Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

38 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Mozda i nije, jer on je sars, a onaj prvi sars, isto i mers, se nisu mnogo sirili bas zbog toga sto je smrtnost od njih veca. Za sars 11% a za mers 30%. Mozda su i oni u pocetku bili manje smrtonosni pa se nisu ni primecivali dok nisu mutirali u smrtonosnije oblike.

To ti kažem, vidiš kako se mera i sars nisu širili toliko, upravo zbog toga, a ovaj je suprotan svemu logičnom. 

Ubedjen sam 101% da će se pokazati da vakcine ne rade posao, i da ćemo u oči da se bodemo svakih par meseci, da je ovo djir bez stajanja.... 

Link to comment
Share on other sites

Vreme za novo poređenje sa braćom Grcima. Opet su u apsolutnim brojevima novozaraženih nešto malo gori od nas, u procentu, naravno, daleko bolji. Da ne pominjemo da Grci testiraju 4,5 puta više od nas.

 

                                                          Srbija                          Grčka

Broj testova                                      14.193                         65.209

Broj novozaraženih                          2.846                          3.067

Procenat novozaraženih                  20,05%                       4,70%

Broj preminulih                                  39                               91

Broj na respiratoru                            239                             824

 

Kod nas se procenat malo popravio, nije više 30%, sada je "svega" 20%. Da testiramo kao Grci, ko zna koliko bi novozaraženih ispalo. 

 

Sa druge strane, kad krenu sa ovim masovnim prisilnim testiranjem zaposlenih, srednjoškolaca i nastavnog kadra, ko zna šta ćemo sve još kod njih videti.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Akiro said:

Vreme za novo poređenje sa braćom Grcima. Opet su u apsolutnim brojevima novozaraženih nešto malo gori od nas, u procentu, naravno, daleko bolji. Da ne pominjemo da Grci testiraju 4,5 puta više od nas.

 

                                                          Srbija                          Grčka

Broj testova                                      14.193                         65.209

Broj novozaraženih                          2.846                          3.067

Procenat novozaraženih                  20,05%                       4,70%

Broj preminulih                                  39                               91

Broj na respiratoru                            239                             824

 

Kod nas se procenat malo popravio, nije više 30%, sada je "svega" 20%. Da testiramo kao Grci, ko zna koliko bi novozaraženih ispalo. 

 

Sa druge strane, kad krenu sa ovim masovnim prisilnim testiranjem zaposlenih, srednjoškolaca i nastavnog kadra, ko zna šta ćemo sve još kod njih videti.

Pa dobro, kako ti ovo deluje? Koja je stopa smrtnosti onda u Grčkoj, u odnosu na npr Nemačku, Spaniju? 

Onda ili svi fingiraju smrtnost ili Grčka smanjuje broj pozitivnih, treće nema. 

Tj ima, da postoji neki Grčki dok kovida sa većom stopom smrtnosti. 

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

BORBA ZA ŽIVOT: 95 dana proveo u bolnici, dva puta reanimiran i dva puta bio bio na respiratoru


 

https://jugmedia.rs/borba-za-zivot-95-dana-proveo-u-bolnici-dva-puta-reanimiran-i-dva-puta-bio-bio-na-respiratoru/

 

 

Prijatelj i nekada šahovski učitelj/trener. 
Inače u tekstu ne piše da od pre kovida ima ozbiljne probleme sa sluhom, kao posledice pogotka NATO u kasarnu u kojoj je bio ‘99.

 

Veliki borac...

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Pa dobro, kako ti ovo deluje? Koja je stopa smrtnosti onda u Grčkoj, u odnosu na npr Nemačku, Spaniju? 

Onda ili svi fingiraju smrtnost ili Grčka smanjuje broj pozitivnih, treće nema. 

Tj ima, da postoji neki Grčki dok kovida sa većom stopom smrtnosti. 

Ukupan broj preminulih u Grčkoj je 9.330, ukupan broj potvrđenih zaraženih od početka pandemije je 311.033, znaći stopa smrtnosti je 2,99%. Kod Nemaca je 2,56% stopa smrtnosti (79.672 smrti/3.110.000 zaraženih), kod Španaca je stopa smrtnosti 2,26% (76.882 smrti/3.400.000 zaraženih). Mrzi me dalje da poredim ali neku stopu između 2% i 3% ćeš na kraju u većini zemalja naći. Samo Srbija briljira sa 0.90%, pa je veoma jasno ko laže. Niko tu nešto značajnije ne fingira smrtnost sem Srbije.

