Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 
Ima članak, fala [mention=243]nemanjaol[/mention], postavljen pre par stranica (usput i sajt je odličan).
 
Kada su ispitivali vakcine, merili su efikasnost, a efikasnost meri koliko se njih NIJE zarazilo nakon cepljenja (merili su im i antitela i ostale brojke, verovatno su velike brojke antitela poklapale kod onih koji se nisu zarazili, to ne znam, mrzi me da detaljno pročitam sve).
E sad, ja ne mogu da tvrdim, ali pretpostavljam da su oni nakon vakcine (u toku ispitivanja) i dalje nosili maske ili su se i dalje ponašali onako kako su se ponašali pre vakcine. I XX% njih se nije zarazio, pa je to XX% sada zvanična cifra kojom se posle fale proizvođači. Ja to razumem kao, ako se vakcinišeš, recimo ovim novim JJ cepivom I NOSIŠ masku, 66% je verovatnoća da uopšte nećeš da se razboliš od aktuelnog (najnovijeg apdejtovanog) kovida19. Ako si u tih 66% (i nosiš masku u gužvi), ja ne vidim kako drugi mogu od tebe da se zaraze.
 
Znači jedino ako 'oćeš da nakon cepljenja batališ masku skroz kad si u gužvi, mislim (a možda i grešim) da oni nisu tako ispitivali delotvornost vakcine.
 
 

Hvala na objasnjenju.

Da li to znaci da maske necemo nikad ostavit sa strane i da ce one biti svakodnevni deo odece? Kao gace npr? Nisam napisao carape, jer njih ne nosimo leti.
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Uveli su policijski cas u trenutku kad su brojke bile pale s 13000 na 4000 - i drze ga vec 2.5 meseca (plus sve ostale mere stoje jos od novembra/decembra).

 

U trenutku kad su brojke tako primetno padale, trebalo je da popuste bar neke mere na kratko, pa bi sad lakse mogli da pritegnu, ovako ispada da i uz najostrije mere brojevi rastu i ljudi gube poverenje u sve sto se radi.

sad gledam malo detaljnije nemacku i holandsku krivu.

 

Mi smo imali lose pracenje situacije izmedju 23.12. i negde 5.1. (zbog praznika je testiranje bilo redukovano), pa ne vidimo pravi pik tih dana (verovatno je bio visi od ovog sto je registrovano). Ne znam da li su kod vas u to vreme regularno testirali, pa vi zato imate taj pik bitno veci od naseg. Potom dve krive bukvalno idu paralelno na dole, translirane za nekih 150 zarazenih na milion stanovnika u 7 dana, a kasnije ta razlika pada na oko 100 (mozda je to posledica vaseg policijskog casa). I onda bukvalno od 14. 2. u obe zemlje krecu obe krive na gore. Kod vas prvo jace nego kod nas (ne znam sta se desavalo tih dana u Holandiji), da bi malo zastalo tu na kraju februara i pocetku marta. I onda od 9. marta u obe zemlje krive idu drasticno navise.

Kod nas su skole ponovo otvorene krajem februara (mozda u par pokrajina i sredinom februara), s nekom mesavinom pravila, a analiza gde se ko zarazio pokazuje porast zarazenih po skolama i vrticima s njihovim otvaranjem. Ne znam kakava je situacija kod vas bila po tom pitanju.

 

pazi sta pise na wikipediji za Holandiju:

Quote

In January 2021, it was discovered that personal data of people in the contact tracing database was illegally sold to fraudsters by call center employees having access to them.[92] A few days earlier, employees of testing company U-diagnostics were found to have shared personal data in a WhatsApp group of 300 employees, violating the GDPR privacy regulations

:classic_ohmy:

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Tomiprunet said:


Hvala na objasnjenju.

Da li to znaci da maske necemo nikad ostavit sa strane i da ce one biti svakodnevni deo odece? Kao gace npr? Nisam napisao carape, jer njih ne nosimo leti.

 

Pogledaj slike iz Izraela: kad dovoljno padne broj zaraženih/hospitalizovanih/umrlih onda se skidaju maske, ali (pretpostavljam) u toku procesa cepljenja, dok to traje, dok se ne cepi XX% stanovništva, maske se i dalje nose.

