Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Devojka je juče bila u panici. Pričala mi je kako je sve boli, kako je to strašno, njena mama je plakala jer je mislila da će svi umreti?!

 

Ona od ranije ima probleme sa zdravljem, ali  nikada do sada nije bila toliko uspaničena.

 

Od simptoma mi je navela povišenu temperaturu koja padne pa se vrati, umor, i kašalj. 

 

Razmišlja o postkovid stanju organizma..i rekla sam joj da ne razmišlja sada o tome, da više odmara, i da pije lek koji je dobila i vitamine.

 

Iskreno, ni meni sve šta je ispričala ne izgleda kao neka teža forma bolesti. Mislim da je anksiozna zbog samog saznanja da ima koronu.

 

Najvažnije je da niko od njih 6 nije završio u bolnici.  Da nisu primili vakcine možda bi bili u bolnici.

 

 

Panika nije simptom kovida...Ali moze da napravi veliki dodatni problem. Pisao sam vec pre par meseci o sinu moje koleginice koji je zakacio kovid ali zavrsio kod kardiologa zbog aritmije i visokog pritiska uzrokovanih panikom.

1 minute ago, McLeod said:

https://www.danas.rs/svet/ft-kinesko-vladino-telo-preispituje-efikasnost-njihovih-vakcina-protiv-korona-virusa/

 

Nije samo brat McLeod. Cak su i sami priznali.

 

Šef CDC Gao Fu je rekao da se „razmatra kako rešiti problem zbog toga što efikasnost postojećih vakcina nije velika“, preneli su lokalni mediji.

 

Za razliku od drugih proizvođača vakcina, kineski proizvođači nisu objavili podatke iz treće faze ispitivanja...

 

Kompanija Sinofarm tvrdi da njena vakcina ima 79 odsto efikasnosti...  (:roflmao: )

 

 

 

 

Vec pisano da je demantovao da je tako izjavio. Izgubljeno u prevodu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Devojka je juče bila u panici. Pričala mi je kako je sve boli, kako je to strašno, njena mama je plakala jer je mislila da će svi umreti?!

 

Ona od ranije ima probleme sa zdravljem, ali  nikada do sada nije bila toliko uspaničena.

 

Od simptoma mi je navela povišenu temperaturu koja padne pa se vrati, umor, i kašalj. 

 

Razmišlja o postkovid stanju organizma..i rekla sam joj da ne razmišlja sada o tome, da više odmara, i da pije lek koji je dobila i vitamine.

 

Iskreno, ni meni sve šta je ispričala ne izgleda kao neka teža forma bolesti. Mislim da je anksiozna zbog samog saznanja da ima koronu.

 

Najvažnije je da niko od njih 6 nije završio u bolnici.  Da nisu primili vakcine možda bi bili u bolnici.

 

Najgora moguća stvar je da se upadne u paniku i strah. Ja nemam problem sa tim. Od početka sam razmišljao pozitivno, ali razumem ljude koji nisu. Svašta se vidi iz medija. Bolest je takva da se u roku od 3-4 dana može pogoršati toliko da postane kritično po život. Jeste da to nije toliko često ali samo saznanje da može je nekome dovoljno. U areni su angažovali psihologa. Ima okačen broj na nekoliko mesta. Pozvala me je telefonom treći-četvrti dan da vidi kako sam i da li mi treba nešto. Isto su mi potvrdili i cimeri iz sobe.

 

Juče me pozvao prijatelj da vidi kako sam, inače smo se dopisivali za ovo vreme. Vakcinisao se u subotu. Jedan od razloga sam ja a drugi što mu je drugar umro u Šapcu prošle nedelje. Mlad momak, dvadeset i kusur godina. Kaže da je strah bio osnovni problem. Da je paničio sve vreme i preuveličavao stvari i na kraju mu je otkazalo srce.

Edited by Knipex
Ispravka
  • Like 3
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Koliko posle fajzera se očekuje neka temperatura, muka i slično? Ili je to posle druge doze? 
 
Sve čekam od juče da mi se nešto desi : D
Prošlo 30ak sati, imam bol u ramenu, kao neka slabija upala mišića i to u prečniku 6-7cm, isključivo kad hoću da podignem ruku. U mirovanju sve isto kao pre vakcine. 

