Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Constantin said:

>To ti je druže, kao Ronaldo i Ronaldo....sad ko je "pravi",  a ko je bolji, kod nas u Nišu kažu...jebeš li ga...:79:

Trt...mrt...prd...

Kakav Ronlado, kakve grejlije i dresadzije...

:twak::79:

Trt... mrt

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Clash said:

Updejt antivaks teorije zavere, ovo sam danas prvi put cuo:

Cipovi u vakcinama se ukljucuju 666 dan posle vakcinacije!

Tako da imate jos cca dve godine da pozavrsavate sta imate i fajront.

 

To za nas s Pfizerom.

 

Vi Sputnjikovci cete ziveti zanavijek

  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

 

To za nas s Pfizerom.

 

Vi Sputnjikovci cete ziveti zanavijek

A nije, ovo je za sve. 
Antivakseri ne prave razliku po vakcionalnosti, demokratija na delu.

Ako nadjem stavicu to ovde.

Uglavnom, neki izraelski institut je saradjivao sa ovim Gamaleja instituom iz Rusije, dal na ovoj vakcini ili ranije na nekom drugom istrazivanju  (to je istina )i to su uzeli kao dokaz da su cipovi i u ruskim vakcinama.

Za kineske kazu da to radi njihova vlada neovisno od zapada ali sa istim ciljem.

Tako da nam nema spasa.

Edited by Clash
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Tomiprunet said:

Pa i dalje mislim to isto, jer nigde javno ovde u temi nisam napisao da ne zelim da se vakcinisem. A statistiku od gore ne bih komentarisao, smesna je jer moze da se promeni glas,tj izbor. 

Neka.

Promenio sam misljenje o forumu i nekim clanovima, pa me vise ni ne interesuje da li mi iko veruje ili ne. 

Nisam nista drugaciji od svetskih zvanicnika.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:


Je l si ozbiljan? :classic_biggrin:

 

1 hour ago, 12Laki said:

Izgleda da jeste. :))

LOL.

Al ste me na kvarno uhvatili, cccc 

ovamo pisem vakcinisem se a "skriveni " ja klikne da ne zeli da se vakcinise niti ce, cccc.

Kakvi detektivi na forumu. :bravo:

1 hour ago, Knipex said:

Nemojte previše da driblate Slavišu da ne bi opet plakao gore da mu se obrišu svi postovi pošto napušta forum :lol_2:

Ajde ajde, samo se smej, pa kad stvarno odem onda ces ti plakati, a ja se smejati. Jer bolje da places ti a smejem se ja. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Quote

Republički zavod za statistiku izneo je podatke koji zabrinjavaju i alarmiraju – smrtnost je u doba pandemije u Srbiji višestruko porasla. Zvanična statistika pokazuje da smo u prva tri meseca ove godine izgubili 7.500 više ljudi nego u istom periodu prošle. Predsednik sindikata lekara i farmaceuta Rade Panić, u izjavi za Nova.rs, ukazuje na to da neko i dalje manipuliše podacima o broju preminulih. On smatra da, šta god da je uzrok veće smrtnosti, to govori o lošoj organizaciji zdravstvenog sistema za vreme epidemije.

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/umrlo-7-500-ljudi-vise-i-dalje-se-manipulise-podacima/

 

Ovo je još gore od prošlogodišnjih zvaničnih cifri. Prošle godine smo imal 14k više mrtvih a sada pola od toga u samo tri meseca.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Ajde ajde, samo se smej, pa kad stvarno odem onda ces ti plakati, a ja se smejati. Jer bolje da places ti a smejem se ja. :classic_biggrin:

Nemoj da ideš, a ne znam ni što imaš osećaj "pčelata na kapata" u vezi toga sa vakcinisanjem :classic_smile: Ko je čvrsto uveren u nešto, šta ga briga ko šta priča. Pomenuti osećaj ima samo onaj ko već sumnja u ta svoja uverenja, je li tako, tako je :classic_smile:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Nemoj da ideš, a ne znam ni što imaš osećaj "pčelata na kapata" u vezi toga sa vakcinisanjem :classic_smile: Ko je čvrsto uveren u nešto, šta ga briga ko šta priča. Pomenuti osećaj ima samo onaj ko već sumnja u ta svoja uverenja, je li tako, tako je :classic_smile:

Upravu si 👍

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Henry Chinaski said:

Pozdrav drustvo, citam vas nekad od raspada starog foruma, uglavnom KK topic.

Posto se danas vakcinisah Pfizerom, rijesih da ostavim prvi post na ovoj temi🙂

Jbte kakva slucajnost. Danas sam nesto razmisljao o nekim starim clanovima foruma. Izmedju ostalih iti si mi pao na pamet. Na pimjer sjetih se Vladana, Slavise, Roterdamca, Kynika ,Vjeke...... Izvinjavam se na skretanju sa teme.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Ovo je još gore od prošlogodišnjih zvaničnih cifri. Prošle godine smo imal 14k više mrtvih a sada pola od toga u samo tri meseca.

