote. Što i jeste tačno, ali nije cela istina. Da su se te iste vlade spremile kako treba, ne bi ni postojala potreba za totalnim lockdown-om i cenom koja dolazi sa time. A kada dođe lockdown, letovi se otkazuju itd - tako da ovi koji su trebali da se vrate u Australiju opet mogu da poljube vrata. Sidnej je ovde izuzetak - nismo imali zatvaranje od onog prvog, kada je cela zemlja (a i skoro cela planeta) bila u lockdown-u. 

 

Četvrto, 50 posto putnika koji dolaze u Australiju nisu građani. Mnoštvo poznatih likova su primljeni u zemlju a neki su čak i odradili karantin drugačije. Na primer, lik sa mog avatara je ovde u Sidneju - videh ga pre neki dan kada sam se šetao pored obale (mada je njemu žena Australijanka). Tu su takođe bili i teniseri na Australian Open-u. Inače nemam problem što se oni puštaju u Australiju (ne može zemlja biti totalno izolovana), ali imam problem što se Australijski državljani i građani tretiraju kao stoka i ostavljaju na cedilu u inostranstvu. Šta je problem sa kućnim karantinom, pa neka je i sa nekom narukvicom koja ne može da se skine za dve nedelje itd. Neki kažu: "Pa što se nisu vratili na vreme?!", ne uzimajući u obzir da dosta njih ima život tamo koji se ne može napustiti tek tako lako. Drugo, dosta njih su imali poslove koje su kasnije izgubili itd, a pošto dosta njih nisu državljani tih stranih zemalja, nisu mogli primiti pomoć itd itd. 

 

Peto, last but not least - ovo totalno zabranjivanje povratka državljana iz Indije na neko vreme me iznerviralo. Kao što je @Clash lepo oučio, zašto nisu zabranili dolaske iz Amerike i pogotovo Velike Britanije kada je novi soj buktio tamo, nego se sada setili da blokiraju letove iz Indije i ostave svoje građane na cedilu. Razumem da postoji veći broj zaraženih iz Indije, ali opet ... nije fer. Kao na primer ovog lika koji je sletio u Indiju da sahrani oca i sada ne može da se vrati: https://www.bbc.com/news/world-australia-56924188.

Fuj! Smrdi na ostatak White Australia policy.  

Edited by Darko
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Darko said:

Kao što rekoh - drago mi je da postoji karantin. Problem je način na koji je implementiran i kako se građani Australije (ne) vraćaju nazad u zemlju. Da bi se sada vratio u Australiju, moraš da platiš dvonedeljni karantin pod svom trošku i naravno avio kartu. E sada, pošto postoje limiti koliko ljudi treba da bude u avionu, cene karate su astronomsko skupe. Čak i ako ih platiš, let ti nije garantovan - znam ženu kojoj je let iz Portugala u Australiju bio otkazan šest puta. Užaš. 

 

Hvala, detaljno si opisao sve probleme vlasti, i njihove organizacije, koje su odlucili da rese tako sto ce da prebace odgovornost na gradjane.

Uz to ovo ulazenje onih koji nisu gradjani i tretman koji dobijaju, da recimo mogu da rade kucni karantin, je stvarno odvratno kad se uzme u obzir kako se tretiraju obicni gradjani.

 

I uostalom, sta je sa zemljama koje zahtevaju da gradjani koji se vracaju plate karantin za sebe, po potpuno arbitrarnim cenama? Em sto tako odbijaju da gradjani krenu na vreme, em sto ostavljaju utisak da hoce da zarade na pandemiji i nesreci tih expats. 

 

I zato me nervira sto su odma svi bili proglaseni za neke bahate yoga letace.

 

Kao gradjani placamo poreze za odrzavanje drzavnih administracija, da bi nam pruzili uslugu. Ovo sa AUS mi lici na situaciju kad drzavni cinovnici zaborave ko ih placa i tretiraju gradjane kao da su buve koje otrses kad su neudobne.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Hvala, detaljno si opisao sve probleme vlasti, i njihove organizacije, koje su odlucili da rese tako sto ce da prebace odgovornost na gradjane.

