Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, stray_cat said:

Toga neće biti ovde, ko to uopšte da radi, a i skupa je logistika.

 

Pričam o tome da znamo od pozitivnih slučajeva i slučajeva i u bolnicama koliko je bilo vakcinisanih i kada su tu vakcinu primili.

 

To je bukvalno jedno pitanje epidemiologa, ne treba neka posebna logistika. A čuli smo i da se to već radi na osnovu podataka jednog od forumaša koji se time bavi

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Bilo bi super da takva ekstrapolacija moze da se vrsi. Jer uporedjujes revakcinisane Kinezom i ljude koji su na bolnickom lecenju a primili su jednu dozu. Ovog decka koji je pomenut ne treba ni da racunas, jer u samom postu stoji da je po klinickoj slici zarazen primio vakcinu (sto ga je moguce i dovelo na posmatranje u bolnicu, inace ne bi bio tamo). Zarazene sa jednom dozom Kineza ne mozes ni da prebrojis, ko zna koliko ih je, vrlo verovatno 20-30% od ukupnog broja zarazenih kad smo imali ovaj skok ako ne i vise.

 

Moj ujak je umro od virusa vakcinasan bio kineskom umro par dana posle termina za revakcinaciju posto je bio u bolnici naravno nije mogao biti revakcinisan. Virus izgleda dobio u bolnici jer je imao emboliju pa bio na plucnom i taman kad su mu sanirali emobliju otkriju da imaju zarazenih virusom (svi bili kriticni pa radjen samo brzi test pri primanju na odeljenje) pa testiraju sve na odeljenje u utvrde da on ima, sa njegovim plucima (strasven pusac, ozbiljna devijacija nosa koju vuce od mladosti, gojazan izuzetno slaba kondicija) sanse nije imao. 

 

Od drugara zenini svi se zarazili  virusom (sestra, zet, cale, ujak sem keve) svi revakcinisani kineskom, zarazili se par dana od revakcinacije verovatno sestra donela kuci jer radi u zdravstvu, svi blazi oblici bolesti, samo keva se nije zarazila ona je revakcinisana sputnikom.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Clash said:

Eto Milenko sad imamo domacu vakcinu, znaci kupujmo domace, ne treba nam vise ovih sa cipovima.

Sledeca tura bockanja kad bude Sputnik je tu.

Nema od toga ništa. Veliki sam ja izdajnik, i snob, pa mi tuđinovo gono slađe nego domaća torta, a i zna se da je nemacka medicina die beste :classic_smile: 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

@McLeod flejmuješ malo više nego što je potrebno, probaj bez toga “ja sam pametan, svi ste idioti”, pa i ako te nervira što te niko ne shvata.

 

Suprotna strana - i ako vas nervira njegovo pisanje, nije opravdanje za ad hominem napade.

 

Spustite loptu.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nemanjaol said:

 

Pričam o tome da znamo od pozitivnih slučajeva i slučajeva i u bolnicama koliko je bilo vakcinisanih i kada su tu vakcinu primili.

 

To je bukvalno jedno pitanje epidemiologa, ne treba neka posebna logistika. A čuli smo i da se to već radi na osnovu podataka jednog od forumaša koji se time bavi

E ovako, za prošlu nedelju, bilo je 344 hospitalizovanih i 47 vakcinisana, sistem nema podatak da li je u pitanju jedna ili dve doze, ima ali u anamnezi, nema na brzinu da se pretrči da se izračuna. Uopšte cela baza je informatički sklepana na brzinu, dorađivana i na kraju opet ima manjkavosti oko pretrage To je bilo tačno u petak. pre otpusta, a sa upisanim prijemima.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

To su dve potpuno odvojene kohorte - bolesni vakcinisani i bolesni nevakcinisani i kao takve ne mogu da se porede, tj. njihovo poređenje ne govori ništa. 
 

Da pojasnim, poređenje koje nama treba je zaraženi vakcinisani i nezaraženi vakcinisani.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Eddard said:

To su dve potpuno odvojene kohorte - bolesni vakcinisani i bolesni nevakcinisani i kao takve ne mogu da se porede, tj. njihovo poređenje ne govori ništa. 
 

Da pojasnim, poređenje koje nama treba je zaraženi vakcinisani i nezaraženi vakcinisani.

To je jasno, ali avaj, nije bilo prijema nezaraženih 🙂

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

jos je rano za statistiku vakcinisanih 1 doza i revakcinisanih sa podacima o br.pozitivnih + tezina infekcije kod obolelih + koja/ cija vakcina je aplikovana .ipak je potrebna  vremenska distanca i ima tu dosta posla pa jos ako se doda da se uzima u obzir pol , godine , ishod bolesti ..... treba sacekati .

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

 


Debunked, netačno. Norveška je u pitanju.

Elem, smanjite malo gas sa tim teorijama zavere...
 

 

 

Izvinjavam se, nisam znao da je bila lažna vest, uopšte se ne sećam da je demantovano ali ti verujem. Jesu li starci ok, šta se tu u stvari desilo?

 

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sunshine State said:

Opet ja 😄

 

Gledam brojke, gledam clanke po netu i nije mi jasno zasto su "zajasili" na Svedsku, kad Belgija, po svima parametrima i uz manje-vise konstantne lockdowne i mere, ima gore brojke od Svedske:

 

                             Broj zarazenih               Broj umrlih         Broj umrlih na 1 M

 

Belgija                  930,603                          23,566                2,026

Svvedska             876,506                          13,660                1,346

 

Ja mislim da gustina naseljenosti tu igra neku ulogu, bar kad je ukupan broj obolelih u pitanju. Belgija je sa preko 300 stanovnika po km2, uz Holandiju, najgusce naseljena EU drzava. Svedska sa 22 je, uz Finsku, najredje naseljena. Stockholmski okrug, kao najgusce naseljeni, urbani deo Svedske, jedva da ima tu gustinu naseljenosti koju ima Belgija kao celina. Ostatak Svedske, ogromnu prostranstvo gde zive ostale tri cetvrtine stanovnistva, pravi taj balans i odatle zbunjujuci rezultati.

