Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

On 4/20/2021 at 10:29 AM, Sunshine State said:

O cemu sam i ja drobila mesecima:

 

Neracionalna upotreba antibiotika uvodi korona pacijente u veoma opasno stanje

 

""U jednom momentu uočili smo izrazito povećanje upotrebe antibiotika, već u ranoj fazi bolesti, što je dovelo do toga da posledično hospitalizujemo veći broj obolelih s težom kliničkom slikom. Najčešća greška je, svakako, prerano uključivanje antibiotika, odnosno uključivanje antibiotske terapije pre nego što se utvrdi umereno teška klinička slika s potvrđenom kovid 19 infekcijom", istakla je dr Milovanović.

Dodala je da prerano uključivanje antibiotske terapije, a posebno širokospektralne, kao što su fluorohinoloni treće i četvrte generacije, doprinosi ne samo dužem trajanju same virusne infekcije nego i promovisanju multirezistentnih bakterija i gljivica.

"Ukoliko na to dodamo i činjenicu da takvi bolesnici paralelno dobijaju visoke doze kortikosteroida, lako se dolazi do zaključka da se bolesnik uvodi u stanje teške imunodeficijencije u uslovima gde lako mogu da nadvladaju rezistentni mikroorganizmi", upozorila je dr Milovanović."

 Kako se to odnosi prema ovom protokolu?

 

200415_ANTIBIOTIC THERAPY FOR PNEUMONIA WHERE COVID_19 INFECTION IS SUSPECTED.pdf

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

 

Generalno sasvim ok, tu su jasni kriterijumi kad se daje. Meni recimo tu upada u oči CRP kao samostalan kriterijum, ja bih to pre u vezi sa prokalcitoninom tumačio, ali dobro, sigurno da postoji neki dokaz da treba. S druge strane ne pominjuu se nigde bilateralni infiltrati kao kriterijum, već unilateralni, znači samo na jednoj strani, što nije tipično za kovid već za bakterijske upale, pa zato antibiotik. 

 

Po meni, odličan algoritam.

Edited by Eddard
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Sestra koja se oseća i dalje malaksalo i ima bol u mišićima i zglobovima po rezultatu je negativna. Zet i sestričina pozitivni.

Meni je doktor u kovid ambulanti, pre nego što sam testiran, rekao da se ne obazirem preterano na rezultate testa jer ima ljudi koji su više puta testirani negativno a na respiratoru su. Bitni su simptomi i krvna slika. Zato se prilikom testiranja onih sa simptomima kovida obavezno radi i krvna slika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mthomy said:

Mesecipo posle sinopharma, antitela bukvalno nula. Zarazio se, simptomi bili blagi. 2 ned posle korone 2500! 

 

Cek, nesto mi logika tanka ujutru, jel to znaci da vakcina nije delovala ili da je nebitan broj antitela?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ridji said:

Kakva je situacija sa treningom posle vakcinacije? Koliko dana pauziranja i mirovanja? 
 

Zaboravih šta se pisalo na temu uzimanja nekih antikoagulanasa posle vektorskih vakcina? Da li piti nešto i ako da šta? Aspirin?

Meni preporučili dva dana da iskuliram. Nisam ih baš poslušao, sutradan otišao na trčanje, nije se ništa desilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/european-medicines-agency-more-than-300-cases-rare-blood-clot-events-worldwide-2021-04-20/
 

The European Union’s drug regulator said on Tuesday there had been more than 300 cases worldwide of rare blood clotting incidents combined with low platelet counts after use of COVID-19 vaccines.

There were 287 occurrences with the AstraZeneca vaccine, eight with Johnson & Johnson’s shot, 25 for Pfizer and five for Moderna, said Peter Arlett, Head of Data Analytics at the European Medicines Agency (EMA).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kakva crna pobeda? Moji su juče oko pola 5 dobili SMS poruke sa rezultatima PCR testova. Sestra koja se oseća i dalje malaksalo i ima bol u mišićima i zglobovima po rezultatu je negativna. Zet i sestričina pozitivni.

