Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, Pletilja said:

Jos jeedan dokaz da je "Berograd sve, Srbija nije nista", Ovdasnjoj nacelnici Doma zdravlja ne bih dozvolila ni u kokosinjcu da organizuje vakcinaciju. Vec sam rekla, niko nam nije merio temperaturu, niko nas nije pitao da li imamo dijagnoze, koje lekove koristimo, nista a dosao im jedan melanom i jedan Kron (snahina majka) a svo troje na antihipertenzivimam antacitima, matori do zla Boga....tako da idealna slika vakcinacije ne prebacuje uzi centar Bg.

 

Ja sam iz grada u Vojvodini, nije bas najveci - u domu zdravlja gde se moja mama vakcinisala, proveravali su i temperaturu i pritisak, proveravali istorijat bolesti i onda vakcinisali.

 

Nije do Beograda - do lekara je

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

Nisam znao za tu odluku Kineza, znaci za nedelju - dve dana Kinezi spustaju rampu za izvoz vakcine?

Ali vidi Ruse. Izvezli su vakcine u Argentinu I do kraja februara treba da im dostave 20M doza! A izvezli su je I u Belorusiju, uskoro u Madjarsku, a I nas vijaju vec 2 nedelje za 250k doza. Meni to nema logike.

 

Dogovorili su velike kolicine i za Meksiko.

 

Quote

Meksiko će dobiti 24 miliona doza ruske vakcine Sputnjik V protiv korona virusa, izjavio je danas meksički predsednik Andres Manuel Lopes 

 

https://www.danas.rs/svet/meksiko-ce-dobiti-24-miliona-doza-ruske-vakcine-protiv-korona-virusa/

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Ako misliš na mene, pa kaži...evo ako te je to toliko duboko dirnulo, neću više ni da prismrdim na ovoj temi. Ja npr. na temi gde se idealizuju najveći svetski hoštapleri i zločinci uopšte ne ulazim. Ne bih da ulazim u konfrontaciju sa ljudima koje poštujem, u svakom slučaju, jer je njima lepo tamo i to je ok.

Znači da ne ulazim više ovde....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

 

Sedi tu i ne mrdaj - kakav te odlazak/neulazak spopao?

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja sam iz grada u Vojvodini, nije bas najveci - u domu zdravlja gde se moja mama vakcinisala, proveravali su i temperaturu i pritisak, proveravali istorijat bolesti i onda vakcinisali.

 

Nije do Beograda - do lekara je

Do partijskih kadrova je, ne miozes biti nacelnik ili direktor a da nisi kadar, ko te pita za strucnost.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 

Sedi tu i ne mrdaj - kakav te odlazak/neulazak spopao?

 

 

Zašto BiH nervirao ljude, a pogotovu nesvesno i nenamerno. Tamo gde to radim namerno spreman sam da se suočim i sa posledicama. Još htedoh da napišem tamo da bi ja dotičnoj naplatio svu nastalu štetu tipa troškova za izolaciju za sve nepravedno izolovane ljude, i projektovane zarade koju bi ostvarili za to vreme. Upravo pogrešne informacije, skrivanje informacija, antivakserizam i ostalo iz te palete "čipovanja" "zaprašivanja" 5G mreža imaju, svaka na svoj način, popriličan doprinos protežiranja ove pošasti na neodređeno vreme....

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Pletilja said:

Jos jeedan dokaz da je "Berograd sve, Srbija nije nista", Ovdasnjoj nacelnici Doma zdravlja ne bih dozvolila ni u kokosinjcu da organizuje vakcinaciju. Vec sam rekla, niko nam nije merio temperaturu, niko nas nije pitao da li imamo dijagnoze, koje lekove koristimo, nista a dosao im jedan melanom i jedan Kron (snahina majka) a svo troje na antihipertenzivimam antacitima, matori do zla Boga....tako da idealna slika vakcinacije ne prebacuje uzi centar Bg.

Nisu ni ovde merili temperaturu. Pitali su za hronicne bolesti,alergije i da li sam u kontaktu bio sa nekim ko trenutno boluje od korone.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Zvezdinho said:

Te količine za Latinsku Ameriku će se verovatno najvećim delom proizvoditi u Brazilu. Smatraju da tu mogu da prodaju nekih 300 miliona doza. Rusi sa ovom vakcinom rade kao sa kalašnjikovom nekada. Ciljaju nerazvijene zemlje kao svoje tržište, neke početne količine će sami da proizvedu, a ostatak po licenci.

 

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-brazil-sputnik-idUSKBN29D2XM

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stevapn said:

Meni je nejasna logika oko raspodele vakcina. Zašto se prvo vakcinišu stari? Valjda je prioritet da se zaštite radno sposobni, pa onda ostali?

Da me neko pogrešno ne shvati. Imam 52g, mislim da moj život manje vredi od nečijeg koji ima 30g, kao i da više vredi od nekog sa 70+g.

Ako je ovo već pandemija, ugrožena privreda, frka, panika... zašto se ovo radi?

 

Zato što svaki život vredi isto. I moj i onoga od 105 godina koji je nepokretan ili nesvestan. I uvek treba prvo zaštiti one najugroženije, a svi podaci do sada nam pokazuju da su stari najugroženiji. Dakle, logika je da se prvo vakcinišu oni koji najviše umiru, i tako treba da bude.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da grešiš. Životi mladih vrede više. Više mogu da doprinesu zajednici. Taj od 105g je trebao odavno da otputuje, bez obzira kako to okrutno zvuči.

U poslednjih 2 nedelje, ovde je umrlo par mladih, zaposlenih ljudi.

Ako je pandemija, zar ne bi trebalo da se takve odluke donose? Ovo liči na farsu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Alfisti moraju da budu prioritetna grupa, njima je život stalna patnja.

