Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Angelia said:

Usporavaju, vec se zale, skoro svuda sad vsi mogu da dobijaju vakcine od 16+ pa opet nemas navale. Imas neke drzave koje su vec pocele kampanju "ko god dodje i iz drugih drzava dacemo vakcinu"

 

To je onda do ljudi koji ne zele da se vakcinisu. Bitno je svakome ponuditi vakcinu, ko nece sam pao sam se ubio. 

 

I bila su dva cela talasa, prvi na pocetku pandemije, drugi ocekivani zimski kada su svi znali da ce doci do skoka. Sad iz dosade izmisljaju mutacije na dnevnom nivou. 

Dalji tok zavisice od brzine vakcinacije. Ocekujem da Evropa do jula stavi situaciju pod kontrolu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Usporavaju, vec se zale, skoro svuda sad vsi mogu da dobijaju vakcine od 16+ pa opet nemas navale. Imas neke drzave koje su vec pocele kampanju "ko god dodje i iz drugih drzava dacemo vakcinu"

na grafiku se ne vidi usporavanje, ocigledno je taj rezervoar ljudi koji zele vakcinu solidan,
ako ne bude usporavanja, za 2-63 nedelje bi i USA trebao da dodje do 50% vakcinisanih u odnosu na celu populaciju, a onda je za ocekivati to "zaravnjavanje" koje vidimo kod Izraela i UK. doduse, ako Izrael zaista ima vise od trecine stanovnistva maloletnog stanovnistva (U18), onda su oni uradili jos bolji posao nego sto sam ocekivao.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ras kass said:

Sad iz dosade izmisljaju mutacije na dnevnom nivou. 

 

Dalji tok zavisice od brzine vakcinacije. Ocekujem da Evropa do jula stavi situaciju pod kontrolu. 

 

Sa prvom recenicom sam saglasan - medije definitivno treba upristojiti.

Sto se nastavka tice daj Boze, ali mislim da je to preoptimisticno. Mozda ce tad polako poceti da se okrece situacija u nasu korist, ali smatram da cemo punu kontrolu imati tek posle drugog kruga vakcinacije, tamo iduce godine u ovo vreme. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Harmonika said:

Kako uopste ide dinaika vakcinacije u EU, na osnovu oboga sto znam, do jula, tesko da ce nesto uraditi, jedino da koroni prodje sezona, pa da tad krenu da pelcuju brzom dinamikom..

Valjda da se opamete, nose maske, peru ruke i drže distancu 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Spanska groznica se "upristojila" posle 2 godine, hajde da se nadamo da ce i ovoga puta biti tako. 

 

 

Ne znam da li postoji, verovatno ima, neka lepo napisana knjiga/film o toku te pandemije. Spanski grip je za dve godine prosao kroz pola milijarde zarazenih. Sad, ako je to relevantna brojka, onda jos tri godine ovako. Ako je to procenat populacije, jos duze. Nadam se i ja da je ipak samo dve godine. (Samo...)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

na grafiku se ne vidi usporavanje, ocigledno je taj rezervoar ljudi koji zele vakcinu solidan,
ako ne bude usporavanja, za 2-63 nedelje bi i USA trebao da dodje do 50% vakcinisanih u odnosu na celu populaciju, a onda je za ocekivati to "zaravnjavanje" koje vidimo kod Izraela i UK. doduse, ako Izrael zaista ima vise od trecine stanovnistva maloletnog stanovnistva (U18), onda su oni uradili jos bolji posao nego sto sam ocekivao.

Velika populacija, pa se jos ne primecuje u brojkama, izmedju ostalog i zato sto je roll out u nekim drzavama bio jadan.

U svakom slucaju mislim da mogu da doguraju do 50%, po istrazivanjima trenutno oko 42% hoce vakcinu

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Harmonika said:

Sekler je i dodao da  je pitanje kada, znaci, krajnja sudbina korone jeste d apostane endemski, sezonski grip, da li ce to biti sledece jeseni, mada, tesko, one tamo, ili tek na jesen 2024, ostaje d ase vidi, moja neka procena, jesen 2022..nije on rekao, sad ce, samo sto nije..

