Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nas na poslu (nakon što su prvu riziko grupu već pre mesec dana vakcinisali Modernom/Pfizerom) počeli da vakcinišu AZ/Oxford vakcinom, ca. 70% kolega sutradan nije došlo na posao zbog neželjenih efekata. Opisuju ih kao grip spakovan u jedan dan.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

Nas na poslu (nakon što su prvu riziko grupu već pre mesec dana vakcinisali Modernom/Pfizerom) počeli da vakcinišu AZ/Oxford vakcinom, ca. 70% kolega sutradan nije došlo na posao zbog neželjenih efekata. Opisuju ih kao grip spakovan u jedan dan.

 

A neko samu koronu prođe lakše od toga.

 

Mada, sećam se i tvog slučaja...

Link to comment
Share on other sites

Jutros sam išla sa mamom koja je dijabetičar da primi drugu dozu. Posle prve nije prijavila nikakve efekte, videćemo posle današnje. Kada se primi vakcina, dobije se papir koji sadrži ime, prezime, JMBG, koja vakcina je u pitanju i kada su primljene. Papir ima i QR kod.

 

Što se staračkih domova tiče, moja tetka živi u Holandiji i u staračkom domu je. Kada je sve krenulo, njen sin nije mogao da uđe u dom, ona izlazila na terasu pa su mahali jedni drugima. Sada imaju bolesne, izlaženje iz sobe nije dozvoljeno i nema druženja u zajdničkoj prostoriji. Pre nekoliko dana su započeli vakcinaciju. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

Nas na poslu (nakon što su prvu riziko grupu već pre mesec dana vakcinisali Modernom/Pfizerom) počeli da vakcinišu AZ/Oxford vakcinom, ca. 70% kolega sutradan nije došlo na posao zbog neželjenih efekata. Opisuju ih kao grip spakovan u jedan dan.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

 

Pa oni su i dobili prehladu spakovanu u vakcinu, znači da vakcina radi.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, djura.net said:

docekao sam prvu dozu fajzera, bio zakazan u 15h, ali cekao do 15:45,
definitivno izvlace 6 doza iz svake bocice i to je must.
za sada me samo boli rame, onako fino 🙂 ostale nuspojave ne osecam.
eto, ako nekog zanima.

Popij paracetamol, pomaže sa tim bolom u ruci. Mada se preporučuje da se popije pre nego što ti daju vakcinu, al sad jbg, bolje kasno nego nikad.

Moja devojka je kukala dva dana posle prve doze fajzera da ne može da mrdne tu ruku gde je primila vakcinu, a onda je neko od njenih kolega našao na internetu to za paracetamol, juče pre druge doze popila 2 tablete od 500 mg i kaže da je ne boli ruka.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

 

Japan finds new COVID-19 strain

 

"It may be more contagious than conventional strains, and if it continues to spread domestically, it could lead to a rapid rise in cases," he said.

 

It has the E484K mutation on the spike protein of the virus that has been found in other variants, which may undermine the effectiveness of vaccines.

 

 

Idemoooo

Link to comment
Share on other sites

Ako sam fasovao ovo od žene, nema sanse da prolazim kroz sve, sem ako ne osetim da ide na pluća.

Na sajtu je pisalo da radi od 7, ali radi od 9, kao da su biznis kompanija. Da nismo cekali od 7 do 9, cekali bi svakako opet 2-3 sata dodatno zbog nakupljene guzve, znači bez 5 sati nema leba.

Mene nisu hteli ni da pregledaju jer nemam siptome, rekli mi da dodjem tek ako krenu, kad budem kao ranjeni lav. 

Zenu opet testirali, iako je imala rezultat od sinoc iz medigrupa, pozitivna i na drugom testu, kiseonik 99%, na plucima nista, leukociti niski, dali joj Vitamin C, D, Cink, Selen i probiotik, bez antibiotika, zamislite. (u pozitivnom smislu 😄 )

 

@Eddard Kacio si pre par dana studiju da vit. C i Cink ne deluju, ima li poente da ih pije sada i da li da pije D i Selen? Sta su tebi davali u bolnici od suplementacije? Probiotik ce svakako da pije, jer njena sestra kad se razbolela imala je bas problema sa stomakom. 

