Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Crni Bombarder said:

Epizoda 1
Pre neki dan ulazim u "moju" pekaru. Zaboravio sam da stavim masku ispred pa je stavljam istovremeno ulazeci unutra. Prodavacica ljutito sikce opominjuci me kako sam morao da je stavim ispred i kako su kazne velike (misli na kaznu za poslodavca). Istovremeno ni ona ni koleginica joj se nisu vakcinisale i nemaju nameru.

Epizoda 2
Otisao sam na shishanje kod svoje frizerke. Usao sa maskom,sve vreme mi je na licu. Ona njenu nosi,pa joj kao smeta,pa je sklanja..vraca itd. Nema veze. Posto sam joj verni musterija vec punih 15.godina dobro se poznajemo i caskamo..kazem da sam konacno dobio prvu dozu i da po primanju i druge (plus jos jednim protekom vremena za sticanje punog imuniteta) ocekujem neku vrstu povratka na staro za mene,ali i sve vakcinisane..da u pekaru vise ne zelim sa maskom,kao i kod nje..na sta ona prokomentarise da onda necu moci da dolazim jer "velike su kazne" i "mora sa maskom"..ni ona takodje nije primila vakcinu i po svemu sudeci i ne zeli..

Na stranu sad ova moja nedavna iskustva,ali zaista je besmisleno da ljudi koji su se odazvali pozivu na imunizaciju ne mogu da racunaju na novu/staru normalnost. U redu,na prvom mestu sam vakcinu primio iz licnih zdr.razloga,zatim da doprinesem sticanju kolektivnog imuniteta (znam,teska misija u Srbiji) i ostvarenju interesa javnog zdravlja. Ali isto tako ocekujem da mi se onda omoguci da mogu slobodnije da se krecem i funkcionisem,lisen bar nekih mera kojih sam se pridrzavao punih godinu dana i kusur.

Da li gresim kad ovako rezonujem i ako da - gde pravim gresku?

Mislim da ne gresis i ja delim tvoje misljenje. Jedino bih dodao da u pogledu vakcinacije drzava treba da donese cvrsti i odlucniji stav. Pogotovo za delatnosti kao npr pekara i sl. Da im se jasno stavi do znanja: hoces da prodajes hleb (meso, hranu ....) - moras biti vakcinisan! U suprotnom - rad ti se zabranjuje! Pogotovu sada kada je evropska komisija donela odluku da obavezna vakcinacija ne krsi ljudska prava. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Crni Bombarder said:

Da li gresim kad ovako rezonujem i ako da - gde pravim gresku?

Iz perspektive ucinio sam sve sto sam mogao si u pravu, samo sto to nije moguce, jer ne zivis sam vec medju ljudima i sve dok je mnogo vise onih drugih, mere ce opstajati. A ta maska u prodavnicama je minimum minimuma kad su mere u pitanju i to je poslednja mera koja treba da padne.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Drugim recima: da kunem sudbinu sto sam rodjen u ovoj prokletiji od drzave?
Da,ja sam i napisao da sam se na prvom mestu vakcinisao zbog sebe..time sam valjda izrazio svoj stav..ali da li je onda legitimno da ja promenim frizerku npr? Da joj kazem nesto u stilu: -Izvini,ti se nisi vakcinisala,odbijas vakcinu,ja ubuduce necu vise da dolazim kod tebe?

Jer,dozvolitetm,valjda i ja treba da gledam svoj(e) interese. Ili ne?
Sta ako virus o(p)stane duze medju nama,hocemo dokle cemo mi,vakcinisani,trpeti vecinu koja nece da se vakcinise i je li to pozeljna drustvena solidarnost?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Crni Bombarder said:

Jer,dozvolitetm,valjda i ja treba da gledam svoj(e) interese. Ili ne?
Sta ako virus o(p)stane duze medju nama,hocemo dokle cemo mi,vakcinisani,trpeti vecinu koja nece da se vakcinise i je li to pozeljna drustvena solidarnost?

