Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

Je l' bilo ovde?

 

Sinopharm, Sinovac COVID-19 Vaccine Data Show Efficacy: WHO

 

GENEVA (REUTERS) - Chinese vaccine makers Sinopharm and Sinovac have presented data on their COVID-19 vaccines indicating levels of efficacy that would be compatible with those required by the World Health Organization, the chair of a WHO advisory panel said on Wednesday.

The WHO's Strategic Advisory Group of Experts (SAGE) hopes to issue recommendations on those vaccines by the end of April, its chair Alejandro Cravioto, told a Geneva news briefing

 

WHO spokeswoman Margaret Harris said earlier this month that Sinopharm and Sinovac vaccines could receive WHO emergency listing "quite soon".

 

No detailed efficacy data of Sinopharm's COVID-19 vaccine has been publicly released but its developer, Beijing Biological Products Institute, a unit of Sinopharm subsidiary China National Biotec Group (CNBG), said the vaccine was 79.34% effective in preventing people from developing the disease based on interim data. It has been approved in several countries including China, Pakistan and the UAE.

 

Sinovac's vaccine showed varied efficacy readings of between 50.65% and 83.5% based on trials from Brazil, Turkey and Indonesia.

 

Znaci, Sinovac oko 50, a Sinofarm preko 70 posto? Ova prva je, znaci, otprilike na nivou vakcine protiv gripa, a druga otprilike na nivou AZ koja je procenila efikasnost na 76 posto prosle nedelje? To su odlicni podaci pogotovo ako stizu iz WHO, i prvi pasus bas ohrabruje. Tu onda dalje nema dvojbe, sto bi se reklo toeto.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ako iko kojim slučajem zna nešto o tome, mislim pored one priče o nekom dedi, koji je tužio zbog mixa vakcina a ništa mu ne fali, da li je taj mix moguć i izvodljiv? Supruga neće moći termin revakcinisanja da ispoštuje jer mora da primi kortikosteroid protiv bolova (a taj bi poništio efekat vakcine) a ko zna kad će opet Pfizer biti raspoloživ (da ne pominjem da je inače protiv Pfizera i prvu vakcinu samo zato primila što ja nisam hteo da pređem na Kineza). Ako prva vakcina Pfizera pokaže dobar nivo antitela, šta bi bilo da neko za revakcinu uzme Kineza? Principi funkcionisanja su različiti ali ...

 

Ludo pitanje, znam... Šta da radim, moram da pitam.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

WHO spokeswoman Margaret Harris said earlier this month that Sinopharm and Sinovac vaccines could receive WHO emergency listing "quite soon".

 

No detailed efficacy data of Sinopharm's COVID-19 vaccine has been publicly released but its developer, Beijing Biological Products Institute, a unit of Sinopharm subsidiary China National Biotec Group (CNBG), said the vaccine was 79.34% effective in preventing people from developing the disease based on interim data. It has been approved in several countries including China, Pakistan and the UAE.

 

Sinovac's vaccine showed varied efficacy readings of between 50.65% and 83.5% based on trials from Brazil, Turkey and Indonesia.

 

Znaci, Sinovac oko 50, a Sinofarm preko 70 posto? Ova prva je, znaci, otprilike na nivou vakcine protiv gripa, a druga otprilike na nivou AZ koja je procenila efikasnost na 76 posto prosle nedelje? To su odlicni podaci pogotovo ako stizu iz WHO, i prvi pasus bas ohrabruje. Tu onda dalje nema dvojbe, sto bi se reklo toeto.

Nema ovde nicega sto vec ne znamo. Inace, kad efikasnost ovoliko varira to znaci dve stvari - testiran na malom broju ljudi imanje efikasan protiv nekih sojeva. I na kraju najvaznije, stvarno ne znam za koji se djavo ne koriste rezultati sa terena kad ima vise miliona vakcinisanih ljudi. Nelogicno, lose, varljivo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Ako iko kojim slučajem zna nešto o tome, mislim pored one priče o nekom dedi, koji je tužio zbog mixa vakcina a ništa mu ne fali, da li je taj mix moguć i izvodljiv? Supruga neće moći termin revakcinisanja da ispoštuje jer mora da primi kortikosteroid protiv bolova (a taj bi poništio efekat vakcine) a ko zna kad će opet Pfizer biti raspoloživ (da ne pominjem da je inače protiv Pfizera i prvu vakcinu samo zato primila što ja nisam hteo da pređem na Kineza). Ako prva vakcina Pfizera pokaže dobar nivo antitela, šta bi bilo da neko za revakcinu uzme Kineza? Principi funkcionisanja su različiti ali ...