Ja ocekivao posle druge doze, kad ono i ruka me manje bolela nego posle prve doze, a od temperature ni traga :(
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Da li nam se to pojavio ( tj uskoro ) lek protiv Covida?

https://www.ledauphine.com/sante/2021/04/07/un-professeur-vauclusien-met-au-point-un-potentiel-medicament-contre-la-covid

Professor Patrick Pageat takes a close look at a planetary discovery. A drug against Covid-19, which he developed with his team at Irsea (Institute for Research in Semiochemistry and Applied Ethology) in Apt. After six months of research, he isolated two molecules capable of inhibiting the replication of the virus. They achieve 99.9% reduction in the production of viral particles in vitro. A scientific breakthrough, in the process of being patented and now in the hands of the French government and the Institut Pasteur in Paris.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Knipex said:

Najgora moguća stvar je da se upadne u paniku i strah. Ja nemam problem sa tim. 

 

Tako je najbolje. Cemu panika, ako je vreme, vreme je. Sta da se radi. Svakome ko je sklon panici uvek preporucujem klasicne i moderne autore na zadatu temu, od Epikura do Larkinove 'Aubade'.

Pomaze coveku da stvori distancu prema sebi i svojim mislima, sto uostalom neki psihijatri i preporucuju kao cilj terapije.

Edited by handys
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Tako je najbolje. Cemu panika, ako je vreme, vreme je. Sta da se radi. Svakome ko je sklon panici uvek preporucujem klasicne i moderne autore na zadatu temu, od Epikura do Larkinove 'Aubade'.

Pomaze coveku da stvori distancu prema sebi i svojim mislima, sto uostalom neki psihijatri i preporucuju kao cilj terapije.

Pre desetak dana sam se probudila sa osecajem da nesto nije u redu, prethodno vece sam imala zescu kijavicu, od kijanja me je zabolela glava, o curenju iz nosa da ne pricam. I tako, ustanem, dohvatim bocicu eukaliptusovog ulja (moj tester korone), pomirisem i - nista*. Nos suv kao barut i ne reaguje. "To je to - korona". Bila sam potpuno mirna, nikakva panika, naprotiv, kao da je sve u meni stalo, kao da sam upala u vakum. Cestitala sam sebi na odluci da vec godinu dana imam spakovan mali kofer i neseser sa lekovima, za ono - ne daj Boze. Izmerila sam temperaturu, 36.7 C, liznula malo soli - slano je! Otisla sam do kupatila i isprala nozdrve slanim rastvorom i - voila! u sledecih pola sata nos je poceo da reaguje na mirise. E, tada je srce pocelo da mi lupa a kolena malo da se tresu, nije korona! Jeste nerijatan taj osecaj da ste na ivici noza i da u jednom trenutku zivot moze da se promeni. Ne bojim se umiranja jer o tome nista ne znam, resavacu to kad dodje, plasim se jako bolnice, one situacije kada postanete jedan, jedna od mnogih. 

* Imala sa razloga za strah, 5 dana ranije sam bila kod kozmeticarke u salonu.

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Knipex said:

 

Dosta dobro. Vraćam snagu polako. Jutros sam izveo psa u šetnju do pekare i nazad, nekih 500m ukupno lagane šetnje gde sam ga pustio da pronjuška gde god hoće. Sutra ujutru opet idemo. Od srede ćemo u duže šetnje. Ovo je super s obzirom da sam pre 2 dana ostao bez daha dok sam silazio niz stepenište sa drugog sprata da preuzmem nešto od kurira a u sredu kad mi je doneo gume zamolio sam ga da ih ubaci u gepek jer ja nisam mogao. Srećom imam lift u zgradi. Još kad sam došao u utorak iz bolnice rešio sam da do danas iskuliram skroz odmarajući se što više. U sredu sam planirao šetnju sa psom od 45m do sat vremena pa ću tako 2-3 dana a onda ću da povećavam. Disanje mi je ok, udahnem punim plućima i ne osećam nikakav bol a to je bilo koliko u utorak.

