Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Au al ste ga zamracili veceras. ....

 

 

Opušteno, ja samo dajem svoju opservaciju, ne delim kataklizmička predviđanja, ali da se ljudi uglavnom hrane nesrećom i jadom... to je tako - lakše podnose svoj čemer.

 

Znam da površno gledajući ne izgleda tako, ali ja sam u suštini - optimista i pored toga što nemam previše vere u ljudski razum i inteligenciju. :)

 

 

  Dobro, ajd' sad, nema novinara ali ima ljudi

...

 

Nema.

 

 

...

Ne znam da li si primetio, to najavljivanje kataklizmi se ne dešava više svakih nekoliko godina. To se bukvalno dešava na nedeljnoj bazi,

...

 

Pa kažem - kataklizme su stalne, glavne teme se tu i tamo menjaju - sad su bolesti, epidemije i pandemije najnoviji hit. Kako se odrađuje vakcinacija i polako pada tenzija od korone, tu su odmah sledećih nekoliko full-on smrtonosnih pandemija u šteku - da ljudi ne opuste previše [emoji41]

 

Sent from my phone using their app

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Bice tragicno ako se do imuniteta stigne "prirodno", mada je za sada upitno da koliko dugo taj imunitet traje. Mi smo mozda osudjeni na to da primamo vakcinu svakih nekoliko godina kao tetanus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa nije iskljuceno da se ne pojavi neka nova zaraza. Francuzi su pre 50 godina pokusali da kolonizuju unutrasnjost Gvajane ali su odustali bas zbog raznih bolesti za koje ni danas nemaju dijagnozu. Imamo i srece sto je nauka odmakla inace bi ova korona ladno pocistila 20-30% populacije da se pojavila pre samo 100 godina.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, AgroLaki said:

Tast se u ponedeljak vakcinisao, juce dobio temperaturu, svi mu rekli, matori to ti je reakcija na vakcinu, od sinoc kasalj, danas vec testiran pozitivno, 38 temperatura, boli koza, kosti, glava. Jbg, zarazio se maltene u fotofinisu, a za Bozic otisao u penziju, taman se sklonio sa posla. 

 

Za njega ne brinem uopste, jer ipak je to moj tast, sigurno se vraca jaci, pametniji i savetodavniji nego ikad 😄 , samo tasta da se nije zarazila, ona je u svim redom kriticnim grupama, a voli me ko rodjenog. 

Pod stresom sam, od pocetka pandemije nisam bila u vecoj guzvi nego prilikom vakcinisanja koje je zlocinacki lose organizovano u nasem Domu zdravlja. Ne bi me cudilo da se znacajno poveca broj zarazenih. Pitaju me da li imam neku reakcija na vakcinu - nemam, to sto me boli rame, sto me ziga svaka koscica, sto imam nesvestice, tahikardije, to sam imala i pre vakcine. Kod snahinih roditelja isto, kao da su nas bocnuli sa destilovanom vodom. 

Daleko me vise brine psihicki i emocionalni status moje malenkosti: kao da su sve zastitne barijere pale, svi pazljivo usvajani mehanizmi odbrane i zastite pred anarhijom stvarnosti su se raspali: knjigu od 300 strana dobrog autora citam vec nedelju dana, sve cesce mi se desava ona "da l sam posla il sam dosla"situacija. Sve sto mi je vet rekao o terapiji macke sam zaboravila za 2 dana pa sam morala opet da pitam kad, kako, koliko....bruka jedna.

Iz kuce mi se ne izlazi a u kuci me sve nervira, "to do" lista sve duza, moja mrzovolja sve jaca a to nije moje prirodno stanje. 

Jedva cekam susret sa unukom, bude nam lepo ( danas je trazio da on brise sudove koje sam oprala, kao njegov tata nekad, divni trenuci "ozbiljnih"razgovora) a kad dete ode, razdire me briga, u kakvom svetu ce to blago moje da zivi? Zato sam i pisala da vakcine treba davati mladjima, mom unuku su potrebni zivi i zdravi roditelji, baka je kao shlag na torti, lepo je kad je ima ali nije neophodna za opstanak. Na znam kako da budem ona od pre pandemije. Sa ovim kakva sam sada, ne znam sta da radim, nista mi se ne svidja i najradije bih je udavila. 

 

 

Edited by Pletilja
  • Love 4
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Pod stresom sam, od pocetka pandemije nisam bila u vecoj guzvi nego prilikom vakcinisanja koje je zlocinacki lose organizovano u nasem Domu zdravlja. Ne bi me cudilo da se znacajno poveca broj zarazenih. Pitaju me da li imam neku reakcija na vakcinu - nemam, to sto me boli rame, sto me ziga svaka koscica, sto imam nesvestice, tahikardije, to sam imala i pre vakcine. Kod snahinih roditelja isto, kao da su nas bocnuli sa destilovanom vodom. 

