Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, McLeod said:

Ali da, to je krsenje ljudskih prava, a kad treba neka sabornost ispod izmisljenih trobojki, krstova i drugih amblema, onda kolju zubima ako to odbijas.

 

Poenta svega.

 

A dodao bih i da za mene licno NE POSTOJE ljudska prava pojedinca ako je zdravlje nacije u pitanju. Zbog tih ljudiskih prava ovo i traje vise od godinu dana i svaki talas traje po 3 meseca umesto po 3 nedelje.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Akiro said:

Jel treba da se ravno iz Indije slobodno kreću i ravno u porodicu, društvo i pab? Kao kod nas prošle godine? To je dobar primer? A da ih stave u karantin u neke velike prostore tipa sajam ili kasarne na pojlske krevete onda bi neki opet kukali da se prave konc-logori. Jednostavno niko nije dužan da "solidarno" bude zaražen zbog nečije slobode kretanja. Niko nije kriv što je zaražen, ali niko nije ni kriv što nije zaražen i nije dužan da rizikuje. 

 

Po meni bi takva žarišta kao Indiju i Brazil trebalo kompletno izolovati dok se malo ne srede i ne suzbiju masovno zaražavanje. Dotle samo pažljiv ulaz hrane i lekova, i strogo kontrolisan izvoz uz što manje kontakta. Inače ode ceo svet u qratz i nikada se nećemo rešiti ove bede. A taman vakcina dala neku nadu.

 

Ako drzava zna najbolje znaci da  drzava treba da ima odgovor za ovakvu situaciju, a da ne bude sedi di si jer ni za di si nisi. Bar njima zatvaranje nije problem, jer su isto takp hteli da usvoje zakon kojim se omogucava prisilno zatvaranje psihicki obolelih da ne bi sirili virus. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hugo Punch said:

 

Poenta svega.

 

A dodao bih i da za mene licno NE POSTOJE ljudska prava pojedinca ako je zdravlje nacije u pitanju. Zbog tih ljudiskih prava ovo i traje vise od godinu dana i svaki talas traje po 3 meseca umesto po 3 nedelje.

U tom i jeste lepota života i društva i zajednice što ne moramo svi da mislimo isto o važnim temama. 
Po literaturi pandemijski talas traje 6 nedelja 🙂

Link to comment
Share on other sites

Sećam se prošle godine je neka naša ekipa zaglavila bila u Indiji, pa su kumili i molili da im država obezbedi transport kući. Otišli ljudi ladno u Indiju da izučavaju jogu usred pandemije, a sećamo se kakav je onda cirkus bio u Indiji. Ako su i ovi Australijanci neki takvi genijalci, ni ja ih ne bih pustio da se vrate, kao što se ne bih previše cimao ni oko onih naših, ne znam ni šta je bilo s njima na kraju. Znam da u nekim normalnijim zemljama sada moraš da dobiješ dozvolu da izađeš iz zemlje baš iz ovakvih razloga, da se posle ne bi morali cimati da te čupaju iz govana, ako zaglaviš negde usred nekog žarišta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Akiro said:

 

 

Koliko god surovo zvučalo, ima nešto u tome. Lično bi ih pre strpao u jednomesečni karantin (ne kod njihovih kuća, već organizovano) pod strogim nadzorom i redovnim kontrolama, pogotovo što je broj od 9.000 ipak manageable, ali ima država razlog zašto misli da je ovo bolje rešenje. 

Pa vidi ovako, to je malo problematicno, s obzirom da su u medjuvremenu pustili gomilu iz Holivuda da im udje u zemlju, jer eto prave pare...jel tako? Oni mogu, iako u US imas i britanski soj, i indijski soj, i californijski soj....a njihovi drzavljani koji su se zatekli na pogresnom mestu, ne mogu da se bezbedno uvedu u zemlju? Za to vreme Dzuliji Roberts moze da se dozvoli karantin u nekoj kuci kod prijatelja...cak ni taj njihov strogi karantin.

Pa po meni to je malo licemerno.

1 hour ago, Hugo Punch said:

 

Poenta svega.

 

A dodao bih i da za mene licno NE POSTOJE ljudska prava pojedinca ako je zdravlje nacije u pitanju. Zbog tih ljudiskih prava ovo i traje vise od godinu dana i svaki talas traje po 3 meseca umesto po 3 nedelje.

Zbog tih prava mozemo da zivimo u zemljama gde nema diktatura, jer ko odlucuje sta je u interesu "zdravlja nacije"? Ja sam sigurna da i u Severnoj Koreji ljudima ne daju napolje jer je u "interesu zdravlja nacije" da se ne zaraze demokratijom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da verujem da se odusevljavate drzavama u kojima vam treba dozvola da izadjete iz drzave 😞

 

Ne znam, ja ne bih volela da zivim u takvoj drzavi....ovo sto @ciao pise za FRA mi je dovoljno strasno....treba da mi je neko na samrti da bih mogla da odem i posetim, recimo, mamu?!