 

Ovo sve zvuči dobro, tj. jedan dobar tok oporavka. Samo nemoj da upadneš u zamku u koju sam ja upao. Moja žena, od silnog straha, kad sam izašao iz bolnice je iracionalno insistirala na tome da što više odmaram, da se ne naprežem i sl.. Wrong! Odmah, od samog starta, opterećenje do maksimuma, tj. kako je meni pulmolog ovde u banji rekao, do granice dispnee, odnosno laički, dok više ne možeš da dođeš do daha. U početku će to biti jedan sprat na gore ili 100 metara šetnje, vremenim će se povećavati. Ali, šetnja, vožnja bicikla, kasnije i intervalni trening (imam ovde u banji svako jutro), džoging... znači, opterećenje, opterećenje, opterećenje, pre svega aerobno. Ako imaš pulsni oksimetar, ponesi sa sobom, pa kad ne možeš više, izmeri i vidi kako izgleda saturacija.

 

10 hours ago, Knipex said:

Imam sumanut apetit, od pronisona. Pokušavam da se kontrolišem ali mi slabo ide. Moraću da se više potrudim jer ako ovako nastavim usvinjiću se skroz. Smršao sam 6-7kg u prvih 7-8 dana bolesti. Sad sam vratio sve a inače nisam neki mršavko, naprotiv.

 

Ništa mi ne pričaj, za 7 nedelja čekanja banje i “odmaranja”, vratio sam 10 kg, užas! U bolnici 3kg smršao, pa +10. Ždrao kao prase. Sad je krenulo opet na dole, ali probaj da zakočiš apetit.

 

10 hours ago, Knipex said:

Tamo negde 22-23.04. ću kod doktora da vidim za kontrolni rendgen. Rekla mi doktorka, tj. poručila po ćaletu da dođem kod nje, da ne moram u kovid ambulantu jer je i ona do skoro tamo radila pa da mi napiše uput kad me pregleda.

 

Ako ti je saturacija dobra i klinička slika se poboljšava, ne treba ti rentgen

 

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Iskreno, ni meni sve šta je ispričala ne izgleda kao neka teža forma bolesti. Mislim da je anksiozna zbog samog saznanja da ima koronu.

 

Srednje teška slika bolesti je po pravilu bolničko lečenje i minimum davanje kiseonika, ako ne i NIV. 

 

3 hours ago, Knipex said:

Najgora moguća stvar je da se upadne u paniku i strah. Ja nemam problem sa tim. Od početka sam razmišljao pozitivno, ali razumem ljude koji nisu. Svašta se vidi iz medija. Bolest je takva da se u roku od 3-4 dana može pogoršati toliko da postane kritično po život. Jeste da to nije toliko često ali samo saznanje da može je nekome dovoljno. U areni su angažovali psihologa. Ima okačen broj na nekoliko mesta. Pozvala me je telefonom treći-četvrti dan da vidi kako sam i da li mi treba nešto. Isto su mi potvrdili i cimeri iz sobe.

 

Juče me pozvao prijatelj da vidi kako sam, inače smo se dopisivali za ovo vreme. Vakcinisao se u subotu. Jedan od razloga sam ja a drugi što mu je drugar umro u Šapcu prošle nedelje. Mlad momak, dvadeset i kusur godina. Kaže da je strah bio osnovni problem. Da je paničio sve vreme i preuveličavao stvari i na kraju mu je otkazalo srce.

 

Panika i strah jesu propratni simptomi kovida i ne treba ih podcenjivati. Ja sam relativno sa te strane prošao dobro valjda jer sam takav tip, ali moja supruga je baš bila (a i dalje je) u ozbiljnoj panici i PTSD-u, bila i kod psihijatra. Ovde na rehabilitaciji se poklanja pažnja i toj komponenti bolesti, pa postoje savetovanja i vežbe opuštanja sa psihologom, covid support grupe i sl. 
 

Btw, ono što nisam znao, vrlo čest simptom covida, kod oko 1/3 pacijenata, je i slabljenje koncentracije i sposobnosti pamćenja, takoreći neki vid demencije. Nesposobnost vođenja dužih razgovora, lako zaboravljanje jednistavnih stvari, itd... ja jesam primetio da mi se dešava, možda i češće nego pre, a možda samo izgleda češće jer sad obraćam pažnju, da lako zaboravljam i da ne mogu da se skoncentrišem, e sad da li je od covida ili ne, ne znam, ali i za to mi dadoše vežbe...

