Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Spodobo Flak, ti li si? 😮

 

Ne, nego se sukljam i gde treba i gde ne treba 🙂

 

 

Inace, srednje skole idu online od 8. do 12. marta - citavu jednu nedelju. Unapred zalim zbog koleginica iz srednjih koje ce ostati bez karanfila ove godine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Srećan rođendan Predsedniku, hvala mu što se bespoštedno bori za život svakog od nas.
Živela Srbija!


p.s. kako mi ide? 🙂

 

 

Uros danas sa klincima iz komsiluka u setnji po Jajincima, čru stori:

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Kuku, antivakserizam pusta korenje i medju medicinarima :ajme::lol_2:

 

Salu na stranu, pisi cesce (mislim da je ovo prvi put na forumu da se ova fraza koristi bez sarkasticne note).
I da ti se javno izvinim za pomalo nedolicne poruke od pre par meseci. Zaboravi da sam ti ista trazio 😄 . Ostavio sam to iza sebe (za sada).

Ja, nekako, i nisam razočarana. Videla uživo kako izgleda u različitim oblicima i, negde, skapirala da je tačno ono So it shall be written, so it shall be done.

Vranjanac hoće pare.

Pušim i dalje.

Srednjoškolci iduće nedelje ne idu u školu.

Izašlo mi naselje na TV- banda dece od 1-8 razreda teroriše savesne građane mačevanjem i bacanjem semenki.

Još da se pojavi album sa sličicama aktera ove naše sprdnje i to je to- zaokruženo.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Likvi said:

A sad da se predstavim

Osoba A, B, C ja sam Jovana Stojković

Čak i ta bednica se špricala F.

Ja sam ona prava Jovana.

" Hoću vakcinu, ali da bude ispitivana 10 godina, a ne ko ovi fensi doktori s pudlicama- odjednom im ne smeta što se daje nešto što postoji 6 meseci"

 

Postoji li neki dokaz za ovo? Živ nisam da vidim, ima par ljudi koje bih nakon toga naterao da se bese.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

 

 

Slobodno se obrati ovima iz Izraela, posalji svoje objasnjenje, znace da cene, nadam se.

 

 

 

Nemam sta da se obracam ovima iz Izraela kad si ti demantovala samu sebe postovanjem tog clanka.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Ryu said:

Sta se preporucuje za povecanje vrednosti trombocita pored acetisalne kiseline? Sta kazu forumski lekari i ostali upuceni u materiju. 


Acetilsalicilna kiselina iliti aspirin inhibiše funkciju trombocita, pa mi nije baš najjasnije šta želiš da postigneš?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mrd said:

Daj pojasni mi. How not to walk in their shoes. Dok ne dobijes vaccine ti jesi u njihovim papucama. 🙂 

Pojasni mi ocigledno ne mogu da shvatim sta pokusavas da kazes.

Da se razumemo, ne smeta mi da neko ne primi vaccinu, ali mi ovo nije jasno.

Poenta je da ne treba da budeš u njihovim papučama jer slika aludira da su klovnovi.

 

Ja ne znam koliko je puta objašnjeno, ljudi treba da se vakcinišu:

- Da bi zaštitili sami sebe

- Da zaštite one koji zbog problema sa imunitetom ne mogu da se vakcinišu

- Čak i ako su bili bolesni, da bi poboljšali svoj immune response na nove sojeve

- Da spreče nove sojeve. Što je više vakcinisanih, manje šanse da virus kruži i mutira

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Acetilsalicilna kiselina iliti aspirin inhibiše funkciju trombocita, pa mi nije baš najjasnije šta želiš da postigneš?

Da "pojacam proizvodnju" (ovo sto kazes-inhibise funkciju trombocita)  posto su krenuli da opadaju. Malo sam se uplasio, pa ne zameri ako nissm dobro formulisao pitanje. Interesuje me da li moze nekom spec. hranom da se to regulise, odn. poboljsa

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Laki21 said:

 

Postoji li neki dokaz za ovo? Živ nisam da vidim, ima par ljudi koje bih nakon toga naterao da se bese.

Ja ga nemam. Uglavnom, Jovana profitira na priči. Ni druga strana nema ništa bolje, sem priče i sreće, sreće radosti- stigla vakcina. 

Ja sam u nekom limbu. Zato pričam o dve strane.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

Jovanina zloupotreba medicinskog znanja za spinovanje istine i izvrtanje cinjenica prema vlastitoj agendi se ne moze nazvati stranom u bilo cemu.

 

Može. Definitivno je skrenula

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ryu said:

Sta se preporucuje za povecanje vrednosti trombocita pored acetisalne kiseline? Sta kazu forumski lekari i ostali upuceni u materiju. 

Transfuzija. 😄

 

 

 

 

Neka, znam gde su vrata. Sam cu izaci.

