Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

26 minutes ago, Likvi said:

Ja nikog ne osuđujem. I dalje nam je štit- preboleli. Jer sojeva je 5 za sad, a vakcina napravljena za šiljak Vuhanskog, smanjenog učinka za britanski, a značajno smanjena za SA. O ponašanju brazilskog i kalifornijskog tek treba da vidimo. A svakako će, onda, zahvaljujući vakcini, preživljavati ovi virulentniji sojevi. Kaže vest da je kod nas svaki treći zaražen britancem što se i vidi- deca masovno oboljevaju, bar je pola ovih dnevnih brojeva otpalo na njih, više to nisu lake kl.slike, već visoka febrilnost i laringiti, vakcinisani ( naročito kineskom) se i te kako razboljevaju ( ne baš tako lake kl.slike), većina vakcina  ( sem kineske) je praćena nus pojavama kao da si na hemoterapiji...

Ja sam se vakcinisala zbog lake kl.slike, muž nije, niti hoće. Nema svađe među nama.

 

Ne, štit su nam i vakcinisani, i to mnogo bolji nego oboleli. Što više ljudi oboleva to su veće šanse za dalje mutacije.

 

Oko efektivnosti vakcina protiv novih sojeva se još uvek jako malo zna. Ono što su neka istraživanja pokazala je da je potrebno više antitela da bi se neutralisali novi sojevi, ali sa * da imuni odgovor ne zavisi samo od toga. Takođe, meni bi bila bitna informacija da li vakcina pomaže u sprečavanju težeg oblika bolesti kod novih sojeva, iako možda ne sprečava razvoj infekcije. To nisam još video negde da je objavljeno, ali u principu i ne može da se zna sa sigurnošću još, potrebni su podaci iz stvarnog sveta.

 

U vezi sa Antibody-Dependent Enhancement ja sam pročitao sad ovaj članak https://blogs.sciencemag.org/pipeline/archives/2021/02/12/antibody-dependent-enhancement-and-the-coronavirus-vaccines deluje umirujuće, ali samo su obrađene zapadne vakcine.

 

Možda je i to mogućnost za situaciju kod nas, mada i kineska vakcina proizvodi jak imuni odgovor na S protein, barem koliko smo videli od ljudi koji su kačili rezultate. To je svakako nešto što bi trebalo ispitati, ja se nadam da u našim institucijama postoje ljudi koji to prate. Mada, ako je verovati našim stručnjacima, kod nas još nije postao dominantan Britanac, sad polako počinje da bude, ali većina tih koji su se zarazili onda verovatno su zakačili ovaj regularan soj.

 

A u vezi sa ljudima koji su oboleli posle vakcine, meni je to sve još uvek na nivou anegdotalnih dokaza, uzdržao bih se od prognoza i definitivnih sudova kako je jasno da vakcinisani posebno oboljevaju i to sa težim kliničkim slikama, pogotovo što tek nedavno prošlo onoliko vremena koliko je potrebno da se razvije odgovarajući imuni odogovor, i to za one koji su među prvima primili vakcinu.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Likvi said:

Virus je kod kineza iscepkan, znači, ne može da se sjedini. Razmišljala sam baš o tome. Potpuno odbacujem teoriju o divljim žurkama staraca koji su primili 2. dozu kineza i završili na kiseoniku, a bogami i umrli. Kod nas je malo imunologa da objasne. Ako te ne mrzi, pročitaj ovo i vidi šta se dešava sa RNK virus vakcinisanima https://en.m.wikipedia.org/wiki/Antibody-dependent_enhancement

 

Izvor, brojevi, gde ko šta kako?

Kako to da se piše da je prosek starosti sada krenuo na niže, kad pričamo o hospitalizovanim osobama sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom ako su starci koji su vakcinisani kinezom oni koji popunjavaju arene itd? Gde su svi ti mrtvi starci posle kineske vakcine kad je svaki dan 15-17 mrtvih, isto koliko i pre vakcinacije?