Daleko me vise brine psihicki i emocionalni status moje malenkosti: kao da su sve zastitne barijere pale, svi pazljivo usvajani mehanizmi odbrane i zastite pred anarhijom stvarnosti su se raspali: knjigu od 300 strana dobrog autora citam vec nedelju dana, sve cesce mi se desava ona "da l sam posla il sam dosla"situacija. Sve sto mi je vet rekao o terapiji macke sam zaboravila za 2 dana pa sam morala opet da pitam kad, kako, koliko....bruka jedna.

Iz kuce mi se ne izlazi a u kuci me sve nervira, "to do" lista sve duza, moja mrzovolja sve jaca a to nije moje prirodno stanje. 

Jedva cekam susret sa unukom, bude nam lepo ( danas je trazio da on brise sudove koje sam oprala, kao njegov tata nekad, divni trenuci "ozbiljnih"razgovora) a kad dete ode, razdire me briga, u kakvom svetu ce to blago moje da zivi? Zato sam i pisala da vakcine treba davati mladjima, mom unuku su potrebni zivi i zdravi roditelji, baka je kao shlag na torti, lepo je kad je ima ali nije neophodna za opstanak. Na znam kako da budem ona od pre pandemije. Sa ovim kakva sam sada, ne znam sta da radim, nista mi se ne svidja i najradije bih je udavila. 

procitaj @nemanjaol post jos jednom, dobar je za samopouzdanje 🙂
lagao bih ako bih rekao da ne osecam iste brige kao i ti, to je valjda normalno u ovo doba ako koristis mozak...

u sustini neko je davno rekao da se ne treba sekirati oko stvari koje ne mozemo da promenimo.

cini mi se da sis savim dobro informisana o pandemiji i takvim stvarima, probaj da ne mislis vise virusu, brojevima, vakcinama, i daj sebi zadatak da ne ulazis na forum ili news sajtove 4-5 dana, probaj da nadjes zanimaciju u knizi ili filmovima/serijama. ponekad takvi zaokreti mogu prikazati sasvim drugu perspektivu :61:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:

Kad smo kod crnih prognoza... Fizički smo manje više ok, ali šta ovo sranje uradi u glavi, psihički... Sinoć jedva zaspao...

Eddard, u protokolima koje je Sunshine kacila, osim lekova i suplemenata preporucen je i Melatonin, dovoljno sna je jako vazno verovatno zbog imuniteta, poradite na tome. 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Pod stresom sam, od pocetka pandemije nisam bila u vecoj guzvi nego prilikom vakcinisanja koje je zlocinacki lose organizovano u nasem Domu zdravlja. Ne bi me cudilo da se znacajno poveca broj zarazenih. Pitaju me da li imam neku reakcija na vakcinu - nemam, to sto me boli rame, sto me ziga svaka koscica, sto imam nesvestice, tahikardije, to sam imala i pre vakcine. Kod snahinih roditelja isto, kao da su nas bocnuli sa destilovanom vodom. 

Daleko me vise brine psihicki i emocionalni status moje malenkosti: kao da su sve zastitne barijere pale, svi pazljivo usvajani mehanizmi odbrane i zastite pred anarhijom stvarnosti su se raspali: knjigu od 300 strana dobrog autora citam vec nedelju dana, sve cesce mi se desava ona "da l sam posla il sam dosla"situacija. Sve sto mi je vet rekao o terapiji macke sam zaboravila za 2 dana pa sam morala opet da pitam kad, kako, koliko....bruka jedna.

Iz kuce mi se ne izlazi a u kuci me sve nervira, "to do" lista sve duza, moja mrzovolja sve jaca a to nije moje prirodno stanje. 

Jedva cekam susret sa unukom, bude nam lepo ( danas je trazio da on brise sudove koje sam oprala, kao njegov tata nekad, divni trenuci "ozbiljnih"razgovora) a kad dete ode, razdire me briga, u kakvom svetu ce to blago moje da zivi? Zato sam i pisala da vakcine treba davati mladjima, mom unuku su potrebni zivi i zdravi roditelji, baka je kao shlag na torti, lepo je kad je ima ali nije neophodna za opstanak. Na znam kako da budem ona od pre pandemije. Sa ovim kakva sam sada, ne znam sta da radim, nista mi se ne svidja i najradije bih je udavila. 