 

(još uvek nisam 100% rešio ali) Mislim da ću ja, lično, da nastavim da ih nosim u gužvi i posle pandemije, ne zbog nekakve predostrožnosti u odnosu na kovid19, već zbog drugih zaraznih bolesti, recimo gripa, zbog prirode posla (radim sa decom), svake godine sam 2, 3 puta bolestan od gripoznih stanja, dosadilo mi to više.

Edited by stray_cat
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

sad gledam malo detaljnije nemacku i holandsku krivu.

 

Mi smo imali lose pracenje situacije izmedju 23.12. i negde 5.1. (zbog praznika je testiranje bilo redukovano), pa ne vidimo pravi pik tih dana (verovatno je bio visi od ovog sto je registrovano). Ne znam da li su kod vas u to vreme regularno testirali, pa vi zato imate taj pik bitno veci od naseg. Potom dve krive bukvalno idu paralelno na dole, translirane za nekih 150 zarazenih na milion stanovnika u 7 dana, a kasnije ta razlika pada na oko 100 (mozda je to posledica vaseg policijskog casa). I onda bukvalno od 14. 2. u obe zemlje krecu obe krive na gore. Kod vas prvo jace nego kod nas (ne znam sta se desavalo tih dana u Holandiji), da bi malo zastalo tu na kraju februara i pocetku marta. I onda od 9. marta u obe zemlje krive idu drasticno navise.

Kod nas su skole ponovo otvorene krajem februara (mozda u par pokrajina i sredinom februara), s nekom mesavinom pravila, a analiza gde se ko zarazio pokazuje porast zarazenih po skolama i vrticima s njihovim otvaranjem. Ne znam kakava je situacija kod vas bila po tom pitanju.

 

pazi sta pise na wikipediji za Holandiju:

:classic_ohmy:

 

Znam da sam bila prilicno iznenadjena kad je reseno da se uvede policijski cas 14.januara, jer su tad borjevi padali, pa nikom nije bilo jasno zasto (bas) tad - ako se secate, bilo je nekih silnih demonstracija (ludost, svakako); verujem da je uvodjenje policijskog casa bilo inicirano panikom zbog britanskog soja, ali momenat kad je uveden policijski cas je mozda bio malo preuranjen u tom trenutku.

 

Mada, policijski cas, u situaciji kad nista ne radi, ni nema mnogo smisla, jer  oni koji se pridrzavaju mera nikud ni (nemaju da) idu, a oni koji se ne pridrzavaju mera, ne cekaju policijski cas da bi se okupili.

 

Navedoh gore rast brojki, i onda Rute dodje i izjavi da se sportski i kulturni dogadjaji mogu planirati vec od 1.jula. 

 

Jedina dobra stvar (da ne kazem pozitivna 😄 ) je da im se broj umrlih smanjuje - poslednjih dana pad ide ovako: 29, 15, pa 10.

Ocito je da je starija/ranjivija grupa zasticenija, mladji se u velikom broju zarazavaju, pa je ishod zaraze blazi, sto se vidi bar po brojkama umrlih.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Znam da sam bila prilicno iznenadjena kad je reseno da se uvede policijski cas 14.januara, jer su tad borjevi padali, pa nikom nije bilo jasno zasto (bas) tad - ako se secate, bilo je nekih silnih demonstracija (ludost, svakako); verujem da je uvodjenje policijskog casa bilo inicirano panikom zbog britanskog soja, ali momenat kad je uveden policijski cas je mozda bio malo preuranjen u tom trenutku.

 

Mada, policijski cas, u situaciji kad nista ne radi, ni nema mnogo smisla, jer  oni koji se pridrzavaju mera nikud ni (nemaju da) idu, a oni koji se ne pridrzavaju mera, ne cekaju policijski cas da bi se okupili.

 

Navedoh gore rast brojki, i onda Rute dodje i izjavi da se sportski i kulturni dogadjaji mogu planirati vec od 1.jula. 

 

Jedina dobra stvar (da ne kazem pozitivna 😄 ) je da im se broj umrlih smanjuje - poslednjih dana pad ide ovako: 29, 15, pa 10.

