Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Cyber said:

 

U cemu se ogleda taj suprotni efekat i na koji nacin je merljiv?

U tome sto realno kad skratis vreme, imas vise ljudi u kracem vremenskom periodu, to je cista logika, umesto da bi se mozda razvukli na jos sat dva. Cista logika.

Drugo, posto ljudi ne dobiju te aktivnosti onda se okupljaju u kucnoj varijanti, i u to vreme vidimo da je izvor infekcije u NYC 75% iz kucnog okupljanja.

Tesko da je to realno merljivo, ali definitivno na osnovu pracenja kontakata - poreklo infekcije nije bilo iz fitnes centara.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Tomiprunet said:

Akira za ministra za epidemioloske mere :classic_biggrin:

Sve kafane bi radile, naravno isključivo napolju, ako treba uz gas grejalice pa neka dignu cene koliko treba, ali bi se razmak između stolova i ljudi uterivao, ako treba, pendrekom, i, naravno strogim novčanim kaznama za lokale ali i za budale, koji na silu spajaju stolove. Prodavnice bi sve radile, morale bi u svoje klima uređaje/ventilacione sisteme da ugrade odgovarajuće filtere i ulaz 1 osoba na 25m2 prostora, ulaz u zatvoren prostor minimum sa KN95, ništa hirurške i krpene maske, uz strogu kontrolu i još strože kazne za one, koji ne ispoštuju, ali i beskamatne kredite za uvođenje potrebnih filtera i poreske benficije za smanjen obim posla.

 

Isto i za radna mesta, ili prozori i provetravanje na svakih sat vremena (ili koliko bi već trebalo) ili adekvatni filteri u ventilacionom sistemu. Sastanci uživo maksimalno skraćeni, i povremeni upadi policije da kontroliše jel se nose maske. Maske i ostale mere naravno na trošak poslodavca, uz poreske beneficije od strane države.

 

Obavezno vakcinisanje za sve, koji rade u bliskom kontaktu sa ljudima - lekare, prodavce, administrativne službenike, ugostiteljske radnike, prosvetu, policiju, frizere/masere/kozmetičare,... Ko sam ore njivu, njemu ne treba vakcina, ko radi sa ljudima, nema tu demokratije. Niko ne može biti primoran na vakcinu kao takvu, ali treba postaviti uslove za obavljanje određene delatnosti pa ko voli nek izvoli, ko ne voli, nek se prekvalifikuje za delatnost gde nikog me ugrožava.

 

Grčki model za mlađane ljubitelje Corona žurki, masovnih roštiljada i/ili opijanja uz nepoštovanje distance, maski i ostalih mera. Kazna od 300 Eura za goste i 3.000 Eura za organizatore je iz raja izašla. Dosledno sprovođenje kazni, brza naplata, ako treba uz pomoć izvršitelja.

 

Stimulativne beneficije za vakcinisane i one sa antitelima. Pozorište, koncerti, izložbe, normalan život u zatvorenim i otvorenim prostorima. Može i svadba/žurka od 1.000 ljudi, koncert sa 10.000 posetilaca, ako su svi vakcinisani.

 

Pa, Slaviša, jel sam ispunio očekivanja?

Edited by Akiro
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

 

 

Stimulativne beneficije za vakcinisane i one sa antitelima. Pozorište, koncerti, izložbe, normalan život u zatvorenim i otvorenim prostorima. Može i svadba/žurka od 1.000 ljudi, koncert sa 10.000 posetilaca, ako su svi vakcinisani.

 

Pa, Slaviša, jel sam ispunio očekivanja?

Gde zaokružujem "ZA"?

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Akiro said:

Ne samo to, nego i sa revakcinacijama je oko hale tri sajma bilo prazno, nikakvi redovi, kako dođeš - tako odmah uđeš.

 

Pa normalno nego Sizoje da pokaze kako su svi poleteli da se vakcinisu, sad kad je i on uboden. 

 

Evo vidimo redovi svuda. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da se prijavim i udjem u forumsku evidenciju/statistiku.

 

Zavidim vama u Srbiji, medju svetskim liderima, koji cak mozete i da birate po volji.

