Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Dropkick Murphys said:

Hajde forumski doktori, jedan savet : )

Pošto za vakcinaciju treba biti full zdrav, šta to tačno podrazumeva? 
Imam neki hronični kašalj, koj se svake kasne jeseni pojavi i traje tamo do proleća. Tako poslednjih nekoliko godina. Kako osetim hladan vazduh, samo me preseče : ) Pogotovo promene iz toplog u hladno i obratno.

Kašalj neki mešoviti, uglavnom suv, ali bude nekad i produktivan, kad se baš, baš zakašljem. U svakom slučaju, nemam sigurno ništa na plućima, samo u gornjim disajnim putevima.

Inače imam dobar imunitet, temperaturu ne pamtim kad sam imao, grip i ostalo.

U apoteci mi rekoše "alergija na hladan vazduh". Kod čika doce nisam išao uopšte, pijem tople napitke, jedem voće itd, da se sekret razgradi, pa to bude bolje kad se pridržavam neki period.

 

Zbog svega toga se dosad nisam prijavio za čipovanje, a evo sad počelo lepše vreme, pa se i kašalj povlači, mada me neka košava produvala za vikend, pa sam opet ni tamo ni ovamo.
Nisam žurio sa prijavom jer nisam hteo da me odbiju zbog ovoga, a trenutno se namestilo da baš nemam nikoga da ugrozim pa i da se zarazim nekim čudom, pošto su mi i kontakti na minimumu.

Šta raditi? Znade li neko ili da pitam na ana.rs?

 

Nece da ti daju ako imas kijavicu obicnu. Jedino da precutis, ali to ne bih preporucio.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dropkick Murphys said:

Hajde forumski doktori, jedan savet : )

Pošto za vakcinaciju treba biti full zdrav, šta to tačno podrazumeva? 
Imam neki hronični kašalj, koj se svake kasne jeseni pojavi i traje tamo do proleća. Tako poslednjih nekoliko godina. Kako osetim hladan vazduh, samo me preseče : ) Pogotovo promene iz toplog u hladno i obratno.

Kašalj neki mešoviti, uglavnom suv, ali bude nekad i produktivan, kad se baš, baš zakašljem. U svakom slučaju, nemam sigurno ništa na plućima, samo u gornjim disajnim putevima.

Inače imam dobar imunitet, temperaturu ne pamtim kad sam imao, grip i ostalo.

U apoteci mi rekoše "alergija na hladan vazduh". Kod čika doce nisam išao uopšte, pijem tople napitke, jedem voće itd, da se sekret razgradi, pa to bude bolje kad se pridržavam neki period.

 

Zbog svega toga se dosad nisam prijavio za čipovanje, a evo sad počelo lepše vreme, pa se i kašalj povlači, mada me neka košava produvala za vikend, pa sam opet ni tamo ni ovamo.
Nisam žurio sa prijavom jer nisam hteo da me odbiju zbog ovoga, a trenutno se namestilo da baš nemam nikoga da ugrozim pa i da se zarazim nekim čudom, pošto su mi i kontakti na minimumu.

Šta raditi? Znade li neko ili da pitam na ana.rs?

Tipican balkanac. Vjetar i promaja. Nemoj da se ljutis.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ras kass said:

U Evropi 4 od 5 Astrazenekinih doza jos nije iskorisceno.

 

Kolaps!

 

Mislim da ovo vazi samo za vece zemlje EU, Nemacku, Francusku, mozda Italiju. U Svedskoj nema biranja, pa nema ni odbijanja. Nema ni prijavljivanja, nego zdravstvene sluzbe zovu ljude po unapred utvrdjenom redosledu. Ko odbije, ispada iz reda i pitanje je da li ce i kada opet biti pozvan. Tako je bar za sada. Kad krene masovnije vakcinisanje, mozda cemo se i sami prijavljivati; za sada nema toga.

