Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sada je vec proslo malo vremena od one rasprave, da vidimo kako ide situacija u UAE.

 

076A2F34-4631-4F2C-8B24-3AF5B3DCA7AB.thumb.jpeg.a7e4706c2e96aa4440599d5c4f474213.jpeg

 

Kad se gleda sedmodnevni prosek to je otprilike na nivou onog najnizeg nivoa koji je bio oko 20. marta.

 

Videcemo, i dalje pratimo. Bilo bi odlicno kada bismo videli nastavak ovog trenda padanja. Ali jos je rano da se izvlace neki posebni zaključci.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

 

Odlicno 🙂 Kad budu provalili da je i kod ostalih vakcina rizik tu negde ima da bude "gde nam je mozak bio!?"

 

Bravo za EU, najnesposobnih tvorevinu birokrata u ljudskoj istoriji.

 

Moze li neko da mi pojasni sta znaci "Utvrdjena je moguca veza izmedju vakcine i tromba!" ?

 

Evo ja sam se mozda posrao komsinici ispred vrata kuce. Ja imam potencijal da se poserem a i komsinica je blizu. Utvrdili smo MOGUCU VEZU izmedju izmeta kod njenih vrata i mene.

 

 

Edited by Hugo Punch
  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Eddard said:


 

 


Iskreno se nadam da nije sama na tih 75-100 pacijenata...

 

Nije sama sigurno osim ako je šef odeljenja a onda pod njom ima još doktora. Evo kako je otprilike bilo u areni, pošto im ne znam tačan raspored. Na odeljenju, ima ih valjda 4, je bilo, kada je sve popunjeno, približno 100 pacijenata. Smene tehničara i sestara traju 4h. Nikada nisam uspeo da ih izbrojim ali ima ih barem 10. Mislim da su smene doktora preko dana malo duže, možda 6h a uveče su 4h, mada nisam siguran. Doktori su uvek išli u paru a nekad i više njih. Kada je zamenik načelnika Marinković, endokrinolog iz hitne VMA, dolazio u vizitu, svako popodne, sa njim je išlo 3-4 mlađe doktorke. Sa Načelnikom bolnice pukovnikom Bogdanovićem, takođe svako popodne, su nekad išli a nekad je i sam bio. On je svaki put pogledao karton od svakoga od nas, popričao sa nama, objasnio situaciju i dalje korake. Tehničari i sestre su sve vreme bili kod ulaza u sobu jer su tako napravili da je tu bio ulaz u 4 sobe sa po 9-10 pacijenata. Oni su sve vreme smene nešto radili, pripremali infuzije i terapije, obilazili pacijente i opsluživali.

 

Sve u svemu vrhunska organizacija.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hugo Punch said:

Odlicno 🙂 Kad budu provalili da je i kod ostalih vakcina rizik tu negde ima da bude "gde nam je mozak bio!?"

 

Naravno, nije ih briga sta ce biti s onima koji bi ih dobili i spasli se, a ovako ce umreti ili imati dugorocne posledice

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

 

Naravno, nije ih briga sta ce biti s onima koji bi ih dobili i spasli se, a ovako ce umreti ili imati dugorocne posledice

 

Ja stvarno ne kapiram, bukvalno na svakom leku, sem njih par koji su bezbedni, imas stavku "izuzetno retke nuspojave" i u njima popisane jezive nuspojave koje se javljaju izmedju jednom u 100 000 i jednom u 1 000 000. Jel tako?

 

I ljudi i dalje piju lekove, jer bez lekova bolesnik umre, zar ne? A ovako preuzima taj mali rizik da ga lek sjebe.

 

E sad, kada bismo bili sigurni 100% da samo AZ moze da izazove tromb, a ostale nikako ne, onda je odluka potpuno jasna i logicna, izbaci AZ. Medjutim nije tako. Samo se za druge ne pise. E, kad se bude pisalo i kad budu sabrali koliko su ljudi ubili tom odlukom da pauziraju i uspore vakcinaciju jer cekaju na druge vakcine, a one se ispostave rizicne jednako kao i AZ, bice postavljana pitanja. Ali koga boli kurac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:

Cekaj..nedelju dana posle prve doze ili druge?
Ili oboje? :classic_biggrin:

Oboje :classic_biggrin: meni su rekli 7 dana bez alkohola i ljutog posle prve doze, bitno samo da ne preteras ali moze i posle 3-4 dana realno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Ja stvarno ne kapiram, bukvalno na svakom leku, sem njih par koji su bezbedni, imas stavku "izuzetno retke nuspojave" i u njima popisane jezive nuspojave koje se javljaju izmedju jednom u 100 000 i jednom u 1 000 000. Jel tako?