 

Ludo pitanje, znam... Šta da radim, moram da pitam.

 

The decision to then use BionTech for the second vaccination after AstraZeneca is probably correct, but it comes very early. It is only based on animal studies. In a few weeks we would have had results in humans from England.

 

iz ovoga sledi da u Engleskoj trenutno ispituju kombinaciju AZ i PB vakcina.

 

 

ovde RKi preporuke:

https://www.rki.de/SharedDocs/FAQ/COVID-Impfen/FAQ_Liste_STIKO_Empfehlungen.html;jsessionid=A5F9F0E4169D7BEE43F68D41ECA4274A.internet061#FAQId15294220

Edited by wwww
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Cyber said:

 

Ti si dala primer sta ti ”vasi” pricaju. To, kazes, ima za efekat da su ljudi (generalno?) zastraseni.

Ja sam [ti] dala primer sta ”nasi” pricaju. To ima za efekat da su se ljudi (generalno) opustili i raspustili.

....

Niko ljude ne tera da se pretvaraju u kolektivne zrtve necijih mera ili nedostatka istih. Niko ne mora da dozvoli da ga neko plasi, laze, uljuljkuje, whaetever. To je optional. Informacije su dostupne vise nego ikada u celokupnoj istoriji covecanstva, vrata su sirom otvorena ka znanju celog sveta. Ali su se mozgovi ulenjili i proporcialno tome su afekti pusteni s lanca. Neznanje je destruktivno i samodestruktivno. Neznanje je samo po sebi totalitarna kategorija i prepreka za Slobodu pre svega onih koji o slobodi samozivo balave. Prazne kante prave najvecu buku. To je velika civilizacijska nepogoda. 

 

I stvarno da se covek pita je li corona simptom ili posledica svega toga?

 

Pa vidi, sve se slazem sa tobom. Ja nisam kvalitativno ocenjivala sta to znaci da ljudi iz straha praktikuju neke stvari. Samo sam objasnila zasto to rade, a Vili to malo kreativno protumacila pa sam morala da objasnim da ovi nasi ovako pricaji, a vasi onako i da tu postoji razlika u efektu. 

Malo mi je i nezahvalno da presudjujem tu ko je pametniji, da li onaj sto ceka da mu virus skoci za vrat, ili onaj sto misli da nece njega (izvlacim extreme naravno).

Generalno mislim da svako za sebe bira, kad mu to ne rade drugi.

 

Idem ovih dana ulicom sa prijateljem, i on kaze kako je lepo videti da skoro svi na ulici nose maske, rekla sam mu north east, i malo ga skepticno pogledala - sta tu ima lepo kad nas dvoje - bez guzve idemo, i ne nosimo maske.

Pazi nisam tvrdila da su ljudi generalno zastraseni, nego da dosta njih jesu, manje ljudi ces videti tako sto juznije. Da li je pametno sto ja praktikujem ono sto smatram razumnim, i ono sto prosto moram, jer tako zahteva vlast? 

Nemam pojma. Ali tako meni odgovara.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ras kass said:

Jel ostala ona prica da se i druga doza Fajzera produzava na 6 ili 12 nedelja ?

 

Quote

Für eine vollständige Impfserie der beiden mRNA-Impfstoffe und des Vektor-basierten AstraZeneca-Impfstoffs sind zwei intramuskulär (i.m.) zu applizierende Impfstoffdosen notwendig. Unter Berücksichtigung der erfolgten Zulassungen und der vorliegenden Wirksamkeitsdaten empfiehlt die STIKO für die mRNA-Impfstoffe einen Abstand von 6 Wochen zwischen den beiden Impfstoffdosen. Für den Vektor-basierten Impfstoff AstraZeneca empfiehlt die STIKO die Impfstoffdosen im Abstand von 12 Wochen zu verabreichen.

preporuke od 1.4. (a nisu aprililili):

PB i Moderna 2. doza posle  6 sedmica, AZ posle 12.

Edited by wwww
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Harmonika said:

Nisam ekspert, ali, mislim da ne bi smeli oni to da rade, a i ne bih savetovao..ne mislim da je mesanje vakcina dobra stvar..uostalom, neka govori struka umesto mene..