Sto se Astrazenece tice, mislim da nepoverenje dolazi odatle sto su sami napravili prilican broj pogresnih koraka, a i dalje ih cine. Krenuli su medju prvima u istrazivanje, sa sve medijskom pompom, a onda skandal za skandalom. Od kojih nijedan nisu pokusali da opravdaju, nego sve nekako treba da im se veruje na rec, sta imaju oni kome da objasnjavaju. U trenutku odobravanja vakcine u EU nisu mogli da pokazu da je istrazivanje valjano obavljeno na grupi 55+, a sad kad je to navodno reseno, opet nece da odgovaraju na pitanja, nego sve u stilu uzmi ili ostavi, i ne pitaj mnogo. Licno tu vidim neku vrstu nadmenosti, u stilu ako neces ti ima ko hoce, sto je tacno, ali sigurno nije osnov za dobru saradnju.

To naravno nije razlog da bilo koji pojedinac odbije da primi AZ vakcinu, ali jeste da nastaju problemi izmedju proizvodjaca i kupaca (u ovom slucaju drzava), sto se onda u vidu sumnjicavosti i nepoverenja prenosi na krajnje korisnike, gradjane.

U medjuvremenu, Astrazeneca nastavlja s ponasanjem slona u staklarskoj radnji. Dva primera iz Svedske: Na prijavu da je jedna serija njihove vakcine izazvala neuobicajeni broj snaznih reakcija kod onih koji su je primili, stigao je samo kratak i ekspresan odgovor u stilu kod nas je sve u redu, mora da ste sami nesto zabrljali oko cuvanja, doziranja, stagod. Nista ”provericemo, ispitacemo, obavesticemo vas”... Jos skandalozniji je onaj poziv medijima (pre par dana, pisala sam o tome) da dodju na sastanak, ali uz uslov da ne smeju da snimaju, niti direktno citiraju ono sto se tamo kaze. Sastanak je naravno otkazan, nece ga biti. Takve stvari sigurno ne pridonose izgradnji poverenja u Astrazanecu i njenu vakcinu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Verovali ili ne- nisam otišla da se vakcinišem 😞  Od preksinoć imam vrtoglavice ( ponovo ) i imala sam ih juče ceo dan, ali su bile slabije za nijansu od one preksinoć.

 

Ove vrtoglavice imam od kraja januara koliko mi se čini.. Juče sam kratko bila na netu i zato nisam ni pisala. Izašla samo jednom u dvorište a napolju prelepo vreme 😞 Ležala sam skoro ceo dan i odmarala uz knjigu.

 

Čula sam se sa jednom drugaricom i ona mi je rekla za komšiju koji kao i ja ima cerebralnu paralizu i cistu na mozgu. Njemu je neurolog predložio da prijavi da želi da ekipa lekar+medicinska sestra dođu kući, jer ne može da stoji dugo..I neurolog je predložio kinesku vakcinu.

 

Ja svakako zbog ovih vrtoglavica moram kod neurologa, ali kod koga- u Specijalnu bolnicu za cerebralnu p gde imam karton, ili kod neurologa na VMA gde takođe imam karton.

 

Ne znam šta da radim. Da li prvo da idem kod neurologa i da se prijavim za kinesku i da mi dođu kući? MR mogu samo privatno da odradim jer do pre neki dan nije radio aparat tamo gde radim MR glave zbog ciste. 

 

Usput, imam hronični bronhitis i kašljem zimi - da li bi me zbog toga vratili da sam otišla juče? 

 

Užasno se osećam. Četiri prijavljivanja i kad je stigao poziv ništa, morala sam da odustanem 😞 Ali i dalje hoću da primim vakcinu, moram, želim..

 

 

 

 

 

Da li postoji mozda sansa da odradis telefonske konsultacije sa lekarom? Trebalo bi barem da mozes sa izabranim pa da vidis za dalje.

 

Sto se tice vakcine, bezveze sto si nakon tolikog cekanja morala da propustis termin, ali ne brini, vidis da sada imamo dovoljno vakcina za svakog ko zeli, mnogo je malo interesovanje. Verujem da ce ti stici poziv ubrzo po ponovnoj prijavi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, vilhelmina said:

 Takve stvari sigurno ne pridonose izgradnji poverenja u Astrazanecu i njenu vakcinu. 

