Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa nece oni nakon sletanja kuci nego u karantin, gde bi ih testirali nekoliko puta. Ali zato sto nemaju mesta u hotelima, odlucili su da ostave svoje gradjane sirom sveta i da im prete zatvorom ako se vrate. 

 

A vakcinacija im ne ide nikako jer je 8 ili 9  % stanovnistva tek primilo prvu dozu. A uzeli su da proizvode Astrazeneku a sad je nece niko, jer sta ce im vakcina kad im virus ni ne preti. 

 

Planirali su do kraja leta da vakcinisu sve, a sad je pitanje da li ce uspeti i do kraja godine. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ras kass said:

Evropa i S. Amerika su sada u daleko boljoj poziciji nego Australije, Novi Zelandi i ostali jer se bar vidi svetlo na kraju tunela. 

Ovo je vrlo upitno, sve da zanemarimo broj umrlih, a prvo bi, valjda, to trebali da gledamo.

'Australije I Novi Zelandi' su pokazao da imaju ljude koji su sposobni da svoje gradjane vode I kroz pandemiju I ja mislim da im I u ovoj situaciji treba dati sansu.

Kao I u Kini ili Vijetnamu, imaju malo drugaciji pristup, ali niti su izneverili svoje gradjane, niti im se moze reci da nisu imali uspeha u borbi sa pandemijom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Australija i nz su ostrvske zemlje u Pacifiku bez ikakve kopnene granice, porediti ih sa Nemackom ili Austrijom je suludo. Da ne pricamo o populaciji. 

 

Zabranili su ulazak svima, pa i svojim gradjanima, jer sta je 50k naspram 20 miliona, a sutra ce biti sta je to pola miliona naspram 20 miliona?? 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Akiro said:

 

 

Koliko god surovo zvučalo, ima nešto u tome. Lično bi ih pre strpao u jednomesečni karantin (ne kod njihovih kuća, već organizovano) pod strogim nadzorom i redovnim kontrolama, pogotovo što je broj od 9.000 ipak manageable, ali ima država razlog zašto misli da je ovo bolje rešenje. Uostalom, i na to bi sekukalo da su strpani u logor. Uspeh do sada Australiji daje za pravo. Kad se pogledaju prvomajske slike kod nas, možemo samo da kažemo da je sreća da je dobar deo građana većih gradova vakcinisan, inače bi imali gadan peak. Sloboda je relativan pojam, a svakako 25 miliona ne mogu da budu taoci njih 9.000, koji su se našli u pogrešno vreme na pogrešnom mestu. Da su brži u vakcinaciji, pa ajde nekako, ali ovako, ...

 

Zna drzava najbolje me odmah vuce na Nemacku 30ih, jer su oni to patentirali. A razlog je sto nemaju gde da ih smeste, pa su odlucili da ih ostave tamo gde su.

 

I super sto su sve zakonski pokrili, da mogu da rade sta hoce bez da brinu o posledicama. Tako su oko nove godine dodatno smanjili cap restriction na letovima, da bi mogli da im dodju teniseri na turnir, jer su im prioritet u odnosu na svoje gradjane ocigledno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Australija je primer vodjenja pandemije. Da su svi uradili to odmah na pocetku i jednostavno zabranili i svojima da se vracaju, nego sedi gde si i sacekaj malo, sad bi na forumu neko random pitao kako se bese zvao onaj virus pre dve godine a nije sars i mers, a teoreticari zavere bi pricali kako je to bila jos jedna neuspela proba bioloskog rata reptilijanaca iz Amerike.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Australija je primer vodjenja pandemije. Da su svi uradili to odmah na pocetku i jednostavno zabranili i svojima da se vracaju, nego sedi gde si i sacekaj malo, sad bi na forumu neko random pitao kako se bese zvao onaj virus pre dve godine a nije sars i mers, a teoreticari zavere bi pricali kako je to bila jos jedna neuspela proba bioloskog rata reptilijanaca iz Amerike.

koliko je to "sačekaj malo" malo? Godinu ili dve?

Link to comment
Share on other sites

Maksimalno dva meseca, jer ne bi bilo zarazavanja i svi koji bi se zarazili bi mogli da budu ispraceni.

 

Ali da, to je krsenje ljudskih prava, a kad treba neka sabornost ispod izmisljenih trobojki, krstova i drugih amblema, onda kolju zubima ako to odbijas.

 

Zao mi je samo sto ne postoji 100% zastita od ovakvih bolesti za one koji je uzmu, a da u isto vreme ubija i sakati one koji to ne zele.

 

Ostvarili bismo civilizacijski napredak za 5 godina kao sto nismo za prethodnih 50.

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, McLeod said:

Maksimalno dva meseca, jer ne bi bilo zarazavanja i svi koji bi se zarazili bi mogli da budu ispraceni.