 

Thanks. Pomogao Šekler donekle,jer njemu veruje, na žalost je on nekom prilikom i rekao da je jedina vakcina koju on ne bi koristio - Pfizer. Ljudi bi stvarno morali malo da se kontrolišu sa takvim izjavama u situaciji kada je najbolja vakcina ona, koju možeš da dobiješ odmah i sada. A u našem slučaju to ispade Pfizer. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, wwww said:

 

The decision to then use BionTech for the second vaccination after AstraZeneca is probably correct, but it comes very early. It is only based on animal studies. In a few weeks we would have had results in humans from England.

 

iz ovoga sledi da u Engleskoj trenutno ispituju kombinaciju AZ i PB vakcina.

 

 

ovde RKi preporuke:

https://www.rki.de/SharedDocs/FAQ/COVID-Impfen/FAQ_Liste_STIKO_Empfehlungen.html;jsessionid=A5F9F0E4169D7BEE43F68D41ECA4274A.internet061#FAQId15294220

Preporuke pomažu jer ukazuju: Eine begonnene Impfserie muss gegenwärtig mit demselben Produkt abgeschlossen werden. Bar ću ih koristiti za borbu sa zlim duhovima loših informacija sa interneta. Korisno je i to da da između dva shota Pfizera može da bude i veća pauza (mada mislim da je tu pre cilj da se ostvari brža dostupnost za veći krug ljudi).

Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, Akiro said:

Preporuke pomažu jer ukazuju: Eine begonnene Impfserie muss gegenwärtig mit demselben Produkt abgeschlossen werden. Bar ću ih koristiti za borbu sa zlim duhovima loših informacija sa interneta. Korisno je i to da da između dva shota Pfizera može da bude i veća pauza (mada mislim da je tu pre cilj da se ostvari brža dostupnost za veći krug ljudi).

mislim da je ta recenica tu jer kao oficijelna institucija oni ne mogu da sad kazu: hajde malo da mesamo ovo ili ono, a proizvodjaci su im dali podatke (naravno) iskljucivo za sopstveni proizvod u 2 doze i za to oficijelna institucija moze da garantuje (sto im je i svrha i cilj). Strucnjaci bi onako interno mogli da zakljuce da nema nikakvih razloga da ne mogu da se miksuju odredjene vakcine (kad im pogledaju "sastav" i vide da "sastojci" nece da rade jedni protiv drugih), ali dok ne urade eksperiment i to dokazu ne mogu da iznesu ovo svoje misljenje u javnost. No, nuzda zakon menja, pa se ponekad moraju doneti pragmaticne odluke i preuzeti odredjeni rizik (uvek pozeljno da on bude minimalan).

 

Ministar zdravlja juce rece da ce npr. ljudima ispod 60 godine koji ipak hoce da uzmu AZ (1. ili 2. dozu) to biti i omoguceno, ali da ih niko nece ubedjivati i prisiljavati na ovu odluku. Koliko je to fer da pojedinac preuzima odgovrnost na sebe je druga prica. U svakom slucaju 2. doza AZ bi za prve vakcinisane tek u maju trebalo da se da (12 sedmica od 1. doze). Do tad ce stici i ta studija iz Engleske, a i isproveravace jos sta treba da se proveri.

 

Mislim da bi za ovu situaciju s AZ bi bilo mnogo bitno da se vidi kako se u praksi pokazao Sputnik, jer je to kombinacija prakticno 2 vakcine (2 razlicita virusa-nosaca). Bese 1. doza je kao JJ vakcina? Po Srbiji se do sad nije culo da je bilo nekih problema s ljudima koji su nju dobili. Valjda ce sad EMA da isproverava podatke koje su im Rusi dali (bez ideoloskih predrasuda), pa ce mozda na osnovu toga moci da se neke stvari ekstapoliraju i na miksovanje vakcina.

 

Cini mi se da i za PB postoji neko istrazivanje/preporuka o povecanju razmaka izmedju 2 doze (kao da sma negde procitala, ali nisam sad sigurna). Za AZ definitivno sada postoje neki podaci koji ukazuju da je cak efikasnost bolja ako se poveca razmak medju vakcinama. Ne znam da li su Britanci i PB vakcinu davali u razmaku od 12 sedmica ili samo AZ. A oni su poodmakli s obe vakcine, pa bi bilo dobro videti s njima kakvo je stanje.