 

Pazite ovu teoriju zavere.

 

AZ i Oxford namerno prave ove gafove kako bi smanjili poverenje u vakcinu medju razvijenim zemljama. A sve kako bi sto pre pocela distribucija najsiromasnijim zemljama.

 

Mmogo mi sve ovo sumnjivo deluje, bas se ponasaju kao budale + malo je sumnjivo da onaj nemacki novinar toliko ne zna engleski i da objavi onaj tekst o neefektivnosti medju starijom populacijom.

 

AZ prodajom ove vakcine ne ostvaruje profit, ona je najjeftinija i najjednostavnija za cuvanje. Prakticno je i pravljena kao resenje za najmanje razvijene drzave, a jasno je da one nece videti Fajzer, Modernu i J&J jos dugo vremena. 

 

Tako da AZ i OX tim namerno rade sve ovo kako bi njihova vakcina sto pre dosla do onih kojima je i namenjena.

 

Zezam se naravno, ali fakat je da ce, ukoliko se nastavi ovoliko odbijanje koriscenja AZ vakcine u Evropskoj uniji, imati jednu nenameravanu posledicu, a to je brza distribucija zemljama koje su nize u redu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, McLeod said:

Evo tek prodje godinu dana, ljudi se ponasaju kao da smo u opsadnom stanju 20 godina.

 

A moderan svet, imamo dostupne stvari koje nismo imali pre 100 godina i nista ne vredi.

 

Evo ovo na primer:

https://www.google.com/amp/s/www.foxnews.com/health/coronavirus-fatigue-winning-decline-in-cases-deaths-stalls-walensky-cdc.amp

 

And on the other hand, stamina has worn thin, fatigue is winning and the exact measures we’ve taken to stop the pandemic are now too often being flagrantly ignored.

 

Zamisljam babe i dede (mame i tate?) onih koji danas ovako misle, kako tamo negde '42. osecaju 'bunker fatigue'. Zamislite kako izlaze neke novine sa naslovom:

'Bunker fatigue prevailing. People leave shtelters en masse'

Mozete ceo pajtonovski skec napraviti na tu temu, a opet tako se danas ponasaju ljudi pred virusom.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jutros, prilog na novaS: Pariz, sudenti organizovali banku hrane za svoje kolege koji su ostali bez sredstava za zivot i studije zbog pandemije. Njihov kapacitet je 500 obroka na dan ali se pretpostavlja da su potrebe 10 puta vece, brojni  studenti, koji su se iz Pariza vratili roditeljima, nece moci da nastave studije jer su im roditelji ostali bez sredstava. "Mi smo zrtvovana generacija".

Cije su zrtve ovi mladi ljudi? Virusa, drzavnih administracija, antivaksera, pripadnika 65+ generacije koja je privukla opstu paznju i postala prioritetni interes cele planete, gradjana koje hvata neizdrz glede okupljanja u stilu krda? 

Priroda radi svoje vec eonima. Na nasoj vrsti je da nadje i da adekvatan odgovor i to je onda mera vitalnosti jedne vrste, njenih instikata, njene mudrosti, znanja. 

Po tim kriterijumima, mi ovaj rat sa virusom ne mozemo da dobijemo. Nasa vrsta je sebi dozvolila da izgubi ravnostezu u socijalnom smislu, da izneveri najsvetlije tekovine prethodna 2 veka, da ideologiju bratstva, jednakosti i slobode razmeni za sitnoburzoaske, malogradjanske privilegije tehnoloskih revolucija i sad jedemo svoju decu.

500 obroka na dan.....i  nije dovolno. I to samo u jednoj zemlji, kolevci slobode, jednakosti i bratstva.....ako nam ovi mladi ljudi budu sudili, ni jedna kazna nece biti nepravedna i prestroga. 

