Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, urosg3 said:

uh naravno, ja sam podrazumevao. U medijima teško da išta dobronamerno možeš i da nađeš, ali ova ideja sa banom putovanja je stvarno kao socijalni eksperiment, ako i to prođe bez društvenog odgovora zaslužujemo sve što nam se dešava.
Sama ideja globalne pandemije je da je globalna kakve ima veze putovanje je izvan svake logike. Dajte globalni odgovor ako ste lideri. 

 

Pa koji qrcevi government ce mi reci da li je moja zelja/potreba da odem i vidim moju mamu (uz uradjen PCR i pridrzavanje svih ostalih mera koje su odredili)  essential trip ili ne?!

 

"“In an attempt to stop the spread of new strains of coronavirus, the Consultative Committee has decided to temporarily impose a ban on non-essential foreign travel to and from Belgium,” the government notes in a press release."

"At the same time, the government points out that all travellers will be required to obtain a “sworn statement”

 

U pokušaju da zaustavi širenje novih sojeva koronavirusa, Konsultativni komitet je odlučio da privremeno uvede zabranu nebitnih stranih putovanja u i iz Belgije “, napominje vlada u saopštenju za štampu“.

„Istovremeno, vlada ističe da će svi putnici morati da dobiju„ izjavu pod zakletvom

 

 

https://www.schengenvisainfo.com/news/belgium-bans-all-non-essential-travel-to-from-its-territory/

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, John Terry said:

 

Pa dobro, i o AMR i o Nipi se zna vec godinama. Jedino sto se desilo novo jeste da smo shvatili da to nisu apstraktne, vec konkretne pretnje. Ako nista, valjda ce poceti bolje da se pripremaju za njih. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

 

Pa dobro, i o AMR i o Nipi se zna vec godinama. Jedino sto se desilo novo jeste da smo shvatili da to nisu apstraktne, vec konkretne pretnje. Ako nista, valjda ce poceti bolje da se pripremaju za njih. 

 

 

 

Hm, pa da, s tim sto nema te spreme koja ce nam pomoci ako izbije pandemija virusa smrtnosti 75%. To bi bio kraj civilizacije.

Link to comment
Share on other sites

Nakon veoma dugog kontinuiranog pada, Grčka je danas i juče zabeležila spike rasta na duplo. Stanje novozaraženih među testiranima je sve do ponedeljka bilo ispod 500, a u utorak se popelo na 842, danas na 858. Procenat novozaraženih se u utorak sa jasno ispod 2 popeo na 2,32% a danas je 2,28 (ukupno testirsnih j blo oko 36.000 odnosno 37.000).Umrli u utorak 21, danas 32. Intubirani nisu porasli, u utorak 283, danas 274. Ukupan broj do sada preminulih je 5.742, a ukupan broj zaraženih slučajeva 154.083. Broj slučajeva sa mutiranim virusom je dostigao 62.

 

Uzrok skoka može da bude otvaranje srednjih škola 11. januara ili otvaranje neprehrambenog šopinga 18. januara. Grci polaze od šopinga. Pošto se maksimalni broj u radnjama poštovao, ali ne i vremensko ograničenje od maks. 2 sata (i to ukljulujući vožnju u dolasku i povratku) stvorile su se gužve ispred prodajnih objekata zbog onih, koji nikako da izađu, koje se nisu mogle iskontrolisati. Ni kazne od 300 Eura za one, koje uhvate sa prekoračenjem vremena, nisu pomogle.  Na to su došli na još jednu od gomile besmislenih i nesprovodivih ideja u nizu, da stvore aplikaciju, čiji QR-kod se skenira prilikom ulaska i tokom boravka u maloprodajnom objektu/objektima, a koji otkucava 4 sata. Taman da se plati razvoj besmislene aplikacije i uzme malo provizije. Nama zvuči poznato, zar ne? 