 

Ja jadan zivim u redneck nedodjiji, pa sam tek danas dosao na red. Rekose da nema biranja, ima sta je na raspolaganju. Nadao sam se J&J, ne zbog efikasnosti nego da idem samo jednom. Al' me strefilo da sam malopre dobio prvu dozu Moderne. Narucilo me za drugu 6. maja.

 

Uz drugarski pozdrav,

Smrt Coroni - sloboda narodu i Slavisi!

zoran

 

edit: slovca

Edited by zoran59
  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Gde zaokružujem "ZA"?

Na žalost nigde, jer i privreda i država razmišljaju samo kratkoročno, stihijski i brzopotezno. Ugostiteljima je draže da uopšte ne rade, nego da malo smanje kapacitete. I zato u Beogradu jedino u bašti restorana Golf možeš da ručaš i popiješ kafu. Razmak između stolova je primeran (bar bio u ponedeljak). Samo da nabodeš jedinog kelnera, koji se vakcinisao i nosi masku, jer mu kolege neće ni masku ni vakcinu već baš vole goste da upljuvavaju. 

Link to comment
Share on other sites

Videh ja da je vrag odneo salu..poslah gavrana sa pismom u centralu Pfizer-BioNTech-a..skrenuh im paznju da nije u redu da dugogodisnjeg (i zadovoljnog) kupca jednog njihovog proizvoda driblaju mesecima..zakacih i Loyalty Card pride..reko' ne valja vam to rodjaci..losa ce vam biti reklama..kad ono juce mi se vrati gavran,sleti mi na prozor sa pisanijem..kazu da se izvinjavaju sto sam toliko cekao..zakazase mi datum i poslase jedan progodni paketic pride 

I evo,upravo se vratih iz gradske hale sa prve doze..guzve nema,finih sestrica ima..doktora sam realno prekinuo u sred njegovih propitivanja u stilu:

PYRDmHa.gif

 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

skrenuh im paznju da nije u redu da dugogodisnjeg (i zadovoljnog) kupca jednog njihovog proizvoda driblaju mesecima..zakacih i Loyalty Card pride..

 

I see what you did there, vragolane jedan 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

Na žalost nigde, jer i privreda i država razmišljaju samo kratkoročno, stihijski i brzopotezno. Ugostiteljima je draže da uopšte ne rade, nego da malo smanje kapacitete. I zato u Beogradu jedino u bašti restorana Golf možeš da ručaš i popiješ kafu. Razmak između stolova je primeran (bar bio u ponedeljak). Samo da nabodeš jedinog kelnera, koji se vakcinisao i nosi masku, jer mu kolege neće ni masku ni vakcinu već baš vole goste da upljuvavaju. 

Žena mog života i ja slavimo srebrni jubilej  za par nedelja pa taman smišljam neko iznenađenje, mislio sam da otpalimo do...
Ispada do nigde 🙂
Nema sreće pa  to ti je. Neću na Kosmaj glupo je, jedan je srebrni jubilej. Kujem planove ali gde god se okrenem neki PCR-ovi neke potvrde, neki bedak.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Žena mog života i ja slavimo srebrni jubilej  za par nedelja pa taman smišljam neko iznenađenje, mislio sam da otpalimo do...
Ispada do nigde 🙂
Nema sreće pa  to ti je. Neću na Kosmaj glupo je, jedan je srebrni jubilej. Kujem planove ali gde god se okrenem neki PCR-ovi neke potvrde, neki bedak.

 

Ja sam u oktobru planirao da ovog aprila zenu za 30. rodjendan vodim u Pariz, dok se kineski turisti ne vrate masovno, jer sam ocekivao da ce Francuzi kao najozbiljnija drzava EU uz Nemacku sprovesti brzu i efikasnu vakcinaciju, a da cemo mi moci da dodjemo uz PCR. 

 

Fast forward... Srbija lider u vakcinaciji uz UK, Pariz pod ogranicenjima, niko nigde ne ide:

Alo ketering, dajte malo kanapea, salata i tortuu....

 

Na kraju samo roditelji i siblingsi sa decom uz shvedjanski astal u stanu, ni kumovi, ni drugovi ni poslovni partneri...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AgroLaki said:

 

Ja sam u oktobru planirao da ovog aprila zenu za 30. rodjendan vodim u Pariz, dok se kineski turisti ne vrate masovno, jer sam ocekivao da ce Francuzi kao najozbiljnija drzava EU uz Nemacku sprovesti brzu i efikasnu vakcinaciju, a da cemo mi moci da dodjemo uz PCR. 