 

Ali da, to je krsenje ljudskih prava, a kad treba neka sabornost ispod izmisljenih trobojki, krstova i drugih amblema, onda kolju zubima ako to odbijas.

 

Zao mi je samo sto ne postoji 100% zastita od ovakvih bolesti za one koji je uzmu, a da u isto vreme ubija i sakati one koji to ne zele.

 

Ostvarili bismo civilizacijski napredak za 5 godina kao sto nismo za prethodnih 50.

 

Da je to bilo tako jednostavno izvesti, zar ne mislis da bi neke ozbiljnije drzave to na pocetku tako i uradile?

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne bi, jer je svima vise stalo do dupeta u foteljama. Drugo, potcenili su ovo zestoko, nije bio nivo najsmesnijeg virusa, ali ako se vratimo u proslost godinu i po dana i citamo malo izjave, vidi se da je narativ uglavnom bio cekaj da vidimo, necemo valjda da bacimo pare kao na vakcine za svinjski grip i/ili nece ovo ni doci do nas.

 

Pa onda prpa bato.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Ali zato sto nemaju mesta u hotelima, odlucili su da ostave svoje gradjane sirom sveta i da im prete zatvorom ako se vrate. 

Jel treba da se ravno iz Indije slobodno kreću i ravno u porodicu, društvo i pab? Kao kod nas prošle godine? To je dobar primer? A da ih stave u karantin u neke velike prostore tipa sajam ili kasarne na pojlske krevete onda bi neki opet kukali da se prave konc-logori. Jednostavno niko nije dužan da "solidarno" bude zaražen zbog nečije slobode kretanja. Niko nije kriv što je zaražen, ali niko nije ni kriv što nije zaražen i nije dužan da rizikuje. 

 

Po meni bi takva žarišta kao Indiju i Brazil trebalo kompletno izolovati dok se malo ne srede i ne suzbiju masovno zaražavanje. Dotle samo pažljiv ulaz hrane i lekova, i strogo kontrolisan izvoz uz što manje kontakta. Inače ode ceo svet u qratz i nikada se nećemo rešiti ove bede. A taman vakcina dala neku nadu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Koliko ja znam u Australiji postoje specijalno za to namenjeni hoteli u kojima su oni koji dolaze u Australiju izolovani 14 dana. Cuvaju ih bukvalno zatvorski cuvari. U takvim hotelima su bili smesteni i gore pomenuti teniseri.

Ocigledno postoji nekakav ulazak u Australiju iz spoljasnjeg sveta. A posto jos uvek u Australiji ima i virusa (sporadicno pronadju nekog inficiranog, pa zakljucavaju grad/drzavu) znaci da ove drakonske mere nisu u potpunosti iskorenile virus.

Bio je i jedan clanak o nekom slucaju (od prosle godine) kada se jedan od cuvara u tom hotelu zarazio (imao sex s nekim od izolovanih) i prosirio virus malcice po lokalnoj zajednici.

 

Problem s ovim corona virusom je sto prenosenje pocinje i pre nego sto se ispolje prvi simptomi. Mislim da je to bio glavni razlog zasto nije bilo moguce suzbiti sirenje u korenu (kao kod sars-1 i mers virusa). Osim da smo celu planetu zakljucali po kineskom modelu.

Edited by wwww
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Akiro said:

Jel treba da se ravno iz Indije slobodno kreću i ravno u porodicu, društvo i pab? Kao kod nas prošle godine? To je dobar primer? A da ih stave u karantin u neke velike prostore tipa sajam ili kasarne na pojlske krevete onda bi neki opet kukali da se prave konc-logori. Jednostavno niko nije dužan da "solidarno" bude zaražen zbog nečije slobode kretanja. Niko nije kriv što je zaražen, ali niko nije ni kriv što nije zaražen i nije dužan da rizikuje. 

 

Po meni bi takva žarišta kao Indiju i Brazil trebalo kompletno izolovati dok se malo ne srede i ne suzbiju masovno zaražavanje. Dotle samo pažljiv ulaz hrane i lekova, i strogo kontrolisan izvoz uz što manje kontakta. Inače ode ceo svet u qratz i nikada se nećemo rešiti ove bede. A taman vakcina dala neku nadu.

Ne treba. Valjda postoji neki prostor između slobodnog kretanja i 5 godina zatvora? Ako ne postoji onda da izaberem, mada mislim da mora da postoji. Kada vlast i društvo ne praktikuju eugeniku kao rešenje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ras kass said:

 

Dva meseca da se smanje brojke i jedno  2-22 godine da niko nigde ne mrda i pobedili bi virus. 

