Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 hours ago, stray_cat said:

 

A šta ako je, MOŽDA, ubeđivanje ljudi da se ljudi vakcinišu - najobičnije oportuno politikanstvo i korišćenje demokratskih tekovina, ne za dobrobit države, već zbog vlastite guzice i ostanka/dolaska na vlast (pošto jel'te obavezna vakcinacija nije popularna/u skladu sa izvojevanim slobodama i pravima)?

 

Zar nije zdravlje nacije/celokupnog stanovništva nešto najbitnije i uopšteno a i kad se pogledaju neke druge nacije koje su rešile problem kovida19 (Kina), privreda i obrazovanje funkcionišu, nema praznog hoda ili u rikverc, dok ovde čekamo da prođe samo od sebe i/ili nećemo vakcine osim ako niko od nje neće dumre i/ili čekamo da se "prirodno" prokužimo?

Pa pricali smo o MOZDA, da li je MOZDA poenta ubedjivanje. Ne mozes i jedno i drugo, ne moze vakcina biti dobrovoljna, i hapsimo ako se bunite. Mozda je sve politika, uopste to ne iskljucujem, nego diskusije radi se pravim da to mozda nije faktor.

Ali nisu ni ljudi budale, barem ne svi, mozemo da vidimo da se prica menja.

15 hours ago, Eddard said:

 

Znaš kako, kad već decenijama failuješ u onome što ti je jedan od primarnih zadataka, tačnije sistematski ga urušavaš, a to je adekvatno obrazovanje stanovništa, nakon koga bi irelevantan procenat stanovnika uopšte dovodio vakcinaciju u pitanje već bi se svi smejali budalama kao što je Nestorović (i Srbija bi bila ŠveCka), onda nema tog ubeđivanja koje taj deficit može da nadoknadi. A kad dodaš tome i ovo što si ti napisala, onda piši propalo. Mislim da je iluzorno pričati o bilo kakvim razumnim merama u sistemu kakav je Srbija. Zato je za mene jedini način da ovo prođe uvesti obaveznu vakcinaciju ili pustiti epidemiju da ide "prirodnim tokom". Koje humanije, brže i sa manje žrtava - mislim da je iluzorno raspravljati. E sad, što se to nikad neće dogoditi iz raznoraznih političkih razloga, to je problem.

 

Zašto je problem uvođenja obavezne vakcinacije išta komplikovaniji od uvođenja obaveznog sigurnosnog pojasa u automobilima (koje niko normalan takođe danas ne dovodi u pitanje), nije mi jasno. I zbog sigurnosnog pojasa će, slučajem nesrećnih okolnosti, neko ostati zaglavljen u nesreći i nastradati, kao i od neželjenih dejstava vakcine, ali će oba spasiti ogroman broj života, vakcinacija i daleko više. Razlika je u jednom (eventualno dva) uboda u rame. 

Vidi, imala sam naporan dan, i nisam citala sve, pa ovako da ti odgovorim.

Meni je licno SR jedno jako cudno okruzenje. Znaci bukvalno pisi propalo vec skoro pa 30 godina (ma 40, ali sam onih prvih 10 imala nade), ali diskutujem u ovome teoretski. Siguronosni pojas ti nece uneti nesto u telo, zato je kod obavezne vakcine malo rigoroznija procedura. Malo banalizujem ali da sutra ne bi imali nekog Mengelea na vlasti (kao da SR nema :classic_dry:) pa da sprecimo tu situaciju.

 

Pa nije nam ovo prva pandemija u istoriji ....

8 hours ago, Hugo Punch said:

Pitanje za vakcinisane:

 

Jel su vam trazili da potpisete bilo kakav waiver od odgovornosti i da preuzmete odgovornost za posledice vakcinacije na sebe?

 

Meni to nisu trazili za AZ vakcinu u Nisu.

Nama su ovde nesto dali da stikliramo pri prijavljivanju, iskreno nemam pojma sta sam prihvatila, bukvalno je "oces/neces" dovidjenja.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Hvala na konkretnom odgovoru.

