Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, JohnnyDragon said:

Juče. 

Ma ja se stv pazim, msm jesam medju ljudima, ali maske n95 uvek, itd. 

Nista drugo osim temperature nemam. 

Ako sam bas baksuz da zakačim koronu tipa neki dan pre vakcinaciju, jbt ga onda 😑

Videću, sutra ako ne prodje pitaću već nekoga od lekara šta i kako, mada vidim da je većina poznanika koja je primila AZ imala temperaturu, jedan drugar 41°.

Međutim, ovo stvarno smara. 

 

Paracetamol max 4 g dnevno, znaci maximalno 8 tableta od 500 mg. Nista alkohol, i ako ne bude bolje sutra uvece, zovi Dr. Odmaraj, uzimaj dosta tecnosti, i bice ok

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Na newsmax bio prilog o friziranim brojevima preminulih. 

Milovan Suvakov uradio detaljnu analizu, sansa da mesec dana broj umrlih bude 13 - 17 je 1:3,5 milijardi. 

 

 

Znamo da je tokom aprila 2020 bilo tridesetak dnevno iako je zvanično bilo do deset dnevno.

 

Sada mi se nije činilo da lažu. Nemma dokaza, ali mislio sam da sad ne lažu.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ras kass said:

Na newsmax bio prilog o friziranim brojevima preminulih. 

Milovan Suvakov uradio detaljnu analizu, sansa da mesec dana broj umrlih bude 13 - 17 je 1:3,5 milijardi. 

 

 

Gledala sam....zaista je bilo skoro potresno kada je rekao da su to brojke prijavljene WHO i da ce to ostati u bazi podataka za sva vremena. Tako da nam blam ne gine ni kroz 100 godina. Jeste, nama ne gine blam, to se radi u nase ime. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, Harmonika said:

Bogme, i Novi Sad i okolina, delovi BG koji su najveca zarista, KG..

Inače kako ovaj vokabular menja jezik je čudesno. Ukucaš "žarište" u Google, pretražiš slike, i voila, od novonormalnog nećeš videti ni dim ni vatru... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Ne kapiram bas sta zelis reci...

Da je toliko rabljena reč "žarište" da je toliko izmenjen njen smisao, i da je Google vezuje za koronu, a ne za vatru. Toliko se izlizala da je izmenila stvarno značenje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Juče. 

Ma ja se stv pazim, msm jesam medju ljudima, ali maske n95 uvek, itd. 

Nista drugo osim temperature nemam. 

Ako sam bas baksuz da zakačim koronu tipa neki dan pre vakcinaciju, jbt ga onda 😑

Videću, sutra ako ne prodje pitaću već nekoga od lekara šta i kako, mada vidim da je većina poznanika koja je primila AZ imala temperaturu, jedan drugar 41°.

Međutim, ovo stvarno smara. 

 

Drži se, i javljaj nam kako si.

 

 

1 minute ago, djura.net said:

Mislim da je besmisleno zakljucavati celu zemlju, ali Nis I Vranje sa 50% zarazenih od broja testiranih bi morali da budu na drasticnim merama, mozda cak I putovanja zabraniti odatle, ovo je preozbiljna eksplozija zarazenih.

 

Da smo normalna zemlja, a nismo, da imamo pravi, odgovorni  Krizni štab, a nemamo..logično bi bilo da se strožije mere, pa i zabrane kretanja regulišu po okruzima.

 

Ukoliko je kritično u Šumadijskom okrugu tamo uvesti stroge mere, koje opet ne treba sprovoditi u Sremskom okrugu gde je na primer 0 zaraženih ili 10 zaraženih.

 

Problem je što nismo ozbiljna zemlja i što ovde imamo i neozbiljne ljude, ne samo na funkcijama, već je i sam narod neozbiljan ( ne mislim na narod u celini ). 

 

Ko je odgovoran za ovu eksploziju zaraženih? Ukoliko se tim zaraženima ustanovi da su zaraženi britanskim sojem koronavirusa, krivac je poznat.

 

Krivac nije smeo da dopusti sletanje aviona iz Velike Britanije. Sve zemlje oko nas su zatvorile svoje granice za ulazak ljudi iz Britanije, mi nismo.

 

Kriv je i što se ne obazire na preporuke medicinskog dela KrŠ i lekara koji su van KrŠ a koji su molili i tražili zatvaranje.

