Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

Curfew was necessary but did not cut hospital admissions, IC chief says

 

"Three months of curfew have not had any effect on the number of coronavirus-related hospital admissions in the Netherlands but the measure was needed to slow the spread of the virus, the head of the Dutch intensive care association has said. Ernst Kuipers told television talk show Beau on Wednesday evening that the curfew was an essential but ‘uncontrolled experiment’ which ‘had to be done’."

 

"Tri meseca policijskog časa nisu imale nikakvog uticaja na broj prijema u bolnice u Holandiji u vezi sa koronavirusom, ali je mera bila potrebna da bi se usporilo širenje virusa, rekao je šef holandskog udruženja za intenzivnu negu. Ernst Kuipers je u srijedu uveče rekao za televizijsku emisiju Beau da je policijski čas bio suštinski, ali „nekontrolisani eksperiment“ koji je „morao biti izveden“.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

"Tri meseca policijskog časa nisu imale nikakvog uticaja na broj prijema u bolnice u Holandiji u vezi sa koronavirusom, ali je mera bila potrebna da bi se usporilo širenje virusa, rekao je šef holandskog udruženja za intenzivnu negu. Ernst Kuipers je u srijedu uveče rekao za televizijsku emisiju Beau da je policijski čas bio suštinski, ali „nekontrolisani eksperiment“ koji je „morao biti izveden“.

Sve je stvar konteksta, i šta želiš da postigneš, očigledno su vlasti u Holandiji željeni cilj postigli, ovo što Ernst navodi nije ni bio cilj PČ. Ili sam ja previše ciničan - ili sam u pravu, mada mogu i cinici nekad da budu u pravu 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Sve je stvar konteksta, i šta želiš da postigneš, očigledno su vlasti u Holandiji željeni cilj postigli, ovo što Ernst navodi nije ni bio cilj PČ. Ili sam ja previše ciničan - ili sam u pravu, mada mogu i cinici nekad da budu u pravu 🙂

 

Malo mi nije logicno - ako se usporilo sirenje virusa, kako broj hospitalizovanih nije posledicno bio manji?!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Malo mi nije logicno - ako se usporilo sirenje virusa, kako broj hospitalizovanih nije posledicno bio manji?!

Negde sam slušao Miroslava Radmana na temu koji je tvrdio manje više slično, da broj zaraženih nije u direktnoj vezi sa hospitalizacijama i smrtima, to jest jeste do nekog praga, kada se taj prag pređe onda izgleda drugačija.
Npr imaš 100 novozaraženih - 20 sa upalom pluća - 6 u bolnici
Ako imaš 1 000 000 novozareženih ne znači da ćeš automatski imati 200 000 sa uplaom pluća i 60 umrlih. 
PČ je smanjio (verovatno) broj zaraženih koji ionako ne bi išli u bolnicu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Od 41 pacijenta četvoro je revakcinisanih

Ok, ali ako ih štiti od loše kliničke slike onda vakcina radi svoj posao. 

 

Usput, očekujem da će trebati nove vakcine kada se pojavi još mutacija, slično kao za grip.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

U Izraelu 41 novih slučajeva indijskom koronom.

Ima neki info da li su sa blagim simptomima ili ? kako reaguje pfizer na indijski soj drugim recima? Bitno je da li su samo blagi simptomi ili teze klinicke slike

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

 

Malo mi nije logicno - ako se usporilo sirenje virusa, kako broj hospitalizovanih nije posledicno bio manji?!

Rekao covek da je bio experiment :classic_smile: i sad naravno tumace rezultate kao da je experiment uspeo. Ti rece da broj inficiranih nije padao, i tu ce da kazu ali zaravnili smo krivu, iako niko ne zna da li bi bilo potpuno isto i bez policijskog casa. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Hugo Punch said:

Imali su minimum pristojnosti dok je falilo vakcina u svetu, pa nisu blatili. Cim je proizvedeno priblizno dovoljno da se opskrbi svet, krenulo se u klasican trgovinski rat za trziste.  I sad ajde da su u pitanju telefoni, pa da te zabole to sto se medjusobno pljuju. Ali antireklama za bilo koju vakcinu izaziva pad poverenja kod gradjanstva a to moze da vodi u katastrofu.

