Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Poruka Dr na strucnoj covid grupi:

 

"S obzirom sa sam sada u turnusu u Batajnici, moja gruba procena je da je tamo 10 do 20% vakcinisanih... sudeci prema podacima iz istorija bolesti na mom odeljenju. I uglavnom svi imaju lakse kl. slike. Dominantno se radi o starijoj populaciji."

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

 

Da li znaš možda koliki je procenat vakcinisanih u tvom gradu? To nam je isto relevantan podatak u ovom slučaju.

 

I onda ako Uroš okači svoje podatke možemo i da konačno pričamo na osnovu nečega što nisu anegdotalni slučajevi

17% obe doze, 20,5% jednu za stanovistvo preko 18 godina odnosno 13% obe i 17% jednu dozu na ukupan broj stanovnika. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

Poruka Dr na strucnoj covid grupi:

 

"S obzirom sa sam sada u turnusu u Batajnici, moja gruba procena je da je tamo 10 do 20% vakcinisanih... sudeci prema podacima iz istorija bolesti na mom odeljenju. I uglavnom svi imaju lakse kl. slike. Dominantno se radi o starijoj populaciji."

kaze li da li su to ljudi koji su primili samo jednu ili obe doze? koliko dugo posle primanja druge doze (pretpostavljam kineske vakcine) su se zarazili?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Hugo Punch said:

https://www.bbc.com/news/explainers-56665396

 

Prvo, obozavam Britance i kako lepo objasne svom narodu SVE!!!

 

Drugo, ko god procita ovaj tekst bice mu jasno da AZ vakcina ne izaziva ugruske.

 

Juce citam da su naucnici na Southampton universitetu pomocu specijalne fototehnike graficki ilustrovali kako AZ vakcina deluje u ljudskim celijama. To je prikazano u studiji koja, izmedju ostalog, ima za cilj da predoci siroj javnosti kako AZ vakcina funkcionise u telu. Studija je u saradnji sa Oxfordskim univerzitetom. 

 

“This study will hopefully provide further understanding for the public, helping them see how the Oxford-AstraZeneca vaccine works. Many people may not realise how their cells become little factories manufacturing viral spikes that then trigger the immune response needed to fight off the disease. This may also provide reassurance that the vaccine is doing its job and generating the material that we need to present to our immune systems.”

>>>

 

Slike sa objasnjenjima se mogu naci u objavljenoj studiji.

 

Ne bih da recezniram AZ vakcinu, to prevazilazi moje domene.

Ali primecujem transparentnost u informisanju kakvu nisam primetila kod ostalih.

  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Slaviša, lupaš. 

 

Lupam jer se rade experimenti i istrazivanja na misevima, koji su kao sto znamo isto sto i ljudi, samo sto izgledaju kao misevi. Nije ni cudo sto i pored tolikih vakcina , sve imaju nuz pojave. Zasto se ti naucnici ne experimentisu medjusobno? Citam par dana unazad o nasim slobodama, kao nema pravo niko da vrsi experimente na nama ( ljudima) ali ko smo mi da odlucimo da mi mozemo da vrsimo experimente na misevima, zecevima, simpanzama,...? Juce gledam neku emisiju, uhvatili su jato gusaka negde na grenlandu i stavili im na vratove gps da ih prate gde lete i kuda idu? Pa koga to interesuje gde guske idu, nek idu gde hoce, sta me briga , nek lete slobodno. Ovako su im nakacili ogrlice od pola kile na vrat, i kad se slucajno neka obesi nikoga ne briga. Isto tako ogrlica za macke ili kerove. Isto juce citam kako je nekog biologa istukla hobotnica. pa sta je diras mamlaze jedan, ostavi je namiru. da li ona dodje iz vode tebe dirati? i onda sta sve radimo sa zivotinjama insektima, biljkama nije ni cudo sto imamo sve ove viruse. Jedni jedu sismise, a drugi ih koriste u experimentalne svrhe, i jedni i drugi su isti jer riskiraju da virus predje sa zivotinje na coveka. ali ne ovi su moroni pa ih jedu a ovi drugi moroni ih koriste u naucne svrhe.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

 

Poenta je ima li Abbot ikakvu vlast da propiše/ukine. Ukoliko ima onda je neandertalac, ukoliko nema zašto je?
Ono ne može istovremeno da bude bez ikakve moći i da bude kriv, ili da ima neku moć i da bude zaslužan.
Zaključak bi bio da guverner ne sme da ukine mere jer je neodgovorno, ali srećom tu su organi vlasti ispod njega da grešku isprave, dočim na nekom drugom mestu gde je guverner odgovoran pa propiše stroge mere, srećom imamo lokalne vlasti koje su odgovorne pa sprovode mere.
Ono sve može, ali ispadaju guverneri pajaci 🙂 I sve je na lokalu.

tacno se vidi da zivis u Srbiji :classic_biggrin: gde se ocekuje da onaj na vlasti nesto naredi, a ovi dole svi samo slepo slusaju.