I šta ti, bre, znači "virus je kod kineza iscepkan, znači ne može da se sjedini"? Kakva je ovo rečenica, šta ima virus da se sjedinjava? Odakle ovaj naučni koncept, kao da je "dr Miroljub Petrović" sastavljao rečenicu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, djura.net said:

Koji su to 'starci' koji su posle 2 doze kineza I perioda od 30-40 dana do kada se razvijaju antitela, zavrsili na kiseoniku? 

Sestra s pedijatrije- oba roditelja, živeli sami, ćerka bila zaražena u decembru. Posle 7 dana od 2.doze prvo majka, pa otac, oboje respirator, umrli. Kod oca nije bilo promena na skeneru na plućima, crp 300. 

Što đipate odmah? Razgovaram sa kolegama iz covida, primećeno. Batut izdao saopštenje da imaju preminule nakon vakcinacije, vrv od hroniciteta. Ne kažu koji broj. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, handys said:

1. Kojim mehanizmom ce to da se dogodi za par meseci/godina? Od cega ce taj sto je vakcinisan umreti i zbog koje konkretne supstance u vakcini (ovo isto pitati ako neko nece zbog straha od steriliteta)

 

A ima li negde tačan i potpun sastav vakcina uopšte?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Ne mora to. Ima nesto bolje.

Postavis im par pitanja.

1. Kojim mehanizmom ce to da se dogodi za par meseci/godina? Od cega ce taj sto je vakcinisan umreti i zbog koje konkretne supstance u vakcini (ovo isto pitati ako neko nece zbog straha od steriliteta)

2. Koji su izvori informacije i zasto im verovati?

3. Koliko se brzo umire ako se zakaci virus?

 

 

Gledaj. Pokušao. Sa svakom stavkom na ekciklopedijskom nivou. Pa na najprizemnijem. Pa negde između. Bacao argumente koje je nemoguće pobiti ni na koji način. 

 

Rezultat? Tim gore po argumente.

 

Džaba. Ne vredi.

 

N

e

 

v

r

e

d

i

 

Dok teranje u kurac vredi, jer više nikakvog kontakta nema, tako da imaš makar jednu budalu manje u životu da te nervira ako je u pitanju krug ljudi koje poznaješ. Virtuelno još bolje. Recimo tviter, mrš u kurac, blok. Lajna predivno pročišćena, prođu dani i dani dok se ne pojavi neki idiot.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 said:

 

Gledaj. Pokušao. Sa svakom stavkom na ekciklopedijskom nivou. Pa na najprizemnijem. Pa negde između. Bacao argumente koje je nemoguće pobiti ni na koji način. 

 

Rezultat? Tim gore po argumente.

 

Džaba. Ne vredi.

 

N

e

 

v

r

e

d

i

 

Dok teranje u kurac vredi, jer više nikakvog kontakta nema, tako da imaš makar jednu budalu manje u životu da te nervira ako je u pitanju krug ljudi koje poznaješ. Virtuelno još bolje. Recimo tviter, mrš u kurac, blok. Lajna predivno pročišćena, prođu dani i dani dok se ne pojavi neki idiot.

 

Slušao sam skoro podcast sa ovim likom https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Sapolsky. On je stručnjak za ljudsko ponašanje, dosta zanimljiv, kome je tema interesantna preporučujem da po netu pogleda njegove nastupe.

 

Uglavnom rekao je jednu rečenicu koja mi je ostala u glavi: "You can't reason someone out of the opinion they weren't reasoned into in the first place"

 

Zato teoretičari zavere ne reaguju na činjenice i logiku. Mada to ne znači da su izgubljeni slučajevi skroz, samo je potreban neki drugi pristup. Samo jbg, mislim da još niko nije skapirao tačno koji bi to pristup trebalo da bude 😄

 

 

 

Edited by nemanjaol
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Slušao sam skoro podcast sa ovim likom https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Sapolsky. On je stručnjak za ljudsko ponašanje, dosta zanimljiv, kome je tema interesantna preporučujem da po netu pogleda njegove nastupe.