 

To što priča o nabaci nekog ogromnog broja vakcina ne olakšava njegovu krivicu kada mu se jednog dana bude sudilo. 

 

I kako to sada kuka i moli da se ljudi vakcinišu, a ovamo smo vakcinisali najviše ljudi u regionu?

 

Izvinjavam se na offtopicu i što mešam politiku, ali ovo je strašno. 

 

Koju ekonomiju on spašava? Kineske fabrike i njihove kafiće i restorane? Kakav je on čovek kad između života ljudi i ekonomije, on bira ekonomiju?

 

***

 

Čitam šta pišete o nuspojavama vakcina. Čula sam se sa prijateljicom koja je lekar. Savetovala je kinesku vakcinu.  Prijavila sam se i prijavila da ne mogu da idem na mesto vakcinacije- verovatno u tom slučaju ili dolaze kući, ili šalju ekipu koja vozi do DZ. Javiću 🙂 

 

Zaista mislim da je dosta ljudi zaraženo u tim redovima, dok su čekali da uđu da prime vakcinu.  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Koju ekonomiju on spašava? Kineske fabrike i njihove kafiće i restorane? Kakav je on čovek kad između života ljudi i ekonomije, on bira ekonomiju?

To je inače jedna zabluda, da se bira između zdravlja i ekonomije. Ako ti dozvoliš da ti virus izmakne kontroli, onda će mnoštvo ljudi sami od sebe da se izoliraju da duži period, bez ikakvih vladinih mera jer će se plašiti da pokupe koronu ako je svudge oko njih. To će imati posledite na barove, restorane, šoping centre, itd itd. Takođe, mnoštvo bolesnih i izoliranih će se osetiti u industrijama (nema ko da radi posao itd), da ne govorimo o zdravstevnom sitemu. E sada, i beskonačni lockdown je glup takođe - treba imati neki jasan cilj i plan.

 

U New South Wales-u (NSW, jednoj od država Australije), to je lepo rešeno i otprilike ovako izgleda:

 

1. Efektivno i besplatno testiranje, da se potencijalni outbreak brzo identifikuje 

2. Ako se pojavi pozitivan slučaj, praćenje i izolacija svakog bliskog kontakta

3. Ako se nadje outbreak i broj pozitivnih je veći od jasno definisanog broja (na primer, 10+ dnevno za dva uzastopna dana), zatvaranje opštine ili opština na neko kratko vreme. Za veći krug, strožije mere ali ne i zatvaranje

4. Ako i dalje raste i stigne do nekog većeg definisanog broja (na primer, 100 dnevno) - sledi zatvaranje. To se još nije desilo u Sidneju, osim zatvaranja u martu prošle godine koji je bukvalno bio world wide. 

4. Postepeno popuštanje mera kako se brojke smanjuju (isto jasno definisane), i opuštanje kada community transmission bude 0

 

Kako je to izgledalo u praksi? Kada bude neki outbreak u Sidneju (a bilo ih je nekoliko), ne zatvara se ceo grad - nego opštine gde su zarišta, i to na kratko vreme. Onda efektivno praćenje kontakta stupa na scenu - bližnji kontakti se izolariju da se virus ne bi oteo kontroli. Posle par nedelja, stanje se vrati na normalu. Ovde je sve otvoreno, restorani, barovi, i klubovi rade, živi se manje više normalan život. Jedino što fali je što je ples unutra i dalje zabranjen, što mi je glupo kada nema community transmission. Na žalost, druge države u Australiji nisu tako efektivne (na primer, Queensland i Viktorija) - i to me nervira. A nervira me zato što, za razliku od New South Wales, nemaju efektivno praćenje kontakata. To je vladina odgovornost. Tako, umesto da su pametno investirali da poboljšaju sistem, uzeli su lockdown opciju, koja je mnogo koštala turističku industriju u tim državama (kada je lockdown, letovi se otkazuju itd itd). Sada retko ko će da ide u Queensland ili Viktoriju, jer je suviše rizično da se granica zatvori zbog par slučajeva. Naravno, vlade tih država ne govore o manjku investiranja - nego se hvale kako su spasili živote. Pa ako nemaš efektivno praćenje kontakta (dobru tehnologiju, dovoljno ljudi i dobro treniranih, dobar plan) - lockdown ti ostaje jedina opcija. Da su investirali kako treba, mnogo manje bi ih koštalo a i životi bi bili spašeni. 

