Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Priznaj da ih saljes u Srbiju da se vakcinisu!

Ma jok, ja sam ti @ControlFreak a bolja polovina treba da radi implante, a ja sam sve pare potrosio na kola. Mladji ide s'njom posto cu ja verovatno pocetkom Aprila nazad u skolu, a fakultetlije, jos uvek rade od kuce. Fakulteti su rekli da ce do kraja skolske 2021 da rade distant-learning. Nema ko da ga bije po usima da radi. 🙂 

To za vakcinu, ce sigurno u Srbiji morati da zavrse. 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, zoran59 said:

 Preseklo me kad procitah, a onda se setih da se valjda radi o zubima....

Naravno da su zubi. 🙂 

Mozak ne vredi da joj dodaju kad je toliko dugo sa mnom. To bi kosatalo ko porcija mozga masinca u restoranu. 🙂 

Edited by mrd
  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Sunshine State said:

@Akiro

Sta Grci (ne) rade, kad im brojke skacu? Eno danas preko 1400.

Koje mere su na snazi?

 

 

 

 

Hard lockdown, kako to oni zovu, za regione u crvenoj kategoriji, za ostale onaj postojeći lockdown, koji je ionako hardest in Europe. "Meki" lockdown za žute zone podrazumeva da samo radnje sa prehrambenim proizvodima, apoteke i pumpe smeju da rade (a pri tome je hipermarketima zabranjeno da prodaju bilo šta osim prehrane da ne bi bili nelojalna konkurencija za maloprodaju, koja je zatvorena, a potrošače ko hebe), maske svuda i u svakoj prilici, prijavu izlaska iz kuće sms-om, zatvorene škole (od čijeg otvaranja 11. januara je i usledio ovaj skok), zatvorenu maloprodaju, zatvoreno ugostiteljstvo (sem pod strogim uslovima Take & Run Away kafe), zabranu kretanja između regiona, zabranu kretanja između opština, zabranu okupljanja (sem nekih izuzetaka sa malim brojem osoba), minimum posete crkvama, zabranu da dve osobe, koje nisu iz istog domaćinstva budu u istim kolima, i još dosta toga plus policijski čas od 21 do 05, a hard lockdown za crvene zone podrazumeva i policijski čas vikendom već od 18h popodne pa do 05, potpunu zabranu posete crkvama, hipermarketi rade samo subotom, tako da nedeljom možeš hranu na trafici da nabavljaš ili u slabo opskrbljenim dragstorima, plus da te maltretiraju ako makneš par metara iz svog sela, iako si u svojoj opštini i iako to nije precizno definisano pa zavisiš od dobre (ili loše) volje pandura.

 

Ulazimo polako u jubilarni 5. mesec lockdowna i 6. mesec bez ugostiteljstva. Sem kratkih perioda, kada je click&collect prodaja bila dopuštena, maloprodaja može samo online naručivanjem da radi. Po proceni strukovnih organizacija, 60% ugostiteljstva i 50% maloprodaje će morati trajno da zatvore jer su pukli. U međuvremenu Grci ama ni Dinar nisu uložili u zdravstvo niti pokazuju ikakvu nameru da to učine. Problem očajnog zdravstva rešavaju žestokim zabranama i policijskim metodama, kojih se ni argentinska hunta ne bi postidela.

 

Balkan business, mi na jednom ekstremu, Grci na drugom. Zdrave pameti i sredine nema.

 

P.S. Izgleda da pored besomučnog kažnjavanja i mediji (i to i opozicioni) dobro odrađuju posao, jer za drago čudo Grci, kojima ume da bude kratak fitilj i svako malo se makljaju sa policijom i iz besmislenih razloga (upao jednom u tuču između demonstranata, kojima je smetalo prihvatanje imena Severna Makedonija za BJRM, i policije, gde se međusobno nisu štedeli), na ovo uglavnom ćute. 

Edited by Akiro
  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

A niko, ali niko ne vristi na ova okupljanja  u cast Balasevicu..da ironja bude veca, korona je uzrok njegove smrti.

evo ja dosao na temu posle preko mesec dana, da se nacitam malo takvih postova pred spavanje i ostadoh razocaran

 

steta, da su neka okupljanja vezana za spc, bilo bi zanimljivije

Link to comment
Share on other sites

U vezi pitanja otkud toliko oboljevanja kod vakcinisanih, evo jednog od ponuđenih odgovora;

 

Quote

"Danas je haos na sajmu, cekao sam sat i 15 min! Ja stigao i pola sata pre, stanem u drugu kolonu za halu 3 gde su medijski radnici i firme, kraca od prve, i samo sto sam dosao na red posle pola sata cekanja, prebace celu nasu kolonu u halu 11 na kraj poduzeg reda! Poludeli smo svi. Onda grupa u kojoj sam bio jurne napred, ja za njima, ne znam da li neko rekao ili nije i formira se opet neki bocni red. Guzva, gurkanje, nervoza, stiskanje, a redari neorganizovani. Unutra kad se udje ide bas brzo, svi su uzurbani. Izgleda da su danas zakazali vise ljudi nego sto mogu da postignu."