 

 

Sta je ovo, kakav je ovo pad borbenog morala? Nemoj da čujem ovo više.

Ide vikend, temperatura ce biti preko 10 stepeni, znači  da se sredi frizurica, garderobica i u šetnju. Pauza za kafu i još šetnje.

Unucima ne da su potrebne bake, nego su neophodne. Ko će ih razmaziiti ako ne bake? Ko će im dozvoliti sve što im roditelji ne dozvoljavaju?

Dakle, gospodjo Pletiljo, nema opuštanja, ipak smo mi lider u forumima regiona.  

  • Like 7
  • Love 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav drugari

 

Ne pisem cesto u poslednje vreme, ali evo par utisaka iz Svajcarske pa mozda nekom bude interesantno.

 

Primio sam vakcinu pre dva dana, Zdravstveni sam radnik i zbog toga sam bio u grupi prioriteta. Vakcinacija je organizovana u bolnici u kojoj radim. Kanton je poslao ekipu da nas vakcinise (civilna zastita + jedna medicinska sestra). Nasi doktori, sestre i tehnicari su bili zaduzeni za pracenje pacijenata i osoblja nakon vakcinacije ali ne i za samo davanje injekcija. 

 

Otprilike je to teklo ovako: Ceo sprat samo za ovu namenu, jedna soba za vakcinaciju pacijenata druga za medicinske radnike nakon cega idu ( i jedni i drugi) u sale za nadzor gde ostaju minimum 15 minuta ( u tim salama su doktori i sestre). Nakon 15 minuta, pacijente vracamo na njihove spratove a osoblje nastavlja normalno da radi (oni koji su dezurni tog dana). Ja sam npr. vakcinisan u 9 i 15, odsedeo i ispricao se  15 minuta sa doktorkom i nastavio normalno da radim do pola 8 uvece ( obicno ne radimo 12 sati dnevno ali taj dan je bio izuzetak da bi sto bolje ispratili pacijente neposredno posle vakcincije).

 

Odziv je bio poprilicno visok medju pacijentima (starija populacija) 26 od 28 vakcinisano. Sto se tice radnika, razocaravajuce, jedva trecina. Jedan deo ne veruje u vakcine a ostali cekaju da vide da  li ce nama nesto da se desi pa da se i oni vakcinisu. Sama organizacija je bila poprilicno dobra, sa nase strane kao sat (moram malo svoje da hvalim), tako da smo sve pacijente vakcinisali od 8:30 do 10:15). Iako je u pitanju 26 ljudi, svako ko je radio na gerijatriji i sa tesko pokretnim osobama zna da je to poprilicno dobro vreme. Mali problem je ispao sa dozama za radnike jer je sestra (iz kantona) koja je kontrolisala listu pustila par ljudi koji su se prvobitno izjasnili protiv, da svejedno prime vakcine (navodno nije dobro videla). Onda je ispala zbrka i panika da nema dovoljno doza za sve. Ukratko, na kraju ne da je bilo dovoljno doza nego smo bukvalno jurilili ljude po bolnici da se vakcinisu da ne propadne vakcina. Jedanput otvorena bocica vakcina, mora da se iskoristi za 6 sati. Ali dobro, generalno je bilo ok.

 

Nismo imali izbor kao vi u Srbiji. Na licu mesta ( postavio sam pitanje kad sam primao vakcinu) smo obavesteni da je u pitanju Moderna. Svi smo ocekivali Pfizer. Zapravo smo bili prva bolnica koja je dobila modernu u kantonu. Iz bocice se dobija 11 doza (vezano za onu zbrku iz prethodnog pasusa). Upisali su vakcinu u onaj pasos za vakcinaciju ( zuta knjizica, medjunarodni sertifikati o primljenim vakcinama, ljudi koji rade u inostranstvu ili koji putuju cesto znaju o cemu se radi), ali sam takodje dva sata kasnije na mail dobio sertifikat koji je poslat kantonalnom doktoru sa mojim podacima, da sam primio vakcinu i serijski broj vakcine).

 

Dok sam cekao onih 15 minuta, popricah malo sa doktorkom (znamo se godinama). Rekoh joj da su moji roditelji vakcinisani Sinofarmom prosle nedelje ( eh sta ti je drzava, ja zdravstveni radnik u Svajcarskoj pa dobih vakcinu posle mojh roditeljia u Srbiji  ) I ona potpuno podrzava to sto su prihvatili kinesku vakcinu i da bi ona uradila potpuno istu stvar. Onaa je skroz za vakcinaciju, i svaka vakcina je bolja nego ostati bez vakcine. Generalno je stav 3 doktora kod nas u bolnici da trenuttno imamo izbor izmedju vakcine i virusa i da je racionalan izbor izabrati vakcinu. Po njihovoj prici, cak i da vakcina stiti samo nekoliko meseci ( pesimisticna varijanta) ako se dovoljan broj ljudi vakcinise, virus ce manje da cirkulise u stanovnistvu i posledicno ce biti manje zarazenih. 

