Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, shonke said:

Ma oni računaju da će zap balkan da pokrije šizoje. Videli da poklanja i levo i desno pa nema potrebe da se oni nešto cimaju.

Iz koje fabrike nama stiže rajfajzen?
Zeka dolazi iz Indije pa nema frke, o putinu I siju da ne pričamo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Fajzerica stize redovnom morskom linijom Medeljin-Bar pa kamionima do Beograda. To je linija koja saobraca dva puta mesecno i posade imaju neprocenjivo iskustvo u prevozu osteljivijh materija.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

Samo da prijavim da sam se bocnuo i drugi puta, jipi jeeeeee.

 

Da bih dobio odgovor od Hr MUPa;

 

 

Sta su ti Latini, sta sve izmisljaju da ne bi priznali da je Vucic evropski prvak sveta i gospodar vakcina.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

Gledam sad malo brojke. Ova P1 varijanta što kida Brazil je očigledno horor. Zaobilazi i postojeća antitela. Ljudi se zaražavaju po drugi put, bez ikakvih problema. Juče je Brazil imao više mrtvih nego cela Evropa. Jezivo. Ne dao bog da to sranje od P1 dođe i raširi se kod nas. Sa ovim britanskim imamo ovako kolaps, to bi nas tačno sahranilo. 

 

Danas, lokalna biolnica, nas nekoliko ceka na UZ, nema zakazivanja od kad je epidemija, dodjes, cekas pa mozda ti se i posreci. Kabinet za UZ i RTG su u istom dugackom hodniku do kojeg se dolazi ulaskom u zgradu pored i merenjem temperature na ulazu. U neko doba, iz unutrasnjosti bolnickog dela, iz lifta izlazi med.sestra u skafanderu, za njom tapka ( bizarne pantofne sa ruzicasti zekama) mlada zena u pizami, sestra otvara 2 bravice na staklenim vratima koja odvajaju nas hodnik (tzv zelena zona) od kovid ambulante (tzv crvena zona) koje je prepuna. Izlaze obe, vrata ostaju otvorena. Nakon 20 minuta ista med. sestra i pacijentlinja izlaze iz RTG kabineta na vrata koja su u hodniku koji je, jel te, zelena zona. Za njima izlazi rentgenolog i kaze nam da izadjemo napolje jer  sluzbeno lice treba da obrise pod u hodniku s obzirom da je pozitivna pacijentkonja upravo prosla pored nas. Naroguseno ga pitam da l je primetio da se crvena i zelena zona mesaju a on odgovora da je tako odredio dir. bolnice, da su se oni, lekari, bunili ali da je tako kako je, izadjite pa se vratite za 1 h, dok se ne dezinfikuje zelena zona.

Eto tako, u gradu, urbanoj sredini, gradskoj bolnici kojom vlada SNS kadar i u kojoj lekari pristaju da umiru tiho, na respiratoru, jer nisu u stanju da zastite ni sebe  ni pacijente. 

Da ne bude zabune: RTG kabinet ima 2 vrata, jedna su u crvenoj zoni kovid ambulante a druga u hodniku koji je u zelenoj zoni. U kabuinetu se ukrstaju i bolesni i zdravi jer je to jedini RTG u gradu. Kad razmislim 5000+ na dan novozarazenih je i malo koliko je nasa glupost velika.

Edited by Pletilja
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, shonke said:

Iz koje fabrike nama stiže rajfajzen?
Zeka dolazi iz Indije pa nema frke, o putinu I siju da ne pričamo.

 

Posto ni Nutela nije ista za EU i za nase trziste, treba proveriti onda gde Nutela ima svoje pogone za Balkan i zemlje treceg sveta, pa je Fajzerov pogon odma tu levo. 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Posto ni Nutela nije ista za EU i za nase trziste, treba proveriti onda gde Nutela ima svoje pogone za Balkan i zemlje treceg sveta, pa je Fajzerov pogon odma tu levo. 

