Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 hours ago, Tomiprunet said:

Ko se bode svake godine?

Ja se nisam boo niti jednom. Moj brat se bode svake godine i uvek bolestan. Ujna isto tako, i svi zakacili koronu.

 

Jbt , ja nisam nikada primio vakcinu protiv gripa. Ali covjece ovo nije normalno. Do sada sam citao neko je umro tamo. Znas tamo , ne poznejem ga. Ali jbt u zadnjih mjesec dana umrje vise njih koje znam. Jbt trenutno mi jedna bliska osoba mnogo lose. O cemu ti pricas cijelo vrijeme. Ovo nema vise nidje veze sa mozgom. Bukvalno niko nije siguran. I ti kakis o pravu i demokratji. Zao mi je ali morao sam ovako da reagujem. Ti si  po mom  misljenju ok covjek ali brate mnogo su ti cudni stavovi. Ljudi umiru . A ovi ljudi sto sam u kotaktu su u panici ili depresiji.  Zamolio bih sve ovdje da manje filozofiraju a malo vise empatije prema ljudima koji pate. Jebem ti kao bi se ti osjecao da ti iz bolnice nemoj da zoves na neciji telefon, taj ne moze da se javi, ja cu ti javiti. To kaze covjek koji je ljekar i na neki nacin poznanik te osobe. Uf. Samo sto ne placem.

  • Like 6
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ras kass said:

U uzickom zdravstvenom centru od 4000 zaposlenih, 1500 se samo vakcinisalo. 

 

Gde to ima da 70% zdravstvenih radnika odbija vakcinu?! 

To ti je brate dokaz koliko su zaosteli.Nidje pameti. Jednostavno pitanje. Sta je alternativa?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, urosg3 said:

Da kod nas. Prošle nedelje na preseku morao sam da uradim matematiku, sad letimičan pogled pokazuje da je očigledno.
U prvim nedeljama ovog talasa incidencija među vakcinisanima je bilo značajno veća nego u opštoj populaciji, pa sa lagano izjednačila sada je vidljivo manja nego u opštoj populaciji.Tu i tamo naravno da ima slučajeva, ali ni blizu kao pre par nedelja.

 

Prošlo je dovoljno vremena da ljudi razviju AT.

 

15 hours ago, Tomiprunet said:

Ne mogu oni toliko otkaza podelit koliko nih moze da odbije vakcinu. Ko ce im radit? uvek mozes naci posao, kopat kukuruz, brat jabuke....

 

Kad sam zadnji puta raspisivao oglas za posao, javilo mi se preko 4k kandidata. Dve su posledice toga;

 

1. ugasio sam taj mejl jer su i mesecima nakon završetka konkursa stizale prijave, nisam mogao više da se borim sa zatrpanim inboksom

2. i dan danas me peče savest što sam pročitao možda stotinjak prijava a sve ostale su otiše u bespuća nula i jedinica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da kazem i ovo . Otisaao sam prije 23 godine iz Srbije. Svaki dan citam vijesti iz Srbije. Ne mogu da shvatim da je narod u Srbiji ovoliko izludio. Ovo je nevjerovatno. Cak i ovdje medju forumasima nije sve normalno. Jednostavno sto za sada ovo mjesto smatram jedno od rijetko normalnih .

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:


Nešto što je neobavezujuće i dobrovoljno može postati obavezno u cilju zaštite nekih viših sloboda i prava od prava na izbor. Jer pravo na izbor nosi sa sobom i pravo na izbor gluposti koja će nečiju slobodu ni krivom ni dužnom oduzeti. Zato je preventivno tu slobodu na izbor (gluposti) ponekad potrebno i oduzeti.

 

Opet ponavljam, prava i slobode nisu apsolutni i prestaju u onom trenutku kad kolidiraju sa slobodama i pravima drugih.