Moja bratanica (jedino dete koje ja "imam") je dobila bebicu pre 4 meseca....meni je to oooogroooman razlog da dodjem u Srbiju i vidim dete "mog" deteta!

Razumem da nekima nije, da im je dovoljno da je njihovo doope na sigurnom...

Da ne pricam o tom koliko mojoj mami znaci da ja dodjem...

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Jok, treba pustiti sad nekog genijalca da ode u Indiju da proučava jogu, ili nekog drugog da ide da se kupa na Kopakabani. U idealnom svetu bi svi bili odgovorni i pošteni, pa nam ne bi trebale ni države, ni policija, ni sudovi, ni zatvori, ali mi ne živimo u takvom svetu.

Edited by Wookie
  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Angelia said:

Zbog tih prava mozemo da zivimo u zemljama gde nema diktatura, jer ko odlucuje sta je u interesu "zdravlja nacije"? Ja sam sigurna da i u Severnoj Koreji ljudima ne daju napolje jer je u "interesu zdravlja nacije" da se ne zaraze demokratijom.

Molim te poštedi me ove patetike.

 

Nikome nisu ugrožena ljudska prava jer ne može da ide u kafanu i na žurke.

 

Najbitniji je zdravstveni sistem. Hvala bogu pa ljudi nisu osetili kako je kada nema ko da te leči pa i primi u bolnicu.

 

Demokratija nije da možeš da radiš šta god hoćeš i kad god hoćeš. Demokratija ima i svoja pravila i svoju cenu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hugo Punch said:

Molim te poštedi me ove patetike.

 

Nikome nisu ugrožena ljudska prava jer ne može da ide u kafanu i na žurke.

 

Najbitniji je zdravstveni sistem. Hvala bogu pa ljudi nisu osetili kako je kada nema ko da te leči pa i primi u bolnicu.

 

Demokratija nije da možeš da radiš šta god hoćeš i kad god hoćeš. Demokratija ima i svoja pravila i svoju cenu.

Neko bi pomislio da smo Anđa i ja bekrije teške i da se ne vadimo iz birtije 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Neko bi pomislio da smo Anđa i ja bekrije teške i da se ne vadimo iz birtije 🙂

 

A ja fruskogorski rostiljdzija!

 

p.s. trip update - stigla u NL, kontrola na madjarskoj granici (samo pasos), austrijskoj (samo pasos), nemackoj (Njemac s smajserom samo mahnuo rukom da prodjem autom) i na holandskoj nikog! A ja uredno imala negativan PCR i potrvdu o vakcinaciji!

Edited by Sunshine State
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Hugo Punch said:

Demokratija nije da možeš da radiš šta god hoćeš i kad god hoćeš. Demokratija ima i svoja pravila i svoju cenu.

I sloboda isto. Nije sloboda kad neki kenjator ispoljava nerazumnost i nekulturu i necivilizivanost gde stigne, pa ima emotivne ispade, pljuje, baca, ludi, negira nauku itd i tako primorava sve ostale da se bave njegovim ispadima. Izem ti takvu slobodu onda.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hugo Punch said:

Molim te poštedi me ove patetike.

 

Nikome nisu ugrožena ljudska prava jer ne može da ide u kafanu i na žurke.

 

Najbitniji je zdravstveni sistem. Hvala bogu pa ljudi nisu osetili kako je kada nema ko da te leči pa i primi u bolnicu.

 

Demokratija nije da možeš da radiš šta god hoćeš i kad god hoćeš. Demokratija ima i svoja pravila i svoju cenu.

Ovo sto ti pises je patetika, u kome se pravo kretanja zamenom teza pretvara u pravo da ide u kafane i na zurke.

Da - demokratija ima svoja pravila, u kojima se ljudska prava ne ukidaju zato sto neko moze da sedi u kuci, i najradije bi zastitio svoju pozadinu, i jednostavno ga nije briga za one koji ne mogu.

Interesatno je da toliko insistiranja na ukidanju ljudskih prava, vidim bukvalno samo od Balkanaca, nasledje uzivanja diktatura cini mi se. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma to je sve u redu za ove roštiljdžije, ali onda i u vezi svega neka idu svojom stranom ulice i sve će biti OK. Pročitao sam jednom u Politici u onim tekstovima "moj život u inostranstvu" kako neko kuka što Nemci ili Švajcarci, svejedno, popreko gledaju pridošlice ako ne znaju kojom stranom stepeništa se ide u stvarno urbanoj sredini, i bla bla. Pa oni zašto ne nauče? Ako hoće da rade šta hoće, nazad u šumu, a ako hoće da žive u civilizaciji, svako svojom stranom ulice, ili stepeništa, to je dobro :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Interesatno je da toliko insistiranja na ukidanju ljudskih prava, vidim bukvalno samo od Balkanaca, nasledje uzivanja diktatura cini mi se. 

