Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Zašto se povećava broj novozaraženih?  Da li to ima neke veze sa onim gužvama koje smo videli na Sajmu? 

Jos uvek ovo nije drastično povecanje, dalje lici na stagnsciju...razni faktori jtici,opet se opustio narod, Kopaonik,skole...a jos uvek smo u zimskoj sezoni, videćemo hoce li i dalje rasti...

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam da mi sam ja jedina ili jos neko ima utisak da kako negde pocne vakcinacija malo zesca odmah pocne da raste broj zarazenih, kao da se virus iznervira, a posle pocne da opada kao sto je slucaj u Izraelu; Evo u Francuskoj, slabo pocela vakcinacija i broj zarazenih stagnira, sad su malkice ubrzali i broj malkice pocinje da raste. Jedino u Srbiji puno vakcinacije a broj opada - zemlja cuda - mada i u Srbiji poraslo poslednjih dana u odnosu na ranije

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State hvala za link ❤️  @Harmonika

 

Učinilo mi se da se broj povećava, mada vidim statistiku, stalno se vrtimo oko 2000. 

 

U jednom trenutku sam bila optimista, kada je počela vakcinacija, više nisam. 

 

Čini mi se da sporo vakcinišu, od liste prioriteta su odustali.

 

Mislim da ću se bolje osećati ( psihički sigurnije ) kada me pozovu na vakcinaciju. 

 

Danas sam u busu 50- skoro praznom, sedela i gledala dve žene koje rade na VMA ( glasno su pričale tako sam saznala ). Jedna je imala masku, druga ne.  Kada je ta bez maske počela da kašlje pogledala sam je i dobila komentar "Šta me bre gledaš, izađi napolje ako se plašiš" !

 

Bile su udaljene više od 2 metra, ali sam ostala zapanjena. Ovo je prvi put posle uvođenja obavezne maske u busu da vidim nekoga bez maske..i prvi put, posle mnogo, mnogo vremena prisustvovala sam neviđenom prostakluku. 

 

I ta što je kašljala, smejala se i svi smo mogli da čujemo da je među prvima primila vakcinu, a i ta sa njom je primila. 

 

Ovo je neki moj utisak dana a vezan je za koronavirus...i stvarno mislim da je i taj Sajam bio pogodno mesto za grupno zaražavanje, pored "otvaranja" spomenika Stefanu Nemanji. 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Harmonika said:

Ali, koje vredjanje inteligencije sa novim sojem, Danska ima dominaciju britanskog zaraznijeg virusa,a brojke im samo padaju...

 

Meni, gledajući izraelske brojke, Fajzer vakcina vređa inteligenciju. No verovatno je i dalje rano da se zaključuje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dajte ljudi malo realnosti. Ne može se od trećine ili desetine vakcinisanih nešto značajno promeniti.

 

Može, za vakcinisane, pod uslovom da se paze još neko vreme, a za značajnije grupne rezultate će morati da se sačeka još dosta.

 

I nije jednom napisano da kad krene vakcinacija uvek neko vreme skače broj zaraženih, čak i verovatnoća da vakcinisani zakače blaži oblik. Logično je, ljudi se opuste...a ne bi trebalo, bar još 2-3 nedelje posle 2. doze.

 

Ali ljudi su ljudi...paniče, kontempliraju svoje strahove, ne razmišljaju, padaju u euforiju... umesto da se malo presaberu, pripaze, prikuliraju i zaista razumeju šta su pročitali ...a sve je lepo napisano već više puta na više mesta.

 

Biće bolje, bez panike, ali ništa se neće promeniti preko noći.

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

U Izraelu i pored visokog broja zarazenih, opada broj hospitalizovanih. Vakcinacija je usporila zbog otpora mladjih i ultraortodoksne zajednice da se vakcinise.

 

Zadnji put kad sam citao, procenat zarazenih kod onih koji su primili obe doze je 0,07%.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Šta je ovo Slovenija popušta mere, a nisu još istrebili virus? Pogotovo na granici popustili, a čak do 3, razreda im deca idu u školu + vrtići rade...
Ovaj Janša malo mu bilo da rasturu Jugu sad hoće i Sloveniju!
Inače makar su zadržali pravilo da svi zaposleni moraju jednom u nedelju dana da negativnim testom zasluže privilegiju da rade kao prodavci u prodavnicama. Bar nešto da podseća na okupaciju 🙂

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

Tu sam, tu sam... Prebačen na intenzivnu, ali živ i ne dam se. Čisto predostrožnosti radi, zbog boljeg monitoringa jer mi je noćas bilo malo gore, ali sad je ok.

 

Ej, nemoj da jedeš ono što se ne jede, već smesta da si ozdravio i pravac kući. Žena kući sama a nema Internet. A februarske noći duge... 😀

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

Tu sam, tu sam... Prebačen na intenzivnu, ali živ i ne dam se. Čisto predostrožnosti radi, zbog boljeg monitoringa jer mi je noćas bilo malo gore, ali sad je ok.