 

Plus su zbog najave studentskih protesta, koji traže ponovno otvaranje visokog školstva, odmah uveli zabranu bilo kakvih skupova preko 99 ljudi. Pošto se to ne odnosi na gužve ispred prodavnica, jasno na koga cilja. Panduri verovatno opet oštre pendreke, suzavac i vodene topove.

 

Na Zapadu ništa novo, u Grčkoj stare priče. Dezorganizovani su maltene kao mi.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Harmonika said:

Radovanovic je pricao kako ce nam biti dovoljno milion vakcina da resimo problem, da ce cetvrti talas sigurno biti manjeg intenziteta, sad prica da od kolektivnog imuniteta nema nista pre 2022 godine..ono, p[okusavam da skapiram coveka, da cujem nesto novo i poucno, ali mi ne uspeva nikako, ispasce da bacam hejt,a nije mi to namera..pohvalio je iance predsednika, doduse indirektno, sto se snasao za vakcine..a pre neki dna je govorio o nestasici..

Vala, psotenije je poruciti covecanstvu da izrsimo kolektivni harakiri, nego ovo...

 

Ni ja neću da hejtujem, ali...Slušala sam i slušam šta priča profesor dr Radovanović. U početku sam razumela šta priča. Međutim..prvo je kudio Kona i KŠ, pa opravdavao Kona ( samo jednom, koliko se sećam ). Nisam čula da hvali AV. 

 

Ponavljam, neću da hejtujem, ali čini mi se da on na celu pandemiju gleda potpuno pesimistički.

 

Dobro je nekad biti pesimista, ali..u situaciji kada ljudi pucaju, ne samo ekonomski, ne samo zdravstveno ( mislim na fizičko zdravlje ) već pucaju i psihički ne znam da li je potrebno iznositi takve prognoze epidemije. Možda je ta njegova prognoza realna, ko zna, ali..

 

 

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa koji qrcevi government ce mi reci da li je moja zelja/potreba da odem i vidim moju mamu (uz uradjen PCR i pridrzavanje svih ostalih mera koje su odredili)  essential trip ili ne?!

 

"“In an attempt to stop the spread of new strains of coronavirus, the Consultative Committee has decided to temporarily impose a ban on non-essential foreign travel to and from Belgium,” the government notes in a press release."

"At the same time, the government points out that all travellers will be required to obtain a “sworn statement”

 

U pokušaju da zaustavi širenje novih sojeva koronavirusa, Konsultativni komitet je odlučio da privremeno uvede zabranu nebitnih stranih putovanja u i iz Belgije “, napominje vlada u saopštenju za štampu“.

„Istovremeno, vlada ističe da će svi putnici morati da dobiju„ izjavu pod zakletvom

 

 

https://www.schengenvisainfo.com/news/belgium-bans-all-non-essential-travel-to-from-its-territory/

 

 

 

Kakva izjava pod zakletvom?  I šta to znači, dozvoljena su samo poslovna putovanja?  

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, John Terry said:

 

Hm, pa da, s tim sto nema te spreme koja ce nam pomoci ako izbije pandemija virusa smrtnosti 75%. To bi bio kraj civilizacije.

Dupla distanca, duple maske i pretpranje, pranje i ispiranje ruku.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pletilja said:

 

Molim da se niko od starijih forumasa ne uvredi, daleko od toga da je nase postojanje sa svim zivotnim iskustvima i saznanjima nepotrebno bas mladjim generacijam, daleko od toga da i mi, stari, nemamo nekakvu svrhu i razlog za zivot ali ova prica sa epidemijom poprima zastrasujuce oblike i resenja ne mogu i ne treba da budu laka.

 

Ne brigaj. Nije to nikakva realna, mislili bi iscasena briga za seniore,

nego je ta odluka vise pragmaticna, da se kontrolise procenat tezih slucajeva

I spreci pad sistema.

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, John Terry said:

Pa ne bi me ni cudilo, mislim da Japan ima u decembru vise samoubistava nego zrtava korone za celu godinu. 