 

Stopa od 3% kod Grka uopšte nije mala, malo je veća od nemačke stope smrtnosti i već osetno veća od španske. To je zato što je grčko državno zdravstvo očajno (čak nešto gore od našeg), pride i centralizovano, tako da dok neki zaraženi dođe do bolnice on je već prešao u teške slučajeve zrele za respirator i sahranu. Pisao sam već više puta o tome, pa me mrzi da se ponavljam, ispod crte stvar je u tome da bolesnici prekasno stignu do ozbiljnije zdravstvene nege. 

 

A odlični su u sprečavanju zaraze jer od početka pandemije oni ni u jednom trenutku nisu ukinuli mere, već tu i tamo malo popuštali pa odmah opet pooštravali. Za vreme letnje sezone su se kod Grka maske nosile i na otvorenom prostoru. Još od početka prošlog oktobra im ugostiteljstvo ne radi, a od početka novembra ništa sem essential kupovine hrane. Stigli su sredinom januara na fenomenalnoih 1,49% novozaraženih, a onda su otvorili škole i eksplodirali (eksplodrali za njihove pojmove, za naše to nije ništa). 

 

Imaju oni niz problema u svom zdravstvu, lažni podaci su najmanji od tih problema. Dobri su u sprečavanju zaraze, očajni u tretmanu već obolelih.

 

Mi, i pored svega, bolje i brže obolelima pružimo neku negu, ali smo očajni u sprečavanju, a očigledno da i ne postoji volja.

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ja sam to isto pomislio kad sam pre godinu ili dve cuo na radiju da je Tramp potpisao neki zakon po kome ko ima preko 75 godina mora da pocne da povlaci pare iz penzionih fondova, tako nesto, nije ni bitno, nego cim zakon mora da ljude tera na to, verovatno jos rade, pa sam pomislio, pa ono ima ko se zbaboše i zdedoše sa 50, a ima ko je držeći do 80, i što onda takav ne bi još uvek radio, ili tek započeo nešto u 50+ isl, kad svakako neće kopati kanale ili nešto, pa da mu treba snaga ili kondicija kao kod mlađih. Pa stvarno.

2007 nas 320 starijih od 50 godina oterano iz firme uz pristojnu otpremninu ali je rana bolela, tek tako se nadjes na nekom apsurdnom spisku ni kriv ni duzan, na vrhuncu profesionalnih znanja i iskustava, prakticno, tek si poceo da dajes svoj maksimum. Verovatno da sam zbog tog osecaja krivice bez krivice i dobila 2 godine kasnije melanom. Ja sam jos dobro prosla mnogo je ljudi sa tog spiska umrlo pre 70 godine. 

  • Like 1
  • Tuzno 5
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

BTW, nisam pratio da li i šta se sem otvaranja centara zaraze, pardon tržnih centara, još otvorilo ili popustilo, ali videh danas nekoliko ugostiteljskih objekata, između ostalog i ne baš mali Gelato Bar na Novom Beogradu, sa podosta gostiju unutra, bez nekog razmaka stolova i bez da iko sem kelnera nosi maske, a i deo kelnera samo pod bradom. Obišao i niz drugih objekata ne bismo li negde popili kapućino uz grejalicu, nigde propisan razmak između stolova.

 

Da pohvalim i dva svetla izuzetka - Golf na Košutnjaku, kao uvek, briljira na temu razmaka između stolova, i, da čovek ne poveruje, Venecija u Zemunu (govorim u oba slučaja o baštama). Na žalost, ta dva objekta nemaju grejalice pa mora da se čeka da se vreme opet popravi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Pletilja said:

2007 nas 320 starijih od 50 godina oterano iz firme uz pristojnu otpremninu ali je rana bolela, tek tako se nadjes na nekom apsurdnom spisku ni kriv ni duzan, na vrhuncu profesionalnih znanja i iskustava, prakticno, tek si poceo da dajes svoj maksimum. Verovatno da sam zbog tog osecaja krivice bez krivice i dobila 2 godine kasnije melanom. Ja sam jos dobro prosla mnogo je ljudi sa tog spiska umrlo pre 70 godine. 

