Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, shonke said:

Ovima ni vakcina ne pomaže da se vrate normalnosti...

https://rs.n1info.com/posts/vise-desetina-mrtvih-u-stampedu-na-verskom-festivalu-u-izraelu

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

ako se ne varam, Izrael je sve vreme, od pocetka pandemije, imao problema s ultraortodoksnim Jevrejima koji nisu hteli da se prodrzavaju epidemioloskih mera i sveg ostalog sto je bilo propisano, te je medju njima bila velika smrtnost i sirenje virusa.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

ako se ne varam, Izrael je sve vreme, od pocetka pandemije, imao problema s ultraortodoksnim Jevrejima koji nisu hteli da se prodrzavaju epidemioloskih mera i sveg ostalog sto je bilo propisano, te je medju njima bila velika smrtnost i sirenje virusa.

Meni dobar prijatelj živi u Tel Avivu u otrodoksnom delu gradu. Pričao mi je o poštovanju meru, delimično jesu poštovali mere, distanca na primer, nije bilo gužve po prodavnicama, ali nije bilo ni maski niti načina da ih se natera da ih nose. Stayathome su poštovali. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Crni Bombarder said:

Hvala na linku,ali koliko vidim ovo se odnosi na zemlje EU i iskljucivo unutar EU. ^^
Mene zanima najava koja je dosla iz Vlade Srbije

pretpostavljam da ce uskladiti s EU, nema smisla donositi nesto sto nece biti priznato u EU.

Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

pretpostavljam da ce uskladiti s EU, nema smisla donositi nesto sto nece biti priznato u EU.

Slazem se,ali ja od danas mogu nesmetano da udjem u Madjarsku i slobodne se krecem u njoj.
Sta bih prilozio carinicima kad bih upalio auto i sad krenuo tamo npr? Kako ce oni proveriti i dobiti potvrdu da sam primio obe doze vakcine?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Slazem se,ali ja od danas mogu nesmetano da udjem u Madjarsku i slobodne se krecem u njoj.
Sta bih prilozio carinicima kad bih upalio auto i sad krenuo tamo npr? Kako ce oni proveriti i dobiti potvrdu da sam primio obe doze vakcine?

 

Pa u Srbiju moze svako ko se vakcinisao bez pcr testa. Cak i tu delujemo napred u odnosu na druge zemlje. A i kako da se nesto uskladi kad na primer hrvatska daje samo jednu dozu onima koji su prelezali a neki dve?! Svaka zemlja svoju politiku. 

Evo moj poznanik ne dolazi u Srbiju iz Kanade jer kad se vrati prvo mora tri dana u hotel u Torontu o svom trosku a onda 14 dana kucnog karantina u Alberti. A primio obe doze Fajzera. Pa kako bilo sta da se pokrene. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ras kass said:

 

Pa u Srbiju moze svako ko se vakcinisao bez pcr testa. Cak i tu delujemo napred u odnosu na druge zemlje. A i kako da se nesto uskladi kad na primer hrvatska daje samo jednu dozu onima koji su prelezali a neki dve?! Svaka zemlja svoju politiku. 

Evo moj poznanik ne dolazi u Srbiju iz Kanade jer kad se vrati prvo mora tri dana u hotel u Torontu o svom trosku a onda 14 dana kucnog karantina u Alberti. A primio obe doze Fajzera. Pa kako bilo sta da se pokrene. 

Rodjak putuje iduće nedelje iz Čikaga. Trenutno je ovako, traži se negativan test RT PCR ili Antigen FIA Rapid ne više od 48 sati pre dolaska u zemlju destinacije. 

 

Da dodam da putnici za ovde moraju da popune ovaj dokument po onome što sam videla na iata sajtu https://www.cdc.gov/quarantine/pdf/attachment-a-global-passenger-disclosure-attestation-2021-p.pdf

Edited by ControlFreak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ras kass said:

Pa u Srbiju moze svako ko se vakcinisao bez pcr testa.

Ko se vakcinisao u Srbiji

 

Quote

на држављане Републике Србије и стране држављане који имају одобрен привремени боравак или стално настањење у Републици Србији који су потпуно вакцинисани (вакцинисани са две дозе, односно са једном дозом – акo су вакцинисани са AstraZeneca COVID-19 vaccine) у Републици Србији и који о томе поседују потврду издату од стране здравствене установе, односно органа.

https://mfa.rs/gradjani/ulazak-u-srbiju/covid-19-uslovi-za-ulazak

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Slazem se,ali ja od danas mogu nesmetano da udjem u Madjarsku i slobodne se krecem u njoj.
Sta bih prilozio carinicima kad bih upalio auto i sad krenuo tamo npr? Kako ce oni proveriti i dobiti potvrdu da sam primio obe doze vakcine?

spacer.png

Papir ili elektronska verzija, qr kod kad se skenira izadje da je vakcinacija validna. 

Ako nisi dobio ovakvu potvrdu mozes na e-upravi da trazis. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas je u toku diskusija oko privilegija koje potpuno vakcinisani (2 doze) dobijaju - tih je samo 7%.

Medjutim, neke pokrajine (Bavarska i cini mi se Hessen, Niedersachsen, mozda Berlin) su vec lokalno kao uvele da se izjednacava negativan antigen test (ne znam tacno koliko star, ali prilicno frishak)/pcr test, dokaz da se prelezao covid (ne znam sta je to tacno) i potpuna vakcinisanost.

Ne znam kako su definisali potpunu vakcinisanost. Da li je to odmah dan posle primanja 2. doze ili 2 sedmice kasnije? Ne znam sta ce da rade s AZ vakcinisanima koji su za sada primili samo 1. dozu, a drugu bi trebalo sad u maju da prime kao P&B.

Ovi ljudi onda mogu da idu u prodavnice (gde su one otvorene) itd.

Na saveznom nivou je rasprava jos u toku i ne verujem da ce pre juna da se to resi.

U maju bi trebalo da dosta ljudi dodje na red da primi 2. dozu: AZ se ceka 12 sedmica, a P&B i Moderna su produzili na 6 sedmica izmedju dve doze.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zoe Bg said:

Papir ili elektronska verzija, qr kod kad se skenira izadje da je vakcinacija validna. 

Ako nisi dobio ovakvu potvrdu mozes na e-upravi da trazis. 

Dobio sam,ali papir je nepraktican.

U Madjarskoj se onima koji su dobili obe doze izdaje jedan poseban dokument,slican staroj,papirnatoj licnoj karti.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Crni Bombarder said:

Dobio sam,ali papir je nepraktican.

U Madjarskoj se onima koji su dobili obe doze izdaje jedan poseban dokument,slican staroj,papirnatoj licnoj karti.

Pdf verzija u telefonu :classic_biggrin:

Ne znam sta su novo smislili, kod Grka je papir vrlo slican nasem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...