Link to comment
Share on other sites

"Narod koji sriče dok čita deklaraciju na pivu, narod koji pije, zapravo loče, puši, drogira se sedativima, nezdravo jede i to sve sjedeći i gledajući rijaliti otpad, hoće još podataka glede vakcina!? Ili što bi rekao naš mikrobiolog koji radi u Britaniji, Branko Rihtman, vole ljudi da umiru, šta'š!"

https://radiosarajevo.ba/kolumne/dragan-bursac/dragan-bursac-nece-gara-da-primi-vakcinu/411895?fbclid=IwAR0p7irGTJIILZBaBqXvFtmKJzQ-ZAP2PFwJqY_CWvXwAh_uk-B55rHJJ5M

Aferim, brate.....

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Thanks 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

Nema ovde nicega sto vec ne znamo. Inace, kad efikasnost ovoliko varira to znaci dve stvari - testiran na malom broju ljudi imanje efikasan protiv nekih sojeva. I na kraju najvaznije, stvarno ne znam za koji se djavo ne koriste rezultati sa terena kad ima vise miliona vakcinisanih ljudi. Nelogicno, lose, varljivo.

 

Efikasnost ne varira, vec je jedna za jednu, a druga za drugu vakcinu.

 

WHO je WHO, pametnom dosta :default_coffee:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pisao sam sinoc o komsinici koja je odbila vakcinaciju jer nema vremena. Njena sestra se nece vakcinisati, ne zeli, isto njen muz. Njihov brat koji je i lekar je jako skeptican ali se plasi korone. I sad sta? antivaxeri? Ovi naucnici "domaci"po Londonima, i ostalim megalopolisima. Izgleda da im nestalo publiciteta pa ga nasli stican u domacim medijima, umesto u medijima tih megalopolisa. Verujem da tamo gde su niko nije cuo za njih.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tomiprunet said:

Pisao sam sinoc o komsinici koja je odbila vakcinaciju jer nema vremena. Njena sestra se nece vakcinisati, ne zeli, isto njen muz. Njihov brat koji je i lekar je jako skeptican ali se plasi korone. I sad sta? antivaxeri? Ovi naucnici "domaci"po Londonima, i ostalim megalopolisima. Izgleda da im nestalo publiciteta pa ga nasli stican u domacim medijima, umesto u medijima tih megalopolisa. Verujem da tamo gde su niko nije cuo za njih.

 

Sine Slavisa, antivaxeri nisu oni koji nece da se vakcinisu. Antivakseri su oni koji sire gluposti o vakcinama na mrezama, televizijama itd.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Harmonika said:

Posto se uros stalno hvata Teksasa, ajde jedno pitanje, koliko ih je vakcinisano tamo, negde sma cuo preko 10 miliona, pa to je skoro 50%..i sto se tice gripa, gde je nestao, moje neko razmisljanje sada, mada seyona gripa vec prolazi,  i prvo, sistem na ma je u takvom stanju, da se svako s akijavicom slao na kovid testiranje, i da dijaknostifikovanje lakseg bronhitisa tesko d aje obavljeno, o gripu da ne pricam.hocu reci, malo ga je kovid potisnuo, narocito sada, kad imas bar dve varijante u svakoj zemlji,a manje se i dijaknostifikovanje drugih bolesti radi, i ozbiljnijih od gripa, nazalost..

Texas ima zamalo pa 30 miliona stanovnika, oko 1/4 je vakcinisano, ali ne merim ja to. Merim uticaj propisanih mera na pandemiju, ne mera kao takve. Dakle koja je razlika kada propišeš u odnosu kada preporučiš.
Obzirom da u poslednjih 22 dana nisam video ikakvu razliku zaključak je jasan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sprivel said:

 

Sine Slavisa, antivaxeri nisu oni koji nece da se vakcinisu. Antivakseri su oni koji sire gluposti o vakcinama na mrezama, televizijama itd.

Znam ja ko su antivaxeri, ali na ovom forumu provejava da svako ko ne zeli da primi vakcinu je antivaxer.

 

Stvarno ko u srednjem veku i lovu na vestice. Ko bi rekao od naprednih gradjana 21veka.

 

Sta vam smeta ako neko ne zeli da se vakcinise? vi se vakcinisite i vi ste imuni. Oni koji nisu ko pretekne pretekne. Svakako ce biti lakse zdravstvenom sistemu jer ste se vakcinisali. Tako da stvarno ne vidim poentu u lovu na vestice koja se sprovodi.

