Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, Angelia said:

Nisam htela da me pogresno razumete, jer inace jako cenim zdravstvene radnike.

Tesko da ces ovde naici na bas tu vrstu djubradi, a imam kontakte sa mnogo lekara. Najcesce ovde je problem arogancije i nedostatka empatije, problem sistema imidza, ne na isti nacin kao u SR. Ovde (kao i UK iz licnog iskustva) kad naidjes na nekog ko je kao licnost problematican u zdravstvu, obicno je odlican strucnjak (komplex boga - uglavnom hirurzi, anesteziolozi....), u SR je to totalno nepovezano sa strucnoscu, cesto u SR dobiju komplex boga i sestre. Tako da verovatno ste ti i Zoki u pravu da je verovatno posledica opsteg sistema vrednosti.

Na ovako priprostu komunikaciju na srecu, nisam nijednom naisla ovde, sto ne znaci da je nema, nego je samo retka.

Nije isključeno ni da je za ovoga ta nekultura nekakva šala, ili možda čak neko đilkoško nabacivanje, što bi onda moglo da se posmatra kao  seksualno zlostavljanje pacijenta. Momo Kapor dok nije poludeo pa počeo da veliča ono što je do juče ismevao je imao priču o takvima. Ono kad je došla neka Engleskinja, pa da joj se dodvori, neki lokalni đilkoš joj nudio pečenje, mlado, jutros od sise odvojeno pa zaklano, a ona kad je to čula pala u nesvest. Ono, pojedini džudže misle da je ovakva nekultura kao taj što je govorio nekakva duhovitost.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jasno, ali to je samo ilustracija koliko ta zemlja nema rešenja, i gde god pogledaš nema izlaza. U stvari mi grešimo kada gledamo Indiju kao jedinstvenu zemlju i društvo a u stvarnosti ima više Indija koje su jasno razgraničene i ne susreću se. Videćemo kako će na kraju da se razvija i kako će jedna Indija da se obračuna sa drugom Indijom ali rešenje nije lepo.
Ta Indija kakva je u pandemiji nema rešenja a da nije umiranje. Pitanje je samo ko će da nastrada, koja kasta.
Siguran sam da ne u iru indijci iz svih kasta zbog nedostatka kiseonika, umiru najsiromasniji.
Iako ima smisla to sto pises, iako su bili oni protesti zemljoradnika, jos uvek je njihova svest poprilicno daleko od nekog razracunavanja. Daleko je niza kasta od svesti sta u tom drustvu ne valja.
Mada, ja pisem na osnovu svog iskustva, koje je realno malo obzirom na velicinu zemlje i na razlicitosti.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, todorovic said:

Siguran sam da ne u iru indijci iz svih kasta zbog nedostatka kiseonika, umiru najsiromasniji.
Iako ima smisla to sto pises, iako su bili oni protesti zemljoradnika, jos uvek je njihova svest poprilicno daleko od nekog razracunavanja. Daleko je niza kasta od svesti sta u tom drustvu ne valja.
Mada, ja pisem na osnovu svog iskustva, koje je realno malo obzirom na velicinu zemlje i na razlicitosti.

Ne umiru iz svih kasta, mada je izgleda počelo da se dešava i Bramanima pa je stiglo i u medije, što je problem. Parijama ionako nedostatak kiseonika po bolnicama nije nikakav problem, oni  i ne stižu uopšte do bolnica. Biće teških 6 nedelja od kojih je jedna jedva počela a nema rešenja.

Link to comment
Share on other sites

Najtuznije od svega je ustvari sto indija verovatno ima najgori odnos stvarno zarazenih i testiranih pozitivno. Treba tamo biti dovoljno visoko u drustvu da uopste pomislis da se testiras, onda da dodjes na red da se testiras...

 

 

Sa druge strane, ako ovako nesto ne osvesti indiju, smrt + sve veca pokrivenost internetom, ja ne znam sta ce. Tuzno je sto ja imam utisak da ih ovo nece osvestiti.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Nije isključeno ni da je za ovoga ta nekultura nekakva šala....