Sve ok, kad bude obavezno onda ce bit obavezno, za sad je slobodna volja. Sta sad tu treba vise da se razglaba oko toga? ko zeli da se vakcinise, taj ce se vakcinisati, ko ne zeli sad, ce razmislit kad bude stani pani, i obavezno ce se vakcinisat.

i onaj puzigacin post, o slobodama u usa, ne kaze nista.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Kad smo kod preporučenih, a ne propisanih mera otprilike ovako izgleda
Texas +2,079
Mississippi +284
Nepun mesec dana od ukidanja obaveznih mera, pa svako po svojoj pameti. Ove dve države imaju 33 miliona stanovnika.

 

Kad smo kod preporucenih, a ne propisanih mera otprilike ovako izgleda

Svedska +8850 (podatak od petka; taj je najrealniji, jer se vikendom ne objavljuju, a pon-sre se isti dodaju, pa su veci brojevi).

Mere nikad nisu bile propisane, uvek preporucene (a nekad ni to), pa svako po svojoj pameti. Ova drzava ima 10,5 miliona stanovnika.

 

Prosli put si mi obecao odgovor, pa nisi stigao. Mozda sad nadjes malo vremena. A posto si u medjuvremenu pominjao apsurd, vidis li ga ovde?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, koca popovic said:

Jbt , ja nisam nikada primio vakcinu protiv gripa. Ali covjece ovo nije normalno. Do sada sam citao neko je umro tamo. Znas tamo , ne poznejem ga. Ali jbt u zadnjih mjesec dana umrje vise njih koje znam. Jbt trenutno mi jedna bliska osoba mnogo lose. O cemu ti pricas cijelo vrijeme. Ovo nema vise nidje veze sa mozgom. Bukvalno niko nije siguran. I ti kakis o pravu i demokratji. Zao mi je ali morao sam ovako da reagujem. Ti si  po mom  misljenju ok covjek ali brate mnogo su ti cudni stavovi. Ljudi umiru . A ovi ljudi sto sam u kotaktu su u panici ili depresiji.  Zamolio bih sve ovdje da manje filozofiraju a malo vise empatije prema ljudima koji pate. Jebem ti kao bi se ti osjecao da ti iz bolnice nemoj da zoves na neciji telefon, taj ne moze da se javi, ja cu ti javiti. To kaze covjek koji je ljekar i na neki nacin poznanik te osobe. Uf. Samo sto ne placem.

dok sam bio na Kipru, tata je bio u bolnici jer mu je bilo lose, ispostavilo se da ima rak na plucima, jer je kao mlad imao upalu pluca i valjda od tog oziljka nisu primetili doktori na rendgenu da ima rak, takvo je bilo objasnjenje doktora kad je tata vec umro. ali zvao sam ga sa kipra da vidim kako je, njegov mobilni je zvonio ali se nije javljao. rekoh sigurno spava jer je bilo oko 15h. otisao sam na kurs Francuskog u ambasadu, i kad sam se vratio mama me nazvala da je tata umro oko 15h.

eto nisam se cuo sa njim a nazvo sam kad je vec bilo kasno.

ljudi ne umiru samo od covida pa da je samo zbog tog zao ljudima (ako je tebi zao samo onih koji umru od covida to onda nije bas lepo) .Ajd zdravo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U vezi stava prema vakcinaciji, zanimljivo istrazivanje u EU. Doduse, radjeno pocetkom decembra prosle godine, znaci pre pocetka vakcinacije i svih skandala vezanih za to, ali i pre pocetka treceg talasa. Ne nalazim neko novije, bar ne ovako slikovito prikazano:

 

D4-ED565-F-2-A74-4105-AC4-B-4-E3-C98-C27
D4-B88-DB8-18-E4-4-C49-82-F6-98-B8-E8-AE

 

Na prvoj slici broj onih koji se ni pod kojim uslovima ne bi vakcinisali (sto tamnija boja, to veci procenat).

Na drugoj, oni koji bi se vakcinisali sto pre (isto sto tamnija boja, to veci procenat).

Pitam se gde bi trebalo svrstati ovu vecinu, koja se ne pojavljuje ni u jednoj od ove dve grupe, a koja bi cekala nekog Godoa, pitanje je kojeg, kakvog i do kada. Licno mislim da je ta vecina najpodloznija manipulacijama, pa koliki se prostor u medijima da raznim Jovanama, takav ce i krajnji rezultat biti. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

Kad već pominješ morbile, vakcinacija protiv njih je obavezna odnedavno i za radnike u zdravstvu, tako da očekujem da će to biti prvi korak i za covid.