 

Seklera za predsednika. Ozbiljno kazem.

Nama ionako treba veterinar.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Već nekoliko meseci me muče glavobolje, tj. sinusi i grebe grlo i solidan broj puta sam se cimao i malo više izolovao od ljudi jer sam se plašio da je možda Covid. Otišao sam kod lekara za to, rekla da je sve alergija i dala mi lekove i bi mi bolje. Nakon toga posle 7 dana krene mene opet da boli glava tokom vikenda, a u ponedeljak došao na posao i kolega s kojim sam imao dosta kontakta javio da je pozitivan od nedelje. 

 

Poslali me da radim od kuće i kako me zezala glava još par dana i još sam malo i kašljao( mada je to sve i znak alergije), odlučim nakon tri dana da ipak odem u ambulantu. Iako su baš sve testirali koje su došli ja rekao i da nemam čulo mirisa da bi me sigurno testirali (ne znam što sam to slagao, al kao za svaki slučaj) i uradiše mi onaj brzi test antigenski(ne znam zašto nisu pcr), i ispadne pozitivno. Pet nedelja nakon prve doze AZ, gde sam imao burnu reakciju dva dana. I još mi doktorka reče ovako deluješ ok ali si pozitivan sigurno jer nemaš čulo mirisa (a ja se u sebi mislim da, važi...). Sve u svemu odem ja opet u izolacju i bi mi ok svih ovih dana sem te neke zapušenosti koju imam mesecima. 

 

Danas posle osam dana vadili krv kaže sve u granicama, čak i onaj crp što pokazuje el ima infekcije ne pokazuje da imam išta. U kući su mi svi zdravi iako tri dana dok mi je bilo lošije do testa smo normalno funkcionisali, jeli zajedno itd. A evo i sada 8 dana kasnije su svi ok srećom.

 

Moje pitanje sada je zašto mi je produžila izolaciju kada su rezultati ok? Tačnije, zašto mi računa od dana pozitivnog testa, a ne od simptoma? Ja sad treba još 6 dana da budem u kući, a danas mi je 12 dana od simptoma, a svuda sam čitao da već posle 10 nisi zarazan, pogotovu ako je neko imao blaže simptome. Ja ne mogu više ovu izolaciju zaista utiče loše na mene pogorvu kada mi nije ništa nikome oko mene nije ništa, a napolju je lepo vreme. Drago mi je da smo u kući za sada ok, samo eto mislim da nema potrebe uvek poštovati neku formu...

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Starosna struktura covid pacijenata u nemackim bolnicama:

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

sivi deo za poslednje sedmice je obelezen zbog nesigurnosti podataka zbog kasnjenja slanja podataka RKI-u (pa su verovatno brojke vece).

 

Vidi se po ovim graficima da su mladji ljudi - do 35 vrlo malo ugrozeni, to i jeste populacija koja nece da se vakcinise bar ovde u Fra a pretpostavljam da je svuda manje vise isto.

Nije im frka od covida, kazu ne grize ih vise savest da ce da ugroze roditelje ili slicno jer oni sada imaju vakcine pa neka se vakcinisu ili su se vec vakcinisali. Ovi sa kojima komuniciram na poslu pa usput priupitam za vakcinu da li imaju nameru, uglavnom kazu da im ne pada na pamet, nije da su antivakaseri u smislu tetanus i slicno to svi primaju (pitala sam eksplicitno) ali kazu ovo nece jer ko zna... a ne osecaju se ugrozeno. Sta im reci ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, major josip said:

 

 

Moje pitanje sada je zašto mi je produžila izolaciju kada su rezultati ok? Tačnije, zašto mi računa od dana pozitivnog testa, a ne od simptoma? Ja sad treba još 6 dana da budem u kući, a danas mi je 12 dana od simptoma, a svuda sam čitao da već posle 10 nisi zarazan, pogotovu ako je neko imao blaže simptome. Ja ne mogu više ovu izolaciju zaista utiče loše na mene pogorvu kada mi nije ništa nikome oko mene nije ništa, a napolju je lepo vreme. Drago mi je da smo u kući za sada ok, samo eto mislim da nema potrebe uvek poštovati neku formu...

