Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nama u Fra je danas na tv bio premijer da prica o merama narednih dana i nedelja (nista bitno se ne menja za sada) ali je usput bilo velikih hvalospeva za Astra Z, napomenuli su da moze da ima reakciju dan-dva temperatura posle primanja ali da je to ustvari odlicna vakcina, da se ispostavilo da je bitno efikasnija nego sto su mislili u prvom trenutku, studija uradjena u Skotskoj otprilike kao ona uradjena u Izraelu za fajzer (treba da bude objavljena ovih dana) je pokazala efikasnost od nekih 95%.

Takodje kazu da su sada uradjene i studije za starije ljude 65+ i da je vakcina AZ super i za te i sve u svemu mi (francuzi) cemo masivno biti vakcinisani sa AZ koliko sam shvatila.

 

Druga novost koju su najavili su buduci lekovi, rekli su da su istrazivanja koja su pri kraju pokazala da je upotreba interferona za lecenje kovida izgleda sasvim zadovoljavajuca a takodje i lek sa antitelima monoklonal da su se pokazala dobra i da ce uskoro poceti njihova proizvodnja u Francuskoj (u Alzasu)

Edited by ciao
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ciao said:

Nama u Fra je danas na tv bio premijer da prica o merama narednih dana i nedelja (nista bitno se ne menja za sada) ali je usput bilo velikih hvalospeva za Astra Z, napomenuli su da moze da ima reakciju dan-dva temperatura posle primanja ali da je to ustvari odlicna vakcina, da se ispostavilo da je bitno efikasnija nego sto su mislili u prvom trenutku, studija uradjena u Skotskoj otprilike kao ona uradjena u Izraelu za fajzer (treba da bude objavljena ovih dana) je pokazala efikasnost od nekih 95%.

Takodje kazu da su sada uradjene i studije za starije ljude 65+ i da je vakcina AZ super i za te i sve u svemu mi (francuzi) cemo masivno biti vakcinisani sa AZ koliko sam shvatila.

 

Druga novost koju su najavili su buduci lekovi, rekli su da su istrazivanja koja su pri kraju pokazala da je upotreba interferona za lecenje kovida izgleda sasvim zadovoljavajuca a takodje i lek sa antitelima monoklonal da su se pokazala dobra i da ce uskoro poceti njihova proizvodnja u Francuskoj (u Alzasu)

 

Hvalospevi oxfordskoj jer kukaju na kolicinu isporuka a iskorisceno 10% od isporucenog. 

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/stotine-tisuca-doza-propada-angela-merkel-bez-kocnica-ja-se-ne-mislim-time-cijepiti-15053573

Quote

 

Primjerice, Belgija je primila 201 600 doza AstraZenece, ali je primijenila samo 9 832 (4 posto). Bugarska je primila 117 600 doza, a primijenila 2 035 (1,73 posto), dok je Njemačkoj isporučeno 1 452 000 doza, ali je iskoristila samo 189 206 doza (13 posto). Od 499 200 primljenih doza, talijanski liječnici su iskoristili samo 96 621 (19 posto).

Francuska nije dostavila podatke ECDC-u o tome koliko je od svojih 1 137 600 doza Oxford/AstraZeneca primijenila. Ali prema brojkama na web-stranici za praćenje cjepiva Covidtracker.fr procjenjuje se da je iskoristila samo 125 859 (11 posto).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prošla temperatura a izgleda i bolovi, ostala samo blaga smorenost koju mogu da pripišem i ne baš sjajnom kvalitetu sna poslednja 2 dana. Znači, reakcija na AZ je kod mene trajala oko 24h, možda koji sat više. Nadam se da je to to, da neće opet da me drmne neka reakcija posle 2 dana.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fancy said:

Može Zjen'ca, može Rajfajzen... ali...

Slovenci odlučili, stop za Sinofarm i Sputnjik na ulasku...

Lično mislim da je to klasični sindrom "veći papa od pape" ... no videćemo šta će dalje biti u Evropi.

Sent from my phone using their app
 

 

Sinopharm je skoro zavrsio trecu fazu, nije iskljuceno da za neko vreme podnesu papire za odobrenje.