 

Ozb, papaja, iako znam da je preskupa (osim ako ne zivis u JI Aziji 😄 ), bi trebalo da je ucinkovita u svrhu povecanja vrednosti trombocita. Redovno ispijanje tecnosti (blago zasecerena i zasoljena voda), bundeva...
Tako rece moj ujak kevi pre nekih 4-5 godina kad je imala minornih problema. Radiolog je po struci, tako da verujem da postoje ljudi kompetentniji od njega da ti daju preporuke, ali eto, nije zgoreg da podelim pricu.

Edited by RatzenStadt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

E,  manja vest bi bila da sam ja umrla, nego to sto se Akiro vraca u Srbiju!

 

Kako je samo demonstrativno otisao, grdio sto nema nikakvih mera u Srbiji.....sad pobi Grke zbog mera, pa se vraca u "nemernu" Srbiju

 

 

Između dva ekstrema bi morala da postoji i neka razumna sredina. Drugo, lakše bih podržavao grčke ekkstremne mere kada bih video da se još nešto radi, recimo pojačavaju kapaciteti ad hoc bolnicama tipa sajam ili pokušava da se izgradi neka nova, da se nabavlja aparatura, uvozi potrebna stručna radna snaga kao što Nemci rade, ... Grci bukvalno ništa ne rade sem da sve više stežu u nadi da nekako spasu svoje propalo državno zdravstvo. Da mere prate pojačane aktivnosti na polju vakcinacije, recimo uzimanjem u obzir i drugih vakcina sem Pfizerove, ... Onda bi sve to dobilo više smisla.

 

Da ne kažem da se malo dugoročnije razmišlja i shvati da je virus tu i da će ostati još neko vreme i da počnemo da se prilagođavamo. Recimo, uvođenjem adekvatnih uređaja i filtera za sisteme centralne ventilacije, kakvi su po mnogim ustanovama, poslovnim zgradama, prodajnim objektima, hotelima, name it. Dozvola rada i poreski stimulans onim objektima/firmama, koji uvedu odgovarajuću filtraciju, uz, naravno, smanjen protok i trajanje boravka ljudi. Za ugostiteljstvo sam već pisao, šta bi moglo da pomogne. Valjda se polako vidi da stihijskim ad hoc merama ne može dugoročno da se funkcioniše. Ove druge mere traže mnogo više truda i novca ali bi se dugoročno pokazale verovatno jeftinijima nego zatvaranje cele države.

 

A moglo bi i da se malo diferenciranije i balansiranije pristupi merama a ne da se đuture mere za velike gradove primenjuju na sela. Ovde u Afitosu su zatvorili jedinu trafiku, koja zimi radi, jer su dopuštali klincima da oko nje piju piće i skupljaju se (pri tome uvek ipak u manjim brojevima) i po cigarete već moraš da ideš više od 2 kilometra, isto do prvog hipermarketa (a zidarska užina tipa parizer i hleb iz lokalnog mini marketa stvarno ne rešavaju ishranu). Ne može baš sve na najjednostavniji način. Isto bi mogli mesto kampanje straha (što od Corone, što od kazni) da polako počnu da više edukuju narod.  

 

Podržavam ja još uvek više grčke mere, pa i oštre, nego naše divljaštvo. Ali mere treba da budu smislene i svrsishodne. Da đuture staviš ceo narod maltene u karantin (i to ne na 7-10 dana već znatno duže) a da pri tome ništa drugo ne preduzimaš teško da se kvalifikuje kao smisleno i svrsishodno.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Koja vakcina je najbolja?

Vidi tebra to ti je ovako:

Fajzer ok dzipcina americka, jaka, nabudzena, al dodje do pola planinskog puta.

Rasta Zenica klasican britanac, nit smrdi nit mirise, ide po asfaltu al nemere usumu.

Kinez super izgleda, sve prekopirano, al nije to to, uvek fali malo.

I onda ti prodjes sa Ladom Nivom lagano i samo im mahnes.

  • Like 2
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

@Sunshine State je po meni izgleda lepo procenila ovog tipa što je dobio dve različite vakcine.
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/nesvestica-bol-u-grudima-cetiri-dana-u-urgentnom-lekari-o-posledicama-koje-bi-mogao/f6zz7pt

Prvo, čovek nikako da kaže koje lekove je dobio od neurologa. Neki lekovi, kaze.
Drugo, on se zapričao sa lekarom kojeg poznaje od ranije i tako eto, čovek sestrama prosledio karton pacijenta a one smotane, uzeše pogrešnu ampulu i sad čovek ima šaomi i rajfajzen čip pa mu nešto čudan osećaj.
Kao posledica, ne dobije suspenziju taj njegov ortak doktor ili smotana sestra koja blene u instagram dok bode pacijenta, nego samo direktor ustanove.
A Đerlek u fazonu da ga zove svaki dan i pita "esi mi dobro". Jaoooo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Hoće pare. Hoće pare. A usput i malo medijske pažnje. Nije mi jasno kako ne zna koje lekove je dobio od neurologa.

 

Možda su i na tom punktu za vakcinaciju pitali koju je vakcinu dobio a on nije znao odgovor.

 

 

2 hours ago, Eddard said:

 

EDTA nema nikakve veze sa ulkusnom bolesti.