Ja sam iz Sr i nije mi smesno, ama uopste. Uopste ne mislim da je to takav pokusaj koji ti pominjes, radi se o cistom balkanskom bezobrazluku i sexizmu, koji me uopste ne iznenadjuje. Medjutim, to nikako ne bi smelo da bude nacin ponasanja jednog lekara koji treba da je dovoljno obrazovan i da svoje pecinske stavove zadrzi za svoje privatno vreme, a ne da maltretira pacijente da bi ih odgovarao od vakcine.

Postoji velika razlika da to kaze neki random lik, a druga je prica kad to uradi lekar. To nije cak ni prosta nekultura.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, todorovic said:

Najtuznije od svega je ustvari sto indija verovatno ima najgori odnos stvarno zarazenih i testiranih pozitivno. Treba tamo biti dovoljno visoko u drustvu da uopste pomislis da se testiras, onda da dodjes na red da se testiras...

Zato i kažem da ima dve, najmanje dve Indije. Problem je što se počelo dešavati prvoj Indiji, a sve ovo što se nižim Indijama dešavalo do sada - nije bio problem. To licemerje medija je užasno u stvari. Bangladeš je još gora priča...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Na ovom forumu se ljudi sa sela nikad nisu potcenjivali...Mnogo je tu mudrosti, svi to znamo. Evo i @DJ_Vasa je naveo lep primer.

...

Skoro mi salje jedna antivakserka video onog Roma koji vice da hoce da se vakcinise "Rajfajzen" vakcinom, pa kao "ha-ha-ha"... Mislim se Gospodjo, sto on mora da zna kako se koja vakcina zove, bitno da ima svest o vaznosti vakcinacije, cuti i pokrij se usima, zamolio bih te....

 

Ma, dobro, i medju njima ima svakakvih..ja kao decko sa sela najbolje znam..nema to veze, ili imas mozga, ili nemas..bez obzira odakle si, kog si obrazovanaj, vere, nacije..evo npr. tuga me hvata zbog ovoga sto u Sandzaku npr slabo  zele da se vakcinisu, izmedju ostalog i zbog njih sam plakao letos, ali, sta da radim..covek bi pomislio posle onog letnjeg pakla, da ce prvi trcati..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Ja sam primetio da oni koji nece da se vakcinisu, rade testove na antitela u laznoj nadi da su prelezali covid. 

pa dobro, nije ni to lose, ima dosta onih koji su stekli antitela, a da s ensiu zarazili, vec prokuzili Skler metodom, mahom ljudi koji rad eu ugostiteljstvu, prodavnicama, salterskis luzbenici, to je ono prokuzavanje o kome je Sekler pricao, oni imaju antitela kao da su vakcinisani, ako ih vec imaju, nije zapelo d ase bockaju, neku zastitu imaju..

Link to comment
Share on other sites

Znaci sve sto su trebali da urade je smanje kapacitet, i onda bi biznisi sami (restorani, klubovi) vrsili brzi obrt musterija, da bi nadoknadili promet, kao sto su uradili kad im je dozvoljeno da rade sa manjim kapacitetom, i nikakve razlike ne bi bilo. Dzaba su unistili usluzne delatnosti. Ali i glupiranje sa skolama, znaci gubljenje vremena. Ovaj covek u stvari potpuno ima smisla, i hoce da koristi nauku za mere!!!

 

The risk of being exposed to Covid-19 indoors is as great at 60 feet as it is at 6 feet — even when wearing a mask, according to a new study by Massachusetts Institute of Technology researchers who challenge social distancing guidelines adopted across the world.

.......

Bazant also says that guidelines enforcing indoor occupancy caps are flawed. He said 20 people gathered inside for 1 minute is probably fine, but not over the course of several hours, he said.

“What our analysis continues to show is that many spaces that have been shut down in fact don’t need to be. Often times the space is large enough, the ventilation is good enough, the amount of time people spend together is such that those spaces can be safely operated even at full capacity and the scientific support for reduced capacity in those spaces is really not very good,” Bazant said. “I think if you run the numbers, even right now for many types of spaces you’d find that there is not a need for occupancy restrictions.”

.....

Even with masks on, as with smoking, those who are in the vicinity are heavily affected by the secondhand smoke that makes its way around the enclosed area and lingers. The same logic applies to infectious airborne droplets, according to the study. When indoors and masked, factors besides distance can be more important to consider to avoid transmission.

As for social distancing outdoors, Bazant says it makes almost no sense and that doing so with masks on is “kind of crazy.”