 

Nemam ideju zašto izlazi iz protokola, ali mogli bi makar da kaže zašto. Verovatno sumnja u nešto a nema dokaze pa se pokriva, ne postoji logično objašnjenje. Jbg izdrži šta da ti kažem...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

New York City ce konacno biti kompletno otvoren 1og jula, u medjuvremenu su se konacno dosetili da ukinu jednu od Cuomovih mera za zaustavljanje virusa :classic_biggrin:

 

State Senator John Mannion, a Democrat, said the rule was introduced 'in good faith when COVID was ranging and vaccines seemed far away,' but was now 'arbitrary' and 'not based on science'. 

'The purchase of food with alcohol [is] arbitrary and not based on science,' he said during discussions in the chamber Wednesday.  

'I've yet to find any scientific literature that finds a correlation between ordering food with your drink, and stopping the spread of COVID-19.'  

 

Jos od prosle godine u NYC nisi mogao da porucis pice a da ne porucis "hranu" ako sedis napolju (jer unutra nisi mogao), to im je bila jedna od mera protiv pandemije. Njujorcani se dosetili pa su sluzili hranu, koju su nazvali "Cuomo chips" - znaci bilo je tu svega, krekeri, stvarno chips, kobajagi sendvici...

 

Danas je mera ukinuta, odlukom drzavnog senata (znaci nije cak ni Cuomo koji je ovo pravilo uveo upotrebom executive order, koje je imao pod vanrednim stanjem).

 

'So here we are 54 days after we were told the governor's powers were rescinded. Fifty-four days after people on both sides of the aisle stood on this floor and said that this particular executive order requiring food be purchased with alcohol was unscientific, and very damaging. We waited 54 more days to do something about it.'  

.....

 

The changes came just hours after Cuomo announced the lifting of the curfew on bars and restaurants from next month, letting the Big Apple regain its nickname of the city that never sleeps.  

The governor announced that the midnight curfew will be removed outdoor from May 17 and indoor from May 31 across the state and bar seating will return to the city from Monday. 

The curfew had been extended from 11pm to midnight earlier this month after establishments had been restricted to 10pm closing time since they reopened last summer.   

 

Ali jos imaju policijski cas i druge nebulozne mere....

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, urosg3 said:

Nemam ideju zašto izlazi iz protokola, ali mogli bi makar da kaže zašto. Verovatno sumnja u nešto a nema dokaze pa se pokriva, ne postoji logično objašnjenje. Jbg izdrži šta da ti kažem...

 

Ma znam ali eto preko godinu dana od kada se pojavila ne mogu da verujem da i dalje ne postoje neki opšti kriterijumi svuda. Gde god sam čitao piše 10 dana, čemu te dve nedelje, a zato su regularno ukinuli ponovno testiranje. Čak, eto i država nije radila pcr nego onaj antigenski. Baš me zanima da li i njega ubacuju u ukupnu računicu, a nešto baš sumnjam da je tako. 

 

ja nema šanse da ću do srede ostati kod kuće, 20 dana u izolaciji sa blagim simptomima mi ne pada na pamet da budem. Izbegsvaću okupljanja, ali da odem da prošetam malo po šumi gde nema mnogo ljudi, mislim da nikoga ne ugrožavam ni da mi je tri dana od simptoma a kamoli ovoliko. 

Edited by major josip
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, major josip said:

 

Ma znam ali eto preko godinu dana od kada se pojavila ne mogu da verujem da i dalje ne postoje neki opšti kriterijumi svuda. Gde god sam čitao piše 10 dana, čemu te dve nedelje, a zato su regularno ukinuli ponovno testiranje. Čak, eto i država nije radila pcr nego onaj antigenski. Baš me zanima da li i njega ubacuju u ukupnu računicu, a nešto baš sumnjam da je tako. 