 

I sta , vlast se boji ove doktorke ili sta je? pa zasto su je dovodili na tv ? zar nemaju sve medije u drzavi, pa nek ubede gradjane da se vakcinisu. Ebo i na farmu mogu podic nagradni fond, pa da farmeri promovisu vakcinaciju, da se promeni svest zlih gradjana.

 

Ni Vucic, ni Merkel se nisu vakcinisali a najjaci su u sirenju straha oko korona virusa. 

 

I jos mali dodatak

 

https://www.collective-evolution.com/2021/04/01/belgium-must-lift-all-covid-19-measures-within-30-days-brussels-court-rules/

 

ako ne ukunu mere u roku od 30 dana morat ce platiti 5000evra po danu. Drzava da plati drzavi, tj sama sebi.

I taman bas 30 dana koliko su ustvari i mere odredjene da traju. Ukinut ce mere 29dan, i nikom nista. Ali sudstvo je proglasilo mere neustavnim. LOL

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

WHO je WHO, pametnom dosta

 

WHO's on first?

 

12 minutes ago, Tomiprunet said:

Sta vam smeta ako neko ne zeli da se vakcinise? vi se vakcinisite i vi ste imuni.

 

Ali zar nije vec vise puta receno da to tako ne funkcionise? Ako covek hoce da se ponasa kao ostrvo, onda treba da zivi na ostrvu, po mogucstvu pustom. Nisu cak ni vazne etikete, da li je neko 'Antivakser'. Vazne su posledice. Mita nece, pera se plasi, zika ceka da prodje deset godina jerbo mu se cini da ipak to jos malo treba da se odradi. Niko ne ceka kad izadje brzi telefon ili auto. 

A sta su posledice? Mita se nije vakcinisao jer ceka. Ali Mita ne ceka da ide medju ljude. Mita bez vakcine ide medju ljude, malo se duze zadrzi u autobusu i primi x kolicinu virusa. Posto nema zastitu, virus se mnozi i mnozi, a Mita sve ugrozeniji i sve zarazniji. Mita tako sidje iz autobusa i ode na radno mesto, a Mitina koleginica Ceca zbog alergije ne sme da primi vakcinu. Ona je mlada, ali njeni roditelji su stariji i imaju takodje alergije (valjda im nasledno). Ona od Mite primi x + pet dana kolicine virusa i salje dalje po kuci. Matori se zaraze pa na respirator. Jedan pretekne, drugi manjka. I tako je Mita posredno ugrozio Cecinu mamu i tatu, a Cecina mama nije izdrzala taj virus. I tako u krug, u krug. 

A iza horizonta se pomalja nova mutacija zahvaljujuci tome sto milioni Mita (Mitoa?) cekaju da se vakcina ipak jos malo proveri, pa da se ispita sastav i tako to. A nova mutacija, Mitin soj, ugrozava i mlade. Ceca koja se nije u prvom mahu razbolela, sada jeste, jer se virus mnogo brze razmnozava, pa je i ona zaglavila na respiratoru. Medjutim, i njen mali iz gimnazije je sada ugrozen, tako da je i on u bolnici. Sojevi se mnoze, a Mita ceka li ceka. Oni koji su vec vakcinisani su sada ponovo ugrozeni zbog tih sojeva, jer virus trazi evolutivne prednosti i tezi da opstane. Prolaze meseci. Sada vakcina vise ne radi tako dobro i proizvodjaci moraju da prave nove varijante vakcine. Oni ih prave, ali se nevakcinisani sada jos vise plase, jer tek TO nije testirano. I tako, baba za dedu, deda za repu i iscupase repu.

Ili, da parafraziram onu staru pricicu: Virus je prvo dosao po starije. Nije me bilo briga jer ja nisam star. Onda je dosao po lekare. Nije me bilo briga jer ja nisam lekar. Onda je virus dosao po siromasne i bolesne. Nisam se puno brinuo, jer ja nisam ni siromasan ni bolestan...
Znate vec kuda to vodi. Na kraju virus dosao i po Mitu.

Karikiram, ali mnogo manje nego Mita koji misli da je njegova vakcinacija njegova stvar. Bilo bi lepo da je tako, ali nije.

  • Like 18
  • Thanks 8
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tomiprunet said:

Ni Vucic, ni Merkel se nisu vakcinisali a najjaci su u sirenju straha oko korona virusa.