Za pocetak bi trebalo da vakcina bude dostupna vecini da bi se govorilo o nasem trpljenju a mi uz svo deljenje vakcina nismo jos dobacili do 50,01% potrebnih, pa onda i da prodje vreme dok se dodje do imunazacije (2 nedelje od druge doze).

Tvoje brige su legitimne ali izuzetno preuranjene, o ovome pre juna ne treba da se misli, jer nema uslova da se bilo sta od toga ostvari ranije. Tek onda mozemo da pricamo o solidarnosti, ovo je realnost. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@Crni Bombarder

 

Pazi, ja jesam za to da se vakcinisanima dopusti vraćanje na staro. Samo za jednom zadrškom, a to je da vakcina ne štiti 100%, pa bi opet bio u nekom riziku da zarazu preneseš, ali koliko je to epidemiološki bitno, ne bih znao. Možda i nije. Ali kolektivni imunitet bi rešio i taj problem.

 

No, kako bi ti regulisao ili bolje rečeno kontrolisao to nenošenje maske za vakcinisane, npr? S obzirom da znamo kako se ta kontrola sprovodi i sada, tj. nikako, kad bi država dala zeleno svetlo da vakcinisani skinu maske, svi odreda bi ih skinuli pod motom - ko ih jebe, ionako ne kontrolišu. I to bi bio kraj bilo kakvih mera. Da dodam, ovo što kaže zoe, tek kad omogućiš svima da se vakcinišu, a oni neće, onda možemo da primenimo i Puzigaćin metod i kažemo, ko ih jebe, što se ne vakcinišu, sami pali sami se ubili. Uz naravno ogradu u vidu gore navedenog epidemiološkog problema kad imaš većinu nevakcinisanih.

 

Tako da odgovor na tvoje pitanje je jednim manjim delom epidemiološki, a većim sociološki.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

No, kako bi ti regulisao ili bolje rečeno kontrolisao to nenošenje maske za vakcinisane, npr? S obzirom da znamo kako se ta kontrola sprovodi i sada, tj. nikako, kad bi država dala zeleno svetlo da vakcinisani skinu maske, svi odreda bi ih skinuli pod motom - ko ih jebe, ionako ne kontrolišu. I to bi bio kraj bilo kakvih mera.

Tako da odgovor na tvoje pitanje je jednim manjim delom epidemiološki, a većim sociološki.

To su i moje dileme,istovetne. I zakljucak takodje.

Ja nemam nikakve sumnje da ce kod tebe sve biti doterano pod konac (kada vakcine budu masovno dostupne),ali kako resiti problem u drustvu u kojem vlada anarhija maltene i sve je potkupljivo? U kojem institucije postoje samo na papiru,a sve do jedne su takodje podmitljive i kao takve ne ulivaju nikakvo ili vrlo malo poverenje.

Mozda urke ima resenje,predlog?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Atreid said:

 

Grci "ne hvataju" dobro broj zarazenih. Da bi isao na testiranje moras ispuniti odredjene kriterijume, doktor da sumnja na Covid pa da te posalje na testiranje, putujes u neku zemlju pa ti je potreban test, medicinski radnici i slicne struke koje rade sa velikim brojem ljudi se testiraju periodicno, osjetljive drzavne sluzbe,.. itd. Kod Grka to ili nije dobro odradjeno, ili testiraju i ono sto ne treba da testiraju a ono sto treba da testiraju im prolazi ispod radara. Nema drugog objasnjenja da je broj pozitivnih nesto malo veci nego u Srbiji, ali je zato broj ovih na respiratoru tri puta veci.

Ima, već objašnjeno, pa da se ne ponavljam stalno. Kasno im pacijenti stižu do bilo kakve ozbiljnije nege. Zamisli da za celu Vojvodinu samo Novi Sad iole tretira Covid. Taj rad. A što se testiranja tiče, kakve crne sumnje, uputi, potrebe za put, itd, sumnjiv je svako ko nema pola sata star test, koji dokazuje suprotno. Sada kreću prisilno da testiraju zaposlene iz gomile branši koje imaju posla sa ljudima, plus srednjoškolce i nastavni kadar. Jedan put nedeljno obavezan test za zaposlene, dva puta nedeljno za srednjoškolce i nastavni kadar. Piše već nešto ranije.

