Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa koliko treba.

Iz prve ruke (priča mi klijent Kinez) evo kako se u Kinu ulazi (kao kineski državljanin iz Srbije): prvo izolacija 2 nedelje u Srbiji, uz apliciranje kod ambasade PRC-a za dozvolu ulaska/povratka u Kinu. Onda pcr test ovde pa ulazak u Kinu, pa pcr test tamo i 2 nedelje karantina.
Ako se posle toga želi putovati u drugu pokrajinu, onda ide još nedelju dana karantina kad se pređe u drugu pokrajinu.

Ali zato SVE radi kao pre pandemije, klubovi, stadioni, koncerti, SVE.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo izašao i treći mesec demografske statistike za 2021vu. On može da nam da uvid koliko korona uistinu odnosi žrtava.
Cifre ne treba shvatati bukvalno, već više kao koliki je uticaj cele ove priče na smrtnost po mesecima.
kolone su: demografski podatak o ukupnom broju umrlih, zatim prosek za taj mesec više godina unazad, kolika je razlika 2021 i tog proseka te broj prijavljenih korona smrti (znate ono 16-15-17-15-16)
 
                 2021        prosek 2010-19     razlika    zvanično korona
januar      10417             9895                   522            788
februar    10166             9080                  1086           422
mart        12952             9386                  3566           886
 
Iz ugla koliko smo selebritija imali prijavljenih u prva tri meseca meni ove cifre nisu toliko strašne. April će, s obzirom da je pik talasa bio 23.3. verovatno biti sličan martu.
 
Ali objektivno gledano - bez uticaja medijske histerije - jesu strašne - u martu je smrtnost prebačena za 37% - to je mnooogo. Mart 2021 je drugi najsmrtonosniji mesec u toku pandemije - samo je decembar bio strašniji. Jedini predpandemijski mesec koji je imao veću smrtnost je januar 2017 sa 13385.
 

U Januaru 2017 je bila epidemija gripe kod nas. Pisao sam vec o tome, jer je mama umrla u Januaru 2017 od mozdanog udara a dok je lezala u bolnici u takvom stanju nismo je mogli posecivati jer su posete bile zabranjene zbog epidemije gripa
Link to comment
Share on other sites

The director of the National Institutes of Health said on Sunday predicted that the US could reach “herd immunity” from COVID-19 at 70 to 85 percent of people vaccinated or previously infected — and said some regions of the country are getting close to that.

Dr. Francis Collins said experts “don’t really quite know” yet the exact rate of the population that needs some form of protection to achieve herd immunity, but the benchmark is likely “up there around 70, 85 percent.”

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

The director of the National Institutes of Health said on Sunday predicted that the US could reach “herd immunity” from COVID-19 at 70 to 85 percent of people vaccinated or previously infected — and said some regions of the country are getting close to that.

Dr. Francis Collins said experts “don’t really quite know” yet the exact rate of the population that needs some form of protection to achieve herd immunity, but the benchmark is likely “up there around 70, 85 percent.”

Poskupelo od prošle godine, tad je trebalo jedva 60%

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Nicklord said:

Sve što ja vidim je da Sinofarm dominira

 

Kako brate, kako? 😄 Ubedljivo najgori po svim parametrima. Pustinja plus 7.5 puta manje ljudi od Britanije koja vakcinise jednom dozom ako se nesto nije promenilo i isti broj zarazenih, bukvalno smehoteka. Sa Izraelom je vise glupo i porediti, dupe i oko razlika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

@fancy Ja sam moje prijatelje vec odabrao , jos pre 35 godina, i ako smo sve ove godine najbolji prijatelji ne vidim jedan razlog da mi vise ne budu jer ne zele da prime vakcinu.

 

Pazi komparacije, dete nije biralo brata ili sestru pa se zato tuku. Pa zasto on misli da su njegovi roditelji njega birali? 

I ja i sestra smo se tukli dok smo bili deca, do neke 10e godine, i sta sad to znaci da je ona losa ili sam ja los jer smo se tukli i nismo mogli izabrati bolje?

Pa eno studija koliko hoces da deca do 3 godine su na nivou razmisljanja jednog majmuna ( cast deci izuzecima) . 

