Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Knipex said:

Da li bi onda bilo korisno par dana nakon primanja vakcine početi preventivno uzimati neki lek za razređivanje krvi, tipa narednih mesec dana? Možda ne faxiparin ili xarelto ali aspirin protect ili andol?

 

Ja sam pitao lekara upravo to, doduse kad sam pitao vec je proslo mesec dana od vakcine, a problemi ako se jave javljaju se ranije, rece da mogu da ispijem aspirin ako nemam problem sa stomakom. Nece da skodi. 

Indikativno kod ovoga je da se tromboza desila nakon prve vakcine, ne nakon druge, a tamo vec dobar deo ljudi jesu dobili i drugu (mislim na Britance u EU nije tako jos) jer se u pocetku davala na tri nedelje razmaka, kao ostale. To ti kaze samo jedno, da vakcina nema veze sa time. Tromboze je izazvao virus, a kod druge doze je vec vakcina zastitila ljude pa nije bilo tromba.

 

Meni je kao terapija dat aspirin kad sam imao covid. U "akutnoj fazi" bolesti, tih desetak dana da pijem.

 

EDIT: Da dodam jos nesto. Veoma je zajebano vrsiti imunizaciju u sred pandemije. Veoma. I ovo sto se desava je sve dokaz toga. Vec sledeci talas imunizacije ce proci daleko lakse.

Edited by Hugo Punch
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Prvo to je glupost, ali ljudi su tupi u picku materinu pa ce mozda neke zemlje morati da menjaju vakcinu, jer Dragica iz Prnjavora ZNA da vakcina ubija.

Drugo, to je moguce samo sa Sputnjik vakcinom, jer ove ostale nisu kao AZ. Ne znam za J&J.

 

@Cyber to ti kazem. Prelepa transparentnost.

i AZ i BP i Moderna i Sputnik i J&J unose instrukcije za protein siljka, pa bi onda i mehanizam imunog odgovora bio isti, pa bi onda i trebalo da bude ok ako se kao druga doza (za boost) posle AZ daje BP, Moderna, Sputnik ili J&J (tako pre neko vece rece jedan virolog kod nas na TV). Pretpostavljam da bi onda Sinopharm bio neadekvatan, kao i ta neka vakcina koja radi na nekom drugom principu (sto su valjda Fancuzi pokusali da naprave).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

i AZ i BP i Moderna i Sputnik i J&J unose instrukcije za protein siljka, pa bi onda i mehanizam imunog odgovora bio isti, pa bi onda i trebalo da bude ok ako se kao druga doza (za boost) posle AZ daje BP, Moderna, Sputnik ili J&J (tako pre neko vece rece jedan virolog kod nas na TV). Pretpostavljam da bi onda Sinopharm bio neadekvatan, kao i ta neka vakcina koja radi na nekom drugom principu (sto su valjda Fancuzi pokusali da naprave).

U suštini mislim da je Sputnik najbolji za revakcinu ako je prva doza AZ. Verovatno će zbog toga Nemci i odobriti Sputnik.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je to u potpunosti svejedno. Jer Sputnik/AZ unose informaciju o S Proteinu tako što Adenovirus uđe u ćeliju i tamo preda DNK iz koje se napravi mRNK za sintezu Spike-a, dok mRNA vakcine unesu direktno mRNK u ćeliju iz čega se dalje prepiše Spike.

Efekat je isti, Spike protein na površini ćelije i imuni odgovor na njega.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Juan said:

U suštini mislim da je Sputnik najbolji za revakcinu ako je prva doza AZ. Verovatno će zbog toga Nemci i odobriti Sputnik.

Naprotiv, jedino kod sputnjika su dve doze pravljene na dva razlicita 'nosaca', ostale vakcine su iste za prvu ili drugu (ili eventualno trecu) dozu.

Link to comment
Share on other sites

https://www.tagesschau.de/inland/sputnikv-debatte-corona-weil-soeder-spahn-zulassung-101.html

 

Quote

Health Minister Spahn wants to seek deliveries of the Sputnik V vaccine in bilateral talks with Russia - without the involvement of the EU. Bavaria's advance with the vaccine is causing criticism.

