Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Angelia said:

Nema logike, nego su skontali da su preterali sa glupostima, ali se sada sve vise zapetljavaju, ocigledno je da niko ne mora da nosi masku napolju, nego nece to da kazu. 

Eto PA jos uvek ima mandat za nosenje maske napolju, jel tako? Zato sto u lokalu svako moze da radi sta hoce bez obzira na nauku. Ovi moji jos imaju preporuku o dezinfikovanju povrsina, iako nauka kaze da se virus ne prenosi tako.

Malopre sam bio u Ministarstvu zdravlja, da odradimo neku sertifikaciju, dakle Nemanjina ulica, i pajz zdravlja 🙂
 Na ulazu stoji još uvek uz merenje temperature upozorenje:
Obavezno korišćenje zaštitne maske i rukavica!
Struka...

Link to comment
Share on other sites

sojevi virusa u Nemackoj: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/DESH/Bericht_VOC_2021-04-21.pdf?__blob=publicationFile

 

spacer.png

B.1.1.7 - britanski - narandzasti

B.1.351 - juznoafricki - zuti

drugi sojevi s N501Y mutacijom - plavi

 

uzorci su uzimani i analizirani u celoj Nemckoj.

 

od sekvenciranih pozitivnih uzoraka (uzetih izmedju 12. i 18.4.) nasli su 93,1% B.1.1.7 (britanski soj), 0,6% B.1.351 (juznoafricki soj) i 0,1% P1 (brazilski soj), kao i 0,3% uzoraka koji imaju samo mutaciju N501Y (ovo je izgleda neka vrlo bitna mutacija koju prate). Pored ovog gledali su i neku E484K mutaciju (valjda se veruje da je ova odgovorna za smanjenje efikasnosti vakcina kod juznoafrickog soja). Izgleda da je udeo ove mutacije kod uzoraka s britanskim sojem mali.

Ovde malo detaljniji dijagram promene udela sojeva:

spacer.png

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki21 said:

 

Ćuj, nema problema, rešićemo... :wicked:

Zloćo jedan, a ja brinem ovde za javno zdravlje, i da nam se KrŠ ne otme strogoj kontroli, jer je sednica započela
 

Quote

Kako javlja reporterka B92.net, na sednicu su stigli Darija Kisić Depavčević, Goran Stevanović, Verica Jovanović, Mijomir Pelemiš.

Na sednici će se razmatrati trenutna epidemiološka situacija.

Nema Kona, a zna se ko ovu zemlju čuva od virusa!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Kon odmara, nije odmarao od juna, ubi se od posla..

Uh loše vesti... Prošle godine kad je odmarao i nije ovu zemlju čuvao od virusa desio nam se II talas, neće valjda opet na odmor, da citiram Tiodorovića 
 

Quote

za malo zadovoljstvo sutra se gorkoo kajemo

ili da parafraziram - dok ne spustimo brojeve nema opuštanja i odmora!

Link to comment
Share on other sites

Bajden krenuo kao Vučić

 

Quote

"U prvih 100 dana mandata dato je 215 miliona vakcina i u potpunosti je vakcinisano 67 odsto starijih građana. Kada sam preuzeo mandat njih svega jedan odsto je bilo vakcnisano. Jednu dozu vakcine primilo je 80 odsto starijih građana i za 70 procenata je smanjena njihova hospitalizacija", ukazao je Bajden.

Ajde, nemoguće da kada nije bilo vakcina niko i nije vakcinisan. Baš neverovatno.

 

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Don Juan said:

Bajden krenuo kao Vučić

 

Ajde, nemoguće da kada nije bilo vakcina niko i nije vakcinisan. Baš neverovatno.

 

Nije to nista, on se proglasio zasluznim za pravljenje vakcine. Takodje je najavio bio 100 mil vakcina za 100 dana u vreme kad je vec vakcinisano million dnevno, pre njegovog ulaska u Belu Kucu.

A imamo I mi naseg Kona, tako je Fauci rekao da je odluka da ulozi u razvoj vakcine, bila najbolja odluka koju je on (Fauci) napravio prosle godine .... on to tako, on I Biden u podrumu smuckali vakcinu od dzeparca 🙂

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Nije to nista, on se proglasio zasluznim za pravljenje vakcine. Takodje je najavio bio 100 mil vakcina za 100 dana u vreme kad je vec vakcinisano million dnevno, pre njegovog ulaska u Belu Kucu.