 

Samo je pitanje trenutka kada ce neko u sebi da pomisli " Sto da se trudim kad me ceka sledeci virus..."

 

Juce sam citala za skole u okrugu Clerk u Nevadi, gde su morali da otvore skole, jer je  bilo 18 samoubistava dece od pocetka pandemije:

 

"The Clark County School District in Nevada is moving to partially reopen schools in response to a surge of student suicides, The New York Times reports.

Eighteen students in the county took their own lives in the final nine months of 2020, the Times reports, leading the Clark County school board to approve returning some elementary school grades and struggling classes back to in-person learning despite the continuing spread of the coronavirus."

 

"Školski okrug okruga Clark u Nevadi kreće u delimično ponovno otvaranje škola kao odgovor na val samoubistava učenika, izveštava The Nev York Times.

Osamnaest učenika u okrugu oduzelo je sebi život u poslednjih devet meseci 2020. godine, izveštava Times, navodeći da školski odbor okruga Clark odobrava vraćanje nekih ocena iz osnovne škole i casove natrag u lično učenje, uprkos kontinuiranom širenju koronavirusa ."

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ni ja neću da hejtujem, ali...Slušala sam i slušam šta priča profesor dr Radovanović. U početku sam razumela šta priča. Međutim..prvo je kudio Kona i KŠ, pa opravdavao Kona ( samo jednom, koliko se sećam ). Nisam čula da hvali AV. 

 

Ponavljam, neću da hejtujem, ali čini mi se da on na celu pandemiju gleda potpuno pesimistički.

 

Dobro je nekad biti pesimista, ali..u situaciji kada ljudi pucaju, ne samo ekonomski, ne samo zdravstveno ( mislim na fizičko zdravlje ) već pucaju i psihički ne znam da li je potrebno iznositi takve prognoze epidemije. Možda je ta njegova prognoza realna, ko zna, ali..

 

 

 

Kakva izjava pod zakletvom?  I šta to znači, dozvoljena su samo poslovna putovanja?  

fazon je sto on nekad da pesimisticnu, nekad optimisticnu prognozu..ali, ja ne vidim neke jake argumente, sve sto vidim su puka nagadjanja, kakva i mi mozemo da pravimo ovde,a on spada u  struku..i sve sto iznese, ja, kao cist laik, vec znam, ili imam slicnu pretpsotavku..

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ni ja neću da hejtujem, ali...Slušala sam i slušam šta priča profesor dr Radovanović. U početku sam razumela šta priča. Međutim..prvo je kudio Kona i KŠ, pa opravdavao Kona ( samo jednom, koliko se sećam ). Nisam čula da hvali AV. 

 

Ponavljam, neću da hejtujem, ali čini mi se da on na celu pandemiju gleda potpuno pesimistički.

 

Dobro je nekad biti pesimista, ali..u situaciji kada ljudi pucaju, ne samo ekonomski, ne samo zdravstveno ( mislim na fizičko zdravlje ) već pucaju i psihički ne znam da li je potrebno iznositi takve prognoze epidemije. Možda je ta njegova prognoza realna, ko zna, ali..

 

 

 

Kakva izjava pod zakletvom?  I šta to znači, dozvoljena su samo poslovna putovanja?  

nemam koronu keve mi:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Clash said:

Dupla distanca, duple maske i pretpranje, pranje i ispiranje ruku.

 

 

Moraces u zakljucanoj kuci da budes u zakljucanoj sobi; kad budes hteo napolje, podneces molbu Vrhovnom sudu, obrazloziti na 4 strane kud si naumio i zasto. Ako slazes, sleduje 10-40 godina zatvora za taj gnusni zlocin - ti's meni biti sat i po u Maxiju!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovi mediji koji objavljuju članke o virusima sa stopom smrtnosti od 75% i sličnim i to u tonu kako nam sigurno dolaze, usred pandemije korone, neka se jebu. I neka odjebu sa svojim lešinarskim klikbejtovima, sve te tabloide (tj. njihova sedišta) treba zapaliti, politi sonom kiselinom pa pa onda poravnati tlo i zabetonirati. Naravno, ne sa novinarima unutra, njima novčane kazne i zabrana rada u toj struci, a za gazde bi mogla i robija pride.