 

U 5 su bili ispred kovid ambulante u "Šumicama" i ispred njih je bio ogroman red. Ne bi stigli na red do kraja radnog vremena ( rade do 7 ) tako da će ujutru, pre sedam biti ispred ambulante.

 

Verovatno je tu malo ljudi ujutru, ali se broj povećava tokom dana..sve zavisi kad šalju SMS-ove sa rezultatima.

 

 

 

Moja mama je operisala čir pre skoro pune 3 godine. Imala je perforaciju, na vreme otišla i sada je ok...ALI...

 

Njen gastro dr kog koga je radila i gastroskopiju ( privatno ) izričito je naglasio da ne sme da pije Brufen, Dikolofenak i slične lekove već samo Paracetamol - kad ima neke bolove zbog diskus hernije i kada je prehlađena.

 

Dr opšte prakse ponovio joj je isto, a kardiolog je zabranio upotrebu kardiopirina.

 

Umesto kardiopirina kupuje Q protect preko jednog sajta. Preko istog sajta kupuje i tablete gvožđa, jer ne može obično gvožđe koje košta 50 din po receptu.

 

Sve zbog tih problema sa čirom..Poznato je da čir izaziva želudačno krvarenje. 

 

E. sada..mama ne pije, i ako popije malu čašicu nekada, ne pije taj dan Paracetamol 🙂 

 

Verovatno je taj što je umro pravio miks alkohola i lekova.

 

Miks alkohola i drugih lekova ( bilo kojih ) može da dovede do trovanja, pa i do smrti.  

 

 

 

Poznato je da acetaminophen (paracetamol) moze da izazove  liver toxicity, stoga se preporucuje da se ne prekoracuje doza od 4 grama dnevno (mi smo u apoteci imali template text za paracetamol, gde je obavezno bilo naglasiti na nalepnici za bocicu da ne sme da se uzima vise od 4 g), i posebna opreznost je potrebna kodi ljudi koji vec imaju problem s jetrom ili piju 3 ili vise alkoholna pica dnevno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Najverovatnije ti nece reci nista, koliko znam - a ogranicavam se da ipak ne znam dovoljno o SR, nisam cula da to preporucuju bilo kome osim onima koji imaju istoriju trombova. U SR su eto davali antibiotike za sve obolele, pa otkrili da je to stetno, ovde se to uopste ne preporucuje.


Pa valjda ce reci ako je neko srcani bolesnik, koji je imao infarkt i ima ugradjen stent, mislim na oca posto je i njemu danas zakazana vakcinacija. 
Doduse on redovno pije neku svoju terapiju.

Inace danas ocekujem(o) cirkus u Nisu

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Reklamu-za-otvaranje-Delte-Nislije-shvatile-kao-poziv-na-masovni-skup-iz-kompanije-kazu-da-su-ispravili-slogan.sr.html

https://jugmedia.rs/otvaranje-soping-centra-delta-planet-zakazano-za-sutra/


Pola grada su razbucali, doduse nesto i uredili, ali vise toga (prirodu i zelenilo) unistili zbog i za Miskovica. Plus sto je oteo delove gradskog zemljista koje ne pripada njegovoj parceli

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Hugo Punch said:

Samo da vas sve pozdravim, valjda ste svi dobro. Čitam pomalo, ali sam već onako preko one stvari smoren od korone. Da li mi je postala novo normalno ili više nema šta ni da se kaže, ne znam.

Ček bre, na korak smo od pobede 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"The J&J vaccine uses broadly similar vaccine technology as the AstraZeneca vaccine, known as adenoviral vectors, which has led some experts to speculate there might be a link between this vaccine platform and the very rare blood clotting condition known as “vaccine-induced immune thrombotic thrombocytopenia” (VITT).