 

jos prosle godine smo videli da Tramp ne moze da neredi svima na teritoriji USA da ne nose maske i da se vrate "svi na svoje radne zadatke". Pa smo imali da republikanski guverner Dzordzije ne moze da naredi gradjanima Atlante da ne nose maske. Pa imamo da Bajden ne moze da neredi republikanskom guverneru Floride da otvara drzavu postepeno i pazljivo. Prosle godine je bilo i nekih drugih sukoba izmedju guvernera iz jedne partije i gradonacelnika iz druge oko nekih mera itd. (ne mogu sad da se setim koja drzava i grad su bili u pitanju, mozda Luizijana i Nju Orleans, ali znam da je republikanski guverner naredio trampovske "mere", tj. nedostatk istih, a demokratski gradonacelnik nije mogao da ponisti te "ne-mere"  - tako im unutardrzavno uredjenje - pa su se ganjali po sudu itd.).

 

Sto ce reci: nije sve tako binarno kako ti predstavljas.

 

A imamo i primer Nemacke gde federalni sistem tako funkcionise da Angela ne moze da naredi vladama pokrajina sta da rade i koje mere da primenjuju. U UK je malcice drugacija situacija, tamo je vlast centralizovanija, s tim da Skotska ima odredjenu autonomiju. Francuska je opet malcice drugacije uredjena. Itd. itd.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Lupam jer se rade experimenti i istrazivanja na misevima, koji su kao sto znamo isto sto i ljudi, samo sto izgledaju kao misevi. Nije ni cudo sto i pored tolikih vakcina , sve imaju nuz pojave. Zasto se ti naucnici ne experimentisu medjusobno? Citam par dana unazad o nasim slobodama, kao nema pravo niko da vrsi experimente na nama ( ljudima) ali ko smo mi da odlucimo da mi mozemo da vrsimo experimente na misevima, zecevima, simpanzama,...? Juce gledam neku emisiju, uhvatili su jato gusaka negde na grenlandu i stavili im na vratove gps da ih prate gde lete i kuda idu? Pa koga to interesuje gde guske idu, nek idu gde hoce, sta me briga , nek lete slobodno. Ovako su im nakacili ogrlice od pola kile na vrat, i kad se slucajno neka obesi nikoga ne briga. Isto tako ogrlica za macke ili kerove. Isto juce citam kako je nekog biologa istukla hobotnica. pa sta je diras mamlaze jedan, ostavi je namiru. da li ona dodje iz vode tebe dirati? i onda sta sve radimo sa zivotinjama insektima, biljkama nije ni cudo sto imamo sve ove viruse. Jedni jedu sismise, a drugi ih koriste u experimentalne svrhe, i jedni i drugi su isti jer riskiraju da virus predje sa zivotinje na coveka. ali ne ovi su moroni pa ih jedu a ovi drugi moroni ih koriste u naucne svrhe.

 

Posle majmuna, genetski najblize ljudima su svinje.:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

kaze li da li su to ljudi koji su primili samo jednu ili obe doze? koliko dugo posle primanja druge doze (pretpostavljam kineske vakcine) su se zarazili?

 

Nije dala dalje detalje, ako saznam, napisacu

 

Ima jedan advokat (neki nas Mek) u grupi, koji insistira na tome da Kinez nista ne valja i da je bolje da ga nisu davali, pa se trenutno bore s njim 😄

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, AgroLaki said:

 

Pa zato sto imuni sitem ne funkcionise kao ima antitela/nema antitela binarni sistem, nego je jedan od najslozenijih mehanizama u ljudskom telu. 

 

To je nezgodno, fali most izmedju strucnjaka i publike. Neke stvari su suvise komplikovane da bi se pojednostavljivale. Da je to tako jednostavno sa antitelima, imunologija bi stala u brosuru. Suplementarska mafija je mnogo profitirala na tome (220 milijardi godisnji prihod vs 1.25 triliona za farmako industriju, koja ima mnogo vece izdatke zbog r&d)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

tacno se vidi da zivis u Srbiji :classic_biggrin: gde se ocekuje da onaj na vlasti nesto naredi, a ovi dole svi samo slepo slusaju.