Ocito je da je starija/ranjivija grupa zasticenija, mladji se u velikom broju zarazavaju, pa je ishod zaraze blazi, sto se vidi bar po brojkama umrlih.

 

 

Pa pretpostavljam da je bila panika zbog britanskog soja. I kod nas je u januaru bilo predloga da se jos jace pritegne da bismo dosli do bas malog broja inficiranih, a onda bi i britanskom soju trebalo mnogo vise vremena da krene nekontrolisano da se siri. A u medjuvremenu bi se vakcinisali. No to nije usvojeno.

Kod nas je prosle godine samo sporadicno radjeno proveravanje sojeva, vise onako da naucnici malo provere sta se desava. Ali je s vestima iz UK reseno da se to drasticno poveca. Pa su mnoge univerzitetske klinike krenule s masovnom proverom, u Kelnu i Dizeldorfu su, mislim, poceli da  proveravaju svaki pozitivani uzorak (posle cega sledi intenzivno pracenje kontakata).

 

Mi smo u februaru imali nekoliko bas mnogo lepih dana. I sta je narod radio? Izasao na setalista na keju pored Rajne (u gradovima koji su na reci) i umesto da se rastrkaju duz reke (sve je lepo uredjeno, pa se moze) bila je guzva u delu koji je kod Altstadta, kao u doba pre corone (a to znaci velika). Iako ni tu nista ne radi, sve je zatvoreno (ali ljudi donesu neku klopicu, picence, sednu na stepenice/klupicu/cebence i uzivaju u lepom vremenu). Onda su uveli da se i tu na setalistu moraju nositi maske (iako je to napolju) i da se ne sme stajati/sedeti, vec moze samo setnja, mora se biti u pokretu.

 

Inace, kod nas su rekli da su primetili da sada mnogo vise mladjih godista zavrsi u bolnicama i ima tezu sliku u odnosu na situaciju pre godinu dana ili pola godine. Stoga smatraju da ne samo da je ovaj britanski soj zarazniji, vec i fatalniji. Ja se samo nadam da ce se ovi KONACNO smisliti da bi mogli da kopiraju UK i njihovu strategiju vakcinisanja (onim sto imamo i koliko imamo) da sto vise ljudi sto pre dobije nekakvu zastitu.

Link to comment
Share on other sites

@wwww

Mislim da je upravo to ideja s ovim 6-nedeljnim razmakom za Pfizer i u DE i u NL, a u NL cak traze da bude i duzi razmak - da bi se sto brze sto vise ljudi vakcinisalo barem jednom dozom. Plus, u aprilu ocekuju J&J, za koju i inace ide jedna doza. Mozda otud onaj Ruteov optimizam za dogadjaje u julu.

 

Kako god, ako je UK uspela da se izbori sa svojim sojem, koji je kod njih svakako bio dominantan, ostalima ostaje samo da "prepisu" sta UK radi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Mislim da je upravo to ideja s ovim 6-nedeljnim razmakom za Pfizer i u DE i u NL, a u NL cak traze da bude i duzi razmak - da bi se sto brze sto vise ljudi vakcinisalo barem jednom dozom. Plus, u aprilu ocekuju J&J, za koju i inace ide jedna doza. Mozda otud onaj Ruteov optimizam za dogadjaje u julu.

 

Kako god, ako je UK uspela da se izbori sa svojim sojem, koji je kod njih svakako bio dominantan, ostalima ostaje samo da "prepisu" sta UK radi

Upravo to. Bilo bi idealno kad bismo se svi odmah mogli "po propisima" vakcinisati PB ili Moderna vakcinom, ali posto to nije izvodivo daj sta das da zastitis sto vise ljudi ikako. Isto vazi za ovde pominjano "kinesko sranje od vakcine". Bolje ista nego nista. Narocito sad kad je najugrozenija populacija propisno vakcinisana. A i nosenje maski (i pranje ruku) nece nikom ugroziti osnovna ljudska prava (uprkos ostrom protivljenju pojedinih forumasa :classic_biggrin: ) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

Upravo to. Bilo bi idealno kad bismo se svi odmah mogli "po propisima" vakcinisati PB ili Moderna vakcinom, ali posto to nije izvodivo daj sta das da zastitis sto vise ljudi ikako. Isto vazi za ovde pominjano "kinesko sranje od vakcine". Bolje ista nego nista. Narocito sad kad je najugrozenija populacija propisno vakcinisana. A i nosenje maski (i pranje ruku) nece nikom ugroziti osnovna ljudska prava (uprkos ostrom protivljenju pojedinih forumasa :classic_biggrin: ) .