Merkel je 66 godina stara i nije bila na redu za vakcinaciju (do sad su mogli da se vakcinisu samo ovi preko 80 godina, medicinsko osoblje po covid odeljenjima, hitnoj pomoci). Zbog situacije s AZ sad su otvorili i grupu 2 (preko 70 godina) i grupu 3 (preko 60 godina) za vakcinisanje s AZ. Zato se nemacki Predsednik (star 64 godine) sad vakcinisao s AZ (a da demonstria ovoj grupi ljudi da je vakcina bezbedna). U Nemackoj je najveci problem nedostatak vakcina, a ne nedostatak onih koji hoce da se vakcinisu (za sada, kad se vakcinise 80% ovih koji hoce pricacemo o preostalih 20% koji nece). Jos uvek ima ogroman broj ljudi koji hoce da se vakcinisu (pa cak i AZ-om), ali ne mogu jer nema dovoljno vakcina i nisu jos na redu.

Tako da se mani Merkel (Nemci - dezurni krivci za sve :classic_dry: ) .

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, handys said:

 

WHO's on first?

 

 

Ali zar nije vec vise puta receno da to tako ne funkcionise? Ako covek hoce da se ponasa kao ostrvo, onda treba da zivi na ostrvu, po mogucstvu pustom. Nisu cak ni vazne etikete, da li je neko 'Antivakser'. Vazne su posledice. Mita nece, pera se plasi, zika ceka da prodje deset godina jerbo mu se cini da ipak to jos malo treba da se odradi. Niko ne ceka kad izadje brzi telefon ili auto. 

A sta su posledice? Mita se nije vakcinisao jer ceka. Ali Mita ne ceka da ide medju ljude. Mita bez vakcine ide medju ljude, malo se duze zadrzi u autobusu i primi x kolicinu virusa. Posto nema zastitu, virus se mnozi i mnozi, a Mita sve ugrozeniji i sve zarazniji. Mita tako sidje iz autobusa i ode na radno mesto, a Mitina koleginica Ceca zbog alergije ne sme da primi vakcinu. Ona je mlada, ali njeni roditelji su stariji i imaju takodje alergije (valjda im nasledno). Ona od Mite primi x + pet dana kolicine virusa i salje dalje po kuci. Matori se zaraze pa na respirator. Jedan pretekne, drugi manjka. I tako je Mita posredno ugrozio Cecinu mamu i tatu, a Cecina mama nije izdrzala taj virus. I tako u krug, u krug. 

A iza horizonta se pomalja nova mutacija zahvaljujuci tome sto milioni Mita (Mitoa?) cekaju da se vakcina ipak jos malo proveri, pa da se ispita sastav i tako to. A nova mutacija, Mitin soj, ugrozava i mlade. Ceca koja se nije u prvom mahu razbolela, sada jeste, jer se virus mnogo brze razmnozava, pa je i ona zaglavila na respiratoru. Medjutim, i njen mali iz gimnazije je sada ugrozen, tako da je i on u bolnici. Sojevi se mnoze, a Mita ceka li ceka. Oni koji su vec vakcinisani su sada ponovo ugrozeni zbog tih sojeva, jer virus trazi evolutivne prednosti i tezi da opstane. Prolaze meseci. Sada vakcina vise ne radi tako dobro i proizvodjaci moraju da prave nove varijante vakcine. Oni ih prave, ali se nevakcinisani sada jos vise plase, jer tek TO nije testirano. I tako, baba za dedu, deda za repu i iscupase repu.

Ili, da parafraziram onu staru pricicu: Virus je prvo dosao po starije. Nije me bilo briga jer ja nisam star. Onda je dosao po lekare. Nije me bilo briga jer ja nisam lekar. Onda je virus dosao po siromasne i bolesne. Nisam se puno brinuo, jer ja nisam ni siromasan ni bolestan...
Znate vec kuda to vodi. Na kraju virus dosao i po Mitu.

Karikiram, ali mnogo manje nego Mita koji misli da je njegova vakcinacija njegova stvar. Bilo bi lepo da je tako, ali nije.