 

Federal Minister of Health Jens Spahn has announced bilateral talks with Russia about possible deliveries of the corona vaccine Sputnik V.

 

The EU Commission stated yesterday during the deliberations of EU health ministers that it did not want to conclude any contracts for vaccine deliveries from Russia. He then "declared for Germany in the EU Health Council that we will then talk to Russia bilaterally," said Spahn in the WDR.

 

At the end of March, with a view to Sputnik, government circles said they were of the opinion that this should be done again via the "European system".

 

Quote

First the approval has to be there

 

But one has to be very careful that this does not turn into a "mirage debate", said Spahn. First of all, it is about approval by the European Medicines Agency EMA. For this, Russia has to provide data. As long as this does not happen, there can be no approval. The second question is then the order, said Spahn.

 

In order to "really make a difference" in the current situation, the delivery would have to come in the next two to four or five months. "Otherwise we have more than enough vaccine either way." Spahn therefore expects binding statements from Russia as to when and which amount could actually reach Germany after approval.

 

EU Commission: Sputnik cannot help in the short term

 

According to the opinion of the EU Commission's vaccine officer, Thierry Breton, Sputnik cannot help with the EU vaccination campaign in the short term. When asked whether preparations from Russia or China could help vaccinate 70 percent of adults in the EU by the summer, the Frenchman wrote in a blog entry: "I'm afraid the answer is no."

 

He has no reason to doubt the effectiveness, safety and quality of those vaccines that have been developed outside the EU. However, it is up to the EMA to assess this. Any company that wants to produce a new vaccine needs at least ten months. Therefore, one must concentrate on the production of those vaccines that are already approved in the EU or are about to be.

 

Saxony-Anhalt welcomes Spahn's announcement

 

However, Breton was confident that even without vaccines like Sputnik V there will be enough doses in the EU by the end of June to vaccinate around 70 percent of adults. In the first quarter, 108 million cans were delivered, for the second quarter he expects another 360 million. He is optimistic that there will soon be some normality.

 

Saxony-Anhalt's Prime Minister Reiner Haseloff, on the other hand, welcomed Spahn's announcement that he would seek a preliminary contract to purchase Sputnik V. That is "the right way," says the CDU politician to the Reuters news agency. "I have always said that either the EU or the federal government should lead the way here." In Germany, the federal government is responsible for procuring vaccines.

 

Criticism of Söder's solo effort

 

That could be understood as a swipe against Bavaria's Prime Minister Markus Söder, who pushed ahead with the Russian vaccine yesterday. Söder had announced in Munich that he would sign a preliminary contract with the manufacturer of Sputnik V on the same day. After approval in Europe, a contingent of around 2.5 million doses should go to the Free State.

 

Lower Saxony's Prime Minister Stephan Weil expressed criticism of Bavaria's approach in the joint morning magazine of ARD and ZDF. "We are sticking to the agreed procedure," Sputnik V will not order his country single-handedly. With a view to Söder, the SPD politician said: "The fact that the colleague who, with pithy words, always calls for consistently uniform behavior in combating pandemics, speaks for itself."

 

"Selfish and unsolidary going it alone"

 

Lower Saxony's health minister, Daniela Behrens, also criticized Bavaria's advance: "What we don't need are egoistic and unsolicited solo efforts by individual federal states," Behrens told the "Weser-Kurier". If the vaccine is approved by the EMA, it should also be able to be used for all people in Germany. The federal government has the mandate to get enough vaccine for all 16 federal states, distributed across the population.

 

 

Quote

The chairman of the permanent vaccination commission, STIKO, Thomas Mertens:

 

The data published so far about Sputnik V would look "very good," said Mertens. However, he does not know what additional data the EMA still has. "If the vaccine is tested and approved, I personally would have no objection to the use of the vaccine."