 

Ja povratak u normalu i ne očekujem pre jeseni ove godine, Radovanovićeva prognoza mi je ok. Jednostavno, nema dovoljno vakcina, neće svi ni hteti da se vakcinišu, među vakcinisanima će isto biti neobaveštenog sveta koji će posle prve doze da počne da živi kao da je sve ok i gotovo...imaćemo mi igranku oko ovoga još neko vreme, to je sigurno.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Moraces u zakljucanoj kuci da budes u zakljucanoj sobi; kad budes hteo napolje, podneces molbu Vrhovnom sudu, obrazloziti na 4 strane kud si naumio i zasto. Ako slazes, sleduje 10-40 godina zatvora za taj gnusni zlocin - ti's meni biti sat i po u Maxiju!

Pa dobro, nije tako strasno.

Bar ce se moci izaci kad bude predizborna kampanja.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo se zove pravi pristup - retko to govorim, ali reći ću sad - ni ja to ne bih osećajnije i toplije napisao:

Ovi mediji koji objavljuju članke o virusima sa stopom smrtnosti od 75% i sličnim i to u tonu kako nam sigurno dolaze, usred pandemije korone, neka se jebu. I neka odjebu sa svojim lešinarskim klikbejtovima, sve te tabloide (tj. njihova sedišta) treba zapaliti, politi sonom kiselinom pa pa onda poravnati tlo i zabetonirati. Naravno, ne sa novinarima unutra, njima novčane kazne i zabrana rada u toj struci, a za gazde bi mogla i robija pride.
...


Uz amandman:
Kako to "ne sa novinarima unutra"?
Unutra nema novinara. :)

Svakih nekoliko godina je nova tema kataklizme. Mediji se utrkuju ko će više da izmuze od sluđenog i zabrinutog naroda, plus uvek ima zlonamernih budala (u suštini narcisoidnih sociopata koji sebi tako pumpaju ego) koji potpiruju sve to "osnovanim sumLJama", "informisanošću na pravom mestu", odbijanjem bilo kakve zvanično prihvaćene naučne činjenice "jery zavera"...

I tako, ovi potpaljuju, mediji su tu da zapakuju i dobro prodaju, a ljudi ko ljudi, uglavnom vođeni logikom krda (Safety in numbers) vole da se pecaju na katastrofe, vrte beskonačne apokaliptičke scenarije, razmenjuju "šta su čuli", jedan drugom svesrdno dižu strahove, uživaju u tome, lakše im je kad su zajedno uplašeni, ništa novo.

Sent from my phone using their app

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Au al ste ga zamracili veceras.

 

Hajde da probam da dam malo optimisticniju sliku.

 

Evo nas vec u februaru, vrlo brzo nas ocekuje toplije vreme, vise vremena napolju i manje mogucnosti za zarazavanje. Videli smo prakticno i da se sa nekim osnovnim merama epidemija moze drzati pod kontrolom tokom leta, i sve drzave Evrope, prakticno osim nas i ne znam da li je jos bilo jos nekog, su prilicno uspesno prosle kroz letnji period.

 

Tu nam srecu kvari ovaj novi soj koji se lakse prenosi, ali ne znamo jos kako ce se on ponasati napolju, mozda cemo imati srece u tome da ni on nema toliku mogucnost sirenja kada su ljudi napolju i kada se izbegavaju masovna okupljanja.