36 minutes ago, Crni Bombarder said:

Drugim recima: da kunem sudbinu sto sam rodjen u ovoj prokletiji od drzave?

Suština.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Eddard said:

@Crni Bombarder

Pazi, ja jesam za to da se vakcinisanima dopusti vraćanje na staro. Samo za jednom zadrškom, a to je da vakcina ne štiti 100%, pa bi opet bio u nekom riziku da zarazu preneseš, ali koliko je to epidemiološki bitno, ne bih znao. Možda i nije. Ali kolektivni imunitet bi rešio i taj problem.

No, kako bi ti regulisao ili bolje rečeno kontrolisao to nenošenje maske za vakcinisane, npr? S obzirom da znamo kako se ta kontrola sprovodi i sada, tj. nikako, kad bi država dala zeleno svetlo da vakcinisani skinu maske, svi odreda bi ih skinuli pod motom - ko ih jebe, ionako ne kontrolišu. I to bi bio kraj bilo kakvih mera.

Tako da odgovor na tvoje pitanje je jednim manjim delom epidemiološki, a većim sociološki.

 

Svakako da ne može da se kontroliše čak i u mnogo ozbiljnijim zemljama jer se zaista ne može očekivati da kasirke ili kelneri proveravaju da li se neko vakcinisao, ali rezultat bi mogao da se postigne bar jednim delom indirektno.

 

Hoćeš da ti radi pekara, kafić, restoran, kladionica, mesara, apoteka, prodavnica, butik i slično? OK, ali onda svaki zaposleni mora da ima QR kod sa potvrdom. Hoćeš da vršiš gradski ili međugradski prevoz putnika ili da taksiraš? NIkakav problem, samo da svaki vozač ima potvrdu. Hoćeš da se upišeš na fakultet, dobiješ studentski dom i da izlaziš na ispite? Može, ali kada Batut uploaduje tvoje podatke. Hoćeš da organizuješ bilo kakav posao koji podrazumeva rad sa ljudima? Svakako, ali da zaposleni koji rade sa ljudima imaju urednu potvrdu. Hoćeš li da putuješ avionom? Molim vas pasoš, kartu i QR kod. Hoćeš preko granice? Molim pasoš i QR kod, hvala lepo, srećan put. Hoćeš li da kupiš međugradsku kartu na autobuskoj ili železničkoj stanici? Evo karte, molim XY dinara i QR kod da bismo izdali kartu ili se izvolite voziti privatnim automobilom, biciklom ili pešačite.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

@Crni Bombarder

 

Pazi, ja jesam za to da se vakcinisanima dopusti vraćanje na staro. Samo za jednom zadrškom, a to je da vakcina ne štiti 100%, pa bi opet bio u nekom riziku da zarazu preneseš, ali koliko je to epidemiološki bitno, ne bih znao. Možda i nije. Ali kolektivni imunitet bi rešio i taj problem.

Može par pitanja?
Zašto je za ovu bolest toliko bitno da bude 100% sigurno a znamo da za sve u životu nema 100% sigurnosti ni za šta? Evo neko je skoro spominjao brufen, i on ima neželjene posledice, i on nije 100% siguran pa nismo u takvom stavu prema svemu osim za Koronu. Nemam odgovor osim da je u pitanju medijska histerija.

 

1 hour ago, Eddard said:

@Crni Bombarder

 

No, kako bi ti regulisao ili bolje rečeno kontrolisao to nenošenje maske za vakcinisane, npr? S obzirom da znamo kako se ta kontrola sprovodi i sada, tj. nikako, kad bi država dala zeleno svetlo da vakcinisani skinu maske, svi odreda bi ih skinuli pod motom - ko ih jebe, ionako ne kontrolišu. I to bi bio kraj bilo kakvih mera. Da dodam, ovo što kaže zoe, tek kad omogućiš svima da se vakcinišu, a oni neće, onda možemo da primenimo i Puzigaćin metod i kažemo, ko ih jebe, što se ne vakcinišu, sami pali sami se ubili. Uz naravno ogradu u vidu gore navedenog epidemiološkog problema kad imaš većinu nevakcinisanih