 

Samo ne bih isao toliko daleko da bilo kome lepim bilo kakve osobine u zavisnosti od toga na koju muziku se lozi, nije kao da nema dovoljno drugih stvari koje sluze da izgradis misljenje o nekome.

Dzabe ti je , ovaj forum je toliko otisao u extrem, da je to strasno. jednostavno je ko ne moze slusati sve vrste muzike pa i Sinana taj nije dovoljno razvio intelektuale sposobnosti. moze on biti doktor nauka ali tako je i tacka. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, implant said:

obožavaoci RHCP

 

Ma RHCP su specifičan bend i često su se slušali u društvu koje je 90ih bilo u fazonu "slušam sve od Silvane do Nirvane"... Metallica je, recimo, takođe iz te priče. :s_d:

 

6 hours ago, implant said:

porazna činjenica da veliki deo tih skupova izgleda čine studenti.

 

Mene niti čudi niti je porazno jednostavno je tako. 

Skoro 16 godina sam radio sa studentima (2005-2020) na 2 fakulteta. Možda sam za to vreme upoznao jednocifren broj njih koji ne bi bocu primili na Sokocu.

 

Razlog je (po meni) očigledan - to su deca rođena i odrastala u vreme "antibirokratske revolucije" i ratova u Ex-Yu.  Roditelji su im imali uništeno školovanje i sjebane živote, logično je da ogromnom većinom ništa normalno nisu mogli da prenesu na potomstvo. Ksenofobični, ultranacionalistički, funkcionalno nepismeni, mrzitelji Evropskih vrednosti, svi do jednog u "neće oni nama" fazonu sa izrazitom ljubavi ka istočnoj "jebaće im Rusi kevu" autokratiji...

Odavno govorim - Društvo koje ima ovakvu mladost ne mora da brine za svoju budućnost - nema je.

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/industrija-straha-kako-su-britanske-vlasti-ciljano-izazivale-paniku-medu-gradanima-zbog-korone-15063033

 

i oni veruju u namestanje brojki:

 

Istraživanje provedeno u srpnju otkrilo je da gotovo polovica ispitanika smatra kako je koronavirus pobio oko 600 tisuća ljudi, a gotovo trećina njih vjeruje da je virus usmrtio od šest do deset posto stanovništva, što bi značilo gotovo 6.6 milijuna smrtnih slučajeva. Stvarna brojka u to je vrijeme bila 44 tisuće umrlih.

 

 

Samo sto ce Boris Johnson mozda odgovarati, a Vucic nece.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Tomiprunet said:

Dzabe ti je , ovaj forum je toliko otisao u extrem, da je to strasno. jednostavno je ko ne moze slusati sve vrste muzike pa i Sinana taj nije dovoljno razvio intelektuale sposobnosti. moze on biti doktor nauka ali tako je i tacka. 

 

Jeste, ima nekih na forumu koji bi da puste da prirodna selekcija obavi svoje pa ko pretekne, pretekne. Ekstreman stav ali eto, forum trpi i to pa će istrpeti i malo pljuvačine po Južnom vetru i Gari.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tomiprunet said:

a gotovo trećina njih vjeruje da je virus usmrtio od šest do deset posto stanovništva, što bi značilo gotovo 6.6 milijuna smrtnih slučajeva.

 

Ovo je pa bas panicenje.

 

Sto se nas tice, deluje da je pravi broj izmedju dva i tri puta veci od prikazanog, ali svakako nije 10% stanovnistva, to je bas preterivanje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Bilo bi lepo da su to tad implementirali, sad bi sve islo brze. Isto kao sto bi bilo lepo da su se pripremali u skladu s naucnim modelima koji su jos pre par godina sugerisali veliku opasnost od pandemije.

Ako nista, valjda ce da izvuku pouke za ubuduce, a posebno kad je rec o klimatskim promenama.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Studenti, naš ponos i naša budućnost neće da prime vakcinu jer ne znaju oni baš šta se sve tu nalazi i nije baš to bezbedno, pa onda juče slave dan studenata pa posle dana studenata izgleda da nije ni bezbedno počistiti za sobom. Em žurka, em širenje virusa em ovakav haos. Đubrad.