Edited by AgroLaki
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ras kass said:

 

Idemoooo

 

Ovo je sad bukvalno click bait teren. Od pocetka pandemije se cesto otkrivaju pojedine mutacije, samo sada te stvari dobijaju mnogo vise publiciteta.

 

I jos ispod obavezno pise, da se prakticno nista ne zna o prenosenju, smrtnosti, vakcinama itd.

 

Ja vise ne obracam paznju na te vesti, virus stalno mutira, kao i svaki drugi. A ovo su toliko sitne mutacije da treba dosta vremena da se ostanovi kakvu razliku prave. Ja se secam jos da su tokom prosle godine pricali da je virus iznenadjujuce stabilan, i da su mutacije minimalne, kolko sam shvatio ni ne desava se nista posebno novo, samo je britanski soj koji jeste napravio vidljivu razliku doveo do toga da se mnogo vise prati cela situacija. Sto jeste dobro, ali mislim da mi koji nismo strucni ne treba previse da se opterecujemo time.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

E, a da li je neko imao simptom što sam negde pročitao kad se čini da je voda slatka? Pre jedno dve, tri nedelje meni je par dana voda bila slatka, pa možda sam i imao ovo, a nisam nešto primetio gubitak čula mirisa, više nego što je za mene uobičajeno svake zime, zbog suvog vazduha. Možda to i nije simptom, nego rekoh da pitam 🙂

 

Ne znam kako "slatka" i koliko?

 

Ja sam jos kao dete pricao da nije tacno da je voda tecnost bez ukusa. Oduvek ima neki ukus koji je slatkast, ako je dobra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, handys said:

 

Meni je ovo interesantna pojava. Da li postoje neka istrazivanja? Pada mi na pamet nekoliko faktora, ali bi trebalo znati demografsku stratifikaciju zarazenih. Prva stvar su radna mesta. Da li mozda na Floridi vise ljudi radi onlajn nego u Kaliforniji? Posto je starija populacija, mozda je manji procenat onih koji idu na posao pa je to razlika? Kakvo je stanje sa skolama i vrticima? Drugo sto me zanima je kakva je porodicna struktura. Da li mozda u Kaliforniji vise ljudi zivi po domacinstvu pa je veca sansa da dodje do unutar-porodicnog zarazavanja (nesto o cemu se pricalo u vezi sa Italijom)? Trece, kakvo je zdravstveno stanje stanovnika Floride i Kalifornije? Da li u Kaliforniji imaju vise ovih pre-existing conditions, pa su nacelno podlozniji? I napokon, iako Kalifornija ima lockdown, koliko se to postuje 'na terenu'? Da li se pisalo negde o ovim faktorima u kontekstu razlika izmedju Floride i Kalifornije?

Nema jos uvek istrazivanja, iako ako potrazis naci ces jos par textova u zadnjih par dana, zato sto je razlika toliko drasticna, a kako Suncica objasnila, situacija toliko slicna. Cak recimo i da imas neki faktor koji je bolji na Floridi, zar ne bi bilo logicnije da je california smanjila lockdowne koji su totalno unistile ekonomiju, oni zabranili i restorane napolju...

Nije to jedini slucaj samo je najocigledniji pa su se svi zakacili za njega.

Bukvalno se na FL ocekivao pomor, spring break u aprilu, zurke na plazama, plaze otvorene, velika populacija starih.....nema mera od aprila.... i isto kao Kalifornija koja je oko 6-7 meseci bila u lockdownu, i stay at home.

2 hours ago, handys said:

Mozes da nadjes od juce ili prekjuce gde su postavili pitanje Bidenovom savetniku da objasni.