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Pletilja said:

Jutros, prilog na novaS: Pariz, sudenti organizovali banku hrane za svoje kolege koji su ostali bez sredstava za zivot i studije zbog pandemije. Njihov kapacitet je 500 obroka na dan ali se pretpostavlja da su potrebe 10 puta vece, brojni  studenti, koji su se iz Pariza vratili roditeljima, nece moci da nastave studije jer su im roditelji ostali bez sredstava. "Mi smo zrtvovana generacija".

Cije su zrtve ovi mladi ljudi? Virusa, drzavnih administracija, antivaksera, pripadnika 65+ generacije koja je privukla opstu paznju i postala prioritetni interes cele planete, gradjana koje hvata neizdrz glede okupljanja u stilu krda? 

Priroda radi svoje vec eonima. Na nasoj vrsti je da nadje i da adekvatan odgovor i to je onda mera vitalnosti jedne vrste, njenih instikata, njene mudrosti, znanja. 

Po tim kriterijumima, mi ovaj rat sa virusom ne mozemo da dobijemo. Nasa vrsta je sebi dozvolila da izgubi ravnostezu u socijalnom smislu, da izneveri najsvetlije tekovine prethodna 2 veka, da ideologiju bratstva, jednakosti i slobode razmeni za sitnoburzoaske, malogradjanske privilegije tehnoloskih revolucija i sad jedemo svoju decu.

500 obroka na dan.....i  nije dovolno. I to samo u jednoj zemlji, kolevci slobode, jednakosti i bratstva.....ako nam ovi mladi ljudi budu sudili, ni jedna kazna nece biti nepravedna i prestroga. 

Državma administracija je tačan odgovor na pitanje. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, djura.net said:

Na onaj our world in data sajtu, skrolujes na dole, mislim da je to jedan od poslednjih grafikona, samo treba da izaberes zemlju za koju hoces podatke.

Hvala, ali iz nekog razloga nema podataka za UK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

 

AZ prodajom ove vakcine ne ostvaruje profit, ona je najjeftinija i najjednostavnija za cuvanje. Prakticno je i pravljena kao resenje za najmanje razvijene drzave, a jasno je da one nece videti Fajzer, Modernu i J&J jos dugo vremena. 

 

Tako da AZ i OX tim namerno rade sve ovo kako bi njihova vakcina sto pre dosla do onih kojima je i namenjena.

 

Zezam se naravno, ali fakat je da ce, ukoliko se nastavi ovoliko odbijanje koriscenja AZ vakcine u Evropskoj uniji, imati jednu nenameravanu posledicu, a to je brza distribucija zemljama koje su nize u redu.

 

Ono jeste tako zvanicno, ali sve ostalo je u stilu spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu. Niko ne zna koliko je budzetskog novca iz EU drzava ulozeno u njihova istrazivanja, a prvi su istrcali na teren jos proslog proleca, pa su tada sve nade polagane u njih. Nije to nista novo za njih, i od ranije su poznati po surovanju s razlicitim drzavama kao i po netransparentnosti.

Po meni sve to ne baca nikakvu sumnju na kvalitet vakcine, jer gde je tako mnogo para, obicno je tu i znanje. Vise mi ide na zivce to manipulisanje informacijama i isporukama, plus krajnje nadmen stav. Cuj, oni ce da rade bez profita, spasavaju svet, brinu za siromasne, bla-bla. Nimalo ja ne brinem za njihov krajnji profit, u bilo kom obliku. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McLeod said:

 

Nece da ti daju ako imas kijavicu obicnu. Jedino da precutis, ali to ne bih preporucio.

Nemam kijavicu, sasvim dobro se osećam, samo ovaj kašalj dosadni, koji prestane čim sam u toplom. 

 

7 hours ago, koca popovic said:

Tipican balkanac. Vjetar i promaja. Nemoj da se ljutis.

Kad bi bila neka vakcina protiv promaje... 

 

2 hours ago, Eddard said:


 

 


Po meni to nije ništa infektivno, ja bih te vakcinisao.



A jel tako? Izdaja!