 


Ok, mislim da te kontam sad. Po tebi, ako već država hapsi one koji su protiv vakcinacije, onda bi trebalo da stane iza nje svom svojom snagom i proglasi je za obaveznu, pa onda kom opanci kom obojci. Ovako je nedorečena jer daje slobodu ljudima da je biraju, a vamo vrši represiju nad onima koji je neće. Jel sam blizu?

Da, to je to.

Link to comment
Share on other sites

Citat: 

"Opet jedno autenticno svedocenje koliko debila ima kod nas. Zlaja Bokun, hirurg, specijalista laparoskopske hirurgije, instruktor laparoskopske hirurgije (znaci uci druge kako se to radi), umesto da radi svoj posao i spasava ljudske zivote 10 meseci neprekidno dezura u crvenoj zoni svoje bolnice koja je pretvorena u kovid bolnicu, onda mali predah i sada su oper kovid bolnica kaze:

”pre nego smo se opet zatvorili dolazi zenica da place sto ceka elektivnu operaciju zucke godinu dana a mi od godine 10 meseci samo kovid a to malo sto smo radili normalno smo radili samo hitne i karcinome. Usput je pitam da li se vakcinisala a ona "ne pada mi na pamet". E pa gospodjo, vi ne shvatate da ste indirektno upravo vi sami problem sto cekate operaciju godinu dana a zbog vas i vama slicnih cekacete jos dve godine barem. Ne kapiraju nista...”

 

 

  • Like 11
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, todorovic said:

Hoce li neko da zaustavi ovu bolest kod ludog radula?

 

Trebalo je vise da se fokusiraju na sam proces a manje na vakcine. Koliko su zarazavanju doprineli visesatni redovi ispred punkta? Ali sto bismo od DJB ocekivali nesto razumno.

Izgleda da zivimo u eri 'opozicija Seceroski'.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Da, to je to.


Ok, razumem šta hoćeš da kažeš. S jedne strane imamo neke vakcinacije koje je država propisala kao obavezne u cilju zaštite stanovništva, potpuno opravdano. S druge strane imamo trenutnu situaciju u kojoj bi, realno, takva odluka bila potpuno logična jer ne postoji bolji način da se pandemija razreši od brze i efikasne vakcinacije, a to se postiže ili time što ćeš ljude da ubediš da je to neophodno ili da ih prisiliš, a vidimo kako ide prva opcija, a država neće da uvede obaveznu vakcinaciju, a s treće strane hapsi one koji se protive vakcinaciji per se. 

 

Na prvi pogled imaš pravo. Ali, uvođenje obavezne vakcinacije nije tako jednostavan proces, pogotovo kada je u pitanju vakcinacija odraslih, samomislećih osoba, a vakcina je ipak atak na telesni integritet pojedinca. Može da izazove svakojake reakcije, da me kažem pobune jer je narod marva i u globalu će lakše da poveruje da ga Bil Gelc čipuje, nego da ga država štiti od nečega. Zato se država, kao i uostalom sve države ovog sveta za sada, odlučila da pokuša rešenje mirnim putem i da privoli ljude da se vakcinišu. Na stranu što to u Srbiji izgleda tragično, što prosvetiteljstvo sa sve Nestorovićima i inima jeste svojevrstan apsurd i što se u Srbiji sve radi da vladajući klan ne bi izgubio glasove, ali ako se odlučiš da probaš mirnim putem da sprovedeš neku razumnu meru, onda je hapšenje dotičnih, čije delovanje potkopava taj napor i unosi zbun u ionako zbunjen narod, možda i jedina racionalna stvar koju je ova vlast i uradila u cilju zaštite institucije vakcinacije. Dobro, i na drugi pogled imaš pravo 😁, ali zar smo od Srbije očekivali bilo šta osim apsurda? U normalnom svetu to funkcioniše ipak malo drugačije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da vidimo opet malo, je li mere deluju ili ne deluju:

 

                                                    Srbija                 Grčka

Broj testova:                               13.909               62.121                   

Broj novozaraženih:                   4.133                  3.235

Procenat novozaraženih:           29,71%               5.20%

 

Sa gotovo pet puta više testova (i 35% više stanovništva), Grci imaju gotovo pet puta manji procenat novozaraženih. Da ne slušaju EU (odnosno Nemce i Francuze) već da vakcinišu sa čime god stignu kao mi, brzo bi rešili problem i pridružili se Izraelu i VB.