Brate taj fajzer živi po spam folderima, zajedno sa onim princom iz Eritreje što je umro bez naslednika, a  službeniku banke  nedostaje 50 USD da podigne nasledstvo i da ga podelimo 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Brate taj fajzer živi po spam folderima, zajedno sa onim princom iz Eritreje što je umro bez naslednika, a  službeniku banke  nedostaje 50 USD da podigne nasledstvo i da ga podelimo 🙂

 

Zanimljivo, meni se iz istog razloga javio princ iz Nigerije. Kakve su sanse? Izgleda bas nestasica u Africi.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Meni se maopre javio emailom službenik us treasury department da mi javi da imaju neke pare (950k us dolara) kao neki debt refund I da mu pošaljem podatke i sta ti ja znam pa da mi uplate.
Sve super, baš bi mi dobro došlo to nesto dolara da mi se nađe.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Zanimljivo, meni se iz istog razloga javio princ iz Nigerije. Kakve su sanse? Izgleda bas nestasica u Africi.

Negde, ima jedno 10 godina unazad, jedan lik na blogu ušao u prepisku sa Nigerian fraud likovima, i toliko je bio uporan i dosadan da je on njima izvukao 15 USD, koji je kralj.

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Da ponovimo jos jednom da niko nije rekao da vakcina (ne samo kineska nego ni fajzer ni bilo koja druga) ne sprecava zarazavanje - nego sprecava tezi oblik i smrt - mislim to bi trebalo ocekivati od vakcine

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ciao said:

Da ponovimo jos jednom da niko nije rekao da vakcina (ne samo kineska nego ni fajzer ni bilo koja druga) ne sprecava zarazavanje - nego sprecava tezi oblik i smrt - mislim to bi trebalo ocekivati od vakcine

 

Da, samo može se primetiti, anegdotalno naravno, da je svako čuo bar za jedan slučaj u bližem ili daljem okruženju o zaražavanju nakon Sinopharma. I to u solidnom broju slučajeva sa ozbiljnijom slikom. Naravno, Sinopharma je i dato najviše, i sve je na tom nivou da smo čuli, ozbiljne podatke nemamo, a to je ono što dodatno i nervira. A znajući vladajuću garnituru oni ni ne žele da ostave šansu da se pokaže da tu nešto nije kako treba ili da je vakcina daleko manje efikasna nego što su istraživanja tvrdila.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djole said:

 

Da, samo može se primetiti, anegdotalno naravno, da je svako čuo bar za jedan slučaj u bližem ili daljem okruženju o zaražavanju nakon Sinopharma. I to u solidnom broju slučajeva sa ozbiljnijom slikom. Naravno, Sinopharma je i dato najviše, i sve je na tom nivou da smo čuli, ozbiljne podatke nemamo, a to je ono što dodatno i nervira. A znajući vladajuću garnituru oni ni ne žele da ostave šansu da se pokaže da tu nešto nije kako treba ili da je vakcina daleko manje efikasna nego što su istraživanja tvrdila.

 

Ja sam čuo za par slučajeva ali za ozbiljne slike ne. Ok, imamo primere ovi starijih, Tozovac, Vlasta, Ana Gligić...Jbg, igramo se ogromnim brojevima. Milion ljudi je primilo Sinofarm do sada, bilo bi čudno da nismo čuli s obzirom na % efiaksnosti od max 75. 

 

Posebno ako ima probleme kod starije populacije. Alternativa je da ništa ne prime. No brainer. 

 

Samo se apsolutno slažem, zarad buduće vakcinacije, planova (kako ti smešno zvuči u ovoj državi) o imunizaciji i na jesen i naredne godine, mora da se vodi evidencija, makar neka. Da se, ako ništa drugo, bolje vakcine preraspodele na starije. I to ponavljam kao papagaj, da je tu država najviše fejlovala, što je omogućila ljudima da biraju.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

E, sad ćemo da vidimo vrede li ičemu ove vakcine....Zove koleginica iz HR malopre, prekida me bogu hvala u gledanju ovog horora od fudbala...od sutra smo svi nedelju dana home office, jedan zaražen kolega. A juče bio do mog stola, bio tu 5-6 minuta, još sam opominjao majmuna što mu je maska ispod nosa. 