 

Ja ne bih iskreno ni kontrolisao, čemu? Kako tačno nevakcinisan može da ugrozi mene i dalje nemam odgovor, nosio/nenosio masku? Mislim nikako. Onda što bi mene bilo briga da li je vakcinisan i zašto ne nosi masku? Ionako su maske precenjenje tvrdim ja i worldometer 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Sto ste tako nervozni, opustite se, napravite kokice i prebacite na RTS, odgledajte vojnu vezbu, posle sahranu princa Filipa, napravite si ugodjaj subotnog popodneva...

Posto svi znamo da je Filip covek guster, zato je na sahrani samo 30 ljudi koji su pola gusteri a pola gusteri saradnici.

Sve ce biti prenoseno live osim spustanja u grob, to je ranije snimljeno.

Zato jer se ljudi gusteri ne sahranjuju ovde nego salju nazad na svoju planetu, ali se ceka da Mask napravi letilice jer ove stare nisu vise u funkciji.

Do tada je Filip u frizu.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Epizoda 1
Pre neki dan ulazim u "moju" pekaru. Zaboravio sam da stavim masku ispred pa je stavljam istovremeno ulazeci unutra. Prodavacica ljutito sikce opominjuci me kako sam morao da je stavim ispred i kako su kazne velike (misli na kaznu za poslodavca). Istovremeno ni ona ni koleginica joj se nisu vakcinisale i nemaju nameru.

Epizoda 2
Otisao sam na shishanje kod svoje frizerke. Usao sa maskom,sve vreme mi je na licu. Ona njenu nosi,pa joj kao smeta,pa je sklanja..vraca itd. Nema veze. Posto sam joj verni musterija vec punih 15.godina dobro se poznajemo i caskamo..kazem da sam konacno dobio prvu dozu i da po primanju i druge (plus jos jednim protekom vremena za sticanje punog imuniteta) ocekujem neku vrstu povratka na staro za mene,ali i sve vakcinisane..da u pekaru vise ne zelim sa maskom,kao i kod nje..na sta ona prokomentarise da onda necu moci da dolazim jer "velike su kazne" i "mora sa maskom"..ni ona takodje nije primila vakcinu i po svemu sudeci i ne zeli..

Na stranu sad ova moja nedavna iskustva,ali zaista je besmisleno da ljudi koji su se odazvali pozivu na imunizaciju ne mogu da racunaju na novu/staru normalnost. U redu,na prvom mestu sam vakcinu primio iz licnih zdr.razloga,zatim da doprinesem sticanju kolektivnog imuniteta (znam,teska misija u Srbiji) i ostvarenju interesa javnog zdravlja. Ali isto tako ocekujem da mi se onda omoguci da mogu slobodnije da se krecem i funkcionisem,lisen bar nekih mera kojih sam se pridrzavao punih godinu dana i kusur.

Da li gresim kad ovako rezonujem i ako da - gde pravim gresku?

Nigde ne grešiš, prijatelju, to je tačno na tragu principa "ili vakcine ili epidemiološke mere", pojednostavljeno "ili vakcina ili maske". Potpuno je besmisleno da i jedno i drugo postoje, nema nikakvog opravdanja. Ono, ukoliko škola nastavi ovako traljavo, čemu uopšte vakcinacija? Dolazimo do stare rasprave...