 

Morao sam da dodam ana.rs da izazovem reakciju, jer će tako pre da mi odgovore ovde : D

 

Hvala. Prijavljujem se ondak. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sunshine State said:

@urosg3

 

Seli se! 😄

 

"Texas governor lifts mask mandate and allows businesses to open at 100% capacity, despite health officials' warnings"

 

https://edition.cnn.com/2021/03/02/us/texas-governor-mask-mandate/index.html

Oh yes 🙂
Eto odličnog pokaznog eksperimenta, ako nastane pomor u Teksasima onda maske čine neku razliku, ama šta ukoliko ne nastane neki epski pomor...
Kako ono beše sledeće dve sedmice su ključne, e za dve nedelje ne bude pomora jeste alibi mera. Eksperiment uživo, sumnjive etičnosti, ali makar nesporan.

Link to comment
Share on other sites

Pletilja: "Cije su zrtve ovi mladi ljudi? Virusa, drzavnih administracija, antivaksera, pripadnika 65+ generacije koja je privukla opstu paznju i postala prioritetni interes cele planete,"

 

Tipujem na ovo. Mladi su budućnost, ne matori.

I dalje mislim da treba zaštititi mlađe, pa onda starije. Koliko to okrutno zvučalo, moj život ne vredi više od života mlađih. Matori, samoživo, vladaju svetom i zato gledaju na sve načine da se zaštite. Od samo par starijih sa čuo, da vakcinu treba da prime njihova deca i/ili unučići, a ne oni. Ostali, njih 99.9 posto misle da oni prvi treba da prime vakcinu.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Sunshine State said:

@urosg3

 

Seli se! 😄

 

"Texas governor lifts mask mandate and allows businesses to open at 100% capacity, despite health officials' warnings"

 

https://edition.cnn.com/2021/03/02/us/texas-governor-mask-mandate/index.html

 

Znaju li ovi da lockdown mora da ostane dok virus ne izmutira preko cele planete i svaka zemlja dobije svoj soj????? 😡

 

Naravno onda lockdown ostaje dok se ne napravi 7000 razlicitih vrsta vakcina za svaku mutaciju ponaosob.

Link to comment
Share on other sites

EMA starts rolling review of the Sputnik V COVID-19 vaccine

 

EMA-in komitet za lekove za ljude (CHMP) započeo je kontinuirani pregled Sputnik V (Gam-COVID-Vac), COVID-19 vakcine1, koju je razvio ruski Nacionalni centar za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja. Podnosilac zahteva za ovaj lek iz EU je R-Pharm Germany GmbH.

Edited by Sunshine State
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Jamesdin said:

Pletilja: "Cije su zrtve ovi mladi ljudi? Virusa, drzavnih administracija, antivaksera, pripadnika 65+ generacije koja je privukla opstu paznju i postala prioritetni interes cele planete,"

 

Tipujem na ovo. Mladi su budućnost, ne matori.

I dalje mislim da treba zaštititi mlađe, pa onda starije. Koliko to okrutno zvučalo, moj život ne vredi više od života mlađih. Matori, samoživo, vladaju svetom i zato gledaju na sve načine da se zaštite. Od samo par starijih sa čuo, da vakcinu treba da prime njihova deca i/ili unučići, a ne oni. Ostali, njih 99.9 posto misle da oni prvi treba da prime vakcinu.

 

Naravno da treba prvo stariji pa njiihova deca.  

 

A deca da prestanu da vitlaju, za Srbiju pricam, po klubovima Kopainicima i Zlatiborima.

 

I danjasnja "deca" uopste nisu svesna u kom komforu zive, u odnosu na nas koji smo odrastali 90tih.

Edited by BojanaCZV
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

EMA starts rolling review of the Sputnik V COVID-19 vaccine

 

EMA-in komitet za lekove za ljude (CHMP) započeo je kontinuirani pregled Sputnik V (Gam-COVID-Vac), COVID-19 vakcine1, koju je razvio ruski Nacionalni centar za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja. Podnosilac zahteva za ovaj lek iz EU je R-Pharm Germani GmbH.

 

Ahhhha, pa nisu se valjda setili?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki21 said:

 

Ahhhha, pa nisu se valjda setili?