Bankarski sektor? Masa banaka je ljude, koji znaju posao, zamenila mladim debilima, kojima su u početku, malo karikirano, otprilike klijenti morali da objašnjavaju posao. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Akiro said:

Bankarski sektor? Masa banaka je ljude, koji znaju posao, zamenila mladim debilima, kojima su u početku, malo karikirano, otprilike klijenti morali da objašnjavaju posao. 

Neeee, farmacija, proizbodnja lekova. Nije da su nas tukli da odemo ali su prvi na Balkanu poceli sa metodama klasicnog mobinga, zakon protiv mobinga je donet kasnije. Oni koji su odbili da odu te 2007  propljuvali su krv i odlazili kasnije pod mnogo gorim uslovima. Na spisku je bilo doajena YU farmaceutike, bilo je casnije biti na spisku sa njima nego sa onima koji su ostali u fabrici. 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Akiro said:

 

Imaju oni niz problema u svom zdravstvu, lažni podaci su najmanji od tih problema. Dobri su u sprečavanju zaraze, očajni u tretmanu već obolelih.

 

Mi, i pored svega, bolje i brže obolelima pružimo neku negu, ali smo očajni u sprečavanju, a očigledno da i ne postoji volja.

 

Mislim da smo nekad davno na ovom topicu konstatovali da ovakvo jednostavno racunanje smrtnosti ne znaci mnogo. Valjda zbog razlicitih nivoa testiranja, asimptomatskih slucajeva itd. I to je mozda stvarno bilo tako u pocetku. Ali sada, posle vise od godinu dana, i na znatno vecim brojevima, cini mi se da daje prilicno realnu sliku.

Znaci Grcka, s ostrim merama i katastrofalnim zdravstvom - ocekivano najveci procenat preminulih u odnosu na broj pozitivno testiranih, oko 3%. Spanija i Nemacka kao neka zlatna sredina i reper za ostale, 2,2-2,5%. Srbija sa sumnjivim podacima o preminulima, ali i masovnim preventivnim trpanjem ljudi u bolnice - ispod 1% (?).

Da upotpunim ovu sliku, dodacu i Svedsku. Ovako racunata smrtnost je 1,53, sto odrazava ono o cemu sam vise puta pisala. Pristup lecenju, doduse, dijametralno suprotan srpskom - lekara ces sresti tek kad se zaspremas na onaj svet. Pre toga samo telefon. I testiranje najcesce obavljas sam, donesu ti test na kucnu adresu i kasnije ga pokupe. Ali zato znaju da ocene pravi trenutak kad da te pozovu u bolnicu. A tamo se, kao sto sam vise puta pisala, u pravom smislu reci ljudi vade iz mrtvih.

Istovremeno, u Evropi, od zemalja s iole znacajnim brojem stanovnika (mini drzavice su teske za poredjenje) samo Ceska i Slovenija imaju veci broj obolelih po glavi stanovnika od Svedske. Dakle, po obolelima trece mesto, a po broju preminulih (racunato po istom principu) tek na petnaestom.

Bas zanimljive brojke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Akiro said:

Ukupan broj preminulih u Grčkoj je 9.330, ukupan broj potvrđenih zaraženih od početka pandemije je 311.033, znaći stopa smrtnosti je 2,99%. Kod Nemaca je 2,56% stopa smrtnosti (79.672 smrti/3.110.000 zaraženih), kod Španaca je stopa smrtnosti 2,26% (76.882 smrti/3.400.000 zaraženih). Mrzi me dalje da poredim ali neku stopu između 2% i 3% ćeš na kraju u većini zemalja naći. Samo Srbija briljira sa 0.90%, pa je veoma jasno ko laže. Niko tu nešto značajnije ne fingira smrtnost sem Srbije.