 

Kazne za Corona žurke: U Grčkoj pre neki dan razbucali studentsku Corona žurku od 52 ljudi i naplatili svim gostima po 300 Eura a organizatorki žurke/domaćici 3.000 Eura. Kod nas kazne 5.000 RSD za nenošenje maski u zatvorenom (2.500 RSD, ako se plati u roku od osam dana). kada ih uhvate na Corona žurki.  U Grčkoj bi i družini u kolcetu oko falusnog simbola naplatili svima uredno po 300 Eura, jer je tamo obavezno nošenje maski i na otvorenom a veći skupovi zabranjeni. Za 2.500 RSD će se svakom hebati za kaznu a na otvorenom ionako može šta hoće. Vakcina treba da se utrkuje sa magarcima na vlasti i na ulicama. Težak zadatak.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da prijavim slučaj još jedan slučaj zarazavanja posle vakcinacije. Šef sektora u bivšoj firmi, pre mesec dana (ovo je +/- nedelju dana) dobio prvu dozu astre, dobio temp (onu "najgoru") 37.2, blago malaksao, antigenski negativan, pcr pozitivan.
Starost 60 i nešto (malo do penzije).

Što se djbradula tiče, Izrael i uk ga demantuju samo tako. Za njega je Sokolac.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Interesantne vesti iz Nemačke:

 

Quote

Gegen das Coronavirus Geimpfte sollen nach Plänen von Bundesgesundheitsminister Jens Spahn bald Freiheiten zurückbekommen. "Wer vollständig geimpft wurde, kann in Zukunft wie jemand behandelt werden, der negativ getestet wurde", sagte Spahn der Bild am Sonntag. "Wer geimpft ist, kann ohne weiteren Test ins Geschäft oder zum Friseur. Zudem müssen nach Einschätzung des RKI vollständig Geimpfte auch nicht mehr in Quarantäne", sagte der CDU-Politiker der Zeitung.


Prema planovima saveznog ministra zdravlja Jensa Spahna, ljudima koji su vakcinisani protiv koronavirusa uskoro bi trebalo da se vrate slobode @urosg3. „Svako ko je potpuno vakcinisan može se ubuduće tretirati kao neko ko je testiran negativno“, rekao je Spahn za Bild am Sonntag. "Oni koji su vakcinisani mogu da idu u prodavnicu ili kod frizera bez dodatnih ispitivanja. Pored toga, prema RKI, oni koji su potpuno vakcinisani više ne moraju da budu u karantinu", rekao je političar CDU za novine.

 

Takođe:

 

Quote

 

Niedersachsen will Innenstädte für Modellprojekte öffnen

Trotz hoher Corona-Infektionszahlen will Niedersachsen nach Ostern die Innenstädten vorsichtig öffnen. Die Landesregierung wählte 14 Kommunen für Modellprojekte aus. Läden, Kultur und Außengastronomie sollen dort Gäste empfangen dürfen. Die Städte Aurich, Achim, Braunschweig, Buxtehude, Cuxhaven, Einbeck, Emden, Hann. Münden, Hildesheim, Lüneburg, Nienburg/Weser, Norden und Oldenburg sowie die Samtgemeinde Elbtalaue können nun sichere Zonen einrichten, wie das Gesundheitsministerium am Samstag mitteilte.

Einzelhandelsgeschäfte, Außenbereiche von Restaurants und Cafés, Fitnessstudios, Kinos, Theater oder Galerien dürfen dort mit klaren Regeln öffnen. Der Zutritt ist möglich, wenn ein negativer Corona-Test vorliegt und die von der Kommune vorgegebene App zur Kontaktnachverfolgung genutzt wird. Die Zonen sind nicht nur für Einheimische offen. Im baden-württembergischen Tübingen war die Inzidenz im Rahmen eines ähnlichen Modellprojekts deutlich gestiegen.