 

Molim te, daj mi link do te njegove izjave.

 

Šta to zapravo znači? Da ćemo do jeseni 2024.godine svi nositi maske, držati distancu, izbegavati socijalne kontakte uprkos tome što ćemo se i vakcinisati i revakcinisati i opet vakcinisati na x meseci? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tiodorović opet na nivou:
 

Quote

Prvi su ljudi koji ne znaju da su bolesni jer ne žele da se testiraju, drugi su oni koji će iz rizičnih inostranih područja doći u Srbiju za praznike, a treći je lepo vreme.

 slabo ima rizičnijih mesta od Srbije u Evropi o čemu ovaj priča?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Krava kaze mu said:

Dakle optimisticno jos godinu dana, neoptimisticno 2-3 godine

 

Prezivecemo, ali mucno je vec sve ovo.

Kad smo preziveli one bumerske kovid viber grupe sve ce se izdrzati.

Edited by Clash
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Harmonika said:

Kako uopste ide dinaika vakcinacije u EU, na osnovu oboga sto znam, do jula, tesko da ce nesto uraditi, jedino da koroni prodje sezona, pa da tad krenu da pelcuju brzom dinamikom..

 

Pa mnogo veca kolicina vakcina stize u ovom kvartalu. Neprimetno 

prolazi ali nas eu drzave polako zaobilaze. Koriste se vakcine koje daju veliku zastitu nakon prve doze, racunam da ce do jula bar 40+ populacija biti zasticena, sto ce kao i u Britaniji rasteriti bolnice. Naravno ako odziv bude dobar kao kod njih. 

Link to comment
Share on other sites

Ako je tačno da što je virus smrtonosniji, to kraće traje, ne biH ja baš bio siguran da će korona cirkus da traje onoliko koliko i španska groznica (jer je mnogo manje smrtonosan).

 

Novi faktor u odnosu na pre 100 godina je vakcina, ona bi trebalo da skrati vreme trajanja pandemije jer smanjuje radni prostor virusu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stray_cat said:

Ako je tačno da što je virus smrtonosniji, to kraće traje, ne biH ja baš bio siguran da će korona cirkus da traje onoliko koliko i španska groznica (jer je mnogo manje smrtonosan).

 

Novi faktor u odnosu na pre 100 godina je vakcina, ona bi trebalo da skrati vreme trajanja pandemije jer smanjuje radni prostor virusu.

meni se cini da je ovaj virus smrtonosniji od spanske groznice, ili makar tu negde.
nije samo vakcina faktor ovde, nego i medicina koja je drasticno drugacija nego pre sto godina,

tu su i mediji i informacije koji ne samo da sludjuju narod, nego ga i pokrecu na akciju i da se drasticno vise cuvaju,
sveukupno mislim da bi coronavirus 1918. napravio najmanje ono sto je uradila spanska groznica.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

meni se cini da je ovaj virus smrtonosniji od spanske groznice, ili makar tu negde.
nije samo vakcina faktor ovde, nego i medicina koja je drasticno drugacija nego pre sto godina,

tu su i mediji i informacije koji ne samo da sludjuju narod, nego ga i pokrecu na akciju i da se drasticno vise cuvaju,
sveukupno mislim da bi coronavirus 1918. napravio najmanje ono sto je uradila spanska groznica.

 

500M zaraženih, 50M umrlih, to mu dođe 10% smrtnosti, mnogo je to više nego sad.

 

Ovo drugo se slažem, samo što je pitanje da li, osim što se čuvaš, možeš i da se SAčuvaš, mislim može sigurno ako si tehnički savršeno izolovan do kraja života. Realno, samo je bitno u kakvom će ti stanju biti imunitet prilikom neizbežnog (koje se možda već i desilo, ko zna).

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, stray_cat said:

Novi faktor u odnosu na pre 100 godina je vakcina, ona bi trebalo da skrati vreme trajanja pandemije jer smanjuje radni prostor virusu.