 

Evo kod mene u gradu, ovde u Srbiji, mislim da je vakcinisano preko 20 000 gradjana - koliko pratim one izvestaje o brojevima u Srbiji, moj grad se ne spominje medju gradovima sa znacajnim brojevima zarazenih ovih dana; a velika vecina vakcinisana Kinezom.

Nije repezentativan uzorak, ali ok, tu je sta je - kod mame u naselju, od ljudi koje znam da su se vakcinisali Kinezom, ima ih bar 20-ak; samo se jedna komsinica od 86 godina zarazila, u bolnici je s upalom pluca. Ostali svi ok. Vecina njih sad vec preko 6 nedelja od druge doze

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Mislim da je upravo to ideja s ovim 6-nedeljnim razmakom za Pfizer i u DE i u NL, a u NL cak traze da bude i duzi razmak - da bi se sto brze sto vise ljudi vakcinisalo barem jednom dozom. Plus, u aprilu ocekuju J&J, za koju i inace ide jedna doza. Mozda otud onaj Ruteov optimizam za dogadjaje u julu.

 

Kako god, ako je UK uspela da se izbori sa svojim sojem, koji je kod njih svakako bio dominantan, ostalima ostaje samo da "prepisu" sta UK radi

U Francuskoj je cetiri nedelje sada

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, handys said:

Evo naidjoh na ovo:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8942781/

 

Does malarial tolerance, through nitric oxide, explain the low incidence of autoimmune disease in tropical Africa?

 

We propose that the nitric oxide causing high serum levels of reactive nitrogen intermediates in malaria-tolerant individuals is generated in macrophages during the establishment and maintenance of malarial tolerance, and makes autoimmune disease rare in many tropical rural populations by minimising proliferation of autoreactive T cells. 

 

I iz jednog skorijeg rada:

 

Recent studies reported that NO levels were significantly lower in patients with COVID-19, which was suggested to be closely related to vascular dysfunction and immune inflammation among them.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7754882/

 

Ako je ovo slucaj, onda bi visok NO znacio minimizaciju efekata korone, s tim sto jedan raniji rad kaze da je unos NO nepredvidivih efekata pa to otezava terapijsku primenu.

 

https://www.nature.com/articles/ni1001-907

 

Protective and toxic effects of NO are frequently seen in parallel. Its striking inter- and intracellular signaling capacity makes it extremely difficult to predict the effect of NOS inhibitors and NO donors, which still hampers therapeutic applications.

 

Mada vidim da ima predloga da se NO iskoristi za kovid:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7754890/

 

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2021/nj/d0nj03823g#!divAbstract

 

Iz ovog drugog:

 

NO has already been reported to be an effective anticorona (first strains of corona virus). Within the past two months there has been an increased focus on the potential of NO for treatment of coronavirus and COVID-19 infection.

 

Sad, dokle ce se stici s ovim ne znam, ali deluje kao stvar vredna daljeg razmatranja, posebno kad razmisljamo o prirodnom imunitetu.

 

 

 

 

 

 

 

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-increase-nitric-oxide

Link to comment
Share on other sites

Do sada dijsapora dolazila da popravlja zube, to su bar placali.

Sada dolaze da se bodu besplatno pa ce kad se vrate u Evrope i Amerike da pljuju precednika po internetima.

Pametnom dosta, sta nije jasno?

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Ha-ha 17
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Clash said:

Do sada dijsapora dolazila da popravlja zube, to su bar placali.

Sada dolaze da se bodu besplatno pa ce kad se vrate u Evrope i Amerike da pljuju precednika po internetima.

Pametnom dosta, sta nije jasno?