“If you look at the air flow outside, the infected air would be swept away and very unlikely to cause transmission. There are very few recorded instances of outdoor transmission.” he said. “Crowded spaces outdoor could be an issue, but if people are keeping a reasonable distance of like 3 feet outside, I feel pretty comfortable with that even without masks frankly.”

 

https://www.cnbc.com/2021/04/23/mit-researchers-say-youre-no-safer-from-covid-indoors-at-6-feet-or-60-feet-in-new-study.html

Link to comment
Share on other sites

Grci sutra otvaraju shopping mallove i discount villages, ali u varijanti da moraš da se najaviš shopping centru i da ukupna akcija (sa sve putem do shopping centra i nazad kući) može da traje 3 sata. Šalje se i SMS na specijalan broj. Osoblje shopping centara mora obavezno jedan put nedeljno da se testira. Nisu ništa pisali o broju osoba, ali koliko se sećam prvog pokušaja otvaranja maloprodaje u januaru (koji se neslavno par dana kasnije završio) bilo je nešto tipa 1 osoba na 25m2 prostora (ili je ovo za crkve bilo, nisam sad siguran).

 

Otvaranje ugostiteljstva se očekuje posle Uskrsa. Pre i tokom Uskrsa su pojačane saobraćajne kontrole da sprečavaju izlete i posete između regionalnih jedinica i tradicionalni grčki Uskrs na selu. Pojačane su i kazne. Počinju malo da se otvaraju, ali još uvek drže jake mere da ne bi došlo do porasta novozaraženih pred turističko otvaranje 15. maja.

 

Da vidimo malo brojke, zanimljiv je podatak da su Grci testirali više ljudi, nego što Srbija ima stanovnika. Svakako još uvek stoje daleko bolje od nas u broju i procentu novozaraženih, mada smo i mi pali sa 30% na 17% novozaraženih (ako je verovati našim podacima).

 

                                                              Srbija                             Grčka

Ukupan broj zaraženih                        675.904                         329.134                  

Ukupan broj testiranih                      3.754.852                       7.758.817

Broj testiranih u zadnjih 24h                  13.706                           66.362

Broj novozaraženih                                   2.384                             2.754

Procenat novozaraženih                         17,38%                             4,15%

 

Izostavljam broj preminulih i na respiratoru, jer mi dojadilo da iznova ponavljam - da, zdravstveni sistem (državni) im je još gori od našeg, pacijent dok stigne do bolnice, ili je za respirator ili za sahranu.

 

Loši su u lečenju, ali jesu odlični u sprečavanju.  Brojke su dokaz da mere definitivno rade posao. Da su još bili pametni da se ne vezuju za Merkelicin diktat, već naručili vakcine iz raznih izvora, i nametnuli vakcinisanje onako demokratski kako su sad nametnuli obligatorno redovno testiranje za sve tipove zaposlenih, koji imaju posla sa ljudima, i za srednjoškolce/nastavnike, bili bi u ravni sa VB i Izraelom. Mada, pred glavnu sezonu verujem da će radnici u ugostiteljstvu i trgovini u svakom slučaju nadrljati glede prinudnog vakcinisanja. Biće ono, oćeš da radiš i zaradiš - vakcina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

Ma, dobro, i medju njima ima svakakvih..ja kao decko sa sela najbolje znam..nema to veze, ili imas mozga, ili nemas..bez obzira odakle si, kog si obrazovanaj, vere, nacije..evo npr. tuga me hvata zbog ovoga sto u Sandzaku npr slabo  zele da se vakcinisu, izmedju ostalog i zbog njih sam plakao letos, ali, sta da radim..covek bi pomislio posle onog letnjeg pakla, da ce prvi trcati..

Jos uvek neko debatuje o trnasmisiji napolju, pa mi smo  stvarno jos u 19 veku, globalno..evo ja, vec mesec dana unazad, setam napolju, bez maske,s ta ce mi maska ako nigde ne ulzim unutra, prosta stvar, ovo bi i prfacici trebalo da znaju..

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Znaci sve sto su trebali da urade je smanje kapacitet, i onda bi biznisi sami (restorani, klubovi) vrsili brzi obrt musterija, da bi nadoknadili promet, kao sto su uradili kad im je dozvoljeno da rade sa manjim kapacitetom, i nikakve razlike ne bi bilo. Dzaba su unistili usluzne delatnosti.