 

Uostalom:

 

As at least 28 countries have reached a purchase deal with China regarding COVID-19 vaccines, some European leaders have recently expressed their willingness to consider using Chinese vaccines despite existing political divergences or ideological opposition with China. 
The Czech Republic may consider using vaccines not registered in the European Union to speed up vaccinations, Czech Prime Minister Andrej Babis said Friday on a trip to Hungary, which has given emergency approval to Russian and Chinese vaccines, Reuters reported.
Also, citing Serbia, which used Chinese vaccines to speed up vaccinations, German Chancellor Angela Merkel said Tuesday that every COVID-19 vaccine is welcome in the European Union as the bloc is facing vaccine delivery difficulties. 

Austria is ready to produce Chinese and Russian COVID-19 vaccines if given approval, Austrian Chancellor Sebastian Kurz said in a media interview on Sunday.

 

https://www.globaltimes.cn/page/202102/1215226.shtml

 

Link to comment
Share on other sites

Može Zjen'ca, može Rajfajzen... ali...

Slovenci odlučili, stop za Sinofarm i Sputnjik na ulasku...

Lično mislim da je to klasični sindrom "veći papa od pape" ... no videćemo šta će dalje biti u Evropi.

Sent from my phone using their app


Jedu govna jako.

Mogli su bar da ostave mogućnost da ko je primio Sinofarm ili Sputnik može da pokaže test na antitela. To je valjda ono što je bitno, da vakcina radi.
Link to comment
Share on other sites

Preglupa je ta prica sa nepriznavanjem vakcina, pogotovo kao sto u ovom sto je Handys postovao, pise da je razlog politicko neslaganje 😄

 

Lepo im je Angela rekla da su sve vakcine dobrodosle.

 

Inace bacite pogled na tekst, meni se dopao 

 

https://www.esquire.com/news-politics/a35614976/covid-19-vaccines-good-news-variants/

 

Pise o tome koliko je stetno izvestavanje samo o negativnim stvarima, kao i da po medijima izgleda kao da smo u uzasnoj situaciji, a da u stvarnosti smo jako blizu tome da ovo sve konacno ostavimo iza sebe.

 

Tekst je pisan sa osvrtom na situaciju u Americi, ali mislim da je primenjivo svuda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedan britanski parlamentarac je rekao : We have all these alpha males running around this issue, just saying the first thing it pops in their head without having any thought for the repercussions its gonna have  on millions and millions  stressed people, people at the end of their tether.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, fancy said:

Može Zjen'ca, može Rajfajzen... ali...

Slovenci odlučili, stop za Sinofarm i Sputnjik na ulasku...

Lično mislim da je to klasični sindrom "veći papa od pape" ... no videćemo šta će dalje biti u Evropi.

Sent from my phone using their app
 

 

To bi bila svinjarija epskih razmera, da Evropa stavi halt na ulazak vakcinisanima Kinezima i Rusom (Sloveniju i ostale balkanske prćije ne uzimam za ozbiljno). Jbt, Oxford i Rusi rade zajedno da picnu AZ vakcinu i još je unaprede, koristeći rusku tehnologiju i istraživanja, a ti ćeš da staviš zabranu za ulazak vakcinisanima ruskom vakcinom? Znam ja da je to gomila mediokriteta i da su im pare važnije od svega, tj. interesi njihovih firmi (u ovom slučaju Biontecha), kao i geopolitički interesi. Ali sada šiljiti pjenis i kažnjavati sopstveni narod zato što je Engleska izašla iz EU, ili da Biontech/Pfizer i Moderna namaknu još koju milijardicu, pa to je već zločin. Uz to, najnovije informacije o AZ njenu efikasnost stavljaju maltene u rang sa Fajzerom, barem posle prve doze. Mada, vidim da Francuzi menjaju ploču, bumo videli kako će to sve dalje ići.

Edited by implant
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

To bi bila svinjarija epskih razmera

 

Nista to nije novo, ne bi bio prvi put da EU demonstrira diletantizam. Ali sto se mene tice, super ideja, podrzavam. Sve te turiste bih samo skrenuo u Srbiju, pad nam skoci dzidipi i duing biznis, a lideri EU na aparatima (mislim, ne bukvalno na aparatima, daleko bilo).