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Akiro said:

Hard lockdown, kako to oni zovu, za regione u crvenoj kategoriji, za ostale onaj postojeći lockdown, koji je ionako hardest in Europe. "Meki" lockdown za žute zone podrazumeva da samo radnje sa prehrambenim proizvodima, apoteke i pumpe smeju da rade (a pri tome je hipermarketima zabranjeno da prodaju bilo šta osim prehrane da ne bi bili nelojalna konkurencija za maloprodaju, koja je zatvorena, a potrošače ko hebe), maske svuda i u svakoj prilici, prijavu izlaska iz kuće sms-om, zatvorene škole (od čijeg otvaranja 11. januara je i usledio ovaj skok), zatvorenu maloprodaju, zatvoreno ugostiteljstvo (sem pod strogim uslovima Take & Run Away kafe), zabranu kretanja između regiona, zabranu kretanja između opština, zabranu okupljanja (sem nekih izuzetaka sa malim brojem osoba), minimum posete crkvama, zabranu da dve osobe, koje nisu iz istog domaćinstva budu u istim kolima, i još dosta toga plus policijski čas od 21 do 05, a hard lockdown za crvene zone podrazumeva i policijski čas vikendom već od 18h popodne pa do 05, potpunu zabranu posete crkvama, hipermarketi rade samo subotom, tako da nedeljom možeš hranu na trafici da nabavljaš ili u slabo opskrbljenim dragstorima, plus da te maltretiraju ako makneš par metara iz svog sela, iako si u svojoj opštini i iako to nije precizno definisano pa zavisiš od dobre (ili loše) volje pandura.

 

Ulazimo polako u jubilarni 5. mesec lockdowna i 6. mesec bez ugostiteljstva. Sem kratkih perioda, kada je click&collect prodaja bila dopuštena, maloprodaja može samo online naručivanjem da radi. Po proceni strukovnih organizacija, 60% ugostiteljstva i 50% maloprodaje će morati trajno da zatvore jer su pukli. U međuvremenu Grci ama ni Dinar nisu uložili u zdravstvo niti pokazuju ikakvu nameru da to učine. Problem očajnog zdravstva rešavaju žestokim zabranama i policijskim metodama, kojih se ni argentinska hunta ne bi postidela.

 

Balkan business, mi na jednom ekstremu, Grci na drugom. Zdrave pameti i sredine nema.

 

P.S. Izgleda da pored besomučnog kažnjavanja i mediji (i to i opozicioni) dobro odrađuju posao, jer za drago čudo Grci, kojima ume da bude kratak fitilj i svako malo se makljaju sa policijom i iz besmislenih razloga (upao jednom u tuču između demonstranata, kojima je smetalo prihvatanje imena Severna Makedonija za BJRM, i policije, gde se međusobno nisu štedeli), na ovo uglavnom ćute. 

 

Pa gde onda uspeju da se zaraze?!

 

Srbija da peva, sto uz mere koje ima, ima "samo 2500" zarazenih dnevno!

 

 

Link to comment
Share on other sites

?!? Ti si JA? Ljudi, ne vakcinišete se fajzerom, postaćete controlfreak...
 
 
Jok, bre! [emoji14] Ja ove moje giliptere moram da vodim dok ne počnu oni nas. :) Šalim se, stariji je zavrio i prošao kontrolu. Jo ovog mlađeg i gotovo mogu da nabavim šarpeja.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pa gde onda uspeju da se zaraze?!

 

Srbija da peva, sto uz mere koje ima, ima "samo 2500" zarazenih dnevno!

 

 

Otvaranje škola 11. januara, priznao to neko ili ne, ali upravo grčki primer pokazuje koliko su opasni mali slinavci. Sve dotle su kontinuirano padali i stigli do 1,5% novozaraženih (a Grci testiraju po preko 40.000, tako da to ima značaj), a sada su skočili na 3,9%. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Akiro said:

 

Ulazimo polako u jubilarni 5. mesec lockdowna i 6. mesec bez ugostiteljstva. 

Da li je ideja za ovakav lockdown koji navodiš njihova nada da će zaustaviti rast na vreme za otvaranje sezone? Da li se preispituje to što ovakve stroge mere nisu doprinele padu. Napominjao si paprene kazne, da li se Grci javno bune zbog toga. Pretpostavljam da su pažljiviji zbog toga, ali brojke ne odražavaju to. To prijavljivanje izlazaka iz kuće mi je jezivo i koliko to košta, broj policajaca ili admina koji vode zapise. 

Hvala ti. 

Link to comment
Share on other sites

Otvaranje škola 11. januara, priznao to neko ili ne, ali upravo grčki primer pokazuje koliko su opasni mali slinavci. Sve dotle su kontinuirano padali i stigli do 1,5% novozaraženih (a Grci testiraju po preko 40.000, tako da to ima značaj), a sada su skočili na 3,9%. 