 

Uglavnom rekao je jednu rečenicu koja mi je ostala u glavi: "You can't reason someone out of the opinion they weren't reasoned into in the first place"

 

Zato je teoretičari zavere ne reaguju na činjenice i logiku. Mada to ne znači da su izgubljeni slučajevi skroz, samo je potreban neki drugi pristup. Samo jbg, mislim da još niko nije skapirao tačno koji bi to pristup trebalo da bude 😄

 

Treba imati "osecaj za feeling", pa prepoznati one malo kolebljivije i vrbovati za svoj tabor 😄

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Treba imati "osecaj za feeling", pa prepoznati one malo kolebljivije i vrbovati za svoj tabor 😄

Da ukažem i na proveren pristup:
Vakcinisani su izuzeti od epidemioloških mera, Paralija stižemo!

Manje više to je to...

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Da ukažem i na proveren pristup:
Vakcinisani su izuzeti od epidemioloških mera, Paralija stižemo!

Manje više to je to...

 

Ej, sta god radi pos'o - dobro je doslo!

 

Ako je grcko more nepobitan argument - so be it! Samo udri, pogotovo ovima koje znas da idu redovno.

 

Zezamo se mi, ali ljudi, uglavnom, ocekuju neki incentive za vecinu stvari koje rade... Ovima sto vole kafane, obecati kafane, ovima sto vole crkvu - obecati crkvu, ovima sto mrze maske - obecati nenosenje maski 😄 (svaka slicnost s nekima ovde je namerna)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nemanjaol said:

Zato teoretičari zavere ne reaguju na činjenice i logiku. Mada to ne znači da su izgubljeni slučajevi skroz, samo je potreban neki drugi pristup. Samo jbg, mislim da još niko nije skapirao tačno koji bi to pristup trebalo da bude 😄

 

 

Ja mislim da su online teoretičari dobri finansijski. To im je zanimanje.

 

Ako pogledate recimo Nestora - taj lik mlati lovu gostovanjima na TV i priča ono što se očekuje da ispriča. Zašto bi on morao da veruje u svaku glupost koju kaže. Ili da traži bilo kakvu logiku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ej, sta god radi pos'o - dobro je doslo!

 

Ako je grcko more nepobitan argument - so be it! Samo udri, pogotovo ovima koje znas da idu redovno.

 

Zezamo se mi, ali ljudi, uglavnom, ocekuju neki incentive za vecinu stvari koje rade... Ovima sto vole kafane, obecati kafane, ovima sto vole crkvu - obecati crkvu, ovima sto mrze maske - obecati nenosenje maski 😄 (svaka slicnost s nekima ovde je namerna)

Pa naravno. Uz malkice verbalnog otpora izboksovao sam sebi dva slobodna dana, e sad reci pošteno šta je bolje

1.  Biti vakcinisan
2. Biti vakcinisan i dobiti dva slobodna dana
3. Biti vakcinisan, imati dva slobodna dana i prostor da iščupaš još nešto prilikom druge doze


 

Edited by urosg3
typo
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, CheshireCat said:

 

A ima li negde tačan i potpun sastav vakcina uopšte?


Za neke ima, za neke nema. 
 

WHAT ARE THE INGREDIENTS IN THE PFIZER-BIONTECH COVID-19 VACCINE?
The Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine includes the following ingredients: mRNA, lipids ((4-hydroxybutyl)azanediyl)bis(hexane-6,1-diyl)bis(2-hexyldecanoate), 2 [(polyethylene glycol)-2000]-N,N-ditetradecylacetamide, 1,2-Distearoyl-sn-glycero-3- phosphocholine, and cholesterol), potassium chloride, monobasic potassium phosphate, sodium chloride, dibasic sodium phosphate dihydrate, and sucrose.


AZ/OXFORD

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/covid-19-vaccine-astrazeneca-product-information-approved-chmp-29-january-2021-pending-endorsement_en.pdf
stavka 6.1


Pretpostaviću da za Modernu i J&J ima da se nađe, a za Sinopharm i Sputnik nisam našao. Verovatno ima na maternjim jezicima.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ej, sta god radi pos'o - dobro je doslo!