 

Stopa od 3% kod Grka uopšte nije mala, malo je veća od nemačke stope smrtnosti i već osetno veća od španske. To je zato što je grčko državno zdravstvo očajno (čak nešto gore od našeg), pride i centralizovano, tako da dok neki zaraženi dođe do bolnice on je već prešao u teške slučajeve zrele za respirator i sahranu. Pisao sam već više puta o tome, pa me mrzi da se ponavljam, ispod crte stvar je u tome da bolesnici prekasno stignu do ozbiljnije zdravstvene nege. 

 

A odlični su u sprečavanju zaraze jer od početka pandemije oni ni u jednom trenutku nisu ukinuli mere, već tu i tamo malo popuštali pa odmah opet pooštravali. Za vreme letnje sezone su se kod Grka maske nosile i na otvorenom prostoru. Još od početka prošlog oktobra im ugostiteljstvo ne radi, a od početka novembra ništa sem essential kupovine hrane. Stigli su sredinom januara na fenomenalnoih 1,49% novozaraženih, a onda su otvorili škole i eksplodirali (eksplodrali za njihove pojmove, za naše to nije ništa). 

 

Imaju oni niz problema u svom zdravstvu, lažni podaci su najmanji od tih problema. Dobri su u sprečavanju zaraze, očajni u tretmanu već obolelih.

 

Mi, i pored svega, bolje i brže obolelima pružimo neku negu, ali smo očajni u sprečavanju, a očigledno da i ne postoji volja.

I Srbija je do pre 2-3 meseca imala slican % smrtnosti tj oko 2 %. Mislim da je sada manji pre svega zbog vakcinacije a ne fingiranja rezultata (premda ima i toga). Konkretno mislim da nije vakcina da bi Srbija imala bar 2x vise smrtnih slucajeva na dnevnom nivou tj. Umesto 30-40 dnevno verovatno oko 80-100 dnevno. 

8 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ja sam to isto pomislio kad sam pre godinu ili dve cuo na radiju da je Tramp potpisao neki zakon po kome ko ima preko 75 godina mora da pocne da povlaci pare iz penzionih fondova, tako nesto, nije ni bitno, nego cim zakon mora da ljude tera na to, verovatno jos rade, pa sam pomislio, pa ono ima ko se zbaboše i zdedoše sa 50, a ima ko je držeći do 80, i što onda takav ne bi još uvek radio, ili tek započeo nešto u 50+ isl, kad svakako neće kopati kanale ili nešto, pa da mu treba snaga ili kondicija kao kod mlađih. Pa stvarno.

Mogla bi se otvoriti nova tema, nesto u smislu "start nove karijere u 50+"!? 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darth Bane said:

I Srbija je do pre 2-3 meseca imala slican % smrtnosti tj oko 2 %. Mislim da je sada manji pre svega zbog vakcinacije a ne fingiranja rezultata (premda ima i toga). Konkretno mislim da nije vakcina da bi Srbija imala bar 2x vise smrtnih slucajeva na dnevnom nivou tj. Umesto 30-40 dnevno verovatno oko 80-100 dnevno. 

 

Mislim da ne postoji cifra koju više lažiramo od broja umrlih. Vakcina svakako jeste pomogla da oni koji su je primili pa se zarazili ne fasuju crnu kesu ali je obuhvat vakcinacije i dalje nedovoljan tako da umire jako puno obolelih a nevakcinisanih ljudi.

 

I ako prijave da je urmlo 35-40, ne postoji ni teoretska šansa da to nije duplo. Treba pogledati % smrtnosti u zemljama u okruženju a onda % smrtnosti u zemljama koje su razvijenije od nas a imaju maltene identičan broj stanovnika. U oba slučaja smo najbolji. Nit smo razvijeni kao Švica ili Austrija niti smo bog zna koliko bolji od Bosne, Makedonije ili CG. A u oba slučaja imamo bolje rezultate. Pa nije ni do stepena razvoja ni do podneblja. Nego čista laž i nagrđe obmanjivanje javnosti. Dok su još regionalni instituti za javno zdravlje objavljivali podatke, bilo je dana kada je zbir iz par okruga jednak ukupnom broju mrtvih za taj dan a recimo nema Beogarda gde najviše umire. 

 

Uostalom, sahrane nedeljom i čekanja na sahrane najbolje to govore. Jedva čekam (ovo svesno u italicu jer se ne radujem ni najmanje) kraj godine kada budemo videli koliko nas je manje u odnosu na 2020. (a tu smo imali već 14k mrtvih više u odnosu na 2019, u godini gde je sve bilo zatvoreno, gde je manje saobraćajki i ubistava....).