 

Druga stvar. Vakcine su stigle i vakcinacija je pocela. Postavite se ponovo u april prosle godine, da vam je neko rekao da ce vec u decembru i januaru poceti vakcinacija u celom svetu ne verujem da biste mu poverovali. Svi zele da se ovo sto pre zavrsi pa se malo gubi perspektiva i pravi se panika oko kasnjenja isporuka, ali treba imati u vidu koliko smo brzo dosli do toga da imamo ne jednu vec nekoliko efektivnih vakcina. Trenutni problemi sa proizvodnjom i distribucijom su ozbiljni, ali nisu neresivi. AZ se malo zaigrala, zato i verujem da je doslo do ovako ostre reakcije EU i zveckanja oruzjem. Na kraju dana nikome se ne isplati da se ovo ne zavrsi sto pre i ja sam ubedjen da cemo ponovo vrlo brzo doci do resenja i da ce svet raspolagati znatno vecim brojem vakcina nego sto je sada slucaj.

 

I na kraju dana i kod vakcinacije ne treba toliko gledati u ove apsolutne brojeve, vec koliki je procenat vakcinisanih u piroritetnim grupama. Cim se tu prebaci 50-60% to ce poceti da bude jasno vidljivo na broju hospitalizacija i broju umrlih, ako uz to imamo i vakcinisane zdravstvene radnike to je "potpuno druga utakmica" za zdravstveni sistem. Za mladje i zdrave ljude koji mogu bez lomova da vide lekara i dobiju potrebnu negu ovaj virus je u ogromnoj meri nesto sto se prolazi lako, znam da postoje opasnosti od dugorocnih komplikacija, ali uz rasterecenje sistema i to moze lakse da se prati, a siguran sam da cemo napredovati i u tretiranju.

 

Da zakljucim, svetlo na kraju tunela se vidi, bukvalno treba izdrzati jos mesec dana. Politicari ponovo padaju na ispitu komuniciranja situacije javnosti, na pocetku kada je trebalo podici uzbunu i alarm, pravili su se ludi (svi redom ne samo kod nas) i nisu hteli da dizu paniku. A sada kada treba ohrabriti ljude da izdrze jos malo i kada smo prakticno na ciljnoj ravnini, krecu sa panikom, svadjanjima, prepiranjima i bukvalno ubijaju u pojam stanovnistvo koje je vec skoro godinu dana pod konstantnim stresom.

  • Like 5
  • Love 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Eddard said:

 

Interesantno je da nemamo temperaturu, a imam osećaj kao da gorim. Evo upravo se probudio, kao na vatri, ne znojim se i temp normalna... 

 

 

Ajd ti to utuvi u glavu ovoj mojoj tvrdoglavoj, ne sluša ni kad je zdrava, a kamoli sad. 

Zena je to brate.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, fancy said:

Ovo se zove pravi pristup - retko to govorim, ali reći ću sad - ni ja to ne bih osećajnije i toplije napisao:
 

 


Uz amandman:
Kako to "ne sa novinarima unutra"?
Unutra nema novinara. 🙂

Svakih nekoliko godina je nova tema kataklizme. Mediji se utrkuju ko će više da izmuze od sluđenog i zabrinutog naroda, plus uvek ima zlonamernih budala (u suštini narcisoidnih sociopata koji sebi tako pumpaju ego) koji potpiruju sve to "osnovanim sumLJama", "informisanošću na pravom mestu", odbijanjem bilo kakve zvanično prihvaćene naučne činjenice "jery zavera"...

I tako, ovi potpaljuju, mediji su tu da zapakuju i dobro prodaju, a ljudi ko ljudi, uglavnom vođeni logikom krda (Safety in numbers) vole da se pecaju na katastrofe, vrte beskonačne apokaliptičke scenarije, razmenjuju "šta su čuli", jedan drugom svesrdno dižu strahove, uživaju u tome, lakše im je kad su zajedno uplašeni, ništa novo.