Edit: ili Pletiljin post, zna da je momak dobar, ali eto on je antivaxer, jer ne zeli jos da se vakcinise , pa se zato gledaju kao preko nisana. E sad ko je koga gledao preko nisana? 

Ah,  Pletilja je poznata kraljica melodrame, forumska Mir Jam, ako me razumete tako da te nisane, grudobrane ne treba uzimati zdravo za gotovo.

Ozbiljno: sta ocekivati od populacije planete ciji je momenat paznje  sa 12 sec pao na 8 sec.  u 2019. Zlatna ribica se drzi na stabilnih 9 sec.*

* Danas na radiju Bg 2, prof Dejan Petrovic....

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Bogami, fino radi Kinez i po Madjarskama.

ma kakvi, fekalija od vakcine, lazu..bolje beli luk da probamo, efikasniji nego Sinofarm..smao ne kineski luk, naravno..

Edited by Harmonika
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, urosg3 said:

Poskupelo od prošle godine, tad je trebalo jedva 60%

Ma ajde to nego nisam prenela ovu izjavu:

Dr. Anthony Fauci has said that as much as much as 90 percent of the population may need to get vaccinated or infected to reach herd immunity.

“I think the real range is somewhere between 70 to 90 percent. But, I’m not going to say 90 percent,” the White House chief medical advisor told the New York Times.

Fauci said he drew the line at 90 percent herd immunity because he doesn’t believe the virus is more transmissible than the measles, which lands somewhere in that range.

“I’d bet my house that COVID isn’t as contagious as measles,” he said.

 

Nakon vise od godine, on ne zna koliko je virus zarazan, pa se onako gadjamo predvidjanjima - sta rade ovi strucnjaci svo ovo vreme?

Sutra ce valjda da skinu preporuku o maskama napolju - ali valjda samo za vakcinisane

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Ma ajde to nego nisam prenela ovu izjavu:

Dr. Anthony Fauci has said that as much as much as 90 percent of the population may need to get vaccinated or infected to reach herd immunity.

“I think the real range is somewhere between 70 to 90 percent. But, I’m not going to say 90 percent,” the White House chief medical advisor told the New York Times.

Fauci said he drew the line at 90 percent herd immunity because he doesn’t believe the virus is more transmissible than the measles, which lands somewhere in that range.

“I’d bet my house that COVID isn’t as contagious as measles,” he said.

 

Nakon vise od godine, on ne zna koliko je virus zarazan, pa se onako gadjamo predvidjanjima - sta rade ovi strucnjaci svo ovo vreme?

Sutra ce valjda da skinu preporuku o maskama napolju - ali valjda samo za vakcinisane

I ja sam zbunjen i zatečen, ponovo me je virus iznenadio. Mora da sam epidemiolog onda 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

A zabrana ulaska za Indijce je nesprovodiva zbog? Ili Kineze još ranije, ili bilo koga drugog?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa ne sire samo oni virus,pa da zatvaras samo za odredjene drzave (btw, to su radili za Juznu Afriku, sad za Indiju...to nije problem).

 

Znas li koliko ljudi iz Kehla radi u Strasbourgu i obrnuto? Svajcarska/Francuska? Poljska/Nemacka?

 

Kako to zabraniti i regulisati? 

Meni zabraniti da dodjem u Srbiju, a drzavljanin sam Srbije? Ili mi zabraniti da udjem u Nemacku, a radim/zivim tamo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Pletilja said:

Ah,  Pletilja je poznata kraljica melodrame, forumska Mir Jam, ako me razumete tako da te nisane, grudobrane ne treba uzimati zdravo za gotovo.

Ozbiljno: sta ocekivati od populacije planete ciji je momenat paznje  sa 12 sec pao na 8 sec.  u 2019. Zlatna ribica se drzi na stabilnih 9 sec.*

* Danas na radiju Bg 2, prof Dejan Petrovic....

Nisam ja mislio nista lose o vama. Znam ja da ste vi jedna jako dobra.

Samo me nervira ta hajka na one koji ne zele da se vakcinisu, ne jer su antivaxeri, vec se plase zbog neceg.