 

takodje Mecklenburg-Vorpommern danas slaje Ruciam ugoor na milion doza.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, fancy said:

Možda i nije direktno vezano za ovaj topik, ali značajno je u svakom slučaju - čak i u vezi tekuće problematike... :thumbsup:

 

Evropski sud za ljudska prava: Obavezna vakcinacija je legalna i neophodna u demokratskom društvu

 

  Reveal hidden contents

pravo-p-Ip-GJHe.jpg

 

Tako je, još samo da "državnici" stanu iza svojih reči, progutaju pad popularnosti i odlično.
Mada je pad popularnosti veliki problem, za mnoge nesavladiv...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, fancy said:

Možda i nije direktno vezano za ovaj topik, ali značajno je u svakom slučaju - čak i u vezi tekuće problematike... :thumbsup:

 

Evropski sud za ljudska prava: Obavezna vakcinacija je legalna i neophodna u demokratskom društvu

 

  Reveal hidden contents

pravo-p-Ip-GJHe.jpg

 

Bravo! Jedina logicna i ispravna odluka! Vraca mi se vera u demokratiju!

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, McLeod said:

Ako vec hocete da racunate procenat pausalno, dodajte bolje vakcinisane koji su zarazeni a nisu se javili, jer pretpostavljaju da ce proci lakse/imaju blage simptome/misle da nije kovid jer su vakcinisani.

 

Takvih je sigurno nekoliko puta vise od nevakcinisanih zarazenih koji se nisu javili. Ako uopste postoji i dvocifren broj takvih bilo gde van Beograda na dnevnom nivou.

 

Inace, nemam sta da dodajem i oduzimam na report, mogu samo da kazem da imam pausalne procene slicne ovoj koju je okacila Sunshine iz kragujevacke bolnice (vec su i kacene, otprilike tad sam ih i ja dobio), da preko 20% zarazenih svaki dan cine kinezi sa bar jednom dozom, dok fajzera i sputnjika nema uopste, odnosno po 1-2 na svaka tri dana. Sada ima vise vakcinisanih i tim drugim vakcinama pa je i logicno da ih ima malo vise, ako Kineza ima manje to je lepo, ali i sa ovim reportom vidimo da je efikasnost Kineza izmedju 60% i 70% sto je manje od one koju su prijavili, a 99% od tezih oblika bolesti je ocigledno netacno i opovrgnuto do sada.

 

bold: ma 100%

 

Vidiš, zato nerviraš ljude. Mislim slažem se i ja, i napisao sam da sigurno ima i onih koji su se razboleli, a nisu prijavili, i da je najbolje da idemo sa onim sto imamo od konkretnih brojki. Ali onda ulećes ti sa tim da si apsolutno siguran u nešto za šta realno nemamo pojma i možemo samo da nagađamo.

 

Bold 2: Pre će biti između 60% i 80%, barem na osnovu tog malog i nesavršenog uzroka koji u ovom slučaju gledamo.

 

Bold 3: Isto i za ovo. Pazi ja bih se i ovde složio sa tobom da je vrlo moguće zaštita od težih oblika manja od 99%, ali ni tu nemaš pojma nego samo nagađaš. 1% od milion je 10.000 ljudi. Ja nisam siguran ni kako tačno se računa tih 99% za teže slučajeve, ali je jasno da na toliki broj vakcinisanih će biti i nemali broj onih koji su zakačili teži oblik. A i tu treba da vidimo koliko je od tih svih ljudi za koje smo anegdotalno čuli zapravo prošlo ceo proces imunizacije tj. dve doze vakcine i 3 nedelje da prođe nakon druge doze.

 

Čak i ako nije 99%, da li je npr. 95% u ovom slučaju ok i prihvatljivo? I da li je bolje nego da nisu uopšte dobili vakcinu?

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

To moze da misli samo neki srbenda koji nije stigao do sedmog razreda osnovne skole (a takvih ima po Srbiji), jer se u osnovnoj skoli ne uci da su ljudi nastali od majmuna, nego ljudi i majmuni imaju zajednicnog pretka. 

Pa sto mu odgovori/objasni, hteo sam da ga pitam da li on misli da smo nastali od majmuna :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se danas vakcinisao kineskom. Većina u mom radnom okruženju se vakcinisala kineskom (više od 50), znam za dvojicu da su nakon revakcine bili pozitivni, jedan se uopšte nije čuvao, a drugi nije u potpunosti siguran da je stvarno pozitivan, jer je više ličilo na gnojnu anginu (pušač). Obojica sa lakim nalazima, nakon 5-7 dana od revakcine, obojica ne bi otišli kod doktora da nije korona, već bi na "nogama" to odradili. Znam za komšiju koji ima karcinom, jednom se vakcinisao, pozitivan u međuvremenu, bio u bolnici, izašao, dr mu rekao da nije bilo vakcine, ne bi se izvukao.