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, NMX said:

 

Mislim da ne postoji cifra koju više lažiramo od broja umrlih. Vakcina svakako jeste pomogla da oni koji su je primili pa se zarazili ne fasuju crnu kesu ali je obuhvat vakcinacije i dalje nedovoljan tako da umire jako puno obolelih a nevakcinisanih ljudi.

 

I ako prijave da je urmlo 35-40, ne postoji ni teoretska šansa da to nije duplo. Treba pogledati % smrtnosti u zemljama u okruženju a onda % smrtnosti u zemljama koje su razvijenije od nas a imaju maltene identičan broj stanovnika. U oba slučaja smo najbolji. Nit smo razvijeni kao Švica ili Austrija niti smo bog zna koliko bolji od Bosne, Makedonije ili CG. A u oba slučaja imamo bolje rezultate. Pa nije ni do stepena razvoja ni do podneblja. Nego čista laž i nagrđe obmanjivanje javnosti. Dok su još regionalni instituti za javno zdravlje objavljivali podatke, bilo je dana kada je zbir iz par okruga jednak ukupnom broju mrtvih za taj dan a recimo nema Beogarda gde najviše umire. 

 

Uostalom, sahrane nedeljom i čekanja na sahrane najbolje to govore. Jedva čekam (ovo svesno u italicu jer se ne radujem ni najmanje) kraj godine kada budemo videli koliko nas je manje u odnosu na 2020. (a tu smo imali već 14k mrtvih više u odnosu na 2019, u godini gde je sve bilo zatvoreno, gde je manje saobraćajki i ubistava....).

Pa pitanje je broja umrlih i u drugim drzavama, koliko su i njihove cifre realne. A ne bese li ono - da SZO daje neke pare za svaku smrt od korone? Pa da mozda one manje razvijene zemlje malo naduvavaju cifre? 

Mislim, ako nasi lazu, a verovatno da lazu malo, ko nam garantuje da i Bosanci, Bugari itd ne lazu? Ajde za Nemce, Svajcarce, Austrijance... njima i mozemo malo vise verovati. Ali zemlje u okruzenju - oni su manje vise isti kao nasi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Pa pitanje je broja umrlih i u drugim drzavama, koliko su i njihove cifre realne. A ne bese li ono - da SZO daje neke pare za svaku smrt od korone? Pa da mozda one manje razvijene zemlje malo naduvavaju cifre? 

Mislim, ako nasi lazu, a verovatno da lazu malo, ko nam garantuje da i Bosanci, Bugari itd ne lazu? Ajde za Nemce, Svajcarce, Austrijance... njima i mozemo malo vise verovati. Ali zemlje u okruzenju - oni su manje vise isti kao nasi.

 

Pa bese po Balkan info gostima...gde bre daju pare...

 

Hajde da bude da svi lažu kao što lažu (samo neki manje no dobro), kako ti objašnjavaš da imamo maltene najmanju stopu smrtnosti u Evropi tokom godinu i kusur dana, šta nas čini toliko superiornim?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma ko jos veruje u te price...Prosle godine 14k vise umrlih - sve jasno... 2/3 tog broja garantovano od korone, 1/3 zbog korone (ljudi koji nisu mogli da se lece od svojih bolesti zbog kovid rezima)... Nema svrhe upustati se u raspravu oko toga, ko ne zeli da vidi istinu koja mu je bukvalno pred ocima, dzaba ga ubedjujes...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NMX said:

 

Pa bese po Balkan info gostima...gde bre daju pare...

 

Hajde da bude da svi lažu kao što lažu (samo neki manje no dobro), kako ti objašnjavaš da imamo maltene najmanju stopu smrtnosti u Evropi tokom godinu i kusur dana, šta nas čini toliko superiornim?

Jedan deo lazu - to priznajem , a jedan deo zbog vakcina. Uporedi grafove Srbije i zemalja u okruzenju + Britanija i Izrael (zemlje koje imaju visok procenat vakcinisanih) i uporedi za svaku zemlju broj umrlih u novembarskom piku i sada u martovskom piku.