 

 

Donja Saksonija želi da otvori centre gradova kao model-projekte
Uprkos velikom broju infekcija koronom, Donja Saksonija želi oprezno da otvori gradske centre posle Uskrsa. Državna vlada odabrala je 14 opština za model projekte. Trgovine, kulturni objekti i ugostiteljstvo na otvorenom treba da imaju mogućnost da tamo primaju goste. Gradovi Aurih, Achim, Braunschveig, Bukstehude, Kukshafen, Einbeck, Emden, Hann. Munden, Hildesheim, Lineburg, Nienburg / Veser, Norden i Oldenburg i opština Elbtalaue sada mogu da uspostave sigurne zone, kao što je Ministarstvo zdravlja najavilo u subotu.


Maloprodajne radnje, bašte restorana i kafića, fitnes studiji, bioskopi, pozorišta ili galerije mogu tamo da se otvore sa jasnim pravilima. Pristup je moguć ako postoji negativni test Corona, a aplikacija koju pruža opština koristi se za praćenje kontakata. Zone nisu otvorene samo za lokalno stanovništvo. U Tubingenu, Baden-Württemberg, incidencija je znatno porasla kao deo sličnog projekta.

 

Jedan od gradova je i moj, juhuu. Zamišljeno tako da se centar grada “ogradi”, tačnije da se na nekoliko ulaza u pešačku zonu stave punktovi na kojima će se proveravati testovi, a eventualno i brzi testovi direktno na ulazu raditi, ko je negativan dobije narukvicu, uđe unutra, skine masku i normalno kupuje i radi šta već hoće u takvoj safe zoni. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Eddard said:

Interesantne vesti iz Nemačke:

 


Prema planovima saveznog ministra zdravlja Jensa Spahna, ljudima koji su vakcinisani protiv koronavirusa uskoro bi trebalo da se vrate slobode @urosg3. „Svako ko je potpuno vakcinisan može se ubuduće tretirati kao neko ko je testiran negativno“, rekao je Spahn za Bild am Sonntag. "Oni koji su vakcinisani mogu da idu u prodavnicu ili kod frizera bez dodatnih ispitivanja. Pored toga, prema RKI, oni koji su potpuno vakcinisani više ne moraju da budu u karantinu", rekao je političar CDU za novine.

 

 

 

Ovo je malo "problematicno" jer neko primi j&j i zavrsio posao a neko da ceka 3 meseca izmedju dve doze. 

Mislim az i onako ima los rejting... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, urosg3 said:

 

"Tvrdi i da vakcina neće rešiti trajno problem, već je mnogo realnije da će virus prožeti celokupnu populaciju i postati uobičajen."

 

Na osnovu stanja od 1. decembra prošle godine, izjava je tačna.

 

Vakcina nas neće rešiti kovida 19. Potrebno je prokužavanje izvesti tako da što više ljudi prokuži nakon primljene vakcine.

 

Mnogo ljudi (ali to nikad neće priznati naglas) se plaši injekcije i igle uopšte, ne samo vakcine. Od preventive, prihvataju oralna sredstva, nemaju problem da se svakodnevno nagutaju gomile tableta na kojima piše suplement, vitamin, cink, selen itd.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

UK:

EyEzxkgXAAsGwDN?format=jpg&name=small

 

vest jeste iz Sun-a ali ima i u drugim novinama: https://www.theguardian.com/world/2021/apr/03/boris-johnson-to-give-go-ahead-for-trials-of-covid-passports

 

Quote

Football cup finals, the World Snooker Championship, a comedy club and a cinema will be used to test vaccine passports over the next few weeks, as the government unveils its route out of lockdown.

The pilot venues will be unveiled on Monday by the prime minister, Boris Johnson, with the NHS drawing up a system that will allow people to use an app or a paper certificate to gain access to major events and reduce social distancing measures.

 

EU:

The Digital Green Pass should facilitate Europeans‘ lives. The aim is to gradually enable them to move safely in the European Union or abroad - for work or tourism.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...