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Knipex said:

Imam sumanut apetit, od pronisona. Pokušavam da se kontrolišem ali mi slabo ide. Moraću da se više potrudim jer ako ovako nastavim usvinjiću se skroz. Smršao sam 6-7kg u prvih 7-8 dana bolesti. Sad sam vratio sve a inače nisam neki mršavko, naprotiv.

 

 

Opušteno brt, sad će plej of ABA lige, ima da smršaš od nerviranja gore nego od korone :s_d:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2021 at 3:19 PM, mr clutch said:

Pa stice ti poruka o terminu revakcinacije na fon i mejl. Verovatno na dan pred revakcinaciju ko i za vakcinaciju.

 

Hvala svima na odgovorima.

Moj problem je sto ne zivim u Srbiji, pa mi nije tako lako da dodjem na termin za koji saznam svega 2 dana unapred.

Drugar se vakcinisao u nedelju u Batutu, rekli mu da oni nece raditi za Uskrs nego da dodje u utorak (dakle 23. dan).

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Marvin said:

 

Hvala svima na odgovorima.

Moj problem je sto ne zivim u Srbiji, pa mi nije tako lako da dodjem na termin za koji saznam svega 2 dana unapred.

Drugar se vakcinisao u nedelju u Batutu, rekli mu da oni nece raditi za Uskrs nego da dodje u utorak (dakle 23. dan).

 

Za koju si se prijavio?

 

Ni ja ne zivim u Srbiji, zvali me dva puta, ali obzirom da sam bila van zemlje, kad sam dosla (i kad je Pfizer bio na redu) otisla i rekla da sam prijavljena i da sam bila odsutna kad su me zvali.

 

Trenutno sretni dobitnik 1. doze Pfizera (druga je 20. aprila).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Marvin said:

Isto Pfizer.

Ne znam da li je za re-vakcinu ta varijanta moguca, jer planira se odredjeni broj doza za taj dan.

 

Gde si se vakcinisala? Ja u Belexpo centru

 

Ako si vec vakcinisan 1. dozom, trebalo je da dobijes papiric (ili informaciju) kad je 2. doza i tad ides, bez obzira da li su te zvali, jer je tvoja druga doza ostavljena za tebe, ne ceka se novi kontigent vakcina

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Marvin said:

 

Hvala svima na odgovorima.

Moj problem je sto ne zivim u Srbiji, pa mi nije tako lako da dodjem na termin za koji saznam svega 2 dana unapred.

Drugar se vakcinisao u nedelju u Batutu, rekli mu da oni nece raditi za Uskrs nego da dodje u utorak (dakle 23. dan).

Revakcinacija je 21. dan od vakcinacije. Tvoj problem je što je taj dan praznik. Verovatno bi trebalo prvi dan nakon praznika tj prvog radnog da budeš revakcinisan. 

 

Najbolje bi bilo da službi za sprovođenje vakcinacije pustiš mejl u kojem ćeš izjasniti tvoj problem. 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Eddard said:

 

Btw, ono što nisam znao, vrlo čest simptom covida, kod oko 1/3 pacijenata, je i slabljenje koncentracije i sposobnosti pamćenja, takoreći neki vid demencije. Nesposobnost vođenja dužih razgovora, lako zaboravljanje jednistavnih stvari, itd... ja jesam primetio da mi se dešava, možda i češće nego pre, a možda samo izgleda češće jer sad obraćam pažnju, da lako zaboravljam i da ne mogu da se skoncentrišem, e sad da li je od covida ili ne, ne znam, ali i za to mi dadoše vežbe...

 

Bas zanimljivo da ti kao gosn doktor nisi znao o kognitivnoj zbrci koju izaziva covid, ali ne cudi me previse. Ovde u swe mislim da i ptice na grani o tome znaju, ali to je verovatno zato jer su mediji vise prijemcivi za tu  vrstu tegoba. Bilo je vise osoba, i lekara i skroz obicnog sveta pogodjenog time, koji su o tome govorili u medijima, ukljucujuci i javni servis. I medju mojim kolegama se sve zna i cesto prica o tome. 

