Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, Cyber said:

 

Marketing authorisation bi u sustini trebalo da bude dozvola za koriscenje na EU trzistu. Moderna je ispitivana pre nego sto je pustena u promet. 

 

Mislim da je EMA oodobrila Pfizer uz conditional marketing authorization; pretpostavljam da ce i za Sputnik V tako, jer bi full MA bi trajao poduze. 

 

 

6 minutes ago, Cyber said:

 

Da, setili se da konacno podnesu zahtev. 😂

 

Moguce da je potrajalo da nadju partnera iz EU koji bi podneo zahtev (R-Pharm Germany GmbH)

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pletilja said:

Citirala sam mladog coveka koji se oseca kao zrtva i govori u ime generacije svog, 21 veka. U kojem se ne umire od posekotina, porodjaja, zahvaljujuci nekim dobrim odgovorima na izazove koje su davale prethodne generacije. Ne govorim o zrtvovanju "nekoga" vec necega, razlika je sustinska. 

 

 

O tome sam pisao i razmišljam već dugo, nebitno što je pre 100 godina bilo ovako ili onako, ta vrsta poređenje je korisna kao uteha a ne kao realna opcija.
Taj generacijski sukob postoji oduvek jer su u različitim životnim fazama različiti potrebe i interesovanja. U ovoj situaciji društvo je izabralo da su generacije na zalasku života - prioritet, nemoj da me shvatiš pogrešno, ne osuđujem što je takav izbor samo konstatujem.
Šta je pogrešno jeste da kad se neko van priroritetne grupe, ona generacija koja tek treba da oformi porodicu su, da se ne lažemo ucenjeni emicionalno da to ne rade, da se strpe, jer nam je prioritet nešto drugo.
Kako to pomiriti, pa nemoguće je, ali početak pomirenja bi morala da bude racionalizacija a ne emotivna ucena. To što neko ima potrebu za kontaktom, socijalizacijom, za društvenim životom ne znači automatski krdo, oblokavanje, valjanje u blatu, bar ne u očima racionalnog posmatrača. To je prirodna potreba koja se mora prepoznati i uvažiti kao takva, i nema veze sa etikom. 
Stvarno ne razumem profilaktički tabor kako ne vidi da je kontraproduktivan i  pežorativan i nadmeni odnos prema prirodnoj potrebi . To mora drugačije inače idemo ka sukobu.
Sasvim drugo pitanje je zašto smo izabrali prioritetne grupe kako smo izabrali, slutim da i tu ima malo etike, mnogo više politike.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Moguce da je potrajalo da nadju partnera iz EU koji bi podneo zahtev (R-Pharm Germany GmbH)

 

Ma da. No bez obzira na zvanicnu proceduru EU ne brani svojim clanicama da kupe rusku vakcinu. 

Moze tu biti i drugih problema, jer vakcine ne stoje u rafu spremne da neko samo naidje i natovari koliko mu treba.

Kolicine su problem i sa ovima koje su jos prosle godine ugovorili. Bas se to sve iskomplikovalo a treba ceo svet vakcinisati. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Laki21 said:

Naravno da neće učiniti ništa da bi ubrzali proces, upravo suprotno, učiniće sve što je u njihovoj moći da ga otegnu što više i naprave besmislenim u konačnici.

 

Cinjenica je da su se neke EU clanice "odmetnule" i narucuju kineske i ruske vakcine i pre/bez EMA odobrenja, pa je ovo mozda i reakcija na to.

 

Mada, citam sad na b92:

 

"Sada je stiglo slično objašnjenje. "”Zato što neka vakcina dobije odobrenje Evropske agencije za lekove ne znači da treba da bude uključena na listu vakcina obuhvaćenu EU strategijom vakcinacije"”, rekao je portparol Evrospke komisije, koju inače mnogi u Evropi optužuju za neuspeh vakcinacije, Erik Mamer."