Ukoliko država ne propiše obaveznu vakcinaciju, a naslućujem zašto neće - onda mora da se toleriše ko neće, njegov je izbor i tačka. Društvena solidarnost može da  funkcioniše samo dvosmerno, dakle društvo mora da trpi što sam u procentu stanovništva koje je vakcinisano, i što hoćemo svoj život nazad, i samim tim za njih povećavam rizik. Ono njihov izbor i tačka, ali moraju da tolerišu i moj izbor.
I onda ima da živimo u jednom izuzetno tolerantnom društvu podeljenom na nas i na nevakcinisane, pa ako meni izrastu čipovi kao rogovi, moja je odluka, ako me satre 5g mreža šta da radim sam sam kriv, e ako oni zabodu koronu, njihov izbor.
Ako se neko nada propisivanju, kažnjavanju, kontroli, ona mora da bude za sve ravnomerno. I za pekara i za bricu, i za mene, i za usamljenog čobanina na Prokletijama gde god. Inače je besmislena.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Može par pitanja?
Zašto je za ovu bolest toliko bitno da bude 100% sigurno a znamo da za sve u životu nema 100% sigurnosti ni za šta? Evo neko je skoro spominjao brufen, i on ima neželjene posledice, i on nije 100% siguran pa nismo u takvom stavu prema svemu osim za Koronu. Nemam odgovor osim da je u pitanju medijska histerija.

..............

 

Zato jer se lako prenosi, tj. ugrozava i druge a ne samo nevaspitanog pojedinca, a istovremeno je nevidljivo.

 

Duvanski dim je vidljiv i svima je jasno sta se desava ako ja (pusac) tebi (nepusacu) duvam u nos. Zato je lako zabraniti da pusim pored tebe u kafani, a dozvoliti mi da trosim 100 paklica dnevno u svojoj kuci.

 

Posto virus nije vidljiv (ili kapljice proizvedene disanjem), jedini nacin da znamo da te necu ugroziti - ili ti mene - je da budemo vakcinisani, cim blize 100%.

Naravno, u pravu si da nista nije 100% sigurno, cak i ljudi jos uvek ginu u saobracajkama mada se vezu pojasevima.

Ali je vec i neka verovatnoca puno bolja od totalne neizvesnosti.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, zoran59 said:

 

Zato jer se lako prenosi, tj. ugrozava i druge a ne samo nevaspitanog pojedinca, a istovremeno je nevidljivo.

 

Duvanski dim je vidljiv i svima je jasno sta se desava ako ja (pusac) tebi (nepusacu) duvam u nos. Zato je lako zabraniti da pusim pored tebe u kafani, a dozvoliti mi da trosim 100 paklica dnevno u svojoj kuci.

 

Posto virus nije vidljiv (ili kapljice proizvedene disanjem), jedini nacin da znamo da te necu ugroziti - ili ti mene - je da budemo vakcinisani, cim blize 100%.

Naravno, u pravu si da nista nije 100% sigurno, cak i ljudi jos uvek ginu u saobracajkama mada se vezu pojasevima.

Ali je vec i neka verovatnoca puno bolja od totalne neizvesnosti.

Ali obzirom da znamo da nije ništa 100% nerealno je očekivati od vakcine da bude 100%. To je poneta.  Naravno da ne očekujem da me vakcina štiti 100%, ali da me štiti dovoljno da mogu da se vratim normalnom životu, e to očekujem. I da rizikujem u razumnoj meri, jer mi više znači normalan život sa malim procentom rizika od nenormalnog života sa nešto manjim procentom rizika, jer neki procenat rizika vazda postoji.
Tako i za koronu, ona će izgleda da postoji kako god, samo merimo rizik. I rizik će da postoji na uvek.
Tu je negde pitanje koliki je taj rizik koji je društveno prihvatljiv?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Za sve koji rade s ljudima, obavezan PCR test (ne stariji od 7 dana) ili vakcina i vrlo brzo će se svi izvakcinisati, samo da ih bude dovoljno (vakcina).

 

Ja mislim, a možda i grešim, da je ogroman broj ljudi koji neće ako ne mora, a ako se mora, šta da se radi (naterali me).

 

Problem je što to utiče na političku popularnost.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Ali obzirom da znamo da nije ništa 100% nerealno je očekivati od vakcine da bude 100%. To je poneta.  Naravno da ne očekujem da me vakcina štiti 100%, ali da me štiti dovoljno da mogu da se vratim normalnom životu, e to očekujem. I da rizikujem u razumnoj meri, jer mi više znači normalan život sa malim procentom rizika od nenormalnog života sa nešto manjim procentom rizika, jer neki procenat rizika vazda postoji.
Tako i za koronu, ona će izgleda da postoji kako god, samo merimo rizik. I rizik će da postoji na uvek.
Tu je negde pitanje koliki je taj rizik koji je društveno prihvatljiv?