Ovde smo pricali o Austaliji I Novom Zelandu, poprilicno udaljenim od Balkanaca. 

A meni je zaista neverovatno da se postovanje zakona podvodi pod ukidanje ljudskih prava.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Neko bi pomislio da smo Anđa i ja bekrije teške i da se ne vadimo iz birtije 🙂

Mi cemo da rostiljamo na Kosmaju uskoro, a i Suncica da dodje, da ne rostilja samo po Fruskoj gori....:lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Wookie said:

Jok, treba pustiti sad nekog genijalca da ode u Indiju da proučava jogu, ili nekog drugog da ide da se kupa na Kopakabani. U idealnom svetu bi svi bili odgovorni i pošteni, pa nam ne bi trebale ni države, ni policija, ni sudovi, ni zatvori, ali mi ne živimo u takvom svetu.

 

A zasto mislis da je veliki broj ne-Indijaca u Indiji da bi proucavao jogu?

 

Znas koliko je ljudi iz moje kompanije i iz, recimo, Nestlea (EU office) u Indiji poslom?!

 

Ovde se sve svelo na kafane, rostilje i jogu! Veliki broj ljudi u svetu putuju zbog posla, zive u "ne svojim" drzavama zbog posla, i vi ih sad tako bezobrazno svrstavate u grupu lakrdijasa, ciji je cilj da zaraze svet!

 

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ma to je sve u redu za ove roštiljdžije, ali onda i u vezi svega neka idu svojom stranom ulice i sve će biti OK. Pročitao sam jednom u Politici u onim tekstovima "moj život u inostranstvu" kako neko kuka što Nemci ili Švajcarci, svejedno, popreko gledaju pridošlice ako ne znaju kojom stranom stepeništa se ide u stvarno urbanoj sredini, i bla bla. Pa oni zašto ne nauče? Ako hoće da rade šta hoće, nazad u šumu, a ako hoće da žive u civilizaciji, svako svojom stranom ulice, ili stepeništa, to je dobro :classic_biggrin:

 

Nije funny, jer ljudi koji ovde pisu, a koji zive vani, zvuce dosta civilizovano, i sumnjam da se ponasaju tako kako opisujes.

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

Ovde smo pricali o Austaliji I Novom Zelandu, poprilicno udaljenim od Balkanaca. 

A meni je zaista neverovatno da se postovanje zakona podvodi pod ukidanje ljudskih prava.  

Pa ja objasnih zasto mislim da je to sto oni rade uzasno, a to ce njihovi gradjani da resavaju na njihovim izborima. 

Koliko znam taj zakon u kome se ide u zatvor ako se vratis iz Indije, nije postojao pre nego sto su ti ljudi otisli? 

Ako gresim, i jeste postojao, onda su sami krivi sto su isli u Indiju, ali nesto sumnjam jer eto cula sam da tamo ima neke ambasade i konzulati....Znaci pravo na zivot u svojoj drzavi i zastita te drzave za svoje gradjane, je neka vrsta ugovora izmedju gradjana i drzave koji po meni - AUS sada krsi.

 

Posto je tim gradjanima u medjuvremenu ukinuto to pravo, to jeste ukidanje ljudskih prava.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tupe ga Oziji sa ovim pet godina sranjem. Sto nisu opalili istu meru kada je buktilo u UK i USA? Karantin pod nadzorom vojske i zdravo.

Imali smo prosle godine ove jogi majstore sto su kukali drzava duradi nesto jer nemaju para da se vrate. To bi vratio al ako plate kartu ili ako neko za njih plati. Ako ne, onda brate i sestro nastavi sa izucavanjem na Goi, valjda ce proci korona.

26 minutes ago, Angelia said:

Interesatno je da toliko insistiranja na ukidanju ljudskih prava, vidim bukvalno samo od Balkanaca, nasledje uzivanja diktatura cini mi se. 

Interesantno je da ovakve opstemestaske stavove vidim bukvalno samo od Balkanaca koji su u dijaspori.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

 

Posto je tim gradjanima u medjuvremenu ukinuto to pravo, to jeste ukidanje ljudskih prava.

To pravo je ukinuto zbog vanrednih okolnosti. I bice vraceno cim se situacija u Indiji dovede u red ili vakcinise dovoljan broj ljudi. I pravilo je tu da nekim drugim ljudima ne bi bilo ugrozeno ne samo zdravlje, nego I neke slobode I prava. Simple as that.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Mi cemo da rostiljamo na Kosmaju uskoro, a i Suncica da dodje, da ne rostilja samo po Fruskoj gori....:lol_2:

Ma da okrenemo prase, jednom se živi 🙂 Koraćica je poznata po prasićima čuješ Sunny?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ma da okrenemo prase, jednom se živi 🙂 Koraćica je poznata po prasićima čuješ Sunny?

Borci za ljudska prava hoce da jedu zaklano dete od mame prasice.

Gde ide ovaj svet, ccc.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...