Tako je, ne daj se i da nam što pre visiš ovde opet intenzivno nad glavom da ne podivljamo ovako sami prepušteni sebi. A treba i da budeš u punoj formi za Uroševu žurku negde na proleće, što nije daleko.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pošto im je nakon spuštanja na ispod 500 novozaraženih dnevno, pa naglog skoka na 800, već nekoliko dana skok na preko 1.000 novozaraženih dnevno, Grci su za regije Atike sa Atinom, te za Solun i Halkidiki ponovo zategli tek nešto malo popuštene mere pa još malo i pojačali. Maloprodaja može da radi samo od ponedeljka do petka i to po click&collect (naruči i podigni) sistemu jer su gužve pred malopradajama po njihovom ponovnom otvaranju 18. januara i dovele do ponovnog rasta broja zaraženih. Vikendom samo radi essential trgovina, t.j. apoteke, pumpe, hrana i to samo od 07 do 17. Pošto im nije dovoljan policijski čas od 21 do 05, za vikend su malo pojačali stvar, t.j. vikendom policijski čas počinje već u 18h popodne pa do 05. I to sada, kako je granulo proleće i dani su postali duži. Baš bezveze. A, iako to nije zvanično po nalogu države, hipermarketi su počeli i radnim danom da rade samo do 17h. Biće bežanije sa posla da bi se išlo u kupovinu hrane i veće gužve po radnjama što se već danas videlo. Klasičan pucanj u sopstvenu nogu. Još je ovo kao kompromis između epidemiologa i vlade, koja je kao htela da se ekonomska aktivnost ne umrtvi. Šta li su grčki Konovi tražili ako je ovo blaga varijanta.

Što sam duže u Grčkoj to postajem sve više @urosg3, iako načelno podržavam dosta njihovih mera. Ali ovo ide polako u besmisao.

Danas poseban hit, pošto su ionako pooštrili poslovanje Take Away kafića na Take & Run Far Away As Fast As You Can uz sočne kazne za kafiće i konzumente kafe, kako bi se sprečilo druženje u okruženju kafića, jutros je najavljena potpuna zabrana rada Take Away varijanti vikendom sa početkom danas (a da ljude nisu ni upozorili) da bi se posle par časova povukla "da ne stvara konfuziju".

Edited by Akiro
  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

@Eddard Drzi se, bit ce to sve uredu. potreban si nam ovde.

 

Danas predvece isao sa bratom i njegovom suprugom do Subotice, i u gradu neka guzva. Pitam otkuda sad ovakva guzva. Kazu oni pa eno ti snasha, vidis da je svadba. Pa kako? pitam ja. Da vec odavno se odrzavaju svadbe tu do nekih 30 zvanica. Ja ostao zacudjen.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Akiro said:

Pošto im je nakon spuštanja na ispod 500 novozaraženih dnevno, pa naglog skoka na 800, već nekoliko dana skok na preko 1.000 novozaraženih dnevno, Grci su za regije Atike sa Atinom, te za Solun i Halkidiki ponovo zategli tek nešto malo popuštene mere pa još malo i pojačali. Maloprodaja može da radi samo od ponedeljka do petka i to po click&collect (naruči i podigni) sistemu jer su gužve pred malopradajama po njihovom ponovnom otvaranju 18. januara i dovele do ponovnog rasta broja zaraženih. Vikendom samo radi essential trgovina, t.j. apoteke, pumpe, hrana i to samo od 07 do 17. Pošto im nije dovoljan policijski čas od 21 do 05, za vikend su malo pojačali stvar, t.j. vikendom policijski čas počinje već u 18h popodne pa do 05. I to sada, kako je granulo proleće i dani su postali duži. Baš bezveze. A, iako to nije zvanično po nalogu države, hipermarketi su počeli i radnim danom da rade samo do 17h. Biće bežanije sa posla da bi se išlo u kupovinu hrane i veće gužve po radnjama što se već danas videlo. Klasičan pucanj u sopstvenu nogu. Još je ovo kao kompromis između epidemiologa i vlade, koja je kao htela da se ekonomska aktivnost ne umrtvi. Šta li su grčki Konovi tražili ako je ovo blaga varijanta.

Što sam duže u Grčkoj to postajem sve više @urosg3, iako načelno podržavam dosta njihovih mera. Ali ovo ide polako u besmisao.

Danas poseban hit, pošto su ionako pooštrili poslovanje Take Away kafića na Take & Run Far Away As Fast As You Can uz sočne kazne za kafiće i konzumente kafe, kako bi se sprečilo druženje u okruženju kafića, jutros je najavljena potpuna zabrana rada Take Away varijanti vikendom sa početkom danas (a da ljude nisu ni upozorili) da bi se posle par časova povukla "da ne stvara konfuziju".

Ja sam baš voleo Grčku, i ceo taj balkanski razbarušeni koncept države, kad na to dodaš Solun i posebnu atmosferu tog grada, Krf kao izuzetan grad, uopšte celu rivijeru na Jonskom moru mislio sam da imam mesto za tih par nedelja letovanja, ali baš sam razočaran. Ne toliko merama kao takvim, niti represijom koja očigledno prešla u dekadentno uživanje vlast, nego u izopačenu jurnjavu za sprečavanjem druženja To ne mogu da shvatim da u društvu koje drži do sebe toliko javno i otvoreno ganjaju, meni je to neshvatljivo. Druženje je ljudska iskonska potreba, daj preduzmi mere opreza koje su neophodne, ali majkumu ne može fokus da bude da zabraniš slobodnim i zdravim ljudima da se druže, to je posebna vrsta sadizma. Nije država zatvor a građani osuđenici. ne sme da bude.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...