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

Studenti, naš ponos i naša budućnost neće da prime vakcinu jer ne znaju oni baš šta se sve tu nalazi i nije baš to bezbedno, pa onda juče slave dan studenata pa posle dana studenata izgleda da nije ni bezbedno počistiti za sobom. Em žurka, em širenje virusa em ovakav haos. Đubrad.

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Tomiprunet said:

Slavisa, ionako je previse budalastina na netu pa ne mora se svaka kaciti ovde.

 

Za deset minuta guglanja imamo sledece:

This article was originally published on Dr. Rath Health Foundation. 

https://www.dr-rath-foundation.org/about-dr-rath-health-foundation/

 

Ovu fondacijuj e osnovao ovaj baja:

https://en.wikipedia.org/wiki/Matthias_Rath

 

Ova fondacija o pandemiji misli sledece:

https://www.drrathresearch.org/pandemic

Pise sve lepo na engleskom i ima nekih references koliko hoceš, kao da su pravo istrazivanje radili.

 

Ukratko, puno vitamina C i jos pomalo nekih suplemencica i leci kovid, HIV i rak.

 

Usput osnivac ove fondacije slucajno je u biznisu sa suplementima.

https://www.theguardian.com/world/2008/sep/12/matthiasrath.aids2

Edited by Clash
  • Like 6
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Samo sto ce Boris Johnson mozda odgovarati, a Vucic nece.

 

Ne beri ti brigu za Borisa. 

Britanci pokazuju vrlo rastuce interesovanje kad je vakcinacija u pitanju a to je najvaznije, imunizacija se racuna u ovoj situaciji.

Ispitivanje sprovedeno nedavno  pokazuje da 9 od 10 upitanih Britanaca zeli da primi vakcinu ili je vec primilo.

 

Quote

Positive vaccine sentiment has increased to 94% in the latest period (24 to 28 February), from 78% when the data were first collected (10 to 13 December 2020). >>>

  • Spoiler
    Quote

    Over the period 13 January to 7 February 2021:

    • around 9 in 10 (91%) adults reported positive sentiment towards the vaccine, while 9% of adults reported vaccine hesitancy
    • around 1 in 6 (17%) adults aged 16 to 29 years reported vaccine hesitancy; this was the highest of all age groups
    • more than 4 in 10 (44%) Black or Black British adults reported vaccine hesitancy; this was the highest of all ethnic groups
    • around 1 in 6 (16%) parents living with a dependent child aged 0 to 4 years reported vaccine hesitancy, compared with 8% of non-parents or parents not living with a dependent child
    • around 1 in 6 (16%) adults in the most deprived areas of England (based on Index of Multiple Deprivation) reported vaccine hesitancy, compared with 7% of adults in the least deprived areas of England
    • "Side effects", "long term effects on health" and "how well the vaccine works" were the top three reasons for reporting negative sentiment towards the vaccine; this was consistent across all population groups >>>

 

Edited by Cyber
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ako neko misli da antivax priča ne prolazi i da je nebitna....viđu ovo

 

Dojebilo:

 

EyMlJBdXAAEWcyB?format=jpg&name=large

 

Takođe Dojebilo:

 

EyJuwrCXMAEXf2b?format=png&name=small

 

Malo antivaks, malo migranti i tako to i eto ga uveliko preko cenzusa. I sad migranti i ostale budalaštine neće narušiti javno zdravlje i ne utiču na pandemiju ali ovo oportunističko govno je bukvalno na sve spremno, jebo mu pas mater :frusty:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Dzabe ti je , ovaj forum je toliko otisao u extrem, da je to strasno. jednostavno je ko ne moze slusati sve vrste muzike pa i Sinana taj nije dovoljno razvio intelektuale sposobnosti. moze on biti doktor nauka ali tako je i tacka. 

 

1 hour ago, Tomiprunet said:

Nije problem gara i juzni vetar, u pitanju je zamisljen intelekt, ubedjenost u svoj intelekt 🙂

 

21 minutes ago, NMX said:

Studenti, naš ponos i naša budućnost neće da prime vakcinu jer ne znaju oni baš šta se sve tu nalazi i nije baš to bezbedno, pa onda juče slave dan studenata pa posle dana studenata izgleda da nije ni bezbedno počistiti za sobom. Em žurka, em širenje virusa em ovakav haos. Đubrad.