Drugo, ima veliki broj slucajeva koji su verovatno neprijavljeni npr ljudi koji nisu ni otisli kod lekara , dakle nisu "usli u sistem" a umrli. 

I to se desava manje vise svuda , negde manje negde vise i slazem se da je ukupan demografski gubitak znatno veci od te cifre od oko 6000 umrlih od Covida. 

Neko je dao tabelu ukupnih demografskih gubitaka za evropske zemlje ( cini mi se Vili, po kojoj je Svedska bila negde u zlatnoj sredini, ne secam se na kom mestu je bila Srbija). To je najrelevantniji podatak. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Akiro said:

Vreme za novo poređenje sa braćom Grcima. Opet su u apsolutnim brojevima novozaraženih nešto malo gori od nas, u procentu, naravno, daleko bolji. Da ne pominjemo da Grci testiraju 4,5 puta više od nas.

 

                                                          Srbija                          Grčka

Broj testova                                      14.193                         65.209

Broj novozaraženih                          2.846                          3.067

Procenat novozaraženih                  20,05%                       4,70%

Broj preminulih                                  39                               91

Broj na respiratoru                            239                             824

 

Kod nas se procenat malo popravio, nije više 30%, sada je "svega" 20%. Da testiramo kao Grci, ko zna koliko bi novozaraženih ispalo.

 

 

Grci "ne hvataju" dobro broj zarazenih. Da bi isao na testiranje moras ispuniti odredjene kriterijume, doktor da sumnja na Covid pa da te posalje na testiranje, putujes u neku zemlju pa ti je potreban test, medicinski radnici i slicne struke koje rade sa velikim brojem ljudi se testiraju periodicno, osjetljive drzavne sluzbe,.. itd. Kod Grka to ili nije dobro odradjeno, ili testiraju i ono sto ne treba da testiraju a ono sto treba da testiraju im prolazi ispod radara. Nema drugog objasnjenja da je broj pozitivnih nesto malo veci nego u Srbiji, ali je zato broj ovih na respiratoru tri puta veci.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

Mislim da ne postoji cifra koju više lažiramo od broja umrlih. Vakcina svakako jeste pomogla da oni koji su je primili pa se zarazili ne fasuju crnu kesu ali je obuhvat vakcinacije i dalje nedovoljan tako da umire jako puno obolelih a nevakcinisanih ljudi.

 

I ako prijave da je urmlo 35-40, ne postoji ni teoretska šansa da to nije duplo. Treba pogledati % smrtnosti u zemljama u okruženju a onda % smrtnosti u zemljama koje su razvijenije od nas a imaju maltene identičan broj stanovnika. U oba slučaja smo najbolji. Nit smo razvijeni kao Švica ili Austrija niti smo bog zna koliko bolji od Bosne, Makedonije ili CG. A u oba slučaja imamo bolje rezultate. Pa nije ni do stepena razvoja ni do podneblja. Nego čista laž i nagrđe obmanjivanje javnosti. Dok su još regionalni instituti za javno zdravlje objavljivali podatke, bilo je dana kada je zbir iz par okruga jednak ukupnom broju mrtvih za taj dan a recimo nema Beogarda gde najviše umire. 

 

Uostalom, sahrane nedeljom i čekanja na sahrane najbolje to govore. Jedva čekam (ovo svesno u italicu jer se ne radujem ni najmanje) kraj godine kada budemo videli koliko nas je manje u odnosu na 2020. (a tu smo imali već 14k mrtvih više u odnosu na 2019, u godini gde je sve bilo zatvoreno, gde je manje saobraćajki i ubistava....).

Napisao sam ranije, ali evo da ponovim. Dok sam bio u areni jedan od cimera mi je bio momak što radi kao tehničar na hitnoj na VMA. On nam je rekao da je tokom marta u kovid bolnici u Batajnici umiralo 15-20 ljudi dnevno. Tamo su najteži slučajevi. Po ostalim bolnicama nije tako. Na primer za sve vreme dok sam bio u areni niko nije umro. Samo je jednoj ženi pozlilo pa su je hitno prebacili u Batajnicu. I tako rade iz većine bolnica. Sve u svemu ja sam mišljenja da je cifra koju objavljuju u zadnjih par meseci tu negde, možda malo smanjena ali ne drastično kao što se misli ovde.