 

ja nema šanse da ću do srede ostati kod kuće, 20 dana u izolaciji sa blagim simptomima mi ne pada na pamet da budem. Izbegsvaću okupljanja, ali da odem da prošetam malo po šumi gde nema mnogo ljudi, mislim da nikoga ne ugrožavam ni da mi je tri dana od simptoma a kamoli ovoliko. 

Ja se sećam kada je Kon na početku insistirao da izolacija bude 28 dana jer je on ekspert eto. Ja sam jedva dočekao ove praznike da ne idem do posla 🙂 zapalićemo na Kosmaj.  Mislim se nešto na Kosmaju je idealna epidemiološka situacija, nema nikog u krugu od 50 metara a i tamo je jedno domaćinstvo jedna baka živi sama i ne druži se ni sa kim 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, major josip said:

 

Ma znam ali eto preko godinu dana od kada se pojavila ne mogu da verujem da i dalje ne postoje neki opšti kriterijumi svuda. Gde god sam čitao piše 10 dana, čemu te dve nedelje, a zato su regularno ukinuli ponovno testiranje. Čak, eto i država nije radila pcr nego onaj antigenski. Baš me zanima da li i njega ubacuju u ukupnu računicu, a nešto baš sumnjam da je tako. 

 

ja nema šanse da ću do srede ostati kod kuće, 20 dana u izolaciji sa blagim simptomima mi ne pada na pamet da budem. Izbegsvaću okupljanja, ali da odem da prošetam malo po šumi gde nema mnogo ljudi, mislim da nikoga ne ugrožavam ni da mi je tri dana od simptoma a kamoli ovoliko. 

I mom bratu su u Decembru radili antigenski, brzi test, i bio je pozitivan. Verovatno to rade jer ako imas simptome, da bi trebalo da budes pozitivan i sa tim testom. Ne znam. Uglavnom se daje 14dana izolacije, znam da je bio predlog 10 dana za privatne firme, ali ne znam kako to ide zvanicno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, major josip said:

 

ja nema šanse da ću do srede ostati kod kuće, 20 dana u izolaciji sa blagim simptomima mi ne pada na pamet da budem. Izbegsvaću okupljanja, ali da odem da prošetam malo po šumi gde nema mnogo ljudi, mislim da nikoga ne ugrožavam ni da mi je tri dana od simptoma a kamoli ovoliko. 

Znam ljude koji su bili po par dana bolesni pa izlazili napolje, naravno ne ugrozavajuci nikoga, tipa dvoriste i slicno.

Ne vidim razlog zasto ti ne bi mogao, a uz to mi i deluje da ako si i bio pozitivan, to je proslo. Meni nije jasno, ako su ti uzimali krv i sve je u granicama - zasto bi ti jos uvek bio u izolaciji?

Vi imate neka druga pravila tamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@major josip

 

Izolacija je po protokolu 14 dana i to ne samo za tebe nego i za ukućane, bez obzira da li su pozitivni ili ne. Tako je i nama bilo, čim je supruga testirana pozitivno (subota) mi smo dobili rešenje o samoizolaciji (ponedeljak) u trajanju od 14 dana.

 

Što se tiče toga zašto baš 14, objašnjavano je prošle godine i pisano je i ovde. Ne mogu sad da se setim detalja, ali neko od upućenijih će već napisati.

 

@urosg3

Nije doktorka izašla iz protokola, uradila je tačno kako protokol nalaže, 14 dana izolacije.

Edited by Knipex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Knipex said:

 

 

@urosg3

Nije doktorka izašla iz protokola, uradila je tačno kako protokol nalaže, 14 dana izolacije.

Pa vidi, ukoliko je 10 dana od pojave simptoma prepisano još 6 dana izolacije onda izlazi iz protokola. Verovatno sumnja u datum pojave simptoma, pa računa id datuma prvog testa, što nije u najboljem interesu pacijenta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...