 

jos prosle godine smo videli da Tramp ne moze da neredi svima na teritoriji USA da ne nose maske i da se vrate "svi na svoje radne zadatke". Pa smo imali da republikanski guverner Dzordzije ne moze da naredi gradjanima Atlante da ne nose maske. Pa imamo da Bajden ne moze da neredi republikanskom guverneru Floride da otvara drzavu postepeno i pazljivo. Prosle godine je bilo i nekih drugih sukoba izmedju guvernera iz jedne partije i gradonacelnika iz druge oko nekih mera itd. (ne mogu sad da se setim koja drzava i grad su bili u pitanju, mozda Luizijana i Nju Orleans, ali znam da je republikanski guverner naredio trampovske "mere", tj. nedostatk istih, a demokratski gradonacelnik nije mogao da ponisti te "ne-mere"  - tako im unutardrzavno uredjenje - pa su se ganjali po sudu itd.).

 

Sto ce reci: nije sve tako binarno kako ti predstavljas.

 

A imamo i primer Nemacke gde federalni sistem tako funkcionise da Angela ne moze da naredi vladama pokrajina sta da rade i koje mere da primenjuju. U UK je malcice drugacija situacija, tamo je vlast centralizovanija, s tim da Skotska ima odredjenu autonomiju. Francuska je opet malcice drugacije uredjena. Itd. itd.

Jes` ne možeš od sebe pobeći, istina 🙂 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

Posle majmuna, genetski najblize ljudima su svinje.:default_coffee:

Da, to znam, ali misevi su isto sto i ljudi, samo u telu miseva pa zato radimo experimente na misevima i onda kad vidimo reakcije znamo kako ce covek reagovati na nesto.:)

7 minutes ago, handys said:

 

To je nezgodno, fali most izmedju strucnjaka i publike. Neke stvari su suvise komplikovane da bi se pojednostavljivale. Da je to tako jednostavno sa antitelima, imunologija bi stala u brosuru. Suplementarska mafija je mnogo profitirala na tome (220 milijardi godisnji prihod vs 1.25 triliona za farmako industriju, koja ima mnogo vece izdatke zbog r&d)

 

Isto kao sto nedostaje karika tj most izmedju ljudi i miajmuna. pa mi ljudi mislimo da smo nastali od majmuna.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, JohnnyDragon said:

Npr Norveška ce umesto druge doze AZ davati neku drugu 💉

 

Prvo to je glupost, ali ljudi su tupi u picku materinu pa ce mozda neke zemlje morati da menjaju vakcinu, jer Dragica iz Prnjavora ZNA da vakcina ubija.

Drugo, to je moguce samo sa Sputnjik vakcinom, jer ove ostale nisu kao AZ. Ne znam za J&J.

 

@Cyber to ti kazem. Prelepa transparentnost.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Lil3LE said:

17% obe doze, 20,5% jednu za stanovistvo preko 18 godina odnosno 13% obe i 17% jednu dozu na ukupan broj stanovnika. 

 

Hvala ti. Hajde da kažemo da je onda 10% stanovništva revakcinisano sa obe doze Sinofarma.

 

Napisao si da dnevno ima od 100 do 150 zaraženih, hajde da uzmemo tu srednju vrednost da je na dnevnom nivou 125.

 

Po tome bi 12.5 zaraženih dnevno trebalo da bude sa obe doze Sinofarma. Umesto tih 12.5 imamo 3-4, znači hajde da kažemo 3.5.

 

Znači efikasnost merimo 3.5 / 12.5 = 28% nezaštićenih, tj Ukupna efikasnost od 72% na ovom konkretnom uzorku koji imamo u slučaju tvog grada.

 

Neka me neko ispravi ako sam ispao glup

  • Like 8
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Cyber said:

 

Juce citam da su naucnici na Southampton universitetu pomocu specijalne fototehnike graficki ilustrovali kako AZ vakcina deluje u ljudskim celijama. To je prikazano u studiji koja, izmedju ostalog, ima za cilj da predoci siroj javnosti kako AZ vakcina funkcionise u telu. Studija je u saradnji sa Oxfordskim univerzitetom. 

 

 

 

 

Slike sa objasnjenjima se mogu naci u objavljenoj studiji.

 

Ne bih da recezniram AZ vakcinu, to prevazilazi moje domene.