Zasto postoji teorija tzv kolektivni imunitet?! Jer kads se dostigne tih famoznih 70% virus prestaje da cirkulise tj mora da trazi sledecu zrtvu ili da mutira da bi preziveo! 

Zato nije 100% ali jeste 70% bitno! 

1 minute ago, stray_cat said:

Za sve koji rade s ljudima, obavezan PCR test (ne stariji od 7 dana) ili vakcina i vrlo brzo će se svi izvakcinisati, samo da ih bude dovoljno (vakcina).

 

Ja mislim, a možda i grešim, da je ogroman broj ljudi koji neće ako ne mora, a ako se mora, šta da se radi (naterali me).

 

Problem je što to utiče na političku popularnost.

Ili to ili da Vucic da po 100 evra ili neki paketic vakcinisanima! Videli bi ljudi bi cekali u red, vrlo brzo bi dostigli tih 70%! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Može par pitanja?
Zašto je za ovu bolest toliko bitno da bude 100% sigurno a znamo da za sve u životu nema 100% sigurnosti ni za šta? Evo neko je skoro spominjao brufen, i on ima neželjene posledice, i on nije 100% siguran pa nismo u takvom stavu prema svemu osim za Koronu. Nemam odgovor osim da je u pitanju medijska histerija.

 

Ja ne bih iskreno ni kontrolisao, čemu? Kako tačno nevakcinisan može da ugrozi mene i dalje nemam odgovor, nosio/nenosio masku? Mislim nikako. Onda što bi mene bilo briga da li je vakcinisan i zašto ne nosi masku? Ionako su maske precenjenje tvrdim ja i worldometer 🙂


Ne mora da bude 100% slažem se, ni od čega ne postoji zaštita 100%. Međutim, ako je oko mene 70% posto nevakcinisanih, ne znam da li bih išao tako spokojan i vakcinisan kao u slučaju da je 80% vakcinisanih... I ne zaboravi,uvek imaš udeo onih koji ne mogu da se vakcinišu, šta ćemo sa njima? Princip solidarnosti za njih ne važi?

 

Ja sam za Vasino rešenje, za svaku jebenu aktivnost sa ljudima - dokaz o vakcinaciji, za zdravstvene radnike, prosvetu i još po neke profesije - obavezno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Pa dobro : onda smo mi najgori ali i najvise lazemo i to je to. Gotova prica na tu temu.

Elem, ja bih se osvrnuo na nesto drugo. Brazil! U proteklih godinu dana bilo je dosta rasprava na temu - za i protiv mera. Mislim da se sada vec moze podvuci crta: kako su prosli jedan Brazil, a ranije i SAD , jos nesto ranije i Italija kada nije bilo nikakvih mera. Sa druge strane pogledajmo jednu Australiju i Novi Zeland. Sa cvrsto zatvorenim granicama i kompletnim lockdownom oblasti gde se pojavi makar jedan jedini slucaj tzv "community transmission " mislim da su dali odgovor svima kako se treba efikasno i odgovorno organizovati u uslovima pandemije. 

Mislim da je ovo resenje da se community dozove pameti, da se izmire interesi javnog zdravlja i ekonomije, pa izvol te. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ja ne bih iskreno ni kontrolisao, čemu? Kako tačno nevakcinisan može da ugrozi mene i dalje nemam odgovor, nosio/nenosio masku? Mislim nikako. Onda što bi mene bilo briga da li je vakcinisan i zašto ne nosi masku? Ionako su maske precenjenje tvrdim ja i worldometer 

🙂

Možda zato što je dugoročno štetno podsticanje nerazumnog ponašanja i divljaštva. Divljaci ako hoće da žive u civilizovanom društvu treba da budu naterani da se ponašaju civilizovano, i da poštuju pravila, ako treba i pendrečenjem. Ili neka idu u šumu pa neka tamo budu slobodni, niko im ne brani. Tolika sela napuštena, tamo nema ni kovida, ni maski. Vakcine im ne trebaju tamo jer nema nikoga. Neka gaje ovce, šta im fali.