Uz to ovo ulazenje onih koji nisu gradjani i tretman koji dobijaju, da recimo mogu da rade kucni karantin, je stvarno odvratno kad se uzme u obzir kako se tretiraju obicni gradjani.

 

I uostalom, sta je sa zemljama koje zahtevaju da gradjani koji se vracaju plate karantin za sebe, po potpuno arbitrarnim cenama? Em sto tako odbijaju da gradjani krenu na vreme, em sto ostavljaju utisak da hoce da zarade na pandemiji i nesreci tih expats. 

 

I zato me nervira sto su odma svi bili proglaseni za neke bahate yoga letace.

 

Kao gradjani placamo poreze za odrzavanje drzavnih administracija, da bi nam pruzili uslugu. Ovo sa AUS mi lici na situaciju kad drzavni cinovnici zaborave ko ih placa i tretiraju gradjane kao da su buve koje otrses kad su neudobne.

Pa to ti je to, političke igre. Smučili mi se i jedni i drugi (liberali i laburisti). Moglo je to mnogo bolje, doduše moglo je i mnogo gore (ipak su napravljeni neki dobri potezi i nismo imali tolike budale na vlasti koje su upoređivale kovid sa običnim gripom itd itd). Ali ovaj fijasko sa povratkom građana baš bode oči. 

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Clash said:

Da, tako to pocinje.

Male gice nemaju prava?

Prasence se probudi, razdragano protrci kroz poljsko cvece sa svojom bracom i sestricama, posisa mlekce kod svoje mame i onda dodje Urospetge, Angeli i Sunny i zakolju ga, nabiju na razanj i pojedu ga pred njegovom porodicom?

D210kNs.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Darth Bane said:

Ovo u vezi Australije.

Pocevsi negde od marta prosle godine, drzavljanima Australije kao i onima koji imaju permanent residency je zvanicno zabranjen izlazak iz Australije ( Bio security Act...). Ali ... imaju pravo na examption ako imaju valjan razlog da idu preko (sahrana, bolest roditelja, zbog potrebe posla itd). Dakle ti ljudi koji su trenutno u Indiji su u nekoj fazi (pre mesec, dva, tri ...) dobili od australijskih organa zeleno svetlo da napuste zemlju jer su imali korektne razloge za to.

Drugo, svaki povratnik ostaje 2 nedelje u hotelskom karantinu koji placa iz dzepa. Za jednu osobu to iznosi oko 3500 AUD za 2 nedelje.

Eto takva su pravila igre.

Gde je sada zapelo? 

Svi slucajevi Covida u Australiji, negde od maja-juna prosle godine, rasirili su se iz tih hotelskih karantina od povratnika iz inostranstva. I onaj drugi talas u Melbourneu je krenuo iz hotelskog karantina. Nedavno 2 slucajeva u Perthu - Covid je prosao kroz respiratorne uredjaje u hotelu.

Dakle, radi se o tome da njihov "hotelski karantin" sistem ne funkcionise kako treba i oni su gotovo 100% sigurni da bi u slucaju velikog broja povratnika iz Indije, gotovo sigurno imali "pokolj" u Australiji.

I pored prividno velikog uspeha, Ozi sistem je pokazao nekoliko velikih nedostataka u toku ove Covid krize:

1. Nepoverenje u sopstveni zdravstveni sistem. Ovo zatvaranje granica znaci jednu stvar: poverenje politicara u Ozi zdravstveni sistem je jednak nuli!

2. Sistem hotelskog karantina je pokazao mnoge propuste i nedostatke - isuvise slucajeva im je "iscurilo" iz njihovih karantina.

3. Sistem " contact tracing" tj aplikacija za pracenje kontakata zarazenih Covidom je totalno puko!

4. Kampanja vakcinisanja ide za sada dosta traljavo.

Tako da im je kao " the last resort" ostalo zatvaranje granica.

Ostaje medjutim pitanje: a sta ako im indijski soj donese neko iz druge zemlje (a ne Indije) npr neko iz Evrope ili Azije koji je zakacio indijski soj???