  Reveal hidden contents

Imao sam Alfu 33, nabudženu.

 

 

Dobro je da auti ne primaju vakcine, jer alfama bi trebala revakcina svakih 7 dana. Što se tiče vlasnika, njima vakcina i ne treba. Ko je preživeo alfu, korona mu nije ni do lambda sonde.

 

Moram ovaj legendarni klip kad god se pomene alfa, praštajte.

 

Spoiler

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Constantin said:

Ako misliš na mene, pa kaži...evo ako te je to toliko duboko dirnulo, neću više ni da prismrdim na ovoj temi. Ja npr. na temi gde se idealizuju najveći svetski hoštapleri i zločinci uopšte ne ulazim. Ne bih da ulazim u konfrontaciju sa ljudima koje poštujem, u svakom slučaju, jer je njima lepo tamo i to je ok.

Znači da ne ulazim više ovde....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

A šta ako ja kažem da ćeš mi nedostajati, i da si cool lik koji mi je oprostio kad sam ispao glup u društvu, a mogao si da mi skačeš veselo po grbači sa punim pravom?
A šta ako i ja napišem "Živela KP Kine!"  i pogotovo komitet iz Wuhana?

🙂
Ono nešto učestalo napuštate temu, pa kome ja da pišem ovako divne, informativne, korisne, zabavne postove 🙂

  • Like 5
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

@urosg3

 

I ja juce rekla da cu se povuci s ove teme i pisati samo na onoj strucnoj, ali se predomislila, posto nece biti potrebe, jer ce vas Slavisa obavestavati na toj strucnoj temi, tako da cu ja ostati ovde! ( a i @Constantin ce - nema kud!)

E dobro je onda, to je Slavetu mali napor a nama značajna korist 🙂
Moram malo nerviram i @Constantin sa mojim principima, sumnjama i strepnjama, što njemu da bude bolje?

Valjaće mu, bolje ja ga nerviram nego sin i buduća...

1 minute ago, ras kass said:

Pocele i firme u Srbiji da nude bonuse zaposlenima koji se vakcinisu.

Lepo, lepo, sad ovih 300k što se vakcinisali "na suvo" spadaju u taj skup ili...

Link to comment
Share on other sites

A šta ako ja kažem da ćeš mi nedostajati, i da si cool lik koji mi je oprostio kad sam ispao glup u društvu, a mogao si da mi skačeš veselo po grbači sa punim pravom? A šta ako i ja napišem "Živela KP Kine!"  i pogotovo komitet iz Wuhana?

 

[emoji846]

Ono nešto učestalo napuštate temu, pa kome ja da pišem ovako divne, informativne, korisne, zabavne postove [emoji846]

 

Ima nešto što se zove "minuli rad" i zbog toga ne mora baš svaki zicer da se iskoristi [emoji3] 

Ako kažeš "Živela KP Kine" hm...oprostio bih ti, po biblijskom, "oprosti im, ne znaju šta rade"..[emoji1732]

 

Ovde sam, maltene, od početka rada foruma i tako sam uvek radio, kao i što sam opisao. Neću nikom da idem po ganglijama, pogotovu ne nekome ko ima "težinu" kao kvalitetan član foruma....ovako je efikasnije i bolje za dobrobit foruma....

 

Ništa više....i ne zajebavaj me ubacujući me u temu jer znaš da neću da te iskuliram...

 

Nastavite sa radom....pratim jer mnogo korisnih saveta sam pročitao, ali ne učestvujem....

 

 

 

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

A šta ako ja kažem da ćeš mi nedostajati, i da si cool lik koji mi je oprostio kad sam ispao glup u društvu, a mogao si da mi skačeš veselo po grbači sa punim pravom?
A šta ako i ja napišem "Živela KP Kine!"  i pogotovo komitet iz Wuhana?

[emoji846]
Ono nešto učestalo napuštate temu, pa kome ja da pišem ovako divne, informativne, korisne, zabavne postove [emoji846]

Mislim da ces i ti uskoro napustiti temu. Ljudi ne vole da citaju kako su mere alibi mere, i naravno ne o uspesima Kineske i Ruske vakcine.
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stevapn said:

Meni je nejasna logika oko raspodele vakcina. Zašto se prvo vakcinišu stari? Valjda je prioritet da se zaštite radno sposobni, pa onda ostali?

Da me neko pogrešno ne shvati. Imam 52g, mislim da moj život manje vredi od nečijeg koji ima 30g, kao i da više vredi od nekog sa 70+g.

Ako je ovo već pandemija, ugrožena privreda, frka, panika... zašto se ovo radi?

 

Zato sto su smrtni slucajevi 80% iz populacije 65+. Tako da je logicno da ce se njihovom vakcinacijom spasiti vise zivota, i smanjiti pritisak na zdravstveni sistem, posto mladi 80% imaju veoma blagi ili nikakav oblik.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisu ni ovde merili temperaturu. Pitali su za hronicne bolesti,alergije i da li sam u kontaktu bio sa nekim ko trenutno boluje od korone.
Meni su na sajmu (a i svima tog dana koje sam video da ulaže u valu) merili na ulazu onim bezkontaktnim toplomerom i to uperen u vrat.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Maharaja said:

I uvek treba prvo zaštiti one najugroženije

 

Ne baš uvek, npr. kod pada pritiska u avionu (razređen vazduh, pad nivoa kiseonika) i iskakanja maski sa kiseonikom osnovno pravilo je da roditelji uvek prvo stave masku sebi a potom deci.  

 

Tako da... diskusija o tome kome treba i u ovom slučaju pomoći može da ode s argumentima na obe strane.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...