 

Evo, primeri da je podsticanje nerazumnog ponašanja dugoročno štetno su ovo bacanje smeća ko gde stigne i paljenje po poljima. Dok su divljaci držani u rupama, pendrekom, i bilo ih je sramota što postoje, pa osim u krajnjoj nuždi nisu ni dolazili u manje više uređeno okruženje, čak i ako su živeli na njegovom obodu, to pitanje prosipanja smeća u prirodu ili paljenja njiva nije postojalo, jer je bilo suzbijeno, pendrekom. I šta im je falilo? Ništa. Ni oni nisu bili razluđeni kao sad što su. Imali su iste želje i nagone, da bacaju i pale, ali su bili naučeni da treniraju samokontrolu i samodisciplinu, što je dobro, pa nisu to radili. Čim je nestalo pendreka, odmah su ispoljili ovu svoju pravu prirodu koju vidimo svuda.

 

Zato nerazumno ponašanje treba suzbijati, na toj teritoriji uglavnom pendrekom, čak i ako nerazumni ne ugrožavaju nešto naročito ove druge :classic_biggrin:

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cisto d apodleim jednu informaciju, koju sam procitao, tesko bolesna osoba, nije ni mlada, ne bih da otkrivam bolest, primila je jendu dozu SInofarma, zakacila kovid, i spasla se, najverovatniej bez tog jednog Sinofarma najverovatnije ne bi prezivela..tako da, ipak i taj Sinofarm necemu valja..cak i sa pola doze..

Edited by Harmonika
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Eddard said:


I ne zaboravi,uvek imaš udeo onih koji ne mogu da se vakcinišu, šta ćemo sa njima? Princip solidarnosti za njih ne važi?

 

Što se mene tiče, važi. Imaću masku u džepu (novu, ne onu Slavišinu) i ako se nađem sa nekim nepoznatim u društvu pitaću ga da li je vakcinisan, ako nije zašto nije, itd. Ako ne sme, ja stavljam masku bez pogovora, toliko mogu i hoću da uradim. Ako sme a neće i krene da mi priča neke banalnosti, onda mi se jebe tačno. Što kažu već pominjani Žare i Goci, Ja popio jesam al' nisam budala. Ne pada mi na pamet da se zbog dileja smaram ni minut više nego što je neophodno, te se u tome potpuno slažem sa @urosg3 i @Crni Bombarder. Jedino gde se ne slažemo je to što, čini mi se, oni očekuju da to reguliše država. Ja mislim da od toga nema ništa pa ću sam odlučiti kada da spustim šildove - da neće neko da me kazni, možda? Ako hoće, izvolite potvrdu o vakcinaciji. Nije vam dovoljno? Ajmo kod mene u firmu da vam pokažem šta je ugrožavanje javnog zdravlja i pišanje i po vašim merama i po zdravom razumu. Toliko sam popizdeo na dobar deo kolega da bih bio u stanju da uradim to.

 

Doduše, mislim da je još uvek rano za ove priče jer 1. nismo iscrpeli rezervoar onih koji hoće da se vakcinišu, 2. još nije počela sezona godišnjih odmora, u kojoj očekujem da braća Grci (koji na neodređeno upravljaju našim vekovnim teritorijama:s_w:) odrade ono što naša država ne sme, neće ili jednostavno ne može i pod 3. ljudi koji ne smeju da prime vakcinu su verovatno već obavešteni o svim rizicima a i svesni su gde žive, pa očekujem da će se oni, na žalost, u najvećoj meri izolovati do daljnjeg. Ima tu još velikih problema, mislim na Indiju i Brazil...kako se meni kao laiku čini oni to neće moći da reše sami, biće tu još svega i svačega, možda i neke međunarodne zdravstvene koalicije za pomoć.

 

 

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...