 

Sve ove "ispredkulisne i zakulisne" igre oko vakcina (AZ problemi, odobrenje ruske/kineske vackine) samo dodatno komplikuju situaciju i daju povoda za razne price ovima sto jedva cekaju da nadju razlog protiv vakcina(cije)!

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djole said:

Pitah već, ali nisam našao odgovor pa moram opet 😄 

 

Gde može da se vidi koliko je koje vakcine dato u UK? Pre svega me zanima koliko AZ vakcina je dato.

Na HNS sajtu poslednji izveštaj je https://www.england.nhs.uk/statistics/wp-content/uploads/sites/2/2021/02/COVID-19-weekly-announced-vaccinations-25-February-2021.pdf

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Cinjenica je da su se neke EU clanice "odmetnule" i narucuju kineske i ruske vakcine i pre/bez EMA odobrenja, pa je ovo mozda i reakcija na to.

 

Mada, citam sad na b92:

 

"Sada je stiglo slično objašnjenje. "”Zato što neka vakcina dobije odobrenje Evropske agencije za lekove ne znači da treba da bude uključena na listu vakcina obuhvaćenu EU strategijom vakcinacije"”, rekao je portparol Evrospke komisije, koju inače mnogi u Evropi optužuju za neuspeh vakcinacije, Erik Mamer."

 

Sve ove "pretkulisne i zakulisne" igre oko vakcina (AZ problemi, odobrenje ruske/kineske vackine) samo dodatno komplikuju situaciju i daju povoda za razne price ovima sto jedva cekaju da nadju razlog protiv vakcina(cije)!

 

Poenta je - zvanična EU ne sme dozvoliti da bilo šta rusko, a što je visokotehnološko i visokofunkcionalno bude ravnopravno sa sličnim zapadnim. To se jednostavno NEĆE desiti, čak i da je Sputnjik jedina vakcina na svetu.

 

Kao što nisu moguli dozvoliti da u srcu Evrope postoji socijalističko-komunistička zemlja koja je uspešna i kojoj dobro ide, pa su uloažili ogormne napore i novce da je unište.

 

Kakva je bila priča sa Jugoslavijom, takva će biti i sa Sputnjikom. Ili bilo čime drugim što na globalnom nivou čini razliku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Pletilja said:

Citirala sam mladog coveka koji se oseca kao zrtva i govori u ime generacije svog, 21 veka. 

 

Da, to je sada u modi.  Defetistički stav od mlade generacije ide pomalo na živce.

 

19 minutes ago, Pletilja said:

U kojem se ne umire od posekotina, porodjaja, zahvaljujuci nekim dobrim odgovorima na izazove koje su davale prethodne generacije. Ne govorim o zrtvovanju "nekoga" vec necega, razlika je sustinska. 

 

Ne umire se upravo zbog tehnoloških i drugih revolucija koje si posle označila kao krivce za sadašnje stanje. Epidemije su dolazile periodično i ranije, nisu posledica tehnološkog razvoja i navodnog napuštanja ideala. Da smo mogli biti spremniji mogli smo. Ima na netu snimaka od pre 15 godina koji upozoravaju da smo ranjiviji nego ranije zbog gustine stanovništva u velikim centrima i brzine putovanja. Lično se sećam članka iz Vremena negde 2005. o tome. Nije da se nije radilo na tome, uključujući i lažnu uzbunu sa ptičjim gripom ali ipak smo tu gde smo. Nadajmo se da ćemo sledeći put biti spremniji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cyrus Smith said:

Da, to je sada u modi.  Defetistički stav od mlade generacije ide pomalo na živce.

 

Ne umire se upravo zbog tehnoloških i drugih revolucija koje si posle označila kao krivce za sadašnje stanje. Epidemije su dolazile periodično i ranije, nisu posledica tehnološkog razvoja i navodnog napuštanja ideala. Da smo mogli biti spremniji mogli smo. Ima na netu snimaka od pre 15 godina koji upozoravaju da smo ranjiviji nego ranije zbog gustine stanovništva u velikim centrima i brzine putovanja. Lično se sećam članka iz Vremena negde 2005. o tome. Nije da se nije radilo na tome, uključujući i lažnu uzbunu sa ptičjim gripom ali ipak smo tu gde smo. Nadajmo se da ćemo sledeći put biti spremniji.