 

Sto se mene tice, ja mogu da letujem i u vinogorjima Mongolije, kazu da je tamo bas onako stogod.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, implant said:

To bi bila svinjarija epskih razmera, da Evropa stavi halt na ulazak vakcinisanima Kinezima i Rusom (Sloveniju i ostale balkanske prćije ne uzimam za ozbiljno). Jbt, Oxford i Rusi rade zajedno da picnu AZ vakcinu i još je unaprede, koristeći rusku tehnologiju i istraživanja, a ti ćeš da staviš zabranu za ulazak vakcinisanima ruskom vakcinom? Znam ja da je to gomila mediokriteta i da su im pare važnije od svega, tj. interesi njihovih firmi (u ovom slučaju Biontecha), kao i geopolitički interesi. Ali sada šiljiti pjenis i kažnjavati sopstveni narod zato što je Engleska izašla iz EU, ili da Biontech/Pfizer i Moderna namaknu još koju milijardicu, pa to je već zločin. Uz to, najnovije informacije o AZ njenu efikasnost stavljaju maltene u rang sa Fajzerom, barem posle prve doze. Mada, vidim da Francuzi menjaju ploču, bumo videli kako će to sve dalje ići.

 

Opusteno, moze se uvijek i njima uvesti zabrana. Sto rece Lavrov "reciprocitet je majka diplomatije". 😆

Link to comment
Share on other sites

ma daj bre, nece biti nikakve selekcije ljudi prema vakcini koju su primili.

 

S AZ je bio problem jer su vec pola godine stizali raznorazni sarenoliki izvestaji, od toga da su doziranja greskom bila razlicita, pa shodno tome da je i efikasnost razlicita, pa do toga da nije bilo dovoljno podataka za one preko 65 godina. I onda se naravno Evropljani odlucuju za "kvalitetniju" vakcinu P&B (uzeli bi i Modernu, ali se ekstremno male kolicine dostavljaju, gotovo zanemarljive). Jos kad su pojedine zemlje izdale dozvolu samo za one ispod 65 (ili 55) godina, iako je EMA dozvolila za sve - eto belaja. Pa kad su AZ poceli da daju npr. medicinskom osoblju (mladjima), pa ovi dobili temperaturu dan-dva I nadali dreku - odmah su se svi popismanili i nece AZ. :ajme:

 

Posebna stavka je svadja EU s AZ oko isporuke vakcina.

 

Pre neko vece je (ponovo) bio izvestaj o drugim zemljama u kojima vakcinacija ide brze i bolje nego u EU, pa su izvestavali iz Srbije, Egipta i jedne juznoamericke zemlje (ne secam se sad koje, ali nije ni preterano bitno). Poenta izvestaja je bila: Rusija i Kina "koriste situaciju" da povecaju uticaj u doticnim zemljama/oblastima jer EU nije u stanju da im parira isporukama vakcina u te zemlje. :classic_rolleyes:

 

S ruskom vakcinom ce sad biti frka zbog zatezanja odnosa s Rusijom oko slucaja Navalni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, John Terry said:

Ima li nekih dokaza za ovo sto sam kao najavu procitao o AstraZeneca vakcini, da je maliciozno pljuvana od strane EU zbog bregzita?

 

U jednom od svedskih regiona je privremeno stopirana vakcinacija AZ jer su u kratkom roku imali pet reakcija, dve slicne anafilaktickom soku, koje su zahtevale bolnicko lecenje. Astra Zeneca kaze da je s vakcinama sve u redu. Ko ce ga znati cega sve tu ima, ali nije prijatno s ovakvim vestima.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče Ruske i Kineske vakcine u EU treba samo da predaju papirologiju i dobiju dozvolu za to tržište i time prestaje svaka polemika oko tih vakcina. Naravno pod uslovom da komisija da pozitivan odgovor na zahtev. Naravno da će zapad da iskoristi netranparentnost te dve zemlje i da će da iskoristi temu za jeftine političke poene. Rusi i Kinezi takođe pljuju po zapadnim vakcinama iako su zapadnjaci objavili svoje studije o trećoj fazi ispitivanja i kod njih nema tajni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...