Sent from my phone using their app
 

 

 

Dobro, ajd' sad, nema novinara ali ima ljudi - ja sam čovek duševan pa ne bih išao toliko daleko. Neka se bave nečim drugim, ipak za napisanu (ili javno izgovorenu) reč treba da postoji neka odgovornost, promišljanje i provera, pa i osnovna pismenost. Ovo je bukvalno horor, ne mogu da odem do kioska da kupim cigarete a da me ne dočeka nešto tipa "Užas, videćete šta nam se tek sprema", slika nečije razjapljene guzice ili Gastozzovo i Šešeljevo mišljenje o vakcini i koroni. Mislim, kapiram ja da narod voli da gleda i sluša svašta, kao i da ta vrsta novinarstva nije naš izum, ali mi stvarno znamo da svemu tome damo jednu tešku, pretešku notu, da tako kažem. I sve bi to čak bilo i ok kada bi na to sranje postojao porez (šund i kič), pa ako ćeš da gledaš i slušaš to onda plati više. Takođe, bilo bi lepo i kada to ne bi bio centralni sadržaj gomile što pisanih, što elektronskih medija, makar u ovoj situaciji.

 

Ne znam da li si primetio, to najavljivanje kataklizmi se ne dešava više svakih nekoliko godina. To se bukvalno dešava na nedeljnoj bazi, naročito od kako se pojavila korona - i to nije slučajno, naravno.

Link to comment
Share on other sites

 
Reče čovek da je smrtnost 2,5 promila u Engleskoj. Da li se to može skalirati na Srbiju je izuzetno upitno. No otkucaću ovu zanimljivu matematiku...
 
Na naših zvanično publikovanih 3900 smrti to je oko milion i po zaraženih.
Na mojih pretpostavljenih 9000 smrti mi smo na nekih 3,5 miliona.
 
Ja nisam lupio 9000 nego poredio razliku u preminulim građanima 2019 i 2020 po mesecima. 
 
Ima nas šestinjak miliona...
 
Znam da je baš puno brojeva u ovih par rečenica relativno, ali bih rekao da se bližimo imunitetu stada.
 
 

Ja to pisem vec par meseci a vi mi se smejrte
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, nemanjaol said:

Au al ste ga zamracili veceras.

 

Hajde da probam da dam malo optimisticniju sliku.

 

Evo nas vec u februaru, vrlo brzo nas ocekuje toplije vreme, vise vremena napolju i manje mogucnosti za zarazavanje. Videli smo prakticno i da se sa nekim osnovnim merama epidemija moze drzati pod kontrolom tokom leta, i sve drzave Evrope, prakticno osim nas i ne znam da li je jos bilo jos nekog, su prilicno uspesno prosle kroz letnji period.

 

Tu nam srecu kvari ovaj novi soj koji se lakse prenosi, ali ne znamo jos kako ce se on ponasati napolju, mozda cemo imati srece u tome da ni on nema toliku mogucnost sirenja kada su ljudi napolju i kada se izbegavaju masovna okupljanja.

 

Druga stvar. Vakcine su stigle i vakcinacija je pocela. Postavite se ponovo u april prosle godine, da vam je neko rekao da ce vec u decembru i januaru poceti vakcinacija u celom svetu ne verujem da biste mu poverovali. Svi zele da se ovo sto pre zavrsi pa se malo gubi perspektiva i pravi se panika oko kasnjenja isporuka, ali treba imati u vidu koliko smo brzo dosli do toga da imamo ne jednu vec nekoliko efektivnih vakcina. Trenutni problemi sa proizvodnjom i distribucijom su ozbiljni, ali nisu neresivi. AZ se malo zaigrala, zato i verujem da je doslo do ovako ostre reakcije EU i zveckanja oruzjem. Na kraju dana nikome se ne isplati da se ovo ne zavrsi sto pre i ja sam ubedjen da cemo ponovo vrlo brzo doci do resenja i da ce svet raspolagati znatno vecim brojem vakcina nego sto je sada slucaj.