 

novi faktor ali "u korist virusa" je i mnogo vece i globalno i lokalno mesanje/kretanje stanovnistva nego pre 100 godina

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Kod Eng što se vakcinisalo to je to, možda još neki jednocifren procenat gore i end. Dosta paranoje kod ljudi, bar imam taj dojam iz medija. 

I vakcinisani se kaju, kažu da su pogrešili, jer vakcine ne daju 100% garancije da nema smrtnog ishoda i očekuju dugoročno nove autoimune bolesti... 

Zaista, koje vakcine su prošle 4 stepen ispitivanja?? Ni jedna? 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, JohnnyDragon said:

Kod Eng što se vakcinisalo to je to, možda još neki jednocifren procenat gore i end. Dosta paranoje kod ljudi, bar imam taj dojam iz medija. 

I vakcinisani se kaju, kažu da su pogrešili, jer vakcine ne daju 100% garancije da nema smrtnog ishoda i očekuju dugoročno nove autoimune bolesti... 

Zaista, koje vakcine su prošle 4 stepen ispitivanja?? Ni jedna? 

 

Gde si to citao, u Sun-u i Mirror-u? (britanski kurir i informer)

 

U UK sada vlada prilican optimizam, pominjao sam da devojka radi u firmi koja je fokusirana na britansko trziste. Nakon sto su jedva pretekli u onom periodu u decembru i januaru, sada im trebaju novi ljudi i sire tim zato sto biznis sektor anticipira povratak u normalu i povecava aktivnost.

 

Smanji malo fb grupe gde dominiraju doktor Nestorovic i Mila Aleckovic i opusti se. Ma sta mislio sad, napravio si pravu odluku sto si se vakcinisao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



 
500M zaraženih, 50M umrlih, to mu dođe 10% smrtnosti, mnogo je to više nego sad.


Moraš da uzmeš u obzir i to, da se tada testiralo u ovom obimu kao i sada, smrtnost bi bila daleko manja. Mislim da je španska groznica smrtonosnija, ali pre svega zbog medicine tada i sada i da bi španski grip danas bio manje ili u najgorem slučaju isto opasan kao i Covid.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

 

Gde si to citao, u Sun-u i Mirror-u? (britanski kurir i informer)

 

U UK sada vlada prilican optimizam, pominjao sam da devojka radi u firmi koja je fokusirana na britansko trziste. Nakon sto su jedva pretekli u onom periodu u decembru i januaru, sada im trebaju novi ljudi i sire tim zato sto biznis sektor anticipira povratak u normalu i povecava aktivnost.

 

Smanji malo fb grupe gde dominiraju doktor Nestorovic i Mila Aleckovic i opusti se. Ma sta mislio sad, napravio si pravu odluku sto si se vakcinisao.

Nemam ja te grupe po fb 😂

Čitam u Dailymailu..

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


 

 


Moraš da uzmeš u obzir i to, da se tada testiralo u ovom obimu kao i sada, smrtnost bi bila daleko manja. Mislim da je španska groznica smrtonosnija, ali pre svega zbog medicine tada i sada i da bi španski grip danas bio manje ili u najgorem slučaju isto opasan kao i Covid.

 

 

Kao i svaki internet ekspert, citirao sam Vikipediju 🙂 .

Recimo da su svi na svetu tada bilo zaraženi, onda na 1.5B - 50M umrlih.

 

Ali, onda to znači da će i ovaj virus da "oslabi" tek kad protutnji svuda i kroz sve. S obzirom da se mnogi "čuvaju" + nepoznato koliki će biti obim vakcinacije = trajaće duže od dve godine (laički zaključak).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gledam sad na javnom servisu, stotine AZ vakcina se svakodnevno baci ovde u swe. Neki od ljudi koji bi po listi prioriteta sada trebalo da se vakcinisu, otkazuju ranije zakazane termine, drugi se okrenu s vrata kad vide da je AZ, treci se jednostavno ne pojave u zakazano vreme. Radi se iskljucivo o 65+ jer se mladjima ova vakcina ne daje. U medjuvremenu, vecina stanovnistva jos uvek ceka mogucnost da uopste zakaze. Preko reda ne moze, ali da se bacaju vakcine, to moze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...