 

I ljudi i dalje piju lekove, jer bez lekova bolesnik umre, zar ne? A ovako preuzima taj mali rizik da ga lek sjebe.

 

E sad, kada bismo bili sigurni 100% da samo AZ moze da izazove tromb, a ostale nikako ne, onda je odluka potpuno jasna i logicna, izbaci AZ. Medjutim nije tako. Samo se za druge ne pise. E, kad se bude pisalo i kad budu sabrali koliko su ljudi ubili tom odlukom da pauziraju i uspore vakcinaciju jer cekaju na druge vakcine, a one se ispostave rizicne jednako kao i AZ, bice postavljana pitanja. Ali koga boli kurac.

Ja samo cekam kada ce se udariti po Sputniku iz svih oruzja. To ce verovatno biti par dana pred odluku EMA.

Bice breking news da je u nekoj vukojebini umrlo xy vakcinisanih ali se to krije i aj zdravo Sputnik.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Clash said:

Ja samo cekam kada ce se udariti po Sputniku iz svih oruzja. To ce verovatno biti par dana pred odluku EMA.

Bice breking news da je u nekoj vukojebini umrlo xy vakcinisanih ali se to krije i aj zdravo Sputnik.

 

Baš sam to hteo da napišem, biće takvo poseravanje po Rusima da će biti mučno za čitati i slušati. Još sad sa ovom situacijom u Ukrajini, nema šanse da se ne javi neka Ursula Fon der Lajden ili kako se već zove, i da sa žaljenjem konstatuje da eto, mi smo dali šansu ali to nije dobro, ne ispunjava naše visoke kriterijume i tako to.

 

Btw, seća li se još uvek neko onih skoro 30 staraca koji su umrli posle Fajzera? Gde je to beše bilo, neka Skandinavija?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ras kass said:

U Hrvatskoj dato 190 hiljada doza Astrazeneke, bez slucajeva tromboze za sada. 

 

Danska ima stabilnu situaciju, pa i moze da "bira". Ostali nemaju taj luksuz. 

 

Koliko se Hrvata iance cepilo, jel svi sa Astrom cepljeni, ili ima i nesto Fajzera

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Clash said:

Ja samo cekam kada ce se udariti po Sputniku iz svih oruzja. To ce verovatno biti par dana pred odluku EMA.

Bice breking news da je u nekoj vukojebini umrlo xy vakcinisanih ali se to krije i aj zdravo Sputnik.

 

Sve su to teske igrarije.

 

Ako se secas, na pocetku, skoro ceo svet je imao najvise AZ vakcina, jednostavno bili su najrasprostranjeniji. Ove najbogatije zemlje, USA i Izrael recimo, su najvise uzimali Pfizer vakcinu.

 

E sad, ovo uopste nije pitanje efikasnosti, sve su dobre, siguran sam, i bilo je svedocenja lekara koji nemaju interes u "ugradjivanju" u trgovinu vakcinama, da je najbolja vakcina ona koja je trenutno raspoloziva.

 

Sad ocito vise nije tako, sve manja je nestasica. Sad IMA vakcina, i sad krece igranka oko profita, klanje za trziste, sto bi se reklo.

 

Mene ne bi cudilo da je i dan danas poznato ili prijavljeno, sta znam, desetak tromboza od Sputnjika (na ne znam ni ja koliko datih doza), ali se ceka trenutak da se informacija plasira. I to nije nikakva teorija zavere, to je realnost. Proizvodjaci se bore za trziste i bore se da vrate ulozeno. Nece nekom milijarderu sad da novac otima neka AZ vakcina od par evra. On hoce da plasira svoju skupu. I tu onda krece igranka, sa lobiranjem... svasta nesto. I moze EMA da 100 puta kaze da je nesto bezbedno, opet ce neko da se javi AHA, NASLI SMO POTENCIJALNU VEZU! I tako, mic po mic ubijes poverenje kod gradjanstva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

bata tiodorovic

 

Quote

 

Nije zabranjeno uzeti i čašicu-dve alkohola, ali ne da vas nose kući pijane.

Pušenje nema veze s vakcinama i stvaranjem antitela, već s tim da je svakako štetno po zdravlje.

 



sta nije jasno? (pametnom dosta.)

Link to comment
Share on other sites

Da, bukvalno ratno profiterstvo. I da nisu ljudski zivotu u pitanju bilo bi me bas briga. Ne hajem za to sto kladionice zaradjuju na budalama koje misle da ce da pogode rezultat. Neka, to je "harmless vice" sto kaze Corleone. Ali ovde ljudi umiru, a neko blati jeftinu vakcinu jer mu se ne ostvaruje povracaj novca po planu.

 

Grozna je i sama pomisao.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...