 

Ako je grcko more nepobitan argument - so be it! Samo udri, pogotovo ovima koje znas da idu redovno.

 

Zezamo se mi, ali ljudi, uglavnom, ocekuju neki incentive za vecinu stvari koje rade... Ovima sto vole kafane, obecati kafane, ovima sto vole crkvu - obecati crkvu, ovima sto mrze maske - obecati nenosenje maski 😄 (svaka slicnost s nekima ovde je namerna)

Ovima sto vole sto i Clash obecati.... 18+, censored.

 

Odo da se samobanujem sada.

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, NMX said:

Ispašće da nam je super vakcinacija a da istovremeno ubijamo efekte iste kretenskim  ponašanjem. 

 

Ne mozes sa imunoloske strane da pokvaris efekte vakcine ako se zarazis. Jednostavno ces imati jos bolji imunitet. Ali mozes, kao ti tvoji poznanici, da zaglavis bolnicu. Zbog toga treba voditi brigu svakako.

 

Inace, ja zaista ne mogu da poverujem da se ljudi odmah nakon vakcine opuste. Ne kazem da nije tako, ali zar im nije dovoljno svakodnevno trubljenje sa televizora da mora da se saceka bar dve nedelje nakon vakcinacije da bi se iole normalno zivelo, pa i tada vakcina nije garant od nerazboljevanja, vec od teskog oblika bolesti.

17 minutes ago, CheshireCat said:

Ako pogledate recimo Nestora - taj lik mlati lovu gostovanjima na TV i priča ono što se očekuje da ispriča. Zašto bi on morao da veruje u svaku glupost koju kaže. Ili da traži bilo kakvu logiku.

 

Nestorovicu novac zaradnjuju Kon i Kisicka svojim potpuno nebuloznim trabunjanjem iz dana u dan. Ne mora svaki dan da se da izjava, pobogu.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

ali zar im nije dovoljno svakodnevno trubljenje sa televizora da mora da se saceka bar dve nedelje nakon vakcinacije da bi se iole normalno zivelo, pa i tada vakcina nije garant od nerazboljevanja, vec od teskog oblika bolesti.


To svakodnevno trubljenje je davno postalo kontraproduktivno. Tolika je kakofonija toliko različitih kontradiktornih informacija koje dnenvo zastare je nemoguće za ispratiti. Emergency Shutdown.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

A ima li negde tačan i potpun sastav vakcina uopšte?

 

Sinopharm:

Aktivan sastav: SARS-CoV-2 (inaktivisan) 
Ekscipijensi: dinatrijum hidrogen fosfat, natrijum hlorid, natrijum dihidrogen fosfat, adjuvant aluminijum-hidroksida

 

Sputnik V:

Aktivnu supstanca: rekombinantne adenovirusne čestice 26. serotipa, koje sadrže gen proteina S-virusa SARS-CoV-2 u količini 1,0±0,5 X 1011 čestica/doza.

• pomoćne supstance: Tris (hidroksilmetil) aminometan - 1,21 mg, natrijum-hlorid - 2,19 mg, saharoza - 25,0 mg, magnezijum-hlorid heksahidrat - 102,0 µg, dinatrijumova so etilendiamin-tetrasirćetne kiseline dihidrat - 19,0 µg, polisorbat 80 - 250 µg, etanol 95% - 2,5 µl, voda za injekcije do 0,5 ml.

Edited by Sunshine State
  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Eddard said:

The Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine includes the following ingredients: mRNA, lipids ((4-hydroxybutyl)azanediyl)bis(hexane-6,1-diyl)bis(2-hexyldecanoate), 2 [(polyethylene glycol)-2000]-N,N-ditetradecylacetamide, 1,2-Distearoyl-sn-glycero-3- phosphocholine, and cholesterol), potassium chloride, monobasic potassium phosphate, sodium chloride, dibasic sodium phosphate dihydrate, and sucrose.

 

 

Nisu ubacili Vijagru unutri? Ja sam konsterniran.

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...