Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, djura.net said:

To pravo je ukinuto zbog vanrednih okolnosti. I bice vraceno cim se situacija u Indiji dovede u red ili vakcinise dovoljan broj ljudi. I pravilo je tu da nekim drugim ljudima ne bi bilo ugrozeno ne samo zdravlje, nego I neke slobode I prava. Simple as that.

 

Ako se ne varam, radi se o njihovim drzavljanima - ne pricamo o odlasku nekog Patela iz Trivandruma u Australiju

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Ljudska prava, ljudska 🙂 

Da, tako to pocinje.

Male gice nemaju prava?

Prasence se probudi, razdragano protrci kroz poljsko cvece sa svojom bracom i sestricama, posisa mlekce kod svoje mame i onda dodje Urospetge, Angeli i Sunny i zakolju ga, nabiju na razanj i pojedu ga pred njegovom porodicom?

  • Like 1
  • Ha-ha 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clash said:

Da, tako to pocinje.

Male gice nemaju prava?

Prasence se probudi, razdragano protrci kroz poljsko cvece sa svojom bracom i sestricama, posisa mlekce kod svoje mame i onda dodje Urospetge, Angeli i Sunny i zakolju ga, nabiju na razanj i pojedu ga pred njegovom porodicom?

Sve tako otprilike osim da je pred porodicom 🙂

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djura.net said:

To pravo je ukinuto zbog vanrednih okolnosti. I bice vraceno cim se situacija u Indiji dovede u red ili vakcinise dovoljan broj ljudi. I pravilo je tu da nekim drugim ljudima ne bi bilo ugrozeno ne samo zdravlje, nego I neke slobode I prava. Simple as that.

Aha, znaci nije postovanje zakona, nego ipak ukidanje prava. Nisu mogli kao sto dozvoljavaju Holivudskim velicina da svoje ljude dovedu pa da ih stave u karantin, da ne ugroze nicije zdravlje? Recimo tako je US dovela prosle godine svoje ljude iz Wuhana, kad je Wuhan bio zakljucan....

 

Generalno, branis nesto sto se ne moze braniti, postupak od strane jedne demokratske drzave koji ne bi smeo da se desi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Aha, znaci nije postovanje zakona, nego ipak ukidanje prava. 

Mhm, kad ubica bude uhvacen ukinu mu razna prava - na kretanje, slobodu, da vidja koga zeli I kad zeli, da putuje itd I to na, pazi sad, 20 godina, a nekog i dozivotno. Cudna je ta demokratija.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

Mhm, kad ubica bude uhvacen ukinu mu razna prava - na kretanje, slobodu, da vidja koga zeli I kad zeli, da putuje itd I to na, pazi sad, 20 godina, a nekog i dozivotno. Cudna je ta demokratija.

 

Samo sto mi ne pricamo o ljudima koji su prekrsili postojeci zakon, nego pricamo o retroaktivnoj kazni, za nesto sto nije juce bilo kaznjivo. A to nije dozvoljeno u demokratiji 🙂

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Aha, znaci nije postovanje zakona, nego ipak ukidanje prava. Nisu mogli kao sto dozvoljavaju Holivudskim velicina da svoje ljude dovedu pa da ih stave u karantin, da ne ugroze nicije zdravlje? Recimo tako je US dovela prosle godine svoje ljude iz Wuhana, kad je Wuhan bio zakljucan....

 

Generalno, branis nesto sto se ne moze braniti, postupak od strane jedne demokratske drzave koji ne bi smeo da se desi.


 

Moram ovde da se složim sa urospetge/anđa/sunny koalicijom:

 

The right of return is a principle in international law which guarantees everyone's right of voluntary return to, or re-entry to, their country of origin or of citizenship. The right of return is part of the broader human rights concept freedom of movement and is also related to the legal concept of nationality. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Clash said:

Da, tako to pocinje.

Male gice nemaju prava?

Prasence se probudi, razdragano protrci kroz poljsko cvece sa svojom bracom i sestricama, posisa mlekce kod svoje mame i onda dodje Urospetge, Angeli i Sunny i zakolju ga, nabiju na razanj i pojedu ga pred njegovom porodicom?

Mmmm ne pada mi na pamet da jedem u svinjcu :classic_angry: a I ne volim da prljam ruke....moze sve to gotovo, a imam I tatu :smiley2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Samo sto mi ne pricamo o ljudima koji su prekrsili postojeci zakon, nego pricamo o retroaktivnoj kazni, za nesto sto nije juce bilo kaznjivo. A to nije dozvoljeno u demokratiji 🙂

Ali okolnosti su se promenile u vanredne. Ne pricamo o nekoj sitnici, nego o necemu sto je okrenulo naopacke citav svet.