 

Fast forward... Srbija lider u vakcinaciji uz UK, Pariz pod ogranicenjima, niko nigde ne ide:

Alo ketering, dajte malo kanapea, salata i tortuu....

 

Na kraju samo roditelji i siblingsi sa decom uz shvedjanski astal u stanu, ni kumovi, ni drugovi ni poslovni partneri...

I ja sam hteo Pariz 🙂 Nema veze  ide leto smislićemo nešto. Valjda. 
Moja nomadska duša voli da idemo kolima na more, volim vožnju, volim tu slobodu gde smo da sednemo u auto i obiđemo sve što valja u okolini. Onda smo ograničeni na radijus od recimo 2k kilometara, što je ok u suštini.
Malo me bedači ove godine gde god zabodemo, ono voziš celu noć, kako treba, negde u zoru ili malo kasnije na cilju, lepo spustim krov od auta i taman da sednemo na lokalni doručak negde i ...
I onda mi dođe konobar sa maskom ima da mi sruši sneška, šta sam koji k... uopšte i išao na more kao da sam upao u operacionu salu umesto na odmor 🙂
Još se nadam ali slaba vajda.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

E moji romanticari, niste vi hteli da vodite supruge u Pariz, nego je sve uradjeno da mislite da je to vasa odluka.

Suptilno targetiranje se u braku primenjuje i pre Fejsbuka i Instagrama.

Edited by Clash
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, AgroLaki said:

 

Ja sam u oktobru planirao da ovog aprila zenu za 30. rodjendan vodim u Pariz, dok se kineski turisti ne vrate masovno

 

Mislim da od kineskih turista nema nista jer izgleda da Sinopharm nece biti odobren kovid pasosima. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, AgroLaki said:

 

Ja sam u oktobru planirao da ovog aprila zenu za 30. rodjendan vodim u Pariz, dok se kineski turisti ne vrate masovno, jer sam ocekivao da ce Francuzi kao najozbiljnija drzava EU uz Nemacku sprovesti brzu i efikasnu vakcinaciju, a da cemo mi moci da dodjemo uz PCR. 

 

 

Simulacije kazu da ce Francuska biti ponovo normalna na jesen ako vakcinacija bude isla po trenutnom planu - znaci umesto sto si u oktobru planirao da vodis zenu u aprilu, planiraj u aprilu da vodis zenu u oktobru :classic_biggrin:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Simulacije kazu da ce Francuska biti ponovo normalna na jesen ako vakcinacija bude isla po trenutnom planu - znaci umesto sto si u oktobru planirao da vodis zenu u aprilu, planiraj u aprilu da vodis zenu u oktobru :classic_biggrin:

Mmm, nije loša ideja,nije loše uopšte. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, urosg3 said:

Žena mog života i ja slavimo srebrni jubilej  za par nedelja pa taman smišljam neko iznenađenje, mislio sam da otpalimo do...
Ispada do nigde 🙂
Nema sreće pa  to ti je. Neću na Kosmaj glupo je, jedan je srebrni jubilej. Kujem planove ali gde god se okrenem neki PCR-ovi neke potvrde, neki bedak.

Probaj Tursku, bar za leto su najavili da ništa neće tražiti. Albanija takođe, a do Albanije možeš i kolima. Mislim i Crna Gora. U Turskoj ćeš za par nedelja možda moći već da se banjaš, ima li lepšeg za jubilej. 

 

Čestitke unapred i da što lepše proslavite srebrni jubilej ti i tvoja draga. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

Probaj Tursku, bar za leto su najavili da ništa neće tražiti. Albanija takođe, a do Albanije možeš i kolima. Mislim i Crna Gora. U Turskoj ćeš za par nedelja možda moći već da se banjaš, ima li lepšeg za jubilej. 

 

Čestitke unapred i da što lepše proslavite srebrni jubilej ti i tvoja draga. 

Ne mogu dobijem više od 2 dana + vikend, mora da bude blizu. Bled otpao, dakle Plitvice - Limun draga najuži izbor. Pisiarovaćemo se za taj vikend nek` ide život. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...