A imamo I mi naseg Kona, tako je Fauci rekao da je odluka da ulozi u razvoj vakcine, bila najbolja odluka koju je on (Fauci) napravio prosle godine .... on to tako, on I Biden u podrumu smuckali vakcinu od dzeparca 🙂

A šta su smislili njih dvojica kako da kontrolišu nenošenje maski na otvorenom, da im se ne potkrade poneki bahati nevakcinisan sam samcijat napolju bez jedne, a kamoli dve maske?

Link to comment
Share on other sites

Koliko ja znam Fauci i jeste bio na neki nacin ukljucen u razvoj Moderna vakcine (to je pricano jos u vreme Trampove administracije), pre godinu dana je bas promovisao taj program i pricao cesto o napretku u pojedinim fazama. To je bio program koji je finansiran od strane drzave. Razvoj P&B vakcine, naravno, nisu finansirali.

 

U doba Trampove administracije (sve s Faucijem u kriznom stabu) su pokrenuli tzv. "operaciju Warp speed", s tim sto u to doba nisu odradili organizaciju i povezanost na nizim nivoima, pa je bilo mnogo svakojakih zastoja i praznih hodova. U medjuvremenu je, koliko znam, ovo prevazidjeno (da li je bas zasluga Bajdena i njegove administracije ili samih ljudi koji su u toj citavoj mrezi - to je vec za diskusiju).

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

A šta su smislili njih dvojica kako da kontrolišu nenošenje maski na otvorenom, da im se ne potkrade poneki bahati nevakcinisan sam samcijat napolju bez jedne, a kamoli dve maske?

Nemam pojma stvarno, nije im to prva nelogicnost. 

 

3 minutes ago, wwww said:

Koliko ja znam Fauci i jeste bio na neki nacin ukljucen u razvoj Moderna vakcine...

Velika razlika izmedju "bio na neki nacin ukljucen" i doneo odluku da se razvije vakcina. Posto, jel da, on takvu odluku nije mogao da donese.

A Warp Speed se ne pominje, to je no, no. 

Generalno, kicenje tudjim perjem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tomiprunet said:

Moje komsije iz sela mi, idu na kampovanje za prvi maj. Kampovanje od ujutro do uvce. Rostilj, druzenje u prirodi. Uzivancija.

Zavidim im.

Rostiljam i ja za 1.maj, a za Uskrs mi se gospodja namrstila:

  • Neces, valjda, opet, da koljes jare i peces ga ispod saca?
  • Jok, ti ces.

Jare ceka svoju sudbinu u dvoristu....:s_d:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Rostiljam i ja za 1.maj, a za Uskrs mi se gospodja namrstila:

  • Neces, valjda, opet, da koljes jare i peces ga ispod saca?
  • Jok, ti ces.

Jare ceka svoju sudbinu u dvoristu....:s_d:

Ne znam da li znas, da jare pre nego se kolje, mora da se dere do iznemoglosti :)

 

brat i sestra i ostali idu na dunav u vikendicu.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tomiprunet said:

Ne znam da li znas, da jare pre nego se kolje, mora da se dere do iznemoglosti 🙂

 

brat i sestra i ostali idu na dunav u vikendicu.

Jare kmeci, a janje  je cutljivo - a oba puste suzicu dok ih koljes.

Zato sklanjam malu djecu i zenskinje tokom tog cina van dvorista.

Mi matori smo dovoljni predatori - dok deca ne odrastu za zabijacku.:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ja se plašim onoga što sledi. Nije smela da se dozvoli eksplozija virusa u Indiji, i to sada može, ne samo da nas vrati na početak,nego i da budemo globalno u mnogo težoj situaciji nego ikada od početka pandemije. Indija je za dva meseca sa oko 20.000 zaraženih došla na cifru od skoro 400.000, i Indija je najbolji primer šta se dešava kada se pusti da virus slobodno cirkuliše. Ono što je najgore virus je već dobio svoj indijski soj, a male se šanse da je to kraj mutacijama virusa u Indiji. Ako se nešto drastično ne promeni, a kako se kreću brojke možda je kasno za to, plašim se da nas čekaju izuzetno teške godine. Koliko će proizvođači vakcina da prate nove sojeve, i koliko su ove sada pouzdane, a svi su izgledi da nisu u odnosu na indijski soj, veliko je pitanje i od toga će mnogo da zavisi.

Stvarno bih voleo da grešim, ali .... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...