S druge strane, o nekim drugim stvarima vezanim za covid, prosto je neverovatna neinformisanost Svedjana. Na poslednjem covid skype sastanku (imamo ga svakog petka) prica sefica o maskama i kako bi trebalo da se nose. Na to pita neko kakve bi trebalo da budu, koje valjaju i tako to. Ja pomenem N95/KN95 i ispostavi se da od 25 visokoobrazovanih socijalnih radnika niko nema pojma o cemu pricam, sta je to uopste, i da razlicite oznake znace razlicit stepen zastite. Ljudi nikad culi, pa su trazili da im napisem u chattu sta da guglaju 😀.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ako si vec vakcinisan 1. dozom, trebalo je da dobijes papiric (ili informaciju) kad je 2. doza i tad ides, bez obzira da li su te zvali, jer je tvoja druga doza ostavljena za tebe, ne ceka se novi kontigent vakcina

 

Nisam dobio tu informaciju. Na onom izvestaju jednostavno za datum re-vakcinacije ne pise nista, rekli su samo da ce nam javiti par dana ranije.

 

 

17 minutes ago, mr clutch said:

Revakcinacija je 21. dan od vakcinacije. Tvoj problem je što je taj dan praznik. Verovatno bi trebalo prvi dan nakon praznika tj prvog radnog da budeš revakcinisan. 

 

Najbolje bi bilo da službi za sprovođenje vakcinacije pustiš mejl u kojem ćeš izjasniti tvoj problem. 

 

Probacu da ih kontaktiram, hvala 😉

Link to comment
Share on other sites

I ja sam vakcinisan u subotu pfizerom, rekli su mi da će mi stići poruka kad je revakcina. Pošto 21. dan pada za prvi maj, ja oćekujem da termin bude sreda posle, pošto su i ponedeljak i utorak neradni dani. 

Inače nemam nikakve simptome, malo me samo boli na mestu uboda i to je to. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vilhelmina said:

 

Bas zanimljivo da ti kao gosn doktor nisi znao o kognitivnoj zbrci koju izaziva covid, ali ne cudi me previse. Ovde u swe mislim da i ptice na grani o tome znaju, ali to je verovatno zato jer su mediji vise prijemcivi za tu  vrstu tegoba. Bilo je vise osoba, i lekara i skroz obicnog sveta pogodjenog time, koji su o tome govorili u medijima, ukljucujuci i javni servis. I medju mojim kolegama se sve zna i cesto prica o tome. 

S druge strane, o nekim drugim stvarima vezanim za covid, prosto je neverovatna neinformisanost Svedjana. Na poslednjem covid skype sastanku (imamo ga svakog petka) prica sefica o maskama i kako bi trebalo da se nose. Na to pita neko kakve bi trebalo da budu, koje valjaju i tako to. Ja pomenem N95/KN95 i ispostavi se da od 25 visokoobrazovanih socijalnih radnika niko nema pojma o cemu pricam, sta je to uopste, i da razlicite oznake znace razlicit stepen zastite. Ljudi nikad culi, pa su trazili da im napisem u chattu sta da guglaju 😀.

 

Ja sam ovde jedno pet puta pisao o tome, kao posledicu kod moje mame. Kovid joj je trigerovao demenciju + sve ovo gore navedeno.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, dulematic said:

I ja sam vakcinisan u subotu pfizerom, rekli su mi da će mi stići poruka kad je revakcina. Pošto 21. dan pada za prvi maj, ja oćekujem da termin bude sreda posle, pošto su i ponedeljak i utorak neradni dani. 

Inače nemam nikakve simptome, malo me samo boli na mestu uboda i to je to. 

utorak nije drzavni praznik, tako da ce se raditi normalno.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Laki21 said:

 

Ja sam ovde jedno pet puta pisao o tome, kao posledicu kod moje mame. Kovid joj je trigerovao demenciju + sve ovo gore navedeno.


Pa eto, dokaz da sam dementan 😁

 

Šalim se, ali sad kad si rekao, sećam se da si pisao, nego kod tvoje majke je to baš bilo onako izraženo. Više sam mislio na ove sitne stvari kojima možda ne bih ni davao značaj da me nisu pitali, mislio bih da je normalno...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...