 

Trust the science.

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, nemanjaol said:

napisao sam da sigurno ima i onih koji su se razboleli, a nisu prijavili, i da je najbolje da idemo sa onim sto imamo od konkretnih brojki. 

 

Ali onda treba u racunicu uvesti i one koji nisu vakcinisani a nisu se javili/nisu registrovani, i onda mu otprilike dodjemo na isto.

Ako baratamo brojevima, baratamo onima koji su na raspolaganju, i onda mozemo da zakljicimo da ti je racunica skroz na mestu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hugo Punch said:

Prema onome sto sam ja citao, a citao sam dosta cim je krenula ta prica o AZ (ja sam primio prvu dozu), iz naravno licnih motiva da saznam sve o vakcini, najverovatnije je ugrusak posledica virusa koji je vec bio u inkubaciji (ne mora da je bio prisutan tokom vakcinacije vec nekih par dana kasnije jer je inkubacija 2 do 14 dana a ugrusci su se desavali do dve nedelje nakon prve doze). Vakcina sa time nema mnogo veze. Ocito je samo da ih nije zastitila. Prosto nije stigla da zastiti.

 

 

Ima logike. Svedski Institut za zdravlje je 18. maja 2020 na svom sajtu objavio da corona-infekcija nosi povecan rizik od venskih tromboza jer aktivira koagulacioni sistem. Na to treba narocito obratiti paznju kod osoba koje vec od ranije imaju povecan rizik od tromboze. Povrh toga navode grupe tj. faktore koji mogu biti rizicni:

  • Ljudi sa upalnim bolestima poput reumatizma ili crevnih upala
  • Gojaznost
  • Postoperativna stanja
  • Trudnoca
  • Upotreba preventivnih pilula
  • Hormonske terapije
  • Oprez se preporucuje i onima koji su ranije imali vensku trombozu ili emboliju (plucni tromb) ili u gornjim i donjim ekstremitetima.

 

Onima koji su fasovali covid-19 preporucuju sledece:

  • da piju tecnost
  • da menjaju polozaj
  • da mrdaju rukama i nogama
  • da sto vise mogu budu u uspravnom polozaju
  • da se po mogucstvu krecu u zatvorenom prostoru

 

 

Da prokomentarisem jos ovo sto kazes o inkubaciji virusa 2-14 dana.

To se poklapa sa ispitivanjem u vezi sa AZ koje kaze da su se inkriminisani slucajevi desili u prve dve nedelje od vakcinacije. 

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

https://www.vijesti.me/svijet/globus/528035/ema-drzave-same-da-odluce-sta-ce-sa-astrazenekom

 

Dobar tekst na Vijestima. 

Npr Norveška ce umesto druge doze AZ davati neku drugu 💉

 

Kod nas naravno nema nista od toga, moramo potrošiti sve sto smo dobili. 

 

Ja bih rekao da je najveci problem  Astrazeneke transparentnost. 

 

Neka se ogranici samo na 60+ i bice spaseno stotine hiljada zivota. Verovatno je sansa u toj starosnoj grupi 1 : 500000 da umres od ugruska i 1:500 da umres od korone. Pricam napamet.

 

Pa neka zemlje same odluce.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

Mekche, evo mi pise drugarica za svog muza i sebe - druga doza Kineza primljena pre mesec dana:

 

 

spacer.png

ovo je na  spike protein, a posto je kineska znaci da bi tu trebalo da bude jos sto-sta sto je aktivirano, a nije izmereno ovim testom, zar ne?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

ovo je na  spike protein, a posto je kineska znaci da bi tu trebalo da bude jos sto-sta sto je aktivirano, a nije izmereno ovim testom, zar ne?

 

Tako je, ali redje rade (i) na nukleokapsid

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zena, oboje su u 1971. godiste

 

 

 

Jos se ona uplasila te velike brojke, jer ima Hashimoto 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...