So far, a link between adenovirus technology in general and blood clots is purely speculation — there’s no evidence yet — but it’s worthwhile for health authorities to assess the data and for researchers to try to understand:

can adenoviral vectors in general cause VITT?

is VITT specific to the AstraZeneca adenoviral vaccine?

are certain unlucky individuals pre-disposed to develop VITT?"

 

https://theconversation.com/is-it-the-adenovirus-vaccine-technology-used-by-astrazeneca-and-johnson-and-johnson-causing-blood-clots-theres-no-evidence-yet-158944

 

 

"J&J vakcina koristi široko sličnu tehnologiju vakcine kao vakcina AstraZeneca, poznata kao adenovirusni vektori, što je navelo neke stručnjake da nagađaju da postoji veza između ove platforme vakcine i vrlo retkog stanja zgrušavanja krvi poznatog kao „imunska trombotička trombocitopenija izazvana vakcinom“. ”(VITT).

Do sada je veza između adenovirusne tehnologije uopšte i krvnih ugrušaka čisto nagađanje - još nema dokaza - ali zdravstvene vlasti  smatraju da vredi proceniti podatke, a istraživači ce pokušati da razumeju:

- mogu li adenovirusni vektori uopšte izazvati VITT?

- da li je VITT specifičan za adenovirusnu vakcinu AstraZeneca?

- da li su neke osobe spremne da razviju VITT? "

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sinoc sam citao da sa Gamaleja instituta kažu (naravno) da Sputnik ne izaziva trombozu i da će da podele tehnologiju postupka koju koriste za “prečišćavanje” vakcine (stagod to značilo, samo pretpostavljam) sa ostalim proizvodjacima koji su zainteresovani i time smanje rizike od neželjenih reakcija

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Hugo Punch said:

Samo da vas sve pozdravim, valjda ste svi dobro. Čitam pomalo, ali sam već onako preko one stvari smoren od korone. Da li mi je postala novo normalno ili više nema šta ni da se kaže, ne znam.

takodje, pobratime, drzi mi se

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, NMX said:

Ceo thread
 

 

 

 

Ako imaš tviter pitaj ga u kojoj je sobi bio :classic_smile: Sve ovo što je napisao je bukvalno moje iskustvo sa arenom sa tim što ja nisam primio actemru ali sam video kako je delovalo na 7 cimera iz sobe. Medicinsko osoblje u areni je fenomenalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Knipex said:

Ako imaš tviter pitaj ga u kojoj je sobi bio :classic_smile: Sve ovo što je napisao je bukvalno moje iskustvo sa arenom sa tim što ja nisam primio actemru ali sam video kako je delovalo na 7 cimera iz sobe. Medicinsko osoblje u areni je fenomenalno.

Preneću Predragu Bogdanoviću sutra šta ste napisali  biće mu drago.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, NMX said:

Ceo thread
 

 

 

 

Ma Sinofarm mu uvalili, gde posle Fajzera bolnicu da zaglavi, teorije nema..sad stavrno, nadam se da je bolje covek, i ako sma razumeo ensto iz niza, broj pacijenata se u medjuvrmeneu drasticni msanjio, od kada je on tamo

vidim da se u Crnoj Gori konacno drasticno smanjio trend, dugo su imali visoke brojke na broj stanovnika..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Harmonika said:

Ma Sinofarm mu uvalili, gde posle Fajzera bolnicu da zaglavi, teorije nema..sad stavrno, nadam se da je bolje covek, i ako sma razumeo ensto iz niza, broj pacijenata se u medjuvrmeneu drasticni msanjio, od kada je on tamo

vidim da se u Crnoj Gori konacno drasticno smanjio trend, dugo su imali visoke brojke na broj stanovnika..

Ide sezona 😄

Edited by Nicklord
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ridji said:


Pa valjda ce reci ako je neko srcani bolesnik, koji je imao infarkt i ima ugradjen stent, mislim na oca posto je i njemu danas zakazana vakcinacija. 
Doduse on redovno pije neku svoju terapiju.
 

To mislim da ste trebali da se konsiltujete sa svojim lekarom, tako je barem ovde.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...