 

I zapravo ne pricamo o krsenju zakona, nego o principima demokratije, pravima I obavezama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovo u vezi Australije.

Pocevsi negde od marta prosle godine, drzavljanima Australije kao i onima koji imaju permanent residency je zvanicno zabranjen izlazak iz Australije ( Bio security Act...). Ali ... imaju pravo na examption ako imaju valjan razlog da idu preko (sahrana, bolest roditelja, zbog potrebe posla itd). Dakle ti ljudi koji su trenutno u Indiji su u nekoj fazi (pre mesec, dva, tri ...) dobili od australijskih organa zeleno svetlo da napuste zemlju jer su imali korektne razloge za to.

Drugo, svaki povratnik ostaje 2 nedelje u hotelskom karantinu koji placa iz dzepa. Za jednu osobu to iznosi oko 3500 AUD za 2 nedelje.

Eto takva su pravila igre.

Gde je sada zapelo? 

Svi slucajevi Covida u Australiji, negde od maja-juna prosle godine, rasirili su se iz tih hotelskih karantina od povratnika iz inostranstva. I onaj drugi talas u Melbourneu je krenuo iz hotelskog karantina. Nedavno 2 slucajeva u Perthu - Covid je prosao kroz respiratorne uredjaje u hotelu.

Dakle, radi se o tome da njihov "hotelski karantin" sistem ne funkcionise kako treba i oni su gotovo 100% sigurni da bi u slucaju velikog broja povratnika iz Indije, gotovo sigurno imali "pokolj" u Australiji.

I pored prividno velikog uspeha, Ozi sistem je pokazao nekoliko velikih nedostataka u toku ove Covid krize:

1. Nepoverenje u sopstveni zdravstveni sistem. Ovo zatvaranje granica znaci jednu stvar: poverenje politicara u Ozi zdravstveni sistem je jednak nuli!

2. Sistem hotelskog karantina je pokazao mnoge propuste i nedostatke - isuvise slucajeva im je "iscurilo" iz njihovih karantina.

3. Sistem " contact tracing" tj aplikacija za pracenje kontakata zarazenih Covidom je totalno puko!

4. Kampanja vakcinisanja ide za sada dosta traljavo.

Tako da im je kao " the last resort" ostalo zatvaranje granica.

Ostaje medjutim pitanje: a sta ako im indijski soj donese neko iz druge zemlje (a ne Indije) npr neko iz Evrope ili Azije koji je zakacio indijski soj???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

Ali okolnosti su se promenile u vanredne. Ne pricamo o nekoj sitnici, nego o necemu sto je okrenulo naopacke citav svet.

 

I zapravo ne pricamo o krsenju zakona, nego o principima demokratije, pravima I obavezama.

Kojim principima demokratije, pravima I obavezama koji ne dozvoljavaju gradjanima da se vrate u svoju drzavu? Sta hoces da kazes da u vanrednim situacijama mogu da ti oduzmu pravo na zivot? Ja koliko znam, uobicajeno se to recimo, u ratnom stanju naziva ratni zlocin....npr. jbte nemaju u grudima aliena....obuci ih u hazmat I dovedi kuci 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Neko bi pomislio da smo Anđa i ja bekrije teške i da se ne vadimo iz birtije 🙂

Ne, zaista.

 

Ja sam sve vreme stava da je zabrana kretanja nepotrebna i da bilo koja mera na otvorenom nema smisla, ali kad neko krene o tome da su mu ljudska prava ugrožena jer ne može u 12 uveče da se liže s nekim, prevrne mi se stomak. Vrlo sam osetljiv na taj kmekavni sjw diskurs.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Kojim principima demokratije, pravima I obavezama koji ne dozvoljavaju gradjanima da se vrate u svoju drzavu? Sta hoces da kazes da u vanrednim situacijama mogu da ti oduzmu pravo na zivot? Ja koliko znam, uobicajeno se to recimo, u ratnom stanju naziva ratni zlocin....npr. jbte nemaju u grudima aliena....obuci ih u hazmat I dovedi kuci 

Australija, mislim da nema tzv the Bill of Rights (morao bih da proverim, ali secam se nekih polemika oko toga ...) sto im daje za pravo da mogu ovako postupati u kriznim situacijama.

Recimo, u slucaju rata i ts. oni ti mogu zamrznuti racun u banci, uzeti novac ili zlato u cilju visih, drzavnih interesa. Kao svojevremeno sto je Slobo radio u Srbiji. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Australija, mislim da nema tzv the Bill of Rights (morao bih da proverim, ali secam se nekih polemika oko toga ...) sto im daje za pravo da mogu ovako postupati u kriznim situacijama.