Odlično i ovo zvuči kao plan. Podržavam bilo kakav plan koji ne zavisi od "videćemo" ili "kako se situacija bude razvijala" i "virus nas je ponovo iznenadio"
Ta vrsta drastičnih planova u sebi mora da ima ugrađenu strategiju zasnovanu na činjenicama i okolonostima, i održivost sprovođenja. Kada se sve poklopi onda se kaže to je to i to je plan, i "sad svi na svoje radne zadatke".
Muka je što plan sa sobom nosi i odgovornost, najčešće političku, ne epidemiološku.

Link to comment
Share on other sites

Just now, koca popovic said:

  Hrietos vaskrse . Sad otvorih forum i malo pregledah ( barem na ovoj temi). Nidje niko da pozeli srecan Vaskrs. Racunam da su ovdje vecinom Srbi. A ni ovi drugi se nisu bas proslavili.Neka je svima srecan ovaj veliki praznik.

Srećan Uskrs svim prijateljima na Voxu;

Hristos voskrese!
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, koca popovic said:

  Hrietos vaskrse . Sad otvorih forum i malo pregledah ( barem na ovoj temi). Nidje niko da pozeli srecan Vaskrs. Racunam da su ovdje vecinom Srbi. A ni ovi drugi se nisu bas proslavili.Neka je svima srecan ovaj veliki praznik.

1. Ako su većina Srbi to ne implicira da su automatski vernici SPC, ili vernici uopšte (ja sam npr. ateista i danas mi je nedelja kao i svaka druga) ili  su samo pravoslavni vernici Srbi?

2. Kakve veze ima uskrs sa temom o Koroni? Očekuješ uskrsnuće preminulih? Zašto bi čestitanje uskrsa išlo na nepovezanim temama? Nije problem da se pokrene posebna tema za to.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tomas.hokenberi said:

1. Ako su većina Srbi to ne implicira da su automatski vernici SPC, ili vernici uopšte (ja sam npr. ateista i danas mi je nedelja kao i svaka druga) ili  su samo pravoslavni vernici Srbi?

2. Kakve veze ima uskrs sa temom o Koroni? Očekuješ uskrsnuće preminulih? Zašto bi čestitanje uskrsa išlo na nepovezanim temama?

Brate forumski, sto si na kraj srca? Ja licno sam ateista ( usput nisam ni Srbin) ali volim obicaje i sve gdje se pije i jede. Necu vise ovako nesto na koroni. Drzi se ti korone.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dragi forumaši, par pitanja. Saznao sam da mi rođak ima kovid i da ima obostranu upalu pluća na žalost. Imao je snimanje pre nedelju dana i još jedno juče valjda, i doktor kaže da se na snimku pluća vidi da je kovid i da mu ne treba kovid test - tretiraju ga kao kovid pacijenta, na kućnom je lečenju. Oksimetar između 94 i 98, u tridesetim je godinama. Inače zivi u Sarajevu. 

 

Par pitanja:

1) Da li se stvarno sa snimka može videti da li je kovid ili ne? 

2) Ako je kovid u pitanju, koji test preciznije pokaže ako već siđe na pluća? Pitam jer je već imao dva negativna testa i trebao je uradi treći, ali doktor kaže da nema potrebe jer je kovid.

 

Unapred hvala na vašim odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Darko said:

Dragi forumaši, par pitanja. Saznao sam da mi rođak ima kovid i da ima obostranu upalu pluća na žalost. Imao je snimanje pre nedelju dana i još jedno juče valjda, i doktor kaže da se na snimku pluća vidi da je kovid i da mu ne treba kovid test - tretiraju ga kao kovid pacijenta, na kućnom je lečenju. Oksimetar između 94 i 98, u tridesetim je godinama. Inače zivi u Sarajevu. 

 

Par pitanja:

1) Da li se stvarno sa snimka može videti da li je kovid ili ne? 

2) Ako je kovid u pitanju, koji test preciznije pokaže ako već siđe na pluća? Pitam jer je već imao dva negativna testa i trebao je uradi treći, ali doktor kaže da nema potrebe jer je kovid.

 

Unapred hvala na vašim odgovorima.

 

ja sam razumela da postoje neke specificne promene na plucima koje su karakteristicne za covid, te bi onda trebalo da je moguce da se na osnovu snimka pluca otkrije da je to u pitanju.

ako se vec virus spustio do pluca onda nema smisla raditi ni pcr ni brzi antigenski test (pacijent vise i nije infektivan). Infekcija bi se  mogla dokazati preko antitela, samo treba pogoditi kad i koja testirati:

https://www.nature.com/articles/s41415-020-2228-9#Fig1

8wFCaudrGgd6HeowHHcgYorONu6iqh4DR2TOWs3S

LCxx_Grafik-Covid.png

 

druga opcija je valjda uzorak iz rektuma (kineska metoda :classic_biggrin: ) jer bi genetski materijal virusa tu trebalo da moze da se detektuje duze nego u grlu.

Edited by wwww
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...