 

I na kraju dana i kod vakcinacije ne treba toliko gledati u ove apsolutne brojeve, vec koliki je procenat vakcinisanih u piroritetnim grupama. Cim se tu prebaci 50-60% to ce poceti da bude jasno vidljivo na broju hospitalizacija i broju umrlih, ako uz to imamo i vakcinisane zdravstvene radnike to je "potpuno druga utakmica" za zdravstveni sistem. Za mladje i zdrave ljude koji mogu bez lomova da vide lekara i dobiju potrebnu negu ovaj virus je u ogromnoj meri nesto sto se prolazi lako, znam da postoje opasnosti od dugorocnih komplikacija, ali uz rasterecenje sistema i to moze lakse da se prati, a siguran sam da cemo napredovati i u tretiranju.

 

Da zakljucim, svetlo na kraju tunela se vidi, bukvalno treba izdrzati jos mesec dana. Politicari ponovo padaju na ispitu komuniciranja situacije javnosti, na pocetku kada je trebalo podici uzbunu i alarm, pravili su se ludi (svi redom ne samo kod nas) i nisu hteli da dizu paniku. A sada kada treba ohrabriti ljude da izdrze jos malo i kada smo prakticno na ciljnoj ravnini, krecu sa panikom, svadjanjima, prepiranjima i bukvalno ubijaju u pojam stanovnistvo koje je vec skoro godinu dana pod konstantnim stresom.

 

Ma sve ok, slažemo se, nego @fancy i ja komentarišemo ove bolesnike iz tabloidnih medija koji hoće da i to malo svetla na kraju tunela prekriju slikom nečije guzice na kojoj piše "Stiže nam novi užas iz Azije, nećete verovati kada budete videli, ljudi padaju po ulicama od novog virusa". Pa sve i da jeste tako (a nije), daj bre nek se skinu više da malo prodišemo a ne da podgrevaju već skuvanu žabu...toliko je skuvana da se raspala, jbt. Zbog tog svetla koje se konačno pojavilo i pišemo ovako...

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tast se u ponedeljak vakcinisao, juce dobio temperaturu, svi mu rekli, matori to ti je reakcija na vakcinu, od sinoc kasalj, danas vec testiran pozitivno, 38 temperatura, boli koza, kosti, glava. Jbg, zarazio se maltene u fotofinisu, a za Bozic otisao u penziju, taman se sklonio sa posla. 

 

Za njega ne brinem uopste, jer ipak je to moj tast, sigurno se vraca jaci, pametniji i savetodavniji nego ikad 😄 , samo tasta da se nije zarazila, ona je u svim redom kriticnim grupama, a voli me ko rodjenog. 

  • Tuzno 2
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa koji qrcevi government ce mi reci da li je moja zelja/potreba da odem i vidim moju mamu (uz uradjen PCR i pridrzavanje svih ostalih mera koje su odredili)  essential trip ili ne?!

 

"“In an attempt to stop the spread of new strains of coronavirus, the Consultative Committee has decided to temporarily impose a ban on non-essential foreign travel to and from Belgium,” the government notes in a press release."

"At the same time, the government points out that all travellers will be required to obtain a “sworn statement”

 

U pokušaju da zaustavi širenje novih sojeva koronavirusa, Konsultativni komitet je odlučio da privremeno uvede zabranu nebitnih stranih putovanja u i iz Belgije “, napominje vlada u saopštenju za štampu“.

„Istovremeno, vlada ističe da će svi putnici morati da dobiju„ izjavu pod zakletvom

 

 

https://www.schengenvisainfo.com/news/belgium-bans-all-non-essential-travel-to-from-its-territory/

 

 

Eh draga Suncice. Kod mene je vlada donijela danas odluku da se zemlja zatvara skroz naredne dvije nedelje. Pa ti vidi sta oni mogu ili ne mogu.😒

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...