 

Bila na nekom TC (Townhall, finasijski (ne)uspesi 2020, klasicno kukanje kako smo imali tough year, a uspeli da acquire-ujemo kompetitorsku kompaniju vecu od nas!!), pa nisam bas pozorno citala.... sad malo bolje pogledah, pa mi ovo zapade za oci:

 

"EMA will evaluate data as they become available to decide if the benefits outweigh the risks. The rolling review will continue until enough evidence is available for formal marketing authorisation application."

 

Sve ostale vakcine dobile "emergency use approval" (ako se ne varam), samo ce rusku ispitivati do "marketing authorization" faze (to je, u sustini, dozvola za stavljanje medicinskog proizvoda u promet). 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Cije su zrtve ovi mladi ljudi? Virusa, drzavnih administracija, antivaksera, pripadnika 65+ generacije koja je privukla opstu paznju i postala prioritetni interes cele planete, gradjana koje hvata neizdrz glede okupljanja u stilu krda? 

Priroda radi svoje vec eonima. Na nasoj vrsti je da nadje i da adekvatan odgovor i to je onda mera vitalnosti jedne vrste, njenih instikata, njene mudrosti, znanja. 

Po tim kriterijumima, mi ovaj rat sa virusom ne mozemo da dobijemo. Nasa vrsta je sebi dozvolila da izgubi ravnostezu u socijalnom smislu, da izneveri najsvetlije tekovine prethodna 2 veka, da ideologiju bratstva, jednakosti i slobode razmeni za sitnoburzoaske, malogradjanske privilegije tehnoloskih revolucija i sad jedemo svoju decu.

500 obroka na dan.....i  nije dovolno. I to samo u jednoj zemlji, kolevci slobode, jednakosti i bratstva.....ako nam ovi mladi ljudi budu sudili, ni jedna kazna nece biti nepravedna i prestroga. 

 

 

 

Zašto uvek neko mora da bude žrtva? Da su rođeni pre 500 godina živeli bi kratke i brutalne živote, bez obrazovanja, u nekoj teritoriji za razmožavanje vukova odakle su došli oni ili preci im. Umirali od običnih posekotina, porođaja, bar pola bi ih umrlo negde do pete godine. Ko kaže da uopšte postoji idealan odgovor na sve tako da nikad niko ne bude "žrtva"? Ovaj virus je zapravo jedna od boljih varijanti alarma, šta bi bilo da ubija u procentu od 10% i ne pravi diskriminaciju po starosti?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Шеклер: Подржавам предлог за потпуно затварање

Вирусолог и микробиолог Миланко Шеклер каже да подржава предлог медицинског дела Кризног штаба о потпуном затварању и да се нада да ће тај предлог бити усвојен.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Sve ostale vakcine dobile "emergency use approval" (ako se ne varam), samo ce rusku ispitivati do "marketing authorization" faze (to je, u sustini, dozvola za stavljanje medicinskog proizvoda u promet). 

 

Marketing authorisation bi u sustini trebalo da bude dozvola za koriscenje na EU trzistu. Moderna je ispitivana pre nego sto je pustena u promet. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyrus Smith said:

Zašto uvek neko mora da bude žrtva? Da su rođeni pre 500 godina živeli bi kratke i brutalne živote, bez obrazovanja, u nekoj teritoriji za razmožavanje vukova odakle su došli oni ili preci im. Umirali od običnih posekotina, porođaja, bar pola bi ih umrlo negde do pete godine. Ko kaže da uopšte postoji idealan odgovor na sve tako da nikad niko ne bude "žrtva"? Ovaj virus je zapravo jedna od boljih varijanti alarma, šta bi bilo da ubija u procentu od 10% i ne pravi diskriminaciju po starosti?

Citirala sam mladog coveka koji se oseca kao zrtva i govori u ime generacije svog, 21 veka. U kojem se ne umire od posekotina, porodjaja, zahvaljujuci nekim dobrim odgovorima na izazove koje su davale prethodne generacije. Ne govorim o zrtvovanju "nekoga" vec necega, razlika je sustinska. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...