 

de de nemojte mi pisati boje se igle il su culi od taxiste iz njujorka i tako te budalastine.

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

Ma ajde to nego nisam prenela ovu izjavu:

Dr. Anthony Fauci has said that as much as much as 90 percent of the population may need to get vaccinated or infected to reach herd immunity.

“I think the real range is somewhere between 70 to 90 percent. But, I’m not going to say 90 percent,” the White House chief medical advisor told the New York Times.

Fauci said he drew the line at 90 percent herd immunity because he doesn’t believe the virus is more transmissible than the measles, which lands somewhere in that range.

“I’d bet my house that COVID isn’t as contagious as measles,” he said.

 

Nakon vise od godine, on ne zna koliko je virus zarazan, pa se onako gadjamo predvidjanjima - sta rade ovi strucnjaci svo ovo vreme?

Sutra ce valjda da skinu preporuku o maskama napolju - ali valjda samo za vakcinisane

Prosle godine se govorilo o 65% ljudi koji bi trebalo da se vakcinisu da bi se postigao imunitet krda jer je tada infektivnost doticnog soja virusa (i vrednost N) bila takva.

Sad u EU npr. 80-90% novih infekcija cini britanski soj koji je infektivniji - stoga se i ova brojka povecava na 75+% (tacna cifra nije toliko bitna, bitno je da je ovaj soj infektivniji bar za 30% od prethodnog, pa stog i potreba da se vise ljudi vakcinise ili da je prelezalo covid-19).

Vrlo prosto, i sve naucno potkovano.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Ti si bar peti forumas koji je podelio ovu "cuo sam" pricu :classic_biggrin:

 

3 hours ago, NMX said:

 

Hahahahah a brate ne stižem sve da isčitam, izvinjavam se na ponavljanju...ali eto, stigao info i do mene.

 

Nadam se da je laž

 

Procitao ovde na forumu pre par dana, zaboravio, prisetio se price, ne zna odakle... dosao podelio ovde sa nama. 😄

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Prosle godine se govorilo o 65% ljudi koji bi trebalo da se vakcinisu da bi se postigao imunitet krda jer je tada infektivnost doticnog soja virusa (i vrednost N) bila takva.

Sad u EU npr. 80-90% novih infekcija cini britanski soj koji je infektivniji - stoga se i ova brojka povecava na 75+% (tacna cifra nije toliko bitna, bitno je da je ovaj soj infektivniji bar za 30% od prethodnog, pa stog i potreba da se vise ljudi vakcinise ili da je prelezalo covid-19).

Vrlo prosto, i sve naucno potkovano.

Sve bi to bilo ok, da nije Fauci jos pre par meseci poceo to da prica oko 90% (ako se tacno secam jos negde u decembru), pre nego je UK soj bio dominantan.

Znaci nema to veze sa time.

A uz to problem nije u tome da li se sad cifra povecala, nego sto eto ti znas koliko je vise virus infektivniji, a on ne zna....

Evo ja glasam da te imenujemo za Chief Advisor za Belu Kucu. On se sad setio da je verovatnoca prenosa napolju mala, i da nam ne trebaju maske napolju....

 

U kaliforniji od kako su ukinuli totalni lockdown, cifre padaju....sad dal je stvarno ili zato sto ce guverner da izgubi stolicu - nebitno. Nesto tu smrdi, pa ili lockdown kako su ga mnoge plave drzave kreirale ne radi, ili su lagali pre ili lazu sada....sad ti izaberi odgovor :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Za to vreme...

 

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/propast-ce-gotovo-11-milijuna-doza-cjepiva-astrazeneca-koje-je-narucila-nizozemska-20210426

 

Propast će gotovo 11 milijuna doza cjepiva AstraZeneca koje je naručila Nizozemska

Neka podele.

 

US will share AZ with world najzad i naši doneli odluku

 

“Given the strong portfolio of vaccines that the U.S. already has and that have been authorized by the FDA, and given that the AstraZeneca vaccine is not authorized for use in the U.S., we do not need to use the AstraZeneca vaccine here during the next several months,” said White House COVID-19 coordinator Jeff Zients. “Therefore the U.S. is looking at options to share the AstraZeneca doses with other countries as they become available.”

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...