 

Pa da vidimo šta će biti...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nas 40-tak sa posla je vakcinisano, sutra 4 nedelje nakon Sinofarm revakcine. Desetak dana posle revakcine ja radim sa koleginicom koja je inače na imunosupresivima, na 30cm jedna od druge, obe imamo maske. Kaže ona, nešto mi je nos bzvz, malo kašljem, i tako dva dana kasnije kaže da je pozitivna na antigenskom testu. Dva dana kasnije otac joj ima slične simptome, srčani bolesnik, isto revakcinisan i pozitivan na antigenskom testu. Oboje su prošli sa, pa hajde da kažem, lakšim simptomima. 

Svi koji su bili u bliskom kontaktu sa njom, uključujući i mene, nisu se razboleli.

Eto toliko o Sinofarm vakcini, ipak radi, rekla bih.

 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, NMX said:

. Da se, ako ništa drugo, bolje vakcine preraspodele na starije. I to ponavljam kao papagaj, da je tu država najviše fejlovala, što je omogućila ljudima da biraju.

Ama, manite se nase 65+ glave i gledajte da vi mladji prezivite! 

Sve do danas postojece kulture su gledale da se rese nas starijih jer nismo vise nizasta a ova danasnja - bas nas hoce da spasava!

Em je licemerno em je apsurdno, zivot ne ide unazad.

Ako se obistini da su novi sojevi sve zarazniji i ubitacniji, nema teorije da se sacuvaju zdravstveni sistemi pa prema tome batalite vise sa vakcinisanjem matorih i smislite nesto sto ce da sacuva zivote onih koji imaju cemu da se nadaju. 

Dakle, gledajte svoja posla i ne brinite za nas. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Love 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pletilja said:

Ama, manite se nase 65+ glave i gledajte da vi mladji prezivite! 

Sve do sdanas postojece kulture su gledale da se rese nas starijih jer nismo vise nizasta a ova danasnja - bas nas hoce da spasava!

Em je licemerno em je apsurdno, zivot ne ide unazad.

Ako se obistini da su novi sojevi sve zarazniji i ubitacniji, nema teorije da se sacuvaju zdravstveni sistemi pa prema tome batalite vise sa vakcinisanjem matorih i smislite nesto sto ce da sacuva zivote onih koji imaju cemu da se nadaju. 

Dakle, gledajte svoja posla i ne brinite za nas. 

 

 

Ma ne zezaj!

 

Mladji ce preziveti i sa blazom vakcinom i bez vakcine, stariji nece. Ako vec moze da se raspodeli bolje, zasto to ne uraditi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Ja sam čuo za par slučajeva ali za ozbiljne slike ne. Ok, imamo primere ovi starijih, Tozovac, Vlasta, Ana Gligić...Jbg, igramo se ogromnim brojevima. Milion ljudi je primilo Sinofarm do sada, bilo bi čudno da nismo čuli s obzirom na % efiaksnosti od max 75. 

 

Posebno ako ima probleme kod starije populacije. Alternativa je da ništa ne prime. No brainer. 

 

Samo se apsolutno slažem, zarad buduće vakcinacije, planova (kako ti smešno zvuči u ovoj državi) o imunizaciji i na jesen i naredne godine, mora da se vodi evidencija, makar neka. Da se, ako ništa drugo, bolje vakcine preraspodele na starije. I to ponavljam kao papagaj, da je tu država najviše fejlovala, što je omogućila ljudima da biraju.

 

Pa ja čuh za par slučajeva ljudi u dobi 50-60 godina koji završe u bolnici... za to je mene već ozbiljna slika čim zahteva hospitalizaciju.

 

Ja ne donosim nikakve zaključke, samo kažem da svako sa neke strane čuje, a kada ne postoji evidencija to onda može i da se preuveliča. Zato je bitno da imamo neke podatke.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djole said:

 

Pa ja čuh za par slučajeva ljudi u dobi 50-60 godina koji završe u bolnici... za to je mene već ozbiljna slika čim zahteva hospitalizaciju.

 

Ja ne donosim nikakve zaključke, samo kažem da svako sa neke strane čuje, a kada ne postoji evidencija to onda može i da se preuveliča. Zato je bitno da imamo neke podatke.

 

Verujem, veliki su brojevi u pitanju. Ono što je takođe važno, tajming. Ako znamo da kinez pravi antitela do 40 dana od druge doze, dakle dosta kasno, treba i to imati u vidu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...