 

Po meni najveći problem je što ljudi u Srbiji umiru jer ne mogu na vreme da dobiju adekvatnu zdravstvenu uslugu za druge bolesti pošto je kovid sve blokirao. Nemaju svi novac da odu kod privatnog lekara.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Knipex said:

Napisao sam ranije, ali evo da ponovim. Dok sam bio u areni jedan od cimera mi je bio momak što radi kao tehničar na hitnoj na VMA. On nam je rekao da je tokom marta u kovid bolnici u Batajnici umiralo 15-20 ljudi dnevno. Tamo su najteži slučajevi.

 

Trika nema da ako u Bataji umre 15-20, ostatak Srbije bude još toliko. Bataja jeste najveća bolnica ali nisu samo tamo najteži slučajevi. ICU je veliki ali ga imaju i druge bolnice prvenstveno Infektivna i Mišović. Plus ima i Kovid bolnica u Kruševcu. A gde su Niš, Novi Sad...

 

Evo recimo juče:

 

Quote

16. APR 11:42

Čačak: Šest smrtnih slučajeva

Na kovid odeljenjima Opšte bolnice Čačak hospitalizovana su 143 pacijenta. Bilo je šest smrtnih slučajeva - četiri iz Čačka i dva iz Lučana.

 

To su dva mesta sa cirka 100k ljudi zajedno. 

 

Jer ako je ova stopa smrtnosti tačna, onda smo mi zaista nebeski narod :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Epizoda 1
Pre neki dan ulazim u "moju" pekaru. Zaboravio sam da stavim masku ispred pa je stavljam istovremeno ulazeci unutra. Prodavacica ljutito sikce opominjuci me kako sam morao da je stavim ispred i kako su kazne velike (misli na kaznu za poslodavca). Istovremeno ni ona ni koleginica joj se nisu vakcinisale i nemaju nameru.

Epizoda 2
Otisao sam na shishanje kod svoje frizerke. Usao sa maskom,sve vreme mi je na licu. Ona njenu nosi,pa joj kao smeta,pa je sklanja..vraca itd. Nema veze. Posto sam joj verni musterija vec punih 15.godina dobro se poznajemo i caskamo..kazem da sam konacno dobio prvu dozu i da po primanju i druge (plus jos jednim protekom vremena za sticanje punog imuniteta) ocekujem neku vrstu povratka na staro za mene,ali i sve vakcinisane..da u pekaru vise ne zelim sa maskom,kao i kod nje..na sta ona prokomentarise da onda necu moci da dolazim jer "velike su kazne" i "mora sa maskom"..ni ona takodje nije primila vakcinu i po svemu sudeci i ne zeli..

Na stranu sad ova moja nedavna iskustva,ali zaista je besmisleno da ljudi koji su se odazvali pozivu na imunizaciju ne mogu da racunaju na novu/staru normalnost. U redu,na prvom mestu sam vakcinu primio iz licnih zdr.razloga,zatim da doprinesem sticanju kolektivnog imuniteta (znam,teska misija u Srbiji) i ostvarenju interesa javnog zdravlja. Ali isto tako ocekujem da mi se onda omoguci da mogu slobodnije da se krecem i funkcionisem,lisen bar nekih mera kojih sam se pridrzavao punih godinu dana i kusur.

Da li gresim kad ovako rezonujem i ako da - gde pravim gresku?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Trika nema da ako u Bataji umre 15-20, ostatak Srbije bude još toliko. Bataja jeste najveća bolnica ali nisu samo tamo najteži slučajevi. ICU je veliki ali ga imaju i druge bolnice prvenstveno Infektivna i Mišović. Plus ima i Kovid bolnica u Kruševcu. A gde su Niš, Novi Sad...

 

Evo recimo juče:

 

 

To su dva mesta sa cirka 100k ljudi zajedno. 

 

Jer ako je ova stopa smrtnosti tačna, onda smo mi zaista nebeski narod :lol_2:

Pa dobro : onda smo mi najgori ali i najvise lazemo i to je to. Gotova prica na tu temu.