 

 

Nisu Sinan, Hanas, Jašar, Šaban krivi, oni su tu više kao simbol, a ne i uzrok. Nevaspitana, neobrazovana i priglupa omladina (deo naravno), i ne samo oni, nego i oni koji diriguju ovom cirkusom, verovatno i njihovi roditelji....Tuga, čemer i jad.

Opet da ponovim, treba sve koji organiziju ovakve stvari, propagiraju ovakve stvari, šire lažne vesti i neproverene informacije jednostavno goniti na svakom mestu, po potrebi i motkom, a tebi druže ako ne sviđa forum i ko posutuje i šta postuje na forumu, ne znam šta da kažem, svako ima slobodu izbora, zar ne.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Cyber said:

 

Ne beri ti brigu za Borisa. 

Britanci pokazuju vrlo rastuce interesovanje kad je vakcinacija u pitanju a to je najvaznije, imunizacija se racuna u ovoj situaciji.

Ispitivanje sprovedeno nedavno  pokazuje da 9 od 10 upitanih Britanaca zeli da primi vakcinu ili je vec primilo.

 

  •   Hide contents

     

 

 

Pa nije stvar u vakcinaciji kod Britanaca, nego u sirenju straha, donosenju nedemokratskih odluka. Govorim o ovom clanku. Nekako mi se cini da je BJ shvatio da mu je lakse da jase na talasu covida nego brexita. 

 

Odluke koje donosi njegova vlast su politicke a ne epidemioloske. Glavni epidemiolozi predlazu da zakljucavanje ostane do kasne jeseni, jer kako rece jedna od njih ljudi su ionako navikli a i ekonomija moze da funkcionise fino.

Sada ljudi protestvuju protiv zakona koji daje policiji veca ovlascenja da rastura proteste i to nakon sto su pohapsili zene koje su se skupile da odaju pocast devojci koju je oteo i ubio jedan policajac.

 

Link to comment
Share on other sites

Meni su danas potvrdili da me sutra otpuštaju kući :smiley34:Sad bila doktorka da pokupi podatke za otpust.

 

Od danas sam počeo da pijem klacid i tako nedelju dana. Strogo mirovanje 2 nedelje i nakon toga kontrolni rendgen. Sutra će mi u ptpusnoj listi napisati ostatak terapije. 

 

Od nas 9 iz sobe koju zovu poluintenzivna 7 je primilo onaj lek actemra, neki i po 2 doze, dan za dan. Lek je čudo. Baš sam pratio oporavak ostalih jer smo pomagali jedni drugima. Neverovatno koliko su se ljudi progresivno bolje osećali već posle 2 dana.

  • Like 24
  • Love 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Knipex said:

Meni su danas potvrdili da me sutra otpuštaju kući :smiley34:Sad bila doktorka da pokupi podatke za otpust.

 

Od danas sam počeo da pijem klacid i tako nedelju dana. Strogo mirovanje 2 nedelje i nakon toga kontrolni rendgen. Sutra će mi u ptpusnoj listi napisati ostatak terapije. 

 

Od nas 9 iz sobe koju zovu poluintenzivna 7 je primilo onaj lek actemra, neki i po 2 doze, dan za dan. Lek je čudo. Baš sam pratio oporavak ostalih jer smo pomagali jedni drugima. Neverovatno koliko su se ljudi progresivno bolje osećali već posle 2 dana.

Odlicno, nastavi da budes oprezan te dve nedelje, a svakako da ces u terapiji dobiti Pronison po shemi narednih mesec dana (ili malo vise), te Pradaxu takodje ceo mesec i jos ponesto. 

Actemra je zaista cudo!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Postavio sam jednostavno pitanje, stvarno mi nije bila potrebna ova demonstracija cega god.

 

Ko i kojom metodologijom odredjuje sta je djubre a sta je ok slusati?

Evo ja. Samo hevi metal. Nema na cemu. xD

Edited by McLeod
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...