Australija je toliko velika a malo naseljena da bi svakom stanovniku mogli podici sator na bezbednom rastojanju da se ne zaraze.Ja bi to tako, da sam vlast u Australiji. i tako bar nekoliko godina dok se virus ne unisti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Laki21 said:

Glede ovog razgovora o Australiji, sve se svodi na jedno - dobrobit pojedinca ne može biti veća od dobrobiti zajednice.

 

Procenjeno je od strane vlasti (opravdano) da bi u ovom trenutku povratak tih 9k ljudi bio neprihvaljiv rizik. Neprihvatljiv u doslovnom smislu reči. Pametne države UČE iz svojih grešaka. Jednom su se opekli, drugi puta neće. Tokom čitave ljudske istorije pojedinci su se žrtvovali (svojevoljno ili ne) u ime interesa zajednice.

 

Bilo i biće. Jednsotavno tako svet i život funkcioniše.

Pa kako sad? zar niste neki ovde na forumu i na onom starom da je pojedinac vazniji od zajednice? Da je zajednica pogubna za sistem i tako to?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo @Darko! Zaista detaljan opis trenutne australijske problematike.

Ovo oko letova: problem je ogranicen broj ulazaka, te da bi bili sigurni ljudi moraju da rezervisu biznis klasu! Znaci, za jednog, karantin plus avionska karta moze kostati i preko 10 000 AUD, sto je veliki novac.

Ipak, cini se da su ove mere popularne medju australijskim glasacima. Recimo, na nedavnim izborima u drzavi Zapadna Australija, vladajuca Labor party i njen lider Mark McGowan su ostvarili najubeljiviju pobedu u istoriji parlamentarnih izbora u Zapadnoj Australiji!!! To je bila pobeda na kojoj bi im i Vucic pozavideo! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Darth Bane said:

Ipak, cini se da su ove mere popularne medju australijskim glasacima. Recimo, na nedavnim izborima u drzavi Zapadna Australija, vladajuca Labor party i njen lider Mark McGowan su ostvarili najubeljiviju pobedu u istoriji parlamentarnih izbora u Zapadnoj Australiji!!! To je bila pobeda na kojoj bi im i Vucic pozavideo! 

Pretpostavljam da je spinovanje i zastrašivanje građana imalo uticaja. Sličan rezultat i u Queensland-u, mada znam da Queensland ionako ima tradiciju da glasa za laburiste, bar otkako sam ja u Australiji. Takođe, pretpostavljam da je za taj rezultat delimično pomogao i dobar deo suprotnog tabora, koji se pozivao na drugi ekstrem, a to je otvaranje sličnom onom što je i Trump zagovarao. Rupert Murdoch i njegovi nazovi mediji su odgovorni za dosta sranja.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

Ovde si lupio i ostao živ. Ne mora ovaj jebeni virus da prođe kroz celu populaciju da bi se "videlo svetlo na kraju tunela". Ovde je plan da se populacija vakciniše i onda otvore granice. Vakcinacija je to svetlo na kraju tunela, ne zaražavanje cele populacije bez imuniteta i pomor starih i onih sa slabim imunitetom. 

 

 

 

 

Pa o vakcinaciji i pricam. Do leta ce vecina gradjana evrope primiti barem jednu dozu, dok u Australiji i Novom Zelandu jedva zapoceli. Cak je i vakcina odobrena tri meseca kasnije, uz neki arogantan stav ne zuri nam se nigde. A iza svega se krije nespobonost kadrova, nepoverenje u zdravstvo. I sad i stariji ljudi nece da prime astrazeneku, jer sta ce im kad ih je vec drzava sacuvala od virusa. Zato i sami priznaju da nece uspeti do kraja godine da vakcinisiu celu populaciju.

 

Sami su napravili stav, dovoljni smo sami sebi, sto je vrlo opasno. I uopste prica da se zivi normalno, a svake nedelje preti novi lockdown zbog 5 ili 10 slucajeva, zatvaraju se aerodromi....Posle godinu dana prosecan Ozi moze samo do Novog Zelanda a i to je pod ? jer im cuveni travle bubble s vremena na vreme puca. Hvala ali neka hvala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Kojim principima demokratije, pravima I obavezama koji ne dozvoljavaju gradjanima da se vrate u svoju drzavu? Sta hoces da kazes da u vanrednim situacijama mogu da ti oduzmu pravo na zivot? Ja koliko znam, uobicajeno se to recimo, u ratnom stanju naziva ratni zlocin....npr. jbte nemaju u grudima aliena....obuci ih u hazmat I dovedi kuci 

 

Ha! Fora je u tome sto medju njima verovatno ima  i onih sa "alienom u grudima".