Mislim ako hoces da uzmes u obzir da recimo u Kaliforniji ne postuju mere, moras da uzmes u obzir da ni na Floridi ne bi, pa je znaci lockdown potpuno besmislen. Florida je barem ekonomski mnogo bolje prosla.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ovo je sad bukvalno click bait teren. Od pocetka pandemije se cesto otkrivaju pojedine mutacije, samo sada te stvari dobijaju mnogo vise publiciteta.

 

I jos ispod obavezno pise, da se prakticno nista ne zna o prenosenju, smrtnosti, vakcinama itd.

 

Ja vise ne obracam paznju na te vesti, virus stalno mutira, kao i svaki drugi. A ovo su toliko sitne mutacije da treba dosta vremena da se ostanovi kakvu razliku prave. Ja se secam jos da su tokom prosle godine pricali da je virus iznenadjujuce stabilan, i da su mutacije minimalne, kolko sam shvatio ni ne desava se nista posebno novo, samo je britanski soj koji jeste napravio vidljivu razliku doveo do toga da se mnogo vise prati cela situacija. Sto jeste dobro, ali mislim da mi koji nismo strucni ne treba previse da se opterecujemo time.

 

Da samo sto se sada te mutacije koriste kao glavni razlog produzavanja lockdowna, jer eto virus poceo opasno da mutira kada je krenula vakcinacija.

 

Moramo biti jako oprezni, najbolje zakljucani jos tri godine ali da ekonomija funkcionise i da sacuvamo mentalno zdravlje.

 

Jbg godinu dana ti pricaju kako su mutacije normalna stvar, a sada svaka mutacija katastrofa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ovo je sad bukvalno click bait teren. Od pocetka pandemije se cesto otkrivaju pojedine mutacije, samo sada te stvari dobijaju mnogo vise publiciteta.

 

I jos ispod obavezno pise, da se prakticno nista ne zna o prenosenju, smrtnosti, vakcinama itd.

 

Ja vise ne obracam paznju na te vesti, virus stalno mutira, kao i svaki drugi. A ovo su toliko sitne mutacije da treba dosta vremena da se ostanovi kakvu razliku prave. Ja se secam jos da su tokom prosle godine pricali da je virus iznenadjujuce stabilan, i da su mutacije minimalne, kolko sam shvatio ni ne desava se nista posebno novo, samo je britanski soj koji jeste napravio vidljivu razliku doveo do toga da se mnogo vise prati cela situacija. Sto jeste dobro, ali mislim da mi koji nismo strucni ne treba previse da se opterecujemo time.

Nećemo da se opterećujemo, ama ne može da ignorišemo od naslova o mutacijama ne može da se živvi, ispašće gora opasnost od skijanja, Košutnjaka, gastarbajtera i uobičajenih krivaca

Link to comment
Share on other sites

Registrovah se i ja za vakcinu u Srbiji, da nekom otkinem od usta! 

Ne vredi, u DE necu stici do jeseni, kako je krenulo, osim ako rese da se sto pre "ratosialjaju" ovih AZ sto chame i chekaju da budu upotrebljene.

 

Uteftericu se ja i na Floridi, pa ako nekim cudom daju u maju, kad budem tamo - super!

 

Uzmem u Srbiji kineza, u DE AZ i u US dobijem Moderna/Pfizer....plus moja antitela od prelezanog covida!

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Za one koje interesuje. Dan 1, nema nikakvih reakcija, ili mentlanih promena. BTW ukucani se ne zale da sam poludeo. Sto se tice promena, jedino mi rame jos uvek bridi, ne boli, bridi. 

So far, so good. 

1527459570224.thumb.jpg.0606c4214274aa818e318dd04d0dc52a.jpg

 

Edit:

Ja sam covek iz pasivnih krajeva. Shokiran sam kako je igla tanka. Ja navikao na YU sa naftnim sondama, koje ti roknu do malog mozga. Nice.