Elem, ja bih se osvrnuo na nesto drugo. Brazil! U proteklih godinu dana bilo je dosta rasprava na temu - za i protiv mera. Mislim da se sada vec moze podvuci crta: kako su prosli jedan Brazil, a ranije i SAD , jos nesto ranije i Italija kada nije bilo nikakvih mera. Sa druge strane pogledajmo jednu Australiju i Novi Zeland. Sa cvrsto zatvorenim granicama i kompletnim lockdownom oblasti gde se pojavi makar jedan jedini slucaj tzv "community transmission " mislim da su dali odgovor svima kako se treba efikasno i odgovorno organizovati u uslovima pandemije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Crni Bombarder said:

Epizoda 1
Pre neki dan ulazim u "moju" pekaru. Zaboravio sam da stavim masku ispred pa je stavljam istovremeno ulazeci unutra. Prodavacica ljutito sikce opominjuci me kako sam morao da je stavim ispred i kako su kazne velike (misli na kaznu za poslodavca). Istovremeno ni ona ni koleginica joj se nisu vakcinisale i nemaju nameru.

Epizoda 2
Otisao sam na shishanje kod svoje frizerke. Usao sa maskom,sve vreme mi je na licu. Ona njenu nosi,pa joj kao smeta,pa je sklanja..vraca itd. Nema veze. Posto sam joj verni musterija vec punih 15.godina dobro se poznajemo i caskamo..kazem da sam konacno dobio prvu dozu i da po primanju i druge (plus jos jednim protekom vremena za sticanje punog imuniteta) ocekujem neku vrstu povratka na staro za mene,ali i sve vakcinisane..da u pekaru vise ne zelim sa maskom,kao i kod nje..na sta ona prokomentarise da onda necu moci da dolazim jer "velike su kazne" i "mora sa maskom"..ni ona takodje nije primila vakcinu i po svemu sudeci i ne zeli..

Na stranu sad ova moja nedavna iskustva,ali zaista je besmisleno da ljudi koji su se odazvali pozivu na imunizaciju ne mogu da racunaju na novu/staru normalnost. U redu,na prvom mestu sam vakcinu primio iz licnih zdr.razloga,zatim da doprinesem sticanju kolektivnog imuniteta (znam,teska misija u Srbiji) i ostvarenju interesa javnog zdravlja. Ali isto tako ocekujem da mi se onda omoguci da mogu slobodnije da se krecem i funkcionisem,lisen bar nekih mera kojih sam se pridrzavao punih godinu dana i kusur.

Da li gresim kad ovako rezonujem i ako da - gde pravim gresku?

 

Za vracanje na staro treba da imunizujemo barem 3,5 miliona ljudi, tri puta vise od sadasnje brojke. Da li je to realno ili ne, prosudi sam. Vakcinisao si se zbog sebe i svoje okoline, ali maske ce se nositi sve dok virus jednom ne resi sam da oslabi, jer od kolektivnog imuniteta nema nista.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lepe vesti iz Engleske - oboren rekord u alkoholisanju, gazde pabova i restorana zadovoljno trljaju ruke, klijentela pijana, svima dobro:

 

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=04&dd=17&nav_id=1843753

 

Videćemo za 20ak dana kako će da se razvija situacija, ako ne krenu opet da im skaču brojke valjda ćemo moći da konstatujemo da je njihov model dao uspeh.

 

 

edit: za sada se loče samo na otvorenom a od 17. Maja kreće i rad unutra. Ako dobro kapiram, oni daju sebi mesec dana da vide kako sve funkcioniše pa će da vide kako dalje. Meni ovo

        zvuči skroz logično, držim palčeve da im prođe. Ako prođe, na RTSu puštati snimke iz pabova uz naraciju tipa: "Želite li da se obločete i ožderete? Može, primite vakcinu, nisu Englezi

        ludi, znaju oni šta je dobro" i tako to.

 

 

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Pa dobro : onda smo mi najgori ali i najvise lazemo i to je to. Gotova prica na tu temu.

 

Pa jeste, laziramo i krijemo prave podatke, to je to, sta ima da se prica - sto kaze predsednik, "niko nije bezgresan". Ima tu doduse jedna mala stvar koja se zove krivicna odgovornost, ali sta sad ima veze, to je nebitno. Idemo dalje.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...