Recimo, u slucaju rata i ts. oni ti mogu zamrznuti racun u banci, uzeti novac ili zlato u cilju visih, drzavnih interesa. Kao svojevremeno sto je Slobo radio u Srbiji. 

Ne mora da ima Bill of Rights, dovoljno je da je potpisnik deklaracije. I tu se vracamo na raspravu koja je jednom bila mozda na starom forumu, gde su se mnogi uzasavali kad sam ja tvrdila da su tzv univerzalna ljudska prava, ustvari teoretska. 

 

10 minutes ago, Hugo Punch said:

Ne, zaista.

 

Ja sam sve vreme stava da je zabrana kretanja nepotrebna i da bilo koja mera na otvorenom nema smisla, ali kad neko krene o tome da su mu ljudska prava ugrožena jer ne može u 12 uveče da se liže s nekim, prevrne mi se stomak. Vrlo sam osetljiv na taj kmekavni sjw diskurs.

 

 

Uh al si me potrefio sa sjw diskursom. Sjw diskurs upravo kmeci o ukidanju prava I sloboda u cilju "zastite drustva" na racun individualne slobode. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Ne mora da ima Bill of Rights, dovoljno je da je potpisnik deklaracije. I tu se vracamo na raspravu koja je jednom bila mozda na starom forumu, gde su se mnogi uzasavali kad sam ja tvrdila da su tzv univerzalna ljudska prava, ustvari teoretska. 

 

Uh al si me potrefio sa sjw diskursom. Sjw diskurs upravo kmeci o ukidanju prava I sloboda u cilju "zastite drustva" na racun individualne slobode. 

 

Ne mogu se pozivati na deklaraciju o ljudskim pravima UN u australijskim sudovima, a u njihovom ustavu se ne spominju ljudska prava. Što se tiče njihovog ustava i zakona ova odluka je legalna.

 

Quote

But the problem for stranded Australians is that you can't argue a UN treaty in an Australian court. Citizenship rights - and many other freedoms - aren't guaranteed under their law. Australia lacks a human rights charter or explicit protections in its constitution.

So in an emergency situation, the government can make something a criminal offence overnight. At the height of the pandemic last year, the government beefed up its Biosecurity Act to give the health minister near unconditional powers bypassing parliament.

https://www.bbc.com/news/world-australia-56953052

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Wookie said:

 

Ne mogu se pozivati na deklaraciju o ljudskim pravima UN u australijskim sudovima, a u njihovom ustavu se ne spominju ljudska prava. Što se tiče njihovog ustava i zakona ova odluka je legalna.

 

https://www.bbc.com/news/world-australia-56953052

Pa ne pricam ja o legalnosti odluke po pitanju AUS zakona, to ce njihovi gradjani da rade, a oni imaju advokate koji malo bolje poznaju pravni sistem tamo, to nisam ja sigurno.

Ja tvrdim da nijedna demokratska drzava ne bi smela da radi tako nesto, i da je to sramota . Znaci nije pitanje da li mogu ili ne mogu da koriste deklaraciju o ljudskim pravima u australijskim sudovima, moci ce to u Strazburu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

 

Interesantno je da ovakve opstemestaske stavove vidim bukvalno samo od Balkanaca koji su u dijaspori.

Pa nije kao da imamo mnogo forumasa koji su native drzavljani drugih drzava da od njih cujes stavove :classic_smile: Sve je tu pitanje balansa koliko si izlozen razlicitim misljenjima.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Angelia said:

Pa ne pricam ja o legalnosti odluke po pitanju AUS zakona, to ce njihovi gradjani da rade, a oni imaju advokate koji malo bolje poznaju pravni sistem tamo, to nisam ja sigurno.

Ja tvrdim da nijedna demokratska drzava ne bi smela da radi tako nesto, i da je to sramota . Znaci nije pitanje da li mogu ili ne mogu da koriste deklaraciju o ljudskim pravima u australijskim sudovima, moci ce to u Strazburu.

Pa to je to , nemaju Bill of Rights i zato mogu preko noci da donose zakone poput neke autoritarne zemlje. Eto - i to je Australija.

Sta im se moze desiti? Pa da izgube reputaciju koju su do sada imali. Mislim da ce u buducnosti ipak platiti neku cenu ovakvog ponasanja- ako nista drugo mnogi skill migrants oko kojih se mnoge zemlje otimaju ce verovatno dva-tri puta razmisliti pre nego se odluce za Australiju. A njima ce mnogi kadrovi nedostajati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...