To su ovde kod mene ipak dobro odradili. Ne mogu se mladi ljudi kontrolisati represijom. Čak ni rezon ne možeš da primetiš, jer onog momenta kad jedan prekrši, to ide exponencjalno. Na žalost morali su da sede kućama.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Uz puno srece ja se u petak pelcovao sa prvom dozom Fajzera. Nekih sat nakon vakcinacije, glavobolja, blaga vrtoglavica i celu noc nisam mogao da spavam od tumbanja raznih misli po glavi. Generalno, ko ide kolima neka povede vozaca ako mora da vozi 2 sata do mesta za vakcinaciju kao ja. Sva sreca, nisam isao sam, jer verovatno ne bi dogurao do kuce bezbedno. Danas malo grogi od neprospavane noci, ali generalno OK. Nego, ako neko zna gde se registruje chip?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

E pa evo mog iskustva: danas u Nehruovoj bilo 30tak ljudi rasporedjenih na dve strane dugackog hola, izmedju svih dobrani razmak (sedis a po 3-4 prazna mesta sa obe strane, red ispred tebe je na oko 2 i po metra), i naravno - svi su nosili maske. Na licu mesta mere temperaturu, inace ne bi mogao da udjes. Inace mislim da se to organizuje u nekoliko tura u toku dana, jer kad sam dolazio napravio se manji red na ulazu (koji se rascistio bukvalno za minut-dva, mere temperaturu, zaokruze te i ulazis), a kad sam izlazio bilo je vidno manje ljudi svuda. Verovatno i vetre u medjuvremenu. Ljudi sede tu 10tak minuta pa idu, ne znam koliki je tu rizik.

 

Ono sto je definitivno problem je to opsustanje, da ne zmurimo na nesto sto se ocigledno desava.Apsolutno sam siguran da se zbog toga zarazavaju i vakcinisani kao i nevakcinisani. 

 

Edit: da su punktovi problem, sa oko milion ljudi koji je prosao kroz njih, verovatno ne bi vise imao ko da vakcinise ljude - jer su te sestre i doktori najvise izlozeni. I to je jako bitno reci.

Ne razumem kakvo opustanje? Odes danas primis vakcinu a sutra dobijes simptome, tu nema sanse da si se zarazio za taj jedan dan posle primanja vakcine, ili dok si cekao uredu. Mora da prodje bar 3-4 dana do prvih simptoma. I sad i to je sve diskutabilno jer supruga mog brata je dobila simptome petak vece a on simptome utorak posle, ali ako je ona bila zarazna i pre nego sto je dobila simptome, onda to moze biti i duze od 3-4 dana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, AgroLaki said:

Pa kae:

 

Kako me probudilo jutros u 4, kao parni valjak da me pregazio na 37,8.

 

Odma sam poceo da obaram temperaturu, stigo sam do 37,2 .

Zanimljivo je da se nisam zakasljao ni jednom, samo sam malaksao.

 

Drž' se!

 

Možda da ne gledaš Novaka sad, pogasi sve strimove i notifikacije, da ti ne skače temperatura :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dropkick Murphys said:

evo ja dosao na temu posle preko mesec dana, da se nacitam malo takvih postova pred spavanje i ostadoh razocaran

 

steta, da su neka okupljanja vezana za spc, bilo bi zanimljivije

 

Jedno je kad se ljudi spontano okupljaju (balasevic, valjanje u blatu na fruskoj gori itd.), a drugo kad bradonje guraju kasiku bogomoljcima uusta.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U vezi pitanja otkud toliko oboljevanja kod vakcinisanih, evo jednog od ponuđenih odgovora;
 
"Danas je haos na sajmu, cekao sam sat i 15 min! Ja stigao i pola sata pre, stanem u drugu kolonu za halu 3 gde su medijski radnici i firme, kraca od prve, i samo sto sam dosao na red posle pola sata cekanja, prebace celu nasu kolonu u halu 11 na kraj poduzeg reda! Poludeli smo svi. Onda grupa u kojoj sam bio jurne napred, ja za njima, ne znam da li neko rekao ili nije i formira se opet neki bocni red. Guzva, gurkanje, nervoza, stiskanje, a redari neorganizovani. Unutra kad se udje ide bas brzo, svi su uzurbani. Izgleda da su danas zakazali vise ljudi nego sto mogu da postignu."
 
Ovo je novo. Redovi su ranije bili organizovani, nije bilo baš stihijski kao iz tog opisa niti je bilo naguravanja kao za sadnice ruža iz japana.
A i tih redova je bilo samo u onom periodu kad je mogao svako da stane i sačeka bocu bez zakazanog termina.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pa kae:
 
Kako me probudilo jutros u 4, kao parni valjak da me pregazio na 37,8.
 
Odma sam poceo da obaram temperaturu, stigo sam do 37,2 .
Zanimljivo je da se nisam zakasljao ni jednom, samo sam malaksao.
Nemoj da je obaraš do 39. Kupi pulsni oksimetar i odmaraj.

Drž' se.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...