Ali primecujem transparentnost u informisanju kakvu nisam primetila kod ostalih.

posto si iz (medicinske) struke pa mnogo bolje razumes celu pricu, mogu da te pitam nesto u vezi genetskih insrukcija koje dosadasnje vakcine isporucuju organizmu?

molim te ispravi me ako sam pogresno shvatila: razne grupe koje su razvijale vakcine su izabrale razlicite delove tog siljka koji ce njihove vakcine da reprodukuju u nasem organizmu i izazovu imuni odgovor. u smislu: neko je odabrao "prozor na drugom spratu desno i ulazna vrata", neko "drugi prozor u prizemlju levo i dimnjak" itd. (da napravim analogiju virusa s kucom/zgradom). je li to tako?

ako jeste, postoji li mogucnost da recimo taj neki "prozor na drugom spratu desno" izaziva ove ugruske (bilo u virusu ili vakcini), pa stoga samo one vakcine koje prenose ovu genetsku instrukciju dovode do ovakvih reakcija, a one koje ne - ne izazivaju ove tromboze? da li to moze tako da funkcionise ili lupam gluposti?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

 

Hvala ti. Hajde da kažemo da je onda 10% stanovništva revakcinisano sa obe doze Sinofarma.

 

Napisao si da dnevno ima od 100 do 150 zaraženih, hajde da uzmemo tu srednju vrednost da je na dnevnom nivou 125.

 

Po tome bi 12.5 zaraženih dnevno trebalo da bude sa obe doze Sinofarma. Umesto tih 12.5 imamo 3-4, znači hajde da kažemo 3.5.

 

Znači efikasnost merimo 3.5 / 12.5 = 28% nezaštićenih, tj Ukupna efikasnost od 72% na ovom konkretnom uzorku koji imamo u slučaju tvog grada.

 

Neka me neko ispravi ako sam ispao glup

U prilog vakcini ide i to sto je broj obolelih sigurno veci, jer ima i ljudi koji se ne javljaju lekaru bilo zbog blagih simptoma ili zato sto ne zele da sede u izolaciji. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Isto kao sto nedostaje karika tj most izmedju ljudi i miajmuna. pa mi ljudi mislimo da smo nastali od majmuna.

 

To moze da misli samo neki srbenda koji nije stigao do sedmog razreda osnovne skole (a takvih ima po Srbiji), jer se u osnovnoj skoli ne uci da su ljudi nastali od majmuna, nego ljudi i majmuni imaju zajednicnog pretka. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nemanjaol said:

 

Hvala ti. Hajde da kažemo da je onda 10% stanovništva revakcinisano sa obe doze Sinofarma.

 

Napisao si da dnevno ima od 100 do 150 zaraženih, hajde da uzmemo tu srednju vrednost da je na dnevnom nivou 125.

 

Po tome bi 12.5 zaraženih dnevno trebalo da bude sa obe doze Sinofarma. Umesto tih 12.5 imamo 3-4, znači hajde da kažemo 3.5.

 

Znači efikasnost merimo 3.5 / 12.5 = 28% nezaštićenih, tj Ukupna efikasnost od 72% na ovom konkretnom uzorku koji imamo u slučaju tvog grada.

 

Ako je prijatelj @Lil3LE napisao da svaki deseti medju vakcinisanima ima temperaturu iznad 37.5, to bi onda bilo oko 2,8 posto vakcinisanih po tvojoj racunici, jel tako? Prastaj ako sam ispao glup, matematika mi nije struka.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nemanjaol said:

 

Hvala ti. Hajde da kažemo da je onda 10% stanovništva revakcinisano sa obe doze Sinofarma.

 

Napisao si da dnevno ima od 100 do 150 zaraženih, hajde da uzmemo tu srednju vrednost da je na dnevnom nivou 125.

 

Po tome bi 12.5 zaraženih dnevno trebalo da bude sa obe doze Sinofarma. Umesto tih 12.5 imamo 3-4, znači hajde da kažemo 3.5.

 

Znači efikasnost merimo 3.5 / 12.5 = 28% nezaštićenih, tj Ukupna efikasnost od 72% na ovom konkretnom uzorku koji imamo u slučaju tvog grada.

 

Neka me neko ispravi ako sam ispao glup

 

Sacekacemo jos malo.... 😄

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Lil3LE said:

U prilog vakcini ide i to sto je broj obolelih sigurno veci, jer ima i ljudi koji se ne javljaju lekaru bilo zbog blagih simptoma ili zato sto ne zele da sede u izolaciji. 

 

Sigurno ima i takvih, mada verovatno ima i određen broj vakcinisanih, a zaraženih koji takođe nije uhvaćen. Tako da najbolje da idemo sa postojećim brojkama.