Ovo ja pričam od samog početka za ugostiteljstvo. Međutim, ta medalja ima dve strane, državu i same ugostitelje. Obišao sam dosta toga u Beogradu i jedino bašta Golfa na Košutnjaku i bašta Venecije u Zemunu drže razmak od dva metra ili više između odmaknutog sedišta i odmaknutog sedišta (znači realnost upotrebe), dok svi ostali izgleda mere razmak od sredine stola do sredine stola, što će reći, gosti se međusobno češaju leđma. Kod kafića u centru Zemuna gotovo nikakve razlike između redovne situacije razmaka i pandemijske, u Strahinjića bana mizeran razmak tek reda radi.

 

Ako ugostitelji nisu u stanju da shvate da je bolje da smanje kapacitete nego da su pod zabranama, tu jednostavno nema pomoći. Nema država resurse da ih sve redovno kontroliše i nema muda/volju da ih kažnjava (mada verujem da se primaju sponzorstva za partiju na vlasti i inspektore) i tu uvek pribegne najlakšem instrumentu - zabrani. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Načuh......sad, ako lažu mene, lažem i ja vas, da su odštampani plakati za bilborde pod naslovom "Pobedili smo Coronu" (tako nešto)....?????

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Kao da bi nam bilo prvi put.

Mi to svakog proleca podelimo ordenje, pa idemo novi krug.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Akiro said:

 

Ako ugostitelji nisu u stanju da shvate da je bolje da smanje kapacitete nego da su pod zabranama, tu jednostavno nema pomoći. Nema država resurse da ih sve redovno kontroliše i nema muda/volju da ih kažnjava (mada verujem da se primaju sponzorstva za partiju na vlasti i inspektore) i tu uvek pribegne najlakšem instrumentu - zabrani. 

To je vec neki drugi problem, kod nas kad su ogranicili kapacitet svi su napravili scale down, i veci vremenski obrt. Stvarno ne ulazim u problem kod ekonomije koja nema jasnu korelaciju izmedju vremena i placanja.

 

Kod nas su i na 25% kapaciteta ogranicili vreme u restoranu na sat ipo. Toliko je i danas,nista se ne menja lockdownom.

 

I zasto su zabranili restorane i klubove ako naucno to nema smisla?

 

Nije kao da su ponudili "uradite ovo, i nastavite da radite", ne, bilo je svima je zabranjeno, iako nema smisla

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:


UK je na dobrom tragu, kako čujem 21.6. ukidaju i maske i sva ograničenja, to je država za primer. Imaju ljudi lepo datum mogu da se planiraju i da uživaju u svojoj odluci da se vakcinišu bez baba zadušnih da im prete epidemiološkim merama. Neke odluke moraju da se nagrade.

 

Meni se cini da je tebi ovde bitnija forma od sustine. Jeste da dobro zvuci to cvrsto obecanje o otvaranju svega od 21.juna. Ali ja tu citam sledece. Oni koji odlucuju o merama, znaci nose ogromnu odgovornost, mogu sad lepo da odu na dvomesecni odmor i da ih ne boli glava. Situacija s covidom moze da se razvija kako hoce, oni su svoje rekli.

Za razliku od njih, neki drugi prate situaciju i prilagodjavaju mere onako kako najbolje znaju. Nije receno da su uvek u pravu, ali su bar prisutni.

Licno mislim da je davanje bilo kakvih prognoza sta ce se s covidom dogadjati za dva meseca, u ovom trenutku krajnje neozbiljno. Ali je zato vrlo populisticki, ljudi vole da cuju nekog ko ”zna”. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, urosg3 said:

Ovakve besmislene rasprave je država mogla/morala da preseče obaveznom vakcinacijom. kao što je mogla da brani ljudima da hodaju po ulici kad je veća verovatnoća da dobiješ na lotou nego da se zaraziš tako je mogla ovu besmislenu raspravu da ukine. Ali nije.
E pa kad nije, onda je "nemoj" ravnopravno sa "vakciniši se" i moramo da se pomirimo sa tim. 
Zagovoram obaveznu vakcinanaciju, da nema sumnje, istovremeno zagovoram da je policijski čas preterana mera. 
UK je na dobrom tragu, kako čujem 21.6. ukidaju i maske i sva ograničenja, to je država za primer. Imaju ljudi lepo datum mogu da se planiraju i da uživaju u svojoj odluci da se vakcinišu bez baba zadušnih da im prete epidemiološkim merama. Neke odluke moraju da se nagrade.