Edited by mrd
  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vilhelmina said:

 

Eh, pa to nas vodi ka nekim drugim pitanjima 😉.

Mi ovde znamo da vakcine koje su trenutno u opticaju stite od ozbiljnijeg oblika bolesti, ali ni mi, ni citava svetska nauka jos nema odgovor na pitanje u kojoj meri vakcinisani (ne) sire zarazu dalje. I sama zastita koju vakcina pruza se razlikuje od osobe do osobe, bas kao i simptomi i tezina bolesti ako se vec dobije.

Sad je pitanje da li je stanare domova trebalo informisati o ovom gore. Licno mislim da je odgovor da. I na pitanje da li bi to smanjilo broj onih koji su pristali da se vakcinisu, odgovor je verovatno isto potvrdan. 

Ali na kraju, sta god da je uradjeno ili nije uradjeno, sta god da je tu bilo ispravno ili pogresno, ostaje ono tipicno ljudsko u nama. U ovom slucaju je to sklonost da verujemo u ono sto nam se vise svidja. Tako je i vecina danas razocaranih izabrala da veruje da vakcinacija stavlja tacku na sva ogranicenja, i da jednom vakcinisani ljudi mogu da se vrate svom ranijem zivotu. I onda se dozivljava kao nepravda i neciji hir kad se kaze da ipak ne moze. Ne moze zato sto su iako vakcinisani i donekle zasticeni, svi ti ljudi i dalje potencijalni prenosioci zaraze i opasnost za druge (nevakcinisane ili one kod kojih vakcina nije dala pun efekat). Oko toga niko ne bi trebalo da zivi u zabludi, pa makar za neke to bilo i presudno u odluci da se ne vakcinisu. Tako ja mislim.

Nije mi dovoljan like koji sam dala Vilhelmini, volela bih da se ovaj post cita jer je koncizan, pametan rezime onoga sto (ne)znamo o situaciji u kojoj smo svi. 

Svako razvlacenje ove strahote gura nas u socijalne nemire, gura nas u ekonomske krize, gura nas u zatvaranje u sopstvena dvorista a kada se i tu resursi potrose, gura nas u sukobe. Medunarodne, u ratove za kapital, resurse, cak se i pitanje vakcina politizuje. 

I zato ne razumem tu vrisku za slobodom, za vracanje na predjasnje normalno. Da je bilo normalno, ne bi nas dovelo u ovo nenormalno. Koliko je procenat svetske populacije uskracen od turistickih putovanja, potrosacke groznice i, moram da pomenem, od tog fucking odlaska na fucking skijanje? Da li ste videli kako izgleda epidemija u Brazilu? U Africi? Virus je pobegao/ nastao u jednom od tehnoloski najmodernijih gradova sveta. A umiru ljudi u bespucima Amazonije, slamovima Juzne Afrike, ni krivi ni duzni. Bez lekova, bez kiseonika, bez respiratora. Kao sto zivot nas, na severnoj hemisferi nije isti kao zivot na juznoj, ni smrt nam nije ista, nije isto umirati na respoiratoru, fino (!!!) ususkan u vestacku komu i udaviti se na suvom. Da li ste videli anonimni klip snimljen u jednoj bolnici u kojoj nije bilo dovoljno respiratora? Ja sam videl, ja sam cula to hripanje, tu borbu za vazduh. 

I bicu iskrena do kraja: odvratno mi je to "moja prava", moje slobode", to sebicno insistiranje na vlastitoj komociji bez trunke odgovornosti za druge, to kratkovido, samoubilacko blebetanje o necemu o cemu se ima samo jadna, sebicna pretstava vlastite vaznosti. 

P.S. Molim Vilhelminu da mi oprosti sto je dovodim u kontekst mog razmisljanja, jasno mi je nakakav ce odijum ovo sto sam zapisala da naidje. 

Edited by Pletilja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

Registrovah se i ja za vakcinu u Srbiji, da nekom otkinem od usta! 