 

 

 

Tri coveka u redu, reko' valjda me nece niko prepoznati, kad eto jednog druga u tom mini-redu i vice:"Sta si dosla kod nas da se vakcinises? Gde su ti Amerika i Nemacka?"

 

Ja k'o kralj:"Sourbija moja dourzava, ja tu placa pourez!"

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 18
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, urosg3 said:

Sve je to okay dok je Kon nebitan i dok god njegov kredibilitet bude samo njegov.
Čim ga staviš u poziciju da ga se nešto pita za nešto, bilo šta - onda njegov kredibilitet postaje problem, opšti. I kad on sa takvim kredibilitetom zagovara vakcinaciju, mnogo bi bilo bolje da mu je kredibilitet nesporan.
Čisto ono verodostojnosti radi.

 

Okrecemo se u krug...

Previse ljudi ima koji traze da im neki autoritet (ako je moguce, sa "kredibilitetom") kaze sta da rade, a ne misle svojom glavom.

Za relevantno misljenje (pod tim mislim na apstrakno misljenje, ne na "misljenje" u slikama) je potrebno prvo znanje jezika (bez jezika nema apstraktnog misljenja) a drugo - neki stepen obrazovanja. Ovih stvari u "masama" nema dovoljno, pa onda slede vec nekoga ko im se dopada na osnovu ogranicenih i nerelevantnih kriterijuma.

 

BTW, sta bese sa onim nekim seljakom iz Vojvodine (bilo ga je na raznim vestima pre nekoliko godina) koji je prepravio traktor tako da ide na vodu? Vidis, i o tome je mnogo ljudi imalo pozitivno "misljenje" - zato jer nemaju obrazovanje da razumeju koja hemijska reakcija i pod kojim uslovima stvara toplotu i kako se toplotna energija pretvara u mehanicku. A i jezik im je ogranicen jer ne znaju sta neke strucne reci znace i na sta se odnose.

Ti isti ljudi sada imaju "misljenje" o vakcinama i merama, mada ni za to nemaju obrazovanje.

 

Sto se mera tice, ti si svakako u pravu da su neke nerazumne, ali se ponegde ne slazemo koje su.

Maske svakako imaju smisla i potrebne su, recimo u javnom prevozu ili bilo kakvom obliku guzve. Ne treba vise objasnjavati zasto...

Ali ja nikako ne vidim logiku u ogranicenom radnom vremenu prodavnica. Naprotiv, bilo bi mi logicnije da se radno vreme produzi, a da se ogranici broj ljudi po kvadratnom metru - tako bi se guzve i potencijali za prenosenje zaraze smanjili.

 

Tvoj stav "ili vakcinacija ili mere, ne moze oboje" nema smisla u situaciji kakva je (za) sada, a verujem da to i sam znas - samo izrazavas neki "principijeni" stav koji bi bio u redu da su svi na istom nivou.

No, jos postoje mnogi koji bi traktor vozili na vodu, pa njih neko mora batinom terati u red (recimo, zabraniti im da usred epidemije urlaju u kafani ljubeci istomisljenike).

 

 

 

16 hours ago, Tomiprunet said:

Ja zelim sebi dobro, zato cu se vakcinisat. Uopste me ne interesuje da li ce se bilo ko drugi vakcinisat ili nece. Niti zelim da osudjujem. Nema tu mazohizma.

 

Slavisa, ovo moze izgledati kao tolencija, ali nije - zato sto nije tolerantno prema normalnima.

Ne postoje dve ravnopravne strane nego normalni i nenormalni. Nenormalni treba da nas interesuju jer ugrozavaju normalne. I treba ih naterati na normalno ponasanje (ovde, vakcinaciju).

Po tvojem stavu, "ja cu kroz ovu krivinu sa 40 km/h jer je toliko moguce i dozvoljeno, a bas me briga hoce li neko probati sa 200."

Ali, taj ce mozda izleteti bas u tebe i ubiti te. Ili, ako izleti sam i ubije samo sebe, kad se nadje dovoljno njih - poskupece i tvoje osiguranje jer ce pokrivati vise stete.

Zato ga, pa i drzavnom represijom, treba naterati da prodje kroz krivinu tako da ne ugrozi nikoga.

 

Isto vredi i za vakcinaciju.

  • Like 7
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...