 

 

Hvala, znači mi ova informacija. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, djura.net said:

http://www.nspm.rs/kuda-ide-srbija/borba-na-zivot-i-smrt-–-godinu-dana-od-pojave-koronavirusa-u-srbiji.html

 

posle ovog teksta ga necemo skoro videti na nekom rezimskom mediju 

Samo onako, komentar na jednu recenicu iz teksta, ono kad su mu govorili zasto objavljuje na nspm, cemu je to nspm opozicija :classic_wacko:

 

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Pitam konkretno za Sputnik V zbog ovog sastojka "etilendiamin-tetrasirćetne kiseline dihidrat "....

 

Imam česte gorušice, možda i čir, da li je ovo velika vrednost te kiseline u vakcini...

Bre, sto rece Fancy, jel ti ceo dan sedis u nekom sefu :lol_2:  Sama kazi, kakve veze moze da ima kiselina u zelucu, koju imas zato sto se po ceo dan nerviras  i pusis dve pakle dnevno, ili koliko si vec rekla, sa nekim delicem mililitra ovoga sto si napisala u vakcini :classic_mellow: Pa ako nista drugo, prvo pogledaj na guglu, kao svi :lol_2: Pise da je to antikoagulans, a i da je samo ta kiselina bez "dihidrat" dela, to ti je dobro, to je zdravo, unistava slobodne radikale. Mozda svi treba da ga piju umesto vode :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kao d aje bitno na kom sajtu pise..vazna je sadrzina samog teksta..sve sami eksperti, anucnici,a niko da objasni obicnom coveku sta i kako..pisao je on tu jos o koroni, dva duza teskta, jeste opsirno, ali je vrlo edukativno i interesantno..tolikia nauka, toliki eksperti i kvazieksperti,a niko voljan d aobjasni obicnom coveku sta i kako..ima ih jos, i po svetu, samo, jbi ga, ne piskaraju po twitteru ceo dan, nisu placeni..jedna zena na yt, isto, npr..ali, nazalost, ovom epidemijom kod nas upravljaju neznalice i moralne nakaze...i to je ono najstrasnije..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

 

https://en.globes.co.il/en/article-israel-will-not-achieve-herd-immunity-against-covid-19-1001359362

 

In the early stages of Covid-19 when everybody, including scientists, was under-estimating the virus, the general consensus was that herd immunity would be between 60-70%. But now scientists are raising the bar towards 90%. US infectious disease expert Dr. Fauci told the New York Times last month "We really don't know what the real number is. I think the real range is somewhere between 70 to 90%."

Israel is unlikely to reach even 70%. For a start, 28% of Israelis are under 16 and current instructions are that the under 16s should not be vaccinated. In other words, Israel would be required to vaccinate the entire population over 16 to reach the low threshold of herd immunity.

 

I prevod za druga Kocu:

 

U ranim fazama Covid-19, kada su svi, uključujući naučnike, potcenjivali virus, opšti konsenzus je bio da bi imunitet stada bio između 60-70%. Ali sada naučnici podižu procenat ka  90%. Američki stručnjak za zarazne bolesti dr Fauci rekao je za New York Times prošlog meseca "Zaista ne znamo koliki je stvarni broj. Mislim da je stvarni raspon negde između 70 i 90%."

Izrael verovatno neće dostići ni 70%. Za početak, 28% Izraelaca je mlađe od 16 godina, a trenutna uputstva su da se mlađi od 16 godina ne smeju vakcinisati. Drugim rečima, od Izraela bi se zahtevalo da vakciniše celokupno stanovništvo starije od 16 godina da bi dostiglo najniži prag imuniteta stada.

 

@McLeod slobodno prokometarisi sta raditi ako bude tako

Sad stigoh sa posla i citam danasnje izlaganje drugova forumasa pa izmedju ostalog i ovaj tvoj post  Mnogo ti hvala za prevode. Ti si bas obzirna osoba. Mnogo ti hvala.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

 

24 minutes ago, Harmonika said:

Kao d aje bitno na kom sajtu pise..vazna je sadrzina samog teksta..

Lepo on pise, nego nema ko da čita. Eto i tamo u tekstu u suštini piše što i ovi kažu. Ovo što se povećava broj zaraženih je zbog toga što deo vakcinisanih na ramenima nosi goveđe glave, i to bivolje izgleda, pa neće da čekaju da prođe period potreban da se stvore antitela, pa i onda da se paze, nego odmah ojha, sad smo vakcinisani, sad smo superheroji, samo ne nosimo gaće preko pantalona, to nam je zbog maske, pa idemo mi da divljamo... Kad ono, kako bi rek'o Rambo Amadeus, a kovid me u glavu kišobranom ošine, pa ljutito kaže, oćeš q sine....

 

Ako je neka uteha, isto se ponasaju skoro svuda, sto je zalosno. Onoga ko je smislio da je humanizam kad se oko jednog sumanutog polome pet normalnih trebalo je na vreme umlatiti.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...