 

Pošto sam izvodio statistiku i sam ručno - nije baš puna istina to sa 7500. Ova informacija je pomalo žućkasta.

 

Bila je prilično mala smrtnost prošle godine - za prva 3 meseca oko 26000 ljudi, dok je neki standardni prosek oko 28300.

No i dalje pričamo o +5200  u odnosu na prosek, što je mnogo. I izvesno će i u aprilu biti napravljeno još bar 3000 razlike u odnosu na prosek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema @vanjabarsa da isprica iz prve ruke ali interesantan eksperiment iz Barcelone : pre nesto vise od mesec dana je odrzan koncert sa 5000 ljudi, svi testirani pre koncerta i sa maskama tokom koncerta ali nista pravilo distance. Svi testirani i posle nekoliko puta i posle mesec dana nema posledica tj zarazenih, ima nekoliko ali nije jasno u svakom slucaju zanemarljivo. Slican test je bio uradjen u briselu sa 1300 ljudi , isti rezultat, u Parizu se takodje spremaju ali sve u svemu to bi trebalo da znaci da bi ubuduce moglo da bude sasvim ok da se odrzavaju "veliki  dogadjaji" sa dosta publike bez problema ako su svi prethodno testirani i nose maske (koncerti, utakmice itd)

 

https://www.lemonde.fr/planete/article/2021/04/27/concert-test-en-espagne-aucun-signe-de-contagion-au-coronavirus-detecte-un-mois-apres_6078235_3244.html

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Clash said:

Updejt antivaks teorije zavere, ovo sam danas prvi put cuo:

Cipovi u vakcinama se ukljucuju 666 dan posle vakcinacije!

Tako da imate jos cca dve godine da pozavrsavate sta imate i fajront.

Divno, statistika moje dijagnoze nije tako velikodusna, al ako oni tako kazu, sad mi je lakse...😍

Link to comment
Share on other sites

Ćale danas otišao da se vakciniše. Popunio onaj formular, sačekao red i pred sam čin gde ga je doktorka ispitala o bolestima(dijabetičar je), napomene on njoj izmedju ostalog da ima i otvorenu ranu na peti zbog koje je 20 dana bio u Gamzigradskoj banji na hiperbaričnoj. Ona ga posavetuje da je najbolje da se ne vakciniše jer navodno vakcine nisu dovoljno ispitane na otvorene rane i o mogućnosti stvaranja tromba ili tako nešto i da bi najbolje bilo da sečaka do sledeće godine. Poslušao je savet i odustao od vakcine.

 

Ne znam sada šta da radi. Da li da potraži savet od još neki doktora ili da pričeka do sledeće godine kada rana zaraste Bože zdravlje. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, MrTripleDouble said:

Ćale danas otišao da se vakciniše. Popunio onaj formular, sačekao red i pred sam čin gde ga je doktorka ispitala o bolestima(dijabetičar je), napomene on njoj izmedju ostalog da ima i otvorenu ranu na peti zbog koje je 20 dana bio u Gamzigradskoj banji na hiperbaričnoj. Ona ga posavetuje da je najbolje da se ne vakciniše jer navodno vakcine nisu dovoljno ispitane na otvorene rane i o mogućnosti stvaranja tromba ili tako nešto i da bi najbolje bilo da sečaka do sledeće godine. Poslušao je savet i odustao od vakcine.

 

Ne znam sada šta da radi. Da li da potraži savet od još neki doktora ili da pričeka do sledeće godine kada rana zaraste Bože zdravlje. 

mislim da bi trebalo da se posavetuje jos sa nekim lekarom, mozda s tim koji mu prati taj problem.

 

kod nas je sinoc na tv jedan lekar (koji je lecio jednu mladu zenu, 27 godina staru, koja je imala onaj tromb u mozgu posle AZ - prezivela i sad je u redu, ide na terapiju) komentarisao da jos uvek ne znaju tacno koji su to rizicni faktori koji su kod tih nekoliko ljudi doveli do trombova u mozgu posle vakcinacije AZ. ranije je pominjano da nisu korelirali s "regularnom" trombozom.

 

Kazu da od oko 4,8 miliona ljudi koji su u Nemackoj dobili AZ njih 63 je imalo problema s ovom trombozom: 1 slucaj na 75000 vakcinisanih. 55 slucajeva je bilo kod ljudi ispod 60 godina, uglavnom zena.

Kod P&B vakcina na oko 16,9 miliona vakcinisanih imali su 12 slucajeva s tom trombozom: 1 slucaj na 1,4 miliona vakcinisanih.

U tom izvestaju nisu pominjali koliko je preminulo.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Kazu da od oko 4,8 miliona ljudi koji su dobili AZ njih 63 je imalo problema s ovom trombozom: 1 slucaj na 75000 vakcinisanih. 55 slucajeva je bilo kod ljudi ispod 60 godina, uglavnom zena.