 

E sada, ne kažem da je ovo što radi NSW moguće u Srbiji. Kao prvo, sem kritične radne snage i Australijskih povratnika, nema internacionalnog putovanja u Australiju. A za mnoge postoji i dvonedeljni karantin. Drugo, Srbija ima mnoštvo gastarbajtera koji se vraćaju često. Treće, Srbija nije bogata kao Australija, nema toliko testova itd itd. 

 

Ali majku mu, neki plan bi trebao da postoji. 

 

 

Edited by Darko
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moji baka i deka vakcinisani u petak. Dan ranije prosla anketa kroz selo ko hoce da se vakcinise (malo planinsko selo od oko sto pedeset ljudi), posle dosao kombi iz opstine po njih, dobili vakcinu, bili neko vreme pod nadzorom, pa ih kombi vratio nazad. Verovatno je to islo u vise tura. Inace primili Kineza, deka ima 85 a baka 80 godina.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@Darko Imam rođake u Australiji, u Viktoriji...i znam za taj lockdown i kako je to izgledalo, ne znam da li su ponovo zatvoreni.

 

Moji imaju kuće i u Novom Južnom Velsu, i dva ujaka su tamo boravila nekoliko meseci, dok se Vikorija nije ponovo otvorila ( u Viktoriji, tačnije u Melburnu im je stalno prebivalište ).

 

Nemoguće je porediti Australiju ili neke druge zemlje sa Srbijom. Srbija je siromašna zemlja, broj siromašnih raste ( ne znam najnovije statistike ).

 

U Srbiji, od početka pandemije do danas ne postoji nikakav pravi plan za borbu protiv ovog virusa. 

 

Prošle godine su uveli vanredno stanje i policijski čas jer nisu imali ni dovoljno opreme a ni PCR testova. Samo su kupovali vreme. 

 

Danas se opet suočavamo sa velikim brojem novozaraženih i čitam sada na Tviteru i na sajtu RTS-a da u bolnici u Batajnici sada ima oko 50 slobodnih mesta ( bilo ih je toliko dok je direktorka davala izjavu za TV ). 

 

I ova masovna vakcinacija na BG i NS Sajmu iako kažu da je super organizovana, meni izgleda stihijski organizovana- veliki broj ljudi na jednom mestu, evo pisao je @Klotzen kako je to izgledalo u Novom Sadu kada je išao da se vakciniše. 

 

Sve u svemu strašno. Ne znam kada će se ovo u Srbiji završiti, a pravi broj umrlih možda nikada nećemo saznati..   

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@Darko Imam rođake u Australiji, u Viktoriji...i znam za taj lockdown i kako je to izgledalo, ne znam da li su ponovo zatvoreni.

 

Moji imaju kuće i u Novom Južnom Velsu, i dva ujaka su tamo boravila nekoliko meseci, dok se Vikorija nije ponovo otvorila ( u Viktoriji, tačnije u Melburnu im je stalno prebivalište ).

 

Nemoguće je porediti Australiju ili neke druge zemlje sa Srbijom. Srbija je siromašna zemlja, broj siromašnih raste ( ne znam najnovije statistike ).

 

U Srbiji, od početka pandemije do danas ne postoji nikakav pravi plan za borbu protiv ovog virusa. 

 

Prošle godine su uveli vanredno stanje i policijski čas jer nisu imali ni dovoljno opreme a ni PCR testova. Samo su kupovali vreme. 

 

Danas se opet suočavamo sa velikim brojem novozaraženih i čitam sada na Tviteru i na sajtu RTS-a da u bolnici u Batajnici sada ima oko 50 slobodnih mesta ( bilo ih je toliko dok je direktorka davala izjavu za TV ). 

 

I ova masovna vakcinacija na BG i NS Sajmu iako kažu da je super organizovana, meni izgleda stihijski organizovana- veliki broj ljudi na jednom mestu, evo pisao je @Klotzen kako je to izgledalo u Novom Sadu kada je išao da se vakciniše. 

 

Sve u svemu strašno. Ne znam kada će se ovo u Srbiji završiti, a pravi broj umrlih možda nikada nećemo saznati..   

Slažemo se 100%, o boldovanom i palamudim :classic_biggrin: I Vijetnam je siromašan pa ima neki plan, nije sve u parama. 

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...