 

Kad su u pitanju preminuli, osim onog pocetka pandemije, kad stariji nisu ni dolazili do lekara, a kamoli leceni u bolnicama, sada je stvar potpuno drugacija. Pokazuje se ono sto sam i ranije znala. Za manje stvari je tesko doci do bilo kakvog lekara, ali kad je stani-pani, vade iz mrtvih.

 

Mislim da svedske rezultate treba gledati u tom kontekstu. Zato je i bolje porediti je s ostalim nordijskim zemljama, jer sve one imaju neke specificnosti koje cine da ih je tesko porediti s drugim zemljama, o cemu god da se radi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

Ja mislim da gustina naseljenosti tu igra neku ulogu, bar kad je ukupan broj obolelih u pitanju. Belgija je sa preko 300 stanovnika po km2, uz Holandiju, najgusce naseljena EU drzava. Svedska sa 22 je, uz Finsku, najredje naseljena. Stockholmski okrug, kao najgusce naseljeni, urbani deo Svedske, jedva da ima tu gustinu naseljenosti koju ima Belgija kao celina. Ostatak Svedske, ogromnu prostranstvo gde zive ostale tri cetvrtine stanovnistva, pravi taj balans i odatle zbunjujuci rezultati.

 

Kad su u pitanju preminuli, osim onog pocetka pandemije, kad stariji nisu ni dolazili do lekara, a kamoli leceni u bolnicama, sada je stvar potpuno drugacija. Pokazuje se ono sto sam i ranije znala. Za manje stvari je tesko doci do bilo kakvog lekara, ali kad je stani-pani, vade iz mrtvih.

 

Mislim da svedske rezultate treba gledati u tom kontekstu. Zato je i bolje porediti je s ostalim nordijskim zemljama, jer sve one imaju neke specificnosti koje cine da ih je tesko porediti s drugim zemljama, o cemu god da se radi.

 

Razumljivo, ali onda ima smisla tako porediti i druge zemlje, pa u tom kontekstu prozivati i Belgiju, u odnosu na NL i druge slicne EU drzave.

Worlodmeter objavljuje brojke, bez uzimanja u obzir svih specificnosti pojedinih drzava - prosto broj zarazenih, umrlih, etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Eddard said:

Muslim, nije lažna vest, jesu umrli, ali ne od vakcine.

To ti je sada prelom mozga kod onih koji negiraju koronu/vakcinu, ako neko umre preko 80, a imao je koronu, onda nije umro od korone, nego od nečeg drugog, ako je međutim primio vakcinu, onda je sigurno umro od vakcine.

Prelom mozga.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Bokte, koji se ovde horor odvija majko mila

 

image.png

 

Juče 200k slučajeva, to je realno jedno 400k. Za dan. Oni ovako mogu doveka, bukvalno je nemoguće suzbiti epidemiju sa ovim ciframa na tom broju ljudi. 

Link to comment
Share on other sites

Nemacki infektolog o nemackom pristupu s sedmodnevnom incidencijom, prema kojoj odredjuju mere:

 

"Za sada je to u redu, ali sedmodnevna incidencija odražava samo pozitivne testove - ne i da li su ljudi takođe bolesni. Pored toga, vrednost ne uzima u obzir koje su grupe stanovništva pogođene. Drugo, vakcinacija čini ozbiljne bolesti manje čestim, čak i ako broj infekcija ne pada tako brzo; na primer, testiranje svakog školskog dana može povećati incidencu. Većina infekcija otkrivenih na ovaj način ne bi rezultirala nikakvom bolešću. Povećana incidencija bi primorala vlasti da primene policijski čas, zatvaranje škola i druge mere, iako se situacija sa pandemijom uopšte ne bi pogoršala, tj. Više ljudi od ranije uopšte ne bi trebalo da prima medicinsku negu."

 

„Postavljamo pogrešne prioritete“

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Nemacki infektolog o nemackom pristupu s sedmodnevnom incidencijom, prema kojoj odredjuju mere:

 

"Za sada je to u redu, ali sedmodnevna incidencija odražava samo pozitivne testove - ne i da li su ljudi takođe bolesni. Pored toga, vrednost ne uzima u obzir koje su grupe stanovništva pogođene. Drugo, vakcinacija čini ozbiljne bolesti manje čestim, čak i ako broj infekcija ne pada tako brzo; na primer, testiranje svakog školskog dana može povećati incidencu. Većina infekcija otkrivenih na ovaj način ne bi rezultirala nikakvom bolešću. Povećana incidencija bi primorala vlasti da primene policijski čas, zatvaranje škola i druge mere, iako se situacija sa pandemijom uopšte ne bi pogoršala, tj. Više ljudi od ranije uopšte ne bi trebalo da prima medicinsku negu."

 

„Postavljamo pogrešne prioritete“


Hm... to bi značilo da asimptomatski pozitivno testirani nisu infektivni? Znamo li to zasigurno, pa da kažemo ok, nema veze neka idu u školu. Ako tamo mogu asimptomatski da prenesu infekciju nekom drugom đaku, nastavniku i tako dalje šire infekciju, onda ovo nije baš razumno rezonovanje. 
 

Mislim, i ovo Većina infekcija otkrivenih na ovaj način ne bi rezultirala nikakvom bolešću. Pa mislim, to je i u globalu manje više tačno, ali šta ćemo sa onom manjinom?

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...