Obozavam ove datume kad se ukidaju mere. Tako smo imali datum jesenas da ce se do aprila ove godine ukinuti mere i vratiti u normalu, ili je to bilo do Marta. Mozda kod njih nece doci Indijski soj, ipak oni nisu Evropa vise. 

Eno Grcka isto ukida mere sad pocetkom Maja, otvaraju kafice, bla bla bla. 

 

Eto i mi isto proglasavamo pobedu nad pandemiom, vakcinisali se oni koji jesu, oni koji nisu nisu, i sta sad tu ima da se prica, nema pandemije, sta ce mi vakcina.

Edited by Tomiprunet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tomiprunet said:

Obozavam ove datume kad se ukidaju mere. Tako smo imali datum jesenas da ce se do aprila ove godine ukinuti mere i vratiti u normalu, ili je to bilo do Marta. Mozda kod njih nece doci Indijski soj, ipak oni nisu Evropa vise. 

Eno Grcka isto ukida mere sad pocetkom Maja, otvaraju kafice, bla bla bla. 

 

Eto i mi isto proglasavamo pobedu nad pandemiom, vakcinisali se oni koji jesu, oni koji nisu nisu, i sta sad tu ima da se prica, nema pandemije, sta ce mi vakcina.

Taman da se okupimo uz neko janje na raznju. :classic_biggrin:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Indija je prošle godine morala da prekine lockdown jer ima ogroman broj ljudi živi u siromaštvu ili na ivici siromaštva. Većina ljudi se bavi trgovinom na crno i svaki duži lockdown za njih je neizdrživ. A bez lockdowna se znalo da će im se ovo jednom desiti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Meni se cini da je tebi ovde bitnija forma od sustine. Jeste da dobro zvuci to cvrsto obecanje o otvaranju svega od 21.juna. Ali ja tu citam sledece. Oni koji odlucuju o merama, znaci nose ogromnu odgovornost, mogu sad lepo da odu na dvomesecni odmor i da ih ne boli glava. Situacija s covidom moze da se razvija kako hoce, oni su svoje rekli.

Za razliku od njih, neki drugi prate situaciju i prilagodjavaju mere onako kako najbolje znaju. Nije receno da su uvek u pravu, ali su bar prisutni.

Licno mislim da je davanje bilo kakvih prognoza sta ce se s covidom dogadjati za dva meseca, u ovom trenutku krajnje neozbiljno. Ali je zato vrlo populisticki, ljudi vole da cuju nekog ko ”zna”. 

Uh nisam siguran da je ta vrsta površnosti u pitanju, ne isključujem ali sumnjam. Obzirom da se čitamo već dugo sigurno se sećaš da sam odavno pisao da je potreban plan, strategija i vremenski okvir. Da su te stvari preduslovi. Da li je teško? Jeste.
Ali sve je teško oko pandemije, recimo potreban je policijski čas, to je, pretpostavimo, preduslov. I svi moraju da mu se pokore. Tako je isto potreban i vremenski okvir, i tome mora struka da se pokori. Ima na raspolaganju izbor koji je to vremenski okvir ali mora da ga isporuči, ljudska je potreba da postoji i tačka. Ona se ne sme zanemariti ako očekuješ uspeh.
Budi stručan, izvagaj sve, budi vizionar i isporuči ga.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

 Ima na raspolaganju izbor koji je to vremenski okvir ali mora da ga isporuči, ljudska je potreba da postoji i tačka. Ona se ne sme zanemariti ako očekuješ uspeh.
Budi stručan, izvagaj sve, budi vizionar i isporuči ga.

Dobro jutro dragi pratioci.

Ovo je vasa motivaciona poruka za danas od strane vaseg lajfkouca, influensera i motivacionog govornika Urospetgea.

Za vise saveta lajksersubskrajb

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Clash said:

Dobro jutro dragi pratioci.

Ovo je vasa motivaciona poruka za danas od strane vaseg lajfkouca, influensera i motivacionog govornika Urospetgea.

Za vise saveta lajksersubskrajb

Aj šta kukaš niste tako loše prošli 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...