 

Quote

The European Medicines Agency received reports of 169 cases of the rare brain blood clot by early April, after 34 million doses had been administered, Sabine Straus, chair of the EMA’s safety committee, said this week.

 

Gde je tih 1 slucaj na 75000? Ovo su relativno sveze informacije. 169 slucajeva ukupno na 34 miliona doza.  To je 1 na 200 000.

 

Inace, sta znaci to "vakcina nije ispitana na otvorenim ranama"? Kakve veze to ima? Ja sam siguran da vakcine nisu ispitane ni na "Vitezovima koji kazu NI", pa opet ni jedan lekar o tome ne kenja. Malo mi je neodgovorno takve savete davati ljudima, posebno tako na svoju ruku.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Dodala sam gore da se to odnosi na Nemacku.

 

 

Aha, ok. Ovo moje je globalno. 

 

Inace, jeste indikativno da su uglavnom mlade zene pogodjene, sto mozda moze da ukaze na neku hormonsku povezanost, sta li... Takodje, sve sto se desilo, desilo se nakon prve doze, izmedju 4 i 10 dana od davanja vakcine. Takodje, nazalost, svaki deseti slucaj je zavrsio fatalno.

Edited by Hugo Punch
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Henry Chinaski said:

Je l sam uzeo neciji nick ? Ako da, promjenicu, nije frka. 🙂

 

6 hours ago, Constantin said:

Čekaj bre....ne može tek tako, pa Henry C....

 

5 hours ago, fancy said:

Pošto znam da nisi legendarni Henry Chinaski sa bivšeg foruma, samo ću reći da nije lepo što si uzeo dres koji bi trebalo da je "povučen" emoji6.png

Sent from my phone using their app
 

 

 

2 hours ago, koca popovic said:

Jbte kakva slucajnost. Danas sam nesto razmisljao o nekim starim clanovima foruma. Izmedju ostalih iti si mi pao na pamet. Na pimjer sjetih se Vladana, Slavise, Roterdamca, Kynika ,Vjeke...... Izvinjavam se na skretanju sa teme.


Au, meni ovo stvara konfuziju u glavi... @koca popovic nije to taj sa starog foruma, da vidimo šta kaže @Milenko Puzigaca na ovu pozajmicu identiteta?

 

https://forum.b92.net/topic/75380-protest-2017-srbija-se-budi/?p=5655298

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, handys said:

Jedno pitanje za doktore: kakva je razlika izmedju d dimer testa i recimo INR? Da li oba gadjaju trombozu na isti nacin?


INR je parametar koji se koristi za procenu sposobnosti zgrušavanja krvi tj. za kontrolu kod uzimanja antikoagulantnih lekova (antagnosnisti Vitamina K), to je suštinski protrombinsko vreme i nema (direktne) veze sa trombozom niti se za to koristi.
 

D-Dimer je proizvod razgradnje tromba tj. fibrina, što znači da u stanjima u kojima postoji povećano stvaranje trombova (tromboza) dolazi i do njihove povećane degradacije, pa i rasta d-dimera i on se koristi za dijagnostiku tromboze, s tim da nije svako povećanje d-dimera automatski i tromboza.

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MrTripleDouble said:

Ćale danas otišao da se vakciniše. Popunio onaj formular, sačekao red i pred sam čin gde ga je doktorka ispitala o bolestima(dijabetičar je), napomene on njoj izmedju ostalog da ima i otvorenu ranu na peti zbog koje je 20 dana bio u Gamzigradskoj banji na hiperbaričnoj. Ona ga posavetuje da je najbolje da se ne vakciniše jer navodno vakcine nisu dovoljno ispitane na otvorene rane i o mogućnosti stvaranja tromba ili tako nešto i da bi najbolje bilo da sečaka do sledeće godine. Poslušao je savet i odustao od vakcine.

 

Ne znam sada šta da radi. Da li da potraži savet od još neki doktora ili da pričeka do sledeće godine kada rana zaraste Bože zdravlje. 

Meni to deluje kao da je doktorka trazila razlog da ga odgovori. Nigde se ne pominje "otvorene rane" kao pitanje za one koji se vakcinisu, niti sam negde cula da to ima veze sa trombovim.

Najbolje da potrazite savet lekara da li je on rizican za dobijanje tromba, pa ako nije....

 

Moja mama je dijabeticar, a znam jos njih, i svi bezbedno primili vakcinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Meni to deluje kao da je doktorka trazila razlog da ga odgovori. Nigde se ne pominje "otvorene rane" kao pitanje za one koji se vakcinisu, niti sam negde cula da to ima veze sa trombovim.

Najbolje da potrazite savet lekara da li je on rizican za dobijanje tromba, pa ako nije....

 

Moja mama je dijabeticar, a znam jos njih, i svi bezbedno primili vakcinu.

Ne vidim razlog zbog cega bi to ucinila. Nestrucnost vrlo moguce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...