Ne vredi, u DE necu stici do jeseni, kako je krenulo, osim ako rese da se sto pre "ratosialjaju" ovih AZ sto chame i chekaju da budu upotrebljene.

 

Uteftericu se ja i na Floridi, pa ako nekim cudom daju u maju, kad budem tamo - super!

 

Uzmem u Srbiji kineza, u DE AZ i u US dobijem Moderna/Pfizer....plus moja antitela od prelezanog covida!

 

Ne bih te ja ovde primio, ti si najvise rostiljala po Fruskoj gori... :smiley59:  😇

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

8 minutes ago, Pletilja said:

Nije mi dovoljan like koji sam dala Vilhelmini, volela bih da se ovaj post cita jer je koncizan, pametan rezime onoga sto (ne)znamo o situaciji u kojoj smo svi. 

Svako razvlacenje ove strahote gura nas u socijalne nemire, gura nas u ekonomske krize, gura nas u zatvaranje u sopstvena dvorista a kada se i tu resursi potrose, gura nas u sukobe. Medunarodne, u ratove za kapital, resurse, cak se i pitanje vakcina politizuje. 

I zato ne razumem tu vrisku za slobodom, za vracanje na predjasnje normalno. Da je bilo normalno, ne bi nas dovelo u ovo nenormalno. Koliko je procenat svetske populacije uskracen od turistickih putovanja, potrosacke groznice i, moram da pomenem, od tog fucking odlaska na fucking skijanje? Da li ste videli kako izgleda epidemija u Brazilu? U Africi? Virus je pobegao/ nastao u jednom od tehnoloski najmodernijih gradova sveta. A umiru ljudi u bespucima Amazonije, slamovima Juzne Afrike, ni krivi ni duzni. Bez lekova, bez kiseonika, bez respiratora. Kao sto zivot nas, na severnoj hemisferi nije isti kao zivot na juznoj, ni smrt nam nije ista, nije isto umirati na respoiratoru, fino (!!!) usukan u vestacku komu i udaviti se na suvom. Da li ste videli anonimni klip snimljen u jednoj bolnici u kojoj nije bilo dovoljno respiratora? Ja sam videl, ja sam cula to hripanje, tu borbu za vazduh. 

I bicu iskrena do kraja: odvratno mi je to "moja prava", moje slobode", to sebicno insistiranje na vlastitoj komociji bez trunke odgovornosti za druge, to kratkovido, samoubilacko blebetanje o necemu o cemu se ima samo jadna, sebicna pretstava vlastite vaznosti. 

 

 

Pa Vi ovde, posredno, prozvaste i Vilhelminu, koja je pre nekoliko dana isla u Spaniju?

Da li je morala? Pa nije....ali, zena je uradila sve sto se od nje trazilo, testovi, dokumenta, ispostovala mere, procenila mogucu opasnost i resila da ode.

Smatrate li je sebicnom zbog tog turistickog putovanja?

@vilhelmina izvini sto te uzeh za primer, ali zelim da pokazem da u ovom ludilu ne postoje samo dve opcije: skijanje i smrt!

Postoji i neki zivot, koji ljudi pokusavaju da zive kako znaju i umeju u ovom ludilu.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zakkturbo said:

Jutros sam išla sa mamom koja je dijabetičar da primi drugu dozu. Posle prve nije prijavila nikakve efekte, videćemo posle današnje. Kada se primi vakcina, dobije se papir koji sadrži ime, prezime, JMBG, koja vakcina je u pitanju i kada su primljene. Papir ima i QR kod.

 

Moja mama je imala reakciju nakon druge, bila je bolesna dva dana, takodje dijabetičar (79 god), Sinopharm. Pazi na nju. 

Koleginica ovde na sastanku juče objašnjava kako je dobila jaku reakciju na prvu Pfizer vakcinu, bila bolesna par dana. Prvi put da čujem za reakciju nakon prve, većinom se ljudi žale nakon druge. 

Edited by ControlFreak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...