 

Msm jasno je da je i ova moja računica ultra gruba i da se ne može uzimati kao nešto super relevantno, ali makar ovako možemo da pričamo o konkretnim brojkama na jednom konkretnom uzorku, a ne samo na rekla kazala anegdotalnim primerima.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

posto si iz (medicinske) struke pa mnogo bolje razumes celu pricu, mogu da te pitam nesto u vezi genetskih insrukcija koje dosadasnje vakcine isporucuju organizmu?

molim te ispravi me ako sam pogresno shvatila: razne grupe koje su razvijale vakcine su izabrale razlicite delove tog siljka koji ce njihove vakcine da reprodukuju u nasem organizmu i izazovu imuni odgovor. u smislu: neko je odabrao "prozor na drugom spratu desno i ulazna vrata", neko "drugi prozor u prizemlju levo i dimnjak" itd. (da napravim analogiju virusa s kucom/zgradom). je li to tako?

ako jeste, postoji li mogucnost da recimo taj neki "prozor na drugom spratu desno" izaziva ove ugruske (bilo u virusu ili vakcini), pa stoga samo one vakcine koje prenose ovu genetsku instrukciju dovode do ovakvih reakcija, a one koje ne - ne izazivaju ove tromboze? da li to moze tako da funkcionise ili lupam gluposti?

 

Ma jok bre, nisam ja iz te struke, ja sam samo vrlo zavisna od medicinske struke i moje se shvatanje ove price ne proteze dalje od tvog. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@wwww Ja mislim da to sto si pitala nije moguce. Nisam medicinar, takodje.

 

Prema onome sto sam ja citao, a citao sam dosta cim je krenula ta prica o AZ (ja sam primio prvu dozu), iz naravno licnih motiva da saznam sve o vakcini, najverovatnije je ugrusak posledica virusa koji je vec bio u inkubaciji (ne mora da je bio prisutan tokom vakcinacije vec nekih par dana kasnije jer je inkubacija 2 do 14 dana a ugrusci su se desavali do dve nedelje nakon prve doze). Vakcina sa time nema mnogo veze. Ocito je samo da ih nije zastitila. Prosto nije stigla da zastiti.

 

EDIT: Sad mi pada na pamet nesto. Jel ispitivao neko za druge vakcine ovi sto su umrli ljudi, a ni taj broj nije ni veci ni manji kao i za AZ vakcinu (10 na 20 miliona), jel su imali trombozu ti ljudi ili je to samo kod ovih vakcinisanih sa AZ?

Edited by Hugo Punch
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ako vec hocete da racunate procenat pausalno, dodajte bolje vakcinisane koji su zarazeni a nisu se javili, jer pretpostavljaju da ce proci lakse/imaju blage simptome/misle da nije kovid jer su vakcinisani.

 

Takvih je sigurno nekoliko puta vise od nevakcinisanih zarazenih koji se nisu javili. Ako uopste postoji i dvocifren broj takvih bilo gde van Beograda na dnevnom nivou.

 

Inace, nemam sta da dodajem i oduzimam na report, mogu samo da kazem da imam pausalne procene slicne ovoj koju je okacila Sunshine iz kragujevacke bolnice (vec su i kacene, otprilike tad sam ih i ja dobio), da preko 20% zarazenih svaki dan cine kinezi sa bar jednom dozom, dok fajzera i sputnjika nema uopste, odnosno po 1-2 na svaka tri dana. Sada ima vise vakcinisanih i tim drugim vakcinama pa je i logicno da ih ima malo vise, ako Kineza ima manje to je lepo, ali i sa ovim reportom vidimo da je efikasnost Kineza izmedju 60% i 70% sto je manje od one koju su prijavili, a 99% od tezih oblika bolesti je ocigledno netacno i opovrgnuto do sada.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Hugo Punch said:

Prema onome sto sam ja citao, a citao sam dosta cim je krenula ta prica o AZ (ja sam primio prvu dozu), iz naravno licnih motiva da saznam sve o vakcini, najverovatnije je ugrusak posledica virusa koji je vec bio u inkubaciji (ne mora da je bio prisutan tokom vakcinacije vec nekih par dana kasnije jer je inkubacija 2 do 14 dana a ugrusci su se desavali do dve nedelje nakon prve doze). Vakcina sa time nema mnogo veze. Ocito je samo da ih nije zastitila. Prosto nije stigla da zastiti.

Da li bi onda bilo korisno par dana nakon primanja vakcine početi preventivno uzimati neki lek za razređivanje krvi, tipa narednih mesec dana? Možda ne faxiparin ili xarelto ali aspirin protect ili andol?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...