 

 

 

A mozda cemo morati da prihvatimo i pomirimo se s tim da, ma na kom nivou tehnoloskog razvoja budemo, priroda ce neke utakmice/bitke dobijati, i pored svih nasih napora

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Laki21 said:

 

Poenta je - zvanična EU ne sme dozvoliti da bilo šta rusko, a što je visokotehnološko i visokofunkcionalno bude ravnopravno sa sličnim zapadnim. To se jednostavno NEĆE desiti, čak i da je Sputnjik jedina vakcina na svetu.

 

Kao što nisu moguli dozvoliti da u srcu Evrope postoji socijalističko-komunistička zemlja koja je uspešna i kojoj dobro ide, pa su uloažili ogormne napore i novce da je unište.

 

Kakva je bila priča sa Jugoslavijom, takva će biti i sa Sputnjikom. Ili bilo čime drugim što na globalnom nivou čini razliku.

 

EMA trenutno ima u proceduri razmatranja ove tri vakcine te ce biti vrlo lako pratiti sta ce se desiti a sta nece:

  • CVnCoV - CureVac AG → start of rolling review: 12/02/2021
  • NVX-CoV2373 - Novavax CZ AS → start of rolling review: 03/02/2021
  • Sputnik V (Gam-COVID-Vac) - Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology → start of rolling review: 04/03/2021

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Ne bih s ekladio, ovo ce da cera bar do 2022, tako nam, izgleda, malo i  zacrtali..najbolje cemu se mozemo nadati,a i to jedva, je da ce naleto malo da pauzira..

 

I na kraju ce biti kao spanska groznica - bez obzira na sav napredak od tad, neke stvari koje je taj napredak doneo, rade sad na nasu stetu - upravo ovakav nacin zivota, lakoca putovanja, itd...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stray_cat said:

A da sačekamo još samo malkice i damo vremena vakcinama da počnu da deluju, ja sam skoro siguran da je sve ovo brzo gotovo.

Na zalost, juce je virusolog iz ZG izjavio da ce nam, zbog mutacija, mozda biti potrebna i 3 vakcina pored ovih koje dobijamo u 2 navrata. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Cyber said:

 

EMA trenutno ima u proceduri razmatranja ove tri vakcine te ce biti vrlo lako pratiti sta ce se desiti a sta nece:

  • CVnCoV - CureVac AG → start of rolling review: 12/02/2021
  • NVX-CoV2373 - Novavax CZ AS → start of rolling review: 03/02/2021
  • Sputnik V (Gam-COVID-Vac) - Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology → start of rolling review: 04/03/2021

 

 

Biće veoma zanimljio pratiti, napraviće burlsku koje se ne bi postideli ni Stanio i Olio.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Cyrus Smith said:

Da, to je sada u modi.  Defetistički stav od mlade generacije ide pomalo na živce.

 

Tacno, taj defetizam jako ide na zivce "gde im je mladost", "u moje vreme...." i sve tako nesto. Zaboravljamo pri tom da smo im mi nametnuli taj zivot na periferiji drustvenih zbivanja, mi smo od njih napravili potrosace a ne kreatore stvarnosti jer smo visoko obrazovanje pretvortili u privilegiju elita, ostalima je dovoljno da znaju da upotrebe shrafciger. 

Gde danas moze da se cuje sta mladi misle osim na ulici, na protestima? Mi smo im ukinuli bogove/ideologije i uvalili brendove da im se klanjaju.

Sve mi se nesto cini da mi se sveti ono detence koje sam, davno, videla na vrhu novobeogradskog solitera: sedeo je uz ogradu francuskog prozora, provucenih nozica kroz resetke i tako satima, verovatno sam u zakljucanom stanu. To dete i ja, 65+ nismo prirodni neprijatelji, naprotiv, neko je to od nas napravio, dilema on ili ja je lazna.

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...