A sto ne bi ostali u zemlji u kojoj su se zatekli, u pristojnim karantinskim uslovima na teret domacina, zasto se ne uspostavi konsenzus na medjunarodnom nivou jer je u interesu svih, i trenutnog domacina i zemlje porekla, valjda nam je svima u interesu da ova muka sto pre prodje u svacijoj kuci a ne samo u svojoj?  Na kraju svih krajeva, takva lica mogu da se pozovu na status  apatrida i zahtevaju pravnu i svaku drugu zastitu u zatecenim zemljama. Nije prvi put u istoriji da se, u vreme velikih kriza, svi zatvaraju u svoje granice i medjunarodna solidarnost se suspenduje pod odma'. Sta bi sa geslom modernog liberalizma "brze, vise, jace"- do ekstraprofita? Povratak na nacionalnu ekonomiju u smislu zavisnosti od iskljucivo nacionalnog trzista nije moguc, to je kraj, krah nacina zivota koji poznajemo i otvaranje Pandorine kutije....tako da bi bilo najbolje da se ovi sto drmaju svet lepo i sto pre dogovore sta ce i kako ce..... inace sam na korak da poverujem u mantru o  "zlatnoj milijardi".....

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

 

Ha! Fora je u tome sto medju njima verovatno ima  i onih sa "alienom u grudima".

A sto ne bi ostali u zemlji u kojoj su se zatekli, u pristojnim karantinskim uslovima na teret domacina, zasto se ne uspostavi konsenzus na medjunarodnom nivou jer je u interesu svih, i trenutnog domacina i zemlje porekla, valjda nam je svima u interesu da ova muka sto pre prodje u svacijoj kuci a ne samo u svojoj?  Na kraju svih krajeva, takva lica mogu da se pozovu na status  apatrida i zahtevaju pravnu i svaku drugu zastitu u zatecenim zemljama. Nije prvi put u istoriji da se, u vreme velikih kriza, svi zatvaraju u svoje granice i medjunarodna solidarnost se suspenduje pod odma'. Sta bi sa geslom modernog liberalizma "brze, vise, jace"- do ekstraprofita? Povratak na nacionalnu ekonomiju u smislu zavisnosti od iskljucivo nacionalnog trzista nije moguc, to je kraj, krah nacina zivota koji poznajemo i otvaranje Pandorine kutije....tako da bi bilo najbolje da se ovi sto drmaju svet lepo i sto pre dogovore sta ce i kako ce inace sam na korak da poverujem u mantru o  "zlatnoj milijardi".....

Nije to bas tako jednostavno. Ima zaista i srceparajucih prica. Recimo: muz i zena se nisu videli godinu dana; zena trudna pred porodjajema muz ne moze da dodje; roditelj na samrti a deca ih ne mogu posetiti ....

A poenta je u tome sto vecina zemalja nema dovoljno efikasan i organizovan zdravstveni sistem koji se moze izboriti sa uslovima pandemije. Ajde za zemlje poput Indije i nije cudo, ali isto vazi i za razvijene zemlje, za koje bi vecina do juce stavila ruku u vatru da funkcionisu kao svajcarski sat! Nemaju dovoljno kapaciteta.

A ljudi su godinama uplacivali masne pare i u drzavne i u privatne zdravstvene fondove? I sad se postavlja pitanje - a gde odlaze moje pare i zasta? Da bih mogao jednom mesecno da idem kod svog GP lekara???? 

Lockdown je po meni bio OK u pocetnoj fazi pandemije, kada se jos nije znalo s cime se ljudska vrsta susrece. Medjutim, do sada su vec trebali biti izgradjeni dovoljno efikasni sustemi- osim vakcina, da se izbori sa ovom posasti. Jedan od njih je trebao biti i contact tracing. Ali to je jednostavno puklo. 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...