 

Oduzih ga, ali ajde jos samo ovo. Od pacijenata apsolutno niko nije imao ozbiljnu reakciju na vakcinu, par pacijenata sa otokom i to je to. Sto se tice radnika, gotovo svi smo imali bol u ruci uvece, mene je proslo posle 24 sata, jedna koleginica imala temperaturu 38 uvece, dok jedna koleginica bukvalno ruku nije mogla da pomera dan posle i poslali smo je kod doktora pa  kuci. To smo u principu ocekivali, po pricama doktora, reakcije kod mladjih ljudi su cesce, nasi pacijenti gotovo svi imaju od 80 do 90 godina i njihov organizam ne reaguje tako burno. Druga doza za mesec cana.

 

Sto se generalno situacije tice, decentralizovani sistem (koji funkcionise perfektno svakodnevno i stvarno imam samo dobra iskustva od kad zivim ovde) se nije dobro pokazao kod vakcinacije. Mnogo neslaganja izmedju konfederacije i kantona, sve to sporo ide, svako u svom nekom ritmu. Morace Bern uskoro da intervenise, pojedini kantoni vec dobili packe (moj medju njima), kasni se debelo.

 

Eto, to je to, ako ste stigli dovde dobro je.

Edited by feanorlfc
  • Like 13
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Eddard said:

Kad smo kod crnih prognoza... Fizički smo manje više ok, ali šta ovo sranje uradi u glavi, psihički... Sinoć jedva zaspao...

To ti je od nedostatka interneta i petge zračenja, nije organizam navikao.

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Clash said:

Sta je ovo, kakav je ovo pad borbenog morala? Nemoj da čujem ovo više.

Ide vikend, temperatura ce biti preko 10 stepeni, znači  da se sredi frizurica, garderobica i u šetnju. Pauza za kafu i još šetnje.

Unucima ne da su potrebne bake, nego su neophodne. Ko će ih razmaziiti ako ne bake? Ko će im dozvoliti sve što im roditelji ne dozvoljavaju?

Dakle, gospodjo Pletiljo, nema opuštanja, ipak smo mi lider u forumima regiona.  

lako vama ja moram na Kosmaj da rmbačim 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Kad smo kod crnih prognoza... Fizički smo manje više ok, ali šta ovo sranje uradi u glavi, psihički... Sinoć jedva zaspao...

 

Daj, nemoj sad i ti! Je l' zbog toga sto znas da je covid ili nesto drugo?

 

Sad kad razmislim, da sam one moje simptome imala u bilo koje drugo vreme (osim doba corone), ne bih im pridala apsolutno nikakav znacaj - bilo bi "sinusi me nesto zezaju dva-tri dana".

Imala sam mnogo gorih simptoma kad sam imala grip - razmsiljaj i tako - ne misli na to da je to covid, vec na to kako se ti fizicki osecas- a kazes da se osecas manje-vise ok.

 

Lako je sad mudrovati, ali pomaze da se razmislja tako da 80 % ljudi ovo pregura bez nekih vecih problema - sto ti i zena ne biste bili u tih 80 %?

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

lako vama ja moram na Kosmaj da rmbačim 🙂

 

Ja za u Subotu idem sa drugarima na Orlushkov salas da pecemo krompiracu 

krompirača – tepsija krompira pečenih u paorskoj peći, pomešanih sa kobasicom, krvavicom, svežim rebrima i masti.

  • Like 4
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ja za u Subotu idem sa drugarima na Orlushkov salas da pecemo krompiracu 

krompirača – tepsija krompira pečenih u paorskoj peći, pomešanih sa kobasicom, krvavicom, svežim rebrima i masti.

jes i posle dođe kovid virus do Slaveta, i pobegne - uplaši se holesterola 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/corona-reisebeschraenkungen-verordnung-101.html

 

Nemci razmatraju poostravanje mera o putovanjima iz visokorizicnih podrucja

 

Gledam one krivulje na worldometer - mozete slobodno i vi - ja koliko vidim i u UK i u Juznoj Africi (odakle se novi, brzesireci sojevi) krive se zakrivile na dole vec uveliko (btw, Juzna Afrika ima slabije mere nego Holandija).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...