Sve 5 sve se slažem, ama zar nas ne ubeđuju da vakcinisani i dalje mogu da bude prenosioci, sećaš se kad sam pisao "ili maske ili mere" to je bio glavni argument.
Ako Mita vakcinisan može da širi virus onda ti je manje više isto.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, wwww said:

Merkel je 66 godina stara i nije bila na redu za vakcinaciju (do sad su mogli da se vakcinisu samo ovi preko 80 godina, medicinsko osoblje po covid odeljenjima, hitnoj pomoci). Zbog situacije s AZ sad su otvorili i grupu 2 (preko 70 godina) i grupu 3 (preko 60 godina) za vakcinisanje s AZ. Zato se nemacki Predsednik (star 64 godine) sad vakcinisao s AZ (a da demonstria ovoj grupi ljudi da je vakcina bezbedna). U Nemackoj je najveci problem nedostatak vakcina, a ne nedostatak onih koji hoce da se vakcinisu (za sada, kad se vakcinise 80% ovih koji hoce pricacemo o preostalih 20% koji nece). Jos uvek ima ogroman broj ljudi koji hoce da se vakcinisu (pa cak i AZ-om), ali ne mogu jer nema dovoljno vakcina i nisu jos na redu.

Tako da se mani Merkel (Nemci - dezurni krivci za sve :classic_dry: ) .

 

 

wwww, Merkel nije random bakutaner od 66 godina nego jedna od centralnih političkih i medijskih ličnosti evropske unije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, CheshireCat said:

 

wwww, Merkel nije random bakutaner od 66 godina nego jedna od centralnih političkih i medijskih ličnosti evropske unije.

da, ali je fora da ne zele da ispadne da se politicari guraju preko reda. Ovo je juce i ministar zdravlja izricito rekao na KZS. Vec sam pisala o dvojici koji su se preko reda vakcinisali, sto je izazvalo frku. A bila je i frka kad je (cini mi se) Rudi Feler predlozio da se fudbaleri vakcinisu "kao primer" - ne da su ga populjuvali svi redom (s razlogom).

 

Za sada je dovoljno sto se Predsednik vakcinisao za primer (mislim da je on vrlo cenjen i kod simpatizera drugih partija), videcemo kako ce proci naredna sedmica s ovim kontingentom doza AZ za starije od 60. Pretpostavljam da ako bude previse skeptika da ce se onda i ona vakcinisati (osim ako recimo ima neku bolest koja ukazuje na rizik od AZ, neki problem s trombozom, neku autoimunu bolest ili sta vec moze da bude kriticno). Pretpostavljam da je bitno i da se kampanja dozira, kao sto rekoh za sada bi trebalo da ima sasvim dovoljno ljudi koji bi da se vakcinisu u narednih par meseci. A najavili su i da ce se u kampanju ukljuciti neke javne licnosti propisnih godina (iz sveta zabave itd.).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Šta je Tiodoroviću drugi medijski nastup zaredom, a on zvuči sasvim suvislo
 

Quote

Tiodorović je ocenio i da Kriznom štabu za borbu protiv korone "nedostaju komunikolog, psiholog, socilog".

"To se vidi unutar tima, u prenosu informacija i poruka koje se šalju. Komunikolog je bitan jer tačno zna kako bi trebalo komunicirati, jer to ne znaju baš potpuno ni lekari ni političari iz štaba", rekao je Tiodorovć.

Prema njegovim rečima, bitno je razgovarati sa građanima na terenu i čuti njihovo mišljenje, što on radi jer nije "kabinetski epidemiolog".

On je ocenio i da je potrebno imati dobru kampanju da bi vakcinacijom bio obuhvaćen veći procenat stanovništva, što je trenutno najslabija karika.

"Mi trenutno imamo četiri-pet spotova s uspešnim glumcima. Treba angažovati i umetnike i sportiste i poznate ličnosti, ali i obične ljude iz naroda. Treba snimiti i mlade ljude, studente, koji su vakcinisani da vide njihovi vršnjaci koji se dvoume", rekao je Tiodorović.

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, urosg3 said:

Sve 5 sve se slažem, ama zar nas ne ubeđuju da vakcinisani i dalje mogu da bude prenosioci, sećaš se kad sam pisao "ili maske ili mere" to je bio glavni argument.
Ako Mita vakcinisan može da širi virus onda ti je manje više isto.

jos uvek nema konacne potvrde da vakcinisani i imunizovani ne prenose virus, mada postoje indikacije. Zato je potrebno da i oni i dalje nose maske. Narocito treba videti kako stoji stvar s britanskim sojem kod koga je dovoljna manaj kolicina virusa da bi se covek zarazio

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...